Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. αντιμετωπιζω εδω και καιρο το εξης προβλημα και δεν ξερω απο τι μπορει να συμβαινει...

1)οταν παω στις εφαρμογες να δω τους καταλογους μου σχεδον ολοι ειναι κοκκινοι και γραφει 'απετυχια ανανεωσης' .(μονο το nokia applications δουλευει.ολα τα extra ειναι off)...τι μπορει να συμβαινει? να πω οτι φταιει το faster application ??? χλωμο

2)η φυσικη μνημη πως μπορει να μεγαλωσει? δεν μιλαω για την μνημη των εφαρμογων ,ουτε για αυτη των αρχειων. στο widget που εχω βαλει και βλεπω cpu kai ram οταν η ram φτανει 170 και πανω κολλαει ολο το κινητο.

ευχαριστω

Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους. αντιμετωπιζω εδω και καιρο το εξης προβλημα και δεν ξερω απο τι μπορει να συμβαινει...

1)οταν παω στις εφαρμογες να δω τους καταλογους μου σχεδον ολοι ειναι κοκκινοι και γραφει 'απετυχια ανανεωσης' .(μονο το nokia applications δουλευει.ολα τα extra ειναι off)...τι μπορει να συμβαινει? να πω οτι φταιει το faster application ??? χλωμο

2)η φυσικη μνημη πως μπορει να μεγαλωσει? δεν μιλαω για την μνημη των εφαρμογων ,ουτε για αυτη των αρχειων. στο widget που εχω βαλει και βλεπω cpu kai ram οταν η ram φτανει 160 και πανω κολλαει ολο το κινητο.

ευχαριστω

απο την PR 1.3και μετα και μενα αργει πολυ να μου φορτωσει τους καταλογους.ανοιγω τον app manager τον αφηνω ανοιχτο 3-4 λεπτα και μετα μου τα φορτωνει κανονικα.δοκιμασε το και πες μας τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα την απορια μηπως ο fap επηρεαζει με καποιον τροπο την λειτουργια του μαμα app manager.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά μεγαλούτσικα e-mails δεν μου τα ανοίγει. Είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους ή πρέπει να κάνω κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα την απορια μηπως ο fap επηρεαζει με καποιον τροπο την λειτουργια του μαμα app manager.

εμενα δεν μου τους ανανεωνει καθολου.γραφει με κοκκινα γραμματα αποτυχια ανανεωσης. το πιθανοτερο ειναι να φταιει ο fap .

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω κατι μερες να μπω στο φορουμ , τι εννοειτε οταν λετε "update της κοινοτητας " ?

 

λιγο help ρε παιδες εχω πνιγει στη δουλεια... τι ειναι αυτο το update της κοινοτητας ? ερχεται μεσα απο καποιο νεο repository η απλα ειναι νεα pr ?

Link to comment
Share on other sites

λιγο help ρε παιδες εχω πνιγει στη δουλεια... τι ειναι αυτο το update της κοινοτητας ? ερχεται μεσα απο καποιο νεο repository η απλα ειναι νεα pr ?

 

εδω θα λυσεις ολες τις αποριες σου!

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου τους ανανεωνει καθολου.γραφει με κοκκινα γραμματα αποτυχια ανανεωσης. το πιθανοτερο ειναι να φταιει ο fap .

 

Δοκίμασε να είσαι συνδεδεμένος σε WiFi και να κάνεις μια ανανέωση καταλόγων και άστο κανένα δεκάλεπτο να κάνει και πες μας. Εμένα δύο-τρεις φορές που μου το έκανε έτσι "λύθηκε".

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

χμ... κάτι περίεργο συμβαίνει.

Τελυταίες μέρες (δεν έχω κάνει κανά update ή install), με το που μπαίνω στο internet, μετά από λίγο μου έχει καταναλώσει 10Mb. Πως μπορώ να δω "τι μου έχει φάει" τα δεδομένα?

Περίεργα widgets κλπ δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

χμ... κάτι περίεργο συμβαίνει.

Τελυταίες μέρες (δεν έχω κάνει κανά update ή install), με το που μπαίνω στο internet, μετά από λίγο μου έχει καταναλώσει 10Mb. Πως μπορώ να δω "τι μου έχει φάει" τα δεδομένα?

Περίεργα widgets κλπ δεν έχω.

 

Ίσως να φταίει η αυτόματη ενημέρωση που είναι ρυθμισμένη κάθε 24 ώρες. Δώσε την εντολή

 

gconftool -s -t int /apps/hildon/update-notifier/check_interval

-NUMBERINMINUTES-

 

όπου -NUMBERINMINUTES- ο χρόνος αυτόματης ενημέρωσης σε λεπτά.

βάλε μια πολύ μεγάλη τιμή και έτσι δεν θα κάνει αυτόματη ενημέρωση σχεδόν κάθε φορά που συνδέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να είσαι συνδεδεμένος σε WiFi και να κάνεις μια ανανέωση καταλόγων και άστο κανένα δεκάλεπτο να κάνει και πες μας. Εμένα δύο-τρεις φορές που μου το έκανε έτσι "λύθηκε".

 

ευχαριστω πολυ.

η απαντηση ειναι οτι ηθελε υπομονη και 3 προσπαθειες για να ξεκολλησει.ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μπορώ να σβήσω τα internet connection settings της cosmote? To κουμπί delete είναι απενεργοποιημένο σε αντίθεση με όλα τα wifi access point που έχω σωσμένα..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν δεν κανω λαθος , το Ν900 δεν ηταν το πρωτο κινητο με Built in το Skype?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

2-3 πραγματάκια...εκανα το update απο το community, ολα καλά..ετρεξα την εφαρμογή που κατέβηκε, εκανε reboot και μου έβγαλε success..που μπορώ ομως να δω τι έκδοση φοράω? (απο τo about product, μου φαινεται η 20.2010.36-2)...το πέρασα πριν λίγο, σημαίνει οτι update υπήρχε μέχρι σήμερα ειναι included? γιατι δεν βλέπω κατι στον app manager περι new update κλπ....μετά, αν θέλω να το αφαιρέσω το ολο εγχείρημα, πως γινεται??

και κατι ασχετο...υπάρχει η δυνατοτητα να κανω μαζικά emails να φαινονται read?

αυτά, thanks!

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Στον appmanager στα εγκατεστημενα θα δεις ενα πακετο maemo 5 community SSU package. Στη συνοψη του θα πρεπει να λεει 20.2010.36-2mamemo11. Για τα email δεν γνωριζω, αλλα για να βγαλεις το πακετο πιστευω οτι αν κανεις remove τα πακετα της κοινοτητας και το repo της θα εισαι παλι στην "original

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τελικα να κανουμε install το community SSU package?

Τι διαφορες θα δουμε?τι προβληματα θα εχουμε? ειναι stable?

και αυτο τι ειναι ακριβως? το εχουν φτιαξει αλλοι? δεν ειναι επισημο της nokia,σωστα?

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου απλως θελω να ξερω καποια πραγματα πριν κανω την κινηση να το περασω!

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις!!:D

Link to comment
Share on other sites

αν κοιταξεις τα προηγουμενα posts, θα δεις πως εχει δωθει το link

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά εδώ και λίγες μέρες διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να συνδεθώ στο ιντερνετ μέσω της cosmote, ενώ έχω αγορασμένο πακέτο internet on the phone. Δοκίμασα να κάνω restore παλιότερες ρυθμίσεις, φλάσαρα το κινητό αλλά τίποτα.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ή να μου πει αναλυτικά τις ρυθμισεις

για cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το ίδιο, ζήτησα να μου στείλουνε με service message τις ρυθμισεις, και μετά είχα 2 Cosmote Internet ap's, to 1o δούλεψε, το 2ο δε σβηνόταν ούτε με το fapn, τελικά με κάτι μαγικά του anapospastou έφυγε. Α, χάθηκε και το cosmote mms , αλλά δε διαπίστωσα να χρειάζεται σε κάτι. Το fmms σε havoc mode λειτουργεί άνευ ap.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το ίδιο, ζήτησα να μου στείλουνε με service message τις ρυθμισεις, και μετά είχα 2 Cosmote Internet ap's, to 1o δούλεψε, το 2ο δε σβηνόταν ούτε με το fapn, τελικά με κάτι μαγικά του anapospastou έφυγε. Α, χάθηκε και το cosmote mms , αλλά δε διαπίστωσα να χρειάζεται σε κάτι. Το fmms σε havoc mode λειτουργεί άνευ ap.

 

Χρειάζεται κάτι άλλο για να δουλέψει το fmms με cosmote; Στο fapn πρέπει να κάνουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο fmms τις ρυμθισεις για wind ξερει κανεις?? ή υπαρχει κανας αλλος τροπος που δεν τα χρειαζεται?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...