Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγω τωρα περασα τις gapps αλλα μολις ξαναnοιξα το κινητο δεν ειδα πουθενα το market.Εχουν εγκατασταθει οι :

-car home

-google search

-news&weather

-talk

Πρεπει να τις ξαναεγκαταστησω?Πρεπει πρωτα να σβησω αυτες που περαστηκαν (αν ναι,πως? ) ?

Το αρχειο που εγκατεστησα λεγεται gapps-gb-20110307-signed.zip .

Μηπως επρεπε να εγκαταστηκω καποιο αλλο ή να το ξανακατεβασω ???Αν ναι,απο που να το κατεβασω?(την ρομ την κατεβασα απο clockworkmod,οποτε δεν ξερω απο που να κατεβασω τις gapps)

Oι εφαρμογές αυτές περιέχονται στη rom. Για να μη σου εμφανίζεται το market τότε κάτι δεν έγινε σωστά στην εγκατάσταση των gapps. Υπάρχει και νεότερη έκδοση από αυτήν που προτείνεις (η gapps-gb-20110613-signed.zip) αλλά εξαρτάται από την έκδοση που έχεις βάλει. Είσαι με κάποια nightly ή με stable και αν ναι με ποιά;

 

Για ορθογραφικό έλεγχο τι έχετε βάλει τώρα που χάθηκαν οι προηγούμενες επιλογές ;

 

Κατεβάζουμε κάποιο πακέτο από το market ?

Χρησιμοποιώ το παλιό πληκτρολόγιο της htc (το stock) κι έχει και ορθογραφικό έλεγχο και τα πάντα. Τα αρχεία και πληροφορίες εδώ! ;)

 

Γινεται να σβηστουν οι εφαρμογες του τηλεφωνου καθως και αυτες απο το πακετο gapps οταν εισαι rooted με cm7?

Aν είσαι με s-off, μπορείς απλά με κάποιον file manager να σβήσεις το apk αρχείο από το φάκελο /system/app (στη μνήμη του κινητού και όχι στην κάρτα μνήμης). Εναλλακτικά μπορείς μέσω adb και μέσω titanium backup αν και το τελευταίο δεν εχω δοκιμάσει για να σου πω τι και πως ;)

 

Υποθέτω ότι θα μπορεί να γίνει με το Titanium backup αλλά δεν το έχω κάνει ας πει και κάποιος που το έχει δοκιμάσει...

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση..Δεν μου λειτουργούν οι GPS και συγκεκριμένα όταν ανοίγω το compass δεν δείχνει κανενα σηματακι για GPS ... Πρέπει να φλασαρω το radio ξανά? Αν ναι που θα βρω διάφορές εκδόσεις του και πως θα καταλάβω ποια είναι "ιδανικη" για το κίνητο μου?

 

Σορρυ για τις μαζεμένες ερωτήσεις.. :)

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Οι εκδόσεις του είναι 3. Oυσιαστικά στο πρώτο post εδώ υπάρχουν όλα! Και η αλήθεια είναι ότι flashάρεις το τελευταίο (αυτό που λέει latest) και αν δε γίνει τότε δοκιμάζεις κάποιο παλιότερο...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώ το παλιό πληκτρολόγιο της htc (το stock) κι έχει και ορθογραφικό έλεγχο και τα πάντα. Τα αρχεία και πληροφορίες εδώ! ;)

 

Βασίλη καλημέρα.

Εχεις καταφέρει να είσαι με αγγλικό περιβαλλον, αλλά το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο να εναλλάσει Ελλ/Αγγ ?

Σε μένα κάνει την εναλλαγή μόνο όταν έχω ελληνικό περιβάλλον...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις του είναι 3. Oυσιαστικά στο πρώτο post εδώ υπάρχουν όλα! Και η αλήθεια είναι ότι flashάρεις το τελευταίο (αυτό που λέει latest) και αν δε γίνει τότε δοκιμάζεις κάποιο παλιότερο...

 

Ωραίος σε ευχαριστώ πολύ!!Για να μην γίνει καμια βλακεία και τρέχω μετά θα κάνω και ένα backup την ROM μέσα από recovery και τα δεδομένα μέσω Titanium . Αν πάει οτιδήποτε στραβά κατά το φλασάρισμα και ξανακάνω restore την ROM μέσα από την recovery θα επανέλθω στο radio που έχω τώρα σωστά ; (κατα 99% έτσι θα είναι απλα σε ρωτάω για να σιγουριά :))

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το restore από backup που έχεις πάρει μέσα από το recovery επιστρέφει πλήρως τη συσκευή σε κατάσταση όταν πήρες το backup. Τα πάντα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος σε ευχαριστώ πολύ!!Για να μην γίνει καμια βλακεία και τρέχω μετά θα κάνω και ένα backup την ROM μέσα από recovery και τα δεδομένα μέσω Titanium . Αν πάει οτιδήποτε στραβά κατά το φλασάρισμα και ξανακάνω restore την ROM μέσα από την recovery θα επανέλθω στο radio που έχω τώρα σωστά ; (κατα 99% έτσι θα είναι απλα σε ρωτάω για να σιγουριά :))

 

Με backup από τη recovery δε γίνεται backup του radio.

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα.

Εχεις καταφέρει να είσαι με αγγλικό περιβαλλον, αλλά το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο να εναλλάσει Ελλ/Αγγ ?

Σε μένα κάνει την εναλλαγή μόνο όταν έχω ελληνικό περιβάλλον...

 

εμένα δεν αλλάζει ούτε σε ελληνικό περιβάλλον...δεν βγαζει button για να αλλάξω γλώσσα..επίσης διάβασα αυτό

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4675909&postcount=457

 

που όπως κατάλαβα πρέπει να γράψεις εντολές σε terminal και να δηλώσεις τα ελληνικά.. προσπάθησα αλλά δεν έπαιξε...έχει κανείς καμιά ιδέα;;;

LUMIA 820, ftw -> no more. Redmi note 3 pro ftw
Link to comment
Share on other sites

Με backup από τη recovery δε γίνεται backup του radio.

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

 

Επομένως back-up στο radio δεν γίνεται ; Το ήθελα σε περίπτωση που μετά το φλασάρισμα του νέου radio δεν λειτουργεί κανένας δέκτης τηλεφώνου wifi που είναι πολύ πιο σημαντικοί και έχω πρόβλημα να επιστρέψω στο προηγούμενο..

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν αλλάζει ούτε σε ελληνικό περιβάλλον...δεν βγαζει button για να αλλάξω γλώσσα..επίσης διάβασα αυτό

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4675909&postcount=457

 

που όπως κατάλαβα πρέπει να γράψεις εντολές σε terminal και να δηλώσεις τα ελληνικά.. προσπάθησα αλλά δεν έπαιξε...έχει κανείς καμιά ιδέα;;;

 

Εκανα και εγώ τις αλλαγές αλλά δεν έπαιξαν (εκανα καταυθείαν edit το αρχείο μέσω ES)

Σχετικά με το 1ο

Το πληκτρολόγιο βλέπει γλώσσα μονο τα αγγλικά

Γυρνάς την γλώσσα στης συσκευής σε ελληνικά...

Μπες στα SMS άνοιξε το πληκτρολόγιο και αν δεν σου βγάλει button εναλλαγής, γύρνα την συσκευή πλάγια (Landscape) και ισως τότε στο βγάλει (απο ότι γράφει στο xda)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγώ τις αλλαγές αλλά δεν έπαιξαν (εκανα καταυθείαν edit το αρχείο μέσω ES)

Σχετικά με το 1ο

Το πληκτρολόγιο βλέπει γλώσσα μονο τα αγγλικά

Γυρνάς την γλώσσα στης συσκευής σε ελληνικά...

Μπες στα SMS άνοιξε το πληκτρολόγιο και αν δεν σου βγάλει button εναλλαγής, γύρνα την συσκευή πλάγια (Landscape) και ισως τότε στο βγάλει (απο ότι γράφει στο xda)

 

χμμμ...εγώ όμως θέλω να έχω αγγλικό μενού...άρα δεν εκτός εάν αν καταφέρει κάποιος να κάνει edit τα settings... από ότι διάβασα θέλει να εγκαταστήσεις το Android SDK στο PC και να το κάνεις με usb debugging...δεν είμαστε για τέτοια...άμα είναι να χαλάσουμε ώρες για κάτι απλό...

LUMIA 820, ftw -> no more. Redmi note 3 pro ftw
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους κατ' αρχάς. :help: επειδή αύριο μεθάυριο σκοπέβω να αγοράσω το κινητό, θα θελα να ρωτήσω πως πάει το κινητό απο μπαταρία. πόσο κρατάει περίπου και με πολύ χρήση ιντερνετ αλλά και χωρίς. 2-3 μέρες αντέχει?

και επίσης μια ακόμη ερώτηση. το κινητό εκτός απο παιχνίδια τύπου angry birds, λαγκάρει πουθενά αλλού. π.χ. στο μενού του?

ευχαριστώ προκαταβοληκά για το χρόνο σας :respect: .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους κατ' αρχάς. :help: επειδή αύριο μεθάυριο σκοπέβω να αγοράσω το κινητό, θα θελα να ρωτήσω πως πάει το κινητό απο μπαταρία. πόσο κρατάει περίπου και με πολύ χρήση ιντερνετ αλλά και χωρίς. 2-3 μέρες αντέχει?

και επίσης μια ακόμη ερώτηση. το κινητό εκτός απο παιχνίδια τύπου angry birds, λαγκάρει πουθενά αλλού. π.χ. στο μενού του?

ευχαριστώ προκαταβοληκά για το χρόνο σας :respect: .

 

Η μπαταρια θα σου κραταει 3 μερες(το πολυ) με ελαχιστη χρηση,2 μερες με μετρια χρηση και μια μερα με πολυ σκληρη χρηση.Ολα αυτα στα λεω δεδομενου οτι δεν θα πρεπει να αφηνεις την μπαταρια σου να πεφτει κατω απο 20% ,οπως επισης και να φορτιζεται μετα το 100%.Αυτα ισχυουν για την custom rom ,καθως για την CM7 δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για τα αποτελεσματα αφου την χρησιμοποιω πολυ λιγο καιρο.

 

Οσον αφορα παλι την custom rom,ειναι αληθεια οτι σε παιχνιδια τυπου angry birds και hyper jump το κινητο λαγκαρει.Ενας φιλος μου "ψαγμενος" λεει πως αυτα τα παιχνιδια ειναι φτιαγμενα για tablets με android και οχι για το wildfire.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.Σε μια αλλη εφαρμογη που εγω προσωπικα συναντησα προβλημα ηταν η εφαρμογη για τις επαφες.Την συγκεκριμενη χρειαζοταν να την τρεξω τουλαχιστον 15 φορες την μερα και ηταν μεγαλο μειον το οτι εκανε 3-4 δευτερολεπτα να ανοιξει.Σε αντιθεση,στην CM7 ανοιγει κατ'ευθειαν.

Δεν πιστευω να εχεις προβλημα με την ταχυτητα του τηλεφωνου εκτος αν το συγκρινεις με ... τον υπολογιστη σου.

Link to comment
Share on other sites

για και πάλι εχω την 2,2 την κανονική χωρίς να έχω σπαση ποτε το κινητό γίνετε να βάλω καπια εκδοσή σπασμένη γιατί με την 2,2 σέρνεται !!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Και στο δικο μου αλλα και σε ενος γνωστου εχουμε το ιδιο προβλημα: Οταν μιλαμε με hands free και παταμε να κλεισουμε με το κουμπι πανω στα hands free ενεργοποιειται καποιες φορες το mp3 player.

Εχω παρατηρησει οτι οταν ακουω ραδιο και παταω το ιδιο κουμπι για να απενεργοποιησω το ραδιο καποιες φορες ενεργοποιειται το mp3 player.

Γνωριζει κανεις το γιατι και πως μπορω να το σταματησω αυτο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για και πάλι εχω την 2,2 την κανονική χωρίς να έχω σπαση ποτε το κινητό γίνετε να βάλω καπια εκδοσή σπασμένη γιατί με την 2,2 σέρνεται !!!!!!!

 

Ναι γίνεται διάβασε σελίδα 300 περίπου...

 

 

Βρήκα ένα μικρό bug(?) της CM7 μερικές φορές όταν με παίρνουν τηλ η οθόνη δεν ανάβει να δω ποιος είναι αυτός που καλεί αλλά αν κάνω την κίνηση για να απαντήσω απαντάει κανονικά ... Το έχει παρατηρήσει και άλλος αυτό ;

 

Επίσης χθες όταν πήγα να βάλω έναν κωδικό για ένα ασύρματο δίκτυο που είχε νούμερα μόνο και πάτησα το πλήκτρο στο virtual keyboard που εμφανίζει τους αριθμούς η εμφάνιση του πληκτρολογίου δεν άλλαξε αλλά όταν πάτησα εκεί που θεωρητικά ήταν το 5 μου εμφάνισε 5 στο textbox κανονικα ...

Edited by stefanostam

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

 

Aν είσαι με s-off, μπορείς απλά με κάποιον file manager να σβήσεις το apk αρχείο από το φάκελο /system/app (στη μνήμη του κινητού και όχι στην κάρτα μνήμης). Εναλλακτικά μπορείς μέσω adb και μέσω titanium backup αν και το τελευταίο δεν εχω δοκιμάσει για να σου πω τι και πως ;)

 

Η μεθοδος με τον file manager δεν επιασε.Ειμαι s-off με alpharevX απο την πρωτη μερα που πηρα την αποφαση να κανω root.Οταν παω να σβησω το συγκεκριμενο αρχειο απο τον φακελο system/apps μου λεει "η διαγραφη αυτου του αρχειου δεν ειναι δυνατη".Το ιδιο γινεται και αν παω να απεγκαταστησω μια απο τις εφαρμογες του τηλεφωνου ή του πακετου των gapps.Εξαιρουνται φυσικα οι εφαρμογες τις οποιες εχω εγκαταστησει εγω και ,οπως ειναι λογικο,γινεται να σβηστουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Βρήκα ένα μικρό bug(?) της CM7 μερικές φορές όταν με παίρνουν τηλ η οθόνη δεν ανάβει να δω ποιος είναι αυτός που καλεί αλλά αν κάνω την κίνηση για να απαντήσω απαντάει κανονικά ... Το έχει παρατηρήσει και άλλος αυτό ;

 

Επίσης χθες όταν πήγα να βάλω έναν κωδικό για ένα ασύρματο δίκτυο που είχε νούμερα μόνο και πάτησα το πλήκτρο στο virtual keyboard που εμφανίζει τους αριθμούς η εμφάνιση του πληκτρολογίου δεν άλλαξε αλλά όταν πάτησα εκεί που θεωρητικά ήταν το 5 μου εμφάνισε 5 στο textbox κανονικα ...

 

Το παθαινω και εγω φιλε.Εχει να κανει κυριως με τα popups.Εχω περιγραψει το προβλημα μου 2-3 σελιδες πιο πισω.Οταν το παθαινω αυτο,να φανταστεις οτι δεν μπορω κλεισω το κινητο,αφου παταω παρατεταμενα του κουμπι για να κλεισει αλλα δεν εμφανιζεται το παραθυρο με τις επιλογες.Ετσι,απλα μαντευω που ειναι το "απενεργοποιηση τηλεφωνου" και το κλεινω.Μου εμφανιζεται καθε 3-4 μερες.Ο Villys λεει οτι δεν ειναι γνωστο προβλημα και μαλλον χρειαζεται να ξαναπερασω την rom.Δεν το εχω κανει,αλλλα σιγουρα καποια στιγμη θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

το είχα πάθει και εγώ μια φορά. όπως και να το κάνουμε "πειραγμένες" ρομ φοράμε θα κολλήσουν και κάπου.

μην περιμένετε να είναι τέλεια όλα σαν εργοστασιακό!!!

εγω πέρασα την 7.1.0 και μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα! :)

Εδω και αρκετο καιρο ψαχνω να βρω τα live wallpapers γαλαξιας και το νερο και γενικα αυτα που εχουν ta samsung galaxy s κινητα.Βρηκα στο xda ενα apk το εβαλα, μου δειχνει οτι τα lwp εχουν εγκατασταθει αλλα δεν τα φορτωνει! :confused: Μηπως εσεις εχετε βρει καποιο τροπο να περασετε αυτα τα wallpapers? Ευχαριστω! :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα! :)

Εδω και αρκετο καιρο ψαχνω να βρω τα live wallpapers γαλαξιας και το νερο και γενικα αυτα που εχουν ta samsung galaxy s κινητα.Βρηκα στο xda ενα apk το εβαλα, μου δειχνει οτι τα lwp εχουν εγκατασταθει αλλα δεν τα φορτωνει! :confused: Μηπως εσεις εχετε βρει καποιο τροπο να περασετε αυτα τα wallpapers? Ευχαριστω! :D

 

Αυτά τα wallpaper δεν λειτουργούν στο κινητο μας νομίζω ότι είχε αναφέρει ο villis παλιότερα επειδή δεν έχουμε τσιπ κάρτας γραφικών..

 

Μία ακόμη ερώτηση προς όσους έχουν φλασαρει radio..

Έχω το clockworkMod v.3.0.0.6 και δοκίμασα να περάσω το τελευταίο radio και μου έβγαλε το εξής μήνυμα : Amend scripting is no longer supported . Amend scripting was deprecated by Google in android 1.5 . Please switch to edify scripting to create working update zip package...

 

Τι πρέπει να κάνω για να φλασαρω το radio; Πριν ακολούθησα τον τρόπο που περάσαν τα gapps...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

ξέρει καπιος απο που να κατεβάσω το AlphaRevX γιατι απο την σελιδα που δίνει ο vilis στησ οδογιες δεν εχει για windows 7 ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

ξέρει καπιος απο που να κατεβάσω το AlphaRevX γιατι απο την σελιδα που δίνει ο vilis στησ οδογιες δεν εχει για windows 7 ευχαριστώ

 

Κοίταξε το καλύτερα..Αλλά ακόμη κι αν δεν λέει κάτι το πακέτο για windows τρέχει κανονικά σε win7!!!

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα.

Εχεις καταφέρει να είσαι με αγγλικό περιβαλλον, αλλά το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο να εναλλάσει Ελλ/Αγγ ?

Σε μένα κάνει την εναλλαγή μόνο όταν έχω ελληνικό περιβάλλον...

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο... Πάντως σ'εμένα γίνεται η αλλαγή αν και έχω όντως ελληνικά. Δοκίμασε να ρωτήσεις στο xda που όλο και κάποιος θα ξέρει ;)

εμένα δεν αλλάζει ούτε σε ελληνικό περιβάλλον...δεν βγαζει button για να αλλάξω γλώσσα..επίσης διάβασα αυτό

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4675909&postcount=457

 

που όπως κατάλαβα πρέπει να γράψεις εντολές σε terminal και να δηλώσεις τα ελληνικά.. προσπάθησα αλλά δεν έπαιξε...έχει κανείς καμιά ιδέα;;;

Δοκίμασε να γυρίσεις το κινητό σε landscape mode; Γιατί τότε εμφανίζεται το πλήκτρο για την αλλαγή ;)

 

Επομένως back-up στο radio δεν γίνεται ; Το ήθελα σε περίπτωση που μετά το φλασάρισμα του νέου radio δεν λειτουργεί κανένας δέκτης τηλεφώνου wifi που είναι πολύ πιο σημαντικοί και έχω πρόβλημα να επιστρέψω στο προηγούμενο..

Δε γίνεται backup στο radio. Το σενάριο να μη λειτουργεί το wifi μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Δεν έχω ακούσει πάντως κάποιο παρόμοιο περιστατικό. Αν όχι με το τελευταίο radio, με το προηγούμενο δε θα'χεις πρόβλημα!

 

για και πάλι εχω την 2,2 την κανονική χωρίς να έχω σπαση ποτε το κινητό γίνετε να βάλω καπια εκδοσή σπασμένη γιατί με την 2,2 σέρνεται !!!!!!!

Κοίταξε στη σελίδα 300 όπως ειπώθηκε και προηγουμένως για το πως θα κάνεις root/s-off στο κινητό σου και κοίταξε και στο πρώτο post του θέματος ;)

 

Καλημερα!

Και στο δικο μου αλλα και σε ενος γνωστου εχουμε το ιδιο προβλημα: Οταν μιλαμε με hands free και παταμε να κλεισουμε με το κουμπι πανω στα hands free ενεργοποιειται καποιες φορες το mp3 player.

Εχω παρατηρησει οτι οταν ακουω ραδιο και παταω το ιδιο κουμπι για να απενεργοποιησω το ραδιο καποιες φορες ενεργοποιειται το mp3 player.

Γνωριζει κανεις το γιατι και πως μπορω να το σταματησω αυτο?

Ευχαριστω

Τελευταία ακούω για το ίδιο πρόβλημα και από άτομα με άλλα android κινητά. Ψάξε αν υπάρχει κάποια επιλογή στον mp3 player που να κάνει κάτι τέτοιο...

 

Ναι γίνεται διάβασε σελίδα 300 περίπου...

 

 

Βρήκα ένα μικρό bug(?) της CM7 μερικές φορές όταν με παίρνουν τηλ η οθόνη δεν ανάβει να δω ποιος είναι αυτός που καλεί αλλά αν κάνω την κίνηση για να απαντήσω απαντάει κανονικά ... Το έχει παρατηρήσει και άλλος αυτό ;

 

Επίσης χθες όταν πήγα να βάλω έναν κωδικό για ένα ασύρματο δίκτυο που είχε νούμερα μόνο και πάτησα το πλήκτρο στο virtual keyboard που εμφανίζει τους αριθμούς η εμφάνιση του πληκτρολογίου δεν άλλαξε αλλά όταν πάτησα εκεί που θεωρητικά ήταν το 5 μου εμφάνισε 5 στο textbox κανονικα ...

Το πρόβλημα αυτό μου έχει συμβεί κι εμένα με το πληκκτρολόγιο κάποιες φορές και λύνεται μ'ένα restart!

 

Η μεθοδος με τον file manager δεν επιασε.Ειμαι s-off με alpharevX απο την πρωτη μερα που πηρα την αποφαση να κανω root.Οταν παω να σβησω το συγκεκριμενο αρχειο απο τον φακελο system/apps μου λεει "η διαγραφη αυτου του αρχειου δεν ειναι δυνατη".Το ιδιο γινεται και αν παω να απεγκαταστησω μια απο τις εφαρμογες του τηλεφωνου ή του πακετου των gapps.Εξαιρουνται φυσικα οι εφαρμογες τις οποιες εχω εγκαταστησει εγω και ,οπως ειναι λογικο,γινεται να σβηστουν.

Το παθαινω και εγω φιλε.Εχει να κανει κυριως με τα popups.Εχω περιγραψει το προβλημα μου 2-3 σελιδες πιο πισω.Οταν το παθαινω αυτο,να φανταστεις οτι δεν μπορω κλεισω το κινητο,αφου παταω παρατεταμενα του κουμπι για να κλεισει αλλα δεν εμφανιζεται το παραθυρο με τις επιλογες.Ετσι,απλα μαντευω που ειναι το "απενεργοποιηση τηλεφωνου" και το κλεινω.Μου εμφανιζεται καθε 3-4 μερες.Ο Villys λεει οτι δεν ειναι γνωστο προβλημα και μαλλον χρειαζεται να ξαναπερασω την rom.Δεν το εχω κανει,αλλλα σιγουρα καποια στιγμη θα το κανω.

Πρέπει να κάνεις mount το /system partition για να μπορείς να σβήσεις εφαρμογή απ'το /system/app. Από την απεγκατάσταση ποτέ δε θα μπορέσεις να το κάνεις. Δοκίμασε κι απ'το titanium backup ;)

Και δε θυμάμαι για πια συζήτηση έλεγες, αλλά το πρόβλημα είναι υπαρκτό και το έχω εντοπίσει κι εγώ κάποιες φορές. Αν σου είπα κάτι τέτοιο πιθανώς να μην κατάλαβα κάτι καλά... Πάντως με το power button κι εκείνο το menu δεν είχα πρόβλημα ;)

 

Kαλησπερα! :)

Εδω και αρκετο καιρο ψαχνω να βρω τα live wallpapers γαλαξιας και το νερο και γενικα αυτα που εχουν ta samsung galaxy s κινητα.Βρηκα στο xda ενα apk το εβαλα, μου δειχνει οτι τα lwp εχουν εγκατασταθει αλλα δεν τα φορτωνει! :confused: Μηπως εσεις εχετε βρει καποιο τροπο να περασετε αυτα τα wallpapers? Ευχαριστω! :D

Όπως είπες κι ο Στέφανος παρακάτω, δε γίνεται να παίξουν γιατί έχουν να κάνουν με το OpenGL es που δεν έχει το κινητό μας, οπότε δε θα παίξουν ποτέ...

 

Αυτά τα wallpaper δεν λειτουργούν στο κινητο μας νομίζω ότι είχε αναφέρει ο villis παλιότερα επειδή δεν έχουμε τσιπ κάρτας γραφικών..

 

Μία ακόμη ερώτηση προς όσους έχουν φλασαρει radio..

Έχω το clockworkMod v.3.0.0.6 και δοκίμασα να περάσω το τελευταίο radio και μου έβγαλε το εξής μήνυμα : Amend scripting is no longer supported . Amend scripting was deprecated by Google in android 1.5 . Please switch to edify scripting to create working update zip package...

 

Τι πρέπει να κάνω για να φλασαρω το radio; Πριν ακολούθησα τον τρόπο που περάσαν τα gapps...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Aυτό γίνεται γιατί δεν έχεις την έκδοση 2.5.x της recovery. Από την 3 και πάνω δεν υποστηρίζεται το amend scripting. Η διαδικασία είναι αυτή.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα κατεβάζω το zip AlphaRevX και το ανειγω αλλα δεν μου το δηχνι ως εφαρμογή αλλα ως μορφή αρχείου κάνω κάτι λαθος :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως (λέω μήπως) δεν λοκάρεις και δορυφόρους;

Δεν είναι τόσο τραγικό το φλασάρισμα radio...

 

Anyways το να πέφτει η μπαταρία σου 1% κάθε 3-4 λεπτά δεν είναι λογικό...

κάνε ένα FULL WIPE και ξαναπέρνα την ROM... Ισως κάτι δεν έκατσε καλα... :X

 

Πως μπορω να δω αν μπορω ή οχι να κλειδωσω δορυφορους?Δεν γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...