Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

ειμαι κατοχος ενος galaxy s και καινουργιος γενικα στο android και για λιγο καιρο θα εχω αρκετες ερωτησεις..(ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας)

Καταρχην θα διαβασω τον οδηγο που εχετε για τους νεους στο galaxy s αλλα μου συμβαινει το εξης: πανω πανω στο κινητο εκει που μας δειχνει αν εχουμε ανοιχτο το 3g η wifi εμενα δειχνει ενα Η με τα βελακια πανω κατω..τι ειναι αυτο?

 

Προερχομαι απο iphone 3g που ειχε...on off για το 3g...μια τελεια για το gprs...και κλασικα το σημα για το wifi,οταν ειμαι στο σπιτι μου και μπαινω απο wlan.

 

Στο galaxy s πως τα κανω απενεργοποιηση η ενεργοποιηση?πιο πολυ με ενδιαφερει να απενεργοποιω κ να ενεργοποιηω το 3g.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδες,πηρα το κινητο πριν μερικες μερες και δοκιμασα να ακουσω ραδιοφωνο με τα ακουστικα που ειχε μεσα,αλλα παιζει μονο το ενα ακουστικο.Για να παιξουν και τα 2,πρεπει να τα πιεσω μεσα στην υποδοχη και να τα κρατησω πιεσμενα.Πιστευετε είναι κατασκευαστικο προβλημα και να παω για αντικατασταση?(Δεν εχω και αλλα ακουστικα να δοκιμασω αυτη τη στιγμη).

 

ζήτα αντικατάσταση από εκεί που το πήρες

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,πηρα το κινητο πριν μερικες μερες και δοκιμασα να ακουσω ραδιοφωνο με τα ακουστικα που ειχε μεσα,αλλα παιζει μονο το ενα ακουστικο.Για να παιξουν και τα 2,πρεπει να τα πιεσω μεσα στην υποδοχη και να τα κρατησω πιεσμενα.Πιστευετε είναι κατασκευαστικο προβλημα και να παω για αντικατασταση?(Δεν εχω και αλλα ακουστικα να δοκιμασω αυτη τη στιγμη).

 

εισαι σιγουρος?

μπαινουν καλα μεσα? ισως χρειαζεται λιγο παραπανω δυναμη τις πρωτες 1-2 φορες για να κουμπωσει σωστα

αμα δεν εχεις ακουστικα δοκιμασε την καρφιτσα απο τιποτα ηχεια αμα εχεις...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εντάξει, τα δοκίμασα όλα. Ξαναέβαλα τους mtp drivers, εγκατέστησα το NET.ξανά, απενεργοποίησα firewall και antivirus, έκλεισα από task manager ότι process δεν χρειαζόταν, έβγαλα την εξωτερική sd κάρτα, έσβησα τα αρχεία πάνω από 11 χαρακτήρες, έβαλα το κινητό να κάνει hard reset γυρνώντας στην αρχική ρύθμιση και σβήνοντας όλα τα δεδομένα, έβγαλα ακόμα και τη sim Της cosmote...

Τ Ι Π Ο Τ Α....

 

και αφού δεν μπορώ απ' ότι φαίνεται να κάνω OTA UPDATE θα το πουλήσω...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ειμαι κατοχος ενος galaxy s και καινουργιος γενικα στο android και για λιγο καιρο θα εχω αρκετες ερωτησεις..(ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας)

Καταρχην θα διαβασω τον οδηγο που εχετε για τους νεους στο galaxy s αλλα μου συμβαινει το εξης: πανω πανω στο κινητο εκει που μας δειχνει αν εχουμε ανοιχτο το 3g η wifi εμενα δειχνει ενα Η με τα βελακια πανω κατω..τι ειναι αυτο?

 

Προερχομαι απο iphone 3g που ειχε...on off για το 3g...μια τελεια για το gprs...και κλασικα το σημα για το wifi,οταν ειμαι στο σπιτι μου και μπαινω απο wlan.

 

Στο galaxy s πως τα κανω απενεργοποιηση η ενεργοποιηση?πιο πολυ με ενδιαφερει να απενεργοποιω κ να ενεργοποιηω το 3g.

Ευχαριστω

 

Αυτο σημαινει οτι το κινητο βρισκει σημα HSDPA. Για να ενεργοποιεις και να απενεργοποιεις το 3g κατεβασε την εφαρμογη APN on/off απο το market. Διαβασε τον οδηγο για νεους χρηστες.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε με κλειστο firewall και antivirus κατα την εγκατασταση του kies και επισης κλειστα και οταν συνδεεις το τηλεφωνο και θα συνδεθει .Ειναι η λυση που δινει η επισημη samsung και ναι λειτουργει κανονικα η συνδεση.

 

 

 

Aυτο ακριβως ηθελε.Αλλα το διαπιστωσα στον αλλο υπολογιστη!!Πανω που ειχα τρελαθει και ετρωγε η μυγα σιδερο και το κουνουπι ατσαλι, λεω δεν τα βγαζω και να τα ξαναβαλω με κλειστο τον Kasp? Και με το που τελειωσε και το συνδεω καμπανα.Αμεσως.Τωρα εχω ξαναπερασει ολες τις εφαρμογες.Καταβασα και Ελληνικο πληκτρολογιο απο το μαρκετ και ολα καλα μεχρι τωρα.Με το htc ime δεν εβγαλα ακρη.Σαν πρωτη αποψη δεν μου φαινεται καμια τρελη διαφορα.Εχει αλλη εμφανιση.Τωρα περιμενω που θα φυγω σε καμια ωρα να δω πως θα πιασει κτλ το gps που ειναι σημαντικο για εμενα!

 

Στο μεταξυ αφου μπηκε η jpu μου εβγαλε αναβαθμιση για jpx.Ξερει κατι καποιος για αυτο το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ακριβως ηθελε.Αλλα το διαπιστωσα στον αλλο υπολογιστη!!Πανω που ειχα τρελαθει και ετρωγε η μυγα σιδερο και το κουνουπι ατσαλι, λεω δεν τα βγαζω και να τα ξαναβαλω με κλειστο τον Kasp? Και με το που τελειωσε και το συνδεω καμπανα.Αμεσως.Τωρα εχω ξαναπερασει ολες τις εφαρμογες.Καταβασα και Ελληνικο πληκτρολογιο απο το μαρκετ και ολα καλα μεχρι τωρα.Με το htc ime δεν εβγαλα ακρη.Σαν πρωτη αποψη δεν μου φαινεται καμια τρελη διαφορα.Εχει αλλη εμφανιση.Τωρα περιμενω που θα φυγω σε καμια ωρα να δω πως θα πιασει κτλ το gps που ειναι σημαντικο για εμενα!

 

Στο μεταξυ αφου μπηκε η jpu μου εβγαλε αναβαθμιση για jpx.Ξερει κατι καποιος για αυτο το θεμα?

 

αλλαζοντας το registry kies περασες τη jpu?

στο kies σου βγαζει αναβαθμιση για jpx?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εντάξει, τα δοκίμασα όλα. Ξαναέβαλα τους mtp drivers, εγκατέστησα το NET.ξανά, απενεργοποίησα firewall και antivirus, έκλεισα από task manager ότι process δεν χρειαζόταν, έβγαλα την εξωτερική sd κάρτα, έσβησα τα αρχεία πάνω από 11 χαρακτήρες, έβαλα το κινητό να κάνει hard reset γυρνώντας στην αρχική ρύθμιση και σβήνοντας όλα τα δεδομένα, έβγαλα ακόμα και τη sim Της cosmote...

Τ Ι Π Ο Τ Α....

 

και αφού δεν μπορώ απ' ότι φαίνεται να κάνω OTA UPDATE θα το πουλήσω...:mad:

Σχετικά με τον έλεγχο των χαρακτήρων στα αρχεία το κάνεις χειροκίνητα; Αν ναι δοκίμασε τα παρακάτω...

 

σύνδεσε το κινητό σου με τον υπολογιστή σε storage mode (Settings--> About phone--> USB settings--> και επιλέγεις το Mass storage), εγκατέστησε το παρακάτω πρόγραμμα στον υπολογιστή σου http://www.fileden.com/files/2008/2/28/1786668//FileSearcherforKiesFix.zip και επέλεξε να κάνει search μια φορά στην εσωτερική μνήμη του κινητού σου και μια στην εξωτερική. Τα αρχεία που σου εμφανίζει είναι αυτά που πρέπει να σβήσεις για να λειτουργήσει. Τα διαγράφεις μέσω του file manager του υπολογιστή σου ή του κινητού και ξαναδοκιμάζεις. Εγώ έτσι το έκανα και δούλεψε ;)

 

Όταν τελειώσεις τη διαδικασία επιστρέφεις σε kies mode και δοκιμάζεις να συνδέσεις το κινητό σου (Settings--> About phone--> USB settings--> και επιλέγεις το Samsung Kies)

Edited by QTiVoCo
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εντάξει, τα δοκίμασα όλα. Ξαναέβαλα τους mtp drivers, εγκατέστησα το NET.ξανά, απενεργοποίησα firewall και antivirus, έκλεισα από task manager ότι process δεν χρειαζόταν, έβγαλα την εξωτερική sd κάρτα, έσβησα τα αρχεία πάνω από 11 χαρακτήρες, έβαλα το κινητό να κάνει hard reset γυρνώντας στην αρχική ρύθμιση και σβήνοντας όλα τα δεδομένα, έβγαλα ακόμα και τη sim Της cosmote...

Τ Ι Π Ο Τ Α....

 

και αφού δεν μπορώ απ' ότι φαίνεται να κάνω OTA UPDATE θα το πουλήσω...:mad:

μου φαινεται πολυ παραξενο αυτο που σου συμβαινει. δοκιμασε αυτο για τους 16 χαρακτηρες πρωτα.

και κατι αλλο. μηπως εχεις εγκαταστησει το winamp στο galaxy σου? αν ναι, βγαλτο και ξαναδοκιμασε φιλε.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα και εγώ την 2.2.1 jpx με το patch sto ΚΙΕΣ. Έβαλα και το HTC_ime, είμαι πολύ ωραίος. Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν.
Link to comment
Share on other sites

αλλαζοντας το registry kies περασες τη jpu?

στο kies σου βγαζει αναβαθμιση για jpx?

 

 

Ναι με τον κλασσικο ωραιοτατο τροπο. Περασα την jpu και οταν ξανασυνδεθηκα λεει οτι υπαρχει αναβαθμιση σε jpx.Ποια ειναι τωρα η πιο καλη η ιδιες ειναι?

 

 

spyranm01 εγω τι εκανα και δουλεψε: εγκατεστησα, εκανα ενημερωση του κις με κλειστο το ιντερνετ σεκιουριτι.Και δουλεψε μια χαρα.Α και κατι αλλο.Οταν το συνδεσεις κανει εγκατασταση του κινητου με τους οδηγους που εχουν ηδη κατεβει.Εχε ανοιχτο το windows update.Εκει που λεει να πατησεις για να δεις την προοδο της εκγαταστασης του κινητου, αν δεν την κανει σου λεει να το ανοιξεις και κατι βρισκει αυτοματα και τελειωνει.Ελπιζω να καταλαβες τι λεω!!!

Edited by George109
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πολυ παραξενο αυτο που σου συμβαινει. δοκιμασε αυτο για τους 16 χαρακτηρες πρωτα.

και κατι αλλο. μηπως εχεις εγκαταστησει το winamp στο galaxy σου? αν ναι, βγαλτο και ξαναδοκιμασε φιλε.

Το δοκίμασα, αφού έσβησα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το winamp δεν το έχω εγκαταστήσει ποτέ... Είμαι desperate...

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, αφού έσβησα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το winamp δεν το έχω εγκαταστήσει ποτέ... Είμαι desperate...

δοκιμασες να κανεις unmount την sd πριν το συνδεσεις ?

κανε και το εξης. κλεισε εντελως το kies να μην ειναι καθολου ανοιχτο, ουτε κατω δεξια το εικονιδιο.

συνδεσε το κινητο στον υπολογιστη. σου γραφει πρωτα "προετοιμασια" και μετα "συνδεθηκε". στο κανει αυτο ?

αν στο κανει, μετα που θα συνδεθει, ανοιξε το kies και δες αν συνδεθει.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τον κλασσικο ωραιοτατο τροπο. Περασα την jpu και οταν ξανασυνδεθηκα λεει οτι υπαρχει αναβαθμιση σε jpx.Ποια ειναι τωρα η πιο καλη η ιδιες ειναι?

 

αν δεν βαριεσαι στη θεση σου θα περνουσα τη jpx

δεν πρεπει να εχει και μεγαλες διαφορες με τη jpu αλλα ΛΕΓΕΤΑΙ οτι ειναι η επισημη που ΘΑ κυκλοφορησει στην Αγγλια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, αφού έσβησα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το winamp δεν το έχω εγκαταστήσει ποτέ... Είμαι desperate...

Με το προγραμματάκι που ανάφερα πιο πάνω δοκίμασες; Ελέγχει αυτόματα και βρίσκει τα αρχεία που πρέπει να διώξεις.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να κανεις unmount την sd πριν το συνδεσεις ?

κανε και το εξης. κλεισε εντελως το kies να μην ειναι καθολου ανοιχτο, ουτε κατω δεξια το εικονιδιο.

συνδεσε το κινητο στον υπολογιστη. σου γραφει πρωτα "προετοιμασια" και μετα "συνδεθηκε". στο κανει αυτο ?

αν στο κανει, μετα που θα συνδεθει, ανοιξε το kies και δες αν συνδεθει.

 

Με unmounted και τις δύο κάρτες, και με όλα κλειστά, firewall etc. δεν κάνει προετοιμασία, με το που το συνδέο τρελαίνεται το MTP και κάνει συνεχώς restart. ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση για βοήθεια, μου δίνει κουράγιο. Χαλαρώνω τώρα γιατί έχω φάει ένα απόγευμα με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Με unmounted και τις δύο κάρτες, και με όλα κλειστά, firewall etc. δεν κάνει προετοιμασία, με το που το συνδέο τρελαίνεται το MTP και κάνει συνεχώς restart. ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση για βοήθεια, μου δίνει κουράγιο. Χαλαρώνω τώρα γιατί έχω φάει ένα απόγευμα με αυτά.

ειχα ακριβως το ιδιο και μου εκανε restart συνεχεια το mtp μολις το συνδεα με τον υπολογιστη. κατι συμβαινει με καποια εφαρμογη πιστευω.

 

εχεις κανει format την sd ?

η εκανες μονο επαναφορα ?

πηγαινε στην sd (την εσωτερικη) και κανε μια διαμορφωση.

μετα κανε επαναφορα και παλι και δοκιμασε. πιστευω οτι θα σου συνδεθει κανονικα φιλε.

δοκιμασε και πες μας. ειναι κριμα να σου χαλαει την διαθεση μια συσκευη. ξερω πως ειναι !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Κι είπα μετά από καιρό που "μπάνιζα" εφαρμογές επι πληρωμή (έχοντας εγκατεστημένο το Market Acess με emulation US) στο market να αγορασω μια, αλλα πηγαίνοντας να πληρώσω με την πιστωτική μου, δεν μου ε΄βγαζε στη λίστα με τις χώρες την Ελλάδα οπότε δεν μπορούσα να καταχωρήσω την πιστωτική μου, οπότε αφού δεν δίνει και επιλογή για Paypal, πώς πληρώνει κανείς?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Κι είπα μετά από καιρό που "μπάνιζα" εφαρμογές επι πληρωμή (έχοντας εγκατεστημένο το Market Acess με emulation US) στο market να αγορασω μια, αλλα πηγαίνοντας να πληρώσω με την πιστωτική μου, δεν μου ε΄βγαζε στη λίστα με τις χώρες την Ελλάδα οπότε δεν μπορούσα να καταχωρήσω την πιστωτική μου, οπότε αφού δεν δίνει και επιλογή για Paypal, πώς πληρώνει κανείς?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων!

 

Πηγαινε στο google και πατα google checkout.Φτιαξε εκει εναν λογαριασμο και εισαι οκ!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Κι είπα μετά από καιρό που "μπάνιζα" εφαρμογές επι πληρωμή (έχοντας εγκατεστημένο το Market Acess με emulation US) στο market να αγορασω μια, αλλα πηγαίνοντας να πληρώσω με την πιστωτική μου, δεν μου ε΄βγαζε στη λίστα με τις χώρες την Ελλάδα οπότε δεν μπορούσα να καταχωρήσω την πιστωτική μου, οπότε αφού δεν δίνει και επιλογή για Paypal, πώς πληρώνει κανείς?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων!

Χρησιμοποιώντας τον gmail account που έχεις στο κινητό σου, κάνεις login στην παρακάτω διεύθυνση http://checkout.google.com/ μέσω του υπολογιστή σου και προσθέτεις τα στοιχεία της κάρτας σου. Έπειτά απλά αγοράζεις από το το market του κινητού σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε πρωτα google account συνδεδεμενο

με paypal (αν θυμαμαι καλα).. google it, σε καποιο ελληνικο φορουμ υπαρχει και οδηγος

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

περασα χθες την I9000XXJPU 2.2.1 και δεν μου βγαζει το εικονιδιο 3G , βγαινει μονο η μπαρα του σηματος, τι γινεται ?
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας τον gmail account που έχεις στο κινητό σου, κάνεις login στην παρακάτω διεύθυνση http://checkout.google.com/ μέσω του υπολογιστή σου και προσθέτεις τα στοιχεία της κάρτας σου. Έπειτά απλά αγοράζεις από το το market του κινητού σου :)

 

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας!! Λογαριασμό είχα ήδη οπότε έκανα απλά το checkout και συμπλήρωσα την κάρτα μου και όλα τζετ!!

Με το call ignoring δεν έβγαλα ακόμα άκρη αλλά άλλο θέμα αυτο!!

Καλό βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι το κινητο βρισκει σημα HSDPA. Για να ενεργοποιεις και να απενεργοποιεις το 3g κατεβασε την εφαρμογη APN on/off απο το market. Διαβασε τον οδηγο για νεους χρηστες.

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου(και οντως η απαντηση υπηρχε μεσα στον οδηγο)...

αλλα δεν καταλαβαινω γιατι βγαινει αυτο το σημα HSDPA και οχι το 3g σημα μου απο την vodafone...οταν μπαινω στις ρυθμισεις του κινητου στα "ονοματα σημειων προσβασης" φαινονται 2 λογαριασμοι..ενας vodafone internet με διπλα ενα πρασινο φωτεινο σημειο(internet.vodafone.grapndroid) και ενας αλλος λογαριασμος vodafone mms(mms.vodafone.net)

τι πρεπει να κανω για να εχω το 3g που πληρωνω στην vodafone και οχι το σημα HSDPA? (που αν θελεις,τι ειναι αυτο?)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου(και οντως η απαντηση υπηρχε μεσα στον οδηγο)...

αλλα δεν καταλαβαινω γιατι βγαινει αυτο το σημα HSDPA και οχι το 3g σημα μου απο την vodafone...οταν μπαινω στις ρυθμισεις του κινητου στα "ονοματα σημειων προσβασης" φαινονται 2 λογαριασμοι..ενας vodafone internet με διπλα ενα πρασινο φωτεινο σημειο(internet.vodafone.grapndroid) και ενας αλλος λογαριασμος vodafone mms(mms.vodafone.net)

τι πρεπει να κανω για να εχω το 3g που πληρωνω στην vodafone και οχι το σημα HSDPA? (που αν θελεις,τι ειναι αυτο?)

 

Mπορεις να διαβασεις εδω φιλε http://www.myphone.gr/library/article-42.html

 

Μια χαρα εισαι, για το μονο που πρεπει να ανησυχεις ειναι τιποτα ακυρες χρεωσεις που μπορει να μην παρεις χαμπαρι και ενω νομιζεις οτι εισαι σε wifi να εισαι σε 3γ. Αυτο θα σου το λυσει η εφαρμογη που σου ειπα να βαλεις. Τα 2 που βλεπεις στα "ονοματα σημειων προσβασης" ειναι το ενα για το mobile internet και το αλλο για τα mms.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...