Jump to content

ZTE Blade: SF/SD Cards


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο e-shop έχουν προσφορα 3 Sandisk class 2 σε προσφορά, στη φωτό που έχουν ανεβάσει δείχνει class 4 :X, τεσπα, γνωρίζει κανείς αν δουλεύουν σωστά??

 

Οι τιμές πάντως δεν με ενθουσιάζουν. Θεωρητικά με αυτά τα λεφτά μπορείς να βρεις κάρτες με μεγαλύτερη χωρητικότητα / class.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι τιμές πάντως δεν με ενθουσιάζουν. Θεωρητικά με αυτά τα λεφτά μπορείς να βρεις κάρτες με μεγαλύτερη χωρητικότητα / class.

 

Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο στα 8GB στα ίδια λεφτά που να παίζει στο Blade (Από μαγαζιά στην Ελλάδα)?

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο στα 8GB στα ίδια λεφτά που να παίζει στο Blade (Από μαγαζιά στην Ελλάδα)?

 

Όχι, με τον περιορισμό απο μαγαζιά στην Ελλάδα δεν έχω.

Γιατί όμως να περιοριζόμαστε σε μαγαζιά στην Ελλάδα?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μπορεί να μου προτείνει κανείς κάποια σίγουρα συμβατή και δοκιμασμένη κάρτα 8 ή 16 GB και υψηλής κλάσης σε προσιτή τιμή?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου προτείνει κανείς κάποια σίγουρα συμβατή και δοκιμασμένη κάρτα 8 ή 16 GB και υψηλής κλάσης σε προσιτή τιμή?

 

Αυτή ή αυτή... αν ανέβεις class, ανεβαίνει πολύ η τιμή... Την 16άρα δεν την έχω τεστάρει προσωπικά, αλλά την έχουν πάρει άλλοι και δεν έχουν πρόβλημα... την 8άρα έτυχε να την έχω για κάποιες μέρες και την τέσταρα

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ή αυτή... αν ανέβεις class, ανεβαίνει πολύ η τιμή... Την 16άρα δεν την έχω τεστάρει προσωπικά, αλλά την έχουν πάρει άλλοι και δεν έχουν πρόβλημα... την 8άρα έτυχε να την έχω για κάποιες μέρες και την τέσταρα

 

Καλή φάση και οι δύο κάρτες αλλά η κλάση τους και η ταχύτητες που δίνουν αρκούν για μεταφορά του dalvik cache στην κάρτα ή θα πηγαίνει σαν χελώνα?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση και οι δύο κάρτες αλλά η κλάση τους και η ταχύτητες που δίνουν αρκούν για μεταφορά του dalvik cache στην κάρτα ή θα πηγαίνει σαν χελώνα?

 

Αυτό καλύτερα να σου το πουν άλλοι γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία dalvik σε class4 κάρτα

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι υπάρχουν αρκετά προγράμματα που μεταφέρουν εφαρμογές στην MicroSD. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως πάνω από το τηλέφωνο κάνω partitions στην κάρτα και πως τα φορμάρω αυτά άλλα σε ext και άλλα σε φατ. Υπάρχει κάποιος οδηγός (στα ελληνικά);
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά αγόρασα την 8gb που πρότεινε ο kogos (thanks man) παραπάνω και δουλεύει μια χαρά.

 

Έκανες move στην sd το dalvik cache?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί δεν γνωρίζω τι είναι αυτό ... Αν μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες του πως γίνεται μπορώ να το δοκιμάσω και να σου πω.

 

ΥΓ Η κάρτα είναι φορμαρισμένη σε fat32 αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει dalvik στην sd με την συγκεκριμένη κάρτα (με S2E στην CM), και δεν καταλαβαίνεις πως είναι στην sd... πάει τουλάχιστον το ίδιο γρήγορα με την internal Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί δεν γνωρίζω τι είναι αυτό ... Αν μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες του πως γίνεται μπορώ να το δοκιμάσω και να σου πω.

 

ΥΓ Η κάρτα είναι φορμαρισμένη σε fat32 αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

 

Το dalvik cache είναι κάποια δεδομένα που κρατάει το σύστημα για τις εφαρμογές (αν δεν κάνω λάθος αποσκοπούν στην πιο γρήγορη εκκίνησή τους) και που επειδή πιάνουν μεγάλο όγκο και γεμίζουν την εσωτερική μνήμη είναι καλό να τα μεταφέρει κανείς στην sd. Αν ψάξεις πχ τι σου γεμίζει την εσωτερική μνήμη θα διαπιστώσεις πως ένα μεγάλο μέρος της καταλαμβάνεται από αυτά τα δεδομένα.

 

Σχετικά με το πως γίνεται, ένας τρόπος είναι η εφαρμογή που είπε ο kogos στο παραπάνω post. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι όμως δεν τους γνωρίζω τόσο καλά ώστε να σου μεταφέρω κάποια γνώση.

 

έχω δοκιμάσει dalvik στην sd με την συγκεκριμένη κάρτα (με S2E στην CM), και δεν καταλαβαίνεις πως είναι στην sd... πάει τουλάχιστον το ίδιο γρήγορα με την internal

 

Ευχαριστώ. Θα την πάρω τότε.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ή αυτή... αν ανέβεις class, ανεβαίνει πολύ η τιμή... Την 16άρα δεν την έχω τεστάρει προσωπικά, αλλά την έχουν πάρει άλλοι και δεν έχουν πρόβλημα... την 8άρα έτυχε να την έχω για κάποιες μέρες και την τέσταρα

 

Πήρα σήμερα την 8GB. Την γέμισα με τα περιεχόμενα της παλιάς κάρτας + μεγάλα βίντεο για να γεμίσει τελείως και να την δοκιμάσω έτσι, την έβαλα στο κωλοτηλέφωνο και μου έβγαλε μήνυμα : Μη αναμενόμενη αφαίρεση κάρτας.

 

Είναι η 2η φορά που αγοράζω sd που αναφερόταν από άλλους στο internet ότι δουλεύει και σε μένα δεν δουλεύει.

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να συνεχίσω να αγοράζω ασύμβατες κάρτες που σε άλλους δουλεύουν ή να πάρω άλλο κινητό.

 

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

 

edit: Άλλαξα και ρομ αλλά τπτ. Δεν θα βρω κάρτα που να δουλεύει, τελειωσε.

Blade και μ αλακίες...

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή αγόρασα και εγώ και μάλιστα από το συγκεκριμένο store του link, έκανα απλά copy n paste από την παλιά και όλα ok. Το μόνο που δεν έκανα ήταν να την γεμίσω ...

ΥΓ. άφησα το format που είχε (fat32) καθώς η προηγούμενη ήταν formated σε fat16.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτή αγόρασα και εγώ και μάλιστα από το συγκεκριμένο store του link, έκανα απλά copy n paste από την παλιά και όλα ok. Το μόνο που δεν έκανα ήταν να την γεμίσω ...

ΥΓ. άφησα το format που είχε (fat32) καθώς η προηγούμενη ήταν formated σε fat16.

 

Μεγάλο μυστήριο.

 

Ο αριθμός που έχει πάνω η κάρτα μου είναι :

E308G1121

TEQ/110501040

 

Είναι και σε σένα ο ίδιος?

Επίσης το τηλέφωνό μου είναι GEN2 (το μετέτρεψα από GEN1 με την TPT method).

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μυστήριο.

 

Ο αριθμός που έχει πάνω η κάρτα μου είναι :

E308G1121

TEQ/110501040

 

Είναι και σε σένα ο ίδιος?

Επίσης το τηλέφωνό μου είναι GEN2 (το μετέτρεψα από GEN1 με την TPT method).

Αν εννοείς εκείνα τα πολύυυυυυυυυυυυυυ μικρά γράμματα από την πίσω μεριά θα πρέπει να πάω σπίτι να το δω με μεγεθυντικό φακό, γιατί λόγο ηλικίας δε βλέπω τίποτα :lol:

Και εμένα Gen2 είναι πλέον λόγο μετάβασης στην GSF

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς εκείνα τα πολύυυυυυυυυυυυυυ μικρά γράμματα από την πίσω μεριά θα πρέπει να πάω σπίτι να το δω με μεγεθυντικό φακό, γιατί λόγο ηλικίας δε βλέπω τίποτα :lol:

Και εμένα Gen2 είναι πλέον λόγο μετάβασης στην GSF

 

Ναι εκείνα τα πολυ μικρά εννοώ. Αν μπορείς κάνε τον κόπο γιατί μου έρχεται να σκάσω. Είναι η 2η φορά που μια sd δουλεύει σε άλλους και σε μένα όχι. Την προηγούμενη φορά είχαμε τον ίδιο αριθμό πάνω στην sd με τον άλλον στον οποίο λειτουργούσε και θέλω να δω αν συμβαίνει και τώρα.

 

Είναι ανεξήγητο πάντως και δεν μπορώ να σκεφτώ τπτ.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν βρήκα νούμερα σαν τα δικά σου.

Στην μπροστά όψη που έχει και τα γράμματα Apacer 8GB κλπ έχει τα παρακάτω:

MADE IN TAIWAN

671126300001

και στο πίσω μέρος έχει αυτά:

008GB23M8S 1060009TW

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν βρήκα νούμερα σαν τα δικά σου.

Στην μπροστά όψη που έχει και τα γράμματα Apacer 8GB κλπ έχει τα παρακάτω:

MADE IN TAIWAN

671126300001

και στο πίσω μέρος έχει αυτά:

008GB23M8S 1060009TW

 

Δεν θα έλεγα πως με απογοήτευσες. Μου δίνεις ελπίδες θα έλεγα.

Εγώ την κάρτα την παρήγγειλα όχι από το ίδιο μαγαζί αλλά από εδώ επειδή είναι κοντά στο σπίτι μου. Έτσι βλέποντας ίδια εταιρία, ίδια χωρητικότητα, ίδια κλάση, και ίδιο κωδικό θεώρησα πρόκειται για την ίδια ακριβώς κάρτα.

 

Μάλλον όμως θα παραγγείλω και αυτήν που έχεις εσύ.

Ελπίζω να μην πάθω τα ίδια. Έχω βαρεθεί να αγοράζω άχρηστες sd.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όμως θα παραγγείλω και αυτήν που έχεις εσύ.

Ελπίζω να μην πάθω τα ίδια. Έχω βαρεθεί να αγοράζω άχρηστες sd.

 

Έχω αυτήν http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-Memory-Card-MicroSDC6-Rdp3-Microsd-Card-Reader-TS8GUSDHC6-P3.htm χωρίς προβλήματα(2-3 μήνες ).Υπάρχει ήδη στο 1ο post.

 

Έχω κάνει partitions και έχω και την dalvik στην sd χωρίς να έχει πέσει η ταχύτητα της συσκευής. Δεν έχω ακούσει προβλήματα με την συγκεκριμένη sd από κανέναν ως τώρα.

 

Για το card reader διάβασα πως δεν είναι πολύ καλό αλλά μια φορά που το χρειάστηκα δεν είχα κανένα πρόβλημα( αν θυμάμαι καλά το διάβασα σε κριτικές στο amazon).

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτήν http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-Memory-Card-MicroSDC6-Rdp3-Microsd-Card-Reader-TS8GUSDHC6-P3.htm χωρίς προβλήματα(2-3 μήνες ).Υπάρχει ήδη στο 1ο post.

 

Έχω κάνει partitions και έχω και την dalvik στην sd χωρίς να έχει πέσει η ταχύτητα της συσκευής. Δεν έχω ακούσει προβλήματα με την συγκεκριμένη sd από κανέναν ως τώρα.

 

Για το card reader διάβασα πως δεν είναι πολύ καλό αλλά μια φορά που το χρειάστηκα δεν είχα κανένα πρόβλημα( αν θυμάμαι καλά το διάβασα σε κριτικές στο amazon).

 

Ευχαριστώ φίλε, λέω να πάω να την πάρω, ελπίζω να μην είμαι ο πρώτος που θα ακούσεις πρόβλημα.

 

Edit:

Εντάξει είμαι συγκινημένος, λειτούργησε! Επιτέλους το blade γίνεται χρηστικό.

Να δώ τι θα κάνω τώρα την άλλη κάρτα.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα προσφατα απο το ebay την Sandisk 8GB class4...

Δεν μου εχει κανει καμια φορα unmount και γενικα δουλευει χωρις προβλημα...

Το μονο θεμα ειναι με το PowerAmp player...

Οταν αλλαζω γρηγορα τραγουδια στην αναπαραγωγη σταματα να παιζει και μετα δεν αναγνωριζει την καρτα και φυσικα δεν παιζει κανενα τραγουδι...

Αλλα το κινητο δουλευει κανονικα..Δλδ οι φωτο και τα εγγραφα που εχω τα διαβαζω κανονικα...Δεν εχει κανει unmount η καρτα...

Εχει τυχει σε κανεναν...???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...