Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

connect automatically: θα πρότεινα cellular data, αφού το gprs σε ενδιαφέρει(wifi θα το εναλλάσεις εσύ), για να μην κάνει search για wifi....

θα ψάχνεις για 2 και 3 μπαταρία αν ψάχνει και για wifi και είσαι συνεχώς ενομένος με gprs...

ευχαριστω και τους 2. καλη φαση ειναι η επιλογη οποιαδηποτε συνδεση αλλα αν θελω να επιλεξω μονο gprs δε μου δινει την επιλογη wind wap αλλα μονο wind mms. δοκιμασα την επιλογη 'οποιαδηποτε συνδεση' αλλα χωρις το κουτακι απο κατω που λεει αλλαγη σε wifi οταν υπαρχει αλλα και παλι wifi μπαινει. πως μπορω να εμφανισω το wind wap αντι το wind mms?

Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια ,γνωριζει καποιος γιατι οταν τοποθετω τα εργοστασιακα ακοιστικα της Nokia δεν εχω την ιδια ενταση με πριν; ελεξα ολες τησ ρυθμισεις και ειναι ολες στο δυνατο ,και το αλλο ειναι οτι το προσεξα αυτο μετα την εγκατασταση του CSSU.
From N9
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ,γνωριζει καποιος γιατι οταν τοποθετω τα εργοστασιακα ακοιστικα της Nokia δεν εχω την ιδια ενταση με πριν; ελεξα ολες τησ ρυθμισεις και ειναι ολες στο δυνατο ,και το αλλο ειναι οτι το προσεξα αυτο μετα την εγκατασταση του CSSU.

κατεβασε απο app manager το volumecontrol (καπως ετσι λεγεται).θα σου δωσει εξτρα ενταση.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

gaiosgf Eυχαριστω για την απαντηση σου αλλα μπορεις να μου αν υπαρχει καποιο προβλημα και το εκανε αυτό
From N9
Link to comment
Share on other sites

gaiosgf Eυχαριστω για την απαντηση σου αλλα μπορεις να μου αν υπαρχει καποιο προβλημα και το εκανε αυτό

δε νομιζω να ειναι προβλημα αυτο.απ οσο ξερω ολα τα Ν900 ετσι λειτουργουν.γω δεν το εχω δοκιμασει αλλα καπου αναφερεται οτι οταν συνδεουμε ενσυρματα ακουστικα βγαζει το 88% της εντασης και οτι με την προσθηκη της παραπανω εφαρμογης μας δινει το υπολοιπο 12%

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, ωχ

Και οντως ετσι ειναι τα πραγματα με το προβλημα με το usb. Τελικα του ειπαν οτι δεν κολλαει παλι και πρεπει να γινει αλλαγη πλακετας. Επισημα η nokia δεν εχει ανταλλακτικο οπως και νεο n900 να του δωσουν. Πολιτικη της nokia σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η αντικατασταση του κινητου. Και επειδη δεν υπαρχει πια το n900 του δινουν το n8...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

αμα του εδιναν κανενα ε7 θα το αγοραζα χθες το Ν900 :p

κακη φαση ομως. κριμα. αντε πες τα αρχεια τα κανεις με file sharing μεσω wifi, usb otg ομως?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και οντως ετσι ειναι τα πραγματα με το προβλημα με το usb. Τελικα του ειπαν οτι δεν κολλαει παλι και πρεπει να γινει αλλαγη πλακετας. Επισημα η nokia δεν εχει ανταλλακτικο οπως και νεο n900 να του δωσουν. Πολιτικη της nokia σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η αντικατασταση του κινητου. Και επειδη δεν υπαρχει πια το n900 του δινουν το n8...

 

 

Οπότε, μετά τον Σεπτέμβρη, κάνω το back up μου, ξηλώνω την usb και πάω για...Ν9

Nice :lol:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Και οντως ετσι ειναι τα πραγματα με το προβλημα με το usb. Τελικα του ειπαν οτι δεν κολλαει παλι και πρεπει να γινει αλλαγη πλακετας. Επισημα η nokia δεν εχει ανταλλακτικο οπως και νεο n900 να του δωσουν. Πολιτικη της nokia σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η αντικατασταση του κινητου. Και επειδη δεν υπαρχει πια το n900 του δινουν το n8...

πριν λιγο καιρο καποιο παιδι ανεφερε οτι μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξε σε καποιο καταστημα στον πειραια [9volto αν θυμαμαι καλα] οπου του αντικατεστησαν τη θυρα usb με 40€.ισχυει αυτο;εχετε ακουσει τιποτις;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

και να ισχυει δεν μπορει να το κανει ο φιλος μου καθως το κινητο δεν του επιστραφηκε. Μαλιστα το Ν8 εχει εγγυηση ακομη οσο θα ειχε το Ν900 και δεν του δωθηκε σε συσκευασια για να μην το πουλησει..Μαλλον καποιο ανακατασκευασμενο, αλλα ζελατινες και παρελκομενα ηταν αθικτα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για βοηθηστε με λιγο γιατι θα τρελαθω.....

ειχα το κινητο σαν mp3 player στο αμαξι....(πανω απο 10g....)....

τεσπα σημερα μου ηρθε ενα update(ουτε καν ειδα τι ειναι απλα το εβαλα) και απο τοτε δεν αναγνωριζει ο στοκ player κανενα mp3.......:mad::mad:

κανενα ομως....

θα σκασω μιλαμε........

ξεκιναει η αντιστροφη μετρηση τα διαβαζει και μετα τιποτα......μηδεν τραγουδια.....:mad:

εχουν σπασει τα νευρα μου μιλαμε.......

καμια βοηθεια...???

δεν εχω καρτα μνημης ολα στην εσωτερικη μνημη τα εχω....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για βοηθηστε με λιγο γιατι θα τρελαθω.....

ειχα το κινητο σαν mp3 player στο αμαξι....(πανω απο 10g....)....

τεσπα σημερα μου ηρθε ενα update(ουτε καν ειδα τι ειναι απλα το εβαλα) και απο τοτε δεν αναγνωριζει ο στοκ player κανενα mp3.......:mad::mad:

κανενα ομως....

θα σκασω μιλαμε........

ξεκιναει η αντιστροφη μετρηση τα διαβαζει και μετα τιποτα......μηδεν τραγουδια.....:mad:

εχουν σπασει τα νευρα μου μιλαμε.......

καμια βοηθεια...???

δεν εχω καρτα μνημης ολα στην εσωτερικη μνημη τα εχω....

και μενα μου ηρθε το απογευμα.update του ogg support ητανε.διεγραψε το και δοκιμασε αυτην την εκδοση http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/ogg-support/

σε μενα παιζουν κανονικα.μολις το δοκιμασα.τεσπα οταν κατεβασεις την παραπανω εκδοση και σου παιζουν μην κανεις παλι το update καλου κακου

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου ηρθε το απογευμα.update του ogg support ητανε.διεγραψε το και δοκιμασε αυτην την εκδοση http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/ogg-support/

σε μενα παιζουν κανονικα.μολις το δοκιμασα.τεσπα οταν κατεβασεις την παραπανω εκδοση και σου παιζουν μην κανεις παλι το update καλου κακου

 

πο πο πο thanks φιλε με εσωσες......:)

αυτο εφταιγε τελικα......

κοιτα να δεις τι πηγαμε να παθουμε....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς χρησιμοποιεί κάποιου είδους log αρχείο για την όλη διαδικασία, ένα παράδειγμα του οποίου μπορείς να δεις στο wikipedia. Όσο για το χώρο που λες μάλλον είναι μόνο μερικά kb.

 

Σχετικά με παλαιότερο post μου #1549

παρατήρησα ότι παίρνοντας backup σε εβδομαδιαία βάση το μέγεθος του σχετικού αρχείου μεγάλωνε διαρκώς και ενώ είχε ξεκινήσει περίπου 5Μb τελικά ξεπέρασε τα 35Μb σε διάστημα ενός μηνός. Εγκατέστησα το FileΒox, ενεργοποίησα την προβολή κρυφών αρχείων και φακέλων στα Settings και στη Διαδρομή: /home/user/.modest/cache/mail/pop διαπίστωσα ότι υπάρχουν φάκελοι για κάθε e-mail server μέσα στους οποίους βρίσκονται υποφάκελοι με όνομα cache και μέσα σε κάθε τέτοιο υποφάκελο άλλοι υποφάκελοι ισάριθμοι με τα e-mail που ειχα κατεβάσει, διαβάσει και διαγράψει. Διέγραψα όλους τους υποφακέλους με όνομα cache, πράγμα που δεν είχε καμιά αρνητική επίπτωση στη λειτουργία του pop3. Μετά από επανεκκίνηση του τηλεφώνου ξαναπήρα backup και με ευχαρίστηση διεπίστωσα ότι το μέγεθός του επανήλθε στα 5,2 Mb. Όποιος λοιπόν έχει αντίστοιχο πρόβλημα μπορεί, με ευθύνη του, να το δοκιμάσει.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

σήμερα όταν πήγα να κάνω αναβάθμιση κάποια προγράμματα μου έβγαλε ένα μύνημα ότι το /opt είναι γεμάτο και δεν μπορώ να προχωρήσω την αναβάθμιση. Αναγκάστηκα να αφαιρέσω κάποια από τα προγράμαμτα που είχα εγκαταστήσει για να μπορέσω να προχωρήσω.

Από τι είδα η κάρτα μνήμης έχει πάρα πολύ χώρο ακόμα αλλά φανταζομαι το /opt φάκελος μια και είναι στο root θα είναι στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Μπορώ να βάλω από εδώ και πέρα τα προγράμματα να γινονται εγκατάσταση στην κάρτα μνήμης?.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα όταν πήγα να κάνω αναβάθμιση κάποια προγράμματα μου έβγαλε ένα μύνημα ότι το /opt είναι γεμάτο και δεν μπορώ να προχωρήσω την αναβάθμιση. Αναγκάστηκα να αφαιρέσω κάποια από τα προγράμαμτα που είχα εγκαταστήσει για να μπορέσω να προχωρήσω.

Από τι είδα η κάρτα μνήμης έχει πάρα πολύ χώρο ακόμα αλλά φανταζομαι το /opt φάκελος μια και είναι στο root θα είναι στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Μπορώ να βάλω από εδώ και πέρα τα προγράμματα να γινονται εγκατάσταση στην κάρτα μνήμης?.

 

Ίσως να μπορείς να κάνεις mount την κάρτα μνήμης (ή ένα partition της) στο /opt (αφού έχεις φορμάρει την κάρτα μνήμης με το σωστό fs και έχεις αντιγράψει όλο το opt στην κάρτα μνήμης προσέχοντας τα permissions κλπ).

Βέβαια αυτά τα λέω υποθετικά και δεν έχω δοκιμάσει τίποτα απ' αυτά. Επίσης, δεν γνωρίζω τι επιπτώσεις θα έχει στην απόδοση του κινητού αν η κάρτα σου είναι αργή.

 

Αν το δοκιμάσεις θα είχε ενδιαφέρον να κάνεις ένα post με τη διαδικασία και τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα όταν πήγα να κάνω αναβάθμιση κάποια προγράμματα μου έβγαλε ένα μύνημα ότι το /opt είναι γεμάτο και δεν μπορώ να προχωρήσω την αναβάθμιση. Αναγκάστηκα να αφαιρέσω κάποια από τα προγράμαμτα που είχα εγκαταστήσει για να μπορέσω να προχωρήσω.

Από τι είδα η κάρτα μνήμης έχει πάρα πολύ χώρο ακόμα αλλά φανταζομαι το /opt φάκελος μια και είναι στο root θα είναι στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Μπορώ να βάλω από εδώ και πέρα τα προγράμματα να γινονται εγκατάσταση στην κάρτα μνήμης?.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι resize ώστε να μεγαλώσεις το opt από 2gb που είναι τώρα. Αυτό βέβαια μόνο αν έχεις πραγματικό πρόβλημα γιατί με ό,τι κι αν έχω βάλει το opt δεν έφτασε ποτέ στο όριό του. Κοίτα να διαγράψεις ό,τι άχρηστο υπάρχει αρχικά.

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Και όμως όταν πηγαίνω στα settings και το memory στο πεδίο memory for installable applications μου λέει μόνο για 159.6 ελεύθερη μνήμη. Το παράξενο είναι ότι θέλει να κάνει update o firefox και δεν προχωράει γιατί λέει ότι δεν υπάρχει αρκετή διαθέσιμη ελεύθερη μνήμη.

Το opt πως λες να το μεγαλώσω? Αν το κάνω μέσω gparted λες να τα διαλύσω όλα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αρκετούς στο tmo που το έχουν κάνει. Ψάξε να βρεις κάποιον οδηγό και αν δεν τα καταφέρεις πάρε ένα backup από όλα κ προσπάθησε να κάνεις resize με το gparted. Ετοιμάσου για φλασάρισμα βέβαια.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Και όμως όταν πηγαίνω στα settings και το memory στο πεδίο memory for installable applications μου λέει μόνο για 159.6 ελεύθερη μνήμη. Το παράξενο είναι ότι θέλει να κάνει update o firefox και δεν προχωράει γιατί λέει ότι δεν υπάρχει αρκετή διαθέσιμη ελεύθερη μνήμη.

Το opt πως λες να το μεγαλώσω? Αν το κάνω μέσω gparted λες να τα διαλύσω όλα?

 

Για στείλε τι σου βγάζει το 'df -h'

Link to comment
Share on other sites

αυτο εδω

 

Filesystem Size Used Available Use% Mounted on

rootfs 227.8M 169.0M 54.6M 76% /

ubi0:rootfs 227.8M 169.0M 54.6M 76% /

tmpfs 1.0M 324.0k 700.0k 32% /tmp

tmpfs 256.0k 80.0k 176.0k 31% /var/run

none 10.0M 72.0k 9.9M 1% /dev

tmpfs 64.0M 4.0k 64.0M 0% /dev/shm

/dev/mmcblk0p2 2.0G 1.8G 107.7M 94% /home

/home/opt 2.0G 1.8G 107.7M 94% /opt

/opt/pymaemo/usr/lib/python2.5

2.0G 1.8G 107.7M 94% /usr/lib/python2.5

/opt/pymaemo/usr/share/pyshared

2.0G 1.8G 107.7M 94% /usr/share/pyshared

/opt/pymaemo/usr/lib/pyshared

2.0G 1.8G 107.7M 94% /usr/lib/pyshared

/opt/pymaemo/usr/share/python-support

2.0G 1.8G 107.7M 94% /usr/share/python-support

/opt/pymaemo/usr/lib/python-support

2.0G 1.8G 107.7M 94% /usr/lib/python-support

/dev/mmcblk0p1 27.0G 689.4M 26.3G 2% /home/user/MyDocs

/dev/mmcblk1 7.5G 771.3M 6.7G 10% /media/mmc1

~ $ df -h

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λίγο φορτωμένο το /home σου και συνεπώς και το /opt σου. Τσέκαρε μήπως έχεις τίποτε άχρηστα αρχεία (*.cap ας πούμε ;) ) στο home.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! Σκεφτομαι να αγοράσω το n900 για 2ο κινητό. Που μπορώ να το βρώ? Και πως θα ξέρω εαν ειναι original ή μαιμού?

Επίσης εαν καποιος πουλάει κανενα πειτε μου να ξέρω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 μερες δεν μου αναγνωριζει την σιμ οποιαδηποτε σιμ βαλω μου ζητει ρεβοοτ μου την δειχνει διαγραμενη σαν να μην υπαρχει, καμια βοηθεια; ολα τα αλλα λειτουργουν κανονικα

το μυνημα που μου γραφει ειναι:

all the telephony fuction iclunding emergesy calls are disable due to a communication error. to recover you might have rebbot the device

Edited by kosa
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! Σκεφτομαι να αγοράσω το n900 για 2ο κινητό. Που μπορώ να το βρώ? Και πως θα ξέρω εαν ειναι original ή μαιμού?

Επίσης εαν καποιος πουλάει κανενα πειτε μου να ξέρω. Ευχαριστώ!

 

Στο skroutz έχει original σε αρκετά μαγαζιά αλλά λίγο τσιμπημένο στην τιμή του

 

http://www.skroutz.gr/s/91917/Nokia-N900.html

 

στο amazon.co.uk βγαίνει στα 300 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και την διαφορά λίρας ευρώ

 

http://www.amazon.co.uk/Nokia-N900-Mobile-Computer-Software/dp/B002QEBX5E/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1311500970&sr=8-1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...