Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να τον γράψεις με το εικονικό πληκτρολόγιο μπορεί να τον δεχτεί..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να τον γράψεις με το εικονικό πληκτρολόγιο μπορεί να τον δεχτεί..

 

 

δυστυχως φιλε μου δεν αλλαζει κατι. Και απο τους αποθηκευμενους κωδικους να το επιλεξω παλι τιποτα!

Σε ευχαριστω παντως

Edited by gager

Άμα κολλήσει να το σουτάρω???

 

Kawasaki Street Warriors

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ότι είναι λάθος ο κωδικός ή το email;
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ότι είναι λάθος ο κωδικός ή το email;

 

 

κατι απο τα δυο!

και τα δυο ομως τσεκαρισμενα! βαζω και mail και username.

Τι να πω!

Άμα κολλήσει να το σουτάρω???

 

Kawasaki Street Warriors

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έχεις εγκατεστημένο τον hide user agent και προκαλεί κάποιο πρόβλημα αλλά μάλλον απίθανο:wacko:. Γελοία ερώτηση αλλά είσαι σίγουρος ότι γράφεις σωστά username & password;
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έχεις εγκατεστημένο τον hide user agent και προκαλεί κάποιο πρόβλημα αλλά μάλλον απίθανο:wacko:. Γελοία ερώτηση αλλά είσαι σίγουρος ότι γράφεις σωστά username & password;

 

 

δεν εχω εγκαταστησει τπτ.

ειμαι 100% σιγουρος, δοκιμαζω απο χτες! δεν ξερω γιατι δεν το δεχεται

Άμα κολλήσει να το σουτάρω???

 

Kawasaki Street Warriors

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εγκαταστησει τπτ.

ειμαι 100% σιγουρος, δοκιμαζω απο χτες! δεν ξερω γιατι δεν το δεχεται

δοκιμασε και καποιες εναλλαγες στα πληκτρολογια.εγω μετα απο φλασαρισμα που μου εκαναν στη νοκια δεν μπορουσα να ρυθμισω υο gmail στην εφαρμογη υου κινητου.τελικα μετα απο δεκαδες προσπαθειες τα καταφερα βαζοντας το username με το hardware και το password με το εικονικο.κανε και καμια επανεκκινηση.ισως βοηθησει.

 

*για την ιστορια να αναφερω οτι δεν ειμαι νεος στο φορουμ.εξακολουθω ομως να ειμαι ασχετος.οπως ισως θα καταλαβετε μερικοι ειμαι ο geoflo.αν νομιζατε οτι γλυτωσατεαπο μενα ειστε γελασμενοι.θα συνεχισω να σας κεραυνοβολω με τα προβληματα μου.(χε χε).

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και καποιες εναλλαγες στα πληκτρολογια.εγω μετα απο φλασαρισμα που μου εκαναν στη νοκια δεν μπορουσα να ρυθμισω υο gmail στην εφαρμογη υου κινητου.τελικα μετα απο δεκαδες προσπαθειες τα καταφερα βαζοντας το username με το hardware και το password με το εικονικο.κανε και καμια επανεκκινηση.ισως βοηθησει.

 

 

 

θα δοκιμασω και ετσι, σε ευχαριστω, αν και εχω απογοητευτει η αληθεια ειναι :)

Άμα κολλήσει να το σουτάρω???

 

Kawasaki Street Warriors

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως (ακομα) δεν εχω θεμα τη usb θυρα

 

Φιλε Αχιλλεα, ειχα διαβασει καπου πως δεν το παθαινουν ολα τα Ν900. εχει να κανει με παρτιδες. (λογικο μου ακουγεται)

 

* καλα αυτη η μπαταρια... κανει 40 ευρω ρε παιδια

 

Λοιπόν....

Αγόρασα το Ν900 το Φεβρουάριο του 2010 και ομολογώ ότι αρκετά σύντομα (μετά από 3-4 μήνες) παρατήρησα το εξής: κάποιες φορές ενώ ήταν μπριζομένο το USB δεν φόρτιζε. Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό θα έπρεπε να με ανησυχήσει και να το πάω σε κάποιο Nokia Care shop. Όμως, δεν το πήγα γιατί ΑΥΤΟ το κινητό το έχω κάνει αναπόσπαστο μέρος της μέρας μου, είτε στη δουλειά είτε εκτός. Χώρια που είναι σίγουρο ότι θα χτύπαγε ο Μέρφυ, δηλαδή στο service μπορεί και να μη συνέβαινε ποτέ το πρόβλημα. Πέραν τούτου οι επόμενοι μήνες πέρασαν χωρίς κάτι άλλο. Τον προηγούμενο μόλις μήνα άρχισε να χαλαρώνει η θύρα και ουσιαστικά έπρεπε να βρω το σημείο που αν κράταγα σταθερό το καλώδιο στη θύρα θα φόρτιζε. Πώς κάνουμε όταν κάπου "κόβεται" το καλώδιο των ακουστικών; κάπως έτσι. Ώσπου κάποια μέρα βγήκε μαζί με το καλώδιο!

 

Σκεφτόμενος τι μπορεί να έκανα όλο αυτό τον ενάμισυ χρόνο για να επιταχύνω αυτή τη βλάβη, το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ ήταν ότι στο αυτοκίνητο το τοποθετώ στην θήκη της Brodit και το μπριζώνω με φορτιστή αναπτήρα συν το απαραίτητο αντάπτορα μετατροπής της μπρίζας. ϊσως αυτό το βάρος (καλώδιο+αντάπτορας) να άσκησε επιπλέον πίεση στη θύρα; πιθανώς.

 

Κατά τα λοιπά φτηνή δεύτερη μπαταρία BL-5F βρήκα στο http://www.e-click.gr.

Και μια αστεία λεπτομέρεια: Όσοι παίξουν με εναλλαγή μπαταριών, πρέπει να κατεβάσουν το χρόνο σε μερικά δευτερόλεπτα, αλλιώς το κινητό χάνει τα user settings και χρειάζεται εκ νέου κλείσιμο και επανεκκίνηση για να τα ξαναβρεί! Πάντως προτείνω να μην το κάνετε για πολύ αυτό γιατί στο τέλος εκτός από το USB κινδυνεύετε να κάψετε και κανένα ολοκληρωμένο και αυτά δεν υπάρχουν ως ανταλλακτικά στην αγορά....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρώτα είναι θέμα κακής παρτίδας και μετά χρήσης. Γενικά απ ότι έχω δει στο tmo, πολλοί το έπαθαν όταν χρησιμοποιούσαν το usb host ή αυτοί που ταξίδευαν πολλοί και εν αγνοία τους ασκούσαν μεγάλη πίεση με διάφορους φορτιστές. Σε άλλους βέβαια έτυχε χωρίς να κάνουν κάτι ιδιαίτερο. Με λίγη προσοχή και τύχη πάντως πιστεύω ότι τη γλυτώνει κάποιος.

 

(για μπαταρία δείτε εδώ)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,θα ηθελα να ρωτησω μεταξυ cloud gps και marble , ποιο θεωρειτε ανωτερο?

 

*το cloud νομιζω εχει οffline καθοδηγηση (με το marble δεν ξερω τι παιζει)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν και σε λίγο καιρό θα δούμε φωνητική πλοήγηση στο marble ψηφίζω cloud gps. Πιο εύχρηστο, πολύ καλύτερο gui.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

........Και μια αστεία λεπτομέρεια: Όσοι παίξουν με εναλλαγή μπαταριών, πρέπει να κατεβάσουν το χρόνο σε μερικά δευτερόλεπτα, αλλιώς το κινητό χάνει τα user settings και χρειάζεται εκ νέου κλείσιμο και επανεκκίνηση για να τα ξαναβρεί! Πάντως προτείνω να μην το κάνετε για πολύ αυτό γιατί στο τέλος εκτός από το USB κινδυνεύετε να κάψετε και κανένα ολοκληρωμένο και αυτά δεν υπάρχουν ως ανταλλακτικά στην αγορά....

 

Τι εννοείς εναλλαγή μπαταρίας; Χωρίς να κλείσεις το τηλέφωνο; Γιατί και εγώ παίζω με 2 μπαταρίες αλλά δεν έχω χάσει ρυθμίσεις και ας το έχω αφήσει χωρίς μπαταρία για μερικά λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή μείνει χωρίς μπαταρία πάνω από 7 δευτερόλεπτα (αν θυμάμαι καλά) χάνει τις ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας. Εναλλαγή μπαταριών χωρίς σβήσιμο της συσκευής, hot swapping, γίνεται υπό προϋποθέσεις. Ψάξε στο tmo για λεπτομέρειες.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή μείνει χωρίς μπαταρία πάνω από 7 δευτερόλεπτα (αν θυμάμαι καλά) χάνει τις ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας. Εναλλαγή μπαταριών χωρίς σβήσιμο της συσκευής, hot swapping, γίνεται υπό προϋποθέσεις. Ψάξε στο tmo για λεπτομέρειες.

 

Ναι, το έχω δει το hot-swapping. Πολύ χαμός για το τίποτα κατά τη γνώμη μου, καλό κάνει μια επανεκκίνηση που και που. Σχετικά με τα 7 δευτερόλεπτα, δε μου έχει τύχει. Θα το δοκιμάσω πάντως!

Link to comment
Share on other sites

παιδακια γιατι μετα το τελευταιο update της κοινότητας δεν μου δουλευει σωστα η καμερα....?:)

εχω χασει κανενα επεισόδιο....?

Link to comment
Share on other sites

παιδακια γιατι μετα το τελευταιο update της κοινότητας δεν μου δουλευει σωστα η καμερα....?:)

εχω χασει κανενα επεισόδιο....?

υπαρχει οντως θεμα με την καμερα.δεν εισαι ο μονος.υπαρχει μια εντολη για x-term για να επαναφερεις το stock ui της καμερας αλλα δεν την θυμαμαι.δες στο θεμα Αναβαθμισεις της κοινοτητας στη σελιδα 6 αν θυμαμαι καλα .

 

η απο εδω:

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=998567&postcount=3362

απλα να ξερεις οτι στο about community ssu θα σου λεει οτι δεν εχεις το cssu.νομιζω ομως οτι δεν υπαρχει προβλημα.ας μας πει καποιος πιο εμπειρος τη γνωμη του.

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

παιδακια γιατι μετα το τελευταιο update της κοινότητας δεν μου δουλευει σωστα η καμερα....?:)

εχω χασει κανενα επεισόδιο....?

 

τι σου κανει?

εγω ειμαι κομπλε.

 

ποιο update εχεις? το 15?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

τι σου κανει?

εγω ειμαι κομπλε.

 

ποιο update εχεις? το 15?

 

 

Και εγώ κομπλέ! :)

Και έχει και περισσότερες δυνατότητες....

Άμεση πρόσβαση σε ISO sensitivity, white balance, color (normal, sepia, negative κοκ), timer

 

Εγώ έχω την 20.2010.36-2maemo15

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

τι σου κανει?

εγω ειμαι κομπλε.

 

ποιο update εχεις? το 15?

 

Παιδιά έβαλα το τελευταίο update μου ήρθε ενημέρωση και την έβαλα..τώρα όποτε τραβάω βίντεο μόλις τελειώσω την εγγραφή το κινητό κολλάει και ξεκολλά μόνο με ρεσταρτ ...νομίζω και άλλο παιδί από δω μέσα είχε παρόμοιο πρόβλημα....

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το σωστότερο Θέμα, αλλά δνε βρήκα κάτι παρόμοιο.

 

Διάβασα σε άλλο θέμα ότι ήδη developers προσπαθούν να περάσουν ότι περισσότερο μπορούν από το Ν9 στο Ν900.

Άρα έχουν και την ROM του Ν9, σωστά?

Μπορούμε να την βρούμε κάπου? Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι τα εικονίδια βασικά! Ώστε να τα περάσω στο Milestone μου, με την MIUI ROM θα ταιριάζουν πάρα πολύ.

 

Ένα πρώτο βήμα ίσως, πριν ξαναγυρίσω στην Nokia. Τώρα με το Ε6 θα είναι, με το N9 θα είναι, θα δούμε.. :happy:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα το τελευταίο update μου ήρθε ενημέρωση και την έβαλα..τώρα όποτε τραβάω βίντεο μόλις τελειώσω την εγγραφή το κινητό κολλάει και ξεκολλά μόνο με ρεσταρτ ...νομίζω και άλλο παιδί από δω μέσα είχε παρόμοιο πρόβλημα....

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

αν θες διαβασε μια σελιδα πισω στο ποστ #1617.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

αν θες διαβασε μια σελιδα πισω στο ποστ #1617.

 

εγινε φιλε σε ευχαριστω..ημουν το πρωι απο το κινητο και δεν μπορεσα να διαβασω το post σου...

θα το διαβασω και θα σου πω.....:)

παντως θυμαμαι μερικες βδομαδες πιο πριν ενα αλλο παιδι ειχε παρομοιο προβλημα και το ελυσε μεσα απο την γραμμη εντολων...τεσπα μπορει να θυμαμαι και λαθος.....

Link to comment
Share on other sites

εγινε φιλε σε ευχαριστω..ημουν το πρωι απο το κινητο και δεν μπορεσα να διαβασω το post σου...

θα το διαβασω και θα σου πω.....:)

παντως θυμαμαι μερικες βδομαδες πιο πριν ενα αλλο παιδι ειχε παρομοιο προβλημα και το ελυσε μεσα απο την γραμμη εντολων...τεσπα μπορει να θυμαμαι και λαθος.....

καλα θυμασαι.εγω ημουν απλα εκανα νεα εγγραφη αλλαζοντας ψευδωνυμο (πρωην geoflo ).

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

sos παιδια είμαι στο εξωτερικό για δουλειά και δυστηχώς σήμερα ενώ πήγαινα να βγάλω μια φωτογραφία η οθόνη του κινητού και συγκεκριμένα το touch της σταμάτησε ξαφνικά να ανταποκρίνετε. Ενώ τα κουμπιά του κινητού δουλεύουν κανονικά στην οθόνη δεν μπορώ να πατήσω τίποτα.

Δοκίμασα να βγάλω την μπαταρία αλλά το πρόβλημα παράμενει. Εχετε κάποια ιδέα εκτός για το τι μπορώ να κάνω εκτός από hard reset γιατί από τι διαβάζω διαγράφει και όλα τα δεδομένα της κάρτας και τώρα δεν υπάρχει και χρόνος για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...