Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα σε odin ένα galaxy s με 2.2 να του περάσω την 2.2.1 jsd και έχει μείνει από την ώρα που πάτησα start για να περάσω το software να λέει setup connection χωρις να προχωράει. Εγκατέστησα kies.. τι παίζει; Να το αποσυνδέσω;

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έβαλα σε odin ένα galaxy s με 2.2 να του περάσω την 2.2.1 jsd και έχει μείνει από την ώρα που πάτησα start για να περάσω το software να λέει setup connection χωρις να προχωράει. Εγκατέστησα kies.. τι παίζει; Να το αποσυνδέσω;

 

Αν το κινητό είναι σε download mode(Κίτρνο τριγωνάκι με το ρομποτάκι) το αποσυνδέεις και βγάζεις μπαταρία. Κλείνεις το Odin και το ξανανοίξεις, βάζεις τα αρχεία που θες, διπλοτσεκάρεις τα αρχεία να είναι στις σωστές θέσεις, ξαναβάζεις το κινητό σε download mode και προχωράς κανονικά.

Αυτά... σε ακριβώς αυτή τη σειρά που έγραψα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

αυτο το sharpness fix προσωπικα μου την σπαει απιστευτα...

μπορει να φαινεται πιο smooth η συσκευη αλλα η αυτοματη φωτεινοτητα ειναι για τα πανηγυρια

Την αυτοματη φωτεινοτητα εχω σταματησει εδω και καιρο να την χρησιμοποιω γιατι μου εσπαγε τα νευρα. Εκανε οτι ηθελε.

Εννοούσα σε σχέση με την cwm 3 που έχει ο cf - root, sorry. Τώρα με το sharpness fix η οθόνη αποκτά καλύτερη ευκρίνεια. Μπορείς να το καταλάβεις πολύ καλά σε εφαρμογές με λευκό background και μαύρη γραμματοσειρά.

Ετσι ακριβως Μακη. Η διαβαζοντας καποιο .doc ας πουμε φαινεται η διαφορα.

Έβαλα σε odin ένα galaxy s με 2.2 να του περάσω την 2.2.1 jsd και έχει μείνει από την ώρα που πάτησα start για να περάσω το software να λέει setup connection χωρις να προχωράει. Εγκατέστησα kies.. τι παίζει; Να το αποσυνδέσω;

Η διαδικασια δεν ξεκιναει καν γιατι δεν αναγνωριζεται το κινητο απο το pc. Drivers της samsung εγκατεστησες?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σε odin ένα galaxy s με 2.2 να του περάσω την 2.2.1 jsd και έχει μείνει από την ώρα που πάτησα start για να περάσω το software να λέει setup connection χωρις να προχωράει. Εγκατέστησα kies.. τι παίζει; Να το αποσυνδέσω;
Ξεσυνδεσετο και ξανα συνδεσε το,κανε reset το odin,ξαναβαλε παλι τα απαραιτητα αρχεια εκει που πρεπει και αν δεις παλι τα ιδια τοτε κατι δεν παει καλα με τους drivers (να υποθεσω οτι το εχεις βαλει σε download mode ε?)

 

edit: δεν παιζεστε στο ποσταρισμα λεω!!!!:lol::lol:

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

αυτο το sharpness fix προσωπικα μου την σπαει απιστευτα...

μπορει να φαινεται πιο smooth η συσκευη αλλα η αυτοματη φωτεινοτητα ειναι για τα πανηγυρια

 

Εννοούσα σε σχέση με την cwm 3 που έχει ο cf - root, sorry. Τώρα με το sharpness fix η οθόνη αποκτά καλύτερη ευκρίνεια. Μπορείς να το καταλάβεις πολύ καλά σε εφαρμογές με λευκό background και μαύρη γραμματοσειρά.

 

α μαλιστα...και που κολλαει η αυτοματη φωτεινοτητα με το s.fix...;:rolleyes:

εγω ας πουμε απο οταν πηρα τη συσκευη εχω βαλει σε ενα καθορισμενο σημειο την φωτεινοτητα αφου η αυτοματη.....:X

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το καταλάβεις πολύ καλά σε εφαρμογές με λευκό background και μαύρη γραμματοσειρά.

 

εγω να πω την αληθεια δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο...

μπορει να γινεται αλλα σε ανεπαισθητο βαθμο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις ποτε να ακουγονται ολοι οι ηχοι του τηλεφωνου απτο ακουστικο,αντι απτο πισω ηχειο?Μου το εκανε πριν αυτο αλλα μετα απο reboot εφτιαξε....

 

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις ποτε να ακουγονται ολοι οι ηχοι του τηλεφωνου απτο ακουστικο,αντι απτο πισω ηχειο?Μου το εκανε πριν αυτο αλλα μετα απο reboot εφτιαξε....

 

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

Ναι μου το εχει κανει με την darkys 9.3 και εμφανιζοταν καποιες φορες αφου το εβγαζα απο την αθορυβη λειτουργια.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις ποτε να ακουγονται ολοι οι ηχοι του τηλεφωνου απτο ακουστικο,αντι απτο πισω ηχειο?Μου το εκανε πριν αυτο αλλα μετα απο reboot εφτιαξε....

 

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

 

ναι

το ειχα παρατηρησει αρκετες φορες οταν φορουσα την jpu

τωρα εχω καιρο να το ξαναδω

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι

το ειχα παρατηρησει αρκετες φορες οταν φορουσα την jpu

τωρα εχω καιρο να το ξαναδω

 

εμενα το εκανε με js8...αφου το εκανε και σε σενα καποια φαση,ισως ειναι θεμα kernel ή κατι τετοιο,και οχι hardware...thx

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όντως το ξεσύνδεσα, πάτησα τον συνδυασμό για recovery mode και έκανε reboot, το ξαναέσβησα, άνοιξα πάλι odin και όλα μια χαρά. Μου κόπηκε το αίμα λίγο μέχρι να δώ τι παίζει γιατί ήταν φίλου το κινητό..

Thanks για την βοήθεια :)

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,η jvo στους οδηγους εγκαταστασης firmware του τυχερακια περιεχουν bootloaders?Ειμαι με jvh και απο οτι ξερω δεν χρειαζονται τωρα.Καποιο λινκ να κατεβασω jvo χωρις bootloaders και cf-root?Βρηκα σε μια σελιδα του xda developers καποιες ρομ με νεωτερη ημερομηνια εκδοσης απο jvo μονο που περιεχουν και bootloaders,ειναι 5 παραθετω ομως τις 4,ειναι οι JPJV6,ZWJV4,ZSJV5,DDJV6.Τι ξερουμε για αυτες ειναι καλυτερες απο jvo και ασφαλεις αφου περιεχουν bootloaders,εχουν ελληνικη γλωσσα στις ρυθμισεις;Ειχα πει να μην αλλαξω την JVH συντομα αλλα εχει κλεισει μονο του 4-5 φορες αυτον τον καιρο ενω ειχε μπαταρια και αναγκαζομουν να βγαλω-βαλω μπαταρια ωστε να ανοιξει.edit:Απο οτι καταλαβα οι ρομ αυτες που εγραψα πιο πανω ειναι μη ευρωπαικες αφου δεν ξεκιναει το ονομα με XW-XX Ευρωπης οποτε δεν μας κανουν. Edited by nyxterinos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,η jvo στους οδηγους εγκαταστασης firmware του τυχερακια περιεχουν bootloaders?Ειμαι με jvh και απο οτι ξερω δεν χρειαζονται τωρα.Καποιο λινκ να κατεβασω jvo χωρις bootloaders και cf-root?Βρηκα σε μια σελιδα του xda developers καποιες ρομ με νεωτερη ημερομηνια εκδοσης απο jvo μονο που περιεχουν και bootloaders,ειναι 5 παραθετω ομως τις 4,ειναι οι JPJV6,ZWJV4,ZSJV5,DDJV6.Τι ξερουμε για αυτες ειναι καλυτερες απο jvo και ασφαλεις αφου περιεχουν bootloaders,εχουν ελληνικη γλωσσα στις ρυθμισεις;Ειχα πει να μην αλλαξω την JVH συντομα αλλα εχει κλεισει μονο του 4-5 φορες αυτον τον καιρο ενω ειχε μπαταρια και αναγκαζομουν να βγαλω-βαλω μπαταρια ωστε να ανοιξει.
Γιατι εχεις προβλημα με τους bootloaders??:blink: Δεν ειπε κανεις οτι ειναι κακο να υπαρχουν,το αντιθετο μαλιστα!!Κατεβασε και φορτωσε την jvo που εχει ανεβασει ο Αλεξανδρος στους οδηγους και μην ασχολεισαι με το αν εχει η οχι bootloaders ;)
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις προβλημα με τους bootloaders??:blink: Δεν ειπε κανεις οτι ειναι κακο να υπαρχουν,το αντιθετο μαλιστα!!Κατεβασε και φορτωσε την jvo που εχει ανεβασει ο Αλεξανδρος στους οδηγους και μην ασχολεισαι με το αν εχει η οχι bootloaders ;)

 

Οκ θα προχωρησω στην jvo,οι αλλες ρομ που ανεφερα τι λενε ξερει καποιος;Να βαλω καποια απο εκεινες αν ειναι επισημες και σταθερες.

Edited by nyxterinos
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια διαπίστωση και θα ήθελα τα φώτα σας αν είναι εύκολο. Λοιπόν πριν γίνει η αναβάθμιση του market ώστε να μπορούμε να βλέπουμε τις paid εφαρμογές είχα αγοράσει με τη βοήθεια του γνωστού market enabler κάποιες εφαρμογές. Όταν ήρθε το market στην Ελλάδα με λύπη διαπίστωσα ότι δεν έχει όλες τις paid εφαρμογές που είχα αγοράσει με αποτέλεσμα να χρειάζομαι ξανά το market enabler. Πάμε τώρα στο ζουμί. Σήμερα έκανα αναβάθμιση σε gingerbread(JVO) και πριν προλάβω να κάνω root μέσω kernel έκανα μια βολτίτσα από το market. Με χαρά είδα ότι όλες μου οι paid εφαρμογές ήταν εκεί.(Λύθηκε και αυτό το πρόβλημα είπα). Έλα όμως που μετά το rooting μέσω CF-root μου χάθηκαν πάλι κάποιες paid εφαρμογές(όχι όλες). Τέλος να συμπληρώσω ότι αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται και σε ορισμένες free εφαρμογές το google maps,earth κ.α.
Link to comment
Share on other sites

ΈΣήμερα έκανα αναβάθμιση σε gingerbread(JVO) και πριν προλάβω να κάνω root μέσω kernel έκανα μια βολτίτσα από το market. Με χαρά είδα ότι όλες μου οι paid εφαρμογές ήταν εκεί.(Λύθηκε και αυτό το πρόβλημα είπα). Έλα όμως που μετά το rooting μέσω CF-root μου χάθηκαν πάλι κάποιες paid εφαρμογές(όχι όλες).

 

Impossible. Αδύνατον.

 

Αυτό που έγινε, όταν ήρθαν οι paid apps στην Ελλάδα άνοιξαν όλες σιγά σιγά και δεν το είχες παρατηρήσει. Σήμερα είδες οτι όλες είναι εντάξει, έβαλες τον kernel και είδες οτι google maps και μερικές άλλες δεν φαίνονται.

Έτσι είναι ακριβώς, ο kernel δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τι εφαρμογές βλέπεις στο market. Δυστυχώς το market enabler χρειάζεται ακόμα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Impossible. Αδύνατον.

 

Αυτό που έγινε, όταν ήρθαν οι paid apps στην Ελλάδα άνοιξαν όλες σιγά σιγά και δεν το είχες παρατηρήσει. Σήμερα είδες οτι όλες είναι εντάξει, έβαλες τον kernel και είδες οτι google maps και μερικές άλλες δεν φαίνονται.

Έτσι είναι ακριβώς, ο kernel δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τι εφαρμογές βλέπεις στο market. Δυστυχώς το market enabler χρειάζεται ακόμα.

 

Έχω την εντύπωση ότι πριν κάνω root με μαμά JVO μου έδειχνε όλες τις paid εφαρμογές. Μάλιστα μου έκανε και ενημέρωση το google maps. Μετά και αφού πέρασα τον Kernel πήγα να δω ακριβώς το version του update στο google maps και απλά δεν έμπαινε.

Link to comment
Share on other sites

To σωστό swype που έχει και τελικό ς για ingerbread είναι αυτό http://www.multiupload.com/3FRZ3AG7JK ή έχει κυκλοφορήσει και καινούργιο ?

Και επειδή είμαι με Criskelo που έχει μέσα από μαμά Swype χωρίς ελληνικά πρέπει πρώτα να το διαγράψω με adb ή απλά κάνω install από

cwm?

Edited by ntragas
Link to comment
Share on other sites

To σωστό swype που έχει και τελικό ς για ingerbread είναι αυτό http://www.multiupload.com/3FRZ3AG7JK ή έχει κυκλοφορήσει και καινούργιο ?

Αυτό που είναι στους οδηγούς είναι το πιο πρόσφατο που δουλεύει το τελικό σίγμα!

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε έφτιαξα ένα update.zip που φλασάρετε από cwm recovery για να αλλάξετε την γραμματοσειρά του κινητού σας. Από την κλασσική του android => σε ubuntu. Περισσότερα εδώ.
Link to comment
Share on other sites

To σωστό swype που έχει και τελικό ς για ingerbread είναι αυτό http://www.multiupload.com/3FRZ3AG7JK ή έχει κυκλοφορήσει και καινούργιο ?

Και επειδή είμαι με Criskelo που έχει μέσα από μαμά Swype χωρίς ελληνικά πρέπει πρώτα να το διαγράψω με adb ή απλά κάνω install από

cwm?

 

To install με cwm τα κάνει όλα εσύ δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

 

@kyrillos Ωραίος, άλλα το cwm αυτο δε θα δουλέψει στους γαλαξίες με gingerbread.. :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε έφτιαξα ένα update.zip που φλασάρετε από cwm recovery για να αλλάξετε την γραμματοσειρά του κινητού σας. Από την κλασσική του android => σε ubuntu. Περισσότερα εδώ.

 

δεν καταλαβα Kυριλε, τι κανει αυτο?

αλλαζει τα εικονιδια σε μπλε οπως φαινεται?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα Kυριλε, τι κανει αυτο?

αλλαζει τα εικονιδια σε μπλε οπως φαινεται?

 

Όχι, αλλάζει το σχήμα των γραμμάτων. Παρατήρησε το :) Εστίασε στα γράμματα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Προσπάθησα να διαβάσω κάποιες σελίδες αλλά είναι πάρα πολλές και θα ηθελα να ρωτησω καποια

πραγματα.

επειδη το sii μου πεφτει "βαρυ" οικονομικα σκεφτομαι να παω σε galaxy s.

1)από υποστήριξη πως παει και πως θα παει το κινητο?πηρε την 2.3.3 θα πάρει και επόμενη?

2)ειμαι μέσος χρήστης-βεβαια μου αρεσει το σκαλισμα και απο οτι βλεπω το s εχει αρκετο πεδιο για σκαλισμα..

η καμερα πως ειναι?ποιοτητα φωτο-βιντεο?

3)πλοηγηση στο διαδικτυο?flash υποστηριζει?ρωταω αυτα γιατι αυτα κυριως χρησιμοποιω..

θετικα-αρνητικα της συσκευης?

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...