Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Μιας και βλέπω να ξεφεύγουμε, προτείνω να περιορίσουμε τα off topic και να επανέλθουμε αποκλειστικά στα της συσκευής του θέματος. Ευχαριστώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πέρασα στο κινητό αυτή την έκδοση I9000XWJVI (EUR) (XWJVI/XXJVO/OXXJV9) firmware.

Είναι αυτή η κατάλληλη έκδοση για να το πάω για service στην Samsung;

Επιπλέον, τα ακουστικά που περιλαμβάνονται στο κουτί καλύπτονται από την εγγύηση;

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο κινητό αυτή την έκδοση I9000XWJVI (EUR) (XWJVI/XXJVO/OXXJV9) firmware.

Είναι αυτή η κατάλληλη έκδοση για να το πάω για service στην Samsung;

Επιπλέον, τα ακουστικά που περιλαμβάνονται στο κουτί καλύπτονται από την εγγύηση;

Από εδώ μέσα δεν την κατέβασες? Από ότι βλέπω ναι οπότε οκ, κάνε και αλλαγή product code σε EUR (*#272*ΙΜΕΙ# όπως λέει και ο οδηγός)

Νομίζω πως η μπαταρία έχει 6 μήνες εγγύηση αλλά δεν είμαι σίγουρος αν όλα τα υπόλοιπα περιφερειακά του κινητού έχουν κι αυτά κάποια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω στα χερια μου τον πρωτο μου γαλαξια(του αδερφου μου) που αυριο θα τον δωσω/πουλησω σε καποιο αλλο παιδι μια και το αδερφακι μου πηρε τελικα το 3!

εχω παθει πλακα πραγματικα τωρα που το δουλευω λιγο πριν τον αποχωριστω μια και καλη αυριο!:)

φοραει πανω υστερα απο τις δικες σας συμβουλες εδω στο φορουμ jvt με Semaphore_kernel_JVT_1.8.0!

το κινητο απο τοτε που το ειχα εγω με 2.1.1 ειναι πραγματικα αγνώριστο!!!:blink::blink:

ο browser εχει απίστευτη βελτίωση(καλα εδω επαθα πλακα ειναι στα επιπεδα του δευτερου γαλαξια πλεον και σε μερικα σημεια ειναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ(αυτοματη προσαρμογή κειμενου κτλ που σε αυτα το 2 εχει προβλημα) )το κινητο σαν μενου κτλ πεταει απο ταχύτητα ενω το gps χωρις καρτα σιμ με την τελευταια εκδοση του sygic συνδέθηκε μεσα σε μερικα λεπτα με δορυφορο! χωρις gps aids πανω χωρις τιποτα(θυμαμαι τις παλιες καλες μερες που ψαχναμε τα παραθυρα ανοιγοντας το προγραμματακι αυτο κτλ κτλ κτλ)!

πραγματικα ενα χρονο μετα η συσκευη εχει βελτιωθει τοσο πολυ που δεν το πιστευεις!

απο τα καλυτερα κινητα που επιασα στα χερια μου ever:)

ειναι σαν να μην εχει ημερομηνια λήξης!!

και ειναι αυτο που με εβαλε στον μαγικο κοσμο του android! ευχομαι το παιδι που θα το παρει αυριο να το προσεχει..:p

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω στα χερια μου τον πρωτο μου γαλαξια(του αδερφου μου) που αυριο θα τον δωσω/πουλησω σε καποιο αλλο παιδι μια και το αδερφακι μου πηρε τελικα το 3!

εχω παθει πλακα πραγματικα τωρα που το δουλευω λιγο πριν τον αποχωριστω μια και καλη αυριο!:)

φοραει πανω υστερα απο τις δικες σας συμβουλες εδω στο φορουμ jvt με Semaphore_kernel_JVT_1.8.0!

το κινητο απο τοτε που το ειχα εγω με 2.1.1 ειναι πραγματικα αγνώριστο!!!:blink::blink:

ο browser εχει απίστευτη βελτίωση(καλα εδω επαθα πλακα ειναι στα επιπεδα του δευτερου γαλαξια πλεον και σε μερικα σημεια ειναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ(αυτοματη προσαρμογή κειμενου κτλ που σε αυτα το 2 εχει προβλημα) )το κινητο σαν μενου κτλ πεταει απο ταχύτητα ενω το gps χωρις καρτα σιμ με την τελευταια εκδοση του sygic συνδέθηκε μεσα σε μερικα λεπτα με δορυφορο! χωρις gps aids πανω χωρις τιποτα(θυμαμαι τις παλιες καλες μερες που ψαχναμε τα παραθυρα ανοιγοντας το προγραμματακι αυτο κτλ κτλ κτλ)!

πραγματικα ενα χρονο μετα η συσκευη εχει βελτιωθει τοσο πολυ που δεν το πιστευεις!

απο τα καλυτερα κινητα που επιασα στα χερια μου ever:)

ειναι σαν να μην εχει ημερομηνια λήξης!!

και ειναι αυτο που με εβαλε στον μαγικο κοσμο του android! ευχομαι το παιδι που θα το παρει αυριο να το προσεχει..:p

Δε θα ήταν καλύτερα να πουλήσεις το 3 και να κρατήσεις το S? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ μέσα δεν την κατέβασες? Από ότι βλέπω ναι οπότε οκ, κάνε και αλλαγή product code σε EUR (*#272*ΙΜΕΙ# όπως λέει και ο οδηγός)

Νομίζω πως η μπαταρία έχει 6 μήνες εγγύηση αλλά δεν είμαι σίγουρος αν όλα τα υπόλοιπα περιφερειακά του κινητού έχουν κι αυτά κάποια εγγύηση.

Το έκανα και αυτό! Ευχαριστώ πολύ!

Θα υπάρξει πρόβλημα λόγου του γεγονότος ότι δεν έχω απόδειξη; Δεν υπάρχει η δυνατότητα να δουν οι άνθρωποι στο service αν το κινητό βρίσκεται όντως σε εγγύηση μέσω ενός serial number παραδείγματος χάριν;

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Δε θα ήταν καλύτερα να πουλήσεις το 3 και να κρατήσεις το S? :lol:

 

Χαχαχα..εμμ είχα τρεις γαλαξίες στα χέρια μου αυτές τις μέρες και τα έχασα λίγο από την συγκίνηση :lol:

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω τα εξης προβληματα. Οταν κανω πλοηγηση ο browser κολαει. Χρησιμοποιησα διαφορους και το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Πλεον δεν μπαινω γτ μου προκαλει εκνευρισμο. Επισης, του εχω φορτωσει αυτη την εφαρμογη: https://market.android.com/details?id=com.spb.shell3d&feature=related_apps

 

αλλα και παλι κολλαει πολυ συχνα. Γενικα, εχω παρατηρησει οτι ειναι πολυ αργο σαν να κρασαρει ωρες ωρες. Ανταποκρινεται πολλες φορες με καθυστερηση. Ελεος, ειναι απο τα καλυτερα κινητα!! Μηπως τρεχει κατι στο background και μου τρωει μνημη?? Απο τις ενεργες εφαρμογες τα εχω κλεισει ολα. Και παλι τα ιδια.

 

Καμια ιδεα?? Εχω απογοητευτει. Δεν το περιμενα ετσι..

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ έκδοση έχει το κινητό;
Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και αυτό! Ευχαριστώ πολύ!

Θα υπάρξει πρόβλημα λόγου του γεγονότος ότι δεν έχω απόδειξη; Δεν υπάρχει η δυνατότητα να δουν οι άνθρωποι στο service αν το κινητό βρίσκεται όντως σε εγγύηση μέσω ενός serial number παραδείγματος χάριν;

Αν δεν το έχεις ξαναπάει για σέρβις μπορεί να μη σου το δεχτούν χωρίς απόδειξη. Δε μπορείς να βρεις από το κατάστημα που το πήρες κάνα αντίγραφο?

Καλησπερα παιδια. Εχω τα εξης προβληματα. Οταν κανω πλοηγηση ο browser κολαει. Χρησιμοποιησα διαφορους και το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Πλεον δεν μπαινω γτ μου προκαλει εκνευρισμο. Επισης, του εχω φορτωσει αυτη την εφαρμογη: https://market.android.com/details?id=com.spb.shell3d&feature=related_apps

αλλα και παλι κολλαει πολυ συχνα. Γενικα, εχω παρατηρησει οτι ειναι πολυ αργο σαν να κρασαρει ωρες ωρες. Ανταποκρινεται πολλες φορες με καθυστερηση. Ελεος, ειναι απο τα καλυτερα κινητα!! Μηπως τρεχει κατι στο background και μου τρωει μνημη?? Απο τις ενεργες εφαρμογες τα εχω κλεισει ολα. Και παλι τα ιδια.

Καμια ιδεα?? Εχω απογοητευτει. Δεν το περιμενα ετσι..

Καταρχήν πληκτρολόγησε: *#1234# και πες μας τι γράφει. Ο launcher που του έχεις βάλει είναι πολύ βαρύς λόγω των εφέ και τρώει και αρκετή μνήμη προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και από μένα. Χτες μου ήρθε η αναβάθμιση σε 2.3.4. Το περίεργο είναι ότι την πρώτη φορά που την κατέβασα και έκανα εγκατάσταση δεν την πήρε και μετά που ξαναμπήκα τυχαία είδα ότι είναι και πάλι διαθέσιμη. Τη δεύτερη φορά ολα πήγαν Οκ. Είναι λογικό να έρχεται μήπως σε 2 κομμάτια????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω τα εξης προβληματα. Οταν κανω πλοηγηση ο browser κολαει. Χρησιμοποιησα διαφορους και το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Πλεον δεν μπαινω γτ μου προκαλει εκνευρισμο. Επισης, του εχω φορτωσει αυτη την εφαρμογη: https://market.android.com/details?id=com.spb.shell3d&feature=related_apps

 

αλλα και παλι κολλαει πολυ συχνα. Γενικα, εχω παρατηρησει οτι ειναι πολυ αργο σαν να κρασαρει ωρες ωρες. Ανταποκρινεται πολλες φορες με καθυστερηση. Ελεος, ειναι απο τα καλυτερα κινητα!! Μηπως τρεχει κατι στο background και μου τρωει μνημη?? Απο τις ενεργες εφαρμογες τα εχω κλεισει ολα. Και παλι τα ιδια.

 

Καμια ιδεα?? Εχω απογοητευτει. Δεν το περιμενα ετσι..

 

Εκδοση Kernel: 2.6.29

Εκδοση firmware: 2.1-update 1

Αριθμος κατασκευης: ΕCLAIR.XWJM2

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Απο την έκδοση λογισμικού που φοράς, υπάρχουν καμια δεκαριά νεότερες που θα σου λύσουν τα προβλήματα που έχεις.

Για να μην σε μπλέκουμε με odin και φλασαρίσματα γιατί προφανώς δεν είσαι flash maniac :) κατέβασε απο το site της samsung to πρόγραμμα kies, εγκατέστησέ το στον υπολογιστή σου, σύνδεσε το κινητό σου και το πρόγραμμα θα σου προτείνει να σου αναβαθμίσει το λειτουργικό. Ισως χρειαστεί να κάνεις back up σε φωτογραφίες, επαφές και λοιπά (δεν έχω χρησιμοποιήσει το kies εδώ και μήνες και δεν θυμάμαι αν σου τα σβήνει κατα την αναβάθμιση, κάποιος θα ξέρει να σου πει). Κάνε την αναβάθμιση και θα μάλλον θα ξε-απογοητευτείς :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και από μένα. Χτες μου ήρθε η αναβάθμιση σε 2.3.4. Το περίεργο είναι ότι την πρώτη φορά που την κατέβασα και έκανα εγκατάσταση δεν την πήρε και μετά που ξαναμπήκα τυχαία είδα ότι είναι και πάλι διαθέσιμη. Τη δεύτερη φορά ολα πήγαν Οκ. Είναι λογικό να έρχεται μήπως σε 2 κομμάτια????

 

Μέσω Kies?

Mac Book Pro 13.3 2017

Ipad 2017 32 gb

Xiaomi Mi Max 2 64gb --- 7.1.1 Nougat

Link to comment
Share on other sites

Απο την έκδοση λογισμικού που φοράς, υπάρχουν καμια δεκαριά νεότερες που θα σου λύσουν τα προβλήματα που έχεις.

Για να μην σε μπλέκουμε με odin και φλασαρίσματα γιατί προφανώς δεν είσαι flash maniac :) κατέβασε απο το site της samsung to πρόγραμμα kies, εγκατέστησέ το στον υπολογιστή σου, σύνδεσε το κινητό σου και το πρόγραμμα θα σου προτείνει να σου αναβαθμίσει το λειτουργικό. Ισως χρειαστεί να κάνεις back up σε φωτογραφίες, επαφές και λοιπά (δεν έχω χρησιμοποιήσει το kies εδώ και μήνες και δεν θυμάμαι αν σου τα σβήνει κατα την αναβάθμιση, κάποιος θα ξέρει να σου πει). Κάνε την αναβάθμιση και θα μάλλον θα ξε-απογοητευτείς :)

 

Μωρε εγω θελω να το πειραξω αλλα τωρα δεν προλαβαινω γτ εχω πολυ δουλεια!!:lol: Λες να το αφησω να το πειραξω μολις βρω χρονο?? Σε καμια εβδομαδα ελπιζω να λασκαρω λιγο.

Ευχαριστω παντως

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Μωρε εγω θελω να το πειραξω αλλα τωρα δεν προλαβαινω γτ εχω πολυ δουλεια!!:lol: Λες να το αφησω να το πειραξω μολις βρω χρονο?? Σε καμια εβδομαδα ελπιζω να λασκαρω λιγο.

Ευχαριστω παντως

 

Με το κιες δεν το πειράζεις.

Περνας επίσημα ρομ χωρίς να κάνεις τίποτα.

Κατεβάζεις το κιες, κανει ενημέρωση (αν υπάρχει), συνδεεις κινητό και πατάς ενημέρωση. Τέλος.

 

Πάντως φίλε με 2.1 το κινητό (έκδοση λογισμικου 18 μηνών παλιά) είναι για πέταμα..

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Με το κιες δεν το πειράζεις.

Περνας επίσημα ρομ χωρίς να κάνεις τίποτα.

Κατεβάζεις το κιες, κανει ενημέρωση (αν υπάρχει), συνδεεις κινητό και πατάς ενημέρωση. Τέλος.

 

Πάντως φίλε με 2.1 το κινητό (έκδοση λογισμικου 18 μηνών παλιά) είναι για πέταμα..

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Ακριβως!!Αφου ολοι με δουλευουν!!!:lol:

 

Μια ερωτηση. Εχω ενεργοποιησει μονο GSM αλλα μου αναβει το σηματακι "G" πανω δεξια στην οθονη. Σε αυτο το σηματακι εχει και κατο βελακια τα οποια περιοδικα αναβοσβηνουν πορτοκαλι-πρασινα. Πως μπορω να το απενεργοποιησω?? Αυτο συνεβει μετα απο ενα μηνυμα που δεχτηκα απο την Cosmote οτι με 1 ευρω καθε μερα θα εχω Internet. (Και καλα προσφορα:wacko:)

 

Any help??

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Gingerbread πάτα το κουμπί Power για 2 δευτερόλεπτα και θα σου ανοίξει μία λίστα που η μία επιλογή είναι η "Λειτουργία δικτύου". Αν την επιλέξεις τότε θα απενεργοποιηθούν τα data.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Gingerbread πάτα το κουμπί Power για 2 δευτερόλεπτα και θα σου ανοίξει μία λίστα που η μία επιλογή είναι η "Λειτουργία δικτύου". Αν την επιλέξεις τότε θα απενεργοποιηθούν τα data.

 

Eclair έχει... :) Ο πιο απλός τρόπος είναι να σβήσεις τελείως το σημείο πρόσβασης, από το μενού Ρυθμίσεις-> Ασύρματα δίκτυα -> Δίκτυα κινητής (ή κάπως έτσι, το δικό μου είναι στα Αγγλικά).

 

Πάντως κάνε αναβάθμιση επειγόντως. Αλλιώς πούλα το είναι κρίμα τα λεφτά :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Eclair έχει... :) Ο πιο απλός τρόπος είναι να σβήσεις τελείως το σημείο πρόσβασης, από το μενού Ρυθμίσεις-> Ασύρματα δίκτυα -> Δίκτυα κινητής (ή κάπως έτσι, το δικό μου είναι στα Αγγλικά).

 

Πάντως κάνε αναβάθμιση επειγόντως. Αλλιώς πούλα το είναι κρίμα τα λεφτά :p

 

Αλέξανδρε, θα σε μαλώσω :lol:. Παράθεση από τον οδηγό σου:

 

"- Δε μπορώ να ΞΕσυνδεθώ από το internet με 3G!

 

Éclair: Βάλε ένα από τα APN on-off widget, APN switch, DCswitch ή ΑPNdroid (όλα στο market), έτσι θα μπορείς να ανοιγοκλείνεις τα 3G δεδομένα χωρίς πρόβλημα.

(Υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις που έχουν περασμένα τα APN στην κάρτα SIM και δεν κλείνουν με τον παραπάνω τρόπο γιατί δε φαίνεται το APN στις ρυθμίσεις. Εκεί πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο. Στο μεταξύ φτιάξε ένα άκυρο APN με τύπο internet και συνδέσου σ'αυτό. Επίσης αν έχεις βάλει κάποιου είδους market enabler, πρέπει πρώτα να το βγάλεις για να δημιουργήσεις νέο APN). "

 

Αχ, αυτές οι γλυκιές αναμνήσεις :p.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, θα σε μαλώσω :lol:. Παράθεση από τον οδηγό σου:

 

...

 

Χαχα thanks Μάκη απλά βαρέθηκα μέχρι και copy paste να κάνω για Eclair... :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Eclair έχει... :)

 

Τώρα το είδα ότι έχει Eclair! Την είχα ξεχάσει τελείως...! Υπάρχει ακόμα εεε;:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...