Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια εχω την περιεργεια δεν ξερω αν αειναι εδω το σωστο θεμα αλλα εδω νομιζω το ειχε αναφερει καποιος...ΤΕΛΙΚΑ το βρηκαμε εκεινο εκει το θεμα για galaxy ππου ειναι του iphone και εχει σταγονες στο τζαμι??????

Αν καταλαβε κανεις ποιο εννοω....καποιος ειχε πει οτι θα ρωτησει στους xda

 

και εγω εχω ψαξει για κατι αντιστοιχο αλλα δεν βρηκα κατι...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά HELP. Λοιπόν έκανα καθάρισμα το κινητό, Wipe cache,dalvik, factory reset, πέρασα JVO και μετά πέρασα Criskelo V62. Όλα δουλεύουν καλά εκτός από το ίδιο το τηλέφωνο. Δεν συνδέεται με τον παροχέα (cosmote) και αν δοκιμάσω να πάω στο αντίστοιχο μενού μου λέει πως δεν έχω βάλει τη κάρτα sim (κατι που δεν ισχύει φυσικά)

 

Κάνε ότι είπε ο saliez και αν δε στρωσει ξαναφλασαρε χωρις σιμ μεσα στο κινητο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγω ποτε.

στον υπνο 3% πεφτει και σε μενα

 

 

Καλησπερα!Σημερα εκανα ενα τεστ.φορτισα το κινητο στο 100%.Εβγαλα το φορτιστη και τον ξαναεβαλα για να ξαναπιασει σιγουρα 100.Ανοιχτό wifi Και κλειστο 3g,μετα απο μια ωρα η μπαταρια ειχε πάει στο 91% χωρις καμια κλήση.Μονο σε αναμονή το χα και τελείωσε.Επισης και η φωτεινότητα είναι στο χαμηλότερο.Δεν θελω να ξαναγυρισω σε froyo και το ξεσκισω το κινητο,και επισης απο την γκατεμιά που με δέρνει,αν το γυρισω σε froyo την επομενη μερα θα βει η Gingerbread 2.3.4.Αντε ρε Ελλαδα,οτι εχει να κανει με τεχνολογια παντα εισαι πίσω!

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Σημερα εκανα ενα τεστ.φορτισα το κινητο στο 100%.Εβγαλα το φορτιστη και τον ξαναεβαλα για να ξαναπιασει σιγουρα 100.Ανοιχτό wifi Και κλειστο 3g,μετα απο μια ωρα η μπαταρια ειχε πάει στο 91% χωρις καμια κλήση.Μονο σε αναμονή το χα και τελείωσε.Επισης και η φωτεινότητα είναι στο χαμηλότερο.Δεν θελω να ξαναγυρισω σε froyo και το ξεσκισω το κινητο,και επισης απο την γκατεμιά που με δέρνει,αν το γυρισω σε froyo την επομενη μερα θα βει η Gingerbread 2.3.4.Αντε ρε Ελλαδα,οτι εχει να κανει με τεχνολογια παντα εισαι πίσω!

 

 

Λογικό δεν είναι εφόσον είχες το wifi ανοιχτό για 1 ώρα; ποιος ο λογος να το αφήνεις ανοιχτό;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό έχει και samsung αλλά και swype πληκτρολόγιο.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,ειμαι με jvh,εκανα wipe battery stats απο cwm χθες με 45% μπαταρια,θα το αφησω να αποφορτιστει πληρως,μετα να φορτισει κλειστο;Ποσες φορτισεις-αποφορτισεις να κανω ωσπου να σταθεροποιηθει η μπαταρια;Χθες για 3 φορα μεσα στην εβδομαδα μου εκλεισε ενω ειχα 60% και ανοιξε μονο οταν εβγαλα-εβαλα μπαταρια.Φταιει η ρομ μαλλον;Εχω cf root,και aytokiller ενεργοποιημενο.
Link to comment
Share on other sites

Mετά κάποια σκαλώματα που έτρωγε το κινητό ξαναπέρασ την jvo με criskelo v62.Διαπίστωσα ότι ο νέος Kernel είναι o dark 2.4 αλλά λέει Ι9000ΧWJVH.Είναι ο ίδιος για jvh και jvo?

Επίσης μετά το πέρασμα της v62 χάθηκε το widget program monitor το οποίο με βόλευε πολύ και από εκεί έκλεινα ανοικτες εφαρμογές..Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?Δεν είχα κρατήσει αντίγραφο .μήπως υπάρχει ανάλογο widget στο market γιατί είναι βαρετό να μπαίνεις από τη διαχείριση εργασιών..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετά το πέρασμα της v62 χάθηκε το widget program monitor το οποίο με βόλευε πολύ και από εκεί έκλεινα ανοικτες εφαρμογές..Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?Δεν είχα κρατήσει αντίγραφο .μήπως υπάρχει ανάλογο widget στο market γιατί είναι βαρετό να μπαίνεις από τη διαχείριση εργασιών..

 

Για κοίταξε εδώ forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13852018&postcount=86

Sent from my GT-I9000

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω ένα πρόβλημα. Έστησα το 3G watchdog και λόγω υπερβολικής χρήσης της μπαταρίας, αποφάσισα να το απεγκαταστήσω. Το πρόβλημά μου είναι πως δεν φεύγει με τίποτα. Επιλέγω κατάργηση εγκατάστασης από το Android Market και δεν δείχνει να ανταποκρίνεται. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Είμαι root.

 

EDIT: Βρήκα άκρη. Το έδιωξα από την Διαχείριση Εφαρμογών. Για κάποιο λόγο δεν δουλεύει σωστά μέσα από το Android Market, ενώ έχω κάνει προηγουμένως κάποιες απεγκαταστάσεις από εκεί.

Edited by Ramidakos
Link to comment
Share on other sites

Για κοίταξε εδώ forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13852018&postcount=86

 

Sent from my GT-I9000

 

Για ακόμα μια φορά σε αυτό το forum γρήγορη και κατατοπιστικότατη απάντηση!Ευχαριστώ:)

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανεις λυση ωστε οταν χτυπαει το κινητο να ξεκιναει κανονικα το ringtone και να μη κανει fade in στα 2 πρωτα δευτερολεπτα?εχω ψαξει πατου αλλα τιποτα.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Mετά κάποια σκαλώματα που έτρωγε το κινητό ξαναπέρασ την jvo με criskelo v62.Διαπίστωσα ότι ο νέος Kernel είναι o dark 2.4 αλλά λέει Ι9000ΧWJVH.Είναι ο ίδιος για jvh και jvo?

Επίσης μετά το πέρασμα της v62 χάθηκε το widget program monitor το οποίο με βόλευε πολύ και από εκεί έκλεινα ανοικτες εφαρμογές..Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?Δεν είχα κρατήσει αντίγραφο .μήπως υπάρχει ανάλογο widget στο market γιατί είναι βαρετό να μπαίνεις από τη διαχείριση εργασιών..

 

ποσο βαρετο ειναι να κρατας το home για ενα δευτερολεπτο και να πατας το κουμπι διαχειριση εργασιων?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανεις λυση ωστε οταν χτυπαει το κινητο να ξεκιναει κανονικα το ringtone και να μη κανει fade in στα 2 πρωτα δευτερολεπτα?εχω ψαξει πατου αλλα τιποτα.Ευχαριστω

 

Για JPU και JPY παιζει αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=759537. Για νεοτερες δεν ξερω. Στις διαφορες custom rom επισης αυτο ειναι ηδη διορθωμενο. Τελος θα παρακαλουσα να μην ανοιγουμε καινουργια θεματα για απλες ερωτησεις:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Χτες εκανα calibration την μπαταρια.(πιστευω να το κανα σωστα).Οταν μοy τελειωσε η μπαταρια τελειως το φορτισα κλειστο.Μετά μεσω revovery πατησα wipe battery stats,και μετα ξαναανοιξα το κινητο και η μπαταρια όπως γινεται συνηθως ειχα παει στο 94%.μετα το ξαναεβαλα στον φορτιστη και το αφήσα κανα μισαωρο,μεχρι να ξαναπάει 100%,Εβγαλα τον φορτιστη και με χαρα διαπιστωσα οτι επιτέλους για κανα 40 λεπτο έλεγε ακόμα 100%.εβαλα 2 το βραδυ το κινητο σε flight mode.Το πρωι 11 που σηκωθηκα,η μπαταρια ειχα πάει 98%.Μετα το ξαναέβαλα σε κανονικη λειτουργεια,με ανοιχτο 3G και κλειστο wifi.Επισης χαμηλοτερη φωτεινότητα καθως και αυτόματος συγχρονισμος Gmail ξετικαρισμένος.Τωρα την ωρα που μιλαμε εχω 94%μπαταρία.Δηλαδη 6%επεσε μεσα σε13,5 ωρες.Νομιζω ειναι πολυ καλα.Να σημειωσω οτι σε αυτο το διάστημα το κινητο ειναι σε αναμονη χωρις κλησεις,και οτι η μπαταρια ειναι καινουργια.Εχω darky extreme edition 10. Edited by therion1985
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου,αλλα για μενα δεν ειναι καθολου απλο θεμα γιατι μου εχει σπασει τα νευρα που κανει fadein και ακομα και με τον συνδεσμο που εδωσες δεν μπορεσα να βρω ακρη.Ειναι αρκετα περιπλοκο και εψαχνα λυση χωρις root Edited by johnfocus
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου,αλλα για μενα δεν ειναι καθολου απλο θεμα γιατι μου εχει σπασει τα νευρα που κανει fadein και ακομα και με τον συνδεσμο που εδωσες δεν μπορεσα να βρω ακρη.Ειναι αρκετα περιπλοκο και εψαχνα λυση χωρις root

 

Φίλε μου το increasing ringtone είναι χαρακτηριστικό της Samsung, και μέρος του συστήματος. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς να είσαι root.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου,αλλα για μενα δεν ειναι καθολου απλο θεμα γιατι μου εχει σπασει τα νευρα που κανει fadein και ακομα και με τον συνδεσμο που εδωσες δεν μπορεσα να βρω ακρη.Ειναι αρκετα περιπλοκο και εψαχνα λυση χωρις root

 

Ναι οκ ειναι ενοχλητικο, αλλα δεν παυει να ειναι μια ερωτηση η οποια δεν μπορει να εχει thread απο μονη της. Αυτο ειπα. Οσο για τα υπολοιπα χωρις root δεν γινεται δουλεια, ειναι feature της samsung οπως σου ειπε και ο Μακης πιο πριν.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου,αλλα για μενα δεν ειναι καθολου απλο θεμα γιατι μου εχει σπασει τα νευρα που κανει fadein και ακομα και με τον συνδεσμο που εδωσες δεν μπορεσα να βρω ακρη.Ειναι αρκετα περιπλοκο και εψαχνα λυση χωρις root

 

χωρις root, χωρις αλλη ρομ, δεν γινεται. . !

τροποι υπαχουν!

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε ο hardcore stable έκδοση για gingerbread, speedmod T9B, με cwm, ext4 support και μετατροπή.

Στη μετατροπή έχει πρόβλημα όμως, με το md5 checksum νομίζω, αλλά δεν πρέπει να έχει data loss ή κάτι τέτοιο. Εγώ ήμουν με ext4 απο voodoo, μετά απο dark core της criskelo, και απο πάνω έβαλα speedmod. Μια χαρά ως τώρα.

Πρέπει να έχει βγει ο καινούριος κώδικας απο τη samsung, άρα περιμένουμε και voodoo update, και λογικά dark core 2.5 πάνω στον νέο κώδικα.

 

Εdit: Ο T9 είναι πάνω σε updated sources, και δουλεύει κανονικά η ffc camera, αλλά αν έχετε ήδη custom rom με fix, πρέπει να βάλετε το stock apk, στο thread του speedmod kernel υπάρχει ένα cwm zip για JVO/JV9. Ενδεχομένως να κάνει και για JVH.

Ο hardcore είπε οτι μπορούμε να ξαναμετατρέψουμε απο cwm απο rfs->rfs ή απο ext4->ext4 για unfragmentation, αλλά όπως έγραψα παραπάνω και δοκίμασα ο ίδιος, κατα τη μετατροπή σταματάει μετά το backup, όταν πάει να ολοκληρώσει, στο md5 checksum, και δεν προχωράει στη μετατροπή. Λογικά θα διορθωθεί σύντομα.

 

Πάντως είναι πολύ καλός kernel και αυτός με sharpness fix, λιγότερο blurry απο του dark core κατα τη γνώμη μου.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει βγει ο καινούριος κώδικας απο τη samsung, άρα περιμένουμε και voodoo update, και λογικά dark core 2.5 πάνω στον νέο κώδικα.

 

Ναι, επιτέλους δημοσιοποίησε η samsung τους sources του kernel. Επιτέλους, καιρός να δούμε σοβαρούς kernels επιπέδου froyo :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ο hardcore είπε οτι μπορούμε να ξαναμετατρέψουμε απο cwm απο rfs->rfs ή απο ext4->ext4 για unfragmentation, αλλά όπως έγραψα παραπάνω και δοκίμασα ο ίδιος, κατα τη μετατροπή σταματάει μετά το backup, όταν πάει να ολοκληρώσει, στο md5 checksum, και δεν προχωράει στη μετατροπή. Λογικά θα διορθωθεί σύντομα.

 

Αυτο ειναι πολυ καλο νεο. Μακαρι να το φτιαξει γιατι θα βοηθησει πολυ.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ καλο νεο. Μακαρι να το φτιαξει γιατι θα βοηθησει πολυ.

 

Παναγιώτη, πες αλεύρι; Ο simone βγάζει τη νέα simply σε δύο μέρες με τον kernel του hardcore xda.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...