Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως αν δεν άρχιζε να υστερούσε σε θέματα hardware και οθόνης (λίγο μεγαλύτερη) θα παρέμενε το κινητό μου για πολύ ακόμα. Με είχε βολέψει αφάνταστα. Είχα ενθουσιαστεί με τη φήμη του Ν950 αλλά η Ν δυστυχώς μας απογοήτευσε.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά το N900 είναι σωτηρία!!!!

Χρησιμοποιώ:

Sygic Maps για navigation στο αμάξι.

Κάτι άλλα GPS προγραμματίδια για να κάνω tracking όταν κάνω περπάτημα, τρέξιμο, ποδηλασία κ.τ.λ.

To Evince για να ανοίγω αρχεία PDF, DjVu και να κάνω σκονάκια.

Το QCalculator, MathJinni και yacas για προχώ μαθηματικά (σκονάκι φάση).

Ο FM Transmitter τα σπάει για το αμάξι που έχει ράδιο δίχως MP3, ασε που συνεργάζεται και με το navigation και ακούς "στα 100 μέτρα δεξιά" από το ράδιο του αυτοκινήτου.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ εξεταστική χωρίς αυτό.

Τι κινητάρα θεέ μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδια , τι εγινε?!

 

πηρε το N900 full Ubuntu 12.04!

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?p=1174782#post1174782

 

καποιος να γραψει ενα θεμα , να το αναδειξουμε. τρελο respect

πλεον δηλαδη, μιλαμε για κανονικο υπολογιστη

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειχα μια εφαρμογη πριν κανω το flasharisma στο κινητο και οταν ειχα μια ειδοποιηση (mail ,sms κληση) ανα τακτα χρονικα διαστηματα με ειδοποιουσε με δονηση αν δεν εχω δει την ειδοποιηση.μηπως γνωριζει καποιος ποια ειναι? ή μηπως ρυθμιζετε απο τις default ρυθμισεις του κινητου? ;ή τωρα που το σκεφτομαι ειναι απο την κοινοτητα? και αλλη μια ερωτηση αν βαλω την εκδοση της κοινοτητας θα χαθουν ρυθμισεις του κινητου? βασικα επηρρεαζεται κατι γιατι δεν θυμάμαι ?ευχαριστω! Edited by kousanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. χθες το βράδυ άφησα το κινητό σε νορμαλ κατάσταση.το πρωι που ξύπνησα το βρήκα σβηστό.λέω θα έπεσε απο μπαταρία, αν και θυμάμαι ότι είχε. το βάζω στο φορτιστή. το λαμπάκι της φόρτισης δεν ανάβει και κάνει συνέχεια τη δόνηση στη αρχή, βγάζει το ΝΟΚΙΑ με σβηστή οθόνη και σβήνει πάλι. Δούλευε με τον μανίσιο πυρήνα. Ξανα φλάσαρα τον πυρήνα αλλά τίποτα. Μου είχε παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα και στο παρελθόν με τους custom kernels και γύρισα στον μανίσιο.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. χθες το βράδυ άφησα το κινητό σε νορμαλ κατάσταση.το πρωι που ξύπνησα το βρήκα σβηστό.λέω θα έπεσε απο μπαταρία, αν και θυμάμαι ότι είχε. το βάζω στο φορτιστή. το λαμπάκι της φόρτισης δεν ανάβει και κάνει συνέχεια τη δόνηση στη αρχή, βγάζει το ΝΟΚΙΑ με σβηστή οθόνη και σβήνει πάλι. Δούλευε με τον μανίσιο πυρήνα. Ξανα φλάσαρα τον πυρήνα αλλά τίποτα. Μου είχε παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα και στο παρελθόν με τους custom kernels και γύρισα στον μανίσιο.

 

Καλησπέρα ...

 

Το ίδιο σύμπτωμα είχα και εγώ! Μετά από ένα ξαφνικό Restart που έκανε μόνο του κόλλησε με το να προσπαθεί να φορτώσει όπως και παραπάνω εμφανίζοντας το σήμα της ΝΟΚΙΑ και να κάνει την δόνηση και μετά πάλι απο την αρχή.

Την πρώτη ημέρα κάποια στιγμή μετά από αλλεπάλληλα Restart που προσπαθούσε να φορτώσει μου έβγαλε το μήνυμα "Device Malfunction". Κάποια στιγμή μου φόρτωσε αλλά όλα τα εικονίδια και τα χρώματα ήταν σαν "χαλασμένα".

Είδα ότι δεν αναγνώριζε την εσωτερική μνήμη των 32GB !!

Μετά από πολλές προσπάθειες του έκανα ένα Vanilla flash και φάνηκε να στρώνει....

Όμως μόλις πήγαινα να του επαναφέρω το backup μετά από λίγο πάθαινε τα ίδια ...

 

Μετά απο συνεχόμενα φλασαρίσματα και επαναφέροντας μόνο τα βασικά φάνηκε κάπως να στρώνει το κινητό.

Όμως μετά από περίπου μια μέρα παρουσίασε τα ίδια περίπου συμπτώματα.

 

Παρατήρησα ότι αν "ζόριζες" το κινητό (μην φανταστείτε τίποτα το τρομερό απλά μια κλήση π.χ. 30 λεπτών) εμφάνιζε το πρόβλημα,

αν προσπαθούσες να το ανοίξεις την ίδια στιγμή έμπαινε στην διαδικασία του συνεχόμενου restart. Αν το άφηνες κάποια ώρα κλειστό στην συνέχεια μπορούσε να φορτώσει κανονικά, όσο πιο πολύ το άφηνες τόσο πιο κανονικά ξεκίναγε !!

Μου θύμισε το πρόβλημα με την υπερθέρμανση των παλιότερων CPU κυρίως της AMD στους Η/Υ.

 

Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες και επειδή ήμουν στις τελευταίες μέρες της εγγύησης το πήγα για έλεγχο σε ΝΟΚΙΑ CARE.

Σε καμιά 10 μέρες θα έχω τα αποτελέσματα μιας και μου είπαν θα το στείλουν στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Να το κρατήσω ή να προσπαθήσω αν γίνεται να πληρώσω την διαφορά και να πάρω το Ν9 ?

 

Το προσπάθησα και εγώ πριν δεκαπέντε μέρες αλλά μου είπαν ότι δίνουν μόνο το Ε7 ή το Ν8 και μάλιστα μου έδωσαν το Ε7 χωρίς καν να μου δώσουν τη δυνατότητα επιλογής.

 

Καλησπέρα ...

Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες και επειδή ήμουν στις τελευταίες μέρες της εγγύησης το πήγα για έλεγχο σε ΝΟΚΙΑ CARE.

Σε καμιά 10 μέρες θα έχω τα αποτελέσματα μιας και μου είπαν θα το στείλουν στο εξωτερικό.

 

Το ίδιο είχαν πει και σε μένα αλλά τελικά απάντηση πήρα μετά από 29 μέρες: Ελάτε να παραλάβετε σε αντικατάσταση το Ε7.

Επίσης ότι η εγγύηση για το Ε7 λήγει με τη λήξη της εγγύησης του Ν900.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως το αλλάζουν μόνο με Ε7 ή Ν8 αν μου δοθεί η δυνατότητα να επιλέξω ποιο να προτιμήσω ?

Με πιθανότητα πώλησης του ώστε να συμπληρώσω και να πάρω το Ν9.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τέτοια ευχάριστα νέα να ακούω. Και πριν 2 μήνες δεν πήρα κινητό γιατί έλεγα, σκυλί ειναι αυτό τι να καταλάβει. Εγώ υποτίθεται έχω εγγύηση από την Wind για πάντα, να δω τι θα μου αραδιάσουν. Στο τεχνικό κομμάτι, χθές έκανα hard reset. Ανοίγει, δείχνει logo ΝΟΚΙΑ, παει στις 5 τελειες και μετά ρεσταρτ και πάλι απο την αρχή. Δοκίμασα, να περάσω το meego στην κάρτα. Το κινητό ανοίγει κανονικά, κάνει ότι λειτουργίες μπορεί να κάνει το meego με το Ν900 και είδα και τα 32GB με usb mass storage. Προφανώς, χτυπάει στο root κομμάτι και δεν ανοίγει ούτε με vanilla flash.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πίστευα!

Έκανα ότι προσπάθεια μπορούσα μπας και το επαναφέρω αλλά δεν....

Πάντως το Vanilla μπόρεσα να το περάσω μόνο από Linux !!

Στα Windows μου πέταγε μήνυμα λάθους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νεμο λέγεται. Η 1.3 εκδοση που έβαλα θέλει δουλειά ακόμα για το Ν900. Πότε μου κολλάει νανοίξει μια εφαρμογή, πότε την ανοίγει αμέσως.αυτο εξαρτάται και από τη ταχύτητα της κάρτας. Πολλά δεν δουλεύουν. όπως wifi με sim μέσα.Κάμερα έτσι και έτσι οι φωτό. To usb του δούλευε όπως στο maemo. Παραπάνω δεν το έπαιξα.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως το αλλάζουν μόνο με Ε7 ή Ν8 αν μου δοθεί η δυνατότητα να επιλέξω ποιο να προτιμήσω ?

Με πιθανότητα πώλησης του ώστε να συμπληρώσω και να πάρω το Ν9.

 

Η τιμή και των 2 είναι περίπου ίδια στην περίπτωση της μεταπώλησης.

Το Ε7 έχει φυσικό πληκτρολόγιο ενώ το Ν8 πιο πολλά Megapixel (άχρηστα) και Flash Xenon.

Πάντως εγώ Ν9 με SAR 1,2 δε θα αγόραζα σε καμιά περίπτωση.

Θα πήγαινα σε Samsung Android.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να βγάλουμε τις επαφές μας, από backup αρχείο που έχουμε???

σημείωση: το κινητό δεν δουλεύει.

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Με το nbu contacts extractor δεν τα βλέπει γιατί το Backup έγινε από το κινητό και όχι από τη PC Suite. Ευχαριστώ όπως και ναχει.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά?

Διαβάζω συνεχώς για όλο και περισσότερα Ν900 που χαλάνε.

Μια το ένα, μια το άλλο.

Να ανησυχώ? :( Εμφανίστηκαν τίποτα δείγματα πριν την τουβλοποίηση?

Το έχω από την 1η μέρα παρουσίασης του, το προσέχω πάρα πολύ, δεν έχει πέσει ούτε μια φορά και γενικώς δεν έχω κάποιες ιδιαίτερες δυσλειτουργίες.

 

Και μια ερώτηση ακόμα....

Όσοι αντιμετωπίσατε θέμα, μήπως είχατε κάνει overclock?

Ή να το πάω σε κανένα παπά να το διαβάσει? :lol:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Απότι έχω διαβάσει στο ιντερνετ, πολύ κόσμος τοχει πάθει, αλλα με hard reset εστρωνε. Το δικό μου με Overclock άρχισε να κάνει κάτι χαζά, του στυλ να μην ανοίγει, να πρέπει να το αφήσω χωρίς μπαταρία κανα 2ωρό και μετά.Μετά γύρισα σε stock kernel και δούλευε κανονικά, αλλά μια μέρα ξύπνησα, το κινητό είχε κλείσει απο μόνο του, άνοιξε μόνο για το ξυπνητήρι και μετά τα κακάρωσε τελειώς. Βέβαια, σήμερα ακολούθησα μια ανορθόξη μέθοδο και φαίνεται το κινητό να δουλεύει μια χαρά. Το έλυσα τελείως (και αισθητήρες κάμερες εκτός), πλυσιματάκι με tide και πινελάκι, το άφησα να στεγνώσει, πλύσιμο την πλακέτα και με καθαριστικό υγρό επαφών και άνοιξε με τη μια. Όλα φαίνεται να δουλευούν κανονικά.Κάμερες,ηχεία, πέρασα και backup. Θα ενημερώσω για περαιτέρω.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και το O/C παιδια...!

 

Αλλο ειναι να το εχεις max @ 700, 800, 850 Mhz... και αλλο κοντα στο 1GHZ (ή και παραπανω)

 

**παντως το πιο συνηθες προβλημα που βγαζει το Ν900 δεν εχει να κανει με τετοια πραγματα οπως γνωριζετε πολυ καλα. εχει να κανει με το κwl0 USB

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όντως το συχνο πρόβλημα ήταν και είναι με το usb.τώρα τι συνέβει και τα έπαιξε το κινητό, ένας θεός ξέρει.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παρολο που εχω παρει το Ν9 ερωτευομαι το Ν900 μου ολο και περισσοτερο

Το Ν9 δεν το έχω πάρει ακόμη αλλά το Ν900 έχει κλέψει και την δική μου καρδιά.. Τελικά θα το φτιάξω, καλύτερα από το να κάθετε στο συρτάρι :(

Αμάν αυτό το micro-USB ξενέρωσε αρκετό κόσμο :down: Θα ενημερώσω όταν θα έχω νέα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...