Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εξακολουθω να εχω προβλημα με τον λογαριασμο 'φαντασμα' που βλεπω στα im accounts μου...καποια λυση???? δεν μπορω να τον σβησω, δεν βλεπω τους online φιλους...απλα υπαρχει.........κ οταν περναω κανονικο account μεσω jabber μου ερχονται διπλα μηνυματα..ti bug ειναι αυτο?? εχω αρρωστήσει!!!!
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εξακολουθω να εχω προβλημα με τον λογαριασμο 'φαντασμα' που βλεπω στα im accounts μου...καποια λυση???? δεν μπορω να τον σβησω, δεν βλεπω τους online φιλους...απλα υπαρχει.........κ οταν περναω κανονικο account μεσω jabber μου ερχονται διπλα μηνυματα..ti bug ειναι αυτο?? εχω αρρωστήσει!!!!

 

Ούτε edit μπορείς να τον κάνεις; Πότε εμφανίστηκε;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος για να δωσω εντολες για overclocking στο x terminal αφου πατησω sudo gainroot εντερ μετα π.χ στην πρωτη εντολη πρεπει να γραψω χωρις κενο kernel-config κενο limits κενο x κενο y?δεν το δεχεται ετσι..
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος για να δωσω εντολες για overclocking στο x terminal αφου πατησω sudo gainroot εντερ μετα π.χ στην πρωτη εντολη πρεπει να γραψω χωρις κενο kernel-config κενο limits κενο x κενο y?δεν το δεχεται ετσι..

 

Μπορείς να δεις αυτόν τον οδηγό με τον οποίο δεν χρειάζεται καν να μπεις στο τερματικό.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος για να δωσω εντολες για overclocking στο x terminal αφου πατησω sudo gainroot εντερ μετα π.χ στην πρωτη εντολη πρεπει να γραψω χωρις κενο kernel-config κενο limits κενο x κενο y?δεν το δεχεται ετσι..

 

Η εντολή είναι σωστή. Μήπως δεν έχεις εγκαταστήσει τα settings http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/kernel-power-settings/

Αν δυσκολεύεσαι με τις εντολές μπορεί να εγκαταστήσεις αυτό το gui : http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/qcpufreq/

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή είναι σωστή. Μήπως δεν έχεις εγκαταστήσει τα settings http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/kernel-power-settings/

Αν δυσκολεύεσαι με τις εντολές μπορεί να εγκαταστήσεις αυτό το gui : http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/qcpufreq/

 

Το εχω βαλει το QCPUFreq απλα τωρα ετσι οπως ειναι μπορω να βαλω τον επεξεργαστη απο τα 250 εως τα 550 και μετα παει 825.Για να το κανω με τις εντολες πρεπει να βαλω το kernel settings?Μετα μπορω να το βγαλω αν θελω?Αν και δεν υπαρχει λογος απλα ρωταω..

Αν και ο τροπος που εγραψε ο χρηστης anapospastos φαινεται ποιο ευκολος αλλα σιγουρα "επικινδυνος"

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Ούτε edit μπορείς να τον κάνεις; Πότε εμφανίστηκε;

χωρις να ειμαι σιγουρος, οταν εγκατεστησα το upgrade της κοινοτητας....κ οχι, δεν μπορω να κανω edit... :(

 

edit: Υποψιν τον βλεπω μονο στο menu 'my availibility', δεν φαινεται καθολου στο 'voip and IM accounts' .....

Edited by theognr21
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καθε φορα που ανοιγω το κινητο μου ενω το εχω φορτισει αρκετη ωρα παραπανω απο το κανονικο οταν το ανοιγω δεν ειναι 100% και δυο φορες που κοιταξα μολις ειχε ανοιξει την μια ηταν 91,5 και την αλλη 88,5.Για ποιο λογο γινεται αυτο?Τα εχει παιξει η μπαταρια?Εχει αλλαξει κανεις μπαταρια?Γνωριζεται κατι για αυτην της mugen στα 1320mah.?

 

Η εντολή είναι σωστή. Μήπως δεν έχεις εγκαταστήσει τα settings http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/kernel-power-settings/

Αν δυσκολεύεσαι με τις εντολές μπορεί να εγκαταστήσεις αυτό το gui : http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/qcpufreq/

 

Εγκατεστησα το προγραμμα εδωσα τις εντολες και μετα μπηκα στο qcpufreeq αλλα δεν μπορω να τρεξω τον επεξεργαστη παλι εκει που θελω εγω.Εδωσα τις εντολες και μετα εκλεισα το x terminal και μετα που κοιταξα ειχε σβιστει το προγραμμα (Enhanced Linux Kernel For Power Users (Settings) V0.11) που ειχα εγκαταστησει πριν λιγο.Ξερουμε τι παιζει με αυτο?Το εγκατεστηασα παλι και περιμενω απατηση πριν δωσω τις εντολες γιατι θα εχει την ιδια καταληξη παλι.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

billy ο σωστός και πιο απλός τρόπος για να κάνεις overclocking είναι αυτός που περιγράφει ο anapospastos στον σχετικό οδηγό. Το power kernel δεν μπορεί να απεγκατασταθεί από μόνο του. Edited by syd77
Link to comment
Share on other sites

πες μας την ελαχιστη και τη μεγιστη συχνοτητα που θες να λειτουργει ο επεξεραστης να σου γραψουμε αναλυτικα τι θα πατησεις στο τερματικο..

 

Επισης, εντελως φυλικα, αποψη μου ειναι να αφησεις το κινητο οπως εχει μεχρι τουλαχιστον να εξοικειωθεις με καποιες λειτουργιες της συσκευης και του τερματικου..

Ακομα, σε ειχα ρωτησει αν ξερεις αγγλικα..θα βοηθουσε αν γνωριζες να σου διναμε μερικα links να διαβασεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την πατησα με το transitions.ini και δεν το γλυτωσα το flasharisma. 4 ωρες μου εφαγε να το στησω παλι. Κατα ενα περιεργο λογο το ροotfs εχει 20mb περισσοτερα απο πριν ελευθερα και το /opt καμια 700mb σε σχεση με τα 300Mb που ειχα. Ηθελε φρεσκαρισμα τελικα.

 

Τωρα μια απορια μου. Εγκατεστησα καποια webos παιχνιδια τωρα που βγηκαν και συντομευσεις στο qwerty για τα Multitouch. Μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα! Η απορια μου εχει να κανει με δυο πραγματα. Πως μεταφερουμε εκτος /opt αυτα τα παιχνιδια και δημιουργούμε symlink; Δεν βρηκα αναλυτικες οδηγιες. Και πως δινουμε permissions ωστε να μενουν τα saves απο τα games;

 

Edit : το βρηκα http://wiki.maemo.org/Preenv/FAQ

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τι μου συμβουλευεται να βαλω στο ν900 firefox η opera?θελω να εχει και flash player χωρις να κατεβασω καποια extra εφαρμογη αν αυτο γινεται.(απλα νομιζω στο ομνια ειχα βαλει opera και επαιζε βιντεο κανονικα χωρις να πρεπει νω κατεβασω κατι).Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Τι μου συμβουλευεται να βαλω στο ν900 firefox η opera?θελω να εχει και flash player χωρις να κατεβασω καποια extra εφαρμογη αν αυτο γινεται.(απλα νομιζω στο ομνια ειχα βαλει opera και επαιζε βιντεο κανονικα χωρις να πρεπει νω κατεβασω κατι).Ευχαριστω.

Κρατα τον μαμισιο....ο firefox ειναι αργος κ ο opera δεν εχει flash..

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Γιατι η φωτεινότητα ειναι αυτοματη σε εμενα..Περα απο display που το εχω 3 στα 5 πρεπει να κανω και κατι αλλο?Οταν το παω κοντα στην λαμπα και μετα το περνω φαινεται η διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Εχει αισθητηρα φωτος για οικονομια. Οταν δινει περισσοτερη φωτεινοτητα στην οθονη σβηνει το πληκτρολογιο. Ετσι πρεπει να λειτοργει.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?ποιός είναι ο πιό εύκολος τρόπος να περάσω όλες μου τις επιαφές στο pc ώστε να μπορεσω μετά να τις βάλω σε άλλο τηλέφωνο.

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Τροποι που μπορω να σκεφτω. Αν η αλλη συσκευη ειναι nokia απλως τα συνδεεις με BT πατας συγχρονισμο απο το Ν900 και σου τις μεταφερει ή κατι που δεν εχω δοκιμασει, να μεταφερεις τις επαφες μεσω ovi suite. Αλλος τροπος. Αν δεν ειναι nokia τα συνδεεις με BT και πατας στις επαφες την επιλογη "εξαγωγη" και σου τα στελνει με vcard. Αν θες να τις εχεις στο pc μπορεις να τις αποθηκευσεις σε μορφη vcard στο pc ,αλλα βγαζει ακαταλαβίστικα ονοματα στα αρχεια και μονο οταν τα περασεις θα δεις ποιο τηλεφωνο ειναι. Επισης μπορεις να δοκιμασεις συγχρονισμο με το outlook.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τροποι που μπορω να σκεφτω. Αν η αλλη συσκευη ειναι nokia απλως τα συνδεεις με BT πατας συγχρονισμο απο το Ν900 και σου τις μεταφερει ή κατι που δεν εχω δοκιμασει, να μεταφερεις τις επαφες μεσω ovi suite. Αλλος τροπος. Αν δεν ειναι nokia τα συνδεεις με BT και πατας στις επαφες την επιλογη "εξαγωγη" και σου τα στελνει με vcard. Αν θες να τις εχεις στο pc μπορεις να τις αποθηκευσεις σε μορφη vcard στο pc ,αλλα βγαζει ακαταλαβίστικα ονοματα στα αρχεια και μονο οταν τα περασεις θα δεις ποιο τηλεφωνο ειναι. Επισης μπορεις να δοκιμασεις συγχρονισμο με το outlook.

 

οκ φίλε σε ευχαριστώ πολύ.Αυτό έκανα με το pc και το vcard τώρα όταν θα τα βάλω στο επόμενο τηλ ελπίζω να δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

http://myn900.wordpress.com/2011/03/03/meego-on-the-n900-officially-targeted-by-nokia/

http://wiki.meego.com/ARM/N900/DeveloperEdition

MeeGo στο Ν900 με υποστηριξη απο τη nokia εστω ως developer edition ή καταλαβα λαθος απο τη χαρα μου; :D

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μήπως γνωρίζετε πού βρίσκονται οι ρυθμίσεις για τον κωδικούς της sim? Αλλαγή κωδικού κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μήπως γνωρίζετε πού βρίσκονται οι ρυθμίσεις για τον κωδικούς της sim? Αλλαγή κωδικού κτλ...

 

Menu->Settings->Phone

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάναμε αλλά λέει cellural network not available..

 

Κωδικό για τη sim ζήτησε όταν ενεργοποιήσατε τη συσκευή; Αν όχι πάει να πει ότι δεν την "είδε". Δοκιμάστε με μία άλλη sim ή βγάλτε και ξαναβάλτε αυτή.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...