Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να περασεις αυτο το πληκτρολογιο στην gingerbread θα πρεπει να εχεις φλασαρει το clockwork mod recovery στο κινητο σου. Προφανως εσυ δεν το εχεις. Το cwm το περιεχουν πολλοι custom kernels πχ ο cf root.

 

edit - οκ ποσταραμε ταυτοχρονα. Λοιπον το αρχειο που κατεβασες το βαζεις ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ στην insternal sd card και μετα πηγαινεις στο cwm. Στο clockwork mod πας με τον κλασσικο τροπο οπως πας στο απλο recovery. Απο εκει επιλεγεις install zip from sd card και μετα επιλεγεις το αρχειο που εαλες μεσα στην sd card. Κανει τα δικα του και μολις τελειωσει η εγκατασταση κανεις reboot και εισαι ετοιμος.

 

Εντάξει, τα κατάφερα, όλα καλά! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά, να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πώς κάνω root την JVO; Απλό root, όχι με lagfix κτλ.

Παιδιά, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βάλω το κλασικό ελληνικό πληκτρολόγιο της Samsung στο κινητό μου; Κι αν ναι, πώς; Μη μου πείτε ότι το αναφέρει εδώ μέσα, εκείνο ισχύει για την JVK νομίζω. Έχω περάσει την JVO. Τώρα το έχω με το πληκτρολόγιο της HTC αλλά με βόλευε περισσότερο το κλασικό εργοστασιακό της Samsung. Δε με ενδιαφέρει το swype. Ευχαριστώ.

 

Στους οδηγούς για νέους χρήστες τα αναφέρει ΟΛΑ. Το έκανα μόλις και μεγαλύτερη γραμματοσειρά και μωβ, τί άλλο να κάνω... :cry::X

Όσο για το root... 3 μόνο επισημασμένα θέματα έχουμε.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχθές το JS8 μου κράσαρε... κόλλησε σε κάποια μενου και μετά δεν bootαρε καθόλου, έμενε στο logo του Galaxy

Πέρασα Ginger το JVA που εχει και ελληνικά

Δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος, τρώει πολλά κολλήματα σε διάφορα apps, το wifi σήμα είναι ερκετά πιο ασθενικό, δεν βρίσκω root τρόπο κ.α.

Μάλλον θα ξαναπάω στο JS8

Καμια ιδέα γιατι μπορεί να το έπαθα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Στους οδηγούς για νέους χρήστες τα αναφέρει ΟΛΑ. Το έκανα μόλις και μεγαλύτερη γραμματοσειρά και μωβ, τί άλλο να κάνω... :cry::X

Όσο για το root... 3 μόνο επισημασμένα θέματα έχουμε.

 

Η JVA είναι από τις πρώτες Ginger και είχαν διαπιστωθεί πολλές αδυναμίες.

Δοκίμασε να περάσεις την JVO ακολουθώντας τις οδηγίες του Tyxerakias στο thread "Επίσημα firmwares και οδηγίες εγκατάστασης" και στον οδηγό για νέους χρήστες. Η διαδικασία είναι απλή και για οτιδήποτε εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όπου δεν καταλαβαίνεις.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!Θελω να ρωτησω με ποια ρομ έχετε λιγοτερη κατανάλωση μπαταριάς?Εχω του darky 10.1 αλλα ουτε με αυτην ειμαι ικανοποιημενος παρόλο που δεν εχει κοληματα.Ενας φιλος μου του κραταει στο ιδιο κινητο 2,5 μερες και εχει τυχει και 3,5 μερες.Δεν ειναι δυνατον.εμενα το ανωτερο που εχει κρατησει με 3g Κλειστο Και wifi ειναι μια μερα και 15 ωρες!Τι γινεται με αυτο το θεμα?
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!Θελω να ρωτησω με ποια ρομ έχετε λιγοτερη κατανάλωση μπαταριάς?Εχω του darky 10.1 αλλα ουτε με αυτην ειμαι ικανοποιημενος παρόλο που δεν εχει κοληματα.Ενας φιλος μου του κραταει στο ιδιο κινητο 2,5 μερες και εχει τυχει και 3,5 μερες.Δεν ειναι δυνατον.εμενα το ανωτερο που εχει κρατησει με 3g Κλειστο Και wifi ειναι μια μερα και 15 ωρες!Τι γινεται με αυτο το θεμα?

 

Καλημέρα,

Δοκίμασε να κλείσεις και τον συνχρονισμό, και χαμήλωσε την φωτεινότητα όσο είσαι σπίτι..

 

Υ.Γ

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι εννοείς την βελγική JVH :).

Δεν καταλαβαίνω γιατί να περάσεις JVH, η οποία αποδεδειγμένα έχει θέμα με τη διαχείριση μνήμης, τουλάχιστον η προηγούμενη έκδοση, και να μην περάσεις την πολύ καλύτερη JVO. Αν το κάνεις για το ελληνικό swype δεν έχει νόημα γιατί πιθανότατα θα έχει θέμα και αυτό με το τελικό "ς". Δική σου απόφαση. Εν προκειμένω:

1. Εφόσον είναι για JVH δεν έχεις πρόβλημα.

2. Αφού θα γίνεις root με cf-root πoιό το νόημα να χρησιμοποιήσεις froyo kernel για να γίνεις root ξανά;

3. Το αρχείο που έχει ανεβεί για swype κάνει για όλες τις ginger μέχρι τώρα - και από προσωπική πείρα και σε froyo.

 

Εγώ έβαλα την βελγική πάνω από JVA με ODIN και έχω να πω ότι όλα είναι εντάξει, ούτε πρόβλημα στο τελικό ς έχω, όλα ελληνικά παρέμειναν. Ούτε άλλο παράπονο έχω για την ώρα.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

για να κανω φορματ την sd απο cwm που παω? εχει στο cwm (στον gto) στο advanced- partition sd card.. μολις παταω μου βγαζει να διαλεξω ext size και εχει τα εξης

128μ 256μ 512μ 1024μ 2048μ 4096μ.. απο εκει κανω format την εσωτερικη sd? αν ναι τι παταω? (βγαζει παντα fail οταν παω να την κανω απο απορητο-επαναφορα εργοστασιακων + διαμορφοση sd)..

Link to comment
Share on other sites

για να κανω φορματ την sd απο cwm που παω? εχει στο cwm (στον gto) στο advanced- partition sd card.. μολις παταω μου βγαζει να διαλεξω ext size και εχει τα εξης

128μ 256μ 512μ 1024μ 2048μ 4096μ.. απο εκει κανω format την εσωτερικη sd? αν ναι τι παταω? (βγαζει παντα fail οταν παω να την κανω απο απορητο-επαναφορα εργοστασιακων + διαμορφοση sd)..

 

Γιατί δεν την κάνεις από το menu του τηλεφώνου για να αποφύγεις την ταλαιπωρία;

 

Edit: Άκυρο, τώρα πρόσεξα ότι το επιχειρείς και δεν μπορείς.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν την κάνεις από το menu του τηλεφώνου για να αποφύγεις την ταλαιπωρία;

 

το μενου του τηλεφωνου?? ανεφερα οτι βγαζει fail απο απορρητο-επαναφορα εργοστασιακων+διαγραφη δεδομενων..

Link to comment
Share on other sites

το μενου του τηλεφωνου?? ανεφερα οτι βγαζει fail απο απορρητο-επαναφορα εργοστασιακων+διαγραφη δεδομενων..

 

Οκ λοιπόν, πας όχι advanced αλλά mounts and storage - format/sd card.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν, πας όχι advanced αλλά mounts and storage - format/sd card.

 

οκ ευχαριστω! τα αλλα που εχει εκει? /system /data κλπ, αν τα κανω φορματ τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω! τα αλλα που εχει εκει? /system /data κλπ, αν τα κανω φορματ τι παιζει?

 

Παίζει ότι αν τα κάνεις και πας να μπουτάρεις θα μείνεις να κοιτάς το s :lol:. Η μόνη περίπτωση που τα χρησιμοποίησα ήταν όταν πέρασα την cm7 για πεντακάθαρη εγκατάσταση, σύμφωνα με τις οδηγίες τους.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ότι αν τα κάνεις και πας να μπουτάρεις θα μείνεις να κοιτάς το s :lol:. Η μόνη περίπτωση που τα χρησιμοποίησα ήταν όταν πέρασα την cm7 για πεντακάθαρη εγκατάσταση, σύμφωνα με τις οδηγίες τους.

 

2 φορες μεχρι τωρα εχω μεινει να κοιταω το SAMSUNG Galaxy S GT-I9000!!:lol:

3η μερα σημερα ολο διαμορφωσεις,ρομς,κερνελς.. μπας και στρωσει το συστημα με τον παλιοdark core τον ριμαδιασμενο..!

Link to comment
Share on other sites

2 φορες μεχρι τωρα εχω μεινει να κοιταω το SAMSUNG Galaxy S GT-I9000!!:lol:

3η μερα σημερα ολο διαμορφωσεις,ρομς,κερνελς.. μπας και στρωσει το συστημα με τον παλιοdark core τον ριμαδιασμενο..!

 

Σε καταλαβαίνω, μια φορά πάλευα να το συνεφέρω από το ρημαδιασμένο θέμα του crissis μια ολόκληρη μέρα και την επόμενη κατέληξα με άλλη rom, άλλο kernel και χωρίς το θέμα :lol:.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!Θελω να ρωτησω με ποια ρομ έχετε λιγοτερη κατανάλωση μπαταριάς?Εχω του darky 10.1 αλλα ουτε με αυτην ειμαι ικανοποιημενος παρόλο που δεν εχει κοληματα.Ενας φιλος μου του κραταει στο ιδιο κινητο 2,5 μερες και εχει τυχει και 3,5 μερες.Δεν ειναι δυνατον.εμενα το ανωτερο που εχει κρατησει με 3g Κλειστο Και wifi ειναι μια μερα και 15 ωρες!Τι γινεται με αυτο το θεμα?

 

δεν ξερω τι γινεται, αλλα εγω εχω μονιμως ανοικτα wifi, 3g, ενεργους αυτοματους συγχρονισμους και αυτοματη φωτεινοτητα και μου κραταει 2 μερες ακριβως!

η χρηση που του κανω ειναι λιγα τηλεφωνα 10-15 λεπτα αλλα και 3-4 ωρες σερφαρισμα συνολικα στις 2 αυτες μερες

τους συγχρονισμους και το wifi το κλεινω 12 ωρες συνολικα στις 2 μερες, τις ωρες δηλαδη που κοιμαμαι

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ομως ρόλο και τι ρομ εχει το κινητο σου.Διαβασα πιο πίσω οτι η 2.3.3 γενικα εχει θεματάκια με την μπαταρια.Κατι τετοιο ισχυει?Σημερα πχ 1 και 20 ακριβώς το μεσημερι,ηταν φορτισμένο 100%.Εκανα 10 λεπτα τηλεφωνα το πολυ,5 μυνηματα,μιση ωρα ιντερνετ,5 λεπτα gps Πλοηγηση, και ολες τις υπολοιπες ωρες σε αναμονη.Τώρα μετα απο 11ωρες ειμαι στο 76%.Πως σας φαίνεται?πολύ ή λίγο;
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ομως ρόλο και τι ρομ εχει το κινητο σου.Διαβασα πιο πίσω οτι η 2.3.3 γενικα εχει θεματάκια με την μπαταρια.Κατι τετοιο ισχυει?Σημερα πχ 1 και 20 ακριβώς το μεσημερι,ηταν φορτισμένο 100%.Εκανα 10 λεπτα τηλεφωνα το πολυ,5 μυνηματα,μιση ωρα ιντερνετ,5 λεπτα gps Πλοηγηση, και ολες τις υπολοιπες ωρες σε αναμονη.Τώρα μετα απο 11ωρες ειμαι στο 76%.Πως σας φαίνεται?πολύ ή λίγο;

 

Κανονικό....

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Mακαρι να ναι κανονικο όπως λες!Αλλα δυο μερες ,δηλαδη 48 ωρες είναι παρα πολυ που μου πατε πριν.Μηπως τόσο κρατάει στις froyo?Επισης και κατι αλλο.Παρατήρησα οτι οταν το κινητο ζητησει να συνδεσουμε φορτιστη το ξυπνητηρι δεν δουλευει.Σημερα δεν χτπύπησε παρολου που δεν ειχε κλεισει απο μπαταρια,απλα μου εγραφε συνδεστε φορτιστή.Δεν νομιζω να χτύπησε και να μην το ακουσα.Πιστευω οτι ειμαι πολυ ευαιρεθηστος στους ήχους!
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Mακαρι να ναι κανονικο όπως λες!Αλλα δυο μερες ,δηλαδη 48 ωρες είναι παρα πολυ που μου πατε πριν.Μηπως τόσο κρατάει στις froyo?Επισης και κατι αλλο.Παρατήρησα οτι οταν το κινητο ζητησει να συνδεσουμε φορτιστη το ξυπνητηρι δεν δουλευει.Σημερα δεν χτπύπησε παρολου που δεν ειχε κλεισει απο μπαταρια,απλα μου εγραφε συνδεστε φορτιστή.Δεν νομιζω να χτύπησε και να μην το ακουσα.Πιστευω οτι ειμαι πολυ ευαιρεθηστος στους ήχους!
Eιναι κι αλλα πραγματα που δεν δουλευουν οταν πεσει πολυ χαμηλα η ταση,το κανει για ασφαλεια,να μην σου μεινει το κινητο απο ρευμα.Για την μπαταρια οπως ακριβως στα ειπε ο Αλεξ και να ξερεις οτι το σερφαρισμα ειναι αυτο που του <λιωνει> την μπαταρια οσο τιποτα αλλο.;)
Link to comment
Share on other sites

Eιναι κι αλλα πραγματα που δεν δουλευουν οταν πεσει πολυ χαμηλα η ταση,το κανει για ασφαλεια,να μην σου μεινει το κινητο απο ρευμα.

 

Μπορείς βέβαια να περάσεις εφαρμογές από το market που κάνουν το ίδιο πράγμα και δουλεύουν κάτω από το 20% της μπαταρίας.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.θελω να περασω την 2.3.3 ποια ειναι ποια προσφατη απ ολες κ που μπορω να την βρω?επισης θελω να βαλω κ το cf root που μπορω να το βρω?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.θελω να περασω την 2.3.3 ποια ειναι ποια προσφατη απ ολες κ που μπορω να την βρω?επισης θελω να βαλω κ το cf root που μπορω να το βρω?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Δεν έχεις παρά να διαβάσεις τους οδηγούς. Είναι όλα εκεί.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις τα βηματα για να βαλω την deodexed jvo...;

αυτην την στιγμη ειμαι με odex jvo + supercurio kernel...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...