Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου εχω το αρχειο φωτογραφιων του engadget και σε αναλυση 9mp ο μεσος ορος μεγεθους ειναι περιπου 1.5 Mb . Οταν μια φωτογραφια εχει λιγες χρωματικες διακυμάνσεις τοτε εχει λιγοτερη πληροφορια ,δεν ειναι μονο θεμα συμπιεσης. Σε 9mp το N8 εβγαλε ενα γκρι αγαλμα και ενα γκρι βρετανικο ουρανο σε μεγεθος 1 mb και μετα ενα παρτερι στην ιδια αναλυση σε 2mp. Βαλε ενα 25% παραπανω σε μεγεθος αν ηταν 12 mp...

 

εγω όμως δε σου μιλάω για τις φωτογραφίες του engadget...

η nokia πάντα έκανε μεγάλη συμπιεση,αλλά 1.5 mb για 12mp είναι πολύ λίγο, και να πω έστω 2mb, και πάλι είναι υπερσυμπιεσμένη...

δε μπορεί το 8910 να βγάζει 8mp και να έχουν μεγεθος οι φωτογρφίες του 3-4mb!

δες και μόνος σου και σύγκρινε σε raw format τις ίδιες φωτογραφίες τραβιγμένες απο το Ν8 και απο το 8910, η διαφορά φαίνεται.

Δεν κατηγορώ, ούτε θέλω να μειώσω το Ν8, πιθανών να είναι το επόμενο κινητό μου, μόνο και μόνο to xenon που έχει μου αρκεί...

Edited by killing_you2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιζει ρολο παντα και η φωτογραφια που τραβας. Παντως σε συγκριτικα τεστ το nokia n8 ειναι το καλυτερο μεχρι στιγμης. Ακομα και απο φωτογραφικες μηχανες. Επισης βγαζει καταπληκτικο HD βιντεο.

 

Εν'τελει, κινητο ειναι και μολις 500 ευρω θα κοστιζει. Μη τα θελουμε και ολα δικα μας..

Link to comment
Share on other sites

εγω όμως δε σου μιλάω για τις φωτογραφίες του engadget...

η nokia πάντα έκανε μεγάλη συμπιεση,αλλά 1.5 mb για 12mp είναι πολύ λίγο, και να πω έστω 2mb, και πάλι είναι υπερσυμπιεσμένη...

δε μπορεί το 8910 να βγάζει 8mp και να έχουν μεγεθος οι φωτογρφίες του 3-4mb!

δες και μόνος σου και σύγκρινε σε raw format τις ίδιες φωτογραφίες τραβιγμένες απο το Ν8 και απο το 8910, η διαφορά φαίνεται.

Δεν κατηγορώ, ούτε θέλω να μειώσω το Ν8, πιθανών να είναι το επόμενο κινητό μου, αλλά μόνο και μόνο to xenon που έχει μου αρκεί...

Και εμενα η φωτογραφικη μου ειναι 5mp και τα αρχεια της ειναι 1.5Mb. Και 10πλασια σε raw. Ομως εχει περισσοτερο κοκκο απο το n8. Γιατι; Γιατι εχω πολυ μικροτερο αισθητηρα. Δεν ξερω τι μαγειες εκανε ο αλλος με το 8910, αλλα απο τη στιγμη που το N8 εχει το hardware με το καταλληλο update ολα αλλαζουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, κι εμένα μου φαίνεται ύποπτα μικρό το μέγεθος φωτογραφιών 12mp. Οι φωτογραφίες του Ν82 μου φτάνουν το 1MB στις πιο ακραίες περιπτώσεις, αλλά είναι μόλις 5mp. Πάντως ό,τι συμπίεση κι αν έχει κάνει η Nokia, το μόνο που μετράει είναι να βγάζει σωστές φωτογραφίες. Πιστεύω ότι θα απαντηθεί πολύ σύντομα κι αυτό το ερώτημα από τους υπεύθυνους της Nokia, σίγουρα και κάποιοι άλλοι θα έχουν την ίδια απορία... ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ'οτι λεει ο HyperX, Ο γερμανός που κάνει modding στο i8910, δεν έχει και τεράστια διαφορά ποιότητας στις φωτογραφίες το i8910 με το Ν8, αντιθέτως σε κάποιες περιπτώσεις το Samsung HD τα καταφέρνει αρκετά καλύτερα, το Ν8 παρουσιάζει μεγάλα ποσοστα θορύβου και συμπιέζει πάρα πολύ τα αρχεία των φωτογραφιών, φωτογραφία 12 mp και να έχει μέγεθος μόνο 1.4 mb, είναι απαράδεκτο!

Στο ι8910 οι φωτογραφίες είχαν μέγεθος 3-4 mb στα 8mp.

παρ'τε μερικά δείγματα.

http://hyperx.garrettcullum.com/1/compare.rar

 

Η κάμερα του 8910 δεν ήταν πάντα έτσι, μετά απο πολλούς μήνες modding έφτασε σε αυτά τα επίπεδα.

Πάντως αν υπάρξει τρόπος να μειωθεί η συμπίεση των φωτογραφιών στο Ν8 σίγουρα θα έχει πολύ πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα απ'οτι τώρα.

 

και πριν απο 2-3 μερες διαβαζα πως γινεται να αλλαξεις την συμπιεση της φωτογραφιας σε καποιο κινητο.

κοιτα να δεις που δεν θυμαμαι για ποιο κινητο ηταν...

εκανες edit ενα αρχειο του συστηματος και του αλλαζες το μεγεθος της φωτογραφιας και το ποσοστο της συμπιεσης.

 

σιγουρα εαν καταφερουμε να πειραξουμε την συμπιεση των φωτογραφιων θα εχουμε αρκετα καλυτερα αποτελεσματα, ισος ομως αρχισουμε και εχουμε προβληματα στην εκθεση του κινητου, να σταματησει να ειναι τοσο smooth και να αργει πολυ να φορωνει τις μικρογραφιες...

 

οι φωτο που αναιβασες φαινονται πολυ ποιο ωραιες και φωτινες, ομως τι μονταρισματα εχει κανει αυτος? εχει αλλαξει απλα ρυθμισεις? η εχει αλλαξει και σενσορα ας πουμε...?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το SE SATIO και στα 9ΜΡ εχει ογκο 3μβ.πως γινεται να εχει το ν8 τετοια συμπιεση δεν ξερω.......
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο θέμα της ανάλυσης των φωτογραφιών έχει δοθεί η απάντηση από επίσημα χείλη εδώ και πολύ καιρό.Αν είναι ή όχι σωστή η επιλογή θα φανεί στην πράξη.

http://conversations.nokia.com/2010/07/12/nokia-n8-photography-all-the-faqs

 

Nokia have tended to provide very small file sizes. Looking at the file sizes of some of the images on the web, it looks as though Nokia are continuing in this way?

 

This has been a contentious topic many times in the past and I can say this. There has been no product that I have worked on that has compression-based artifacts. Very recently, I completed verification of this. I captured images in various conditions using various JPEG compression settings up to and including 100 per cent JPEG quality setting, (which gives massive files, BTW!) Myself and colleagues then reviewed this at magnifications up to 300 per cent and concluded that based on visual inspection there was not even the slightest justification for changing from the current JPEG quality setting. The principle reasons for this are, I believe, as follows: 1. The human eye can’t see such differences. 2. Because we’re providing images with relatively low noise, our image compression is more efficient.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το SE SATIO και στα 9ΜΡ εχει ογκο 3μβ.πως γινεται να εχει το ν8 τετοια συμπιεση δεν ξερω.......

Eγώ στο pixon 12 όλες οι φωτό που έχω τραβήξει στα 12mpx είναι από 3.2 έως 3,6 mb:confused:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αφού καταφέρνει και έχει τόσο καλη ποιότητα φωτογραφίας με τόσο μικρό μέγεθος αρχείου, εγω το βλέπω θετικά και οχι αρνητικά.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αρνητική μπορεί να είναι η συμπίεση. Δεν βάζεις τέτοια κάμερα για να συμπιέζεις τα αρχεία σε τέτοιο βαθμό...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Και προτιματε η καθε φωτογραφια να ειναι 10mb; Μαζι με τα βιντεο θα τρωνε ολη τη καρτα μνημης.

 

Ισως να αργουσαν να φορτωσουν αρκετα και στην εκθεση. Καμμια σχεση με τωρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο πιστευω οτι ηταν το θεμα, πως θα μπορουν να φορτωνουν οι φωτογραφιες και να κανουν ζουμ τοσο γρηγορα με εναν τοσο μικρο επεξεργαστη και με τοσο μικρη ram εαν οι φωτο δεν ειναι μικρες σε μεγεθος.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ξεφύγαμε. Τα προβλήματα που δείχνει το mobile review για την ποιότητα φωτογραφίας του Ν8, δεν έχουν σχέση με την αλγόριθμο συμπίεσης αλλά με τον αλγόριθμο επεξεργασίας.

Διαβάστε λίγο το άρθρο και δείτε και τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα review (στη Μαλαισία έχει φτάσει το τηλέφωνο, εδώ σε μας ακόμα τίποτα... :wacko:), όπου φαίνεται και η χρήση του FM Transmitter.

 

Nokia N8 Review (feat. FM Transmitter)

 

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος χρήστης του φόρουμ που χρησιμοποεί κινητό android και σκέφτεται το N8 ή ακόμα κι αν δεν προτίθεται να το αγοράσει, μπορεί να μας πει την εμπειρία του με το android, σε συνδυασμό πάντα με όσα στα χαρτιά προσφέρει το N8 και το Symbian^3; Δεν ξεκινώ θέμα σύγκρισης λειτουργικών. Με ενδιαφέρει αν το συγκεκριμένο κινητό N8 μπορεί να ανταγωνιστεί τις τελευταίες εκδοχές android τηλεφώνων, πχ Desire, Galaxy, κυρίως σε θέματα χρηστικότητας και καθημερινής χρήσης ως τηλεφώνων. Είμαι ένας πρώην die hard οπαδός της Nokia που η κατάπτυστη εμπειρία με το Ν97 με έκανε να κοιτώ το Ν8 για να αντικαταστήσω την ακατανόμαστη συσκευή, αλλά πλέον είμαι περισσότερο επιφυλακτικός με τους Φινλανδούς και ανοιχτός σε άλλα συστήματα και κατασκευαστές. (iPhone is out of the question). Thanks.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος χρήστης του φόρουμ που χρησιμοποεί κινητό android και σκέφτεται το N8 ή ακόμα κι αν δεν προτίθεται να το αγοράσει, μπορεί να μας πει την εμπειρία του με το android, σε συνδυασμό πάντα με όσα στα χαρτιά προσφέρει το N8 και το Symbian^3; Δεν ξεκινώ θέμα σύγκρισης λειτουργικών. Με ενδιαφέρει αν το συγκεκριμένο κινητό N8 μπορεί να ανταγωνιστεί τις τελευταίες εκδοχές android τηλεφώνων, πχ Desire, Galaxy, κυρίως σε θέματα χρηστικότητας και καθημερινής χρήσης ως τηλεφώνων. Είμαι ένας πρώην die hard οπαδός της Nokia που η κατάπτυστη εμπειρία με το Ν97 με έκανε να κοιτώ το Ν8 για να αντικαταστήσω την ακατανόμαστη συσκευή, αλλά πλέον είμαι περισσότερο επιφυλακτικός με τους Φινλανδούς και ανοιχτός σε άλλα συστήματα και κατασκευαστές. (iPhone is out of the question). Thanks.

 

Σωστή η παρατήρηση σου όπως επίσης και οι προβληματισμοί σου, φαίνεται πολλά υποσχόμενο όμως δεν ξέρω,σίγουρα το galaxy s δε θα το άλλαζα με αυτό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος χρήστης του φόρουμ που χρησιμοποεί κινητό android και σκέφτεται το N8 ή ακόμα κι αν δεν προτίθεται να το αγοράσει, μπορεί να μας πει την εμπειρία του με το android, σε συνδυασμό πάντα με όσα στα χαρτιά προσφέρει το N8 και το Symbian^3; Δεν ξεκινώ θέμα σύγκρισης λειτουργικών. Με ενδιαφέρει αν το συγκεκριμένο κινητό N8 μπορεί να ανταγωνιστεί τις τελευταίες εκδοχές android τηλεφώνων, πχ Desire, Galaxy, κυρίως σε θέματα χρηστικότητας και καθημερινής χρήσης ως τηλεφώνων. Είμαι ένας πρώην die hard οπαδός της Nokia που η κατάπτυστη εμπειρία με το Ν97 με έκανε να κοιτώ το Ν8 για να αντικαταστήσω την ακατανόμαστη συσκευή, αλλά πλέον είμαι περισσότερο επιφυλακτικός με τους Φινλανδούς και ανοιχτός σε άλλα συστήματα και κατασκευαστές. (iPhone is out of the question). Thanks.

 

Φίλε μου, εγώ εδώ και 4 μήνες είμαι ένας δυστυχής κάτοχος desire! Και το λέω αυτό γιατί νόμιζα κι εγώ με την πλύση εγκεφάλου που μας έχουν κάνει, ότι τα κινητά με android λειτουργικό είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Αλλά δυστυχώς, χρειαζόταν να σπαταλήσω 500 ευρώ για να το καταλάβω ότι πέρνουμε ένα λειτουργικό γεμάτο ελλείψεις!

 

Και εξηγούμαι για να καταλάβεις.Κατ'αρχήν να πω ότι πρέπει να ξεχάσεις οτιδήποτε θεωρείς αυτονόητο για ένα κινητό τηλέφωνο εδώ και πολλά χρόνια απ'όλους σχεδόν τους κατασκευαστές!!! και ότι για να κανείς οποιαδήποτε συνηθισμένη εργασία με τέτοιου τύπου κινητό,πρέπει οπωσδήποτε να κατεβάσεις μια από τις αμφιλεγόμενες (κατασκοπεία) εφαρμογές,αν υπάρχει, για να κανείς τη δουλειά σου. Δηλαδή για παράδειγμα,για να δεις πόσο χρόνο μίλησες δεν μπορείς,για να στείλεις ένα μήνυμα κανονικά και να έχεις αναφορά,πάλι δεν μπορείς,να πούμε και για το Bluetooth, και τους αστείους περιορισμούς του,που αυτό ειδικά χωρίς εξωτερική εφαρμογή δεν πρόκειται να δουλέψει,παρά μόνο με κανενα handsfree!Επίσης ο τηλεφωνικός κατάλογος,θα τον έλεγα σαν τον ορισμό της δυσχρηστίας! Ακόμα και ο dialer για να κανείς κάποια κλήση,καλό είναι να ψάξεις κάποια εφαρμογή.Ευτυχώς βέβαια που υπάρχει και η HTC και με το sense έχει προσθέσει πολλά πράγματα, αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό.Α, ξέχασα και όλες σχεδόν οι εφαρμογές, έχουν ενσωματωμένη την μπάρα με τις απαραίτητες διαφημίσεις! Θα μπορούσα να συνεχίσω ακόμα για πολύ αλλά θα γίνω κουραστικός.

 

Όλα αυτά λοιπόν και πολλά άλλα ακόμα, με κορυφαίο την συνεχή παρακολούθηση από την Google,από το που σερφάρουμε,μέχρι το που βρισκόμαστε και τι κάνουμε, με έκαναν να επιθυμίσω το ταπεινό μου 5800, που τα είχε όλα από τη μάνα του και μάλιστα δούλευαν πολύ καλά,παρά τη δύσχρηστη οθόνη και τη χαμηλή ταχύτητα. Όλα αυτά έχουν διορθωθεί στο Ν8 και νομίζω,ότι όχι μόνο είναι απλά πολύ καλή και πλήρης συσκευή,αλλά πολύ καλύτερη,απ'ότι android και iphone κυκλοφορεί. Και γι'αυτό ανυπομονώ να έρθει κανονικά το Ν8 στην αγορά και να ξεφορτωθώ-πουλήσω επιτέλους το desire και να ξαναβρώ επιτέλους την ησυχία μου με ένα τηλέφωνο της προκοπής!

Ευχαριστώ για την υπομονή και για ότι άλλο θες,στη διάθεση σου.

Edited by mirrorofsorrow
Διόρθωση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ξεφύγαμε. Τα προβλήματα που δείχνει το mobile review για την ποιότητα φωτογραφίας του Ν8, δεν έχουν σχέση με την αλγόριθμο συμπίεσης αλλά με τον αλγόριθμο επεξεργασίας.

Διαβάστε λίγο το άρθρο και δείτε και τις φωτογραφίες.

 

αν και δεν ξερω πολλα πολλα απο φωτογραφια, με βαση καποια πραγματα που εχω διαβασει σε αλλα reviews εκανα το "λαθος" πριν ξεκινησω να διαβασω το τεραστιο κατεβατο να δω πρωτα καποιες φωτογραφιες που εχει βαλει για συγκριση διαβαζοντας τα σχολια τους.

 

δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι για camera review ειδα πολλες φωτογραφιες που δεν θα επρεπε να υπηρχαν σε ενα τετοιο review.

ειδα δηλαδη out of focus φωτογραφιες θωλες και απο το n8 αλλα και απο αλλα κινητα,

ειδα φωτογραφιες που ενω το iphone ειχε αλλαξει εντελως τα χρωματα της φωτογραφιας, προσπαθουσε ο τυπος να μας πει οτι του iphone ειναι καλυτερη...

ειδα φωτο που η κουνημενες ειναι η τραβηγμενες σε σημειο που δεν μπορει να εστιασει ο φακος με ελαφρως καμενα χρωματα.

τελος παντων ειδα καποιες φωτο που δεν με πεισανε με την καμια και επειδη δεν εχω γνωσεις φωτογραφιας δεν μπορουσα να καταλαβω αν ειναι σωστο που γινεται συγκριση με αυτες τις φωτο και αν θα μπορουσε να ειναι στημενες αυτες. (τραβηγμενες με σκοπο να βγουν χαλια δηλαδη)

 

οποτε μετα απο αυτο το "λαθος" που εκανα, απλα δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω και το τεραστιο review του γιατι δεν μου φανηκε να αξιζει....

 

οποιος εχει γνωσεις φωτογραφιας απο εσας και συμμεριζεται η εχει αντιθετη αποψη απο την δικη μου, ας μας δοσει τα φωτα του. :)

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

H φωτογραφια θελει σπουδες για να την πεις οτι την κατεχεις απολυτα ή πολλα χρονια ενασχολησης, οχι μονο ερασιτεχνικα. Στις φωτο του Mobile review στις συγκρισεις με το Iphone ηταν υπερβολικος. Τα χρωματα του Ν8 οντως ειναι ξεθωριασμενα ,αλλα του iphone σε καμια περιπτωση δεν ειναι αληθινα. Oversaturated και high contrast(οταν ανεβασεις το contrast ναι μεν ειναι πιο ζωντανες, αλλα χανουν λεπτομεριες) βλεπω παντου που δημιουργουν ενα eye candy αλλα ειναι μη επεξεργασιμες φωτογραφιες. Μην πω για το ασπρο του Iphone που σχεδον παντου ειναι γαλαζιο.

Στο θεμα εστιασης. Μπορεις να "μπερδεψεις" μια φωτογραφικη οταν ειναι στο auto. Στις τελευταιες φωτο στα κλαδια ,πραγματικα δεν ξερω τι σημαδευει ο τυπος...

Επισης αυτο που μου εκανε νετυπωση ειναι οτι το N8 στις φωτο εχει 300dpi ενω iphone, Pixon και wave στα 72dpi. Δεν ξερω τι μπορει να επιρρεαζει αυτο Και οι αλλες εταιριες το εχουν ετσι.

 

Μια ερωτηση...Στο nokia forum αναφερεται στη μνημη αυτο "NAND Memory 512 MB ". Αφορα τη ROM ή ειναι εξτρα μνημη συμπληρωματικη της ram; (αντι για swap απο τα 16gb που ειχε συζητηθει.)

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων χρησιμοποιούμε το κουμπί "Τροποποίηση"

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

μιας και κανενας μας δεν ειναι φωτογραφος δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε αντικειμενικες κρισεις

το αντικειμενικο ειναι οτι το Ν8 βγαζει τις καλυτερες φωτο με διαφορα απο καθε αλλο και αυτο το λενε φωτογραφοι οχι ο καθε blogger τις συμφορας που τραβηξε 5 φωτο και τις ανεβασε

οσοι κραζουν ας μπουν στον κοπο να ψαξουν λιγο

τα οποια θεματα με τις Αυτοματες ρυθμισεις θα λυθουν στην πορεια

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανουν στη ΝΟΚΙΑ....πηρα τηλ στα κεντρικα (0080044144300) και μου ειπαν οτι το Ν8 κυκλοφορει κανονικα στα ΝΟΚΙΑ shop και να τηλ σε αυτα γιατι η διαθεσιμότητα ειναι αναλογα με το καταστημα!!! Μάλιστα της τόνισα..."το Ν8???"

 

:wacko:

 

Υ.Γ. μηπως αυτη η γραμμη ειναι εκτος Ελλαδας και δεν ξέρουν τι γίνεται εδω?

Link to comment
Share on other sites

μιας και κανενας μας δεν ειναι φωτογραφος δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε αντικειμενικες κρισεις

το αντικειμενικο ειναι οτι το Ν8 βγαζει τις καλυτερες φωτο με διαφορα απο καθε αλλο και αυτο το λενε φωτογραφοι οχι ο καθε blogger τις συμφορας που τραβηξε 5 φωτο και τις ανεβασε

οσοι κραζουν ας μπουν στον κοπο να ψαξουν λιγο

τα οποια θεματα με τις Αυτοματες ρυθμισεις θα λυθουν στην πορεια

 

Πολύ σωστός σε αυτά που λες. Βγαίνει ο κάθε πικραμένος που είναι άσχετος από φωτογραφία και σχολιάζει χωρίς να ξέρει, μιας και το μόνο του άγχος είναι "πώς θα γίνει να ακυρώσω το #1 ατού του Ν8;". Δεν γίνεται έτσι. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι για να βγάλει το επόμενό της φωτογραφικό κινητό η Nokia, δεν θα έχει αφήσει τίποτα στην τύχη. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανουν στη ΝΟΚΙΑ....πηρα τηλ στα κεντρικα (0080044144300) και μου ειπαν οτι το Ν8 κυκλοφορει κανονικα στα ΝΟΚΙΑ shop και να τηλ σε αυτα γιατι η διαθεσιμότητα ειναι αναλογα με το καταστημα!!! Μάλιστα της τόνισα..."το Ν8???"

 

:wacko:

 

Υ.Γ. μηπως αυτη η γραμμη ειναι εκτος Ελλαδας και δεν ξέρουν τι γίνεται εδω?

 

νομιζω οτι σου εχει γινει εμμονη το Ν8:p

ναι το τηλ αυτο ειναι εκτος ελλαδος

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κι αυτο review για την καμερα του Ν8, παλι ρωσικο. καντε το μεταφραση αν ειναι με το google. Οι φωτο ειναι ενδιαφερουσες παντως. Τις συγκρινει με Satio, X10 με μια Νικον. Τα αποτελεσματα διαφορετικα απο τα αλλα reviews απ'οτι φαινεται!

 

http://hi-tech.mail.ru/review/misc/Nokia_N8-camera.html

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι σου εχει γινει εμμονη το Ν8:p

ναι το τηλ αυτο ειναι εκτος ελλαδος

 

Εμμονή? Γιατι το λες αυτο? Επειδή παίρνω τηλ σε Nokia, Wind, Cosmote, Vodafone καθε μέρα και ρωτάω ποτε θα έρθει? :lol:

 

Δεν μπορώ να περιμένω αλλουσ 2 μήνες!!!! :mad:

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...