Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά νομίζω έχει στις ρυθμίσεις του handcent επιλογή για διαφορετική κωδικοποίηση (ουσιαστικά υποστήριξη ξένων γλωσσών)...

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το go sms όπου η ρύθμιση αυτή είναι στο ρυθμίσεις αποστολής, αλλά δε θυμάμαι ακριβώς το που είναι αυτή η ρύθμιση στο handcent, αλλά κοίταξέ το λίγο ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω πολυ καιρο που το ρυθμισα αυτο και εγω αλλα αν θυμαμαι καλα ειναι στις ρυθμισεις αποστολης. θα ξετικαρεις το αυτοματη μετατροπη σε mms και το διαιρεση σε 160 χαρακτηρες θα επιλεξεις χωρις διαχωρισμο.

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λίγο χρόνο κι έκανα μια ανανέωση στο πρώτο post. Προστέθηκαν κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη cm7 κι επιπλέον έγραψα και για το πως κάνουμε root με 2.2.1 ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Προχθες ολοκληρωσα την διαδικασια που απαιτειται για να καλιμπραρεις την μπαταρια.Χθες το βραδυ ,ενω η μπαταρια ηταν στο 65% εβαλα ξυπνητηρι.Το επομενο πρωι το κινητο δεν χτυπησε επειδη ειχε κλεισει απο μπαταρια.Οταν το ανοιξα ελεγε οτι εχει 1% και μετα απο λιγο εκλεισε.Το εβαλα να φορτιστει και η φορτιστηκε μεσα σε 1 ωρα.Μετα απ ΠΕΝΤΕ λεπτα χρησης η μπαταρια ειναι στο 92%.

Καμια ιδεα;;;;

Το μονο που ξερω ειναι οτι μεσα στο σπιτι δεν εχω καλο σημα.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το κακό σήμα θα έπεφτε πιο γρήγορα, αλλά όχι κι έτσι. Ποιά εφαρμογή εγκατέστησες τελευταία; Κάποια εφαρμογή λογικά έχει "κολλήσει" ή απλά λειτουργεί συνεχώς και σου τρώει cpu άρα και μπαταρία...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Με το κακό σήμα θα έπεφτε πιο γρήγορα, αλλά όχι κι έτσι. Ποιά εφαρμογή εγκατέστησες τελευταία; Κάποια εφαρμογή λογικά έχει "κολλήσει" ή απλά λειτουργεί συνεχώς και σου τρώει cpu άρα και μπαταρία...

 

Μηπως πηγε κατι στραβα τωρα που καλιμπραρισα την μπαταρια και μου δημιουργει τετοιο θεμα?Ακολουθησα αυτη τη διαδικασια.Να την ξανακαλιμπραρω την μπαταρια?Μηπως δεν ειναι καλο να την καλιμπραρω τοσο συντομα?Εχεις κανενα αλλο τροπο για να την καλιμπραρω ή μηπως χρειαζεται να μου δωσεις καμια διευκρινηση σχετικα με το ποτε πρεπει να βγαλω τον φορτιστη.

 

Οι τελευταιες εφαρμογες που θυμαμαι να περασα ειναι HandcentSms ,SuperleagueMobile ,http://www.Apergia.gr ,Tvxs ,Bonsai Blast....Αυτες.

 

Στο "Χρηση Μπαταριας" εχει :

-Συστημα Android 33% (Συνολικος χρονος CPU 3λ 44δ)

-Ετοιμοτητα Κυψελης 22%

-Αδρανες 18%

Μετα εχει κατι ψιλα τα οποια δικαιολογουνται.

Edited by giorgisantw
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχει να κάνει με το calibrarισμα. Αν μπορείς να κάνεις μια επαναφορά ρυθμίσεων και να το παρατηρήσεις πως δουλεύει έτσι χωρίς να το στήσεις, μόνο τότε θα βγάλουμε συμπεράσματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το calibrarισμα. Αν μπορείς να κάνεις μια επαναφορά ρυθμίσεων και να το παρατηρήσεις πως δουλεύει έτσι χωρίς να το στήσεις, μόνο τότε θα βγάλουμε συμπεράσματα.

 

Hard reset?Μα μολις το ξαναεστησα..:( .Μετα απο τη χθεσινη φορτιση η μπαταρια φαινεται πιο ισορροπημενη.Να την αφησω να κανει 2-3 κυκλους για να στρωσει?

 

Εχω παρατηρησει οτι οταν αφηνω το κινητο να φορτιστει λιγο ακομα ,ΑΦΟΥ φτασει στο 100%(ξερω οτι δεν ειναι σωστο) ,τοτε αργει παρα πολυ να πεσει απο 100 σε 99%.Σαν να βελτιωνεται η μπαταρια.Αντιθετα οταν αφαιρω το καλωδιο αμεσως μολις φτασει στο 100% και το status λεει οτι ειναι "πληρης" και οτι "φορτιστηκε", τοτε ειναι θεμα λεπτων να πεσει απο 100 σε 99% .

 

Τωρα κινουμαι με βαση αυτον τον οδηγο ο οποιος εχει πολυ ενδιαφερον καθως λεει οτι το wipe battery stats πρεπει να γινεται οταν η μπαταρια ειναι αδεια και ΟΧΙ οταν ειναι γεματη.Αυτα που γραφει ισχυουν και για το Wildfire,ετσι δεν ειναι?

 

ΥΓ. Οταν βρισκομαι στην Αθηνα στο σπιτι εχω αθλιο σημα.Ειχα διαβασει οτι με την stock rom γινοταν να επιλεξεις κατι ("μονο GSM" νομιζω πως λεγοταν ) και να εχεις λιγο καλυτερο σημα.Το ειχα κανει και πραγματικα ειχε δουλεψει.Στην CM7 stable που εχω δεν υπαρχει αυτη η επιλογη ή τουλαχιστον δεν ειναι εκει που ηταν στην stock rom.Στο ΥΠΕΡΧΡΗΣΙΜΟ προγραμμα του συμφορουμιτη Darkpain, στο TELEPHONY INFORMATION λεει : "Phone radio is GSM,Current network is EDGE" .Ειναι αρκετο?

 

Ζητω συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Hard reset?Μα μολις το ξαναεστησα..:( .Μετα απο τη χθεσινη φορτιση η μπαταρια φαινεται πιο ισορροπημενη.Να την αφησω να κανει 2-3 κυκλους για να στρωσει?

 

Εχω παρατηρησει οτι οταν αφηνω το κινητο να φορτιστει λιγο ακομα ,ΑΦΟΥ φτασει στο 100%(ξερω οτι δεν ειναι σωστο) ,τοτε αργει παρα πολυ να πεσει απο 100 σε 99%.Σαν να βελτιωνεται η μπαταρια.Αντιθετα οταν αφαιρω το καλωδιο αμεσως μολις φτασει στο 100% και το status λεει οτι ειναι "πληρης" και οτι "φορτιστηκε", τοτε ειναι θεμα λεπτων να πεσει απο 100 σε 99% .

 

Τωρα κινουμαι με βαση αυτον τον οδηγο ο οποιος εχει πολυ ενδιαφερον καθως λεει οτι το wipe battery stats πρεπει να γινεται οταν η μπαταρια ειναι αδεια και ΟΧΙ οταν ειναι γεματη.Αυτα που γραφει ισχυουν και για το Wildfire,ετσι δεν ειναι?

 

ΥΓ. Οταν βρισκομαι στην Αθηνα στο σπιτι εχω αθλιο σημα.Ειχα διαβασει οτι με την stock rom γινοταν να επιλεξεις κατι ("μονο GSM" νομιζω πως λεγοταν ) και να εχεις λιγο καλυτερο σημα.Το ειχα κανει και πραγματικα ειχε δουλεψει.Στην CM7 stable που εχω δεν υπαρχει αυτη η επιλογη ή τουλαχιστον δεν ειναι εκει που ηταν στην stock rom.Στο ΥΠΕΡΧΡΗΣΙΜΟ προγραμμα του συμφορουμιτη Darkpain, στο TELEPHONY INFORMATION λεει : "Phone radio is GSM,Current network is EDGE" .Ειναι αρκετο?

 

Ζητω συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Mobile network settings - use only 2g networks

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω να πουλήσω το κινητάκι για να πάω σε κάτι πιο high-end. Πόσο λέτε να το δώσω?

Με root και CM7 το πουλάω. Δεν θα το γυρίσω στην stock. Πέφτει η τιμή ή ανεβαίνει? Μου το ζήτησε έτσι ένας γνωστός και δε θέλω να τον κοροϊδέψω. Αν συνυπολογίσουμε ότι αυτή τη στιγμή η τιμή του κυμαίνεται στα 180-210 ευρώ καινούριο ποια θα ήταν η ιδανική τιμή πώλησης σύμφωνα με αυτά που ανέφερα? Εννοείται ότι η συσκευή είναι σε άψογη κατάσταση. Ούτε γρατζουνιά! Α, επίσης έχω την άσπρη έκδοση.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειλικρινα μου εχει σπασει τ νευρα δεν στελνει ουτε για αστειο μυνημα με 160 χαρακτιρες!!μεχρι ρομ αλλαξα!!!τιποτα!!!!μηπως να κανω δολομα για τσιπουρα η να το παω στον παππα για ξεματιασμα???και με go sms και με handcent!!βοηθεια καποιος!!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια ειλικρινα μου εχει σπασει τ νευρα δεν στελνει ουτε για αστειο μυνημα με 160 χαρακτιρες!!μεχρι ρομ αλλαξα!!!τιποτα!!!!μηπως να κανω δολομα για τσιπουρα η να το παω στον παππα για ξεματιασμα???και με go sms και με handcent!!βοηθεια καποιος!!

 

Να υποθέσω ότι στο handcent sms για παράδειγμα επέλεξες κανονικά στις επιλογές την υποστήριξη των ελληνικών για 160chars/sms, σωστά; Με ποιο πληκτρολόγιο γράφεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι στο handcent sms για παράδειγμα επέλεξες κανονικά στις επιλογές την υποστήριξη των ελληνικών για 160chars/sms, σωστά; Με ποιο πληκτρολόγιο γράφεις;

 

ναι και εχω κατεβασει το greek plugin το multiling απο πληκτρολογιο τι να πω...με το που γραφω 3 λεξεις με τονους αμεσως γινετε 70.....:(:(

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

ναι και εχω κατεβασει το greek plugin το multiling απο πληκτρολογιο τι να πω...με το που γραφω 3 λεξεις με τονους αμεσως γινετε 70.....:(:(

 

Αυτο με τους τονους φιλε το παθαινα και εγω.Ειχα handcentsms και εστελνα με 160 χαρακτηρες αλλα δεν εγραφα με τονους.Δεν χρειαζοταν να πειραξω τιποτα.Τωρα ειμαι με GoSms και γραφω με 70 χαρακτηρες.Προσπαθω να δω πως θα γινει να στελνω μεχρι 160.

 

Καταφερα να ειμαι με GoSms και να στελνω μεχρι 160 χαρακτηρες χρησιμοποιωντας TONOΥΣ.Η διαδιακασια ειναι αυτη που αναφερεται στην προηγουμενη σελιδα.Δεν ξερω γιατι δεν μου δουλεψε με την πρωτη.Ισως χρειαζοταν restart η εφαρμογη.

Edited by giorgisantw
Link to comment
Share on other sites

Θα το γράψω για άλλη μια φορά. Αν κοιτάξει κάποιος όλες τις ρυθμίσεις μιας εφαρμογής, δε χρειάζεται ούτε ξεμάτιασμα ούτε τίποτα. Κατ'αρχάς η αλλαγή Rom ήταν αχρείαστη αν την έκανες μόνο γι'αυτό, μιας και πραγματικά μόνο σ'αυτό δε βοηθάει. Επίσης έχετε υπόψιν ότι 160 χαρακτήρες πεζοί με τόνους ΔΕ γίνεται να σταλούν από οποιοδήποτε κινητό. Είναι περιορισμός του τρόπου υλοποίησης των δικτύων. Στο δια ταύτα όμως... εγκαθιστουμε το go sms. Μπαίνουμε στην εφαρμογή και πατώντας το πληκτρο μενού επιλέγουμε ρυθμίσεις. Στη συνέχεια πηγαίνουμε ρυθμίσεις αποστολής και τσεκαρουμε το ενεργοποίηση υποστηριξης για τοπικές ρυθμίσεις και στο υποστηριζόμενες γλώσσες ακριβώς απο κάτω επιλέγουμε τη μέθοδο ελληνικών sms. Αυτό ήταν όλο...

 

Υγ. Οι τόνοι κι αυτα μη σας απασχολούν. Στον παραλήπτη θα πάνε όλα κεφαλαία ;)

Υγ.2. Και το multiling δε βοηθάει σε κάτι...

 

Sent from my HTC Wildfire

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αφου ξαναπερασα την CM7 stable το προβλημα που ειχα παλιοτερα εμφανιζεται ολο και πιο συχνα.Παω να ξεκλειδωσω το τηλεφωνο και δεν εμφανιζεται εκεινο το ημικυκλιο που το γυρνας για να ξεκλειδωσει το κινητο.Επισης παω να γραψω μηνυμα και δεν εμφανιζεται το πληκτρολογιο.Παω να ανοιξω ενα προγραμμα (οχι κατι βαρυ,τις "Επαφες" για παραδειγμα) και εμφανιζει μια μαυρη οθονη.Το θεμα ειναι οτι οταν παταω παταω στην μαυρη οθονη ακουγεται ο ηχος σαν να επιλεγω κατι.

Το συγκεκριμενο προβλημα με εχει κουρασει απιστευτα στην CM7 καθως ,μπορει να λυνεται με ενα soft reset αλλα ,δεν ειναι δυνατο να χρειαζεται να κανω soft reset καθε 2 μερες αν σκεφτει κανεις οτι εχοντας iphone για 1.5 χρονο δεν χρειαστηκε να το κανω ουτε μια φορα soft reset.

Link to comment
Share on other sites

η stable και να τα κάνει αυτά παράξενο. Έχω εδώ και καιρό την stable (από τότε που βγήκε) και δεν μου παρουσίασε κανένα απολύτως πρόβλημα (μάλλον είμαι τυχερός) και ψάχνω αφορμή να περάσω την 7.1.0 rc1. Αν μου τύχαινε κάτι σαν το δικό σου σίγουρα θα την έβαζα. Αν διαβάσεις και άλλα ποστς χρηστών που έχουν την rc1 θα δεις ότι δεν έχουν τέτοια τραγικά προβλήματα ή κολλήματα για rc1. Μήπως να την περνούσες και να έβλεπες αν θα σου ξανακάνει το ίδιο;
Link to comment
Share on other sites

Αφου ξαναπερασα την CM7 stable το προβλημα που ειχα παλιοτερα εμφανιζεται ολο και πιο συχνα.Παω να ξεκλειδωσω το τηλεφωνο και δεν εμφανιζεται εκεινο το ημικυκλιο που το γυρνας για να ξεκλειδωσει το κινητο.Επισης παω να γραψω μηνυμα και δεν εμφανιζεται το πληκτρολογιο.Παω να ανοιξω ενα προγραμμα (οχι κατι βαρυ,τις "Επαφες" για παραδειγμα) και εμφανιζει μια μαυρη οθονη.Το θεμα ειναι οτι οταν παταω παταω στην μαυρη οθονη ακουγεται ο ηχος σαν να επιλεγω κατι.

Το συγκεκριμενο προβλημα με εχει κουρασει απιστευτα στην CM7 καθως ,μπορει να λυνεται με ενα soft reset αλλα ,δεν ειναι δυνατο να χρειαζεται να κανω soft reset καθε 2 μερες αν σκεφτει κανεις οτι εχοντας iphone για 1.5 χρονο δεν χρειαστηκε να το κανω ουτε μια φορα soft reset.

 

Βάλε την rc1 είναι τέλεια θα βρεις την υγεία σου λέμε! Την έχω 3 εβδομάδες και είμαι ευτυχισμένος!

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Με την stable (και τις 2 φορές που την έβαλα)είχα προβλήματα με μαύρες οθόνες, αναγκαστικό κλείσιμο εφαρμογών και reboot.

Τώρα με την rc1 όλα δουλεύουν ρολόι!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την rc1 είναι τέλεια θα βρεις την υγεία σου λέμε! Την έχω 3 εβδομάδες και είμαι ευτυχισμένος!

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

Ηθελα να την βαλω αλλα ,αν θυμαμαι καλα, ειχα ακουσει οτι σε λιγο καιρο θα βγει σε πιο σταθερη μορφη .Ετσι,κρατηθηκα και ειπα να μην την βαλω μεχρι να βγει σε stable.

 

Επι τη ευκαιρια,απο που την κατεβαζουμε την RC1 και τι χρειαζεται να κανουμε πριν την περασουμε?Nandroid backup κραταμε?Θελει καλιμπραρισμα η μπαταρια μετα?

Edited by giorgisantw
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς έκδοση του swype που να παίζει κανονικά στην QVGA οθονιτσα μας και να έχει ελληνικά; γιατί ψάχνω πόσες μέρες τώρα και βρίσκω swype 3.5 με ελληνικά για wvga & vga εκδόσεις μόνο :(

[Past Android phones]: HTC Wildfire, Huawei Ideos X5, Samsung Galaxy SIII (White), Sony XPERIA Z2 (D6503) 16GB

[Current Phone]: Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να την βαλω αλλα ,αν θυμαμαι καλα, ειχα ακουσει οτι σε λιγο καιρο θα βγει σε πιο σταθερη μορφη .Ετσι,κρατηθηκα και ειπα να μην την βαλω μεχρι να βγει σε stable.

 

Επι τη ευκαιρια,απο που την κατεβαζουμε την RC1 και τι χρειαζεται να κανουμε πριν την περασουμε?Nandroid backup κραταμε?Θελει καλιμπραρισμα η μπαταρια μετα?

 

μπορείς να την κατεβάσεις από σαιτ τους η να την κατεβάσεις κατευθείαν στο κινητό από τον rom manager.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να την βαλω αλλα ,αν θυμαμαι καλα, ειχα ακουσει οτι σε λιγο καιρο θα βγει σε πιο σταθερη μορφη .Ετσι,κρατηθηκα και ειπα να μην την βαλω μεχρι να βγει σε stable.

 

Επι τη ευκαιρια,απο που την κατεβαζουμε την RC1 και τι χρειαζεται να κανουμε πριν την περασουμε?Nandroid backup κραταμε?Θελει καλιμπραρισμα η μπαταρια μετα?

από την στιγμή που η stable σου κάνει τέτοια νούμερα δεν χρειάζεται να την κάνεις backup...

την rc1 την κατεβάζεις από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Θα το γράψω για άλλη μια φορά. Αν κοιτάξει κάποιος όλες τις ρυθμίσεις μιας εφαρμογής, δε χρειάζεται ούτε ξεμάτιασμα ούτε τίποτα. Κατ'αρχάς η αλλαγή Rom ήταν αχρείαστη αν την έκανες μόνο γι'αυτό, μιας και πραγματικά μόνο σ'αυτό δε βοηθάει. Επίσης έχετε υπόψιν ότι 160 χαρακτήρες πεζοί με τόνους ΔΕ γίνεται να σταλούν από οποιοδήποτε κινητό. Είναι περιορισμός του τρόπου υλοποίησης των δικτύων. Στο δια ταύτα όμως... εγκαθιστουμε το go sms. Μπαίνουμε στην εφαρμογή και πατώντας το πληκτρο μενού επιλέγουμε ρυθμίσεις. Στη συνέχεια πηγαίνουμε ρυθμίσεις αποστολής και τσεκαρουμε το ενεργοποίηση υποστηριξης για τοπικές ρυθμίσεις και στο υποστηριζόμενες γλώσσες ακριβώς απο κάτω επιλέγουμε τη μέθοδο ελληνικών sms. Αυτό ήταν όλο...

 

Υγ. Οι τόνοι κι αυτα μη σας απασχολούν. Στον παραλήπτη θα πάνε όλα κεφαλαία ;)

Υγ.2. Και το multiling δε βοηθάει σε κάτι...

 

Sent from my HTC Wildfire

 

εκανα ακριβως οτι ειπες...και παλι το ιδιο στις 3 λεξεισς το πολυ 4 παει μονο του στους 70 χΑΡΑΚΤΗΡΕς...γραφω με τ9 γιαγιά με βολευει...ολα τ μυνηματα πανε με κεφαλαια εκτός του "μ" σου περιγραφω τι παιζει μήπως και έχω κανει καποιο λαθος εγω....:blink:

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που η stable σου κάνει τέτοια νούμερα δεν χρειάζεται να την κάνεις backup...

την rc1 την κατεβάζεις από εδώ

 

Ποια RC1 ?Την 7.0.0 ή την 7.1.0 ? Εσυ ,απ'οτι βλεπω ,εχεις την 7.0.0 .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...