Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΠΙΟ ΕΠΙΣΗΜΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

 

Μεχρι πριν 5 ημερες ηταν αποφασισμενο η επισημη πρωτη να γινει 25 Νοεμβριου. Δυστυχως τα κεντρικα της Nokia δεν ειχαν διοαθεσιμες συσκευες για Ελλαδα λογω τρομερης ζητησης που δεν ειχαν υπολογισει

 

Οποτε επισημη πρωτη στην Ελλαδα 6-10 Δεκεμβριου

 

Αν αλλαξει κατι θα το μαθω πρωτος και θα σας το πω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sms και email γραφει μια χαρα. Το lag που περιγραφω νομιζω οτι εχει και σχεση με επεξεργαστη επειδη οταν ανοιγεις το κινητο και αρχιζεις την περιηγηση σε μενου αισθανεσαι οτι το κινητακι το σκεφτεται λιγο. Οταν συνεχιζεις την περιηγηση τοτε πρεπει να δουλευει η cache και ανοιγουν ολα πιο γρηγορα. Δεν ξερω πως να το περιγραψω. Ας πουμε οτι το μενου δε <<ρέει>> πολυ γρηγορα.

 

To τηλεφωνο σου δινει την αισθηση του πολυεργαλειου που κανει πολλα πραγματα καλα.

 

Μου αρεσει πολυ και νομιζω θα ειναι επιτυχια οταν καταλαβουν ολοι την πολυχρηστικοτητα του.

 

Για να γκρινιαξω λιγο νομιζω παντως οτι το grip του δεν ειναι καλο. Αν δεν εχεις θηκη γλυστραει πολυ

 

Αργοτερα θα κοιταξω να ανεβασω μια φωτο

 

Νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις είναι θέμα αλγορίθμου caching/διαχείρισης μνήμης/prefetching ;) Γι'αυτό επιμένω ότι είναι θέμα λογισμικού. Η αποκρισιμότητα είναι θέμα μνήμης περισσότερο παρά επεξεργαστή,αφού όπως λες όταν φορτώσει κάτι στη RAM το κινητό πάει γρήγορα ;) Ο αλγόριθμος θα βελτιωθεί με τον καιρό. Απλά δε θέλω να μου πεις τις λέξεις "restart", "memory low",εκεί θα αρχίζω να φωνάζω...

 

Προσωπικά θα βάλω θήκη :p Σε τι χρωματάκι το έχεις;

Ωπα,18/11 κλείνει η επιδότηση μου... Πάει το κινητό... Α ΡΕ WIND! Να πάρω κάτι άλλο και να το πουλήσω αλλά τι; Αν δε το φέρει παραεισαγωγή η WIND πραγματικά "τη πάτησα".

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανοιξα 17 εφαρμογες μαζι. Κανενα προβλημα. Μια χαρα πηγαινει. Ουτε restart, ουτε μηνυματα

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως ειτε εχεις 2 εφαρμογες ανοιχτες, ειτε 17 εχει περιπου την ιδια ταχυτητα

 

Οταν εχεις 17 εφαρμογες αυτη την ταχυτητα την βρισκεις μια χαρα, οταν εχεις 2 την βρισκεις λιγο πιο κατω απο τα expectations

 

Μου το εφεραν σε λαχανι. Ενταξει αλλωστε δεν θα το κρατησω. Θα το παρει μια κοπελια εδω μεσα. Τελικα ολα σε αυτη τη ζωη μας τα παιρνουν οι γυναικες :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανοιξα 17 εφαρμογες μαζι. Κανενα προβλημα. Μια χαρα πηγαινει. Ουτε restart, ουτε μηνυματα

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως ειτε εχεις 2 εφαρμογες ανοιχτες, ειτε 17 εχει περιπου την ιδια ταχυτητα

 

Οταν εχεις 17 εφαρμογες αυτη την ταχυτητα την βρισκεις μια χαρα, οταν εχεις 2 την βρισκεις λιγο πιο κατω απο τα expectations

 

Μου το εφεραν σε λαχανι. Ενταξει αλλωστε δεν θα το κρατησω. Θα το παρει μια κοπελια εδω μεσα. Τελικα ολα σε αυτη τη ζωη μας τα παιρνουν οι γυναικες :)

 

Αυτά είναι νέα! :)

Multitasking καλό λοιπόν αν και λίγο "άδικο". Θα τα δω αυτά μόλις το πάρω στα χέρια μου και θα αρχίσω να γράφω στα developer forum της ΝΟΚΙΑ για τέτοια θέματα.

Το λαχανί είναι πολύ ωραίο αν και το αλουμίνιο σε παραπέμπει τελικά σε ασημένο.

 

Άσχετο το STORM 2 έχεις; Πολύ την αγαπώ τη RIM (κάτοχος Bold 9000) αλλά έχει ένα κόλλημα με τη marvell και δε βάζει gpu στα κινητά της. Έτσι,ενώ πήγαινα φορτσάτος για torch το ΝΟΚΙΑ μου έκανε κλικ.

Για το τελευταίο που λες, άσε τις γυναίκες να νομίζουν ότι παίρνουν κι αυτές κάτι :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι νέα! :)

Multitasking καλό λοιπόν αν και λίγο "άδικο". Θα τα δω αυτά μόλις το πάρω στα χέρια μου και θα αρχίσω να γράφω στα developer forum της ΝΟΚΙΑ για τέτοια θέματα.

Το λαχανί είναι πολύ ωραίο αν και το αλουμίνιο σε παραπέμπει τελικά σε ασημένο.

 

Άσχετο το STORM 2 έχεις; Πολύ την αγαπώ τη RIM (κάτοχος Bold 9000) αλλά έχει ένα κόλλημα με τη marvell και δε βάζει gpu στα κινητά της. Έτσι,ενώ πήγαινα φορτσάτος για torch το ΝΟΚΙΑ μου έκανε κλικ.

Για το τελευταίο που λες, άσε τις γυναίκες να νομίζουν ότι παίρνουν κι αυτές κάτι :p

 

Ναι στορμ2 εχω. Απο τοτε που πηγα στα blackberry δεν μπορω να ξεκολλησω. Εχω εθισμο.

 

Anyway. Αυτο με την ημερομηνια το ξαναρωτησα και μου ειπανε το ιδιο. Ελπιζω βρε παιδια να κανουνε λαθος αν και δεν νομιζω. Αλλωστε τα τα ατομα που ρωτησα ειναι αυτα που θα κανουνε την καμπανια. Τελος παντων. Ισως καποιοι φερουνε παραεισαγωγη και ερθουνε πιο γρηγορα

 

Μου ειπανε επισης σημερα η Νοκια Ελλαδας εχει κανει μεγαλο θεμα στη μαμα Νοκια την καθυστερηση. Ισως αυτο αλλαξει καποια πραγματα

 

Για το κινητο δεν εχω να γραψω πιο πολλα. Το τελευταιο που μου ειπανε ειναι πως η Nokia αποφασισε να στρεψει πολυ research και χρημα στο Ovi Store.

 

Thanks για τη φιλοξενια. Θα ποσταρω παλι αν μαθω κατι σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ο FM transmitter δουλευει μια χαρα. Πριν λιγο ακουγα στο αμαξι μου.

Thanks a lot for your time

Επιτέλους, μια απορία που μας απασχολούσε τόσο καιρό και τόσο συζητήθηκε, λύθηκε. Όπως ήταν αναμενόμενο και συμβαίνει σε όλες τις προηγούμενες symbian συσκευές, ενώ το manual γράφει καθαρά ότι η χρήση του fm transmitter απαγορεύεται στην Ελλάδα, λειτουργεί κανονικότατα στην συσκευή.

 

Σ'ευχαριστούμε πολύ φίλε για την ενημέρωση.

 

Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση προκύψει από την χρήση της συσκευής, είναι ευπρόσδεκτη. :)

Link to comment
Share on other sites

@ringo7213

 

 

Αν σου είναι εύκολο προσπάθησε να στείλεις από ένα άλλο κινητό ενός συναδέλφου κάποιο αρχείο μέσω Bluetooth στο Ν8. Μπορείς να μας περιγράψεις τι σου βγάζει σε αυτή την περίπτωση το Ν8; Πρώτα δέχεται το μήνυμα το αποθηκεύει και μετά μπορείς να μετακινήσεις (αποθηκεύσεις) το αρχείο όπου θέλεις εσύ; Ή κατευθείαν στην αρχή της διαδικασίας πριν ακόμα αρχίσει η λήψη σε ρωτάει που θέλεις να αποθηκεύσεις αυτό το αρχείο που θα σου στείλουν;

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

 

Το συνδεσα bluetooth με blackberry.Ενω στο blackberry πηε πολυ καλα η διαδικασια χωρις μηνυματα λαθους, στο Νοκια αφου ειδε το blackberry μια χαρα, πηγε να κανει connection και εβγαλε μυνυμα <<unable to connect via bluetooth>>

 

Αυτο ειναι ή Bugakι ή απλως ειναι παραξενη η επικοινωνια με blackberry

 

Παρολο το μυνημα ομως, εστειλα ενα αρχειακι στο Νοκια και το δεχτηκε σφαιρα χωρις προβλημα. Ηρθε σαν μηνυμα και αποθηκευτηκε χωρις να με ρωτησει στο E:\received files

Link to comment
Share on other sites

Παρολο το μυνημα ομως, εστειλα ενα αρχειακι στο Νοκια και το δεχτηκε σφαιρα χωρις προβλημα. Ηρθε σαν μηνυμα και αποθηκευτηκε χωρις να με ρωτησει στο E:\received files

 

Πολύ ωραία, και υπόψιν Ε: <μνήμη μαζικής αποθήκευσης>. Αυτό απαντά την απορία μας με το πού αποθηκεύονται τα εισερχόμενα αρχεία. Δε νομίζω να χρειαστεί κάποιος μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο από την μνήμη μαζικής αποθήκευσης (16GB).

 

Όταν ευκαιρέσεις, άνοιξε την Διαχείριση Αρχείων και δες πόσα ελεύθερα MB έχει το C και πόσα ελεύθερα GB έχει το E. :)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

 

Το συνδεσα bluetooth με blackberry.Ενω στο blackberry πηε πολυ καλα η διαδικασια χωρις μηνυματα λαθους, στο Νοκια αφου ειδε το blackberry μια χαρα, πηγε να κανει connection και εβγαλε μυνυμα <<unable to connect via bluetooth>>

 

Αυτο ειναι ή Bugakι ή απλως ειναι παραξενη η επικοινωνια με blackberry

 

Παρολο το μυνημα ομως, εστειλα ενα αρχειακι στο Νοκια και το δεχτηκε σφαιρα χωρις προβλημα. Ηρθε σαν μηνυμα και αποθηκευτηκε χωρις να με ρωτησει στο E:\received files

 

Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ και εγώ από την πλευρά μου για την (απρόσμενα διαφωτιστική)πληροφόρηση που μας έδωσες πάνω στο Ν8.Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν η συσκευή που έχεις στα χέρια σου είναι Ελληνική γιατί αν ισχύει αυτό το product code της θα μας ήταν πολύ χρήσιμο για όλους εμάς που ενδέχεται να πάρουμε την συσκευή από παραεισαγωγή για ευνόητους λόγους(nemesis κλπ.)Υπογραμμίζω 'Ελληνική' γιατί στην αντίθετη περίπτωση δεν τίθεται θέμα.Και πάλι ευχαριστώ για όλες τίς χρήσιμες πληροφορίες που μας προσέφερες!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ευχάριστο αυτό με την αποθήκευση στο e:\, πάλι καλά... Απλά έχω ακόμα την απορία που αποθηκεύονται sms, mms, email αλλά όπως και ναχει μικρό το κακό. Υποθέτω ότι και αυτά κάπου στο e:\ θα αποθηκεύονται και όχι στο c:\

 

 

Και μια τελευταία απορία εκ μέρους μου στο φιλο ringo και συγνώμη που στα ζαλίζουμε φίλε, αλλά είχες την τύχη/ατυχία να πρωτοπιάσεις στα χέρια σου μια νέα πολυαναμενόμενη συσκευή.

 

Μπορείς να συγκρίνεις πώς φαίνεται η οθόνη του Ν8 στον ήλιο σε σχέση με τις οθόνες άλλων συσκευών; Δηλαδή αν διακρίνεται καλύτερα ή χειρότερα η οθόνη του Ν8 σε σχέση με άλλα κινητά όταν είσαι έξω και τη χτυπάει απευθείας ο ήλιος.

 

Νασαι καλά και πάλι για τις απαντήσεις :)

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ευχάριστο αυτό με την αποθήκευση στο e:\, πάλι καλά... Απλά έχω ακόμα την απορία που αποθηκεύονται sms, mms, email αλλά όπως και ναχει μικρό το κακό. Υποθέτω ότι και αυτά κάπου στο e:\ θα αποθηκεύονται και όχι στο c:\

 

Εάν δεν έχουν αλλάξει θέση αποθηκεύονται στο x > private > 1000484b > Mail2

 

Όπου x = Η μνήμη που έχουμε ορίσει :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχουν αλλάξει θέση αποθηκεύονται στο x > private > 1000484b > Mail2

 

Όπου x = Η μνήμη που έχουμε ορίσει :)

 

Αυτό που έχουν παρατηρήσει οι πρώτοι χρήστες ως τώρα είναι ότι στο s^3 δε σου δίνει την επιλογή να ορίσεις εσύ μνήμη στα μηνύματα, στα πάει κάπου by default.

 

Με βάση αυτά που μας είπε ο φίλος παραπάνω υποθέτω/ελπίζω ότι x=e ( ενσωματωμένη mass storage) οπότε δε θα υπάρχει κανένα ζήτημα χωριτηκότητας πρακτικά.

 

 

 

Τελικά τα μηνύματα αποθηκεύονται στο c:\

 

Αυτή είναι η επίσημη απάντηση από κάποιον της Nokia στο επίσημο φορουμ της.

 

As comes to the issues posted in the first message of this thread, it's true that there's no option in N8-00 to change the location of the message store. The messages are stored in the C: phone memory by default. The removal of the message store location setting has been done intentionally to avoid the eventual issues that might occur if the messages are on the E: mass memory (e.g. access to mass memory may be blocked when connected to PC in mass storage mode). In N8-00 there should not be similar issues with the phone memory running out as in some other devices, so the message store location is therefore preferred to be on C: drive.

 

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-S60-Smartphones/N8-Bugs/td-p/768322/page/2

 

 

Υπάρχει κάποια λογική στην απάντηση, απλά προσωπικά θα προτιμούσα να αποθηκεύονται στο e:\ και να γίνει η κατάλληλη πρόβλεψη ώστε αν το έχω συνδεδεμένο στο pc να πάνε στο c:\

 

Εγώ πάντως που μέχρι πρότινος τα αποθήκευα όλα στην sd δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα σαν αυτό που περιγράφει αυτός του Nokia support. Πάντως πρακτικά εφόσον τα εισερχόμενα από bluetooth πάνε στο e: δε νομίζω να αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα με τα 160τόσα MB ελεύθερα στο c: για μηνύματα μόνο. Όπως και ναχει όμως εφόσον ήδη διαθέτει ενσωματωμένη μνήμη, θα προτιμούσα τα 12GB από τα 160 MB.

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

βοηθαει στο να ακουσεις τα mp3 σου στο αμαξι αν δεν εχεις η δεν θες να αγορασεις mp3 player αυτοκινητου και επισης βοηθαει αν εισαι σε καποιο μερος που εχεις απλα ενα ραδιοcd και οχι υπολογιστη η κατι τετοιο οπως σε εξωχικα για να ακουσεις τα mp3 σου χρησιμοποιοντας το ραδιοφωνο που εχεις.
Και πως θα βρω την ιδια συχνοτητα; Επειδη το αυτοκινητο δε μπορει να παρει Mp3 player, θα με ενδιεφερε αυτο η δυνατοτητα. Θα τρωει αρκετη μπαταρια;

 

Επισης, για το gps που λετε οτι ειναι καλο. Εχω ενα rye traveller και μεχρι να βρει σημα, μπορει να κανει και 20 λεπτα! Μου εχει σπασει τα νευρα! Μπορει το N8 να χρησιμοποιηθει για gps ανετα; Εχει φωνητικες εντολες στα ελληνικα και ελληνικο χαρτη; Η μπαταρια θα τελειωνει γρηγορα;

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα βρω την ιδια συχνοτητα; Επειδη το αυτοκινητο δε μπορει να παρει Mp3 player, θα με ενδιεφερε αυτο η δυνατοτητα. Θα τρωει αρκετη μπαταρια;

 

Επισης, για το gps που λετε οτι ειναι καλο. Εχω ενα rye traveller και μεχρι να βρει σημα, μπορει να κανει και 20 λεπτα! Μου εχει σπασει τα νευρα! Μπορει το N8 να χρησιμοποιηθει για gps ανετα; Εχει φωνητικες εντολες στα ελληνικα και ελληνικο χαρτη; Η μπαταρια θα τελειωνει γρηγορα;

 

Το ρυθμίζεις εσύ σε ποια συχνότητα να παίζει. Βρίσκεις μία άδεια συχνότητα και το ρυθμίζεις να παίζει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να υπάρχει μία λογική του ότι τα απλά μηνύματα (SMS) αποθηκεύονται στο C, ενώ ό,τι έχει συνημμένα, π.χ. MMS, e-mail, αρχεία μέσω Bluetooth, να αποθηκεύονται αποκλειστικά στο Ε.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να υπάρχει μία λογική του ότι τα απλά μηνύματα (SMS) αποθηκεύονται στο C, ενώ ό,τι έχει συνημμένα, π.χ. MMS, e-mail, αρχεία μέσω Bluetooth, να αποθηκεύονται αποκλειστικά στο Ε.

 

Αν όντως όλα τα συνημμένα πάνε στο e τότε δε θα υπάρχει πρόβλημα. Mόνο text στο c και 160 MB ελεύθερα δεν τίθεται κανένα θέμα πρακτικά.

 

 

Απλά έχουν πολύ γέλιο οι τύποι εκεί στο φόρουμ!

 

Αντί να ρωτάνε σαν διευκρίνιση αυτά ακριβώς που λες εσύ, κάθονται και λένε όχι θα το δώσω πίσω όχι μην το δώσεις πίσω κλπ... Ρε τι τραβάμε... :lol: Έτοιμος είμαι να γραφτώ και να τ' ακούσουν τα μπινελίκια τους :p αλλά φαντάζομαι όλο και κάποιο σοβαρό παλικάρι θα βρεθεί να ρωτήσει τα αυτονόητα και κρατιέμαι :)

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα βρω την ιδια συχνοτητα; Επειδη το αυτοκινητο δε μπορει να παρει Mp3 player, θα με ενδιεφερε αυτο η δυνατοτητα. Θα τρωει αρκετη μπαταρια;

 

Γενικά τα FM transmitters δεν έχουν τρομακτική ποιότητα ήχου. Θα ήταν προτιμότερο να συνδέσεις το Ν8 με το στέρεο του αυτοκινήτου σου μέσω της εξόδου 3.5mm (εκεί που κανονικά συνδέεις τα ακουστικά). Ο FM transmitter είναι η έσχατη λύση.

 

Επισης, για το gps που λετε οτι ειναι καλο. Εχω ενα rye traveller και μεχρι να βρει σημα, μπορει να κανει και 20 λεπτα! Μου εχει σπασει τα νευρα! Μπορει το N8 να χρησιμοποιηθει για gps ανετα; Εχει φωνητικες εντολες στα ελληνικα και ελληνικο χαρτη; Η μπαταρια θα τελειωνει γρηγορα;

 

Ο φίλος που έχει στα χέρια του το Ν8 ανέφερε ότι το GPS του είναι ταχύτατο. Κλείδωσε δορυφόρους σε λίγα δευτερόλεπτα μέσα σε κλειστό χώρο. Αυτό είναι κάτι συνηθισμένο στις περισσότερες από τις τελευταίες συσκευές της Nokia. Επίσης διαθέτει ελληνικούς χάρτες και δωρεάν ελληνική φωνητική πλοήγηση για πάντα. Η κατανάλωση μπαταρίας είναι ένα θέμα, ιδίως αν το χρησιμοποιείς σε ένα ολόκληρο ταξίδι, αλλά έτσι κι αλλιώς στο αυτοκίνητο το συνδέεις σε έναν φορτιστή αυτοκινήτου.

 

Οπότε υπολόγισε το Ν8 σαν μία όλα-σε-ένα συσκευή: μουσική, φωτογραφίες, βίντεο, πλοήγηση GPS κλπ. Και μάλιστα δεν κάνει λίγα απ' όλα. Ορισμένα τα κάνει όλα πολύ καλά, κάποια άλλα τα κάνει άψογα. :D

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ringo7213 καλα προς θεου δεν σε κραζω, μια απορια την ειχα! αν και δεν εισαι φανατικ στα νοκια οπως λες το ψηλογουσταρες το κινητο με την περιγραφη σου αρα καλο ειναι αυτο! αν μπορεις να δεις αυτο με της φωτογραφιες και να μας πεις γιατι απ την πρωτη στιγμη που το ειδες φανηκε οτι χρειαζετε παραπανω μνημη ο επεξεργαστης!

 

λογικο ειναι να τρως βροχη τις ερωτησεις αλα αναβεις φωτιες μηνες το περιμενουμε! και αν κυκλοφορισει δεκεμβριο κλεινουμε 9 μηνες... και μας γκαστρ....ν και γεναμε κιολας! :w00t:

 

κουραγιο... :dizzy:

NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που έχει στα χέρια του το Ν8 ανέφερε ότι το GPS του είναι ταχύτατο. Κλείδωσε δορυφόρους σε λίγα δευτερόλεπτα μέσα σε κλειστό χώρο. Αυτό είναι κάτι συνηθισμένο στις περισσότερες από τις τελευταίες συσκευές της Nokia.

 

Μάλλον το παλικάρι μπέρδεψε για κλείδωμα gps το ότι του έβγαλε κόκκινη βούλα στο maps. Προφανώς το σύστημα χρησιμοποίησε την δυνατότητα για εύρεση θέσης μέσω Δικτύου γιαυτό βρήκε τόσο γρήγορα θέση και μάλιστα σε κλειστό χώρο.

Αν προσπαθούσε να βάλει καθοδήγηση από κείνο το σημείο θα του έβγαζε το μήνυμα αναμονή για GPS.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το παλικάρι μπέρδεψε για κλείδωμα gps το ότι του έβγαλε κόκκινη βούλα στο maps. Προφανώς το σύστημα χρησιμοποίησε την δυνατότητα για εύρεση θέσης μέσω Δικτύου γιαυτό βρήκε τόσο γρήγορα θέση και μάλιστα σε κλειστό χώρο.

Αν προσπαθούσε να βάλει καθοδήγηση από κείνο το σημείο θα του έβγαζε το μήνυμα αναμονή για GPS.

 

Δεν ξέρω τι παίζει, προφανώς είχε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις στον εντοπισμό θέσης, όπου συνήθως είναι ενεργοποιημένες οι επιλογές "Ενσωματωμένο GPS" και "Υποβοηθούμενο GPS" (A-GPS). Έτσι είναι λογικό να κλειδώσει τόσο γρήγορα. Εδώ έτσι κλειδώνει το Ν82 μου, που είναι κινητό τριετίας, πόσο μάλλον το Ν8. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά product code όπως μου τα έβγαλε το phoenix:

 

0599925 - Orange

0599902 - Blue

0599850 - Green

0599831 - Silver White

0599774 - Dark Grey

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα FM transmitters δεν έχουν τρομακτική ποιότητα ήχου.

Μια ερωτηση, με το FM transmitter μπορεις μεσω των fm να παιξεις μουσικη απο το κινητο στο αντιστοιχο δεκτη fm? Καλα καταλαβα? Και αυτο γιατι ειναι παρανομο στρην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, με το FM transmitter μπορεις μεσω των fm να παιξεις μουσικη απο το κινητο στο αντιστοιχο δεκτη fm? Καλα καταλαβα? Και αυτο γιατι ειναι παρανομο στρην Ελλαδα?

 

Με τον FM transmitter ουσιαστικά το Ν8 γίνεται ραδιοφωνικός σταθμός μικρής εμβέλειας (2 μέτρα το πολύ). Το ρυθμίζεις πού θα εκπέμπει και μετά πας στο ραδιόφωνο της επιλογής σου και συντονίζεσαι. Λογικά το RDS του ραδιοφώνου σου θα γράφει "Nokia". Αυτό θα είναι το Ν8. ;)

 

Όσο για το αν επιτρέπεται ή όχι, το βιβλίο οδηγιών αναφέρει ότι η χρήση του δεν είναι δυνατή στην Ελλάδα, αλλά ο φίλος που το δοκίμασε λέει ότι λειτουργεί κανονικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...