Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς, από την εμπειρία μου με το τηλ, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι έχει CBD. Με αναμένη οθόνη, και screen saver to μαυρο φόντο με το analog ρολόι σε άσπρο, το μαύρο του δεν φαίνεται καν. Πρέπει να το δεις. Με αναμένη οθόνη, το μαύρο του είναι σαν να είναι σβηστή (που στην ουσία είναι).

 

Από την άλλη, αν δεν πιστεύεις εμουά, τσέκαρε τι λέει ένα παλουκάρι απο xxxxx, που λέει ότι έχει κάνει beta testing...

 

""C7 has CBD (Clear black display) which is not there with N8 and it makes a lot of difference in AMOLED Capacitive screen in sunlight.

 

Budget = C7 gonna cost too less as compared to N8.""

Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς το ξέρεις ότι έχει; Με βάση ποια επίσημη ανακοίνωση; Σε ποιες τεχνικές προδιαγραφές το διαβάσατε αυτό; του ιπμαρτ; Με ποιανού την οθόνη το συγκρίνεις; Εχεις το Ν8; Γιατι ούτε ο άλλος στο ιπμαρτ το έχει. Υποθέτει πράγματα.

 

Λοιπόν αν μου βρείτε ένα επίσημο λινκ από Νόκια με επίσημες προδιαγραφές που να λέει ότι το C7 έχει CBD πάω πάσο... Αλλά δε θα βρείτε... Γιατί δεν έχει... Ναι το Ε7 και το C6-01 που έχουν το αναφέρουν καθαρά και ξάστερα. Στο C7 τo ξεχάσανε;

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν το C7 έχει ακριβώς την ίδια οθόνη με το Ν8 αν κι έτσι πιστεύω, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν έχει CBD, γιατί πολύ απλά αν είχε θα μας το έλεγε η Νοκια. Δε θα ντρεπόταν ούτε θα το κράταγε για τον εαυτό της...

 

Όσο ότι το display του C7 είναι καλύτερο από άλλα amoled displays προηγούμενης γενιάς σε αυτό θα με βρείς σύμφωνο. Απλά δεν είναι CBD.

 

Διάβασε εδώ που άνθρωπος της Νοκια λέει

 

 

"The N8 has a 'new' AMOLED screen, that's 'definitely' better than previous AMOLED efforts from Nokia (e.g. on the N86). "

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/11687_Interviewing_Damian_Dinning_on.php

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά θα πρέπει να διαλέξεις μεταξί κάμερας και CBD (Clear Black Display).

 

Το C7 έχει απίστευτο μαύρο... Κάτι που δεν έχει το Ν8 (τουλάχιστον αυτή η φήμη κυκλοφορεί).

 

Από την άλλη το N8 έχει σίγουρα πολύ καλύτερη ποιότητα κάμερα (αν και στο HD video rec λένε ότι δεν έχει autofocus!!!).

 

Κι εμένα πάντως με κόβω για αλλαγή του C7 με N8.

Το μόνο + που βλέπω στην κάμερα του C7 είναι η βιντεοσκόπηση με τα leds,και βέβαια η χρήση αυτών ως φακό με εφαρμογές πχ. Brightlight(φαντάζομαι υποστηρίζεται και θα είναι και διαθέσιμο στο OviStore του).

Αλλά είναι σπάσιμο αν δεν έχει autofocus,όλα σχεδόν τα touch S60V5 είχαν αυτόματη εστίαση(5800,Ν97+Ν97Μινι,C6....δηλαδή οσο προχωράει ο χρόνος αυτοί πάνε πίσω,σιγά το κόστος και τον απαιτούμενο χώρο,τι θα βάλουν-βάση εκτόξευσης πυραύλων.....:wacko::lol::lol:),δε μπορώ να το συνηθίσω σαν ιδέα πως δεν θα μπορέσω να βγάζω καλές φωτό με autofocus και με +-50 € θα μπορούσα να έχω την 12άρα του Ν8....τελικά εκεί σε πάει η υπόθεση.;)

Οσο για την CBD Amoled το C7 έχει ειπωθεί πως δεν έχει,τα μόνα που θα έχουν είναι τα C6-01,E7....αλλά τι να μου πει και νά΄χε-αν έχεις δει την SuperAmoled του Wave δεν εντυπωσιάζεσαι εύκολα.

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο στο google βρήκα και κάποιον άλλο που στην αρχή νόμιζε ότι το C7 έχει CBD, αλλά μετά έγραψε αυτό "Update: got confirmed that Nokia C7-00 doesn’t has CBD in it"

 

http://nitishkumar.net/2010/09/15/nokia-fights-back-e7-c7-c6-01-and-much-more-part-1/

 

 

Τεσπα, ούτε το παραπάνω είναι έγκυρη πηγή (παρατήρησε το "doesn't has" :lol: ) και δεν πρέπει να μένουμε σε αυτά που λέει ο καθένας. Απλά νομίζω ότι πρέπει να μένουμε σε αυτά που μας λέει επίσημα ο κατασκευαστής. Και στην περίπτωση του C7 και του Ν8 ο κατασκευαστής δεν αναφέρει πουθενά CBD, έτσι όπως αναφέρει στα E7 και C6-01.

 

Το δικό μου "σενάριο" για το τι έχει γίνει με όλη αυτή την ιστορία είναι αυτό, αλλά και πάλι κι εγώ βλακείες μπορεί να λέω :)

 

Οπότε μέχρι να υπάρξει έγκυρη πηγή ή να βάλει κάποιος κάτω ένα C7 ένα Ν8 κι ένα Ε7 για να δει πρακτικά τις διαφορές δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

To CBD μία ονομασία είναι,μη ψαρώνετε :p

Απλά το Ν8 από τη πρώτη στιγμή που είχε βγει είχαν πει ότι έχει βελτιωμένη φωτεινότητα,πιο καθαρό μαύρο. Αυτό οφείλεται στο τζάμι που έχει η οθόνη (Gorilla Glass) και όχι στην ίδια οθόνη. Από εκεί και πέρα η ΝΟΚΙΑ άρχισε να ερευνά γιατί τελικά το Ν8 έχει καλύτερη οθόνη από το Omnia HD για παράδειγμα και κατέληξαν στην ενσωματάτωση του υλικού πάνω στην οθόνη με αποτέλεσμα...ακόμη καλύτερο μαύρο.

 

Μία συγκριση μπορείτε να δείτε εδώ : http://mynokiablog.com/2010/09/28/gallery-and-poll-nokia-e7-versus-samsung-galaxy-s-versus-nokia-n8-cbd-amoled-vs-super-amoled-vs-amoled/

 

 

Δε θα σας χαλάσει η non-cbd amoled οθόνη. Οι Super Amoled είναι πολύ καλές οθόνες αλλά τα χρώματα που αποδίδουν είναι ψεύτικα. Προσωπικά,τη πρώτη φορά που έπιασα Galaxy S άρχισα να γελάω γιατί τα χρώματα μου φάνηκαν απίστευτα fake :blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ******* για τα χρώματα... μαύρα κίτρινα κόκκινα πράσινα μπλε όλα ίδια μου είναι... κινητό τηλέφωνο θα κοιτάζω όχι πίνακα ζωγραφικής.

 

Το μόνο που με νοιάζει και με κόφτει είναι η ευκρίνεια της οθόνης κάτω από τον ήλιο.

 

Εκεί θέλω να μου βάλει κάποιος ένα C7 δίπλα σε ένα Ν8 δίπλα σε ένα Ε7 δίπλα σε ένα galaxy ή wave κάτω από τον ήλιο και να μου πει τι γίνεται...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω παιδιά, κι εγώ αυτά που λέω για CBD και ABS και @@ τα διάβασα από άλλους, οπότε δεν είναι και ότι πιο έγκυρο.

 

Πάντως κρατάω 2 πραγματάκια:

1) Στο φως του ήλιου δεν είχα πρόβλημα.

2) Το πρώτο πράγμα που μου είπε ο Νοκια τύπος (ο οποίος παρεπηπτόντως είχε πάει λέει σε παρουσίαση του Ν8 της Νοκια) ήταν ότι έχει πολύ καλή οθόνη.

 

Τώρα το λογικό είναι να έχουν όλα την ίδια οθόνη και να μας δουλεύουν, γιατί κάτι site όπως gsmarena, pdadb κλπ, στο screen type δεν έλεγαν για διαφορές στα display του Ν8 και του C7. Από κει και πέρα άβυσσος η ψυχή της Νοκια...

 

Συγκρητικά με την οθόνη του Samsung ι9000 πάντως, επειδή το έχει ένας φίλος μου, η μόνη διαφορά είναι ελαφρώς στην φωτεινώτητα (το c7 ειναι λίγο πιο σκούρο). Κατά τα άλλα (χρώματα κλπ) είναι ολόιδιες.

 

Και όσο για το τέλειο μαύρο του, όποιος δεν με πιστεύει και κυκλοφορεί Αθήνα-Πειραιά, μπορεί να μου ζητήσει ραντεβουδάκι για να το τσεκάρει. Μ@λ@κίες δεν σας λέγω.

Link to comment
Share on other sites

Dragunov (ωραιος παιχτης:p) μπορεις σε παρακαλω να τραβηξεις μερικες φωτογραφιες και να τις ανεβασεις για να δουμε την ποιοτητα; Θελω να δω τι αποδοση εχει χωρις την αυτοματη εστιαση! Αν ειναι ευκολο...:)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι με βάζετε και κάνω για να σας δειξω τι εννοάω! :lol:

 

Κοιτάξτε την οθόνη του C7 σε πλήρες σκότος...

και στις 3 φώτο είναι αναμένη η οθόνη του.

 

http://img530.imageshack.us/i/img0684c.jpg/

http://img714.imageshack.us/i/img0685d.jpg/

http://img812.imageshack.us/i/img0686a.jpg/

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑ...πειστηκαμε!!! Λοιπον...δεν ειναι ασχημες οι φωτο για κινητο χωρις αυτοματη εστιαση. Φανταζομαι πως και το φλας ειναι δυνατο για βραδυ. Θα ηθελα να μαθω ακομα τι ηχο εχει το βιντεο. Ειναι στερεοφωνικο; Αυτα, μη σε πρηζω αλλο και thanx!:)

Αν και δυσκολα θ΄αποχωριστω το pixon μου, αυτο το ρημαδι μου αρεσει πολυ...:!:

Link to comment
Share on other sites

Το φλας του είναι δυνατό, ναι. Στο 1,5 μέτρο βράδυ που το έχω δοκιμάσει βγάζει ικανοποιητική photo.

 

Όσο για το HD video, γράφει 2 κανάλια (το άνοιξα με audacity για να τα συγκρίνω), αλλά μου φαίνεται ότι τα δεδομένα είναι τα ίδια... Τι να σε πω. Στο WiKi λέει ότι το κάνει. Η Νοκια δεν λέει τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις που θα φανει η διαφορα; Σε καποιο θορυβωδες περιβαλλον π.χ. ενα club! Αν ακουγεται καθαρα ο ηχος και δεν "μπουκωνει" οπως με τα κοινα κινητα. Δεν ξερω ρε γμτ...ειναι ακριβουτσικο αλλα μου αρεσει πολυ! Αξιζει λες;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν το θες για την κάμερά του, καλύτερα να βάλεις κάτι παραπάνω και να πας σε N8, το οποίο, θεωρητικά (και σύμφωνα με διάφορες sample photos), είναι κατα πολύ ανώτερο... Υπονονή, από βδομάδα θα το τσεκάρουμε κι αυτό...

 

Κατά τα άλλα (αν εξαιρέσεις την κάμερα) αξίζει το τηλέφωνο. Είναι και ερωτεύσημο από άποψη design. Συνολικά είμαι ΠΟΛΥ ικανοποιημένος, αν και έχω δηλώσει ότι 99% θα το αλλάξω με το Ν8 (λόγω κάμερας) :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι και γω γιατι με το pixon εχω κακομαθει. Ομως το design του C7 μου αρεσει πολυ το ατιμο και το προτιμω απο το Ν8! Θα μου πεις, τα χαρακτηριστικα ειναι που μετρανε τελικα! Τεσπα, ειδωμεν...
Link to comment
Share on other sites

The Nokia C7 Charcoal Black Review & Impressions

 

http://farm2.static.flickr.com/1397/5099681726_4ae9a1fb8d.jpg

 

http://www.nokiadna.com/2010/10/the-nokia-c7-charcoal-black-review-impressions/

Link to comment
Share on other sites

"High resolution and fixed-focus is a combo that doesn’t seem to make much sense."

Αντε πεστο στη Nokia αυτο! Η λογικη του παραλογου...:mad:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους χτες παρελαβα το c7 απο Αγγλια,το φλασαρα με phoenix ολα ενταξει τα ελληνικα περαστηκαν κανονικα αλλα το product code παραμενει το αγγλικο.Επιβεβαιωνω οτι το product code δεν αλλαζει ουτε με phoEnix ουτε με NSS.Απο εφαρμογες το powermp3 εγκαθιστανται αλλα δεν τρεχει,επισης το jbaktaskman τρεχει αλλα δεν λειτουργει(δεν βγαζει επιλογες).Κατα τα αλλα το κινητο ειναι οπως το περιμενα απο τα reviews.
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους χτες παρελαβα το c7 απο Αγγλια,το φλασαρα με phoenix ολα ενταξει τα ελληνικα περαστηκαν κανονικα αλλα το product code παραμενει το αγγλικο.Επιβεβαιωνω οτι το product code δεν αλλαζει ουτε με phoEnix ουτε με NSS.Απο εφαρμογες το powermp3 εγκαθιστανται αλλα δεν τρεχει,επισης το jbaktaskman τρεχει αλλα δεν λειτουργει(δεν βγαζει επιλογες).Κατα τα αλλα το κινητο ειναι οπως το περιμενα απο τα reviews.

 

μάλλον έπεσες σε καλή παρτίδα διότι απο την ίδια χώρα εμένα το δικό μου κλείνει απο μόνο του ή κολάει άνευ λόγου και αιτίας. για να το ξεκολλήσω πρέπει να ξηλώσω μπαταρία και να παίξω απο την αρχή... μήπως το έχει συναντήσει άλλος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώθηκε και από επίσημα χείλη ότι το C7 έχει ενσωματωμένο NFC chip.

 

The C7 model now on sale already has the hardware for NFC, which allows customers to use their handsets for payments and identification at points of sale and access, she said.

 

http://www.bloomberg.com/news/2010-11-09/nokia-to-add-swiping-wireless-payment-tools-in-symbian-to-take-on-google.html

Link to comment
Share on other sites

σοσ πως κανουμε hard format με συνδιασμο πληκτρων?????????

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Symbian^3 Platform FAQ

Soft & hard reset στη συσκευή, format στην μαζική μνήμη και στην κάρτα μνήμης

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτα τα C7 ειναι παραεισαγωγης?

http://www.skroutz.gr/s/289249/Nokia-C7.html?keyphrase=nokia+c7

 

ποτε θα ερθει επισημα και σε ποια τιμη?

γιατι για 350 λεγαμε , 420 παραεισαγωγη και ποσο πανω θα ερθει επισημα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...