Jump to content

Ας μιλήσουμε περί... SAR


TN97
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;  

661 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί το SAR και είναι κριτήριο επιλογής της επόμενης συσκευής σας;

    • Ναι
      418
    • Όχι
      221
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      24


Recommended Posts

Όχι κι από εμένα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Όχι και από μένα...

 

και παρακαλώ πολύ μερικούς οι οποίοι σαφώς δεν έχουν τις γνώσεις, να μην παραπλανούν τον κόσμο...

αυτά περι πονοκεφάλου με την τάδε συσκευή στο τάδε δίκτυο μόνο θεωρίες συνομωσίας θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω...

Link to comment
Share on other sites

Mε απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα "ακτινοβολία κ επιπτώσεις στην υγεία"...

 

Για εμένα είναι αυτονόητο πως εάν δεν υπάρξει κοινώς αποδεκτή έρευνα που να πιστοποιεί ότι "η χρήση κινητού τηλεφώνου δεν έχει καμία επίπτωση στην υγεία" θα ανήκω στη κατηγορία αυτών που τη θεωρούν (με επιφύλαξη) επιβλαβή!

 

Όμως η καθημερινότητα με υποχρεώνει να μιλώ στο κινητό για περισσότερο από 1 ώρα/ημέρα, οπότε χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα ακουστικό BT ή headsfree.

 

Αυτός είναι κ ο λόγος που ψήφισα "όχι"...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα όχι.Από την στιγμή που οι έρευνες είναι σε εμβρυακό στάδιο και δεν αποδεικνύουν τίποτα εμπεριστατωμένα,απλά προσέχουμε για να έχουμε.Πειραματόζωα είμαστε όλοι.

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφισα ναι. Καλο ειναι να ειμαστε στη μερια της ασφαλειας οποιο μεγεθος και αν συγκρινουμε. Τωρα εχω το Ε51 που ειναι φουρνακι αλλα το εχω μονιμα με hands free.

Το bluetooth δεν το εχω και πολυ σε εκτιμηση..

Link to comment
Share on other sites

Τι SAR και πράσινα άλογα...

 

Αυτά τα επιστημονικά μεγέθη έχουν βγει για χώρες οι οποίες έχουν ξεπεράσει προβλήματα της κατηγορίας "αποξηλώσεις κεραιών". Όταν η κεραία της γειτονιάς έχει κατεδαφιστεί, το SAR της συσκευής είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων, άσχετο αφού θα εκπέμπει στο μέγιστο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Τι SAR και πράσινα άλογα...

 

Αυτά τα επιστημονικά μεγέθη έχουν βγει για χώρες οι οποίες έχουν ξεπεράσει προβλήματα της κατηγορίας "αποξηλώσεις κεραιών". Όταν η κεραία της γειτονιάς έχει κατεδαφιστεί, το SAR της συσκευής είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων, άσχετο αφού θα εκπέμπει στο μέγιστο.

 

Νομίζω ότι ακτινοβολία δεν εκπέμπουν μόνο τα κινητά, αλλά και οι κεραιές κινητής τηλεφωνίας, αφού είναι πομποί και δέκτες. Σωστά??

 

Επίσης, το ξήλωμα των κεραιών δεν είναι δείγμα τριτοκοσμικής χώρας, αλλά το αντίθετο.

Οι εταιρίες κινητής έσπευσαν να βάλουν τις κεραίες τους όπου τις βόλευε καλύτερα, αδιαφορώντας για τις όποιες επιπτώσεις αλλά και για το νομικό καθεστώς.

Τώρα, απλά ήρθε η ώρα εφαρμογής του νόμου. Δεν νομίζω να ξηλώνονται νόμιμα τοποθετημένες κεραίες.

Οι εταιρίες, αν θέλουν να παρέχουν τις υπηρεσίες τους και να θησαυρίζουν, θα πρέπει να τις παρέχουν νόμιμα και να τοποθετούν τους κεραίες τους με τον τρόπο που ο νόμος ορίζει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψήφισα ναί

Σίγουρα είναι απο τα τελευταία κριτήρια που κοιτάζω αλλά το κοιτάζω και αυτό,αν είμαι οριακά ανάμεσα σε 2 μπορεί και να το πάρω σοβαρά.Κουβαλάω και 3 τηλέφωνα τελευταία οπότε αν τα αθροίσω το περνάω το όριο

Link to comment
Share on other sites

Όχι και από μένα...

 

και παρακαλώ πολύ μερικούς οι οποίοι σαφώς δεν έχουν τις γνώσεις, να μην παραπλανούν τον κόσμο...

αυτά περι πονοκεφάλου με την τάδε συσκευή στο τάδε δίκτυο μόνο θεωρίες συνομωσίας θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω...

 

+1

 

και για το iPhone 4 που μπήκε πάλι στην συζήτηση ότι το σώμα μας αποροφάει όλη την ακτινοβολία που είναι για την κεραία του :mad:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ειδικος και γι αυτο οτι κι αν γραψω ειναι αποτελεσμα οσων εχω διαβασει απο χομπυ. Θεωρω οτι το θεμα του SAR ασφαλως και πρεπει να μας προβληματιζει. Για αυτο το λογο, προσεχω παντα το SAR στην επομενη συσκευη μου.
VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Ναι αποτελεί σημαντικό κριτήριο το SAR αφού μιλάω σχετικά πολύ. Το e55 ήταν ένα από τα τηλέφωνα τα οποία μου προκαλούσε ενόχληση στο αυτί όταν μιλούσα και κάψιμο και δεν ενοχλούσε καθόλου όταν είχα Bt. Σίγουρα λοιπόν βλάβη έκανε σε εμένα . Το νέο μου τηλέφωνο έχει λιγότερο sar ενώ δεν με επηρεάζει τόσο μετά την ομιλία... άρα βρίσκω συσχέτιση. Συνεπώς το SAR είναι παράγοντας για εμένα
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Το SAR είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολεί όλους μας και ειδικά τους γονείς που αγοράζουν στα παιδιά τους κινητά τηλέφωνα (ειδικά όταν πρόκειται για παιδιά κάτω των 16 ετών). Φυσικά και για μένα αποτελεί βασικό κριτήριο επιλογής κινητού τηλεφώνου. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όσοι μιλάνε (χωρίς hands free ή bluetooth headset) με κινητά τηλέφωνα τα οποία έχουν SAR πάνω απο 1,1W/Kg έχουν πονοκεφάλους και μεγαλύτερη αύξηση της θερμοκρασίας στην περιοχή του αυτιού.

 

Φιλε μου παιδια κατω των 16 ετων δεν θα πρεπε να εχουν κινητα. Ακομα και οι ιδιες οι εταιρειες το δεχονται αυτο γιατι ειναι αποδεδειγμενο οτι οι ιστοι τους σε αυτη την ηλικια "απορροφουν" περισσοτερη ακτινοβολία.

Ψηφισα οχι γιατι σε αντιθεση με οτι πιστευεται, μια διαφορα της ταξης του 0,2 0,3 δεν εχει μεγαλη διαφορα σε οτι αφορα τις βιολογικες συνεπειες. Αυτα που διαβαζω απο μερικους οτι με το Α κινητο που ειχε sar 1,1 ειχαν πονοκεφαλους και με το Β κινητο που ειχε 0,8 ηταν οκ, μονο ως αστεια μπορω να τα εκλαβω...

Προσπαθω να χρησιμοποιω παντα handsfree η bt γιατι κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος για τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ακτινοβολία δεν εκπέμπουν μόνο τα κινητά, αλλά και οι κεραιές κινητής τηλεφωνίας, αφού είναι πομποί και δέκτες. Σωστά??

 

Επίσης, το ξήλωμα των κεραιών δεν είναι δείγμα τριτοκοσμικής χώρας, αλλά το αντίθετο.

Οι εταιρίες κινητής έσπευσαν να βάλουν τις κεραίες τους όπου τις βόλευε καλύτερα, αδιαφορώντας για τις όποιες επιπτώσεις αλλά και για το νομικό καθεστώς.

Τώρα, απλά ήρθε η ώρα εφαρμογής του νόμου. Δεν νομίζω να ξηλώνονται νόμιμα τοποθετημένες κεραίες.

Οι εταιρίες, αν θέλουν να παρέχουν τις υπηρεσίες τους και να θησαυρίζουν, θα πρέπει να τις παρέχουν νόμιμα και να τοποθετούν τους κεραίες τους με τον τρόπο που ο νόμος ορίζει.

 

Δυστυχώς η απάντησή σου δείχνει έλλειψη ενημέρωσης για το ισχύον νομικό καθεστώς καθώς και για την πραγματικοτηττα που έχει διαμορφωθει.

 

Χαρακτηριστικα να σου πω οι παρανομες κεραίες (με την έννοια της μη συμμόρφωσης στην κείμενη νομοθεσία) η δεν υπάρχουν η απλά μετρωνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η παρανομία έγκειται στην κωλυσιεργια των νομαρχιών στην έκδοση των αδειων ή στον χαρακτηρισμό των κεραιών ως αποκαθηλωτέες από δικαστήρια με σκεπτικό ότι "δεν ξέρουμε, άρα ...".

 

Δεν θέλω ομως να επεκταθώ γιατί θα βγούμε off topic. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα διαβασε σχετικα νήματα στο myphone.gr που συνηγορούν με αυτά που ανέφερα.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το ξήλωμα των κεραιών δεν είναι δείγμα τριτοκοσμικής χώρας, αλλά το αντίθετο.

Οι εταιρίες κινητής έσπευσαν να βάλουν τις κεραίες τους όπου τις βόλευε καλύτερα, αδιαφορώντας για τις όποιες επιπτώσεις αλλά και για το νομικό καθεστώς.

Τώρα, απλά ήρθε η ώρα εφαρμογής του νόμου. Δεν νομίζω να ξηλώνονται νόμιμα τοποθετημένες κεραίες.

Οι εταιρίες, αν θέλουν να παρέχουν τις υπηρεσίες τους και να θησαυρίζουν, θα πρέπει να τις παρέχουν νόμιμα και να τοποθετούν τους κεραίες τους με τον τρόπο που ο νόμος ορίζει.

Αν εφαρμοστεί πλήρως ο νόμος η Ελλάδα αύριο θα έχει 100 κεραίες, και αυτό επειδή οι κρατικές υπηρεσίες καθυστερούν απαράδεκτα να εξετάσουν τις αιτήσεις και να αποφασίσουν αν μια κεραία πρέπει ή όχι να τοποθετηθεί. Δεν μπορεί να παίρνει η τάδε υπηρεσία 2 χρόνια για να απαντήσει για μια κεραία επειδή οι υπάλληλοι έχουν μάθει να πληρώνονται για να μη δουλεύουν.

Αν θέλει το κράτος να σέβονται το νόμο οι ιδιώτες ας φροντίσει να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν εφαρμοστεί πλήρως ο νόμος η Ελλάδα αύριο θα έχει 100 κεραίες, και αυτό επειδή οι κρατικές υπηρεσίες καθυστερούν απαράδεκτα να εξετάσουν τις αιτήσεις και να αποφασίσουν αν μια κεραία πρέπει ή όχι να τοποθετηθεί. Δεν μπορεί να παίρνει η τάδε υπηρεσία 2 χρόνια για να απαντήσει για μια κεραία επειδή οι υπάλληλοι έχουν μάθει να πληρώνονται για να μη δουλεύουν.

Αν θέλει το κράτος να σέβονται το νόμο οι ιδιώτες ας φροντίσει να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του.

ε ρε παιδιά αν για όλα φταίει το κράτος, τότε τη πάτε και ψηφίζεται?

εγώ απέχω από την διαδικασία της εκλογής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αποτελεί σημαντικό κριτήριο το SAR αφού μιλάω σχετικά πολύ. Το e55 ήταν ένα από τα τηλέφωνα τα οποία μου προκαλούσε ενόχληση στο αυτί όταν μιλούσα και κάψιμο και δεν ενοχλούσε καθόλου όταν είχα Bt. Σίγουρα λοιπόν βλάβη έκανε σε εμένα . Το νέο μου τηλέφωνο έχει λιγότερο sar ενώ δεν με επηρεάζει τόσο μετά την ομιλία... άρα βρίσκω συσχέτιση. Συνεπώς το SAR είναι παράγοντας για εμένα

 

Είχα ανάλογη ενόχληση με ένα Τ28s πριν πολλά, πολλά χρόνια όταν ακόμα δεν υπήρχε αναγραφή SAR στα κινητά τηλέφωνα. Μάλιστα ακριβώς επειδή δεν ταλαιπωρούμε σχεδόν ποτέ από πονοκεφάλους ή ημικρανίες σύντομα συνειδητοποίησα ότι αυτές παρουσιαζόντουσαν πάντοτε μετά από μερικά λεπτά ομιλίας στην συγκεκριμένη συσκευή. Εκείνη την εποχή μάλιστα δεν υπήρχε ακόμα αναγραφή τιμών SAR (θα ξεκινούσε 4-5 μήνες μετά..) στα κινητά ώστε να πεις ότι υπήρξα θύμα αυθυποβολής (όπως λέει μια νέα "έρευνα" :p). Προβληματισμένος από τους συνεχόμενους πονοκεφάλους (και σε μια εποχή που η χρήση HF ήταν ασυνήθιστη) πετυχαίνω ένα άρθρο στο περιοδικό "Κινητή Τηλεφωνία & Τηλεπικοινωνίες" που εξηγούσε το νεότευκτο SAR και παρέθετε ενδεικτικές τιμές για τις πιο δημοφιλείς συσκευές της εποχής. Το T28s ξεπερνούσε το 1,10+. Μετά από λίγες μέρες γύρισα σε ένα Nokia 8850 (0,43) και ησύχασα (με ή δίχως HF). Αυτά είναι προσωπική εμπειρία η οποία με καθιστά αδιαπραγμάτευτο όσον αφορά το SAR και το τι λέει η κάθε έρευνα - για εμένα είναι όλα θέμα ανοχής του οργανισμού, ένας φίλος μου με T28s δεν είχε παρόμοια ενόχληση εγώ είχα. Αν νιώθεις άσχημα με το κινητό σου, βάλε HF ή άλλαξε συσκευή εκεί κατέληξα πια. Δεν παίζουμε με αυτά τα πράματα (διότι η κατάληξη είναι πολύ - μα πάρα πολύ - δυσάρεστη). Τέλος!

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η απάντησή σου δείχνει έλλειψη ενημέρωσης για το ισχύον νομικό καθεστώς καθώς και για την πραγματικοτηττα που έχει διαμορφωθει.

 

Χαρακτηριστικα να σου πω οι παρανομες κεραίες (με την έννοια της μη συμμόρφωσης στην κείμενη νομοθεσία) η δεν υπάρχουν η απλά μετρωνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η παρανομία έγκειται στην κωλυσιεργια των νομαρχιών στην έκδοση των αδειων ή στον χαρακτηρισμό των κεραιών ως αποκαθηλωτέες από δικαστήρια με σκεπτικό ότι "δεν ξέρουμε, άρα ...".

 

Δεν θέλω ομως να επεκταθώ γιατί θα βγούμε off topic. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα διαβασε σχετικα νήματα στο myphone.gr που συνηγορούν με αυτά που ανέφερα.

 

Μα οταν δεν εχει εκδοθει η αδεια απο τη νομαρχια, δεν ειναι παρανομη η κεραια??

Και ναι, εχεις δικιο, δεν ξερω καλα το νομικο καθεστως...:rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα ποστ, λίγα από την αρχή και λίγα εδώ πιο πάνω διάβασα, αλλά θα πω τη γνώμη μου απαντώντας στο πρώτο ποστ.

 

Προσωπικά αν και όταν πρωτοέμαθα για το SAR το έψαχνα συνέχεια, αλλά μετά από λίγο διάβασμα και μία παρέμβαση του TN97 κατάλαβα ότι το SAR δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο ώστε να το λάβω ως κριτήριο για αγορά συσκευής. Συγκεκριμένα μου είπε αυτό που ξαναλέει και στο ποστ #13 εδώ. Αφού το SAR είναι η μέγιστη ακτινοβολία, σημαίνει ότι το κινητό την εκπέμπει μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, όταν πχ. δεν έχει κάλυψη. Επειδή όμως στην Ελλάδα (τουλάχιστον εδώ που κινούμε εγώ) μια χαρά κάλυψη υπάρχει, σημαίνει ότι οι συσκευές δύσκολα πιάνουν αυτήν την τιμή. Η μέση όμως που είναι αυτή που παίζει τον σημαντικότερο ρόλο, γιατί ουσιαστικά αυτή εκπέμπεται συνέχεια, δεν αναφέρετε σε κανένα δείκτη...

 

Έτσι εγώ πλέον δεν δίνω μεγάλη σημασία στο SAR, 1ον για το λόγο που ανέφερα παραπάνω και 2ον γιατί δεν μιλάω ΚΑΘΟΛΟΥ. Εννοώ δεν παίρνω ποτέ τηλέφωνο και τις περισσότερες φορές ούτε με παίρνουν, αλλά αν με πάρουν θα είναι για μισό λεπτό. Δηλαδή μιλάω λιγότερο από 1 λεπτό σε 2 εβδομάδες...

 

Αλλά έτσι κι αλλιώς τι φοβάστε ?? Αφού έχουν βάλει όρια στα SAR κι έτσι δεν μπορεί να κυκλοφορήσει καμία συσκευή με τεράστια ακτινοβολία κι επίσης αν θέλετε να περιορίσετε την ακτινοβολία, οι καλύτεροι τρόποι είναι να ελαττωθεί όσο γίνετε η χρήση και να χρησιμοποιήστε hands-free.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον ας χαμηλωσουν λιγο το SAR στα Sony Ericsson ειναι απαραδεκτο και ειδικα αν το αφησουμε λιγο κοντα στα ηχεια ακουγεται ο σπαστικος ηχος ακομα και αν δεν μας παιρνουν τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της ακτινοβολίας με απασχολεί, αλλά χρησιμοποιώ ενσύρματο handsfree οπότε δεν κοιτάω το SAR.

 

Και γι αυτό πιστεύω οτι στη δημοσκόπηση θα έπρεπε να υπάρχει η απάντηση "Χρησιμοποιώ handsfree". Ενα ξερό "οχι" δεν εξηγεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και ειναι σχετικο με το θεμα, οι μετρησεις γινονται στα 900, 1800, 1900 mhz ή αυτο δεν παιζει ρολο;
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

οταν θα αρχησουν οι ημικρανιες θα ειναι πλεον αργα για ολους οσους δεν εχουν κρητιριο επιλογης το sar!

ισως δεν εχουμε ακομα καποιες επισημες ανακοινωσεις για πιθανες επιπτωσεις απο την χρηση των κινητων,γιατι δεν εχουμε και πολλα χρονια με την εν λογο τεχνολογια στα χερια μας!

μετα την 20ετια θα αρχησουν οι επιπτωσεις!συμφωνα με μελετες που εχω διαβασει,εχω ακουσει,και εχω δει σε σεμιναρια περι αυτου!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

οταν θα αρχησουν οι ημικρανιες θα ειναι πλεον αργα για ολους οσους δεν εχουν κρητιριο επιλογης το sar!

ισως δεν εχουμε ακομα καποιες επισημες ανακοινωσεις για πιθανες επιπτωσεις απο την χρηση των κινητων,γιατι δεν εχουμε και πολλα χρονια με την εν λογο τεχνολογια στα χερια μας!

μετα την 20ετια θα αρχησουν οι επιπτωσεις!συμφωνα με μελετες που εχω διαβασει,εχω ακουσει,και εχω δει σε σεμιναρια περι αυτου!

Οι ημικρανίες μπορεί να αρχίσουν και σε αυτούς που έχουν σαν κριτήριο επιλογής το SAR όμως, αν το κριτήριο αυτό είναι λανθασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ημικρανίες μπορεί να αρχίσουν και σε αυτούς που έχουν σαν κριτήριο επιλογής το SAR όμως, αν το κριτήριο αυτό είναι λανθασμένο.

 

απο το να βαζεις κατω το κεφαλι και να αγοραζεις το ακριβοτερο με γνωμονα το ποιο μουρατο κινητο,ειναι καλυτερα να σκεφτεσαι και το sar λιγο...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

απο το να βαζεις κατω το κεφαλι και να αγοραζεις το ακριβοτερο με γνωμονα το ποιο μουρατο κινητο,ειναι καλυτερα να σκεφτεσαι και το sar λιγο...

Όση συνάφεια έχει το SAR με την επικινδυνότητα του κινητού στο σύνολό του, έχει και το πόσο μουράτο είναι. Δηλαδή καμία.

 

Με άλλα λόγια μην εμπιστεύεστε το SAR - διαλέξτε άλλες μεθόδους να προφυλαχτείτε από την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, όπως ενσύρματα hands free.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...