Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες! Έστειλα ήδη e-mail στα καταστήματα , περιμένω απάντηση και θα σας ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ γιατα νεότερα... Edited by hackertom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά, μπορώ να πω πως τα 2 καταστήματα ανταποκρίθηκαν ταχύτατα! :)

 

Το 9Volto μου είπε :

το κόστος για την αλλαγή στο βυσμα φόρτισης είναι 40 Ευρώ + 7,00 τα μεταφορικά από εμάς προς εσάς με courier ACS.

 

Το ebw μου είπε :

Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να μας στείλετε το κινητό σας με Γενική ταχυδρομική με χρέωση δική μας

(πήγαινε-έλα 7,00€) θα το ελέγξει το τεχνικό μας τμήμα και θα σας ενημερώσει για το κόστος πριν

να κάνει οτιδήποτε. Σας ευχαριστούμε.

 

Μου ακούγετε ποιο σίγουρη η επιλογή στο 9Volto γιατί μου απάντησαν πως μπορούν να το κάνουν...αν και σαν κόστος + των μεταφορικών δεν το λες μικρό... Εσείς τι με συμβουλεύεται; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μπορώ να πω πως τα 2 καταστήματα ανταποκρίθηκαν ταχύτατα! :)

 

Το 9Volto μου είπε :

 

 

Το ebw μου είπε :

 

 

Μου ακούγετε ποιο σίγουρη η επιλογή στο 9Volto γιατί μου απάντησαν πως μπορούν να το κάνουν...αν και σαν κόστος + των μεταφορικών δεν το λες μικρό... Εσείς τι με συμβουλεύεται; :rolleyes:

 

Αν σου αρέσει το τηλέφωνο και έχεις όρεξη για χακεριές (όπως λέει και το ψευδώνυμό σου) να το φτιάξεις, γιατί δεν θα βρεις άλλο σαν κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μπορώ να πω πως τα 2 καταστήματα ανταποκρίθηκαν ταχύτατα! :)

 

Το 9Volto μου είπε :

 

 

Το ebw μου είπε :

 

 

Μου ακούγετε ποιο σίγουρη η επιλογή στο 9Volto γιατί μου απάντησαν πως μπορούν να το κάνουν...αν και σαν κόστος + των μεταφορικών δεν το λες μικρό... Εσείς τι με συμβουλεύεται; :rolleyes:

 

Αφού υπάρχει είδη μια περίπτωση με επιτυχία στο 9volto... εγώ δεν θα το σκεφτόμουν... κατευθείαν στο 9volto...

με 40 ευρώ σου ζωντανεύει το τηλέφωνο... μην το σκέφτεσαι και πολύ... αξίζει!

 

(εγώ το έχω κρατήσει ως σημείωση σε περίπτωση που το χρειαστώ...)

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει είδη μια περίπτωση με επιτυχία στο 9volto... εγώ δεν θα το σκεφτόμουν... κατευθείαν στο 9volto...

με 40 ευρώ σου ζωντανεύει το τηλέφωνο... μην το σκέφτεσαι και πολύ... αξίζει!

 

(εγώ το έχω κρατήσει ως σημείωση σε περίπτωση που το χρειαστώ...)

 

Το έστειλα τελικά σήμερα στο 9volto. Τα παιδιά μου απάντησαν άμεσα και ευγενικά.

 

Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα στειλει και το δικο μου στο 9volto για αλλο προβλημα.δεν το εφτιαξαν αλλα ηταν εξυπηρετικοτατοι και δεν με χρεωσαν ουτε ελεγχο,μονο τα μεταφορικα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα . Εχω το κινητο απο τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του αλλα τον τελευταιο καιρο αρχιζει να μου κολλαει και να αργει σε διαφορες εφαρμογες και να ανοιξει βασικες λειτουργιες του κινητου οπως τα conservations... εχω βαλει τα update της κοινοτητας.τ μπορει να παιζει? Μηπως χρειαζεται να κανω καποιο καθαρισμο(οπως τα pc) ή δεν υπαρχει κατι τετοιο?ή πρεπει να παω σε καποιο flasharisma ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα . Εχω το κινητο απο τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του αλλα τον τελευταιο καιρο αρχιζει να μου κολλαει και να αργει σε διαφορες εφαρμογες και να ανοιξει βασικες λειτουργιες του κινητου οπως τα conservations... εχω βαλει τα update της κοινοτητας.τ μπορει να παιζει? Μηπως χρειαζεται να κανω καποιο καθαρισμο(οπως τα pc) ή δεν υπαρχει κατι τετοιο?ή πρεπει να παω σε καποιο flasharisma ?

Και σε μένα τα update της κοινότητας δημιούργησαν πολλά προβλήματα οπότε του πάτησα όχι μόνο φλασάρισμα αλλά πλήρη εγκατάσταση και VANILLA (http://wiki.maemo.org/Updating_the_tablet_firmware#Flashing_the_eMMC_in_the_N900) και FIASCO (http://wiki.maemo.org/Updating_the_tablet_firmware#N900_2) όπότε θυμήθηκα τις παλιές καλές του μέρες.

Φυσικά αυτό χρειάστηκε πάνω από τρεις ώρες δουλειάς για επαναφορά και όλων των ρυθμίσεων στα επιθυμητά, αλλά χαλάλι.

Πάντως την εφαρμογή της κοινότητας δεν την ξαναεγκαθιστώ με τίποτα ξανά!

Τί ακούσια reset μου πετούσε σε άσχετο χρόνο, τί ανοίγματα εφαρμογών χωρίς λόγο με το άναμμα και μόνο της οθόνης τι......

Απέφυγα την επαναφορά Backup από φόβο και μόνο μη μου εγκατασταθεί κάτι που έχει σχέση με CSSU.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι το cssu μέχρι πρόσφατα ήταν μόνο σε testing μορφή. Τώρα που έχει βγει stable έκδοση αξίζει να το ξαναδοκιμάσεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα . Εχω το κινητο απο τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του αλλα τον τελευταιο καιρο αρχιζει να μου κολλαει και να αργει σε διαφορες εφαρμογες και να ανοιξει βασικες λειτουργιες του κινητου οπως τα conservations... εχω βαλει τα update της κοινοτητας.τ μπορει να παιζει? Μηπως χρειαζεται να κανω καποιο καθαρισμο(οπως τα pc) ή δεν υπαρχει κατι τετοιο?ή πρεπει να παω σε καποιο flasharisma ?

πριν απ ολα δοκιμασε να το αφησεις χωρις μπαταρια για κανα 5λεπτο (μετα θα χρειαστει να ξανακανεις καποιιες απλες ρυθμισουλες).

εχει βοηθησει πολλους που ειχαν διαφορα μικροπροβληματα.

αν δεν στρωσει και παλι μπες xterm και δωσε ως root

apt-get update (enter)

apt-get install mp-fremantle-community-pr (enter)

να εχεις ενεργη συνδεση.

ισως να σου λειπει καποιο πακετο του cssu.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι το cssu μέχρι πρόσφατα ήταν μόνο σε testing μορφή. Τώρα που έχει βγει stable έκδοση αξίζει να το ξαναδοκιμάσεις

 

Το μπούχτισα το νεραντζάκι ! Ποτέ ξανά και με τίποτα CSSU.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Το μπούχτισα το νεραντζάκι ! Ποτέ ξανά και με τίποτα CSSU.

 

το community update ειναι ο,τι καλυτερο εχει συμβει στο Ν900

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το μπούχτισα το νεραντζάκι ! Ποτέ ξανά και με τίποτα CSSU.

μου θυμησες τον εαυτο μου πριν 4 μηνες περιπου.το ειχα φλασαρει λογω καποιων προβληματων που ειχα με το cssu.δυο μερες το ειχα μανισιο.παραπανω δεν αντεξα.πατησα το πρασινο testing και εκτοτε δουλευουν ολα ρολοι.θα σου προτεινα ανεπιφυλαχτα να το δοκιμασεις κι εσυ.πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

μου θυμησες τον εαυτο μου πριν 4 μηνες περιπου.το ειχα φλασαρει λογω καποιων προβληματων που ειχα με το cssu.δυο μερες το ειχα μανισιο.παραπανω δεν αντεξα.πατησα το πρασινο testing και εκτοτε δουλευουν ολα ρολοι.θα σου προτεινα ανεπιφυλαχτα να το δοκιμασεις κι εσυ.πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

 

Με έπεισες εν μέρει.

Θα το δοκιμάσω όταν θα αποκτήσει δυνατότητα απεγκατάστασης (δηλαδή ποτέ).

Γιατί θέλετε να με ταλαιπωρήσετε πάλι ρε παιδιά;

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα !επειδη με κουρασε αρκετα το κινητο με το κολληματα που μου βγαζει τελευταια αποφασισα να του κανω ενα flashaρισμα! μπορειτε να μου δωσετε καποια λινκ με οδηγιες να ξερω απο που θα αρχισω :p ? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !επειδη με κουρασε αρκετα το κινητο με το κολληματα που μου βγαζει τελευταια αποφασισα να του κανω ενα flashaρισμα! μπορειτε να μου δωσετε καποια λινκ με οδηγιες να ξερω απο που θα αρχισω :p ? ευχαριστω!

 

εγω ειχα χρησιμοποιησει αυτο τον οδηγο και δουλεψε τελεια.

 

αν καποιος εχει να προτεινει κατι αλλο (σε ελληνικη γλωσσα ισως) ας το δωσει :)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις εκανα οτι λεει αυτος εδω ο οδηγος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3037012#post3037012 που βρηκα στο σιτε . η διαφορα με αυτον που ποσταρες ειναι μαλλον οτι ο δικος σου κανει "φορματ" και στο σκληρο δισκο του κινητου ? να συνεχισω την διαδικασια απο αυτο το σημειο ή πρεπει να τα κανω παλι ολα απο την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

εγω μολις εκανα οτι λεει αυτος εδω ο οδηγος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3037012#post3037012 που βρηκα στο σιτε . η διαφορα με αυτον που ποσταρες ειναι μαλλον οτι ο δικος σου κανει "φορματ" και στο σκληρο δισκο του κινητου ? να συνεχισω την διαδικασια απο αυτο το σημειο ή πρεπει να τα κανω παλι ολα απο την αρχη?

 

To vanilla flashing σβήνει τo home directory και επαναφέρει το κινητό πλήρως στην εργοστασιακή κατάσταση. Σβήνει ότι έχεις αποθηκευμένο στην εσωτερική μνήμη(φωτογραφίες, επαφές, ρυθμίσεις κτλ.)

Αν το κάνεις θέλει προσοχή να μην ανοίξεις καθόλου το κινητό μέχρι να κάνεις και το "απλό" φλασάρισμα. Δες περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

sorry αν κουραζω αλλα δν καταλαβα ...θα πρεπει να ξανακανω ολα απο την αρχη για να κανω και το vanilla flashing?αν οχι οταν θα κανω το vanilla θα σβηστουν και οι εφαρμογες που εχω εγκαταστασει ετσι?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

sorry αν κουραζω αλλα δν καταλαβα ...θα πρεπει να ξανακανω ολα απο την αρχη για να κανω και το vanilla flashing?αν οχι οταν θα κανω το vanilla θα σβηστουν και οι εφαρμογες που εχω εγκαταστασει ετσι?ευχαριστω

 

Υπάρχουν δύο τρόποι φλασαρίσματος. Ο "μαλακός" τρόπος είναι να φλασάρεις το fiasco αρχείο, σύμφωνα με τις οδηγίες οπότε σβήνονται όλες οι εφαρμογές, όχι όμως τα προσωπικά σου αρχεία και δεδομένα.

Ο "σκληρός" τρόπος είναι να φλασάρεις πρώτα το vanilla αρχείο και αμέσως μετά το fiasco, ώστε να επαναφέρεις τη συσκευή πλήρως στην αρχική εργοστασιακή κατάσταση.

Γενικά ο "σκληρός" τρόπος δεν προτιμάται, εκτός αν αντιμετωπίζεις πρόβλημα που δεν διορθώνεται με το απλό φλασάρισμα, ή θέλεις να πουλήσεις το τηλέφωνο.

Εξυπακούεται ότι σε κάθε περίπτωση πρώτα κρατάς backup σε εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο

Edited by syd77
Link to comment
Share on other sites

Να ρ τήσω μια και θελω να το χτυπήσω και μαλλον καποιους μηνες δεν θα χω pc internet

Υπαρχει περιπτ ση να χρειαστει να το επαναφερω;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

oχι δεν κρασαρει το κινητο

 

εκτος και αν το παραλαβεις "λιωμενο"

ζητα απο τον αγοραστη πριν στο δωσει να στο φλασαρει στην τελευταια επισημη pr

την pr 1.3.1 (οκτωβριος 2011)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για να θυμηθουμε μερικα απιστευτα βιντεο της Νοκια για το Ν900

: )

 

<--- το αγαπημενο μου

Ν900 features

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...