Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο firmware έβαλες; Χρησιμοποίησες μόνο το PDA αρχείο στο ODIN ή και τα 3 (+phone+csc δηλαδή); Αν έβαλες ενα αρχείο ξαναδοκίμασε και με τα 3 (πρέπει να υπάρχουν στo firmware που κατέβασες, αν όχι κατέβασε το js8 απο το θέμα "Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης" και ξαναδοκίμασε...

Download mode έχεις έτσι δεν είναι; Αυτό είναι το βασικό, αν έχουμε αυτό όλα τα υπόλοιπα διορθώνονται!!!

 

Την JS8 έβαλα απο τον οδηγό του Αλέξανδρου στην ενότητα Αναβαθμίσεις κλπ.

Ναι λειτουργεί η επιλογή download mode καθως επίσης και η επιλογή recovery mode.

Δοκίμασα αρκετές φορές να επανεγκαταστήσω την JS8 αλλά το α[ποτέλεσμα είναι πάντοτε το ίδιο.

Δηλαδή η οθόνη με το μενού του recovery mode και τις επιλογες wipe data/ factory reset, wipe cache, aply ...... (δεν θυμάμαι τι) και reboot.

 

Παράκληση για βοήθεια γιατί έχω μεέινει χωρίς τηλέφωνο.... :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περνα ξανα τον σεμα και βγαλε το bootanimation που έβαλες. Μετα βαλε ξανα τον τ24.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση, την ίδια έμπνευση είχα κι εγώ και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Αλέξανδρο, τον mitsos1, τον truckman, τον rx8_75, τον coolgreek για το χρόνο που ξόδεψαν ώστε να με βοηθήσουν ασχολούμενοι με το πρόβλημα μου. Ειλικρινά δεν υπάρχουν λόγια για να εκφράσω τις ευχαριστίες μου γιατί φοβήθηκα οτι τα παιξε το κινητο και θα έπρεπε να το πάω στο σέρβις. Τέλος καλό όλα καλά!

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eίναι λογικό οι custom 2.3.4 kernels να έχουν θεματάκια, από τη στιγμή που όπως μας είπε και ο Στράτος είναι compiled από τα sources της 2.3.3...

 

Κατά τη γνώμη μου τα περισσότερα προβλήματα στους custom kernels προέρχονται μάλλον από developers παρά από την ασυμβατότητα του κώδικα.

Σίγουρα, από τη στιγμή που υπάρχουν αλλαγές στον κώδικα που δεν έχει δημοσιοποιήσει η Samsung προκαλούνται προβλήματα (π.χ. το πρόβλημα με την φωτεινότητα).

Από την άλλη πειράζοντας "ζωτικές λειτουργίες" του πυρήνα (overclocking, undervolting, governors) χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς test, μοιραία θα προκαλέσεις προβλήματα. Π.χ. overclocking στο 1.6 Ghz!!! Σε μιά cpu σχεδιασμένη για 1Ghz χωρίς δυνατότητα περαιτέρω ψύξης. Δεν θα έχεις απλά προβλήματα σταθερότητας αλλά (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα) μπορείς να φτάσεις και στη βλάβη της συσκευής. Βέβαια δεν είναι όλα τα πειράγματα επικίνδυνα αλλά και το να κάνει reboot το κινητό σου τρεις την ώρα δεν είναι ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

ς

 

Και πως εκανες root Παρη με 1superclick..;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Οχι ειχα cf-root τελευταια,φλασαρα απο πανω τον stock και το root παρεμεινε,απλα δεν εχω cwm,αν χρειαστω θα ξαναβαλω τον cfroot
Link to comment
Share on other sites

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Αλέξανδρο, τον mitsos1, τον truckman, τον rx8_75, τον coolgreek για το χρόνο που ξόδεψαν ώστε να με βοηθήσουν ασχολούμενοι με το πρόβλημα μου. Ειλικρινά δεν υπάρχουν λόγια για να εκφράσω τις ευχαριστίες μου γιατί φοβήθηκα οτι τα παιξε το κινητο και θα έπρεπε να το πάω στο σέρβις. Τέλος καλό όλα καλά!

 

Να είσαι καλά φίλε μου.

Αφού όλα πήγαν καλά, αυτό έχει σημασία :D

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να βάλεις πολλά τηλέφωνα ή mail σε μια επαφή

 

Γιώργος

 

με ποιον τροπο?ειπαρχει καποια εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω και γω απο χθες εναν γαλαξια στα χερια μου,και θα ηθελα να μου πειτε αν χρειαζετε κατι αλλο εκτος απο αυτα που εχει ηδη επανω,απο αποψη "μοντας".

φοραει 2.3.4 Ι9000ΧΧJVP

Kαι kernel 2.6.35.7-Ι9000XXJVP-CL264642SE.infra@SEP-40#2.

Εχει εγκατεστημενο το clockwork κι ενα αλλο προγραματακι που λεει Tweaks και εχει διαφορες επιλογες για ραμ ταχυτητα κλπ.

 

H JVP είναι test rom, και το Kies δεν πρόκειται να σου βρει αναβάθμιση ποτέ. Αν θέλεις την επόμενη επίσης ανεπίσημη 2.3.4, είναι η JVQ, μπορείς να την κατεβάσεις από το samfirmware και να τη βάλεις με το Odin. Αυτή τη στιγμή έχεις το cf-root, το οποίο υπάρχει και για την JVQ αν θέλεις. Αυτά...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την MIUI που δοκίμασα,

1.Μπορεί να μου προτείνει κανείς καμία ρομ που πέρα απο το το δικό της launcher να περιέχει και το TW launcher? Εξαιρώ του Darkys που την έχω δοκιμάσει.

2.Η ανεπίσημη 2.3.4 JVQ σε ταχύτητα-απόκριση ισοδυναμεί με τις custom? Ρωτάω γιατί βλέπω πολλούς να γράφετε πολλά θετικά, αλλά δε ξέρω αν στέκεται ισάξια απέναντι σε μια custom rom σε θέματα ταχύτητας.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

H JVP είναι test rom, και το Kies δεν πρόκειται να σου βρει αναβάθμιση ποτέ. Αν θέλεις την επόμενη επίσης ανεπίσημη 2.3.4, είναι η JVQ, μπορείς να την κατεβάσεις από το samfirmware και να τη βάλεις με το Odin. Αυτή τη στιγμή έχεις το cf-root, το οποίο υπάρχει και για την JVQ αν θέλεις. Αυτά...

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,να φανταστω δεν περνιεται μεσω clockwork ετσι?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,να φανταστω δεν περνιεται μεσω clockwork ετσι?

Stock rom δεν περνιέται μέσω CWM (τουλάχιστον όχι ακόμη)... Μέσω CWM περνιοούνται οι CUSTOM roms δηλαδή roms απο developers με διαφορετικό θέμα (χρώμα/εικονίδια), κάποια πρόσθετα (πχ tw4 launcher), και διάφορα άλλα πειρά(γ)ματα... Και επειδή το αναφέρεις το CWM να σου πω οτι μπορείς να αναβαθμιστείς απο 2.3.3 σε 2.3.4 μέσω CWM απλά περνιώντας μια custom rom JVQ based (πχ juwe 5.2, simply honey 3.9 κλπ)!

 

Καλησπέρα, επειδή δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την MIUI που δοκίμασα,

1.Μπορεί να μου προτείνει κανείς καμία ρομ που πέρα απο το το δικό της launcher να περιέχει και το TW launcher? Εξαιρώ του Darkys που την έχω δοκιμάσει.

2.Η ανεπίσημη 2.3.4 JVQ σε ταχύτητα-απόκριση ισοδυναμεί με τις custom? Ρωτάω γιατί βλέπω πολλούς να γράφετε πολλά θετικά, αλλά δε ξέρω αν στέκεται ισάξια απέναντι σε μια custom rom σε θέματα ταχύτητας.

ευχαριστώ

1)Υποθέτω μιλάς για τον touchwiz 3 launcher που έχει το κινητό απο τη samsung; Αν ναι αυτός υπάρχει σε όλα τα firmware (stock roms) και στις περισσότερες custom roms που βασίζονται σε stock firmwares (με τελευταία την JVQ)!

2) Mε customs; Εννοείς αν μια custom rom based on JVQ είναι πιο γρήγορη απο την stock JVQ; Αν ναι να σου πω οτι μπορεί να είναι κυρίως λόγω κάποιων μικρο-tweaks (πιο γρήγορο διάβασμα αρχείων στην εκκίνηση κλπ), διαφορετικών kernels (άλλοι governors και διάφορα ακόμη) και πολύ αν βάλεις το σύστημα αρχείων ext4 (που μπορείς να βάλεις σε στοκ απλά περνώντας εναν custom kernel) αλλά ειδάλλως μην φανταστείς μεγάλες διαφορές (ίσως και καθόλου) ασχέτως του τι λένε οι developers (πάντα είναι faster/more stable κλπ κλπ κλπ:lol:). Για μένα η μεγαλύτερες διαφορές των custom είναι κυρίως το διαφορετικό θέμα+τα πολλά έξτρα (crt off animation κλπ) και όχι η ταχύτητα!

Τώρα αν συγκρίνεις πχ cyanogenmod με JVQ δεν ξέρω να απαντήσω!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Stock rom δεν περνιέται μέσω CWM (τουλάχιστον όχι ακόμη)... Μέσω CWM περνιοούνται οι CUSTOM roms δηλαδή roms απο developers με διαφορετικό θέμα (χρώμα/εικονίδια), κάποια πρόσθετα (πχ tw4 launcher), και διάφορα άλλα πειρά(γ)ματα... Και επειδή το αναφέρεις το CWM να σου πω οτι μπορείς να αναβαθμιστείς απο 2.3.3 σε 2.3.4 μέσω CWM απλά περνιώντας μια custom rom JVQ based (πχ juwe 5.2, simply honey 3.9 κλπ)!

 

 

1)Υποθέτω μιλάς για τον touchwiz 3 launcher που έχει το κινητό απο τη samsung; Αν ναι αυτός υπάρχει σε όλα τα firmware (stock roms) και στις περισσότερες custom roms που βασίζονται σε stock firmwares (με τελευταία την JVQ)!

2) Mε customs; Εννοείς αν μια custom rom based on JVQ είναι πιο γρήγορη απο την stock JVQ; Αν ναι να σου πω οτι μπορεί να είναι κυρίως λόγω κάποιων μικρο-tweaks (πιο γρήγορο διάβασμα αρχείων στην εκκίνηση κλπ), διαφορετικών kernels (άλλοι governors και διάφορα ακόμη) και πολύ αν βάλεις το σύστημα αρχείων ext4 (που μπορείς να βάλεις σε στοκ απλά περνώντας εναν custom kernel) αλλά ειδάλλως μην φανταστείς μεγάλες διαφορές (ίσως και καθόλου) ασχέτως του τι λένε οι developers (πάντα είναι faster/more stable κλπ κλπ κλπ:lol:). Για μένα η μεγαλύτερες διαφορές των custom είναι κυρίως το διαφορετικό θέμα+τα πολλά έξτρα (crt off animation κλπ) και όχι η ταχύτητα!

Τώρα αν συγκρίνεις πχ cyanogenmod με JVQ δεν ξέρω να απαντήσω!

 

βασικα και στοκ μπορεις να περασεις μεσω cwr αρκει να ειναι η απλες dedoexed απο τον ramad στο xda

με μονη διαφορα απο τις στοκ οτι ειναι prerooted απλα εχει μεχρι και στοκ κερνελ η συγκεκριμενη

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη παιδες εχω πολυ καιρο να μπω και θελω να περασω την 2.3.3 με το CWM,μπορει καποιος να με βοηθησει δινοντας μου ενα λινκ για το που θα βρω και να κατεβασω το firmware?

 

Ειμαι με τον speedmod kernel οπως λεει η υπογραφη μου,στην τελευταια του εκδοση ομως,δεν ξερω αν πρεπει να κανω καποια αλλαγη για να παιξει η 2.3.3 :O

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη παιδες εχω πολυ καιρο να μπω και θελω να περασω την 2.3.3 με το CWM,μπορει καποιος να με βοηθησει δινοντας μου ενα λινκ για το που θα βρω και να κατεβασω το firmware?

 

Ειμαι με τον speedmod kernel οπως λεει η υπογραφη μου,στην τελευταια του εκδοση ομως,δεν ξερω αν πρεπει να κανω καποια αλλαγη για να παιξει η 2.3.3 :O

 

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9000.htm

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη παιδες εχω πολυ καιρο να μπω και θελω να περασω την 2.3.3 με το CWM,μπορει καποιος να με βοηθησει δινοντας μου ενα λινκ για το που θα βρω και να κατεβασω το firmware?

 

Ειμαι με τον speedmod kernel οπως λεει η υπογραφη μου,στην τελευταια του εκδοση ομως,δεν ξερω αν πρεπει να κανω καποια αλλαγη για να παιξει η 2.3.3 :O

 

ΔΕΝ μπορείς να αναβαθμιστείς απο 2.2.1 σε 2.3.3 ή 2.3.4 μέσω CWM, κι αυτό γιατί έχουν διαφορετικούς bootloaders... Απο 2.3.3 πχ σε 2.3.4 γίνεται χωρίς πρόβλημα (ίδιοι bootloaders)!

Οπότε για να το αναβαθμίσεις το κινητό σε 2.3.3 ή 2.3.4 ΠΡΕΠΕΙ να περάσεις μέσω ODIN κάποιο firmware (2.3.3 ή 2.3.4) ME BOOTLOADERS οπωσδήποτε!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδες για τι εχω χασει επισοδια , τη διαφορα εχει η 2.3.4 jvp απο την I9000XXJVQ!!!!!!!!

 

Η jvq ως νεοτερη ειναι λιγο γρηγοροτερη και πιο smooth αλλα η βασικοτερη διαφορα ειναι ο browser ο οποιος ειναι οτι καλυτερο μεχρι στιγμης για τον γαλαξια μας.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

μετά απο ένα ατυχές πέρασμα απο τη 2.3.3 και καταλήγοντας στη 2.2.1, ξανασκεύτομαι να φλασάρω κάποια πιο καινούρια rom περισσότερο για καλύτερο γραφικό περιβάλλον και εξοικονόμηση ενέργειας.

Υπάρχει κάτι official ή custom, σταθερό με ελληνικό swype και όμορφο smooth περιβάλλον?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο να ρωτησω, η jvp ειχε εκανε κατι κοληματα οταν ανοιγα την εκθεση, και δεν ειχε και google talk video call , αθτα εχοθν διορθοθει στην jvq?????
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση , αν έχει συμβεί κ σε κάποιον άλλο από εσάς ...

Φλάσαρα την 2.3.3 JVI οπού όντως είχε ελληνικό πληκτρολόγιο (κ μενού αλλά μου είναι αδιάφορο :) ) και ενώ είμαι σίγουρος οτι μπορούσα μέχρι χθες να αλλάζω γλώσσα και να γράφω ελληνικά , σήμερα το πρωί απλά δεν γίνεται.

Βλέπω την γλώσσα με slide στο spacebar , απλά δεν την επιλέγει με τίποτα ...

 

Καμιά ιδέα guys ...

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση , αν έχει συμβεί κ σε κάποιον άλλο από εσάς ...

Φλάσαρα την 2.3.3 JVI οπού όντως είχε ελληνικό πληκτρολόγιο (κ μενού αλλά μου είναι αδιάφορο :) ) και ενώ είμαι σίγουρος οτι μπορούσα μέχρι χθες να αλλάζω γλώσσα και να γράφω ελληνικά , σήμερα το πρωί απλά δεν γίνεται.

Βλέπω την γλώσσα με slide στο spacebar , απλά δεν την επιλέγει με τίποτα ...

 

Καμιά ιδέα guys ...

Thanks

 

Γιατι δεν πας στις ρυθμισεις για το πληκτρολογιο να δεις τι γινεται;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

μετά απο ένα ατυχές πέρασμα απο τη 2.3.3 και καταλήγοντας στη 2.2.1, ξανασκεύτομαι να φλασάρω κάποια πιο καινούρια rom περισσότερο για καλύτερο γραφικό περιβάλλον και εξοικονόμηση ενέργειας.

Υπάρχει κάτι official ή custom, σταθερό με ελληνικό swype και όμορφο smooth περιβάλλον?

 

Ευχαριστώ

 

Βάλε την JVQ με καθαρή εγκατάσταση και καπάκι επάνω της την Simply honey 3.9, άριστος συνδυασμός χωρίς fc και λοιπά προβλήματα!

kernel μπορείς να αφήσεις αυτόν που έχει η Simply η ακόμα καλύτερα να βάλεις τον semaphore 1.3.2

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πας στις ρυθμισεις για το πληκτρολογιο να δεις τι γινεται;

 

Πήγα και έχω ενεργοποιημένη την ελληνική (όπως κ την ελληνική) στο input languages του samsung keypad.

Το περίεργο είναι ότι φαίνεται η γλώσσα στο slide του spacebar...

Λέτε να φταίει το fuguroot ? (απομακρυσμένη πιθανότητα ... αλλα είπα να το αναφέρω)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορείς να αναβαθμιστείς απο 2.2.1 σε 2.3.3 ή 2.3.4 μέσω CWM, κι αυτό γιατί έχουν διαφορετικούς bootloaders... Απο 2.3.3 πχ σε 2.3.4 γίνεται χωρίς πρόβλημα (ίδιοι bootloaders)!

Οπότε για να το αναβαθμίσεις το κινητό σε 2.3.3 ή 2.3.4 ΠΡΕΠΕΙ να περάσεις μέσω ODIN κάποιο firmware (2.3.3 ή 2.3.4) ME BOOTLOADERS οπωσδήποτε!

 

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.:)

Πρέπει να βρώ χόνο τώρα να ασχοληθώ.:p

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθεια. χθες το βραδυ εκλεισα το κινητο και ηταν καλα και σημερα το πρωι ανοιγοντας το δεν ειχε ουτε τα εικονιδια στην αρχικη οθονη αλλα και πατωντας το "μενου" κανει οτι φορτωνει χωρις να εμφανιζει τιποτα. Τι ειναι τωρα αυτο; Edited by tragopapas
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...