Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τους φιλους που εξακολουθουν να ενδιαφερονται για το θεμα μου, υπενθυμιζω πως η γραπτη θεση της εταιρειας ειναι η παρακατω.

 

"Τα κινητά τα μεταπωλούμε ακριβώς όπως μας τα δίνουν. Η τελευταία παραλαβή είναι από τη Wind. Γενικότερα για τα iphone στην Ελλάδα τα φέρνουν οι Provider. Ίσως να έφεραν κάποια τελευταία παραλαβή από Αγγλία, πάντως μην ανησυχείτε, δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα. Το πότε κατασκευάζεται κάτι δεν έχει σχέση με το firmware της συσκευής, μπορεί η Apple να έχει κατασκευάσει μεγάλο στοκ και να τους περνάει firmware σταδιακά.

 

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την ημερομηνία κατασκευής κάποιας συσκευής που είναι μέσα στην συσκευασία της αλλά ούτε και παίζει ρόλο καθώς το hardware παραμένει ίδιο. Τώρα με το φορτιστή έχετε δίκιο και θα έπρεπε να σας είχαν ενημερώσει καθώς δίνουμε ένα ανταπτοράκι στην συσκευασία."

 

Σε αυτη τη φαση δεν προτιθεμαι να κανω τον ντετεκτιβ αλλα να αποκτησω μια "σωστη" συσκευη. Κατα την τηλεφωνικη μας επικοινωνια ισχυριζονται πως δεν θα αφησουν τον πελατη τους (εμενα δλδ) δυσαρεστημενο. Περιμενω λοιπον να βρουν αλλο, καθως αυτα που εχουν αυτη τη στιγμη ειναι ιδιας κατηγοριας με αυτο που παρελαβα.

 

Ελπιζω να βρεις ακρη φιλε μου. Γιατι 560 ευρω ειναι μισθος ολοκληρος... Οσο αφορα αυτο που σου ειπαν πως τα εισαγουν οι providers αρα αυτοι ευθυνονται ουσιαστικα, καπου διαφωνω. Γιατι οι περισσοτεροι, αν οχι η συντριπτικη πλειοψηφια, ετσι καπως πηραμε τη συσκευη μας, αλλα το προβλημα σου δε το αντιμετωπισαμε. Εμενα αυτο για παραεισαγωγη refurbished συσκευων μου κανει. Πολλα ιντερνετομαγαζα συνηθιζουν την παραεισαγωγη κι εγω εχω υπαρξει θυμα της σε branded HD2 συσκευη. Οταν με το καλο λαβεις τη νεα συσκευη, πρωτα πρωτα ελεγξε να γραφει ελληνικα το κουτι, και με το που θα το ενεργοποιησεις, ταυτοποιησε model και imei συσκευης/συσκευασιας.

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν πρόκειται για iPhone δεν αγοράζουμε ποτέ απο e-shop.

Γι αυτό τα δίνουν 560€ είναι παρά εισαγωγές όχι απλά απο άλλη ευρωπαϊκή χώρα αλλά απο άλλη Ηπειρο.

Πολλά μπορούν να παίζονται.

Καλό θα ήταν να σταλούν στην apple φωτογραφίες αποδείξεων, κουτιου και screen shot με το imei της συσκευής. Ίσως μπορούν να βγάλουν άκρη για το πως συνέβη αυτο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και απο την περιοχή αν και εγω την ιδια γενικά εντύπωση έχω. Η σύγκριση που έκανες ήταν με την ίδια συσκευή στο ίδιο σημείο, ίδια ώρα, διαφορετική sim?

 

Μηλοφωνο 4 και τα 2 με ίδια αναβάθμιση , διαφορετική σιμ σε πολλα και διαφορετικά σημεία ... Η διάφορα στο σήμα είναι τρομερή και στην βονταφιν σφυρανε αδιάφορα ...

Link to comment
Share on other sites

Μηλοφωνο 4 και τα 2 με ίδια αναβάθμιση , διαφορετική σιμ σε πολλα και διαφορετικά σημεία ... Η διάφορα στο σήμα είναι τρομερή και στην βονταφιν σφυρανε αδιάφορα ...

 

Σιγουρα σ αυτο ευθυνονται και οι περιοχες, αλλα προσωπικα θα διαφωνησω. HTC HD2 με ισχυρο σημα εργοστασιακα και sim cosmote, μηλοφωνο 4 (με το death grip να υφισταται λιγακι) και sim vodafone, στο 95% των περιπτωσεων που βιωνω, η cosmote με EDGE η vodafone με 3G. Βεβαια, το 3G στο μηλο μπορει να σημαινει κι HSUPA, αλλα και παλι απο την cosmote καλυτερη καλυψη. Στη δε Ιθακη που βρισκομουν διακοπες, η vodafone με EDGE, η cosmote εντελως εκτος ληψης.. Οποτε ειναι λιγο ρευστα αυτα :)

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Νιώθω πως ήρθε η ώρα να πάρω ένα iphone 4. Μεταξύ αυτού με τα 16gb και τα 32 gb με το χέρι στην καρδιά ποιο απ' τα δύο θα λέγατε να προτιμήσω; (είναι βλέπετε και η διαφορά στην τιμή).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Νιώθω πως ήρθε η ώρα να πάρω ένα iphone 4. Μεταξύ αυτού με τα 16gb και τα 32 gb με το χέρι στην καρδιά ποιο απ' τα δύο θα λέγατε να προτιμήσω; (είναι βλέπετε και η διαφορά στην τιμή).

 

Οι συσκευές είναι ακριβώς οι ίδιες, αν δεν έχεις ανάγκη να κουβαλάς πολύ περιεχόμενο μαζί σου (ταινίες / μουσική) τα 16 GB είναι υπεραρκετά, εξ άλλου πάντα υπάρχει και η δυνατότητα streaming περιεχομένου που ειδικά όταν είσαι σε wifi είναι "δωρεάν".

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές είναι ακριβώς οι ίδιες, αν δεν έχεις ανάγκη να κουβαλάς πολύ περιεχόμενο μαζί σου (ταινίες / μουσική) τα 16 GB είναι υπεραρκετά, εξ άλλου πάντα υπάρχει και η δυνατότητα streaming περιεχομένου που ειδικά όταν είσαι σε wifi είναι "δωρεάν".

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο να κουβαλώ ταινίες και μουσική. Να έχω γρήγορη πρόσβαση στο ίντερνετ όμως με ενδιαφέρει. Και βέβαια να του προσθέτω τα application που βγαίνουν για το iphone.

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν συμφέρει να το πάρω από Γερμανία μέσω ebay.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο να κουβαλώ ταινίες και μουσική. Να έχω γρήγορη πρόσβαση στο ίντερνετ όμως με ενδιαφέρει. Και βέβαια να του προσθέτω τα application που βγαίνουν για το iphone.

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν συμφέρει να το πάρω από Γερμανία μέσω ebay.

 

Μια χαρά θα είσαι με το 16άρι, όλα τα άλλα χαρακτηριστικά είναι ακριβώς τα ίδια. Η πρόσβαση στο internet μέσω 3G ειδικά στο 4άρι είναι η ταχύτερη δυνατή downstream / upstream με βάση τα σημερινά δεδομένα.

 

Οι τιμές είναι λίγο ως πολύ μαρκέ σε όλη την Ευρώπη, παίζει μόνο η διαφορά του ΦΠΑ οπότε τελικά προκύπτουν μικροδιαφορές. Αν δεις μεγάλη διαφορά (πάνω από 50 ευρώ) μπορεί να είναι παραεισαγωγή από χώρα που δίνεται κλειδωμένο σε πάροχο και έχει ξεκλειδωθεί οπότε σε κάθε αναβάθμιση θα πρέπει να είσαι προσεκτικός ή να είναι refurbished (ανακατασκευασμένο) που δεν είναι και τραγικό. Επίσης θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον πωλητή.

 

Χωρίς σωστή απόδειξη αγοράς μπορεί να έχεις και θέμα με την εγγύηση.

 

Γενικά για αγορές τέτοιας αξίας δεν θα εμπιστευόμουν το ebay, αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι με το 16άρι, όλα τα άλλα χαρακτηριστικά είναι ακριβώς τα ίδια. Η πρόσβαση στο internet μέσω 3G ειδικά στο 4άρι είναι η ταχύτερη δυνατή downstream / upstream με βάση τα σημερινά δεδομένα.

 

Οι τιμές είναι λίγο ως πολύ μαρκέ σε όλη την Ευρώπη, παίζει μόνο η διαφορά του ΦΠΑ οπότε τελικά προκύπτουν μικροδιαφορές. Αν δεις μεγάλη διαφορά (πάνω από 50 ευρώ) μπορεί να είναι παραεισαγωγή από χώρα που δίνεται κλειδωμένο σε πάροχο και έχει ξεκλειδωθεί οπότε σε κάθε αναβάθμιση θα πρέπει να είσαι προσεκτικός ή να είναι refurbished (ανακατασκευασμένο) που δεν είναι και τραγικό. Επίσης θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον πωλητή.

 

Χωρίς σωστή απόδειξη αγοράς μπορεί να έχεις και θέμα με την εγγύηση.

 

Γενικά για αγορές τέτοιας αξίας δεν θα εμπιστευόμουν το ebay, αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Αν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη (διακινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ εντελώς άσχετος). Διαβάζω στο ebay σε πολλές πωλήσεις που αναφέρουν το iphone 4 + OVP, τί σημαίνει το OVP; Τα iphone 4 που βλέπω στα websites των Πλαίσιο, Μουλιτράμα, κλπ, δεν το αναφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Αν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη (διακινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ εντελώς άσχετος). Διαβάζω στο ebay σε πολλές πωλήσεις που αναφέρουν το iphone 4 + OVP, τί σημαίνει το OVP; Τα iphone 4 που βλέπω στα websites των Πλαίσιο, Μουλιτράμα, κλπ, δεν το αναφέρουν.

 

Δεν υπάρχουν άσχετες ερωτήσεις, μόνο άσχετες απαντήσεις :))

 

OVP σημαίνει συνήθως προστασία από υπέρταση (Over Voltage Protection) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι χρειάζεται εκτός και αν δεν συνοδεύεται από τα γνήσια καλώδιο / φορτιστή της Apple αλλά από άλλο φορτιστή. Ίσως είναι κάτι άλλο για το οποίο ελπίζω να έχει κάποιος καλύτερη γνώση.

 

Αν το βλέπεις σε γερμανικό site βέβαια, OVP θα μπορούσε να σημαίνει (O)riginal(v)er(p)ackung δηλαδή αρχική συσκευασία που θα υπονοούσε ότι διατίθεται με την αρχική του συσκευασία, χωρίς να είναι σαφές αν είναι μεταχειρισμένο ή σφραγισμένο.

 

Για όλες αυτές τις ασάφειες δεν συνιστάται το ebay.

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι αίσχος είναι αυτό το blouetooth του i-phone 4??? Το BlacBerry μου βρίσκει αμέσως όλες τις συσκευές, ενώ το i-phone με τα χίλια ζόρια βρίκε την μία από τις 3 (το heads free, αφού μου έβγαλε την πίστη πρώτα...)

Υπάρχει λύση σε αυτό το χάλι? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Πως μπορω να κανω το restore στην αρχικη κατασταση χωρις να του κανει την αναβαθμιση σε 4.3.5 ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η αντικατασταση εγινε με μια συσκευη που φερει αυτοκολλητο Cosmote στη συσκευασια της και οι αριθμοι σημανσης συμφωνουν με αυτους της συσκευης.:)

Ηρθε και η θηκη απο Αμερικη...

Περαστηκαν αυτα που ηθελα να υπαρχουν και το κυριωτερο, η συσκευη δεν φαινεται να εχει καπου καποιο προβλημα (φτου φτου φτου).

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η αντικατασταση εγινε με μια συσκευη που φερει αυτοκολλητο Cosmote στη συσκευασια της και οι αριθμοι σημανσης συμφωνουν με αυτους της συσκευης.:)

Ηρθε και η θηκη απο Αμερικη...

Περαστηκαν αυτα που ηθελα να υπαρχουν και το κυριωτερο, η συσκευη δεν φαινεται να εχει καπου καποιο προβλημα (φτου φτου φτου).

 

Τελος καλο, ολα καλα! Με 'γεια σου φιλε μου! Καλοδουλευτο το νεο μηλο! :)

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να πάρει μηλόφωνο λέτε να πάρει το 4 ή αξίζει να περιμένει μέχρι τον άλλο μήνα που θα βγει το καινούριο;

Όπως λένε οι φήμες τουλάχιστον:)

Edited by KostasGre
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να πάρει μηλόφωνο λέτε να πάρει το 4 ή αξίζει να περιμένει μέχρι τον άλλο μήνα που θα βγει το καινούριο;

Όπως λένε οι φήμες τουλάχιστον:)

 

Το iPhone 4 είναι μια δουλεμένη συσκευή ενός χρόνου με ξεπερασμένα ότι προβλήματα είχαν τα πρώτα μοντέλα. Το νέο iPhone δεν έχει καν ανακοινωθεί οπότε εάν το θέλεις άμεσα θα πρότεινα να πάρεις το 4. Εάν δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις μέχρι το φθινόπωρο που ακούγεται ότι θα βγει το 5 (ή όπως θα το ονομάσουν)... περίμενε!

 

Η επιλογή είναι δική σου και όπως λέει και μα παροιμία... κάλο 5 και στο χέρι πάρα 10 και καρτέρι!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 4 είναι μια δουλεμένη συσκευή ενός χρόνου με ξεπερασμένα ότι προβλήματα είχαν τα πρώτα μοντέλα. Το νέο iPhone δεν έχει καν ανακοινωθεί οπότε εάν το θέλεις άμεσα θα πρότεινα να πάρεις το 4. Εάν δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις μέχρι το φθινόπωρο που ακούγεται ότι θα βγει το 5 (ή όπως θα το ονομάσουν)... περίμενε!

 

Η επιλογή είναι δική σου και όπως λέει και μα παροιμία... κάλο 5 και στο χέρι πάρα 10 και καρτέρι!:lol::lol:

Κι εγώ πήρα το 4 πριν 1,5 μήνα και είμαι πολύ ικανοποιημένος, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν λιγουρεύομαι το 5 και τα νέα και ωραία πράγματα που θα έχει... Επειδή είμαστε 1 μήνα πριν την ανακοίνωση, νομίζω αξίζει να περιμένει κανείς να δει την παρουσίαση και να αποφασίσει. Πάντως μετά από 15 μήνες απ' το 4 θα πρέπει η Apple να δώσει κάτι ριζικά ανανεωμένο. Αν είναι ένα upgrade τύπου 3G --> 3GS ίσως δεν αξίζει τον κόπο για μας που έχουμε ήδη το 4. Όπως και να' χει, όταν γίνει διαθέσιμο το 5 η τιμή του 4 θα πέσει σίγουρα, οπότε ακόμα και το 4 να θέλεις είναι καλύτερα να περιμένεις.

 

Για να δούμε τι θα δούμε... Ένα μηνάκι ακόμα... :drool:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση παλι!!!! :Pτο τηλ δεν παιζει avi βιντεο????

 

Παίζει με το κατάλληλο προγραμμα (app).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια. το iphone διαβαζει pdf?. με ποιο προγραμμα?. μπορεις να διαβασεις ανετα ενα βιβλιο στο iphone η θα πρεπει να κουνας αριστερα δεξια για να διαβαζεις τις γραμμες?.
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια. το iphone διαβαζει pdf?. με ποιο προγραμμα?. μπορεις να διαβασεις ανετα ενα βιβλιο στο iphone η θα πρεπει να κουνας αριστερα δεξια για να διαβαζεις τις γραμμες?.

 

Διαβάζει εγγενως (πχ ένα PDF συνημμένο σε email) επιπλέον υπάρχουν πολλές εφαρμογές δωρεαν και μη. Για βιβλία, PDF υποστηρίζει και το δωρεάν iBooks αλλα μην περιμένεις πολλα απο οθόνη 3,5 ιντσών.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια. το iphone διαβαζει pdf?. με ποιο προγραμμα?. μπορεις να διαβασεις ανετα ενα βιβλιο στο iphone η θα πρεπει να κουνας αριστερα δεξια για να διαβαζεις τις γραμμες?.

Ναι, διαβάζει μέσω της δωρεάν εφαρμογής iBooks, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο για διάβασμα μεγάλων βιβλίων... Θα στραβωθείς... Υπάρχουν άλλες εφαρμογές που κάνουν καλύτερη δουλειά, δύο καλές που χρησιμοποιώ εγώ είναι οι PefrectReader και GoodReader, αλλά είναι και οι δύο επί πληρωμή. Και πάλι όμως δεν είναι για μεγάλα βιβλία. Εγώ προσπάθησα για λίγο και εγκατέλειψα...

 

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να μετατρέψεις το PDF σε ePUB και να το διαβάσεις μέσω του iBooks, εκμεταλλευόμενος έτσι την ποιοτική ανάγνωση που αυτό προσφέρει. Το πρόβλημα είναι ότι η μετατροπή δεν είναι πάντα καλή και αν το PDF έχει εικόνες και πολύπλοκο φορμάρισμα δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

 

Γενικά για να πετύχεις άνετο διάβασμα χρειάζεσαι βιβλία γραμμένα απ' την αρχή σε ePUB.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...