Jump to content

Ας μιλήσουμε περί... SAR


TN97
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;  

661 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;

    • Ναι
      418
    • Όχι
      221
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      24


Recommended Posts

σωστοτατος,οποτε οπως κ σπιτι μας παιδια να κλεινετε το

βραδυ το wifi-υπαρχουν κ wifi eco με χαμηλες εκπομπες

ΚΑΙ ΟΠΩΣΗΠΟΤΕ KLEINETE τα ασυρματα τηλεφωνα--

 

αυτα φροντιστε κυριως να ειναι eco-χαμηλων ακτινοβολιων..

 

το ψωμι το εχουν τα ασυρματα τηλεφωνα και δευτερευοντως τα κινητα,μετα wifi κλπ:)

 

απο οσα εχω ψαξει σας λεω,ελπιζω να μην λεω ανακριβειες:O

 

ασυρματα τηλεφωνα δυσκολα να κλισουν γιατι ολοι πια τετοια εχουμε και το σταθερο ειναι αναγκαιο..μην νομιζεις δεν ειναι μονο αυτες οι συσκευες που εχουν ακτινοβολια...και η τηλεοραση νομιζω εχει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κακο για το "σχεδον" τιποτα. Καποτε οι φυσικοι πιστευαν οτι το ανθρωπινο σωμα δεν μπορει να ταξιδεψει με ταχυτητες μεγαλυτερες των 40χλμ/ωρα. Οι ανθρωποι τελικα εφτασαν να ταξιδευουν σε ταχυτητες μεγαλυτερες της mach1! Τωρα οι επιστημονες πιστευουν (?) οτι πιο πολυ κινδυνευουμε απο συσκευες στο μεγεθος μια παλαμης παρα απο πυρινικα εργοστασια. Η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο.

 

Αποψη μου ειναι οτι τα παντα χρειαζεται μετρο σε οτι και κανουμε. Το ιδιο και με το κινητο. Δεν ειναι οτι πιο ασφαλες να ακτινοβολεις το σωμα σου καθημερινα. Αν κανεις ομως φυσιολογικη χρηση δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανυσηχιας. Αν μιλας 23 ωρες την ημερα λογικο ειναι να εχεις προβλημα.

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ποτε δεν το κοιτουσα αν και θα επρεπε. η αληθεια ειναι οτι δεν μιλαω πολυ παρα μονο εχω κολλημα με το να αλλαζω συσκευες. Μεγιστο που εχω αγορασει ειναι με χρι 1,1 και πολυ ειναι.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ναί γι'αυτό πήρα το 2007 το Nokia N95 8Gb (SAR 0,470), αργότερα το GT-i8910HD (SAR 0,496) και το τρέχον GT-i9000 (SAR 0,268)!

Μεγάλη διαφορά όταν μιλάς για πολλή ώρα, τα 2 τελευταία δεν με ενοχλούσαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ναί γι'αυτό πήρα το 2007 το Nokia N95 8Gb (SAR 0,470), αργότερα το GT-i8910HD (SAR 0,496) και το τρέχον GT-i9000 (SAR 0,268)!

Μεγάλη διαφορά όταν μιλάς για πολλή ώρα, τα 2 τελευταία δεν με ενοχλούσαν καθόλου.

Ακομη καλυτερα με hands free:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παλιά δεν έδινα καθόλου σημασία στις τιμές του SAR, αλλά τώρα έχει αρχίσει να με απασχολεί και αποτελεί κριτήριο στην επιλογή κινητού, διότι είναι κρίμα να τρώω τσάμπα ακτινοβολία από την στιγμή που μιλάω στο κινητό χωρίς να χρησιμοποιώ ακουστικά ή bluetooth.
Link to comment
Share on other sites

Παλιά δεν έδινα καθόλου σημασία στις τιμές του SAR, αλλά τώρα έχει αρχίσει να με απασχολεί και αποτελεί κριτήριο στην επιλογή κινητού, διότι είναι κρίμα να τρώω τσάμπα ακτινοβολία από την στιγμή που μιλάω στο κινητό χωρίς να χρησιμοποιώ ακουστικά ή bluetooth.

 

Αφού σε απασχολεί τόσο πολύ και καλά κάνεις, γιατί δεν χρησιμοποιείς κάποιο ακουστικό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσες φορές μίλησα με ακουστικό δεν με βόλεψε. Δεν ήταν in ear το ακουστικά βασικά, οπότε έβγαινε/δεν το ένιωθα σταθερό και μου έσπαγε τα νεύρα. Αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς δεν μιλάω πολύ, δεν το πάλεψα και ιδιαίτερα lol

 

Σαρ τσεκάρω πάντα αλλά επειδή μιλάω πολύ λίγο -για όσο (θα) ισχύει αυτό- δεν με πιάνει και υστερία για το δικό μου κινητό. Έχω παίξει από 0.45-0.9 και σε αυτά τα πλαίσια δεν αποτέλεσε το κύριο κριτήριο επιλογής της συσκευής. Αλλά τώρα π.χ. που κοιτάω τηλ. για συγγενή που μιλάει αρκετά, γλυκοκοιτούσα το ρυζάκι και μόλις ειδα την αοριστία "lower or equal to 2" βγήκε αμέσως από τη λίστα. Το προηγούμενο που είχε πάρει είχε 1.15 και το είχα τύψεις, έπεσαν προειδοποιήσεις πριν την επιλογή κλπ. Για έως και μέτρια χρήση/ομιλία, κάπου εκεί θέτω το όριο, και δεν το λες και ιδιαίτερα χαμηλό.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Bt πάντα είναι το καλύτερο.

Τώρα το σαρ άλλους τους πειράζει άμεσα άλλους σε βάθος χρόνου. Εγώ αν βάλω στο αυτί μου κινητό με πάνω από 0.7 καταλαβαίνω ενόχληση στο λεπτό πχ. Άλλοι παραπάνω άλλοι παρακάτω άλλοι αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία του κινητού παύει με το να το βάζουμε σε λειτουργία πτήσης;

Και επισης τι προβλημα μπορει να υπάρχει απο το να εχουμε το wifi του κινητου μόνιμα ανοιχτό;

Link to comment
Share on other sites

Σε λειτουργία πτήσης δεν υπάρχει δίκτυο, οπότε ναι.

Με το wifi πάντως έτυχε να μιλάω από sip σε πολύ αδύναμο σήμα και ένιωσα μια ενόχληση για λίγο στο αυτί. Μπορεί να ήταν σύμπτωση βέβαια γιατί μου φαινόταν (και φαίνεται) παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Πάντως πολύ αμφισβητείται η επικινδυνότητα των κινητών τηλεφώνων, μιας και δεν υπάρχουν επιδημιολογικές μελέτες. Μάλιστα, ξέρω καθηγητές φυσικής σε σχολές επιστημών υγείας -ιατρική,οδοντιατρική κτλ- , ο ένας κιόλας υπεύθυνος για την έδρα του μαθήματος, που αναφέρουν ότι περισσότερη ακτινοβολία εκπέμπουν τα ανθρώπινα σώματα (σ.σ. τα θηλυκά που κοιμούνται δίπλα μας/σας) απ'ότι τα κινητά. Η ακτινοβολία πάντα μετρούμενη με ειδικό μηχάνημα.

Μετά από αυτόμ κλωτσήστε το έτερον ήμισυ στο πάτωμα και πάρτε το smartphone σας αγκαλιά :lol:

 

ΥΓ. Βάλτε και την κοσμική ακτινοβολία κ.α. και εκτός αυτού, τη ρύπανση του περιβάλλοντος κτλ κτλ, μου φαίνεται μόνο απ τα κινητά δεν κινδυνεύουμε :p

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πλέον ο δείκτης SAR παίζει ρόλο στην επιλογή συσκευής.

Μιλάω πολλές ώρες κάθε μέρα. Το 95% ευτυχώς είναι με handsfree.

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ Ή ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΗΝΕΣ ;

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...