Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

full backup? Ωραια θα το δοκιμασω... Και κατι ακομα που μπορει να ακουστει χαζο, πως γινετε το full backup? Το titanium εχω αλλα μονο την επιλογη να τα κανω ενα ενα βλεπω. Εχει καποια επιλογη που τα κανει ολα μαζικα?

EDIT:

Το βρηκα, στα χρονοδιαγραμματα ειναι. :)

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εχω την jpa froyo πως μπορω να περναω τις εφαρμογες που κατεβαζω απο το market αλλα και αυτες που βαζω απο το pc στην εξωτερικη καρτα μνημης?

 

εφοσον τις εχεις κανει εγκατασταση πας ρυθμισεις-εφαρμογες-διαχειριση εφαρμογων την βρισκεις και πατας μετακινηση στην καρτα sd...δεν εχουν ολες οι εφαρμογες αυτη την ιδιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μερα ολοκληρωτικης ασχολιας το εφερα εκει που ηθελα απο εφαρμογες και ρυθμισεις το κινητο, μετα την αναβαθμιση σε 2.2.1.

 

Μια χαρα φαινεται να λειτουργει αλλα χωρις να εχω δει κατι αξιολογο σε σχεση με την jm5 που ειχε οταν το πηρα.

 

Σχετικα με το gps που το θεωρω σημαντικο για εμενα αργει να βρει τη θεση μου.Με την παλια εκδοση το εκανε πιο γρηγορα.Χρησιμοποιω το προγραμμα navigon.Την πρωτη φορα αργησε με την παλια εκδοση και απο εκει και μετα εβρισκε θεση γρηγορα.Χτες που το ανοιξα με την νεα εκδοση 2.2.1 εκανε κανα 5λεπτο να με βρει.Μετα απο ωρες το ξανανοιξα και μεσα σε 3 λεπτα δεν με ειχε βρει.Ανοιξα το gps test και ειχε βρει 5 δορυφορους.Βεβαια το πρωι που γυρναγα μετα την υπηρεσια ειχε και μπαταρια 28%. Εχω την τελευταια ελπιδα μηπως εφταιξε αυτο.

 

Αν ειχα ομως να διαλεξω στην νεα και στην παλια εκδοση, για εμενα τουλαχιστον ισως να υπερτερουσε ελαγρα η παλια εκδοση!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μετα απο hard reset παλι τιποτα. Το προβλημα παραμενει...:(

οποτε πας στην εσχατη λυση. ξαναπερνα απο πανω την ιδια ρομ.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μερα ολοκληρωτικης ασχολιας το εφερα εκει που ηθελα απο εφαρμογες και ρυθμισεις το κινητο, μετα την αναβαθμιση σε 2.2.1.

 

Μια χαρα φαινεται να λειτουργει αλλα χωρις να εχω δει κατι αξιολογο σε σχεση με την jm5 που ειχε οταν το πηρα.

 

Σχετικα με το gps που το θεωρω σημαντικο για εμενα αργει να βρει τη θεση μου.Με την παλια εκδοση το εκανε πιο γρηγορα.Χρησιμοποιω το προγραμμα navigon.Την πρωτη φορα αργησε με την παλια εκδοση και απο εκει και μετα εβρισκε θεση γρηγορα.Χτες που το ανοιξα με την νεα εκδοση 2.2.1 εκανε κανα 5λεπτο να με βρει.Μετα απο ωρες το ξανανοιξα και μεσα σε 3 λεπτα δεν με ειχε βρει.Ανοιξα το gps test και ειχε βρει 5 δορυφορους.Βεβαια το πρωι που γυρναγα μετα την υπηρεσια ειχε και μπαταρια 28%. Εχω την τελευταια ελπιδα μηπως εφταιξε αυτο.

 

Αν ειχα ομως να διαλεξω στην νεα και στην παλια εκδοση, για εμενα τουλαχιστον ισως να υπερτερουσε ελαγρα η παλια εκδοση!!!

απο μπαταρια πως πας? εννοω χωρις τρελη χρηση... γτ κ γω ειδα κατι τετοιο. μεσα σε ενα βραδυ απο 90 πηγε 30 κ το πρωι που το πιασα ηταν ζεστο

Edited by gk1971
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μερα ολοκληρωτικης ασχολιας το εφερα εκει που ηθελα απο εφαρμογες και ρυθμισεις το κινητο, μετα την αναβαθμιση σε 2.2.1.

 

Μια χαρα φαινεται να λειτουργει αλλα χωρις να εχω δει κατι αξιολογο σε σχεση με την jm5 που ειχε οταν το πηρα.

 

Σχετικα με το gps που το θεωρω σημαντικο για εμενα αργει να βρει τη θεση μου.Με την παλια εκδοση το εκανε πιο γρηγορα.Χρησιμοποιω το προγραμμα navigon.Την πρωτη φορα αργησε με την παλια εκδοση και απο εκει και μετα εβρισκε θεση γρηγορα.Χτες που το ανοιξα με την νεα εκδοση 2.2.1 εκανε κανα 5λεπτο να με βρει.Μετα απο ωρες το ξανανοιξα και μεσα σε 3 λεπτα δεν με ειχε βρει.Ανοιξα το gps test και ειχε βρει 5 δορυφορους.Βεβαια το πρωι που γυρναγα μετα την υπηρεσια ειχε και μπαταρια 28%. Εχω την τελευταια ελπιδα μηπως εφταιξε αυτο.

 

Αν ειχα ομως να διαλεξω στην νεα και στην παλια εκδοση, για εμενα τουλαχιστον ισως να υπερτερουσε ελαγρα η παλια εκδοση!!!

 

Κατι πρεπει να παιζει. Μηπως επανεφερες και τις ρυθμισεις απο την προηγουμενη ρομ? Hard reset εκανες μετα? Εμενα μου φαινεται παρα παρα πολυ πιο γρηγορο απο την 2.1, αλλα ακομα και αυτο να ειναι υποκειμενικο, το θεμα του gps εχει διορθωθει πληρως και λοκαρει σε δευτερολεπτα (στους xda κανουν παρτυ για αυτον τον λογο).

Οποτε κατι δεν παει καλα στην ρομ σου, μηπως παιζει καποιο conflict με καποια εφαρμογη?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω καθολου αυτο με την εφαρμογη.Απο μπαταρια δεν ξερω ακομα.Το εβγαλα απο τον φορτιστη κατα τις 13.30 και μεχρι τωρα ειναι στα 94%.

 

Οχι δεν εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων!Αν κανω λετε να βελτιωθει κατι?Θα πρεπει να κανακανω ενα back up τις εφαρμογες ομως ε?Αν ειναι να το κανω αυτο ξανα να δω αν υπαρξει διαφορα.

 

Το επαναφορα εγοστασιακων με hard reset δεν ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο προβλημα εχω, αυτο γινεται επειδη δεν υπαρχουν οι ρυθμισεις του παροχου μεσα στο κινητο, αυτο γινεται στις ρυθμισεις του access point name ( APN )

 

Σωστός. Κοίταξα και στο blog του Αντώνη, και πήρα και τηλ την cosmote. Μου έστειλε μήνυμα, έκανα την εγκατάσταση, πήρε τις ρυθμίσεις, και τίποτα... Τις έβαλα χειροκίνητα σε μία θέση apn από τον αντώνη, και το internet λειτούργησε. Τα MMS, επειδή ήθελαν διαφορετικά ονόματα, τα έβαλα σε διαφορετικό apn που δημιούργησα( Cosmote MMS, κ.οκ). Όμως, ο Αντώνης λέει στις θέσεις MCC και MNC κενό. Το app δεν σε αφήνει, όμως, ζητά να συμπληρώσεις κάτι, οπότε έβαλα τις ίδιες παραμέτρους με το ιντερνετ (202,01). Ωστόσο, δεν μπορώ να στείλω καθόλου απλό μήνυμα. Έπαιξα με τις ρυθμίσεις του app ανταλλαγή μηνυμάτων, τίποτε. Ο αριθμός του κέντρου είναι σίγουρα σωστός, και αν προσπαθήσω να στείλω μου βγάζει box: Η εφαρμογή ανταλλαγή μηνυμάτων (σε εξέλιξη com.android.mms) τερματίστηκε απροσδόκητα. Δοκίμασε ξανά.:worry:

 

 

 

Αυτό με την μπαταρία και τη λάθος ένδειξη το έχουν πάρα πολλοί, συμπεριλαμβανομένου και μένα είτε με 2.1 είτε με 2.2..το πήρε το μάτι μου και στο xda μια μέρα που το είχαν ποστάρει οπότε μη μασάς. Βάλε ένα widget και είσαι οκ.

 

 

 

@spyran01 δες εδω και θα σωθεις http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419

 

Πολύ καλό, ευχαριστώ...:O

Link to comment
Share on other sites

@spyran01 δες εδω και θα σωθεις http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419

 

Πολύ καλό, ευχαριστώ...:O

 

Aπλα προσεξε να εγκαταστησεις τη σωστη εκδοση αναλογα με το firmware που εχεις, γιατι αλλιως παιζει να προκαλεσεις προβλημα στο κινητο και να θελει φλασαρισμα ξανα. Εννοειται προχωρας αν εχεις ενεργοποιημενα τα 3 κουμπια.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Edit3: Βγηκε και καινουρια, η I9000XXJPY|2.2.1|2010 December ξερει κανεις τιποτα για αυτην?

 

Όχι ρε ****το και μόλις έστησα την JPX....Αντε να δοκιμάσω την JPY

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Κοίταξα και στο blog του Αντώνη, και πήρα και τηλ την cosmote. Μου έστειλε μήνυμα, έκανα την εγκατάσταση, πήρε τις ρυθμίσεις, και τίποτα... Τις έβαλα χειροκίνητα σε μία θέση apn από τον αντώνη, και το internet λειτούργησε. Τα MMS, επειδή ήθελαν διαφορετικά ονόματα, τα έβαλα σε διαφορετικό apn που δημιούργησα( Cosmote MMS, κ.οκ). Όμως, ο Αντώνης λέει στις θέσεις MCC και MNC κενό. Το app δεν σε αφήνει, όμως, ζητά να συμπληρώσεις κάτι, οπότε έβαλα τις ίδιες παραμέτρους με το ιντερνετ (202,01). Ωστόσο, δεν μπορώ να στείλω καθόλου απλό μήνυμα. Έπαιξα με τις ρυθμίσεις του app ανταλλαγή μηνυμάτων, τίποτε. Ο αριθμός του κέντρου είναι σίγουρα σωστός, και αν προσπαθήσω να στείλω μου βγάζει box: Η εφαρμογή ανταλλαγή μηνυμάτων (σε εξέλιξη com.android.mms) τερματίστηκε απροσδόκητα. Δοκίμασε ξανά.:worry:

 

 

 

 

 

 

 

@spyran01 δες εδω και θα σωθεις http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419

 

Πολύ καλό, ευχαριστώ...:O

Φιλε βαλε τα παρακατω που εχω εγω στο τηλεφωνο μου με cosmote και στελνω μια χαρα mms :

 

Όνομα : Cosmote MMS

APN : mms

MMSC: mmsc.cosmote.gr:8002

Διακομιστής μεσολάβησης : 10.10.10.20

Θύρα MMS : 8080

MCC : 202

MNC : 01

Τύπος ελέγχου ταυτότητας : κανένα

Τύπος APN : mms

 

Γραψτα ακριβως οπως τα εχω εγω. μην ξεχασεις μολις τα γραψεις, να πατησεις το κατω αριστερο πληκτρο και να επιλεξεις "αποθηκευση".

κανε μια επανεκινηση την συσκευη σου μετα.

στειλε ενα mms και λογικα θα σου στειλει κανονικα.

 

δοκιμασε και πες μου φιλε.

αφου φτιαξαμε το προβλημα με το Kies, δεν θα κολλησουμε σ'αυτο :lol:

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ ΝΑΙΙΙΙΙΙ . Λοιπον φιλοι μου μετα απο 21 βασανιστικες μερες πηρα σημερα πισω τον γαλαξια μου ( να θυμισω οτι το ειχα μπρικαρει σε μια προσπαθεια μου να του περασω την axura rom ) . Aυτο που με εχει στειλει στα ουρανια ομως ειναι το οτι εκανα μια δοκιμη και δουλευει το 3b combo . Eπειδει οπως διαβαζα εδω στο φορουμ οσοι φιλοι το ειχαν στειλει για σερβις τους ερχοταν πισω φλασαρισμενο με την jm2 αλλα χωρις την δυνατoτητα 3b combo . Eπειδη δεν εχω πολλες γνωσεις απο κομπιουτερ η επαναφορα με το 3b combo fix μου φανταζε δυσκολη , οποτε καταλαβαινετε πως νοιωθω τωρα που ειδα οτι ολα ειναι οπως πριν . Τωρα επι της ουσιας , χρεωση ευτυχως δεν ειχα , το τηλεφωνο το εψαξα πολυ λεπτομερως γιατι ειχε γραψει ο Παναγιωτης οτι του το ειχαν γρατζουνισει , ευτυχως δεν εχει τιποτα . Ως θεμα βλαβης ειχαν γραψει αντικατασταση ηλεκτρονικου κυκλωματος .Αυτα . Να υπενθιμησω κι εγω για να μην βρεθητε ποτε στην δικη μου δυσαρεστη θεση ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στα φλασαρισματα .
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

H JPY μου κολαει απιστευτα! Ρε παιδια που υπαρχει ενας οδηγος να ξαναβαλω την JPX με χρηση odin που πηγαινε καλα? Τι ηθελα και εκανα αναβαθμηση
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ ΝΑΙΙΙΙΙΙ . Λοιπον φιλοι μου μετα απο 21 βασανιστικες μερες πηρα σημερα πισω τον γαλαξια μου ( να θυμισω οτι το ειχα μπρικαρει σε μια προσπαθεια μου να του περασω την axura rom ) . Aυτο που με εχει στειλει στα ουρανια ομως ειναι το οτι εκανα μια δοκιμη και δουλευει το 3b combo . Eπειδει οπως διαβαζα εδω στο φορουμ οσοι φιλοι το ειχαν στειλει για σερβις τους ερχοταν πισω φλασαρισμενο με την jm2 αλλα χωρις την δυνατoτητα 3b combo . Eπειδη δεν εχω πολλες γνωσεις απο κομπιουτερ η επαναφορα με το 3b combo fix μου φανταζε δυσκολη , οποτε καταλαβαινετε πως νοιωθω τωρα που ειδα οτι ολα ειναι οπως πριν . Τωρα επι της ουσιας , χρεωση ευτυχως δεν ειχα , το τηλεφωνο το εψαξα πολυ λεπτομερως γιατι ειχε γραψει ο Παναγιωτης οτι του το ειχαν γρατζουνισει , ευτυχως δεν εχει τιποτα . Ως θεμα βλαβης ειχαν γραψει αντικατασταση ηλεκτρονικου κυκλωματος .Αυτα . Να υπενθιμησω κι εγω για να μην βρεθητε ποτε στην δικη μου δυσαρεστη θεση ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στα φλασαρισματα .

 

Αρα πλακετα κι εσυ...Τι διαολο σε προβληματικη φουρνια πεσαμε...Μια χαρα λοιπον κι εσυ αφου πηρες πισω τη συσκευη στην κατασταση που την εδωσες και κυριως χωρις χρεωση! Καλες γιορτες θα κανεις λοιπον, καταλαβαινω απολυτα πως ενιωσες και τη χαρα που πηρες:) Λειτουργουν και τα 3 κουμπια οποτε καλυτερα δεν θα μπορουσες να εισαι, μη μιλας καθολου. Τελικα ποια ρομ σου περασαν? Ψαξε το τηλ εξονυχιστικα για τυχον κουσουρια λογω service παντως. Το διαστημα που το πηρες πισω ηταν οπως και στην περιπτωση μου, αντε λιγες μερες παραπανω. Πολυ χαρηκα Γιαννη μεγειες τωρα και πολυ προσοχη απο δω και στο εξης:)

 

Για να σου πω την αληθεια, δεν περιμενα με τιποτα και στους 2 μας να εχει ευτυχη καταληξη η ιστορια, οπως αλλωστε σου ειχα πει στα pms...Διαψευστηκα ευτυχως πανηγυρικα! Αλλη μια περιπτωση καλης αντιμετωπισης απο το service της samsung, επειδη μπορει να τους βριζουμε ολη μερα, αλλα πρεπει να λεμε και τα καλα.

 

 

@THV Ριξε κανενα hard reset πρωτα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

@THV Ριξε κανενα hard reset πρωτα.

 

Εκανα 2! :( Αλλα και παλι σερνετε. Και δεν εφτιαξε και το προβλημα του εντοπισμου θεσης στο maps ουτε στις εφαρμογες που χρειαζονται εντοπισμο. Τουλαχιστον η JPX πηγενε μια χαρα απο θεμα ταχυτητας.

Αλλα μιλαμε για μεγαλο κολημα. πχ κατεβαζεις την μπαρα του android και κατεβαινει μετα απο αρκετα δευτερα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα hard reset ακομα φαινετε ξεκολησε.

Το θεμα με τη θεση ομως παραμενει...

Βρισκει τη θεση μου μονο με το gps ανοιχτο. Αν το gps ειναι κλειστο με το wifi δε βρισκει τιποτα. Δε συνεβαινε με την JM2 που ειχα πριν αυτο. Και σε σας ετσι ειναι?

Edit: ΜΙλαω παντα για το maps και οχι για navigation

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό, ευχαριστώ...:O

Φιλε βαλε τα παρακατω που εχω εγω στο τηλεφωνο μου με cosmote και στελνω μια χαρα mms :

 

Όνομα : Cosmote MMS

APN : mms

MMSC: mmsc.cosmote.gr:8002

Διακομιστής μεσολάβησης : 10.10.10.20

Θύρα MMS : 8080

MCC : 202

MNC : 01

Τύπος ελέγχου ταυτότητας : κανένα

Τύπος APN : mms

 

Δεν λειτουργεί, ακόμα και με αυτές τις ρυθμίσεις. Μάλιστα όταν προσπάθησα να δημιουργήσω μήνυμα από το εικονίδιο μίας επαφής, πάλι κράσαρε... Μάλλον φταίει το app...(?)

Γραψτα ακριβως οπως τα εχω εγω. μην ξεχασεις μολις τα γραψεις, να πατησεις το κατω αριστερο πληκτρο και να επιλεξεις "αποθηκευση".

κανε μια επανεκινηση την συσκευη σου μετα.

στειλε ενα mms και λογικα θα σου στειλει κανονικα.

 

δοκιμασε και πες μου φιλε.

αφου φτιαξαμε το προβλημα με το Kies, δεν θα κολλησουμε σ'αυτο :lol:

Link to comment
Share on other sites

ερχεται και jpz...xw να δω ποτε θα δουμε :p αυτες μου φαινεται ειναι οι ποιο σταθαρες :p
Link to comment
Share on other sites

τελικά έβαλα άλλο app για sms : to handcent sms, και μπορώ και να λάβω και να στείλω. Άρα έχει φάει σφαλιάρα το βασικό app...Σκέφτηκα να το βγάλω και να το ξανακάνω install, αλλά δεν το βλέπω κάπου στην ανάπτυξη εφαρμογών...
Link to comment
Share on other sites

α δηλαδη οτι pit εχει εκει αυτο χρησιμοποιουμε?γιατι και εγω ετσι το εκανα αλλα στην jpa που δινει ο τυχερακιας μου ειπαν ειναι 512 ενω στο site λεει 803...

 

A δεν ξερω για την JPA. Τωρα να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι με τι την ειχα φλασαρει εγω. Παντως σε οτι εχω φλασαρει ως τωρα ακολουθουσα αυτο που ελεγε το samfirmware. Γενικα καλυτερα να χρησιμοποιεις οτι σου δινουν στο πακετο που ερχεται μαζι με το firmware για να εισαι σιγουρος.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παιδια ΣΟΣ!! δεν μπορω με τιποτα να εμφανισω ελληνικα στην μπαρα δεξια, οτι και αν κανω...οποια εκδοση firmware/rom/dialers κ.τ.λ και αν βαλω!!!

καμια ιδεα?

μεχρι και format την sd εχω κανει αλλα δεν :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια ΣΟΣ!! δεν μπορω με τιποτα να εμφανισω ελληνικα στην μπαρα δεξια, οτι και αν κανω...οποια εκδοση firmware/rom/dialers κ.τ.λ και αν βαλω!!!

καμια ιδεα?

μεχρι και format την sd εχω κανει αλλα δεν :(

οταν λες <οποια εκδοση firmware/rom>,για ποια rom μιλας?

 

 

 

σε καταστημα wind σημερα,μου ειπαν οτι το galaxy ειναι πλεον σε ελειψη και τους ενημερωσαν οτι οι νεες παραλαβες θα ερχονται με το froyo εγκατεστημενο (2.0)

 

ΕDIT:ολα καλα κι ωραια με τις νεες ρομ αλλα υπαρχει παντα ενα προβλημα που παραμενει απο την 2.1 και εννοω το σφαλμα που βγαινει στον outgoing server στις ρυμισεις pop3 λογαριασμων :worry:

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

οταν λες <οποια εκδοση firmware/rom>,για ποια rom μιλας?

 

 

 

σε καταστημα wind σημερα,μου ειπαν οτι το galaxy ειναι πλεον σε ελειψη και τους ενημερωσαν οτι οι νεες παραλαβες θα ερχονται με το froyo εγκατεστημενο (2.0)

 

ΕDIT:ολα καλα κι ωραια με τις νεες ρομ αλλα υπαρχει παντα ενα προβλημα που παραμενει απο την 2.1 και εννοω το σφαλμα που βγαινει στον outgoing server στις ρυμισεις pop3 λογαριασμων :worry:

 

για ολες! οποια και να βαλω XX/XW!!

Edited by kakos_poly
Link to comment
Share on other sites

για ολες! οποια και να βαλω XW/XW!!
δε μας βοηθας,μιλας για 2.1 ρομ (jm2,jm5 κλπ),για 2.2 η για 2.2.1?και για ποιες απο αυτες?

γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...