Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, επιετα απο 2 μηνες υπομονη μολις εχθες εβαλα την ελληνικη 2.3.3 και σημερα την αλλαξα και εβαλα την ελβετικη 2.3.4! πραγμαατικα το κινητο δεν εχει σχεση με αυτο που ηταν σε ταχυτητα! εχω ομως καποιες αποριες... Το snap and go δεν μπορω να το βρω απο καπου? Ηθελα επισης να ξερω αν γινω ρουτ στην gingerbread, πως μπορω να ξεγινω μετα? ειναι ευκολη διαδικασια? μπορει καποιος να μου εξηγησει ή να μου δωσει καποιο παραπεμπτικο(!) λινκ? ειναι σημαντικο για μενα, οπως και για πολλους αλλους νομιζω, για το θεμα της εγγυησης, οποτε θα ηταν καλο να ξερω απο πριν. Απο εκει και περα(τωρα που ξεκινησα το φλασαρισμα!!), υπαρχει καποια ρομ η οποια να κραταει τις λειτουργεις του κινητου μας και να ξεφορτωνεται ολα αυτα τα παρδαλα χρωματακια, το μουφα αιφον μενου(δεν ξερω για σας εμενα παντως μου θυμισε μια αιφον απομιμιση αυτο ποθυ βλεπω) -εχω το λαντσερ προ αλλα θα ηθελα αν υπηρχε τροπος να το ξεφορτωθω εντελως-. Με λιγα λογια να μοιαζει με στοκ αντροιντ οπως του νεξους και να κραταει τις λειτουργεις πχ της καμερας, το ραδιοφωνο,τον φαιλ εξπλορερ κοκ. αδειαζοντας ταυτοχρονα και την ραμ... επιπλεον, ειχα εναν gb colour emulator αλλα τωρα δεν υπαρχει πλεον στο μαρκετ. Υπαρχει τροπος να τον βρω?

 

Πιστευω αυτο που χρειάζεσαι είναι η ρομ του φίλου what που βρίσκεται εδώ στο sub forum μας. Έχει τον κερνελ του Στρατου (semaphore 1.5.0) που είναι παρα πολύ καλός. Βγαίνει σε 2 εκδόσεις ο κερνελ. Με voodoo color και χωρίς. Ο what έχει στην ρομ του με voodoo color (εγω το σιχαινομαι..) Μπορείς αν δεν σου αρέσουν και εσένα αυτά τα χρώματα, απλα να περάσεις τον ιδιο κερνελ χωρίς το voodoo color (μια αναζήτηση google με τις λέξεις "xda semaphore 1.5.0. ο 1.5.0ν έχει voodoo color, ενω ο 1.5.0 όχι)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα φορτιζω την συσκευη και μετα απο 26λεπτα λειτουργιας χωρις να κανω τιποτα εχει πεσει στο 97!στο ιστορικο δειχνει οτι καταναλωνει μπαταρια η αναμονη και σε κατασταση αδρανειας. Μπορω να κανω κατι για να μην πεφτει τοσο γρηγορα??εχω ακολουθησει τις συμβουλες στους οδηγους!
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το GoSms και οταν συνθετω ενα μυνημα στα δεξια εχει το πληκτρο που γραφει "Αποστολη".Λογικα απο κατω θα επρεπε να φαινεται ο μετρητης των χαρακτηρων που απομενουν.Σε μενα ομως δεν φαινεται.

Πως το λυσατε εσεις;

 

Υγ. προς τους moderators:Το ποσταρω εδω κι οχι στις εφαρμογες για Android γιατι την εφαρμογη την ειχα και σε αλλο κινητο και φαινοταν οπως θα επρεπε.Οποτε με ενδιαφερει πως το λυσανε οι κατοχοι Galaxy S.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το GoSms και οταν συνθετω ενα μυνημα στα δεξια εχει το πληκτρο που γραφει "Αποστολη".Λογικα απο κατω θα επρεπε να φαινεται ο μετρητης των χαρακτηρων που απομενουν.Σε μενα ομως δεν φαινεται.

Πως το λυσατε εσεις;

 

Υγ. προς τους moderators:Το ποσταρω εδω κι οχι στις εφαρμογες για Android γιατι την εφαρμογη την ειχα και σε αλλο κινητο και φαινοταν οπως θα επρεπε.Οποτε με ενδιαφερει πως το λυσανε οι κατοχοι Galaxy S.

 

Αν εχεις εμφανισει ηδη το πληκτρολογιο, πατωντας μια φορα το back για να φυγει τεχεις την οθονη με τα μηνυματα και απο κατω το πλαισιο για να γραψεις (που γραφει μεσα "πληκτρολογηστε για συνθεση"). Αριστερα του πλαισιου σου δειχνει ενα τετραγωνακι με 4 βελακια. Πατας επανω και σου εμφανιζει νεο παραθυρο για να γραψεις, μονο που αυτη τη φορα επανω σου δειχνει και τους διαθεσιμους χαρακτηρες.

 

Λογικα θα ρυθμιζεται και καπως αλλιως, αλλα δεν το εχω ψαξει καθολου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το GoSms και οταν συνθετω ενα μυνημα στα δεξια εχει το πληκτρο που γραφει "Αποστολη".Λογικα απο κατω θα επρεπε να φαινεται ο μετρητης των χαρακτηρων που απομενουν.Σε μενα ομως δεν φαινεται.

Πως το λυσατε εσεις;

.

 

σε μένα εμφανίζεται κανονικά εκεί που λες.

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

σε μένα εμφανίζεται κανονικά εκεί που λες.

 

Ναι γιατι μαλλον δεν αναβαθμισες την εφαρμογη. Σε παλιοτερες εκδοσεις φαινοταν εκει, αλλα εδω και λιγο καιρο μετα απο καποιες αναβαθμισεις εχει χαθει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. σημερα το πρωι εβαλα την 2. 3. 4 και αραια κι που μου πεταει ενα μηνυμα authentication fail http: //www. google. gr/κλπ κλπ κλπ... ξερεις κανεις γιατι? ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξω? μηπως δεν εκανα κατι καλα?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, πριν λιγο εστειλα ενα μυνημα στον μπαμπα μου και του πηγε ετσι " ?? ?????? ??? ??????? ?? ?" ενω ειχε κανονικο κειμενο και πιο πριν με προιδοποιησε το κινητο να γυρισω την λειτουργεια εισαγωγης σε αυτοματο... πως να το κανω αυτο;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, πριν λιγο εστειλα ενα μυνημα στον μπαμπα μου και του πηγε ετσι " ?? ?????? ??? ??????? ?? ?" ενω ειχε κανονικο κειμενο και πιο πριν με προιδοποιησε το κινητο να γυρισω την λειτουργεια εισαγωγης σε αυτοματο... πως να το κανω αυτο;

Πήγαινε στα μηνύματα, πάτα το αριστερό πλήκτρο αφής, επιλογή "ρυθμίσεις", στο υπομενού "εισαγωγή λειτουργίας" βάλε σαν επιλογή το "αυτόματο"... that simple:p,

Επίσης αυτή η ερώτηση έχει απαντηθεί δεκάδες φορές γιαυτό και συνιστάμαι να διαβάζουμε τους οδηγούς πρώτα!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι μαλλον δεν αναβαθμισες την εφαρμογη. Σε παλιοτερες εκδοσεις φαινοταν εκει, αλλα εδω και λιγο καιρο μετα απο καποιες αναβαθμισεις εχει χαθει.

 

πιά είναι η τελευταία έκδοση; έχω έκδοση V3.65. Ούτε το μαρκετ ούτε η εφαρμογή βρισκουν αναβάθμιση! υπαρχει πιο καινουργιο; pm αν ειμαστε off topic

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, αρα ειχε επισημο λογισμικο επανω. Τι να πω, εχω ακουσει πολες περιπτωσεις για ελαττωματικο hardware αλλα εσυ επεσες στην περιπτωση του ελαττωματικου firmware. Κατα πασα πιθανοτητα με ενα καθαρο φλασαρισμα θα στρωσει, αλλα καλυτερα να μην μπαινεις στη διαδικασια και αφου εχεις το δικαιωμα, να πας απο Δευτερα και να ζητησεις μια αμεση αντικατασταση. Μην σου βγαλει και κανενα αλλο κουσουρι και μετα τρεχεις.

 

Just for the record, πήγα σήμερα απο κει, αμέσως μου προτάθηκε αντικατάσταση συσκευής αλλά επειδή τελικά δεν υπήρχε galaxy διαθέσιμο έγινε επιστροφή ποσού. Η αντιμετώπιση γενικώς απο πλευράς τους ήταν άψογη :up:

 

Τώρα περιμένω μέχρι την Πέμπτη που μου είπαν οτι θα έχουν παραλαβή γιατί είναι σε γενικότερη έλλειψη απ'οτι βλέπω...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

πιά είναι η τελευταία έκδοση; έχω έκδοση V3.65. Ούτε το μαρκετ ούτε η εφαρμογή βρισκουν αναβάθμιση! υπαρχει πιο καινουργιο; pm αν ειμαστε off topic

Οχι, αυτη που εχεις ειναι η τελευταια εκδοση.

Just for the record, πήγα σήμερα απο κει, αμέσως μου προτάθηκε αντικατάσταση συσκευής αλλά επειδή τελικά δεν υπήρχε galaxy διαθέσιμο έγινε επιστροφή ποσού. Η αντιμετώπιση γενικώς απο πλευράς τους ήταν άψογη :up:

 

Τώρα περιμένω μέχρι την Πέμπτη που μου είπαν οτι θα έχουν παραλαβή γιατί είναι σε γενικότερη έλλειψη απ'οτι βλέπω...

Μαλιστα, πανω απο ολα επαγγελματικη συμπεριφορα και σεβασμος στον πελατη. Δυστυχως, τετοιες συμπεριφορες μας κανουν εντυπωση πλεον στην Ελλαδα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αυτη που εχεις ειναι η τελευταια εκδοση.

 

Δυστυχως, τετοιες συμπεριφορες μας κανουν εντυπωση πλεον στην Ελλαδα.

 

Όπως το πες, δυστυχως!!:X

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!!

Αγόρασα κι εγώ πριν από μια βδομάδα το Galaxy S Plus (GT-i9001) με έκδοση firmware 2.3.3.

Επειδή η υπομονή μου δεν είναι και στα καλύτερα της, υπάρχει τρόπος να αλλάξω ήχο ειδοποίησης στα εισερχόμενα μηνύματα και να βάλω ένα δικό μου mp3, ή θα πρέπει να αρκεστώ στα ήδη υπάρχοντα ringtones? Αν όχι, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο market που να κάνει αυτή την δουλειά;

Ευχαριστώ πολύ!

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!!

Αγόρασα κι εγώ πριν από μια βδομάδα το Galaxy S Plus (GT-i9001) με έκδοση firmware 2.3.3.

Επειδή η υπομονή μου δεν είναι και στα καλύτερα της, υπάρχει τρόπος να αλλάξω ήχο ειδοποίησης στα εισερχόμενα μηνύματα και να βάλω ένα δικό μου mp3, ή θα πρέπει να αρκεστώ στα ήδη υπάρχοντα ringtones? Αν όχι, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο market που να κάνει αυτή την δουλειά;

Ευχαριστώ πολύ!

;)

 

ringdroid.κοβεις ραβεις το τραγουδι οπως θες και το κανεις ηχο κλησης

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!!

Αγόρασα κι εγώ πριν από μια βδομάδα το Galaxy S Plus (GT-i9001) με έκδοση firmware 2.3.3.

Επειδή η υπομονή μου δεν είναι και στα καλύτερα της, υπάρχει τρόπος να αλλάξω ήχο ειδοποίησης στα εισερχόμενα μηνύματα και να βάλω ένα δικό μου mp3, ή θα πρέπει να αρκεστώ στα ήδη υπάρχοντα ringtones? Αν όχι, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο market που να κάνει αυτή την δουλειά;

Ευχαριστώ πολύ!

;)

 

ringdroid.κοβεις ραβεις το τραγουδι οπως θες και το κανεις ηχο κλησης

 

Ή αν έχεις έτοιμο τον ήχο που θες, απλά βρες τον με το music player, πάτα παρατεταμένα πάνω του, και κάνε set as ringtone.... απλά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν μια εβδομάδα πέρασα με odin την ελληνική 2.3.3, έχω κάνει και ρουτ. Δύο φορές μου έχει σβήσει η συσκευή, δεν έχω βάλει κάποια καινούργια εφαρμογή. Για να ξανανοίξει πρέπει να βγάλω και να βάλω την μπαταρία και μετά να πατήσω το οn. Έχει αναφερθεί τέτοιο πρόβλημα σ'αυτή την ROM? ή να βάλω την 2.3.4. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

@tyxerakias: Δουλεύει κανονικά με τον τρόπο που αναγράφεις μέσω του player, το κάνω set as ringtone (ορισμός ως - ήχος κλήσης τηλεφώνου), αλλά αλλάζει μόνο ο ήχος κλήσης, αλλά όχι ο ήχος ειδοποίησης μηνυμάτων...

 

@what: Θα κατεβάσω και το ringdroid μπας και μου κάνει δουλειά με τους ήχους μηνυμάτων (γιατί οι προεγκατεστημένοι είναι για κλάματα!!!)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

@tyxerakias: Δουλεύει κανονικά με τον τρόπο που αναγράφεις μέσω του player, το κάνω set as ringtone (ορισμός ως - ήχος κλήσης τηλεφώνου), αλλά αλλάζει μόνο ο ήχος κλήσης, αλλά όχι ο ήχος ειδοποίησης μηνυμάτων...

 

 

Tώρα πρόσεξα ότι σ'ενδιαφέρουν τα μηνύματα συγκεκριμένα. Κοίτα στον φάκελο /sdcard του τηλεφώνου (αυτό βλέπει by default το My Files), και βρες ένα φάκελο που λέγεται media. Μέσα εκεί, υπάρχει άλλος ένας που λέγεται audio. Mέσα σ'αυτόν, πρέπει να υπάρχει άλλος ένας, που λέγεται notifications. Εκέι μέσα αντίγραψε τον ήχο που θες, και θα εμφανίζεται μετά στη λίστα των ήχων που κοιτάς.

Αν δεν υπάρχουν οι παραπάνω φάκελοι, φτιάξτους μόνος σου.

 

Οι δικοί σου ήχοι λοιπόν, μπαίνουν στο media/audio/notifications, που είναι στην sdcard σου. (την εσωτερική μνήμη δηλαδή, όχι κάποια εξωτερική κάρτα που πιθανόν να έχεις βάλει).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί σου ήχοι λοιπόν, μπαίνουν στο media/audio/notifications, που είναι στην sdcard σου. (την εσωτερική μνήμη δηλαδή, όχι κάποια εξωτερική κάρτα που πιθανόν να έχεις βάλει).

 

Φίλε Tyxerakia έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Δεν υπήρχε ο φάκελος notifications στην εσωτερική sdcard και μόλις τον δημιούργησα και έβαλα μερικά κομμάτια μέσα εμφανίστηκαν κανονικά στους ήχους ειδοποιήσεων μηνυμάτων...

Σ'ευχαριστώ πολύ. Να είσαι καλά!!!

:)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...οταν το τηλεφωνο αποφορτιζεται εντελως και σου λεει πια εφαρμογη σε τι ποσοστο σου καταναλωσε τη μπαταρια γιατι παντα μα παντα μου βγαζει την εφαρμογη ΧΑΡΤΕΣ παντα με ποσοστο 30% περιπου και εχει το σημα του Google Maps. πως θα γινει να το απενεργοποιησω αυτο να γλυτωσω εχτρα χρονο στην μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ρωτησω κατι...οταν το τηλεφωνο αποφορτιζεται εντελως και σου λεει πια εφαρμογη σε τι ποσοστο σου καταναλωσε τη μπαταρια γιατι παντα μα παντα μου βγαζει την εφαρμογη ΧΑΡΤΕΣ παντα με ποσοστο 30% περιπου και εχει το σημα του Google Maps. πως θα γινει να το απενεργοποιησω αυτο να γλυτωσω εχτρα χρονο στην μπαταρια?

 

Αν είσαι root βάλε το startup manager για να το αποτρέψεις να ανοίγει μόνο του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με 2.3.3 και δεν εχω κανει ροοτ γιατι ειναι ψιλοδυσκολη διαδικασια...κανας αλλος τροπος ειπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

Αντε τυχερούληδες

 

EUR = Greece I9000XWJVI/I9000OXXJV9 (Android 2.3.3)

 

μολις δωθηκε και η 2.3.3 για ΕUR :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...οταν το τηλεφωνο αποφορτιζεται εντελως και σου λεει πια εφαρμογη σε τι ποσοστο σου καταναλωσε τη μπαταρια γιατι παντα μα παντα μου βγαζει την εφαρμογη ΧΑΡΤΕΣ παντα με ποσοστο 30% περιπου και εχει το σημα του Google Maps. πως θα γινει να το απενεργοποιησω αυτο να γλυτωσω εχτρα χρονο στην μπαταρια?

 

Δεν δικαιολογείται αυτή η κατανάλωση εάν δεν χρησιμοποιείς την εφαρμογή. Υποψιάζομαι ότι έχεις ενεργοποιήσει το latitude. Απενεργοποίησε το αν είναι ενεργοποιημένο.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...