Jump to content

Ας μιλήσουμε περί... SAR


TN97
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;  

661 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;

    • Ναι
      418
    • Όχι
      221
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      24


Recommended Posts

Μα οταν δεν εχει εκδοθει η αδεια απο τη νομαρχια, δεν ειναι παρανομη η κεραια??

Και ναι, εχεις δικιο, δεν ξερω καλα το νομικο καθεστως...:rolleyes:

 

Ο χαρακτηρισμός "παράνομη" σε μια κεραία είναι εξαιρετκά λαϊκίστικος γιατί υποννοεί - χωρίς να το λέει - ότι η συγκεκριμένη κεραία δεν συμμορφώνεται προς το νομικό καθεστώς, όπως κι εσύ αναφέρεις.

 

Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη. Όλες οι κεραίες συμμορφώνονται προς την νομοθεσία, αλλά επειδή αν οι πάροχοι περιμένανε να εκδοθούν άδειες και μετά να εγκαταστήσουν τις κεραίες, θα είχαμε κάλυψη μόνο στο ... Σύνταγμα, τις εγκαθιστούν αφού ικανοποιούν όλες τις προδιαγραφές.

 

Φυσικά αυτό καθιστά την κεραία τυπικά ... παράνομη όπως λες κι εσύ, και ο όρος χρησιμοποιείται κατά κόρον από τους κατά τόπους ΟΤΑ (συμπεριλαμβανομένου και του δήμου Αθηναίων), για να καλλιεργήσει την εντύπωση ότι αυτές οι κεραίες "ακτινοβολούν περισσότερο".

 

Μη μου πεις δηλαδή ότι όλος ο κόσμος έχει αγανακτίσει με τις κεραίες επειδή οι πάροχοι τις εγκαταστήσαν χωρίς να περιμένουν την άδεια της πολεοδομίας :cool:

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτηρισμός "παράνομη" σε μια κεραία είναι εξαιρετκά λαϊκίστικος γιατί υποννοεί - χωρίς να το λέει - ότι η συγκεκριμένη κεραία δεν συμμορφώνεται προς το νομικό καθεστώς, όπως κι εσύ αναφέρεις.

 

Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη. Όλες οι κεραίες συμμορφώνονται προς την νομοθεσία, αλλά επειδή αν οι πάροχοι περιμένανε να εκδοθούν άδειες και μετά να εγκαταστήσουν τις κεραίες, θα είχαμε κάλυψη μόνο στο ... Σύνταγμα, τις εγκαθιστούν αφού ικανοποιούν όλες τις προδιαγραφές.

 

Φυσικά αυτό καθιστά την κεραία τυπικά ... παράνομη όπως λες κι εσύ, και ο όρος χρησιμοποιείται κατά κόρον από τους κατά τόπους ΟΤΑ (συμπεριλαμβανομένου και του δήμου Αθηναίων), για να καλλιεργήσει την εντύπωση ότι αυτές οι κεραίες "ακτινοβολούν περισσότερο".

 

Μη μου πεις δηλαδή ότι όλος ο κόσμος έχει αγανακτίσει με τις κεραίες επειδή οι πάροχοι τις εγκαταστήσαν χωρίς να περιμένουν την άδεια της πολεοδομίας :cool:

Με λίγα λόγια: Νόμιμες από πλευράς ακτινοβολίας οι κεραίες, αλλά παράνομες από πλευράς άδειας - συνήθως λόγω γραφειοκρατίας.

 

Όμως είμαστε λίγο off-topic, εδώ συζητάμε για την ακτινοβολία των φορητών συσκευών και όχι των σταθμών βάσης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έχουμε ένα αναλυτικό καταλογο με όλα τα τελευταια κινητα με τιμες εκπεμπομνης ακτινοβολιας και να τον συγκρινουμε? Για παραδειγμα το iphone 2G εχει πολυ λιγοτερη ακτινοβολια εκπομπης απο το 3G και παει λεγοντας...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που μπορώ να πω είναι η δική μου εμπειρία. Τα τελευταία χρόνια έχω αλλάξει πολλά κινητά. Οι μάρκες που προτιμώ είναι sony-ericsson και νοκια. Στην αρχή δεν πρόσεχα τι sar, δεν ήξερα καν τι είναι. Κάποια στγμή είχα αγοράσει το νόκια n73 music edition. Είχα πονοκεφάλους, οι οποίοι γίνονταν πιο έντονοι όταν μίλαγα στο κινητό, με έκαιγε το κεφάλι μου, με έτσουζε το αυτί μου και είχα ένα πόνο μπροστά και στα πλάγια. Το συνδύασα με το κινητό, είχα την τύχη τότε να δουλέυω σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας και το κοίταξα καλύτερα. Απόφάσισα λοιπόν να πουλησω κακην κακώς το κινητό. Είχε σαρ πάνω από 1. Προς θεού δεν λέω ότι το κινητό δεν άξιζε ή κάτι τέτοιο αλλά εμένα με πείραζε. Από τότε ένα από τα κριτίρια μου είναι και το σαρ. Έχω καταλάβει ότι κινητά με δείκτη πάνω από 1 περίπου με πειράζουν. Δυστυχώς μιλάω περίπου 30 λεπτά κάθε μέρα και δεν μπορώ να βάλω hands free. Δεν τα έχω συνηθίσει. Ο κάθε οργανισμός έχει τις δικές του αντοχές, δεν μπορουμε να βάλουμε κανόνες. Ζω στο κέντρο της Αθήνας και πρόβλήμα με το σήμα δεν έχω. Έχω πάντως παρατηρήσει ότι πιο λεπτά κινητά ζεστένονται πιο πολύ. Κσλό είναι να προ΄σεχουμε το σαρ στις συσκευές και αν θέλουμε μια συσκευή πάρα πολύ, όσοι μπορούν, να βάζουν bluetooth hands free και με καλώδιο στα ακουστικά, όχι κατευθείαν το bluetooth στο αυτί. Πιστέψτε με έχω αλλάξει πολλά κινητά και έχω μια εμπειρία όσο να ναι. :O:O
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάντως παρατηρήσει ότι πιο λεπτά κινητά ζεστένονται πιο πολύ.

Για αυτό μπορεί να μην φταίει η κεραία και η ακτινοβολία. Έτσι κι αλλιώς υπάρχουν κι άλλα πράγματα στο κινητό που ανεβάζουν την θερμοκρασία όταν το χρησιμοποιείς (πχ. μπαταρία, επεξεργαστής...). Εγώ παράδειγμα στο Desire καμιά φορά μπορεί να το έχω σε λειτουργία πτήσης, που σημαίνει όλες οι κεραίες κλειστές, αλλά αν παίζω πχ. παιχνίδι ή γενικά κάνω κάτι σιγά σιγά ζεσταίνετε.

 

Για τα άλλα, μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά αυτό που πιστεύω και έχουν πει και άλλοι εδώ είναι ότι το SAR δεν μας κατατοπίζει και τόσο για το θέμα της ακτινοβολίας, γι' αυτό και ψηφίσαμε όχι. Τα 118 άτομα που έχουν ψηφίσει αυτή τη στιγμή όχι, δεν σημαίνει ότι δεν τους ενδιαφέρει η ακτινοβολία...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που μπορώ να πω είναι η δική μου εμπειρία. Τα τελευταία χρόνια έχω αλλάξει πολλά κινητά. Οι μάρκες που προτιμώ είναι sony-ericsson και νοκια. Στην αρχή δεν πρόσεχα τι sar, δεν ήξερα καν τι είναι. Κάποια στγμή είχα αγοράσει το νόκια n73 music edition. Είχα πονοκεφάλους, οι οποίοι γίνονταν πιο έντονοι όταν μίλαγα στο κινητό, με έκαιγε το κεφάλι μου, με έτσουζε το αυτί μου και είχα ένα πόνο μπροστά και στα πλάγια. Το συνδύασα με το κινητό, είχα την τύχη τότε να δουλέυω σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας και το κοίταξα καλύτερα. Απόφάσισα λοιπόν να πουλησω κακην κακώς το κινητό. Είχε σαρ πάνω από 1. Προς θεού δεν λέω ότι το κινητό δεν άξιζε ή κάτι τέτοιο αλλά εμένα με πείραζε. Από τότε ένα από τα κριτίρια μου είναι και το σαρ. Έχω καταλάβει ότι κινητά με δείκτη πάνω από 1 περίπου με πειράζουν. Δυστυχώς μιλάω περίπου 30 λεπτά κάθε μέρα και δεν μπορώ να βάλω hands free. Δεν τα έχω συνηθίσει. Ο κάθε οργανισμός έχει τις δικές του αντοχές, δεν μπορουμε να βάλουμε κανόνες. Ζω στο κέντρο της Αθήνας και πρόβλήμα με το σήμα δεν έχω. Έχω πάντως παρατηρήσει ότι πιο λεπτά κινητά ζεστένονται πιο πολύ. Κσλό είναι να προ΄σεχουμε το σαρ στις συσκευές και αν θέλουμε μια συσκευή πάρα πολύ, όσοι μπορούν, να βάζουν bluetooth hands free και με καλώδιο στα ακουστικά, όχι κατευθείαν το bluetooth στο αυτί. Πιστέψτε με έχω αλλάξει πολλά κινητά και έχω μια εμπειρία όσο να ναι. :O:O

 

Πάντα πίστευα ότι ο πονοκέφαλο ήταν λίγο πολύ αυθυποβολή, αλλα με αυτα που λες φαίνεται να μην ισχύει αυτό.

 

Οπως και να έχει, η χρήση ακουστικων, ενσυρματων η μη, φαίνεται επιβεβλημένη.

 

Η μεγάλη ερώτηση είναι αν τελικα το SAR παίζει κάποιο ρόλο η όχι.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα sar μπορω να πω και εγω οτι εχω δει διαφορα... Τι εννοω; Εχω αλλαξει παρα μα παρα πολλα κινητα... Εχω μιλησει με το mpx200 το μοτορολα το οποιο αν θυμαμαι καλα ειχε 0.12!!! Hταν σαν να μιλαω σε ασυρματο! Καμια ενοχληση καμια ζεστη! Ειχα αγορασει το c510, με sar 1.14!!!! Ελεγα δεν βαριεσαι... Τοσα και τοσα τρωμε... Τοσα και τοσα αναπνεουμε... Εχει και 3.2 καμερα, bluetooth... Ποσο να με πειραξει;;; ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!!!! Στα 5 λεπτα το κινητο ηταν απλα ζεστο, στα 10 λεπτα ΕΚΑΙΓΕ και αισθανομουν οτι καιγοταν το αυτι μου!!!! Λεω ok.... Δεν νομιζω να φταιει το sar. Μηπως ετυχε το τηλεφωνο.... W810 το επομενο. Φοβερο κινητακι, φοβερη μπαταρια, φοβερη κατασκευη, φοβερες φωτογραφιες, ισως απο τα καλυτερα κινητα της SE αλλα.... 1.00 sar!!!! Λιγο καλυτερα τα πραγματα, αλλα και παλι αισθανεσαι οτι καιγεσαι μετα απο αρκετη ωρα. Το ΘΕΙΚΟ k800 που εχει 0.58 sar ομως, δεν κανει τετοια.... Μιλας πολυ καλυτερα, και παλι βεβαια αν μιλησεις μισαωρο, καιγεσαι αλλα οχι αυτο το πραγμα με το w810 και το c510.

Πολλοι λενε οτι τα clamshell που εχουν την κεραια κατω ειναι καλυτερα απο πλευρας επιβαρυνσης της υγειας. Διαφωνω προσωπικα! Ειχα το V3 το οποιο ειχε την κεραια κατω και ειχε sar 0.78. Και παλι ομως μετα απο λιγη ωρα, καψιμο, μουδιασμα και πονοκεφαλος ο οποιος φυσικα υποχωρουσε μολις το αφηνα λιγακι.... Το V8 απο την αλλη ηταν αψογο! Ειχε βεβαια και 0.34 sar, αλλα δεν ειχα νιωσει ποτε το παραμικρο.

Τωρα που το σκεφτομαι αν και οfftopic, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο να ειναι κατω οι κεραιες στα κινητα. Πανω υπαρχει κρανιο, κοκαλο, οστο! Κατω ειναι ολοι οι αδενες χυμα.....

 

Συνοψιζοντας, ΝΑΙ για εμενα ειναι σημαντικο το sar. Και σιγουρα υπαρχει διαφορα σε ενα κινητο με χαμηλο και ψηλο sar. Δεν θα αγοραζα ποτε ενα κινητο με sar πανω απο 1.00 και οσο μπορουσα θα χρησιμοποιουσα handsfree τα οποια αβολα μεν αλλα σωτηρια δε... Οσοι εχουν αλλαξει αρκετα κινητα σιγουρα καταλαβαινουν διαφορα απο κινητο σε κινητο. Στην τελικη ομως παιδια πολυς κοσμος δεν τα κοιταει αυτα, οποτε... Παρτε για παραδειγμα τα κινεζικα. Πουθενα ΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναγραφεται sar. Και ομως.... Επειδη ο κοσμος θελει το κατι παραπανω (2 sim, TV, iphone clone) αλλα δεν εχει και ισως δεν θελει να αγορασει το ακριβο, προτιμαει να ρισκαρει την υγεια του αγοραζοντας αμφιβολου ποιοτητας και επικινδυνοτητας κινητα.... Ποιος φταει;;;; Ο κινεζος;;;;;; Η αυτος που παει και τα αγοραζει;

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα sar μπορω να πω και εγω οτι εχω δει διαφορα... Τι εννοω; Εχω αλλαξει παρα μα παρα πολλα κινητα... Εχω μιλησει με το mpx200 το μοτορολα το οποιο αν θυμαμαι καλα ειχε 0.12!!! Hταν σαν να μιλαω σε ασυρματο! Καμια ενοχληση καμια ζεστη! Ειχα αγορασει το c510, με sar 1.14!!!! Ελεγα δεν βαριεσαι... Τοσα και τοσα τρωμε... Τοσα και τοσα αναπνεουμε... Εχει και 3.2 καμερα, bluetooth... Ποσο να με πειραξει;;; ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!!!! Στα 5 λεπτα το κινητο ηταν απλα ζεστο, στα 10 λεπτα ΕΚΑΙΓΕ και αισθανομουν οτι καιγοταν το αυτι μου!!!! Λεω ok.... Δεν νομιζω να φταιει το sar. Μηπως ετυχε το τηλεφωνο.... W810 το επομενο. Φοβερο κινητακι, φοβερη μπαταρια, φοβερη κατασκευη, φοβερες φωτογραφιες, ισως απο τα καλυτερα κινητα της SE αλλα.... 1.00 sar!!!! Λιγο καλυτερα τα πραγματα, αλλα και παλι αισθανεσαι οτι καιγεσαι μετα απο αρκετη ωρα. Το ΘΕΙΚΟ k800 που εχει 0.58 sar ομως, δεν κανει τετοια.... Μιλας πολυ καλυτερα, και παλι βεβαια αν μιλησεις μισαωρο, καιγεσαι αλλα οχι αυτο το πραγμα με το w810 και το c510.

Πολλοι λενε οτι τα clamshell που εχουν την κεραια κατω ειναι καλυτερα απο πλευρας επιβαρυνσης της υγειας. Διαφωνω προσωπικα! Ειχα το V3 το οποιο ειχε την κεραια κατω και ειχε sar 0.78. Και παλι ομως μετα απο λιγη ωρα, καψιμο, μουδιασμα και πονοκεφαλος ο οποιος φυσικα υποχωρουσε μολις το αφηνα λιγακι.... Το V8 απο την αλλη ηταν αψογο! Ειχε βεβαια και 0.34 sar, αλλα δεν ειχα νιωσει ποτε το παραμικρο.

Τωρα που το σκεφτομαι αν και οfftopic, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο να ειναι κατω οι κεραιες στα κινητα. Πανω υπαρχει κρανιο, κοκαλο, οστο! Κατω ειναι ολοι οι αδενες χυμα.....

 

Συνοψιζοντας, ΝΑΙ για εμενα ειναι σημαντικο το sar. Και σιγουρα υπαρχει διαφορα σε ενα κινητο με χαμηλο και ψηλο sar. Δεν θα αγοραζα ποτε ενα κινητο με sar πανω απο 1.00 και οσο μπορουσα θα χρησιμοποιουσα handsfree τα οποια αβολα μεν αλλα σωτηρια δε... Οσοι εχουν αλλαξει αρκετα κινητα σιγουρα καταλαβαινουν διαφορα απο κινητο σε κινητο. Στην τελικη ομως παιδια πολυς κοσμος δεν τα κοιταει αυτα, οποτε... Παρτε για παραδειγμα τα κινεζικα. Πουθενα ΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναγραφεται sar. Και ομως.... Επειδη ο κοσμος θελει το κατι παραπανω (2 sim, TV, iphone clone) αλλα δεν εχει και ισως δεν θελει να αγορασει το ακριβο, προτιμαει να ρισκαρει την υγεια του αγοραζοντας αμφιβολου ποιοτητας και επικινδυνοτητας κινητα.... Ποιος φταει;;;; Ο κινεζος;;;;;; Η αυτος που παει και τα αγοραζει;

 

Και η αλλη αποψη η οποια με βρισκει συμφωνο. Προσοχη, οπως ειπα και πριν, για μια τεχνολογια που δεν ειμαστε 100% σιγουρα καλο ειναι να παιρνουμε προφυλαξεις, απλα μου φαινεται υπερβολη αυτη η ιστορια με τους πονοκεφαλους λογω sar. Ως συμπτωμα το δεχομαι, αλλα οχι οτι προκαλειται απο το sar.

 

Η έκθεση στα ηλεκτρομαγνητικά πεδία των κινητών τηλεφώνων δεν προκαλεί πονοκέφαλο ούτε αυξάνει την αρτηριακή πίεση, σύμφωνα με μία νέα νορβηγική μελέτη. Αντιθέτως, όσοι αναπτύσσουν τέτοια συμπτώματα τα νιώθουν επειδή περιμένουν ότι θα συμβούν, σύμφωνα με τα ευρήματά της.

 

Ο δρ Γκούνχιλντ Όφτενταλ και οι συνεργάτες του από το Πανεπιστήμιο Επιστήμης και Τεχνολογίας της Νορβηγίας, στο Τρόντχαϊμ, επιστράτευσαν 17 εθελοντές οι οποίοι «συστηματικά παρουσίαζαν πόνο ή ενοχλήματα στο κεφάλι στη διάρκεια ή λίγο έπειτα από κλήσεις στο κινητό διαρκείας 15 έως 30 λεπτών».

 

Οι ερευνητές εξέτασαν τους εθελοντές υποβάλλοντάς τους σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία κινητών ή σε ανενεργά πεδία, δίχως όμως να τους ενημερώσουν εκ των προτέρων σε τι από τα δύο εκτίθενται.

 

Κάθε έκθεση διήρκησε 30 λεπτά, ενώ έγιναν 65 ζεύγη εκθέσεων.

 

Όπως γράφουν οι επιστήμονες στην επιθεώρηση «Κεφαλαλγία», οι εθελοντές είπαν ότι στο 68% των εκθέσεων ένιωθαν πόνο ή ενοχλήματα στο κεφάλι.

 

Ωστόσο, οι ερευνητές δεν διαπίστωσαν κάποια σημαντική διαφορά ανάμεσα στα συμπτώματά τους όταν εκτίθεντο στα αληθινά πεδία ή στα ψεύτικα. Ούτε είδαν κάποια αλλαγή στους καρδιακούς παλμούς ή στην αρτηριακή τους πίεση, που συστηματικά μετρούσαν.

 

Το συμπέρασμά τους ήταν ότι η πιθανότερη εξήγηση για τον πονοκέφαλο και τα ενοχλήματα των εθελοντών είναι οι «αρνητικές προσδοκίες» τους.

 

 

http://www.crazybullet.com/node/469

Μία ακόμα παρατήρηση στην οποία προχώρησαν τονίζει ότι τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία αυτού του μεγέθους δεν προκαλούν πονοκεφάλους. «Από τη χρήση κινητού τηλεφώνου, υπάρχουν διάφοροι ψυχολογικοί και σωματικοί παράγοντες, όπως η λανθασμένη στάση του λαιμού, η υπερβολική ένταση του ήχου, οι οποίοι ενδέχεται να είναι υπεύθυνοι για την πρόκληση πονοκεφάλου» υπογραμμίζουν.
Link to comment
Share on other sites

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας, οπως λεει και ο σοφος λαος! Μερικοι εχουν την ταση να προκαλουν πανικο, χωρις κανενας να ξερει σιγουρα και αποδεδειγμενα αν δημιουργει προβλημα υγειας το SAR. Το σιγουρο ειναι οτι αν μιλατε με τις ωρες στο κινητο, οσο λιγο SAR και να εχει θα σας πειραξει..και το αυτι σας θα κουραστει και τα νευρα σας θα τεντωσουν και το κεφαλι σας θα γινει "καζανι"! Αρα δεν ειναι λυση η επιλογη κινητου με χαμηλο SAR, αλλα το μετρο στη χρηση του κινητου(εφοσον δεν το απαιτει η δουλεια)και η αγορα/χρηση του καταλληλου αξεσουαρ(bluetooth/handsfree)για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο. Ειναι τοσο απλα τα πραγματα και δεν χρειαζονται καμια επιστημονικη εξηγηση! Ετσι θα διαλεγετε και τη συσκευη που σας καλυπτει χωρις να θυσιαζετε τις αναγκες σας για το SAR και θα μιλατε οσο θελετε...that's it, that's all!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατι η στορια εχει δειξει οτι σε οτι εχει να κανει με ακτινοβολια τα ορια που μπαινουν αρχικα ειναι πολυ υψηλα, και με το που υπαρξει καποια αναποδια τα μειωνουν μεχρι την επομενη. Κατι τετοιο παιζει να συμβαινει και με τα nuclear power plants για οποιον ξερει..

 

Αυτη ειναι η αποψη μου. Οποιος διαφωνει ας κραταει και μικρο καλαθι.

 

(Μιλω ως ηλεκτρολογος μηχανικος btw)

Link to comment
Share on other sites

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας, οπως λεει και ο σοφος λαος! Μερικοι εχουν την ταση να προκαλουν πανικο, χωρις κανενας να ξερει σιγουρα και αποδεδειγμενα αν δημιουργει προβλημα υγειας το SAR. Το σιγουρο ειναι οτι αν μιλατε με τις ωρες στο κινητο, οσο λιγο SAR και να εχει θα σας πειραξει..και το αυτι σας θα κουραστει και τα νευρα σας θα τεντωσουν και το κεφαλι σας θα γινει "καζανι"! Αρα δεν ειναι λυση η επιλογη κινητου με χαμηλο SAR, αλλα το μετρο στη χρηση του κινητου(εφοσον δεν το απαιτει η δουλεια)και η αγορα/χρηση του καταλληλου αξεσουαρ(bluetooth/handsfree)για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο. Ειναι τοσο απλα τα πραγματα και δεν χρειαζονται καμια επιστημονικη εξηγηση! Ετσι θα διαλεγετε και τη συσκευη που σας καλυπτει χωρις να θυσιαζετε τις αναγκες σας για το SAR και θα μιλατε οσο θελετε...that's it, that's all!

 

και σε ρωτάω θα ήταν ποτέ δυνατόν οι εταιρίες να αφήσουν να βγουν στην φόρα

έγκυρα αποτελέσματα?. κάτι αντίστοιχο έγινε με τον νέο ιό κάποιοι μέσα σε λίγες μέρες πήραν το παραδάκι τους, αλλά λίγοι ξέρουν πραγματικά τη περιείχε το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις του SAR ειναι υποκειμενικές και αμφισβητούνται απο τα περισσότερα ινστιτούτα τεχνολογίας στον κόσμο. Προσωπικά είμαι υπέρ αυτής της αμφισβήτησης. Διαφορές υπάρχουν μόνο ως προς την κατεύθυνση των λοβών εκπομπής και δεν είναι λίγες οι φορές οπου συσκευές που έχουν την κεραία στο κάτω μέρος ( με κατεύθυνση λοβού προς την παλάμη ) έχει λιγότερο SAR απο τις άλλες. Να μήν μιλήσουμε και για το iPhone 4 οπου το ανθρώπινο σώμα απορροφά το μεγαλύτερο μέρος της ακτινοβολίας.

 

 

LOL....!!!! Η ακτινοβολια φιλος δε χρειαζεται να εχεις επαφη...γινετε και απο αποσταση.

 

ενα προχειρο για την ακτινοβολια γενικα και οχι συγκεκριμενα στου κινητου την ακτινοβολια.

 

"Η ακτινοβολία (πχ στην μεταφορα θερμοκρασιας) μεταδίδεται µε

ηλεκτρομαγνητικά κύµατα και δεν απαιτείται η παρουσία ενός ενδιάμεσου µέσου. Όταν η ακτινοβολία προσπέσει σε ένα

άλλο σώµα ή θα απορροφηθεί ή θα ανακλαστεί η θα μεταφερθεί.

Η θερµότητα που απορροφάται εµφανίζεται ως αύξηση

της θερμοκρασίας ενός σώµατος. Επιπλέον όλοι οι οργανισμοί λαμβάνουν ακτινοβολία από άλλους οργανισμούς.

Όσο μεγαλύτερη είναι η θερμοκρασία ενός σώματος, τόσο μεγαλύτερο το ποσό της ενέργειας που ακτινοβολεί. "

 

εχετε πλακα εσεις οι haters...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα όχι.

Το SAR δεν είναι ένα επιστημονικά αποδεκτό μέγεθος που να μετράει τη βλάβη που προκαλεί η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στον άνθρωπο. Η συνάφεια του SAR με την βλάβη αυτή είναι μηδαμινή.

 

Όχι βέβαια, απλά είναι ένα ...σύμβολο ας πούμε, εκλαικευμένο, για να δείχνει τα ποσά της ραδιοακτινοβολίας που δέχεται το ανθρώπινο σώμα και τα όργανα του από τη χρήση κινητού τηλεφώνου.

 

Και εν πάση περιπτώση, τα μήκη κύματος των ακτινοβολιών που χρησιμοποιούν τα κινητά δεν είναι σε θέση να καταστρέψουν ιστό του εγκεφάλου, εκτός, εντάξει, αν το κινητό χρησιμοποιείται αρκετές εκατοντάδες, συνεχόμενες, ώρες. Τις ίδιες ακτινοβολίες χρησιμοποιεί και η τηλεόραση και το ραδιόφωνο, FYI.

 

Μια συμβουλή πάντως, είναι καλύτερα να χρησιμοποιείτε περισσότερες ώρες το κινητό στο αυτί, παρά να το έχετε κοντά σε ζωτικά όργανα, όπως το ήπαρ - είναι πολύ ευαίσθητα και οι ιστοί τους καταστρέφονται εύκολα...(που λέει ο λόγος, το πιο ασφαλές είναι να έχετε το κινητό από απόσταση, όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλά για 101% σιγουριά).

Link to comment
Share on other sites

 

Μια συμβουλή πάντως, είναι καλύτερα να χρησιμοποιείτε περισσότερες ώρες το κινητό στο αυτί, παρά να το έχετε κοντά σε ζωτικά όργανα, όπως το ήπαρ - είναι πολύ ευαίσθητα και οι ιστοί τους καταστρέφονται εύκολα...(που λέει ο λόγος, το πιο ασφαλές είναι να έχετε το κινητό από απόσταση, όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλά για 101% σιγουριά).

 

Σωστοτατο! Διοτι μερικοι το εχουν διπλα στα μπαλιδια τους (συγνωμη κιολας!!!) και μιλανε μισαωρα με bluetooth.... Χωρις φυσικα να αντιλαμβανονται τι ζημια προκαλουν κατω... Αλλοι το εχουν δεξια προς το συκωτι!!!! Το σημαντικοτερο μετα την καρδια και τον εγκεφαλο και τους πνευμονες οργανο! Εκει δεν υπαρχουν οστα, οι ιστοι ειναι πληρως εκτεθημενοι και ο Θεος βοηθος. Δεν θελω να καταστροφολογω αλλα πιστευω οτι ειναι παρα πολλα τα οποια δεν βγαινουν στην φορα, οσον αφορα τα κινητα και την ακτινοβολια τους...

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε.

 

Υ.Γ.: Ελπίζω η ιστορία των επιπτώσεων της ακτινοβολίας των κινητών να μην εξελιχθεί όπως η ιστορία των επιπτώσεων του καπνίσματος, όπου χρειάστηκαν δεκαετίες για να ληφθούν μέτρα.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα όχι, δεν πα να πεθάνουμε, και τι έγινε..

Ετσι ελεγε και ενας φιλος,οταν του λεγανε να κοψει ο τσιγαρο,και αυτος αρνιοταν.

Ετσι,επαθε με τη σειρα,εμφραγμα-ανακοπη-εκανε bypass-βουλωσαν οι μηριαιες αρτηριες-εκανε κι αλλη επεμβαση bypass εκει,-και τελος,επαθε εναν καραμπινατο καρκινο στους πνευμονες,και πηγε για να δει τα ραδικια αναποδα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα όχι , γιατί πάντα χρησιμοποιώ ακουστικό bt , πράγμα βέβαια που σημαίνει ότι με απασχολεί το θέμα της ακτινοβολίας.

 

Κάτι τέτοιες απόψεις περι δήθεν ακτινοβολίας, πάνε την τεχνολογία πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι μεσα στα ορια δεν με απασχολει και τοσο.

 

Αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν χαρηκα που το νεο μου gadget εχει τοσο χαμηλο δεικτη.

 

http://img.skitch.com/20100801-puqpxu2ugjixxfc6uipw66fhjh.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Όχι διότι όποιο κινητό και να πάρεις και όσο χαμηλή ακτινοβολία και να έχει πιστεύω πως μακροχρόνια είναι το ίδιο καθώς οι ακτινοβολία έχει συσσωρευτικό χαρακτήρα, δηλαδή, κάθε φορά που τηλεφωνούμε δεχόμαστε ένα α ποσό ενέργειας, αν κάνουμε ένα τηλεφώνημα την ημέρα μετά από 10 μέρες θα έχουμε δεχτεί 10xα ακτινοβολία. Φανταστείτε αυτό σε χρόνια και δεκαετίες πόσο μαζεύεται... Όσον αφορά τους πονοκεφάλους, αυτό οφείλεται στο ότι η ακτινοβολία επηρεάζει διαφορετικά τον κάθε άνθρωπο γι αυτό και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Είναι όπως το τσιγάρο, όλοι όσοι καπνίζουν δεν έχουν καρκίνο του πνεύμονα, μερικοί μπορεί να μην πάθουν τίποτα ποτέ αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι επιβλαβές.

Πιστεύω πως περισσότερο θα έπρεπε να μας ανησυχεί το πόση ακτινοβολία εκπέμπουν οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας παρά τα ίδια τα τηλέφωνα καθώς η έντασή τους είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή των συσκευών. Τα αποτελέσματα θα φανούν πολύ αργότερα πιστεύω καθώς η κινητή τηλεφωνία έχει πολύ λίγα χρόνια που είναι ευρέως διαδεδομένη και είναι πολύ δύσκολος ο εντοπισμός της βλάβης που προκαλεί διότι δεν έχει άμεσα αποτελέσματα αλλά μακροχρόνια τα οποία σε συνδυασμό με κάποια ήδη υπάρχουσα πάθηση να την επιβαρύνει χωρίς αυτό να μπορεί να ανιχνευθεί από κάποιον ειδικό.

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιες απόψεις περι δήθεν ακτινοβολίας, πάνε την τεχνολογία πίσω.

 

Έχεις ασχοληθεί τόσο πολύ σε βάθος με το θέμα για να λες κάτι τέτοιο; Έχεις διαβάσει πολλές έρευνες; Η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής η επιστημονική κοινότητα δεν έχει καταλήξει ομόφωνα για το είδος των βλαβών που προκαλεί η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία των κινητών στον άνθρωπο, γεγονός που θα πρέπει να μας κάνει τουλάχιστον επιφυλακτικούς. :shifty:

 

Εξάλλου, δεν έχω δει και κανένα κατασκευαστή κινητών να διαμαρτύρεται για το SAR, ώστε να θεωρείς ότι καθυστερεί την εξέλιξη...

Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Θα επρεπε να ειναι... Αλλα απο την στιγμη που βλεπεις τοσα κινεζικα να κυκλοφορουνε και κανεναν δεν ενδιαφερει το sar... Τι ψαχνεις....;
Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει είναι ένας δείκτης. Όσο πιο χαμηλή η τιμή του τόσο το καλύτερο. Με λύπη διαπιστώνω ότι, την εποχή του nokia 8210 το 1,0 που είχε ήταν υψηλό και τώρα τα περισσότερα νέα κινητά έχουν πάνω από 1! Δύσκολα βρίσκεις με 0,67. Κάποτε ένα από τα πολυτελή nokia είχε 0,45 αν δεν κάνω λάθος, δεν θυμάμαι ποιό μοντέλο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...