Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω grande προβλημα............ :cry:

πηγα ωραια και καλα να βαλω gingerbread αλλα κανοντας την αναβαθμιση με kies και spoofww...

αλλα κατι πηγε λαθος με το spooffw και μαλιστα ενω ειχα κανει το απαραιτητο buckup δεν με αφηνε να το ανοιξω....

 

ΤΩΡΑ το κινητο μετα απο rebbot δεν ανοιγει...!!!!

μπαινει σε recovery mood αλλα εκανα μια εκαθαριση τα παντα και το κινητο εξακολουθει να μην ανοιγει..... :cry::cry::cry:

 

να το παω στο σερβις λετε? λογισμικο ειχα official μεχρι τοσο καιρο και κανονικα το ειχα αναβαθμισει απο το Kies...

βεβαια ειμαι root...........

 

(και βασικα ρωταω γιατι δεν εχω φλασαρει ποτε με odin οποτε δεν ξερω... αν φλασαρω θα μου δωσει λυση? να το επιχειρησω ή μπα?)

Καταρχας τι ειναι το spoofww? Ειχες κανει lagfix πιο πριν?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ηρακλή, ή θα έχεις CWM recovery, ή θα έχεις 2e recovery!

Δεν πάνε και τα 2 μαζί :lol: , anyways απλά Cwm χρειάζεσαι και είσαι οκ

 

ωχ ναι εγραψα καταλαθος το cwm :lol: ρωτησα διοτι καπου ειχα διαβασει οτι επρεπε να εχεις recovery 2e...:wacko:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας τι ειναι το spoofww? Ειχες κανει lagfix πιο πριν?

 

Οχι δεν ειχα....δεν εχω κανει και ουδεποτε γενικα

 

@fotisg24 έλα εδώ : http://tinychat.com/myphonesgs

 

οκ...!

 

~~~~~~~~~~~~~

RESPECT στα μελη του φορουμ!

salliez

caldokk

και φυσικα +++mantzaros+++

 

ολα οκ!!!!!!!!!!

Edited by fotisg24
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με stock JVO για περισσότερη σταθερότητα θα πρότεινα τον kernel του supercurio (thanks @suspect21 :)) μιας και με cf-root είχα αρκετά glitches.

 

Τι προβληματα ειχες?Ο cf root με ολα τα tweaks off δεν ειναι ουσιαστικα στοκ?

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

@Saliez (Android Loyalist) Καταπληκτική η φωτογραφία σου στο twitter. :P Και κάτι άλλο για να μην είμαι off-topic, Όταν έχεις lagfix (ext4) ενεργό, και φλασάρεις στοκ firmware, τουβλιάζει ο γαλαξίας?
Link to comment
Share on other sites

@Saliez (Android Loyalist) Καταπληκτική η φωτογραφία σου στο twitter. :P Και κάτι άλλο για να μην είμαι off-topic, Όταν έχεις lagfix (ext4) ενεργό, και φλασάρεις στοκ firmware, τουβλιάζει ο γαλαξίας?

 

φλασαρισμα με ενεργοποιημενο lagfix = death :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

φλασαρισμα με ενεργοποιημενο lagfix = death :rolleyes:

 

ΑΑ οκ γιατί στο galaxy 3: φλασαρισμα με ενεργοποιημενο lagfix = rfs :)

 

Και κάτι άλλο: Δίνουν τσάμπα στο amazon το παιχνίδι Plants vs. Zombies μόνο για σήμερα, όσοι θέλετε. Link

Link to comment
Share on other sites

@Saliez (Android Loyalist) Καταπληκτική η φωτογραφία σου στο twitter. :P Και κάτι άλλο για να μην είμαι off-topic, Όταν έχεις lagfix (ext4) ενεργό, και φλασάρεις στοκ firmware, τουβλιάζει ο γαλαξίας?

 

φλασαρισμα με ενεργοποιημενο lagfix = death :rolleyes:

 

Φήμες.

Αν φλασάρεις επίσημο firmware της Samsung μέσω odin, οι πιθανότητες να ημί-τουβλιάσεις το κινητό είναι απειροελάχιστες.

Παλιά που οι devs ήταν αρχάριοι ίσως να υπήρχε πρόβλημα, τώρα πλέον αν κάνεις wipe data/factory reset, wipe cache και wipe dalvik από CWM ΑΦΟΥ έχεις περάσει την ROM δεν υπάρχει πρόβλημα.

Απλά μετά το φλασάρισμα του Odin στα καπάκια φλασάρεις τον kernel που θες, κατά προτίμηση κάποιον που να περιέχει την CWM. :)

Και μετά κάνεις τα wipes που σου έγραψα πάνω.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

φλασαρισμα με ενεργοποιημενο lagfix = death :rolleyes:

 

Yea! το εχω κανει και αυτο!:lol:

ΑΑ οκ γιατί στο galaxy 3: φλασαρισμα με ενεργοποιημενο lagfix = rfs :)

 

Και κάτι άλλο: Δίνουν τσάμπα στο amazon το παιχνίδι Plants vs. Zombies μόνο για σήμερα, όσοι θέλετε. Link

 

οχι παναγια μου! το βλεπω στη σχολη να το παιζει μια φιλη μου στο PC και συγχιζομαι!!

 

 

Φήμες.

Αν φλασάρεις επίσημο firmware της Samsung μέσω odin, οι πιθανότητες να ημί-τουβλιάσεις το κινητό είναι απειροελάχιστες.

Παλιά που οι devs ήταν αρχάριοι ίσως να υπήρχε πρόβλημα, τώρα πλέον αν κάνεις wipe data/factory reset, wipe cache και wipe dalvik από CWM ΑΦΟΥ έχεις περάσει την ROM δεν υπάρχει πρόβλημα.

Απλά μετά το φλασάρισμα του Odin στα καπάκια φλασάρεις τον kernel που θες, κατά προτίμηση κάποιον που να περιέχει την CWM. :)

Και μετά κάνεις τα wipes που σου έγραψα πάνω.

 

δεν ειναι φημες! ζωντανο παραδειγμα εγω! brickαρα καποτε την jvh με κατι modακια και ενω ειχα lagfix ενεργο,ξαναφλασαρα jvh και voodoo παλι και δουλευε!

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Φήμες.

Αν φλασάρεις επίσημο firmware της Samsung μέσω odin, οι πιθανότητες να ημί-τουβλιάσεις το κινητό είναι απειροελάχιστες.

Παλιά που οι devs ήταν αρχάριοι ίσως να υπήρχε πρόβλημα, τώρα πλέον αν κάνεις wipe data/factory reset, wipe cache και wipe dalvik από CWM ΑΦΟΥ έχεις περάσει την ROM δεν υπάρχει πρόβλημα.

Απλά μετά το φλασάρισμα του Odin στα καπάκια φλασάρεις τον kernel που θες, κατά προτίμηση κάποιον που να περιέχει την CWM. :)

Και μετά κάνεις τα wipes που σου έγραψα πάνω.

αληθεια η ψεμμα εγω δεν φλασαρω ποτε με lagfix...εχουν κουραστει τα ματια μου να βλεπουν σχεδον στους περισσοτερους οδηγους να αναφερεται οτι πρεπει να ειναι απενεργοποιημενο το lagfix, και σε αλλους εχει μαλλιασει η γλωσσα τους να μας προειδοποιουν...αλλωστε, κι απο εδω μεσα αρκετοι την εχουν πατησει αλλα βεβαια στο τελος...σωθηκαν :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

αληθεια η ψεμμα εγω δεν φλασαρω ποτε με lagfix...εχουν κουραστει τα ματια μου να βλεπουν σχεδον στους περισσοτερους οδηγους να αναφερεται οτι πρεπει να ειναι απενεργοποιημενο το lagfix, και σε αλλους εχει μαλλιασει η γλωσσα τους να μας προειδοποιουν...αλλωστε, κι απο εδω μεσα αρκετοι την εχουν πατησει αλλα βεβαια στο τελος...σωθηκαν :)

 

Αν είναι softbrick (δηλαδή κολάει στο i9000), και έχεις τον συνδιασμό με τα 3 πλήκτρα τότε λογικά ξαναφλασάρεις και φτιάχνει. Αν είναι hardbrick (δεν ανάβει τίποτα) τότε θέλει service. Αυτά ισχύουν στο galaxy 3.. Αν πάρω S όμως θα προσέχω :P

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι softbrick (δηλαδή κολάει στο i9000), και έχεις τον συνδιασμό με τα 3 πλήκτρα τότε λογικά ξαναφλασάρεις και φτιάχνει. Αν είναι hardbrick (δεν ανάβει τίποτα) τότε θέλει service. Αυτά ισχύουν στο galaxy 3.. Αν πάρω S όμως θα προσέχω :P

 

ετσι λογικα ειναι και στο S. τωρα το hard brick που αναφερεις, δεν ακουσα κανεναν να το κατάφερε!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι λογικα ειναι και στο S. τωρα το hard brick που αναφερεις, δεν ακουσα κανεναν να το κατάφερε!!

 

Ετσι ειναι και στο S. Το hard brick το εχω καταφερει εγω.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι και στο S. Το hard brick το εχω καταφερει εγω.

 

-fully bricked phone-XWJM2 (revived)- :P Από τι το brickares? φλάσαρες με bootloader και κόλησε?

Link to comment
Share on other sites

-fully bricked phone-XWJM2 (revived)- :P Από τι το brickares? φλάσαρες με bootloader και κόλησε?

 

Καηκε η μητρικη πλακετα του. Δεν εφταιξα εγω σε καποια διαδικασια, φλασαρα κανονικα, ολα πηγαν συμφωνα με το σχεδιο και μετα εσβησα για reboot και το κινητο δεν ανοιξε ποτε ξανα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καηκε η μητρικη πλακετα του. Δεν εφταιξα εγω σε καποια διαδικασια, φλασαρα κανονικα, ολα πηγαν συμφωνα με το σχεδιο και μετα εσβησα για reboot και το κινητο δεν ανοιξε ποτε ξανα.

 

Ναι αυτό είναι από τα αρχεία bootloaders συνήθως... Σε μερικές ρομ της samsung στο galaxy3 είναι πολύ χάλια οι bootloaders και καίνε πλακέτες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι από τα αρχεία bootloaders συνήθως... Σε μερικές ρομ της samsung στο galaxy3 είναι πολύ χάλια οι bootloaders και καίνε πλακέτες...

 

Ναι, εγω ομως δεν ειχα φλασαρει bootloaders:) Anyway, κατα πασα πιθανοτητα και απο οτι μου ειπαν και στο service, η συσκευη ηταν ελαττωματικη απο τη μαμα της και καποια στιγμη θα συνεβαινε. Ετυχε να συμβει επανω στο flashing, επιβεβαιωνοντας οτι τη μερα εκεινη ειχα ενα μαυρο συνεφφο πανω απο το κεφαλι μου.:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγω ομως δεν ειχα φλασαρει bootloaders:) Anyway, κατα πασα πιθανοτητα και απο οτι μου ειπαν και στο service, η συσκευη ηταν ελαττωματικη απο τη μαμα της και καποια στιγμη θα συνεβαινε. Ετυχε να συμβει επανω στο flashing, επιβεβαιωνοντας οτι τη μερα εκεινη ειχα ενα μαυρο συνεφφο πανω απο το κεφαλι μου.:p

 

Ωραίος :P Ας ελπίσουμε να μη σου ξανατύχει (μην το γρουσουζέψουμε).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγω ομως δεν ειχα φλασαρει bootloaders:) Anyway, κατα πασα πιθανοτητα και απο οτι μου ειπαν και στο service, η συσκευη ηταν ελαττωματικη απο τη μαμα της και καποια στιγμη θα συνεβαινε. Ετυχε να συμβει επανω στο flashing, επιβεβαιωνοντας οτι τη μερα εκεινη ειχα ενα μαυρο συνεφφο πανω απο το κεφαλι μου.:p

 

σε περιπτωση που καει η πλακετα,λογικα οτι και να εχεις φλασαρει δεν φαινεται, οποτε εισαι καλυμενος απο εγγυηση σωστα?

κατι ασχετο, σε περιπτωση αγορας του κινητου απο ιντερνετομαγαζο, μπορουμε να το στειλουμε για service κατυθειαν στη samsung? γιατι εγω το πηρα απο ebw(καινουργιο και ελληνικο) αλλα μετα απο μενα οι περισσοτεροι που το πηραν απο εκει, πηραν πεταχειρισμενα-ανοιγμενα-παραεισαγωγης κλπ. . δεν ψηνομαι να το παω σε αυτους..!

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που καει η πλακετα,λογικα οτι και να εχεις φλασαρει δεν φαινεται, οποτε εισαι καλυμενος απο εγγυηση σωστα?

κατι ασχετο, σε περιπτωση αγορας του κινητου απο ιντερνετομαγαζο, μπορουμε να το στειλουμε για service κατυθειαν στη samsung? γιατι εγω το πηρα απο ebw(καινουργιο και ελληνικο) αλλα μετα απο μενα οι περισσςοτεροι που το πηραν απο εκει, πηραν πεταχειρισμενα-ανοιγμενα-παραεισαγωγης κλπ. . δεν ψηνομαι να το παω σε αυτους..!

 

Αν υποθέσουμε ότι οι μνήμες είναι πάνω στην πλακέτα πετάνε όλη την πλακέτα και αφού την αλλάζουν δεν καταλαβαίνουν κάτι. Για το ebw κάνε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους, αλλά πλέον δεν τους εμπιστεύομαι. Είχα αγοράσει μια sd "sony" για psp και είδα ότι δεν είναι genuine και τους έπεισα μετά από 20 λεπτά με αποδείξεις! Το καλό με το ebw είναι ότι σου δίνουν τα λεφτά σου πίσω (όταν τουλάχιστον πρόκειται για 30 ευρώ, δεν ξέρω για παραπάνω) και όχι πίστωση όπως στα άλλα καταστήματα. .

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που καει η πλακετα,λογικα οτι και να εχεις φλασαρει δεν φαινεται, οποτε εισαι καλυμενος απο εγγυηση σωστα?

κατι ασχετο, σε περιπτωση αγορας του κινητου απο ιντερνετομαγαζο, μπορουμε να το στειλουμε για service κατυθειαν στη samsung? γιατι εγω το πηρα απο ebw(καινουργιο και ελληνικο) αλλα μετα απο μενα οι περισσοτεροι που το πηραν απο εκει, πηραν πεταχειρισμενα-ανοιγμενα-παραεισαγωγης κλπ. . δεν ψηνομαι να το παω σε αυτους..!

 

Κοίτα στο θέμα "διατάξεις κλπ" το άρθρο 559. Η Samsung σου έχει παράσχει εγγύηση και είναι υποχρεωμένη να στο φτιάξει σύμφωνα με τους όρους της εγγύησης.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :P Ας ελπίσουμε να μη σου ξανατύχει (μην το γρουσουζέψουμε).

Κουνησου απο τη θεση σου Κυριλλε.

σε περιπτωση που καει η πλακετα,λογικα οτι και να εχεις φλασαρει δεν φαινεται, οποτε εισαι καλυμενος απο εγγυηση σωστα?

κατι ασχετο, σε περιπτωση αγορας του κινητου απο ιντερνετομαγαζο, μπορουμε να το στειλουμε για service κατυθειαν στη samsung? γιατι εγω το πηρα απο ebw(καινουργιο και ελληνικο) αλλα μετα απο μενα οι περισσοτεροι που το πηραν απο εκει, πηραν πεταχειρισμενα-ανοιγμενα-παραεισαγωγης κλπ. . δεν ψηνομαι να το παω σε αυτους..!

Ναι, η λογικη αυτο λεει. Εγω πχ το εστειλα στο service οπως ηταν με root, με ανεπισημη ρομ κλπ και το επισκευασαν χωρις χρεωση κανονικα εντος εγγυησης. Οσο για το δευτερο που ρωτας και σε αυτους να το πας, αν εχει σοβαρο προβλημα οπως το δικο μου ή μια αλλαγή οθόνης, δεν μπορουν να κανουν τιποτα και θα το στειλουν στο επισημο εξουσιοδοτημενο service της samsung στην Ελλαδα. Τωρα αν ειναι απλα ενα soft brick (που εσυ μπορεις να φτιαξεις μονος σου αλλα καποιος αλλος οχι) ε τοτε το αναλαμβανουν αυτοι και απλα φλασαρουν.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχουμε καμιά πληροφορία για τις ακόλουθες ROM και τα CSC's που βγήκαν στο samfirmware;

ΕUROPE

Α. Ι9000XWJVH (CSC = I9000PROJV3 )

PROVIDER

Β. I9000NEJVD (CSC = I9000H3GJV6 )

Γ. I9000XWJVH (CSC = I9000O2UJV3 )

 

Ουσιαστικά στις XWJVH αλλάζει μόνο το CSC, στην μεν unbranded είναι PRO και στην άλλη O2U(προφανώς από την Ο²; ). PRO for what?

 

H JVD με CSC H3G από ποιόν provider είναι; (H3G Ιταλία μεριά; )

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Κουνησου απο τη θεση σου Κυριλλε.

 

Ναι, η λογικη αυτο λεει. Εγω πχ το εστειλα στο service οπως ηταν με root, με ανεπισημη ρομ κλπ και το επισκευασαν χωρις χρεωση κανονικα εντος εγγυησης. Οσο για το δευτερο που ρωτας και σε αυτους να το πας, αν εχει σοβαρο προβλημα οπως το δικο μου ή μια αλλαγή οθόνης, δεν μπορουν να κανουν τιποτα και θα το στειλουν στο επισημο εξουσιοδοτημενο service της samsung στην Ελλαδα. Τωρα αν ειναι απλα ενα soft brick (που εσυ μπορεις να φτιαξεις μονος σου αλλα καποιος αλλος οχι) ε τοτε το αναλαμβανουν αυτοι και απλα φλασαρουν.

 

 

Αν είναι soft brick το κάνω και μονος :)! Για hardware εννοουσα!

Το ξέρω ότι στη samsung θα το στείλουν και αυτοί, απλά φοβάμαι μήπως μου επιστρέψουν άλλο η κανένα μεταχειρισμένο-παραεισαγωγής-προπαραγωγής.. Ολα τα περιμένω μετα από αυτά που άκουσα..!

Φτου φτου μην το ματιάσω! :lol:!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...