Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο review. Όλα τα λεφτά είναι στα πρώτα screenshots που παραθέτει. Με 37 ανοιχτές εφαρμογές (!) και έχει ακόμα 38ΜΒ RAM ελεύθερα. :rolleyes:

Επίσης πολύ πλήρες και κατατοπιστικό το DeviceInfo. Φαντάζομαι είναι εξτρά εφαρμογή, σωστά;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι έξτρα εφαρμογή Πάνο. Υπάρχει από τότε που βγήκαν τα πρώτα S50 5th Edition. Είναι μια απλή εφαρμογή που σου δίνει πληροφορίες για την συσκευή σου.

 

Είναι εντυπωσιακό το screenshot με τις 37 εφαρμογές και το υπόλοιπο των 38ΜΒ αλλά οι εφαρμογές που είναι ανοιχτές είναι οι ενσωματωμένες που υπάρχουν μέσα στην συσκευή, [...]Symbian^3 multi-tasking in action - running all the standard applications (37) at the same time - with 38MB of RAM still free[...].

 

Αυτό θα πρέπει να το επιβεβαιώσουμε και με 37 εφαρμογές οι οποίες θα είναι άλλων κατασκευαστών. Θα είναι έτσι σχεδιασμένες για να μην καταναλώνουν πολύ RAM ή θα προκαλούνται κολλήματα και καθυστερήσεις?

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλά ας ανοίξει τον opera mobile με 2-3 σελίδες τίγκα στο φλας να δούμε τι παίζει, γιατί σ αυτό το θέμα έχω απογοητευθεί απ το 5800. Υπάρχουν μερικές σελίδες που κ μόνο μια απ αυτές να ναι ανοικτές μου πεταει μνήμη πληρης.ψιλο οφ τοπικ αλλα γι αυτο κυριως το λογο κοιτω για κατι καλυτερο οπως σαμσουνγκ γουειβ, νοκια c7 h nokia c6-01
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

καλά ας ανοίξει τον opera mobile με 2-3 σελίδες τίγκα στο φλας να δούμε τι παίζει, γιατί σ αυτό το θέμα έχω απογοητευθεί απ το 5800. Υπάρχουν μερικές σελίδες που κ μόνο μια απ αυτές να ναι ανοικτές μου πεταει μνήμη πληρης.ψιλο οφ τοπικ αλλα γι αυτο κυριως το λογο κοιτω για κατι καλυτερο οπως σαμσουνγκ γουειβ, νοκια c7 h nokia c6-01

 

Δε νομίζω να είναι το ίδιο φίλε μου. Στο 5800 με τσιπάκι 128ΜΒ έχεις ελεύθερη RAM γύρω στα 40-50ΜΒ.

Στα Symbian^3 με τσιπάκι 256ΜΒ θα έχεις κοντά στα 140-150ΜΒ ελεύθερη RAM. Ε δεν το λες και το ίδιο με τα προηγούμενα Nokia. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

περιμένω να τα δούμε κ στην πράξη αλλά όπως τα λέμε, με 140-150 μβ ραμ ελεύθερα, με 2-3 σελίδες ανοικτές κ το ράδιο (η τον πλειερ) να παίζει, θα χουμε τα ίδια φαινόμενα. Θα μου πεις πολλά ζητάω, αλλά με 429€ ζητάω πολλά; :)
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

περιμένω να τα δούμε κ στην πράξη αλλά όπως τα λέμε, με 140-150 μβ ραμ ελεύθερα, με 2-3 σελίδες ανοικτές κ το ράδιο (η τον πλειερ) να παίζει, θα χουμε τα ίδια φαινόμενα. Θα μου πεις πολλά ζητάω, αλλά με 429€ ζητάω πολλά; :)

 

Εμένα στο Ν82 με ελεύθερα 90ΜΒ στο bootup, με 3-4 καρτέλες στον Opera ανοίγει και music player και ραδιόφωνο και περισσεύει μνήμη. Πόσο μάλλον με 140ΜΒ. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι πόσα ΜΒ διαθέσιμης RAM θα είναι ελεύθερα αλλά πως θα συμπεριφέρεται η συσκευή όταν ανοίξουμε μερικές ενεργοβόρες εφαρμογές (αναπαραγωγή μουσικής, ιστοσελίδες με ενεργοποιημένο πλήρες φλας περιεχόμενο κτλ). Γιατί μπορεί από μόνες τους οι σελίδες να μειώσουν την ελεύθερη RAM στα 30ΜΒ πχ αλλά η συσκευή να συνεχίσει να αποκρίνεται ταχύτατα. Από την άλλη, αν με αρκετές ανοιχτές εφαρμογές και 120ΜΒ ελεύθερης RAM δω την συσκευή να γονατίζει, τι να το κάνω.

 

Οπότε, σημασία έχει σε πραγματική χρήση να δούμε πως διαχειρίζεται την μνήμη το S^3, κάτι που καμία παρουσίαση δεν μπορεί να κάνει για τον απλό λόγο ότι η χρήση που κάνει ο κάθε χρήστης στην συσκευή διαφέρει από αυτή που κάνει ο rafe ή οποιοσδήποτε άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί από μόνες τους οι σελίδες να μειώσουν την ελεύθερη RAM στα 30ΜΒ πχ αλλά η συσκευή να συνεχίσει να αποκρίνεται ταχύτατα...

 

Για να το κάνει αυτό και να δείχνει μια "σταθερότητα" αντί του να παγώνει, κλείνει όποια εφαρμογή μπορεί. Δηλαδή στην περίπτωση του 5800 αν ακούς ράδιο και φορτώσει ο Opera κανά βαρύ site αυτόματα κλείνει το ράδιο.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Phoenix τελευταία έκδοση είναι η

012.003 v1.00

 

Τα product code είναι:

059B537 - Charcoal black

059B5H2 - Frosty metal

059B5P9 - Mahogany brown

 

Αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε product code με γράμματα μέσα! Προφανώς έγινε για να αυξήσει τον αριθμό των product code που θα μπορεί να χρησιμοποιεί.

Edited by madcorny
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Λογικά λίγο μετά το Ν8. Πιστεύω μέσα στις γιορτές θα έρθει κι αυτό.

επιασα στα χερια μου ενα C7 και ενα Ν8... το C7 τελικα δεν εχει αυτοματη εστιαση και ουτε θα παρει γιατι το κουμπι της καμερας δεν εχει διπλη διαδρομη... απογοητεση για 8 mp καμερα... το N8 καλο ειναι και φυσικα οχι οπως το περιμενα αλλα lagαρει παρα πολυ σε παιχνιδια με 3d γραφικα οπως το need for speed.. καμια επαφη η ταχυτητα με iphone...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανουν αυτο. Τι νοημα εχουν τα 8mp χωρις αυτοματη εστιαση; Τουλαχιστον με την ανιχνευση προσωπου να βγαινουν εστιασμενα τα προσωπα...
Link to comment
Share on other sites

Είναι στρατηγική επιλογή να καταστεί η συσκευή "μη ελκυστική από άποψη τιμής", από όσο έψαξα το θέμα, ώστε να μην επηρεάσει τις πωλήσεις του N8.

Όπως επίσης ήταν στρατηγική επιλογή να κυκλοφορήσει το E7 ως η μοναδική S^3 με QWERTY πληκτρολόγιο συσκευή αφήνοντας για όλους τους υπόλοιπους το C6-00 με .. S^1 :-\

 

όπως και το ότι μετά από λίγο θα εμφανηστή μια παραλαγή του C7 με αυτόματη εστίαση και ένα Ν8 με τη κάμερα να μην εξέχει, για να οικονομήσουν ξανά, πουλόντας περιπου το ίδιο προϊόν ... ανέξοδα !!!

 

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Features :

:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, άλλο ένα φάουλ από τη Nokia. Η κάρτα μνήμης δεν είναι hot-swappable. Πρέπει να βγει η μπαταρία πρώτα. Έλεος... :wacko:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πω πω, άλλο ένα φάουλ από τη Nokia. Η κάρτα μνήμης δεν είναι hot-swappable. Πρέπει να βγει η μπαταρία πρώτα. Έλεος... :wacko:

 

τώρα που το λές,ναι αλλά δεν είναι τόσο τραγικό....ας έρθει όποιο νάναι να το πάρω......Ν8,C7,C6-01....χωρίς Symbian δεν αντέχω..αλλά πάντως δεν θα ξαναπιάσω αυτά που κυκλοφορούν τώρα τα 128άρια(RAM εννοώ)με τίποτα....τα βαρέθηκα,θέλω να βάλω το Lets Golf(55 MB αρχείο και 90 ΜΒ εγκατεστημένο) επιτέλους σε ΝΟΚΙΑ με 256 ΜΒ RAM......:):shifty:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτό από το C7...

 

http://img835.imageshack.us/i/26102010006.jpg/

http://img25.imageshack.us/i/29102010015.jpg/

http://img10.imageshack.us/i/29102010016.jpg/

 

Δεκτές οι παραγγελίες photo για δοκιμές. Υπ'όψην ότι πιο κοντά από μέτρο, η photo είναι σκ@τ@.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι έκδοση λογισμικού φοράει η συσκευή σου.Έχει ελληνικά; Πες γενικά τις εντυπώσεις σου από την χρήση της συσκευής, την ταχύτητά της, την απόκριση της οθόνης κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Την συσκευή την πήρα από Dubai πρίν από περίπου 2 εβδομάδες, και είχε μόνο Αγγλικά και Αραβικά. Το πήγα σε Nokia Service (στο Κερατσίνι), και μου πέρασαν την τελευταία έκδοση με Ελληνικά, την 12.003.

 

Το C7-00 είναι γενικά μια πολύ καλή συσκευή. Ως παθόν με το 5800ΧΜ και μετά το Ν97, μπορώ να πω ότι το S^3, σε συνδιασμό με την φανταστική multitouch AMOLED δίνουν άλλο αέρα στην συσκευή. Πολύ γρήγορο το OS! Και δεν μου έχει κολήσει ούτε μια φορά, ακόμα και αν είναι σε φάση "νεογνού" το S^3. Σε γενικές γραμμές, όσοι έχουν χρησιμοποιήσει s60V5, μπορεί να μην καταλάβουν αλλαγές στην δομή (εμφάνιση) του λειτουργικού, θα αισθάνονται όμως ότι έχουν κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο στα χέρια τους (μακράν).

 

Από μπαταρία δε, παίρνει άριστα! Με ξέσκισμα (κυρίως Angry Birds :) ), με συνδεδεμένο BT Handsfree συνέχεια, με συνεχείς δοκιμές του GPS (Garmin, Ovi maps κλπ.) και χωρίς να το σβήνω το βράδυ, κρατάει χαλαρά 2 με 2,5 μέρες.

 

Παιχνίδια έχω βάλει ότι υπάρχει (βλέπε *****). Σε όλα τα πάει περίφημα, εκτός από το asphalt 5, το οποίο σέρνεται τα μάλα. Ακόμα είναι νωρίς βεβαια, είμαι σίγουρος ότι με τα επόμενα update όλα θα πάνε καλά.

 

Το μόνο μειονέκτημα της συσκευής είναι η κάμερα. Από HD βίντεο σκίζει. Από φωτογραφίες όμως, χωρίς AutoFocus, σου κάνει την ζωή δύσκολη. Πέραν του ότι δεν μπορείς να βγάλεις pics πό κοντινή απόσταση (<1m), οτιδήποτε κινήται μέσα στην φωτογραφία βγαίνει εντελώς θωλό. Συν του ότι για να βγάλει καλή φωτογραφία, θέλει πολύ καλό φωτισμό, αλλιώς πολύ μέτριο το αποτέλεσμα...

 

Επίσης, να σημειωθεί ότι το προηγούμενο κινητό μου ήταν ένα iPhone 4, και δεν το έχω μετανοιώσει ούτε δευτερόλεπτο για την αλλαγή που έκανα.

 

Εύχομαι να βοήθησα. Στην διάθεσή σας για συγκεκρημένες ερωτήσεις...

 

Κωνσταντίνος

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η αναφορά σε σελίδες που περιέχουν παράνομο υλικό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Την συσκευή την πήρα από Dubai πρίν από περίπου 2 εβδομάδες, και είχε μόνο Αγγλικά και Αραβικά. Το πήγα σε Nokia Service (στο Κερατσίνι), και μου πέρασαν την τελευταία έκδοση με Ελληνικά, την 12.003.

 

Το C7-00 είναι γενικά μια πολύ καλή συσκευή. Ως παθόν με το 5800ΧΜ και μετά το Ν97, μπορώ να πω ότι το S^3, σε συνδιασμό με την φανταστική multitouch AMOLED δίνουν άλλο αέρα στην συσκευή. Πολύ γρήγορο το OS! Και δεν μου έχει κολήσει ούτε μια φορά, ακόμα και αν είναι σε φάση "νεογνού" το S^3. Σε γενικές γραμμές, όσοι έχουν χρησιμοποιήσει s60V5, μπορεί να μην καταλάβουν αλλαγές στην δομή (εμφάνιση) του λειτουργικού, θα αισθάνονται όμως ότι έχουν κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο στα χέρια τους (μακράν).

 

Από μπαταρία δε, παίρνει άριστα! Με ξέσκισμα (κυρίως Angry Birds :) ), με συνδεδεμένο BT Handsfree συνέχεια, με συνεχείς δοκιμές του GPS (Garmin, Ovi maps κλπ.) και χωρίς να το σβήνω το βράδυ, κρατάει χαλαρά 2 με 2,5 μέρες.

 

Παιχνίδια έχω βάλει ότι υπάρχει (βλέπε *****). Σε όλα τα πάει περίφημα, εκτός από το asphalt 5, το οποίο σέρνεται τα μάλα. Ακόμα είναι νωρίς βεβαια, είμαι σίγουρος ότι με τα επόμενα update όλα θα πάνε καλά.

 

Το μόνο μειονέκτημα της συσκευής είναι η κάμερα. Από HD βίντεο σκίζει. Από φωτογραφίες όμως, χωρίς AutoFocus, σου κάνει την ζωή δύσκολη. Πέραν του ότι δεν μπορείς να βγάλεις pics πό κοντινή απόσταση (<1m), οτιδήποτε κινήται μέσα στην φωτογραφία βγαίνει εντελώς θωλό. Συν του ότι για να βγάλει καλή φωτογραφία, θέλει πολύ καλό φωτισμό, αλλιώς πολύ μέτριο το αποτέλεσμα...

 

Επίσης, να σημειωθεί ότι το προηγούμενο κινητό μου ήταν ένα iPhone 4, και δεν το έχω μετανοιώσει ούτε δευτερόλεπτο για την αλλαγή που έκανα.

 

Εύχομαι να βοήθησα. Στην διάθεσή σας για συγκεκρημένες ερωτήσεις...

 

Κωνσταντίνος

Τελικά η έλλειψη autofocus είναι μεγάλο μείον όπως υποψιαζόμουνα,μάλλον πάμε για Ν8.......

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά θα πρέπει να διαλέξεις μεταξί κάμερας και CBD (Clear Black Display).

 

Το C7 έχει απίστευτο μαύρο... Κάτι που δεν έχει το Ν8 (τουλάχιστον αυτή η φήμη κυκλοφορεί).

 

Από την άλλη το N8 έχει σίγουρα πολύ καλύτερη ποιότητα κάμερα (αν και στο HD video rec λένε ότι δεν έχει autofocus!!!).

 

Κι εμένα πάντως με κόβω για αλλαγή του C7 με N8.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...