Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επέστρεψα από διακοπές και λέω να πάω το κινητό μου για σερβις (δεν μου ανάβει η οθόνη κλπ)

επειδή μάλλον δεν θα έχω εγγύηση λόγω root, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο στανταρ ποσό που πληρώνω είτε το φτιάξω είτε όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσεις το radio. Υπάρχουν 2-3 τρόποι, για να το κάνεις. Ο πιο εύκολος αναφέρεται σε αυτό το post με τη διαφορά ότι δε χρειάζεται να φτιάξεις goldcard. Αν δε σου δουλέψει, γράψε εδώ και θα σου προτείνω εναλλακτικούς τρόπους.

 

Eβαλα την CM 7.1.0 και έχω πρόβλημα με το κλείδωμα των δορυφόρων στο Gps. Διάβασα όλες τις σελίδες. και έκανα αυτά που γράφονται για την Goldcard gia to radio. fAT32 FORMAT μετα Εκανα την goldcard (άλλη κάρτα από αυτή του τηλεφώνου, έτσι κατάλαβα τουλάχιστον) Εβαλα μετα το αρχείο PC49IMG.zip και επανεκινηση αλλά δεν την βλέπει οπως γράφει να κάνει το update και ανακγαστικά μετα απο recovery εβαλα να κανει install από την sdcard το αρχείο PC49IMG.zip. Επανεκίνηση και τίποτα πάλι τα ίδια δεν μπορεί να δει τους δορυφόρους όχι μάλιστα ενα αλλα 4 προγράμματα gps (τα βαλα για δοκιμή) Καμία ιδέα κανείς??

 

Προσθέτω και κάτι ακόμα. βλεποντας ποιο προσεκτικά στην αρχική οθόνη πριν την recovery είδα ότι είμαι s on πάνω δεξιά. Είχα όμως rootarei την συσκευή μου παλιά αφού από την 2.1 μανίσια πέρασα στην Froyo. To S off σαν ορολογία το βρήκα τώρα που ασχολήθηκα με την CM7. Αντε και είπα να το κάνω s - off αλλά στην διαδικασία μου γράφει: found your device Wildfire <buzz - 0.80.0002 , Android 2.3.4, ROM Version passion user> Your device not supported at this time. Press any key to exit. Που σημαίνει οτι το hbot είναι 0.80.0002 και οχι 1.00......

 

Eπειδή τελικά ανατρέχοντας στην σελίδα 266 βρήκα την λύση για το GPS

Εκανα λάθος και πιστευα ότι το αρχείο PC49IMG.zip ήταν το radio αλλά ήταν το παρακάτω που το βρήκα από την σελίδα 266

Radio_13.53.55.24H_3.35.19.25.zip

Τώρα φοράω αυτό με buzz - 0.80.0002 hboot αλλά είμαι πάντα s on και root.Kernel 2.6.35.13-nfinity (Ειχα κάνει με unrevoked και είχα περάσει wildbuzz 0.3)

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Gtok τα'χεις μπερδέψει λίγο...

Το s-off είναι ουσιαστικά το full root και προς το παρόν (λογικά και μελλοντικά δε θα υπάρξει λύση) στο Hboot που έχεις (0.80.x) γίνεται μόνο μέσω ειδικού hardware ή με το να περάσεις τη stock 2.2 (οπότε να αναβαθμίσεις το hboot σου σε 1.0x) και μετά να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο των alpharev ώστε να κάνεις s-off. Το radio που χρησιμοποίησες (Radio_13.53.55.24H_3.35.19.25.zip) είναι πιο παλιό και υπάρχει και πιο καινούριο, αλλά αν όλα σου λειτουργούν δε βλέπω το λόγο να το πειράξεις. Τα αρχεία pc49img.zip περνιούνται μόνο αν είσαι s-off κι εσύ δεν είσαι ενώ η εγκατάσταση σαν "install zip from sd card" δεν έχει κανένα νόημα γι'αυτά τα αρχεία...

Συνεπώς δεν υπάρχει κάποιος λόγος να γίνεις s-off αφού όλα σου λειτουργούν Ok, μιας και η διαδικασία που έκανες εσύ για να περάσεις το radio είναι λίγο πιο απλή απ'ότι για να περνάς το radio αφού γίνεις s-off. Επίσης αν διάβαζες καλά αυτό που γράφει ο vman, θα έβλεπες ότι έλεγε η διαδικασία (για τους έχοντες s-off) είναι χωρίς την goldcard. Εσύ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλησες να κάνεις, αλλά η goldcard είναι χρήσιμη μόνο για branded Κινητά ;)

Εν κατακλείδι, και το pc49img και το radio που έβαλες εσύ είναι radio (γενικότερα σε pc49img θα βρείς κυρίως radio και recoveries για το κινητό μας) αλλά το καθένα έχει να κάνει με άλλον τρόπο περάσματος!

Για οποιαδήποτε άλλη απορία, εδώ είμαστε :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Nα σε καλά Vilis. Είναι δυνατόν να μην τα μπερδέψει κανείς με τόσα που γράφονται εδω σε 320 σελίδες και??? Είναι πολύ μεγάλο το θέμα και ίσως έπρεπε να σπάσει για να τα βρίσκουμε ποιο εύκολα. Από την πρώτη σελίδα ξεκίνησα να διαβάζω τον οδηγό σου αλλά δεν είχε αναφορά στην αλλαγή του radio (πιο αρχείο κατεβαζουμε και απο που) οπότε μπερδεύτηκα.

Τελος πάντων το θέμα είναι ότι όντως όλα δουλευουν οκ τωρα. Εγώ απλά είχα περασει περιπου τον Νοέμβρη από 2.1 σε 2.2 oχι OTA oμως αλλά την wildbuzz 0.3 αλλά θυμάμαι τότε δεν έπαζε το σύστημα για το s - off. Eκανα root κανονικά τότε και τέλος δεν ξαναασχολήθηκα. Τώρα που θέλησα να παω σε 2.3 cm7 και διάβαζα από την σελιδα 250 και μετα είδα πρώτη φορά αναφορά στο s off.

Tην goldcard την έκανα αφού έκανα πρώτα το σύστημα με το κατευθείαν. Δεν περασε και μετα έκανα και το goldcard για να το δοκιμάσω.

Τωρα έχω Gps

 

Μην το παρεις σαν παράπονο το θεμα των σελίδων.αλλωστε εμείς γράφουμε που και που. εσείς που γράφεται καθημερινα και μας ξεστραβωνεται τι να πείτε....

Χίλια ευχαριστώ...και πάλι (γιατί παλιότερα πάλι εσύ μου χες δωσει λύση):D

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια,εχω ζαλιστει,πρωτη φορα χτες εκανα ροοτ στο κινητο,καθως περιμενα υπομονετικα να βγει τρικ για το S-OFF,για να μην πολυλογω εκανα root περασα custom rom την CM7 NIGHTLY και εχω προβλημα και εγω με το GPS,δεν κανει lock,διαβασα τα ποστ και απο οτι καταλαβα πρεπει να κανω flash το radio,εχω τo clockworkmod recovery v3.0.0.6,οποτε δεν μπορω να κανω απλα install zip from sdcard,απο οτι καταλαβα πρεπει να το κανω με το android flasher αλλα δεν ξερω πως.... αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ

 

Edit: τελικα τα καταφερα,δεν ηταν τοσο πολυπλοκο,με το κινητο ανοιχτο και το usb debugging on τρεχουμε το android flasher επιλεγουμε να κανουμε flash radio και παταμε begin στην συνεχεια μας ζηταει το αρχειο του radio σε μορφη img το βαζουμε και μετα ξεκιναει μονο του σε 30sec εχει τελειωσει,και φυσικα δουλευει το GPS,επισης lockarei σε χρονο dt,καπου διαβασα οτι μετα καποιοι εχουν προβλημα με το bluetooth,θα το δοκιμασω αργοτερα και θα επανελθω

Edited by Villis
Μην κάνεις συνεχόμενα post. Χρησιμοποίησε το κουμπί "τροποποίηση" ενναλλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό τόσο απλό??

το Αndroid Flasher που το βρίσκεις το κατεβάζεις από το market? η από κάποιο άλλο site?

 

πολυ απλο τελικα,εγω ζαλιστικα χωρις λογο.να σου πω την αληθεια μπερδευτικα απο το δικο σου ποστ περισσοτερο:p:p,το bluetooth επισης δοθλευει κανονικα,λοιπον στο θεμα, και το radio και το android flasher το πηρα απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1133580 αν χρειαστεις καμια διευκρινηση για την διαδικασια πες μου:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εδω και 5 μερες εχω προβλημα με gmail ...προσπαθω να συγχρονισω τις επαφες και ενω ολα συγχρονιζουν μου εμφανιζει προβλημα συγχρονισμου μονο για τις επαφες ...εχει καποιος λυση???
Link to comment
Share on other sites

Nα σε καλά Vilis. Είναι δυνατόν να μην τα μπερδέψει κανείς με τόσα που γράφονται εδω σε 320 σελίδες και??? Είναι πολύ μεγάλο το θέμα και ίσως έπρεπε να σπάσει για να τα βρίσκουμε ποιο εύκολα. Από την πρώτη σελίδα ξεκίνησα να διαβάζω τον οδηγό σου αλλά δεν είχε αναφορά στην αλλαγή του radio (πιο αρχείο κατεβαζουμε και απο που) οπότε μπερδεύτηκα.

Τελος πάντων το θέμα είναι ότι όντως όλα δουλευουν οκ τωρα. Εγώ απλά είχα περασει περιπου τον Νοέμβρη από 2.1 σε 2.2 oχι OTA oμως αλλά την wildbuzz 0.3 αλλά θυμάμαι τότε δεν έπαζε το σύστημα για το s - off. Eκανα root κανονικά τότε και τέλος δεν ξαναασχολήθηκα. Τώρα που θέλησα να παω σε 2.3 cm7 και διάβαζα από την σελιδα 250 και μετα είδα πρώτη φορά αναφορά στο s off.

Tην goldcard την έκανα αφού έκανα πρώτα το σύστημα με το κατευθείαν. Δεν περασε και μετα έκανα και το goldcard για να το δοκιμάσω.

Τωρα έχω Gps

 

Μην το παρεις σαν παράπονο το θεμα των σελίδων.αλλωστε εμείς γράφουμε που και που. εσείς που γράφεται καθημερινα και μας ξεστραβωνεται τι να πείτε....

Χίλια ευχαριστώ...και πάλι (γιατί παλιότερα πάλι εσύ μου χες δωσει λύση):D

To θέμα να σπάσει στα 2 δε γίνεται. Ίσως να δημιουργηθεί νέο θέμα εξ'αρχής... Όπως και να'χει πάντως, θέλω να βρω λίγο χρόνο που τελευταία δεν έχω και να ανανεώσω το πρώτο post με αρκετά πράγματα, οπότε και νομίζω θα είναι πάλι ξεκάθαρα τα πράγματα από εκεί ;)

Και μην ανησυχείς δεν το παίρνω σαν παράπονο :)

 

καλησπερα παιδια εδω και 5 μερες εχω προβλημα με gmail ...προσπαθω να συγχρονισω τις επαφες και ενω ολα συγχρονιζουν μου εμφανιζει προβλημα συγχρονισμου μονο για τις επαφες ...εχει καποιος λυση???

Αν πας να κάνεις από μόνος σου συγχρονισμό τι σου λέει; Δοκίμασες να περάσεις τις επαφές σου απ'το μηδέν ή απλά να ανανεώσεις αλλαγές; Χθες συγχρόνισα τις επαφές μου και δεν είχα πρόβλημα...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εδω και 5 μερες εχω προβλημα με gmail ...προσπαθω να συγχρονισω τις επαφες και ενω ολα συγχρονιζουν μου εμφανιζει προβλημα συγχρονισμου μονο για τις επαφες ...εχει καποιος λυση???

 

Γραψε αν θες τι προβλημα ακριβως σου βγαζει, το μυνημα δλδ

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

-Πως γινεται να σταματησω το wakelock του facebook και του Handcent sms γιατι μου "τρωνε" πολυ μπαταρια.?

Το partial wakelock του facebook ειναι 9ω/36λ/4δ μεσα σε 12 ωρες απο την τελευταια φορα που το φορτισα.Μολις το αντιληφθηκα πηγα στις ρυθμισεις και απενεργοποιησα την αυτοματη ενημερωση του.Αρκει αυτο?

 

-Υπαρχει τροπος για να σταματησω εφαρμογες ,οπως Youtube και Facebook, να τρεχουν χωρις να τις χρησιμοποιησω (νιωθω οτι εκει οφειλεται η μειωση της ζωης της μπαταριας μου).Εχω επιλεξει το softkey "πισω" (back arrow) αν πατιεται παρατεταμενα να τερματιζει την εφαρμογη.Πιστευετε πως θα βοηθησει?Μπορει να προκαλεσει καποια ασταθεια?

 

-Εδω και τεσσερις μερες οταν ανοιγω το wifi το σημα γινεται κατευθειαν πρασινο(δλδ υπαρχει κινηση δεδομενων) και μενει πρασινο μεχρι να κλεισω το wifi.Παλιοτερα γινοταν πολυ σπανια πρασινο και για πολυ λιγο χρονο.Μηπως ειναι καποια εφαρμογη που εγκατεστησα το τελευταιο διαστημα που απαιτει την συνεχη κινηση δεδομενων?Πως μπορω να το δω? Στο Spare Parts>Battery History>Network Usage μου εμφανιζει ενα " 0 " (στο οποιο αμα πατησω κλεινει η εφαρμογη) ,το Συστημα Android με Total bytes: 180720 και το Κλησεις με Total bytes: 96300 .

Ειναι φυσιολογικο?

 

Οπως καταλαβατε εχω θεμα με την μπαταρια γι'αυτο τα ψαχνω ολα αυτα.Στο xda διαβασα οτι μπορει να φταει η εκδοση του kernel.Δεν ξερω αν ισχυει.Τα παραπανω στοιχεια που δινω ειναι 10 ημερων καθως τοσο καιρο εχω που ξαναπερασα την rom.

 

-Επειδη σκεφτομαι να αλλαξω καρτα μνημης στα 8gb,πρεπει να διαλεξω καποια συγκεκριμενη ή ειναι ολες ιδιες?Ποια προτεινετε?

 

Ευχαριστω παρα πολυ.

Edited by giorgisantw
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια βρεθηκε η λυση....για να κανω συγχρονισμο επρεπε να κανω ολα τη διαδικασια απ την αρχη ( και ενω απ το τηλ ειχα διαγραψει ολες τις επαφες και τις ειχα στο gmail δε μου εκανε συγχρονισμο) οταν εγραψα 1 ΜΟΝΟ επαφη στο τηλεφωνο και μετα την εστειλα στο gmail (με τη διαδικασια που εχετε δημοσιευσει) τοτε κανοντας συγχρονισμο με το gmail μου περασε και τις υπολοιπες...περιεργο ε? εχετε καμια εξηγηση? τωρα παλι εχω ολες τις επαφες μου στο gmail και καμια στο τηλ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενα περιεργο πραμα με την μπαταρια.στο φορτιζμα δεν παει ποτε στο 100% αλλα στο 92%.καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενα περιεργο πραμα με την μπαταρια.στο φορτιζμα δεν παει ποτε στο 100% αλλα στο 92%.καμια ιδεα?

 

Δοκιμασε να καλιμπραρεις την μπαταρια.

Φορτισε το κινητο πληρως(ασ'το αρκετη ωρα αφου σταματαει στο 92.Ριξε μια ματια και στο Ρυθμισεις->Σχετικα με το τηλεφωνο->Κατασταση).

Μετα ,εχοντας το καλωδιο συνδεδεμενο μπες στη recovery και πηγαινε advanced->wipe battery stats .Χωρις να αφαιρεσεις το καλωδιο κανε reboot το κινητο.

Μολις εχεις προσβαση σε ολες τις εφαρμογες αφαιρεσαι το καλωδιο.Μην ξαναφορτισεις το κινητο.Ασε την μπαταρια να ξεφορτιστει μεχρι το κινητο να κλεισει απο μονο του.

Τοτε συνεδεσε το με τον φορτιστη και ασ΄το να φορτισει αρκετη ωρα μεχρι να πιστευεις οτι εχει φορτιστει πληρως.Ανοιξε το κινητο.Το προβλημα σου θα πρεπει να εχει λυθει.

 

Αυτο τουλαχιστον δουλεψε σε μενα καθως αφου περασα καποιες rom η μπαταρια δεν ηταν καλιμπραρισμενη και η ενδειξη ηταν διαφορετικη απο την πραγματικη κατασταση της μπαταριας.Εχω CM 7.0.3 .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τουσ φιλους που βρισκοντε σαυτες εδω τισ σελιδες, καινουργιος χρειστης του κινητου μα παλοιο μελος τις σελιδας απο που να ξεκινισω κ που να τελειωσω. μολις αγορασα το κινητο. εχει android 2.2.1 και θελω να ρωτισω πως μπορω κιαν γινετε να κανω ρουτ την συσκευη σε καποια αλλη ρομ κ πως μπορω να περασω εφαρμογες στην κατρα μνημης...πειτε μου σας παρακαλω σε ποια σελιδα πρεπει να παω για να την διαβασω κ να προβω μονος μου......ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τουσ φιλους που βρισκοντε σαυτες εδω τισ σελιδες, καινουργιος χρειστης του κινητου μα παλοιο μελος τις σελιδας απο που να ξεκινισω κ που να τελειωσω. μολις αγορασα το κινητο. εχει android 2.2.1 και θελω να ρωτισω πως μπορω κιαν γινετε να κανω ρουτ την συσκευη σε καποια αλλη ρομ κ πως μπορω να περασω εφαρμογες στην κατρα μνημης...πειτε μου σας παρακαλω σε ποια σελιδα πρεπει να παω για να την διαβασω κ να προβω μονος μου......ευχαριστω

 

Ξεκινα απο το πρωτο ποστ(σελιδα 1) και συνεχισε με την σελιδα 300.Ολα ειναι μεσα σε αυτες τις σελιδες.Καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο το πρωτο ποστ(σελιδα 1) και συνεχισε με την σελιδα 300.Ολα ειναι μεσα σε αυτες τις σελιδες.Καλο διαβασμα.[

 

πλακα κανεις τωρα? αυτο το ξερω κ εγω.....ευχαριστω παντωσ να εισαι καλα αλλα μαλλον δεν με βοηθας κ πολυ:!:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο το πρωτο ποστ(σελιδα 1) και συνεχισε με την σελιδα 300.Ολα ειναι μεσα σε αυτες τις σελιδες.Καλο διαβασμα.[

 

πλακα κανεις τωρα? αυτο το ξερω κ εγω.....ευχαριστω παντωσ να εισαι καλα αλλα μαλλον δεν με βοηθας κ πολυ:!:

 

μα σε αυτές τις σελίδες είναι αυτά που ζητάς... αν δεν καταλαβαίνεις κάτι από αυτά που γράφουν εκεί ρώτα ;)

 

για τις εφαρμογές πηγαίνεις στις ρυθμίσεις->διαχείριση εφαρμογών και επιλέγεις την εφαρμογή που θες.. αν υποστηρίζει την μεταφορά στην sd θα σου έχει επιλογή... εφαρμογές με widgets δεν μεταφέρονται στην sd...

αν γίνεις root μπορείς να βάλεις το apps2sd που σου δείχνει μια λίστα με όλες τις εφαρμογές που μπορούν να μεταφερθούμ

Link to comment
Share on other sites

 

μα σε αυτές τις σελίδες είναι αυτά που ζητάς... αν δεν καταλαβαίνεις κάτι από αυτά που γράφουν εκεί ρώτα ;)

 

για τις εφαρμογές πηγαίνεις στις ρυθμίσεις->διαχείριση εφαρμογών και επιλέγεις την εφαρμογή που θες.. αν υποστηρίζει την μεταφορά στην sd θα σου έχει επιλογή... εφαρμογές με widgets δεν μεταφέρονται στην sd...

αν γίνεις root μπορείς να βάλεις το apps2sd που σου δείχνει μια λίστα με όλες τις εφαρμογές που μπορούν να μεταφερθούμ

 

ok τοτε. πρεπει να αρχισω το διαβασμα αποτι καταλαβα. κατι συγκεκριμενο δεν υπαρχει. πρεπει φτου κι απο την αρχη οπως λες

Link to comment
Share on other sites

-Πως γινεται να σταματησω το wakelock του facebook και του Handcent sms γιατι μου "τρωνε" πολυ μπαταρια.?

Το partial wakelock του facebook ειναι 9ω/36λ/4δ μεσα σε 12 ωρες απο την τελευταια φορα που το φορτισα.Μολις το αντιληφθηκα πηγα στις ρυθμισεις και απενεργοποιησα την αυτοματη ενημερωση του.Αρκει αυτο?

 

-Υπαρχει τροπος για να σταματησω εφαρμογες ,οπως Youtube και Facebook, να τρεχουν χωρις να τις χρησιμοποιησω (νιωθω οτι εκει οφειλεται η μειωση της ζωης της μπαταριας μου).Εχω επιλεξει το softkey "πισω" (back arrow) αν πατιεται παρατεταμενα να τερματιζει την εφαρμογη.Πιστευετε πως θα βοηθησει?Μπορει να προκαλεσει καποια ασταθεια?

 

-Εδω και τεσσερις μερες οταν ανοιγω το wifi το σημα γινεται κατευθειαν πρασινο(δλδ υπαρχει κινηση δεδομενων) και μενει πρασινο μεχρι να κλεισω το wifi.Παλιοτερα γινοταν πολυ σπανια πρασινο και για πολυ λιγο χρονο.Μηπως ειναι καποια εφαρμογη που εγκατεστησα το τελευταιο διαστημα που απαιτει την συνεχη κινηση δεδομενων?Πως μπορω να το δω? Στο Spare Parts>Battery History>Network Usage μου εμφανιζει ενα " 0 " (στο οποιο αμα πατησω κλεινει η εφαρμογη) ,το Συστημα Android με Total bytes: 180720 και το Κλησεις με Total bytes: 96300 .

Ειναι φυσιολογικο?

 

Οπως καταλαβατε εχω θεμα με την μπαταρια γι'αυτο τα ψαχνω ολα αυτα.Στο xda διαβασα οτι μπορει να φταει η εκδοση του kernel.Δεν ξερω αν ισχυει.Τα παραπανω στοιχεια που δινω ειναι 10 ημερων καθως τοσο καιρο εχω που ξαναπερασα την rom.

 

-Επειδη σκεφτομαι να αλλαξω καρτα μνημης στα 8gb,πρεπει να διαλεξω καποια συγκεκριμενη ή ειναι ολες ιδιες?Ποια προτεινετε?

 

Ευχαριστω παρα πολυ.

1)Για το facebook νομίζω αρκεί αυτό που έκανες. Σβήσε τον αυτόματο συγχρονισμό (στο facebook) και δε νομίζω να'χεις μετά πρόβλημα.

 

2) Για άλλες εφαρμογές ενδέχεται να προκαλέσει αστάθεια, αλλά όχι για το facebook και το youtube. Εντούτοις μην κάθεσαι και ασχολείσαι με ανοιχτές εφαρμογές και τέτοια. Όσες φορές και να της κλείνεις, θ'ανοιγουν πάλι μόνες τους και σε τελική ανάλυση μπορεί και να καταναλώνουν μ'αυτό τον τρόπο περισσότερη μπαταρία ;)

 

3) Όταν οι ενδείξεις γίνονται πράσινες σημαίνει ότι υπάρχει επικοινωνία με τους servers της google και όχι ότι υπάρχει κίνηση δεδομένων, μιας και μόλις ανοίξεις το internet και κατεβάσεις άμεσα δεδομένα, δε γίνεται άμεσα πράσινο ;) Τo calibration που είπες ότι έκανες δε βοήθησε;

 

4) Να κοιτάς το class της κάρτας που είναι ουσιαστικά η ταχύτητα εγγραφής δεδομένων... Όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο. Εγώ έχω μια class 6 - 8 gb αλλά γενικότερα νομίζω ότι από class 4 και πάνω, είσαι οκ!

 

ρε παιδια ενα περιεργο πραμα με την μπαταρια.στο φορτιζμα δεν παει ποτε στο 100% αλλα στο 92%.καμια ιδεα?

Όπως ειπώθηκε δοκίμασε να κάνεις calibration στην μπαταρία. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να τα'παιξε η μπαταρία, μιας και δεν είναι και τόσο παλιό το κινητό...

 

ok τοτε. πρεπει να αρχισω το διαβασμα αποτι καταλαβα. κατι συγκεκριμενο δεν υπαρχει. πρεπει φτου κι απο την αρχη οπως λες
Πραγματικά τι πιο συγκεκριμένο ζητάς; Δηλαδή αν καθόμουν τώρα να ξαναγράψω πως κάνεις root, δε θα το διάβαζες ούτε εκείνο; Στο πρώτο μήνυμα στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος, υπάρχουν οδηγοί για το πως μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα με το κινητό μας. Εκεί είναι και το πως κάνουμε root στο κινητό μας κι επειδή αναφέρεται στην προ android 2.2.1 εποχή, αν κοιτάξεις στη σελίδα 300 (εδώ δηλαδή) έχω γράψει οδηγό για το πως μπορείς να κάνεις αρχικά s-off κι έπειτα root στη 2.2.1. Αν τα διαβάσεις (μιας και στο forum μόνο μέσω γραπτού λόγου εκφραζόμαστε) και έχεις απορίες, ευχαρίστως να βοηθήσουμε...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση..Πως μπορώ να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στο κινητό μου? σκέφτομαι να το δώσω και θέλω να το χω clean..Ευχαριστώ..
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παίδες μια ερώτηση..Πως μπορώ να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στο κινητό μου? σκέφτομαι να το δώσω και θέλω να το χω clean..Ευχαριστώ..

 

Ρυθμίσεις / Απόρρητο / Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις / κάρτα sd / Εργοστασιακές ρυθμίσεις (αυτό μόνο βλέπω). Φάκελος απόρρητο δεν υπάρχει..
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Koίταξε εδώ:

 

Ερ. Πως μπορώ να εκτελέσω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (hard reset);

Απ. Αν δώσετε το τηλέφωνό σας σε κάποιον άλλο (και συνεπώς θέλετε να σβήσετε τα δεδομένα σας) ή αν το τηλέφωνό σας έχει επίμονο πρόβλημα που δεν διορθώνεται, μπορείτε να εκτελέσετε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων (ονομάζεται και hard reset). Αυτή επαναφέρει το τηλέφωνό σας στην κατάσταση που βρισκόταν την πρώτη φορά που το ενεργοποιήσατε. Η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων δε διαγράφει τα δεδομένα και τα αρχεία που βρίσκονται στην κάρτα microSD του τηλεφώνου σας. Σκεφτείτε το καλά όμως πριν κάνετε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων. Θα διαγράψει μόνιμα όλα τα δεδομένα και τις προσαρμοσμένες ρυθμίσεις σας, καθώς και οιαδήποτε εφαρμογή έχετε λάβει και εγκαταστήσει. Δημιουργήστε οπωσδήποτε αντίγραφο ασφαλείας με τα δεδομένα και τα αρχεία που θέλετε να κρατήσετε πριν εκτελέσετε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Εκτέλεση επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσω των ρυθμίσεων

Ο πιο πρακτικός τρόπος επαναφοράς των εργοστασιακών ρυθμίσεων είναι μέσω των ρυθμίσεων του τηλεφώνου. Από την Αρχική οθόνη πατήστε MENU και μετά πιέστε Ρυθμίσεις. Μετακινηθείτε με κύλιση προς τα κάτω στην οθόνη και πιέστε Απόρρητο->Εργοστασ. ρυθμίσεις. Στην οθόνη Εργοστασ. ρυθμίσεις, πιέστε Επαναφορά τηλεφώνου, και μετά πιέστε Διαγραφή όλων.

Εκτέλεση επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων από τα κουμπιά του τηλεφώνου

Ακόμα και αν δεν μπορείτε να ενεργοποιήσετε το τηλέφωνό σας ή να αποκτήσετε πρόσβαση στις ρυθμίσεις του, μπορείτε να εκτελέσετε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων χρησιμοποιώντας τα κουμπιά του τηλεφώνου. Με το τηλέφωνο απενεργοποιημένο, πατήστε παρατεταμένα το κουμπί ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ και, στη συνέχεια, πατήστε σύντομα το κουμπί ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ. Περιμένετε να εμφανιστεί η οθόνη με τις τρεις εικόνες Android και μετά αφήστε το κουμπί ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ. Πατήστε ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ για να επιλέξετε ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΧΩΡΟΥ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ και μετά πατήστε ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ. Πατήστε ΑΥΞΗΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ για να ξεκινήσει η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων.

3ος τρόπος: Δεν τον έχω δοκιμάσει και τον μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη. Πληκτρολογήστε *#*#7780#*#* και θα σας ρωτήσει αν όντως θέλετε να κάνετε hard reset.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

μπα παιδια το ιδιο δεν αλλαξε τιποτα...οταν μπαινουν 3 λεξεις με τονο γυριζει με 70 χαρακτηρες....και με go sms και με handcent sms...μηπως ξανα τιν 2.3.3??? Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...