Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@prodigy Εσενα το εχει η μοιρα σου τελικα να κυνηγας μονοκερους... πρωτα το 7700, τωρα το dali....

 

Μπορείς να με προσθέσεις και μένα στην παρέα του prodigy? :lol:

 

 

 

 

 

Τα 200 ειναι καλα (και κατα πασα πιθανοτητα αν το παρω θα φαει αλλαγη σε ολα τα καπακια παραυτα, οποτε δν μας ψιλονοιαζει και η κατασταση), αλλα οχι για μενα, ακομα ειναι πολλα. Γυρω στα 150 (ή ακομα πιο κατω), θα το συζητουσα.

 

Προσωπικά δεν ξέρω αν θα έπαιρνα Ν900 μεταχειρισμένο αν δεν ήξερα την ιστορία του κινητού στα χέρια του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

Αφενός το να αλλάξεις καπάκι δε μου λέει κάτι.

Το ίδιο μπορεί να έχει κάνει ήδη ο προηγούμενος για να κρύψει τις τούμπες και τα crash tests.

Αφετέρου, λάθος χρήση του Ν900 (πχ overclocking σε μεγάλα νούμερα λόγω απειρίας που μπορεί να έχουν φέρει το μηχάνημα στα όρια των αντοχών ως προς το hw του) μπορεί να σε κάνει να αγοράσεις ένα κινητό με λίγα € αλλά ουσιαστικά μετά από ελάχιστο χρόνο να γίνει ένα ωραιότατο διακοσμητικό τουβλάκι στα χέρια σου.....

 

Εγώ πχ έχω ήδη αγοραστή stand by για το Ν900 μου, ΑΝ το πουλήσω για κάποια άλλη συσκευή (πχ Ν9)

Αλλά ο αγοραστής ξέρει πόσο ψείρας είμαι και πως ούτε μου έχει πέσει, ούτε overclock έκανα (πιθανότατα κακώς), ούτε θέλω να κρύψω κάτι......

 

 

 

(για να ειμαι ειλικρινης φοβαμαι και 3 πραγματα : 1) 3-row qwerty,

 

Το κρυφό πληκτρολόγιο είναι άριστο!!

Γράφω τυφλό σύστημα χαλαρά και ταχύτατα και ποτέ δε με προβλημάτισε.

Έχει και τους συνδυασμούς πλήκτρων ως εντολές που βολεύουν πάρα πολύ.

Αν έπαιζες μια βδομάδα, δε θα το άλλαζες....

Και γιαυτό με έχει χαλάσει που το Ν9 δεν έχει.

Και κάτι επίσης πολύ βολικό των κρυφών hw πληκτρολογίων

Σερφάρεις και γράφεις χωρίς να χάσεις ούτε μισή ίντσα από την οθόνη.

Δηλαδή, ενώ γράφω εδώ, έχω 3.5" οθόνη όσο γράφω (ενώ χωρίς hd πληκτρολόγιο κλέβω τη μισή+ οθόνη με το εικονικό πληκτρολόγιο)

 

 

 

2) resistive οσο καλη και να ειναι, παραμενει resistive

 

Είναι απίστευτα καλή.

Πολύ καλή απόκριση, πολύ καλή ευαισθησία και ακρίβεια στους χειρισμούς.

Τη γραφίδα τη χρησιμοποιώ ελάχιστα....

 

 

 

2α) εχω κολλημα με γυαλι/μεταλλα, και το Ν900 χωρις γυαλι μου φαινεται οτι το υλικο της οθονης θα γινεται ταπουνα για πλακα

 

Έχω το Ν900 1.5 χρόνο και δεν έχει καταλάβει τίποτα!

Η οθόνη εξακολουθεί να είναι γυαλιστερή σα καινούρια (έκανα χρήση προστασίας οθόνης για το μισό χρόνο μόνο)

 

 

 

 

3) δεν εχω αποφασισει αν με βολευουν τα touch κινητα)

 

Εδώ δε μπορώ να απαντήσω!!

Εγώ από την άλλη, τα τελευταία χρόνια 7 χρόνια χρησιμοποιώ touch κινητά (7710, 5800, Ν900) και δε μπορώ να δεχθώ κινητό χωρίς touch οθόνη!!

Γελάω πολύ όταν συλλαμβάνω τον εαυτό μου να χαϊδεύει οθόνη κινητού που...δεν είναι touch :lol:

 

 

 

Ασχετο, απο ενταση πως τα παει? Δεχεται μηπως remote control?

 

 

Η ένταση είναι ικανοποιητική.

Δεν είναι το ίδιο ικανό σα το 5800, αλλά είναι πολύ καλό και με πιο ποιοτικό χαρακτήρα ως προς το άκουσμα.

Οι χροιές είναι καλύτερες, θα ήθελα λίγο περισσότερες χαμηλές (αλλά δεν είμαι παράλογος στις απαιτήσεις μου)

 

Με χαλάει που σε σύνδεση BT πρέπει πάρα πολλές φορές να «γκαζώσω» την ένταση επειδή (μέσα στην τρέλα του) το κινητό την χαμηλώνει πολύ από μόνο του!!

Αλλά μου έχει γίνει συνήθεια πλέον....

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:D Ευχαριστω για το input :)

Σιγουρα το Ν900 ειναι μια εκπληκτικη συσκευη, αλλα και εγω ειμαι ιδιοτροπος χρηστης!

 

Ειχα και εγω touch κινητο (pda δηλαδη, qtek 2020) για πολυ καιρο (ακομα το εχω), τα τελευταια χρονια γυρισα στα απλα κινητα, και δεν μου εχει λειψει καθολου! Εδω και καποιο καιρο εχω ενα blade... τιποτα! Δεν με εχει κερδισει κανενα μεχρι στιγμης. Ελπιζω στο maemo για να μιλησει ο nerd μεσα μου :lol: Το android εχει κριση ταυτοτητας...

 

Τα μονα που μου 'μιλανε' ειναι με σειρα απο το λιγοτερο->περισσοτερο Ν900->Ε7->Ν950(αμ τι νομιζατε, μονο εσεις οι 2? :shifty: ) Κατα τα αλλα δεν με τραβανε οι touch συσκευες, θελω πληκτρα! Απολυτο control! Αλλα και συμβατικες συσκευες εφτασαν πλεον το 100% των δυνατοτητων τους. Δυσκολοι καιροι :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τωρα στα σοβαρα θελω να μου πειτε (οποιος εχει την καλοσυνη) αν υπαρχει κατι, καθολικα καλυτερο.

 

βγηκε και το Ν9, εχουμε δει και Ε7, Μilestone 2, κλπ

 

θελω να μου πειτε 1 συσκευη που να ειναι ανωτερη σε ολους τους τομεις απο το Ν900. Μια, που την αλλαζεις και λες "εκανα αναβαθμιση"

(αντε, ας ειναι στο 90%)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τωρα στα σοβαρα θελω να μου πειτε (οποιος εχει την καλοσυνη) αν υπαρχει κατι, καθολικα καλυτερο.

 

βγηκε και το Ν9, εχουμε δει και Ε7, Μilestone 2, κλπ

 

θελω να μου πειτε 1 συσκευη που να ειναι ανωτερη σε ολους τους τομεις απο το Ν900. Μια, που την αλλαζεις και λες "εκανα αναβαθμιση"

(αντε, ας ειναι στο 90%)

 

στο ebay το 950... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια ειναι καλη εποχη για να παρουμε το n900? Ηταν να το αγορασω πριν απο μερικες εβδομαδες αλλα λογω εξεταστικων κτλ πηγε πισω το θεμα... Ειδα οτι βγηκε και το n9(το οποιο δεν μου αρεσε) και εχω αρχισει να σκεφτομαι: μηπως δεν ειναι εποχη για αγορα του n900?
Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα είναι εποχή για Ν900. (το fanboy μίλησε)
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια ειναι καλη εποχη για να παρουμε το n900? Ηταν να το αγορασω πριν απο μερικες εβδομαδες αλλα λογω εξεταστικων κτλ πηγε πισω το θεμα... Ειδα οτι βγηκε και το n9(το οποιο δεν μου αρεσε) και εχω αρχισει να σκεφτομαι: μηπως δεν ειναι εποχη για αγορα του n900?

 

αν μπορεις να βρεις κατι παρομοιο σε τετοιο λειτουργικο και με qwerty...

 

oποτε..μια χαρα ειναι η εποχη για Ν900

 

 

***κατι ασχετο με την κουβεντα αλλα οχι off topic: εχω διπλα διπλα ενα Ν97 και ενα Ν900. πραγματικα ακομα και σε εμφανιση το δευτερο ειναι πολυ μπροστα.

τελικα ειναι τελειο το Ν900 που εχει ghost face (εντελως μαυρο μπροστα)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον, οπως ειπα χθες απεκτησα ενα Ν97.

Θα ειμαι συντομος και θα τα πω ολα σε 3 γραμμες:

 

Ν97. Eιμαι με Opera mobile 11 και εχω ανοικτα 4 tabs (ή 5 , δεν θυμαμαι). Το αποτελεσμα? "Μνημη πληρης, κλειστε εφαρμογες".

 

Στο Ν900 τωρα, για να γινει το ιδιο πρεπει εκτος απο Opera 11 με αρκετα tabs, πρεπει να εχω (το δοκιμασα χθες) περιπου 26 εφαρμογες επιπλεον ανοικτες ταυτοχρονα για να γινει "ερπετο"

 

Χαωτικη διαφορα ετσι? και μιλαμε για κινητα του β' εξαμηνου του 2009 με τιμη στον Θεο.

 

*επισης να σημειωσω την τεραστια διαφορα στα υλικα κατασκευης (ακομα και τα πλαστικα οπως το καπακι της πλατης δεν συγκρινονται)

*η πλατη του slider τωρα, στο ενα ειναι πλαστικο, στο αλλο μεταλλο.

*Ν900 ανωτερο και στις φωτο.

 

στο μοναδικο σημειο που το Ν97 ειναι ανωτερο (για εμενα) ειναι η μουσικη απο τα ακουστικα και γενικα το μενου της μουσικης.

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

 

***εκανα και αλλα διαφορα benchmarks (κυριως ανοιγμα σελιδων στο ιντερνετ) αλλα το θεαμα δεν ηταν καθολου ομορφο. ας μην το συνεχισω καταλαβαινετε τι διαφορα διεπιστωσα.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

Ν97. Eιμαι με Opera mobile 11 και εχω ανοικτα 4 tabs (ή 5 , δεν θυμαμαι). Το αποτελεσμα? "Μνημη πληρης, κλειστε εφαρμογες".

 

 

καλα εδω στο Ν8 με τον mobile στα 6 μου βγαινει μνημη πληρης :lol: καμια αλλη εφαρμογη... στον μινι παιζει να εχω ανοιξει και 20 χωρις προβλημα...

 

αλλα σκεψου και τη διαφορα στο εσωτερικο..;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τώρα το πρόσεξα:

Πληκτρολογάς http://www.maemo.nokia.com

και ανοίγει http://swipe.nokia.com/

 

The N900 survey has ended. το μόνο κομμάτι που έμεινε από το maemo.nokia.com...

όλοι οι συνδέσμοι καταλήγουν στο http://swipe.nokia.com/

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Το Ν900 είναι και επισήμως «νεκρό» :(

 

Και το Ν9 το έθαψαν ΠΡΙΝ καν κυκλοφορήσει! :mad:

 

Εύγε Nokia, ceo και σια....

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Quadboot Nokia N900 says yes!Android,Maemo 5,Meego and Kubuntu Mobile

http://mynokiablog.com/2011/07/19/quadboot-nokia-n900-says-yes-android-maemo-5-meego-and-kubuntu-mobile/

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tllkPbUTDbQ]N900 Running 4 Operating Systems - YouTube[/ame]

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hildon desktop portrait mode

 

πληρες portrait mode. το εχετε βαλει?

εγω τωρα το πηρα χαμπαρι.

 

Μπορω να πω πως δουλευει αψογα και μαλλον αυτη η λειτουργια θα ειναι integrated στο επερχομενο cssu update.

 

επισης: Overclock N900 to 2 GHz [Tutorial]

για τα lulz και μονο :p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

επισης: Overclock N900 to 2 GHz [Tutorial]

για τα lulz και μονο :p

 

:lol::lol::lol: ωραιο :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

επισης: Overclock N900 to 2 GHz [Tutorial]

για τα lulz και μονο :p

 

Πόσο αστείο ρε συ;; :p

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

oταν ειδα τον τιτλο η αληθεια ειναι ενιωσα ενα ομορφο γαργαλητό στο στομαχι απο χαρα.

 

αλλα τελικα προσγειωθηκα :p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στο maemo.org πως το Ν900 θα κανει ... τι αλλο... ποδαρικο στο επερχομενο Android 2.3.5

 

αλλα θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα και το τελευταιο port του λειτουργικου στη συσκευη μας.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στο maemo.org πως το Ν900 θα κανει ... τι αλλο... ποδαρικο στο επερχομενο Android 2.3.5

 

αλλα θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα και το τελευταιο port του λειτουργικου στη συσκευη μας.

 

κριμα... περιμενω και το παγωτο...

 

Btw, τι εγινε με το ν8? Το πηρες?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

κριμα... περιμενω και το παγωτο...

 

Btw, τι εγινε με το ν8? Το πηρες?

 

oταν παρεις Ν900 , θα παρω Ν8:p

 

δεν ξερω ρε συ, εκει που ειμαι ετοιμος, κατι με κραταει.

συμφωνησαμε με τον φιλο μου στα 230 για ελληνικο μαυρο Ν8 αλλα τον κραταω σε αναμονη:O

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι και σε καλη κατασταση... ;)

 

τωρα θα παμε κατευθειαν για Ν9 (του χρονου τετοια εποχη :p) πανε στο 801 :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...