Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η τελικη 3.06 υπαρχει και στη νεα αναβαθμιση 1,2 και στο ovistore. η νεα εκδοση ειναι πραγματικα αλλο προγραμμα (δεν σου ανοιγει φιλε γιατι δεν την αφησες να εγκατασταθει σωστα.) το μενου ειναι σπασμενα σε διαφορετικα εικονιδια που βγαινουν εκτος εφαρμογης - εχει πολυ καλυτερη εμφανιση του χαρτη και ειναι σημαντικα πιο γρηγορη. νομιζω οτι ετσι θα ειναι και η εκδοση της 2.0 μου αρεσει πολυ και γενικα νομιζω οτι ειναι ωραιες οι νεες αλλαγες.

 

tip: οταν την εγκαταστησετε βαλτε το κινητο στο pc με ovisuite και ξαναπεραστε τις χωρες που θελετε για να παρει τα νεα δεδομενα

 

την κατεβασα κι εγω, τους πηρε τους χαρτες μονο του μετα την εγτατασταση . Δεν υπαρχει η επιλογη της ενημερωσης ή ειναι καπου αλλου ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την κατεβασα κι εγω, τους πηρε τους χαρτες μονο του μετα την εγτατασταση . Δεν υπαρχει η επιλογη της ενημερωσης ή ειναι καπου αλλου ?

 

ειναι ξεχωριστα εικονιδια μεσα στο μενου των εφαρμογων εκει θα τα βρεις

 

edit : εχω τρελαθει στο restart - μεγαλη προσοχη

edit no 2 : πριν το βαλετε σκεφτητε το παρα πολυ καλα γιατι αν και πολυ ωραιο εχει απειρα κολληματα και κανει παρα πολλα ρεstart με αποτελεσμα να μην δουλευει ουσιαστικα. το εβγαλα τελικα και γυρισα στην 3.06 αλλα η διαδικασια ειναι αρκετα χρονοβορα.

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το νέο ovi maps το κατεβάσατε από το ovi store στο κινητό η από τον υπολογιστή κ μετά το περάσατε με καλώδιο στο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το νέο ovi maps το κατεβάσατε από το ovi store στο κινητό η από τον υπολογιστή κ μετά το περάσατε με καλώδιο στο κινητό?

 

δεν υπαρχει στο ovistore αλλα στα betalabs αν και εχει πολλα bugs οπως βλεπω τωρα που το τεσταρω τελικα:(

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει στο ovistore αλλα στα betalabs αν και εχει πολλα bugs οπως βλεπω τωρα που το τεσταρω τελικα:(

δηλαδή οι χάρτες που είναι τώρα στο ovi store είναι οι χάρτες που έχει αυτή την στιγμή το κινητό μου?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή οι χάρτες που είναι τώρα στο ovi store είναι οι χάρτες που έχει αυτή την στιγμή το κινητό μου?

 

ενα update αλλα χωρις διαφορες λογικα...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

ειναι ξεχωριστα εικονιδια μεσα στο μενου των εφαρμογων εκει θα τα βρεις

 

edit : εχω τρελαθει στο restart - μεγαλη προσοχη

edit no 2 : πριν το βαλετε σκεφτητε το παρα πολυ καλα γιατι αν και πολυ ωραιο εχει απειρα κολληματα και κανει παρα πολλα ρεstart με αποτελεσμα να μην δουλευει ουσιαστικα. το εβγαλα τελικα και γυρισα στην 3.06 αλλα η διαδικασια ειναι αρκετα χρονοβορα.

 

Μάλλον βιαστηκαμε! Μεχρι στιγμης εμενα καλα παει...... αλλα θα χρειαστω βοηθεια αν ειναι να γυρισω στην 3.06

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει στο ovistore αλλα στα betalabs αν και εχει πολλα bugs οπως βλεπω τωρα που το τεσταρω τελικα:(

Ποτε σου κολλαει? Με το που το ανοιγεις 'η στην πλοηγηση?

Link to comment
Share on other sites

Το περασα χθες και δεν χρειαστηκε να κανω ξανα-εγκατασταση Ελλαδας.Απλα στις ρυθμισεις ειχε χασει την επιλογη του σπιτιου και τη φωνη καθοδησης απο γυναικα.

Μια χαρα δουλευει-σημερα το εσκισα.Οι ρυθμισεις για οποιον δεν το εχει βρει ειναι στα γραναζακια και μετα πατας προσθετα.

Μεγαλη βελτιωση στη προεπισκοπηση διαδρομης αλλα και στην εμφανιση εικονιδιων σαν widget στην αρχικη οθονη. Το συνιστω ανεπιφυλακτα....

Link to comment
Share on other sites

για οποιον θελει να επιστρεψει στην 3.06 δοκιμαστε τα παρακατω(copy paste απο το nokia betalabs)

If you would like to go back to 3.06 version, you will first need to un-install these applications from the Application Manager then re-install 3.06.

 

First, un-install these from the Application Manager:

 

■Check In

■Check In Agent

■Check In Data

■Check In Widget

■Create a Place

■Drive

■Map and Navigation

■Maps Settings Plugin

■ODML Commons Repository

■Ovi Maps

■OviMapsEngine

■Ovi Maps Installer

■Ovi Maps ODML

(Helpful Hint: Unistallation process is faster if you uninstall “Ovi Maps” and “Ovi Maps ODML” first.)

 

Next, re-install 3.06 from Ovi Store.

Link to comment
Share on other sites

για οποιον θελει να επιστρεψει στην 3.06 δοκιμαστε τα παρακατω(copy paste απο το nokia betalabs)

If you would like to go back to 3.06 version, you will first need to un-install these applications from the Application Manager then re-install 3.06.

 

First, un-install these from the Application Manager:

 

■Check In

■Check In Agent

■Check In Data

■Check In Widget

■Create a Place

■Drive

■Map and Navigation

■Maps Settings Plugin

■ODML Commons Repository

■Ovi Maps

■OviMapsEngine

■Ovi Maps Installer

■Ovi Maps ODML

(Helpful Hint: Unistallation process is faster if you uninstall “Ovi Maps” and “Ovi Maps ODML” first.)

 

Next, re-install 3.06 from Ovi Store.

 

το εκανα ηδη και λειτουργει.δυστηχως περιμενω την κανονικη 3,.07:(

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 3.07 το απόγευμα. Όλα καλά, αλλά δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να αλλάξουν έτσι το μενού. Οι ρυθμίσεις της εφαρμογής είναι σε μενού που ανοίγει από την Αναζήτηση => πρώτο φάουλ. Δεύτερο σφάλμα για μένα είναι που έχουν κάποιες υπηρεσίες και επιλογές εκτός εφαρμογής. Εγώ μέχρι πρότινος είχα κακομάθει να τα έχω όλα ανοίγοντας την εφαρμογή από ένα μόνο εικονίδιο στην οθόνη αναμονής. Τώρα δε μπορώ να έχω αυτή την ευκολία. Για να τσεκάρω για ενημερώσεις πρέπει να μπω στο μενού. Αν στα widgets της οθόνης αναμονής μπορούσα να βάλω συντόμευση φακέλου εφαρμογών, θα μπορούσα να τα έχω σε ένα εικονίδιο όλα. Αλλά αυτό δε γίνεται. Μάλλον θα πρέπει να επεκτείνω τις homescreens μου σε 6. :what: Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 3.07 το απόγευμα. Όλα καλά, αλλά δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να αλλάξουν έτσι το μενού. Οι ρυθμίσεις της εφαρμογής είναι σε μενού που ανοίγει από την Αναζήτηση => πρώτο φάουλ. Δεύτερο σφάλμα για μένα είναι που έχουν κάποιες υπηρεσίες και επιλογές εκτός εφαρμογής. Εγώ μέχρι πρότινος είχα κακομάθει να τα έχω όλα ανοίγοντας την εφαρμογή από ένα μόνο εικονίδιο στην οθόνη αναμονής. Τώρα δε μπορώ να έχω αυτή την ευκολία. Για να τσεκάρω για ενημερώσεις πρέπει να μπω στο μενού. Αν στα widgets της οθόνης αναμονής μπορούσα να βάλω συντόμευση φακέλου εφαρμογών, θα μπορούσα να τα έχω σε ένα εικονίδιο όλα. Αλλά αυτό δε γίνεται. Μάλλον θα πρέπει να επεκτείνω τις homescreens μου σε 6. :what:

πανο λειτουργει κανονικα? σε πολλα φορους γραφουν οτι παιζει τελεια οποτε μαλλον δεν εχει εγκατασταθει καλα

Link to comment
Share on other sites

πανο λειτουργει κανονικα? σε πολλα φορους γραφουν οτι παιζει τελεια οποτε μαλλον δεν εχει εγκατασταθει καλα

 

Μια χαρά εγκαταστάθηκε και λειτουργεί σε μένα το νέο OVI Maps. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα που λες. Η νέα διάρθρωση του μενού είναι που δε μου αρέσει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εγκαταστάθηκε και λειτουργεί σε μένα το νέο OVI Maps. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα που λες. Η νέα διάρθρωση του μενού είναι που δε μου αρέσει.

 

το πρωι εκανα κατι δοκιμες και τρελαθηκα στο restart. το εβγαλα και εβαλα την παλια.τωρα την ξαναεβαλα αλλα εβγαλα το νοκια bots που εβαλα χτες μηπως φταιει αυτο. αντε δουμε. αυριο θα δω ξανα. ελπιζω να παιξει γιατι μου αρεσει η νεα εμφανιση

Link to comment
Share on other sites

το πρωι εκανα κατι δοκιμες και τρελαθηκα στο restart. το εβγαλα και εβαλα την παλια.τωρα την ξαναεβαλα αλλα εβγαλα το νοκια bots που εβαλα χτες μηπως φταιει αυτο. αντε δουμε. αυριο θα δω ξανα. ελπιζω να παιξει γιατι μου αρεσει η νεα εμφανιση

φίλε μου και εγώ έχω βάλει το Nokia Bots και το ovi maps 3.07 και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα. Κάτι άλλο θα φταίει!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον υπάρχει κάποιο conflict με κάποια άλλη εφαρμογή.

 

Προσωπικά αν είχα προβλήματα και επανεκκινήσεις θα έκανα ένα hard reset. Αλλά εδώ έρχομαι να θυμηθώ πάλι το πόσο με έχει εκνευρίσει το γεγονός ότι στο Ν8 δε μπορώ να κάνω ελεύθερα hard reset, χωρίς να σκεφθώ το ενδεχόμενο να κάτσω να ασχοληθώ με φλασαρίσματα, το φοίνικα κλπ. :mad: :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα μια χαρα ανοιγει, βρηκε και σημα, μονο πλοηγηση δεν του εκανα αλλα πιστευω αν ηταν να κολλησει θα ειχε κολλησει.
Link to comment
Share on other sites

παιδες βγηκε για αναβαθμιση?ή εννοειτε την εκδοση απο τα beta labs?διοτι μπερδευτικα λιγο οταν λετε οτι βαλατε την 3.07 (χωρις αλλη αναφορα αν ειναι betaή οχι)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδες βγηκε για αναβαθμιση?ή εννοειτε την εκδοση απο τα beta labs?διοτι μπερδευτικα λιγο οταν λετε οτι βαλατε την 3.07 (χωρις αλλη αναφορα αν ειναι betaή οχι)

 

απο betalabs ειναι δεν εχει βγει ακομα η κανονικη

Link to comment
Share on other sites

απο betalabs ειναι δεν εχει βγει ακομα η κανονικη

 

Στην 3.07 πως βγαζεις απο τον χαρτη τα διαφορα σημεια ενδιαφεροντος?εννοω τα εικονιδια των φαρμακειων,των χωρων παρκινγκ,των τραπεζων.γιατι γεμιζουν τον χαρτη και ειναι λιγο ενοχλητικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην 3.07 πως βγαζεις απο τον χαρτη τα διαφορα σημεια ενδιαφεροντος?εννοω τα εικονιδια των φαρμακειων,των χωρων παρκινγκ,των τραπεζων.γιατι γεμιζουν τον χαρτη και ειναι λιγο ενοχλητικο.

 

μετα απο πολυ κοπο και ζορι καταφερα να την φτιαξω και να λειτουργησει σωστα και στην πλοηγηση θα κοιταξω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Στην 3.07 πως βγαζεις απο τον χαρτη τα διαφορα σημεια ενδιαφεροντος?εννοω τα εικονιδια των φαρμακειων,των χωρων παρκινγκ,των τραπεζων.γιατι γεμιζουν τον χαρτη και ειναι λιγο ενοχλητικο.

Φιλε μου, οπως ακριβως και στις προηγουμενες :

Κανε κλικ στα γραναζακια κατω στη μεση της οθονης, οταν εισαι στη ''θεση μου'' --> Προσθετα (κατω αριστερα της οθονης) -->ρυθμισεις --> χαρτης --> κατηγοριες και ξετσεκαρεις οτι ειναι τσεκαρισμενο με ''ν''...

Βεβαια για μενα καποια σημεια οπως νοσοκομεια, φαρμακεια, βενζιναδικα, αξιζει να τα εχεις...

 

Την εβαλα κι εγω την 3.7, σαφως πολυ πιο γρηγορη και δουλευει αψογα!

Σιγουρα λιγο μας κακοφαινεται που εχουν χωρισει το μενου σε διαφορετικες εφαρμογες, αλλα τα βασικα για μενα, η θεση μου και η οδηγηση, γινονται με ενα κλικ στο εικονιδιο χαρτες ...

Απογοητευτηκα ομως που δε φτιαξαν το προβλημα με το bluetooth, ν' ακουγεται δηλ η φωνη καθοδηγησης στην πλοηγηση, απο το ακουστικο bluetooth στο αυτι η το ηχειο του carkit του αυτοκινητου, οταν αυτο ειναι συνδεμενο και οχι απο το ηχειο του κινητου...:(

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...