Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[Εννοώ στην διαχείριση αρχείων που μπορούμε να βρούμε τα αγαπημένα. Τα έχει βρει κανείς ?

Νομίζω πως δεν έχεις τη δυνατότητα να επεξεργαστείς τα αγαπημένα κι αυτό γιατί είναι προκαθορισμένα από την κάθε έκδοση.

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,μηπως γνωριζει κανενας αν βαλω χαρτη της Αγγλιας στο c7, πρεπει να βγαλω της ελλαδας?θελω να παω για 2 μερες μαντσεστερ και θα ηθελα να ξερω τους δρομους τους.

ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις κανέναν χάρτη για να βάλεις και άλλον. Η το συνδέεις στο ovi suite ή αν έχεις την τελευταία έκδοση 3.06, τους φορτώνεις κατευθείαν από την συσκευή μέσω wi-fi.
Link to comment
Share on other sites

θελω να ξερω που βρισκονται για να τα αποθηκευσω καπου αλλου,σε περιπτωση που αλλαξω εκδοση να μην τα χασω,και δεν ειναι λιγα.με τους χαρτες κατεβασα τον 105μεγα που ειναι πολυ καλος και αποθηκευσα ολον τον φακελο cities στον υπολογιστη και μετα τον επανεφερα οταν ειδα οτι ο86 μεγα ηταν μαπα...ξερετε που μπορω επισης να βρω την 3.04?
Link to comment
Share on other sites

θελω να ξερω που βρισκονται για να τα αποθηκευσω καπου αλλου,σε περιπτωση που αλλαξω εκδοση να μην τα χασω,και δεν ειναι λιγα.με τους χαρτες κατεβασα τον 105μεγα που ειναι πολυ καλος και αποθηκευσα ολον τον φακελο cities στον υπολογιστη και μετα τον επανεφερα οταν ειδα οτι ο86 μεγα ηταν μαπα...ξερετε που μπορω επισης να βρω την 3.04?

Μπορείς να τα συγχρονίσεις με το Ovi, επιλογή που υπάρχει μέσα στα Αγαπημένα.

Όταν αλλάξεις έκδοση ή αν για οποιονδήποτε άλλο λόγο θέλεις να τα επαναφέρεις, ακολουθείς και πάλι την ίδια διαδικασία και είσαι οκ.

Την έκδοση 3.04 μπορείς να τη βρεις στο κατάστημα, αφού έτσι κι αλλιώς η 3.06 βρίσκεται σε beta στάδιο κι δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω η 3.04 να διατίθεται ακόμα. Μέσα από το Ovi Store κατεβαίνει η 3.06 αλλά όχι η τελευταία, αυτή δηλαδή που προσφέρει το ανανεωμένο μενού και την ενσωματωμένη ενημέρωση χαρτών. Η τελευταία προσφέρεται από τα Beta Labs.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω η 3.04 να διατίθεται ακόμα. Μέσα από το Ovi Store κατεβαίνει η 3.06 αλλά όχι η τελευταία, αυτή δηλαδή που προσφέρει το ανανεωμένο μενού και την ενσωματωμένη ενημέρωση χαρτών. Η τελευταία προσφέρεται από τα Beta Labs.

Ίσως έχεις δίκιο.

Απλά προχτές το βράδυ που δοκίμαζα κάποια πράγματα από το κατάστημα, κατέβασα την εφαρμογή και είχε το παλιό μενού.

Δεν θυμάμαι αν είχα προσέξει την έκδοση, απλά αυτό το γεγονός μ' έκανε να πιστέψω ότι ήταν η 3.04.

Anyway, πρόσεξε κάνένας κάτοχος 5800 ότι οι Χάρτες δεν υπάρχουν καν στο Ovi store;

Μπήκα για να λύσω την απορία μου και με έκπληξη διαπίστωσα ότι το έχουν αφαιρέσει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω το κινητακι θα το κρατησω για πολυ καιρο και δεν με αγγίζουν ολα αυτα που γίνονται τωρα στην νοκια.....:)

βασικα εχω σχεδον ολα οσα θα ηθελα ΠΟΤΕ σε ενα ΚΙΝΗΤΟ τηλ......:)

απλα μονο μια ερωτηση...θα ηθελα να κανω...

το μονο που με απασχολει ειναι το ovi maps(το χρησιμοποιώ πολυ).....

θα μας το δινει η νοκια σε ολους εμας που εχουμε symbian και μετα απο 2 χρονια οταν θα βγουν τα νεα της τηλεφωνα με w7 η θα μας ξεχασουν σε αυτο.....?

αυτο πραγματικα το εχω απορία....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω το κινητακι θα το κρατησω για πολυ καιρο και δεν με αγγίζουν ολα αυτα που γίνονται τωρα στην νοκια.....:)

βασικα εχω σχεδον ολα οσα θα ηθελα ΠΟΤΕ σε ενα ΚΙΝΗΤΟ τηλ......:)

απλα μονο μια ερωτηση...θα ηθελα να κανω...

το μονο που με απασχολει ειναι το ovi maps(το χρησιμοποιώ πολυ).....

θα μας το δινει η νοκια σε ολους εμας που εχουμε symbian και μετα απο 2 χρονια οταν θα βγουν τα νεα της τηλεφωνα με w7 η θα μας ξεχασουν σε αυτο.....?

αυτο πραγματικα το εχω απορία....

Όχι μόνο το OVI maps θα συνεχίσει ως έχει, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα αποτελέσει μέρος του WP7. Άρα και μέχρι το τέλος του Symbian θα τρεχει κανονικά και στα symbian τηλέφωνα, με όλες τις τυχόν νέες αναβαθμίσεις των χαρτών.

Link to comment
Share on other sites

μηπως βρηκε κανεις τον τροπο να αλλαζουμε το εικονιδιο σε οποια αγαπημενα κατεβαζουμε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα παλι τους χαρτες μετα το hard reset τους εκανα κ την ενημερωση κ τιποτα δεν μου εμφανιζει τους χαρτες τι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα παλι τους χαρτες μετα το hard reset τους εκανα κ την ενημερωση κ τιποτα δεν μου εμφανιζει τους χαρτες τι κανω λαθος?

 

Διέγραψε χειροκίνητα το φάκελο Ε:/cities και μετά πέρασέ τους ξανά είτε μέσω OVI Suite είτε μέσα από τους Χάρτες μέσω WiFi.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

μηπως βρηκε κανεις τον τροπο να αλλαζουμε το εικονιδιο σε οποια αγαπημενα κατεβαζουμε?

 

βγηκε καινουργια εκδοση Nokia Ovi Maps 3.06.587 S^3 Signed

Link to comment
Share on other sites

βγηκε καινουργια εκδοση Nokia Ovi Maps 3.06.587 S^3 Signed

 

Γιατι δεν βρισκω αυτην την εκδοση στο επισημo betalabs παρα μονο σε διαφορα μαγαζακια; Στο επισημο εχουνε ακομα ην εκδοση απο τις 16/12!

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν ειναι καινουργια απλως η final της beta 3.06,και λογικα η αναβαθμιση θα γινει μεσω ovi store,οποτε υπαρχει η γνωστη καθυστερηση...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

για ληστε μου μια απορία βρε παιδιά. Εχω την 3.06 και κατέβασα την 3.06. 587. Στην δεύτερη βλέπω κάτι εικονίδια έξτρα στο μενού τα οποία δεν μου βγήκαν όταν την έκανα εγκατάσταση παρά έμεινε η 3.06 ως είχε. Την μπορεί να συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

για ληστε μου μια απορία βρε παιδιά. Εχω την 3.06 και κατέβασα την 3.06. 587. Στην δεύτερη βλέπω κάτι εικονίδια έξτρα στο μενού τα οποία δεν μου βγήκαν όταν την έκανα εγκατάσταση παρά έμεινε η 3.06 ως είχε. Την μπορεί να συμβαίνει?

 

κι εγω στο site των betalabs ειδα τα εικονιδια αλλα δεν μου βγαινουν στην εκδοση που εχω περασμενη

Link to comment
Share on other sites

θελω να μου διευκρινιστει κατι παιδια. Το οβι μαπς , θα υποστηριχθει για ποσο ακομα ( εννοω με updates στους χαρτες) και σκοπευουν μετα απο ποσο καιρο να το καταργησουν? Οταν γινει αυτο, θα χω την δυνατοτητα να βαλω το νεο microsoft-nokia maps στο symbian mou ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν θα καταργηθεί. Μην τα μπερδεύετε τα πράγματα. Το ovi maps θα συνεχίσει να εξελίσσεται και κάποια στιγμή (αυτό δεν μας ενδιαφέρει εμάς τους χρήστες symbian) θα ενσωματωθεί και στις WP7 συσκευές της Nokia.
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα παραμεινει - ρε παιδια δεν προκειτε να εξαφανιστει η νοκια, πολυ μεγαλη απογοητευση διακρινω.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να εξαφανιστει το ovi maps και τα updates των χαρτων. Οι μορφες των χαρτων (οι φακελοι κτλ δηλαδη) θα παραμεινουν οι ιδιες και θα αναβαθμιζονται. Οπως γινεται και με 3rd party Προγραμματα πλοηγησης που εχουν εκδοσεις γα win7 android symbian αλλα οι χαρτες που χρησιμοποιουνται ειναι ιδιοι για ολα. Eτσι φανταζομαι οτι θα γινει τουλαχιστον Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

πάντως η έκδοση 3.04 είχε και την ιδιότητα να αλλάζεις τα εικονίδια στα αγαπημένα , λεπτομέρειες το ξέρω,αλλά στην 3.06 έκδοση είμαστε υποχρεωμένοι ότι ποι και να βάλουμε να έχουν αστέρακι. Αν πάντως κανείς βρει την 3.04 ας στείλει ρm γιατί δεν την βρίσκω
Link to comment
Share on other sites

Ovi Maps 3.6 (finally and) formally released via Ovi Store

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/12516_Ovi_Maps_36_formally_released.php

 

Changelog

The changelog over v3.4, the version that shipped in the original Symbian^3 firmware and which was also on most older Symbian touchscreen phones, is:

 

  • Download street maps directly to your device! A new feature called “Update” on the main menu which allows you download Street Maps directly (via WiFi) to your phone without a PC! Please note that phones without WiFi (e.g. Nokia 5230) will not work.
  • My Position and Search are now integrated (now called Map). When accessed, it will show your last map view
  • Back button in Favourites
  • Long tap functionality to delete & rename collections & routes
  • Pop up for first time use – to inform user to download new map data (when upgrading 3.04 > 3.06 for the first time)
  • Improved behaviours of transit lines settings in map toolbox (no more grey out)
  • Compass calibration hint
  • Refreshed place details information view
  • Pinch to zoom interaction (where appropriate)
  • Visually refreshed main menu and icons
  • New maps with public transport lines (as a new map layer) for subways, trams and trains in 80+ cities around the world. Just click the map toolbox icon and select Transit lines
  • Improved search experience - find places and addresses around you - or anywhere in the world - fast and easily. Browse places or enter a keyword in the search box. Now with suggestions and "did you mean?" functionality
  • New place pages with description, reviews, pictures and places nearby. Interact with places in a whole new way - you can check in, contact, navigate, save, rate, share, report or see place on the map
  • Share a place - send a place to your friends via SMS or Email. The SMS contains the address and a link to the place page with description, ratings, contact, URL and a mini map. The link opens up on the mobile browser (also on non-Nokia devices)
  • Check in - keep your friends up-to-date with where you are and what you're up to. Check in to places and share it with your friends on Facebook and many more social networks. See places you’ve been to in your check in history
  • New Drive assistance mode with live traffic flow - after clicking Drive, you're instantly in drive assistance mode with live traffic flow and more. Once you start moving, get safety camera alerts and speed limit warnings
  • More folder with many rich content services relevant to your location. Personalise your Ovi Maps by selecting the services you'd like to keep on your main menu for instant access

 

http://img408.imageshack.us/img408/8279/scr0003245629701.th.jpg http://img222.imageshack.us/img222/4299/scr0003265629711.th.jpg http://img251.imageshack.us/img251/6330/maps3645629723.th.jpg http://img340.imageshack.us/img340/158/maps3655629738.th.jpg http://img831.imageshack.us/img831/4327/maps3665629750.th.jpg http://img600.imageshack.us/img600/7613/maps3675629764.th.jpg

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

εμεις που εχουμε περασει την 3.06 στην beta μορφη, τωρα που βγηκε επισημα την ξαναπερναμε?
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί αυτή είναι η επίσημη και η τελική (βγήκε από το στάδιο beta) και λογικά θα έχουν διορθωθεί και άλλα bugs. Αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να σας στο βγάλει και σαν update ή μέσα από την εφαρμογή ή μέσα από την εφαρμογή που ενημερώνει για διαθέσιμες ενημερώσεις πάνω στις εφαρμογές του symbian.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...