Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις εγκατέστησα την καινούρια ενημέρωση. Ξέρει κάποιος τί το διαφορετικό έχει?

απο εσας που την εχετε περασει περιμενουμε και μεις να μας πειτε τι νεο εχει.

καταρχας πως την περασες?

εισαιι με cssu η μαμα?

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

απο εσας που την εχετε περασει περιμενουμε και μεις να μας πειτε τι νεο εχει.

καταρχας πως την περασες?

εισαιι με cssu η μαμα?

 

δεν είναι με cssu αλλά ως πρώτη φάση δεν μπορώ να δω κάποιοα διαφορά. Απλά έλεγα μήπως διαβάσατε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι επισημο και πλεον τωρα στο about product ειμαστε version.21.2011.38-1 ,ειμαι με μαμα δεν εχω cssu
From N9
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα την καινούρια ενημέρωση. Ξέρει κάποιος τί το διαφορετικό έχει?

 

Δεν έχει τίποτα διαφορετικό, απλά διορθώνει κάποιο bug. Γι αυτό όσοι έχουν cssu δεν πρέπει να την εγκαταστήσουν αφού το πρόβλημα έχει ήδη διορθωθεί μέσα από τις αναβαθμίσεις του cssu.

Edited by syd77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια για τα File Associations στο n900..;

 

Θέλω να κάνω τα txt files να ανοίγουν με πρόγραμμα της επιλογής μου...

 

Με το τελευταίο update που έκανα δεν δουλεύει το DBus-Switchboard :worry: υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια για τα File Associations στο n900..;

 

Θέλω να κάνω τα txt files να ανοίγουν με πρόγραμμα της επιλογής μου...

 

Με το τελευταίο update που έκανα δεν δουλεύει το DBus-Switchboard :worry: υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

 

Πρέπει να τροποποιήσεις το αρχείο /usr/share/applications/defaults.list

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τροποποιήσεις το αρχείο /usr/share/applications/defaults.list

 

Μπορείς να δώσεις περισσότερες διευκρινίσεις, κάποιο link η κάποιο παράδειγμα; :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις περισσότερες διευκρινίσεις, κάποιο link η κάποιο παράδειγμα; :)

 

Ανοίγεις τερματικό και γράφεις:

sudo gainroot

cd /usr/share/applications

 

Κρατάς ένα backup για περίπτωση που κάτι στραβώσει.

cp defaults.list defaults.list.old

 

Επεξεργάζεσαι το αρχείο με τον κειμενογράφο nano

(μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε κειμενογράφο όπως τον vi αλλά ο nano είναι πιο απλός. Για την εγκατάσταση: apt-get install nano )

nano defaults.list

 

Κατεβαίνεις με το βελάκι μέχρι να βρεις τις ακόλουθες γραμμές.

#Notes

text/note=hildon-osso-notes.desktop

text/plain=hildon-osso-notes.desktop

 

Αντικαθιστάς τα hildon-osso-notes.desktop με το πρόγραμμα της επιλογής σου. Για παράδειγμα αν θες να ανοίγεις με το freoffice:

#Notes

text/note=freoffice.desktop

text/plain=freoffice.desktop

 

Μπορείς να δεις τα προγράμματα που έχεις εγκαταστημένα γράφοντας σε ένα νέο τερματικό

ls /usr/share/applications/hildon

και να εντοπίσεις το επιθυμητό.

 

Όταν τελειώσεις τις αλλαγές με το nano αποθηκεύεις με ctrl-O και enter.

Βγαίνεις με ctrl-X.

Κάνεις μια επανεκκίνηση γράφοντας

reboot

και είσαι έτοιμος

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Edited by syd77
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις τερματικό και γράφεις:

sudo gainroot

cd /usr/share/applications

 

Κρατάς ένα backup για περίπτωση που κάτι στραβώσει.

cp default.list default.list.old

 

Επεξεργάζεσαι το αρχείο με τον κειμενογράφο nano

nano default.list

 

Κατεβαίνεις με το βελάκι μέχρι να βρεις τις ακόλουθες γραμμές.

#Notes

text/note=hildon-osso-notes.desktop

text/plain=hildon-osso-notes.desktop

 

Αντικαθιστάς τα hildon-osso-notes.desktop με το πρόγραμμα της επιλογής σου. Για παράδειγμα αν θες να ανοίγεις με το freoffice:

#Notes

text/note=freoffice.desktop

text/plain=freoffice.desktop

 

Μπορείς να δεις τα προγράμματα που έχεις εγκαταστημένα γράφοντας σε ένα νέο τερματικό

ls /usr/share/applications/hildon

και να εντοπίσεις το επιθυμητό.

 

Όταν τελειώσεις τις αλλαγές με το nano αποθηκεύεις με ctrl-O και enter.

Βγαίνεις με ctrl-X.

Κάνεις μια επανεκκίνηση γράφοντας

reboot

και είσαι έτοιμος

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

 

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση θα δοκιμάσω και επανέρχομαι

 

EDIT 1 : Έχεις κάποια λάθοι στις εντολές σου, στο λέω για να μην το ακολουθήσει και άλλος και δεν βγάζει άκρη...

π.χ cd /usr/share/applications

το αρχείο είναι defaults.list

το nano editor θέλει εγκατάσταση ...

 

EDIT 2 : Έκανα τα βήματα αυτά και έβαλα σαν προεπιλεγμένο το leafpad.desktop έκανα επανεκκίνηση και μέσα απο τον file manager πάω να τρέξω ένα txt αρχείο και μου λέει να επιλέξω με ποιο πρόγραμμα θέλω να ανοίγει...!!! Και το leafpad δεν είναι μέσα...!!! Δεν θα έπρεπε να ανοίξει με το leafpad ?

Edited by hackertom
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση θα δοκιμάσω και επανέρχομαι

 

EDIT 1 : Έχεις κάποια λάθοι στις εντολές σου, στο λέω για να μην το ακολουθήσει και άλλος και δεν βγάζει άκρη...

π.χ cd /usr/share/applications

το αρχείο είναι defaults.list

το nano editor θέλει εγκατάσταση ...

 

EDIT 2 : Έκανα τα βήματα αυτά και έβαλα σαν προεπιλεγμένο το leafpad.desktop έκανα επανεκκίνηση και μέσα απο τον file manager πάω να τρέξω ένα txt αρχείο και μου λέει να επιλέξω με ποιο πρόγραμμα θέλω να ανοίγει...!!! Και το leafpad δεν είναι μέσα...!!! Δεν θα έπρεπε να ανοίξει με το leafpad ?

 

Ευχαριστώ, το διόρθωσα.

 

Εγώ δεν έχω το leafpad, δοκίμασα με το freoffice όπως στο παράδειγμα και δούλεψε.

Βρήκες το αρχείο leafpad.desktop στον κατάλογο /usr/share/applications/hildon ;

Σε κάθε περίπτωση πάντως αν έχεις εγκαταστήσει το leafpad θα έπρεπε να στο εμφανίζει στα προγράμματα προς επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το διόρθωσα.

 

Εγώ δεν έχω το leafpad, δοκίμασα με το freoffice όπως στο παράδειγμα και δούλεψε.

Βρήκες το αρχείο leafpad.desktop στον κατάλογο /usr/share/applications/hildon ;

Σε κάθε περίπτωση πάντως αν έχεις εγκαταστήσει το leafpad θα έπρεπε να στο εμφανίζει στα προγράμματα προς επιλογή.

 

Ναί φίλε το έκανα και ήταν στον κατάλογο ως /usr/share/applications/hildon (leafpad.desκtop) το έβαλα εκεί που είπες έκανα reboot και πάπαλα... :(

 

Δοκίμασα να το βάλω και στα #others σαν application/txt και σαν πρόγραμμα το leafbad και τίποτα ξανά... Γιατί δεν μου το βγάζει σαν πρόγραμμα να το επιλέξω όταν με ρωτάει δεν ξέρω...

 

Το παράδοξο είναι οτι μετά αντικατέστησα πάλι με το αρχικό notes στις 2 επιλογές έκανα reboot και πάλι δεν άνοιγε ούτε με το προεπιλεγμένο!!! :!:

 

Έκανα χρήση του back up file και ήρθε πάλι στα αρχικά του... αλλά γιατί δεν το έτρεξε δεν μπορώ να καταλάβω... :shifty:

 

Το nano αποθηκεύει σίγουρα σωστά το αρχείο;

Edited by hackertom
Link to comment
Share on other sites

Ναί φίλε το έκανα και ήταν στον κατάλογο ως /usr/share/applications/hildon (leafpad.desκtop) το έβαλα εκεί που είπες έκανα reboot και πάπαλα... :(

 

Δοκίμασα να το βάλω και στα #others σαν application/txt και σαν πρόγραμμα το leafbad και τίποτα ξανά... Γιατί δεν μου το βγάζει σαν πρόγραμμα να το επιλέξω όταν με ρωτάει δεν ξέρω...

 

Το παράδοξο είναι οτι μετά αντικατέστησα πάλι με το αρχικό notes στις 2 επιλογές έκανα reboot και πάλι δεν άνοιγε ούτε με το προεπιλεγμένο!!! :!:

 

Έκανα χρήση του back up file και ήρθε πάλι στα αρχικά του... αλλά γιατί δεν το έτρεξε δεν μπορώ να καταλάβω... :shifty:

 

Το nano αποθηκεύει σίγουρα σωστά το αρχείο;

 

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι έκανες κάποιο ορθογραφικό λάθος κατά την επεξεργασία.

Θα σου πρότεινα να ξανακάνεις τη διαδικασία από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι έκανες κάποιο ορθογραφικό λάθος κατά την επεξεργασία.

Θα σου πρότεινα να ξανακάνεις τη διαδικασία από την αρχή

 

Μπορεί να έγινε και αυτό... θα το ξανά κάνω... πάντως αν δοκιμάσεις ποτέ το leafpad και τα καταφέρεις πες μου τον τρόπο αμα θες... :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έγινε και αυτό... θα το ξανά κάνω... πάντως αν δοκιμάσεις ποτέ το leafpad και τα καταφέρεις πες μου τον τρόπο αμα θες... :p

 

Βρήκα λύση.

Εγκαθιστάς το πρόγραμμα dbus-switchboard:

apt-get install dbus-switchboard

Μάλλον θα χρειαστεί επανεκκίνηση.

 

Δίνεις εντολή:

root

και αμέσως μετά

dbus-switchboard-gui

Στο παράθυρο που θα ανοίξει πας new --> στο extension .txt και ως handler to leafpad. Save, exit και (ελπίζω) δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

CSSU update is out

Changelog:

 

Added Qt DigiNotar blacklists.

Fixed modest crashes.

Fixed camera-ui corrupting videos after switching to background while recording.

Fixed camera-ui overwriting user data.

Fixed portrait wallpapers in hildon-home.

CSSU rebased on top of official PR1.3.1 release.

 

 

Version is 21.2011.38-1Tmaemo1

 

This is the first release that will hopefully be followed by a stable release, the T in the version string stands for testing.

 

The settings applet (About CSSU) in control panel now shows what flavor you have installed.

Keep in mind that changing between either flavors requires a reflash, but more about that later when the stable version's out.

 

by MohammadAG @maemo.org

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά "έσπασε" - ξεκόλλησε το βύσμα φόρτισης του κινητού από την μεριά του τηλεφώνου... τώρα τι μπορώ να κάνω... :X
Link to comment
Share on other sites

παιδιά "έσπασε" - ξεκόλλησε το βύσμα φόρτισης του κινητού από την μεριά του τηλεφώνου... τώρα τι μπορώ να κάνω... :X

Εχει αναφερθει ξανα. Αν εισαι μεσα στην εγγυηση πηγαινεις σε ενα nokia shop. Εκει υπαρχουν δυο περιπτωσεις. Στο φτιαχνουν με κοστος 50€ περιπου ή το στελνουν στην Ουγγαρια και ξεχνας το κινητο σου γιατι οσα πηγαν στα κεντρικα εκει δεν επιστραφησαν και αποσυναρμολογηθηκαν. Πιθανοτερο να σου προσφερουν ενα Ν8 ως αντικαταστατη ή στην καλυτερη ενα Ε7.

Αν δεν ειναι μεσα στην εγγυηση μπορεις να δοκιμασεις εκτος απο nokia shop αν δεν στο φτιαχνουν και καποιον αλλο τεχνικο χωρις να μπορω να σου εγγυηθω αποτελεσμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει ξανα. Αν εισαι μεσα στην εγγυηση πηγαινεις σε ενα nokia shop. Εκει υπαρχουν δυο περιπτωσεις. Στο φτιαχνουν με κοστος 50€ περιπου ή το στελνουν στην Ουγγαρια και ξεχνας το κινητο σου γιατι οσα πηγαν στα κεντρικα εκει δεν επιστραφησαν και αποσυναρμολογηθηκαν. Πιθανοτερο να σου προσφερουν ενα Ν8 ως αντικαταστατη ή στην καλυτερη ενα Ε7.

Αν δεν ειναι μεσα στην εγγυηση μπορεις να δοκιμασεις εκτος απο nokia shop αν δεν στο φτιαχνουν και καποιον αλλο τεχνικο χωρις να μπορω να σου εγγυηθω αποτελεσμα.

 

Προφανώς δεν είναι μέσα στην εγγύηση γιατί το άνοιξα και έβγαλα την πλακέτα ήδη... :rolleyes:

 

Από ότι το πάτησα από πάνω με το χέρι φόρτιζε... απλά θέλει ένα καλό κολληματάκι και κάποιον μάστορα που να πιάνει το χέρι του σε τέτοια λεπτοδουλειά...

 

χμμ... έχεις κάποιο τέτοιο κατάστημά στα υπόψιν η κάποιο τεχνικό...; Το κινητό είναι δώρο οπότε πως μπορώ να μάθω την προελευσή του; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ψιλοδουλεια μπορει να σου καψει ολη την πλακετα. Ευτυχως για το δικο μου Ν900 δεν εχω ψαξει να βρω καποιον τεχνικο ακομη.. Εννοεις απο που αγοραστηκε; Δεν εχει νοημα. Νομιζω ολα τα Ν900 φτιαχτηκαν στην Κορεα και απο οπου και αν το αγορασες υπευθυνη για την εγγυηση ειναι η nokia.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ψιλοδουλεια μπορει να σου καψει ολη την πλακετα. Ευτυχως για το δικο μου Ν900 δεν εχω ψαξει να βρω καποιον τεχνικο ακομη.. Εννοεις απο που αγοραστηκε; Δεν εχει νοημα. Νομιζω ολα τα Ν900 φτιαχτηκαν στην Κορεα και απο οπου και αν το αγορασες υπευθυνη για την εγγυηση ειναι η nokia.

 

Αφού έχασα την εγγύηση αν το πάω σε κάποιο κατάστημα νοκια να μου το φτιάξουν δεν θα κάνω δουλειά λες; Φυσικά θα σκάσω το 50άρι αλλά εντάξει... (αν κάνει τόσο δηλαδή)

 

Ξέρεις που μπορώ να απευθυνθώ κάποιο τηλέφωνο κάτι μπας και βγάλω άκρη;

Link to comment
Share on other sites

τα επισημα Nokia Care δεν θελουν το χαρτακι της αποδειξης αγορας.

βλεπουν ηλεκτρονικα αν το κινητο ειναι μεσα στην εγγυηση

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τελευταία απορία :

Επικοινώνησα με το nokia care στην περιοχή μου και μου είπαν :

 

Καλημέρα,

 

Για να γίνει εκτίμηση του κόστους επισκευής θα πρέπει να γίνει έλεγχος από τους τεχνικούς μας.

Το κόστος για τον έλεγχο είναι 8,00 ευρώ.

Μπορούμε να χρεωθούμε την courier (ACS) με 3,00 ευρώ ανα αποστολή, + 3,00 Αντ/λή.

 

Παρακαλώ για οποιοαδήποτε απορία, επικοινωνήστε μαζί μας στο **********.

Με εκτίμηση,

 

To γνωστό πλέων πρόβλημα με το βίζμα τις φόρτισης για να το φτιάξουν θα κοστίσει 50ευρό; Αμαρτία είναι να το στείλω για έλεγχο τζάμπα αφού ξέρω ήδη τι έχει... Και δεδομένου ότι το άνοιξα δεν έχω και εγγύηση άρα το κόστος θα είναι 50 ευρό η θα είναι παραπάνω;

 

50+8+3+3 = 64 ευρό!!! :blink: αξίζει λέτε

 

H λέτε να το πάω σε κάποιον ηλεκτρολόγο και ότι γίνει... με ένα 5ευρο το πολύ καθάρισα... (η καθάρισα το κινητό :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο ebw.gr και ρώτα τους με πόσα χρήματα μπορούν να στο κάνουν.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά "έσπασε" - ξεκόλλησε το βύσμα φόρτισης του κινητού από την μεριά του τηλεφώνου... τώρα τι μπορώ να κάνω... :X

λιγους μηνες πριν καποιο παιδι ειχε αναφερει οτι του το εφτιαξαν στο 9volto στον πειραια με 40 ευρω.δεν θυμαμαι λεπτομερειες.ψαξτο λιγο αν θες και ενημερωσε μας.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...