Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω και 2 μερες δεν μου αναγνωριζει την σιμ οποιαδηποτε σιμ βαλω μου ζητει ρεβοοτ μου την δειχνει διαγραμενη σαν να μην υπαρχει, καμια βοηθεια; ολα τα αλλα λειτουργουν κανονικα

το μυνημα που μου γραφει ειναι:

all the telephony fuction iclunding emergesy calls are disable due to a communication error. to recover you might have rebbot the device

 

Βγάλε την sim και την μπαταρία για 30 δεύτερα ώστε να έρθει το κινητό στις εργοστασιακές του ρυθμισεις. μετά ξαναβάλε πίσω την sim και άνοιξε το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βγάλε την sim και την μπαταρία για 30 δεύτερα ώστε να έρθει το κινητό στις εργοστασιακές του ρυθμισεις. μετά ξαναβάλε πίσω την sim και άνοιξε το τηλέφωο

 

εγινε αυτο πολλεσ φορες δυστηχωσ τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

400Ευρώ εε? Επειδή ειμαι νεο μελος δεν ξέρω εαν υπάρχουν αγγελίες στο forum. Εαν ναι αν θα μπορούσε κανεις να μου πει εαν πουλαει κανεις κανα τέτοιο?

Επίσης εχω βρεί new με 250Ευρώ αλλα δεν ξέρω αν ειναι μαιμού. Ξερει κανεις καμια διαφορα ωστε να μπορεσω να το καταλάβω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα !!Οταν βαζω να παιξει μια ταινια με εξωτερικους υποτιτλους στο MPlayer αυτη κολλαει και δεν παιζει ομαλα ενω αν βαλω τν ιδια ταινια να παιξει με διαφορετικο player αυτη θα παιξει κανονικα αλλα χωρης υποτιτλους. Καμια ιδεα ?
Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 μερες δεν μου αναγνωριζει την σιμ οποιαδηποτε σιμ βαλω μου ζητει ρεβοοτ μου την δειχνει διαγραμενη σαν να μην υπαρχει, καμια βοηθεια; ολα τα αλλα λειτουργουν κανονικα

το μυνημα που μου γραφει ειναι:

all the telephony fuction iclunding emergesy calls are disable due to a communication error. to recover you might have rebbot the device

 

Καλησπερα.. εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το παιδι..το εδωσα στη νοκια και που ειπαν πως εχει ενα προβλημα στην πλακετα με κατι κυκλωματα και τετοια. η επισκευη ειναι αλλαγη πλακετας δηλαδη 400 ευρω οποτε δεν συμφερει,δεν περαστικε και στην εγγυηση...μπορουμε να κανουμε τιποτα η παει το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι...

Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί αντιμετωπίζω μείζον πρόβλημα και ίσως χρειαστεί να αντιαταστήσω το Ν900, το οποίο έχω 20 μήνες περίπου.

Πριν 3 ημέρες δεν φόρτιζε από το φορτιστή. Το σύνδεσα στον υπολογιστή και όχι μόνο δεν φόρτιζε, αλλά μου βγήκε και το μήνυμα "Windows do not recognize this device".

Έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά τίποτα...

 

Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:up:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..χθες που σκαλιζα το n900 βρηκα στο app manager στη κατηγορια other το αρχειο gt-mobillity-examples.Τι θα αλλαξει αυτο το αρχειο?
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με παλαιότερο post μου #1549

παρατήρησα ότι παίρνοντας backup σε εβδομαδιαία βάση το μέγεθος του σχετικού αρχείου μεγάλωνε διαρκώς και ενώ είχε ξεκινήσει περίπου 5Μb τελικά ξεπέρασε τα 35Μb σε διάστημα ενός μηνός. Εγκατέστησα το FileΒox, ενεργοποίησα την προβολή κρυφών αρχείων και φακέλων στα Settings και στη Διαδρομή: /home/user/.modest/cache/mail/pop διαπίστωσα ότι υπάρχουν φάκελοι για κάθε e-mail server μέσα στους οποίους βρίσκονται υποφάκελοι με όνομα cache και μέσα σε κάθε τέτοιο υποφάκελο άλλοι υποφάκελοι ισάριθμοι με τα e-mail που ειχα κατεβάσει, διαβάσει και διαγράψει. Διέγραψα όλους τους υποφακέλους με όνομα cache, πράγμα που δεν είχε καμιά αρνητική επίπτωση στη λειτουργία του pop3. Μετά από επανεκκίνηση του τηλεφώνου ξαναπήρα backup και με ευχαρίστηση διεπίστωσα ότι το μέγεθός του επανήλθε στα 5,2 Mb. Όποιος λοιπόν έχει αντίστοιχο πρόβλημα μπορεί, με ευθύνη του, να το δοκιμάσει.

με αφορμη αυτο το ποστ να κανω μερικες ερωτησουλες

1ον στη συγκεκριμενη διαδρομη ο filebox δεν μου εμφανιζει φακελλο /pop3.εχει μονο 3 - imap maildir και smtr.εχω προβλημα?

2ον μεσα απ τον filebox στη διαδρομη home/user βλεπω φακελους απο εφαρμογες που ειχα κατεβασει παλιοτερα και τις ειχα απεγκαταστησει.να διαγραψω αυτους τους φακελλους η θα δημιουργησω προβλημα?

και 3ον σχετικα με το back up σε μενα πιανει 10mb με καμια 10αρια εφαρμογες γυρω στις 300 επαφες και καμια 20ρια σελιδοδεικτες.ειναι πολλα?

αυτα προς το παρον.ανγνωριζει καποιος.........

και κατι ακομα.παιρνω παντα 2 back up .ενα με εφαρμογες κι ενα χωρις εφαρμογες.και στις 2 περιπτωσεις μου δεσμευει 10mb.ειναι λογικο?

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή τύπου CCleaner / advanced systemcare pro κοκ για το Ν900?

Που να καθαρίζει από άχρηστα υπολείμματα και ίσως να κάνει «καθαρές» απεγκαταστάσεις εφαρμογών?

 

Αν υπάρχει εντολή μέσω xterminal θα μπορούσε κάποιο καλό παλικάρι να γράψει πολύ αναλυτικά (σα να απευθύνεται σε ηλίθιο :lol: ) την εντολή για «καθάρισμα» από ό,τι περιττό υπάρχει μέσα?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει εντολή μέσω xterminal θα μπορούσε κάποιο καλό παλικάρι να γράψει πολύ αναλυτικά (σα να απευθύνεται σε ηλίθιο :lol: ) την εντολή για «καθάρισμα» από ό,τι περιττό υπάρχει μέσα?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

απο xterminal ξερω δυο εντολες.

root

apt-get clean

 

και

 

root

apt-get autoremove

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Το CleanN900 κάνει τίποτα?

Έχει αρκετά πραγματάκια και επιλογές.

 

Αλλά θα ήθελα να μάθω μερικές τι κάνουν.

Πχ στην καρτέλα

clean έχει: clean, autoclean, autoremove, purge, update, upgrade,reboot, purge dpkg

 

έχει και μερικά ακόμα αλλά είναι ξεκάθαρες εντολές.

Αν το έχει κάποιος ή ξέρει τι κάνει κάθε μία θα ήταν ωραίο να μάθουμε

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Οι εντολές που αναφέρεις που είναι; Αν λες την καρτέλα Useful Commands είναι έτοιμες εντολές που μπορείς να τις εκτελέσεις και από το τερματικό π.χ για να κάνεις την εκτίμηση του χώρου που χρησιμοποιείται από τον κατάλογο MyDocs πληκτρολογείς du -sh /home/user/MyDocs
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη αυτο το ποστ να κανω μερικες ερωτησουλες

1ον στη συγκεκριμενη διαδρομη ο filebox δεν μου εμφανιζει φακελλο /pop3.εχει μονο 3 - imap maildir και smtr.εχω προβλημα?

2ον μεσα απ τον filebox στη διαδρομη home/user βλεπω φακελους απο εφαρμογες που ειχα κατεβασει παλιοτερα και τις ειχα απεγκαταστησει.να διαγραψω αυτους τους φακελλους η θα δημιουργησω προβλημα?

και 3ον σχετικα με το back up σε μενα πιανει 10mb με καμια 10αρια εφαρμογες γυρω στις 300 επαφες και καμια 20ρια σελιδοδεικτες.ειναι πολλα?

αυτα προς το παρον.ανγνωριζει καποιος.........

και κατι ακομα.παιρνω παντα 2 back up .ενα με εφαρμογες κι ενα χωρις εφαρμογες.και στις 2 περιπτωσεις μου δεσμευει 10mb.ειναι λογικο?

 

1ο Προφανώς δε χρησιμοποιείς το POP3 και γι' αυτό δεν εμφανίζεται ο υποφάκελος POP (και όχι POP3 όπως γράφεις), οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

2ο Εγώ προσωπικά διέγραψα αντίστοιχους φακέλους απεγκαταστημένων εφαρμογών, μετά από έλεγχο των περιεχομένων τους, χωρίς πρόβλημα. Πρόσεξε πχ. να μη διαγράψεις τον υποφάκελο .mozilla επειδή έχεις ενδεχομένως απεγκαταστήσει τον Firefox, διότι μέσα σ' αυτόν περιέχονται τα απαραίτητα για τη λειτουργία του Microb (browser του N900).

3ο Μπορείς να ανοίξεις τα περιεχόμενα του φακέλου MyDocs/Backup σε PC με το 7zip και να δεις τα στοιχεία που κρατά. Με κάθε λήψη Backup δημιουργούνται στο φάκελο home/user υποφάκελοι με επέκταση backup οι οποίοι δε διαγράφονται μετά την ολοκλήρωση της σχετικής διαδικασίας, παρ' ότι δε χρειάζονται για restore (δε διέγραψα τον .osso.backup διότι περιέχει ένα αρχείο που δημιουργείται αυτόματα και γράφει ''να μη διαγραφεί'').

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

1ο Προφανώς δε χρησιμοποιείς το POP3 και γι' αυτό δεν εμφανίζεται ο υποφάκελος POP (και όχι POP3 όπως γράφεις), οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

2ο Εγώ προσωπικά διέγραψα αντίστοιχους φακέλους απεγκαταστημένων εφαρμογών, μετά από έλεγχο των περιεχομένων τους, χωρίς πρόβλημα. Πρόσεξε πχ. να μη διαγράψεις τον υποφάκελο .mozilla επειδή έχεις ενδεχομένως απεγκαταστήσει τον Firefox, διότι μέσα σ' αυτόν περιέχονται τα απαραίτητα για τη λειτουργία του Microb (browser του N900).

3ο Μπορείς να ανοίξεις τα περιεχόμενα του φακέλου MyDocs/Backup σε PC με το 7zip και να δεις τα στοιχεία που κρατά. Με κάθε λήψη Backup δημιουργούνται στο φάκελο home/user υποφάκελοι με επέκταση backup οι οποίοι δε διαγράφονται μετά την ολοκλήρωση της σχετικής διαδικασίας, παρ' ότι δε χρειάζονται για restore (δε διέγραψα τον .osso.backup διότι περιέχει ένα αρχείο που δημιουργείται αυτόματα και γράφει ''να μη διαγραφεί'').

σ ευχαριστω πολυ χρησιμα ολ αυτα.οποτε ελεγχω λεπτομερως και αναλογως διαγραφω.

αν π.χ. διαγραψω το φακελλο .AutoFreeWifi το οποιο το ειχα εγκαταστησει καποτε αλλα δεν με βολεψε και το απεγκατεστησα δεν νομιζω να δημιουργησω προβλημα ετσι?

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έπεσε στα χέρια μου ένα N900 με σπασμένη οθόνη. Είναι καλύτερα να προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου (βρήκα οθόνη και βίδες) ή να το δώσω σε επίσημο service; Έρχεται εννοείται πολύ πιο φτηνά το DIY...
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις δεν υπάρχει λόγος να το δώσεις αλλού. Δεν είναι και τίποτα βέβαια, αρκεί να έχεις μια κάποια εμπειρία. Υπάρχει στο youtube ένα βίντεο που εξηγεί ένας ιάπωνας, δεν θυμάμαι τώρα το site που γράφει, τι πρέπει να προσέξεις.

 

Θα χρειαστείς αυτό το σετάκι.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... μπαίνει στην watch list. Έχει λίγα γδαρσίματα το τζάμι της οθόνης, να το αλλάξω κι αυτό μαζί με digitizer ή απλώς με ένα screen protector θα είμαι καλυμμένος;
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πολλά και έντονα τα γδαρσίματα θα φαίνονται πιστεύω και με screen protector.

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να φαίνονται, είναι να μην κολλάει πάνω το πενάκι.
Ελαχιστα θα χρειαστεις πενακι για να δουλεψεις το Ν900. Ισως η καλυτερη resistive που κυκλοφορει.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Το'χω αντιληφθεί πόσο καλή είναι η resistive, αλλά η ακρίβεια της πένας είναι πειρασμός.
Μονο στο Browsing αν το χρειαστεις και για να τακτοποιησεις τα desktop με ακριβεια Pixel:p Εγω δεν το καταλαβαινω ισως γιατι εχω μακρια νυχια και μου ερχεται πολυ φυσικη η χρηση resistive.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις ακόμα για τον πρωτάρη στο N900: 1.Υπάρχει bug με την είσοδο ελληνικών χαρακτήρων; 2.Έχω αναβαθμίσει στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση των CSSU, αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάποιο rotation όταν το γυρίζω σε κάθετα. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ρυθμίσω;
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις ακόμα για τον πρωτάρη στο N900: 1.Υπάρχει bug με την είσοδο ελληνικών χαρακτήρων; 2.Έχω αναβαθμίσει στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση των CSSU, αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάποιο rotation όταν το γυρίζω σε κάθετα. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ρυθμίσω;

εαν πατησεις πανω αριστερα στην οθονη στο ρολοι ανοιγει η status bar.εκει θα υπαρχει η επιλογη orientation lock.πατησε το και λογικα θα εισαι ετοιμος.εχε υπ οψιν οτι η homescreen δεν γυρναει ακομα σε portrait.σε καποιο μελλοντικο update το περιμενουμε κι αυτο.

για ελληνικα στο hardware κατεβασε απο app manager το ukeyboard κι εισαι ετοιμος για δραση.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...