Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[..]Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι βαζουν 12MP καμερα και τοσο μεγαλη συμπιεση και δε βαζουν 5-8MP, αλλα χωρις συμπιεση, ισως και με οπτικο zoom.

 

Τι να την κανεις τοσο μεγαλη αναλυση; Η ποιοτητα ειναι αυτο που μετραει.. Αηδια θα καταντησει στο τελος.

Κοίταξε, το μυστικό στο N8 είναι το hardware, η συσκευή φορά το S^3 οπότε από software μην περιμένεις πολλά (όσα review διάβασα, μπορεί να διαφωνούν για την κάμερα μεταξύ τους κτλ, αλλά όλα συμφωνούν στο ότι το S^3 "δεν λέει..") οπότε το μόνο που μπορούν να κάνουν οι Φινλανδοί στην παρούσα φάση, για να το προωθήσουν στην αγορά είναι να κερδίσουν τις εντυπώσεις με ισχυρό hardware ειδικά σε πιασάρικα θέματα όπως τα MP, XENON, προσθήκη USB OTG, HDMI, HD Video κτλ. Έτσι ώστε να χορτάσει ο user features και να ξενερώσει λιγότερο με το S^3. Με απλά λόγια το strong point της συσκευής είναι το hardware, όχι το software οπότε δίνουν όλο το βάρος εκεί.

 

Υ.Γ.

Μην αρχίσετε τώρα τα "που υστερεί το S^3;" κτλ. μεταφέρω απλά την συνολική εικόνα από τα ξένα review retail πλέον συσκευών και σημείωση: Είναι τα ίδια review που πολλές φορές επαινούν την κάμερα του N8 άρα ας μην αρχίσουμε πάλι την συνομοσιολογία.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αριστοτέλη, δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα και 6ο χρώμα, πάρα μόνο τα 5 που ήδη ξέρουμε. :)

 

γιατι μιλησα εγω για 6o χρωμα? πλακα εκανα για την τριπλασια απο το κανονικο τιμη

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είχε αγοράσει το n8 ενας χρηστης του φορουμ μας πριν απο κανα μηνα? Γνωριζουμε κατι περι αυτού? Ενα review τελος πάντων?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είχε αγοράσει το n8 ενας χρηστης του φορουμ μας πριν απο κανα μηνα? Γνωριζουμε κατι περι αυτού? Ενα review τελος πάντων?

Έτσι έλεγε - μετά πήγε κατά δήλωση του (νομίζω) εκδρομή με την γκόμενα του και έκτοτε αγνοείται η τύχη του. :p

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Είναι που δεν ενδιαφέρεται κανένας για το Ν8. Τελείως αδιάφορο κινητό μωρέ, όλοι με "μήλα" και με "ρομποτάκια" ασχολούνται... :D

 

Εμένα πάντως δε με πειράζει που τέτοιες δυνατότητες προσφέρονται από χάκερς και όχι από την κατασκευάστρια εταιρία. Σημαίνει ότι το τηλέφωνο έχει δυνατότητες, και ασχολούνται μόλις έσκασε στην αγορά. Έπαθαν τόσα χρόνια τίποτα οι χρήστες των HTC με τους xda developers; ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσετε τώρα τα "που υστερεί το S^3;" κτλ. [/i]

μιας και γνωριζω οτι το εχεις το θεμα θα σε παρακαλουσα να βρεις λιγο χρονο και να γραψεις κατι σχετικα με το θεμα

 

Ρε παιδιά δεν είχε αγοράσει το n8 ενας χρηστης του φορουμ μας πριν απο κανα μηνα? Γνωριζουμε κατι περι αυτού? Ενα review τελος πάντων?

οσο εγω εχω μια Ferrari αλλο τοσο ειχε και εκεινος Ν8

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε με πειράζει που τέτοιες δυνατότητες προσφέρονται από χάκερς και όχι από την κατασκευάστρια εταιρία. Σημαίνει ότι το τηλέφωνο έχει δυνατότητες, και ασχολούνται μόλις έσκασε στην αγορά. Έπαθαν τόσα χρόνια τίποτα οι χρήστες των HTC με τους xda developers;

Ας πούμε ότι η κουλτούρα των χρηστών WM ήταν πιο ταιριαστή με το πνεύμα των XDA από εκείνη του SYMBIAN. Βέβαια, δέχομαι ότι η κουλτούρα πολλές φορές αλλάζει.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ένα σχόλιο αυτό θα έπρεπε να είναι "γιατί τούτο να προσφερθεί από έναν Modder και όχι από την NOKIA;". Για τους περισσότερους αγοραστές αυτές οι δυνατότητες μένουν μακρυά (όπως τα mod για τον Camera driver του K800i και άλλων συσκευών).

 

φανταζομαι για να το προσφερουν στο επομενο φωτογραφικο κινητο τους που θα πρεπει να ειναι καλυτερο....

 

Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι βαζουν 12MP καμερα και τοσο μεγαλη συμπιεση και δε βαζουν 5-8MP, αλλα χωρις συμπιεση, ισως και με οπτικο zoom..

 

μιλουσα σημερα με εναν φιλο μου που ειχε αγορασει το satio, πηγε σε andoid και τωρα το σκευτετε πολυ για το αν θα συνεχισει με android η αν θα παει στο n8.

του λεω τα νεα για το mod και ξερεις τι μου ειπε??

Τωρα θα βγει 14mp κινητο απο την ταδε εταιρια... ;)

 

εεε... οκ :lol:

 

Ρε παιδιά δεν είχε αγοράσει το n8 ενας χρηστης του φορουμ μας πριν απο κανα μηνα? Γνωριζουμε κατι περι αυτού? Ενα review τελος πάντων?

 

ναι το πηρε ! (στα ονειρα του :lol: )

Link to comment
Share on other sites

"Βγήκε" mod για μείωση της συμπίεσης στις φωτογραφίες και fps 30

 

http://www.pestaola.gr/nokia-n8-30fps-camera-hack-hd-raw-pics/

 

καλημερα :D

Link to comment
Share on other sites

μιας και γνωριζω οτι το εχεις το θεμα θα σε παρακαλουσα να βρεις λιγο χρονο και να γραψεις κατι σχετικα με το θεμα

 

Έχω γράψει κατά καιρούς την άποψη μου για το SYMBIAN και είχε δυσάρεστα αποτελέσματα για την ροή των θεμάτων.

 

Μπορώ όμως να συνοψίσω την άποψη που σχημάτισα διαβάζοντας τα πρόσφατα reviews ως εξής: Το S^3 αν ιδωθεί ως εξέλιξη του S^1 σαφέστατα είναι αρκετά βήματα μπροστά δίχως καμία αμφιβολία. Αν όμως συγκριθεί με ανταγωνιστικά προϊόντα τότε η αίσθηση που αφήνει στους reviewers είναι ότι βρίσκεται πολλά βήματα πίσω από τον ανταγωνισμό. Σε άλλους δεν αρέσει η οργάνωση των widgets στην κεντρική οθόνη. Σε άλλους δεν αρέσει η απόκριση της κεντρικής οθόνης στο swipe. Άλλοι δεν αρέσκονται στην εσωτερική δομή που ακολουθεί η NOKIA εντός του S^3, βρίσκοντας τα μενού, τα tabs, τα folder κτλ. πολύπλοκα. Άλλοι ισχυρίζονται ότι το σύστημα ορισμένες φορές αργεί να αποκριθεί ή τρελαίνεται και κολλάει (όπως στο περίφημο βίντεο με τα "μπλε νύχια"). Άλλοι θεωρούν ότι θα έπρεπε να υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των multitask εφαρμογών ώστε το σύστημα να είναι σταθερότερο (!). Άλλοι θεωρούν ότι η κάμερα θυσιάζεται από το πενιχρό Interface και διάφορες ελλείψεις όπως η δυνατότητα touch-focus. Γενικά η αίσθηση είναι ότι η συσκευή πάσχει λόγο S^3 ενώ ως hardware είναι ικανότατο.

 

Με απλά λόγια, όλοι αυτοί οι άνθρωποι ενοχλούνται από την συνολική εικόνα του OS (δεν είναι ένα θέμα, είναι πολλά μικρά θεματάκια που συνενώνονται και γίνονται ένα γενικό, μεγάλο, αδιόρατο θέμα), αυτό που τόσα χρόνια ονομάζω "Ολιστική Εμπειρία" (πιο απλά Συνολική Εμπειρία Χρήσης). Εκεί φαίνεται ότι πάσχει το S^3 όπως και το S^1 (αν και υπάρχει βελτίωση αλλά όχι όση θα ήθελαν οι reviewers).

 

Προσωπικά, αν η συσκευή αποδειχθεί σταθερή πάντως - δεν θα απέκλεια την αγορά της (αλλά γνωρίζω ήδη τι πρόκειται να αγοράσω - αυτό είναι το "μυστικό").

 

Υ.Γ.

Δεν θα επιμείνω στο θέμα S^3 διότι το έχω αναλύσει αρκετά πια και μάλλον με αυτά που έγραψα θα έχω οργισμένες αντιδράσεις από fans! -δεν αναφέρομαι σε εσένα φυσικά, καταλαβαίνεις όμως το πνεύμα μου.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το mod βγηκε, αλλα τι να το κανω βιντεο 10 λεπτων 1gb; Και ενταξει, ισως στο βιντεο να αξιζει λιγο, αλλα τι να την κανω φωτογραφια 5mb η καθεμια; Θα τρελαθουμε;

 

Ειμαι σιγουρος οτι και το N8 θα εχει αρκετες μαυρες και ασπρες οθονες! Παντως το reset που λετε με το power button, δε γινεται στο N82. τουλαχιστον το ειχα δοκιμασει 2 φορες προσφατα, και δε εκανε κατι. Μονο με αφαιρεση μπαταριας. Οποτε φανταστειτε να κολλησει και το N8 για τα καλα, τι εχει να γινει..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το mod βγηκε, αλλα τι να το κανω βιντεο 10 λεπτων 1gb; Και ενταξει, ισως στο βιντεο να αξιζει λιγο, αλλα τι να την κανω φωτογραφια 5mb η καθεμια; Θα τρελαθουμε;

 

Ειμαι σιγουρος οτι και το N8 θα εχει αρκετες μαυρες και ασπρες οθονες! Παντως το reset που λετε με το power button, δε γινεται στο N82. τουλαχιστον το ειχα δοκιμασει 2 φορες προσφατα, και δε εκανε κατι. Μονο με αφαιρεση μπαταριας. Οποτε φανταστειτε να κολλησει και το N8 για τα καλα, τι εχει να γινει..

 

τωρα ρε συ φιλε κοροιδευομαστε? τι κανουμε?

high definition ειναι το βιντεο, τι ηθελες εσυ? να εχεις μια συλογη στην καρτα μνημης των 2Gb που ειχες αγορασει πριν απο 6 χρονια?

τα 16gb ενσωματομενης μνημης που εχει η συσκευη για ποιον λογο βγηκανε νομιζεις? για να χωρανε οι επαφες? η τα μυνηματα?

 

το bluetooth 3.0 γιατι πηρε την θεση του 2,1 ?

 

και συνεχιζω για την καμερα, εχεις παρει εσυ καμια ψηφιακη ποτε που να βγαζει 12mpx φωτογραφια και να εχει μεγεθος 1-2mb???

 

φωτογραφικο κινητο δεν θελεις? ε να το

παρτο. τι ηθελες δηλαδη? οσο ποιο πολυ συμπιεζεις την φωτογραφια τοσο ποιο πολυ χανει σε ποιοτητα.

 

αν δεν σου κανει το κινητο επειδη τα μεγεθη των αρχειων ειναι μεγαλα μην περνεις φωτογραφικο κινητο.

 

οσο για τα κοληματα που λες, κιεμενα εκει πηγε το μυαλο μου οταν ειδα την διαφορα στο μεγεθος του αρχειου, ομως ο modder απαντησε σε σχολειο στην σελιδα του, οτι το n8 του δεν κολλαει καθολου και δεν αντιμετοπιζει κανενα προβλημα στην εκθεση, ειναι smooth κανονικα.

βεβαια δεν ξερω τι θα γινει αν μαζεψεις καμια 600αρα φωτογραφιες και καμια 400αρια βιντεο....

Link to comment
Share on other sites

@Directx

 

καταλαβαινω οτι αυτα που αναφερεις ειναι για καποιους αρνητικα στοιχεια του symbian.

για εμενα προσωπικα το γεγονος οτι παιρνει τοση παραμετροποιηση ειναι ακριβως αυτο που θελω.το οτι μπορω να εχω οσες εφαρμογες θελω ανοιχτες ειναι πλεονεκτημα.

ναι μπορει να κολλησει αλλα αυτο συμβαινει σε ολα τα υπολογιστικα συστηματα αν καταναλωσεις τους πορους τους

η λογικη του symbian με τους φακελους τις αρχικες οθονες και τα υπομενου ειναι σαν να δουλευω στα windows. οποτε ειναι απολυτα λογικο να θελω και κατι αντιστοιχης λογικης στο κινητο.

ειχα επαφη τοσο με android οσο και Ios.οι οθονες με τα κατεβατα μου εσπασαν τα νευρα οι απουσιες αυτονοητων λειτουργειων με ξενερωσαν(πχ μετρητης κινησης web)

πιστευεις οτι θα γινοταν κουβεντα περι λειτουργικου αν αντι για τον arm11 φοραγε τον A8 cortex?

 

Υ.Γ δεν ειναι μυστικο και εσυ το Ν8 θα τιμησεις ως ορθολογικος καταναλωτης

Edited by abcdefg

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι και το N8 θα εχει αρκετες μαυρες και ασπρες οθονες! Παντως το reset που λετε με το power button, δε γινεται στο N82. τουλαχιστον το ειχα δοκιμασει 2 φορες προσφατα, και δε εκανε κατι. Μονο με αφαιρεση μπαταριας. Οποτε φανταστειτε να κολλησει και το N8 για τα καλα, τι εχει να γινει..

 

Το δοκίμασα χτες κιόλας. Θέλει πολλά δευτερόλεπτα, πάνω από 10. Και φυσικά μπορείς να το δοκιμάσεις μόνο όταν καταφέρεις να κολλήσεις το τηλέφωνο. Έτσι κι αλλιώς στο Ν8 θα δουλεύει σίγουρα, γιατί το παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου power θα το υποστηρίζει η μητρική του για τον συγκεκριμένο σκοπό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

α και μην ξεχασω να πω οτι δεν θα εχεις και εγγυηση

 

 

 

γιατι τι διαφορετικο εχουν οι συσκευες που θα κυκλοφορησουν αμερικη και δεν θα μπαινουν ελληνικα?

Hardware.

 

Οι συσκευες απο Αμερικη δεν θα περνουν Ευρωπαικο product code.

 

Τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει απο αυτους που εχουν αμερικανικο νοκια και προσπαθησαν να βαλουν ελληνικα μονοι τους.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

γιατι τι διαφορετικο εχουν οι συσκευες που θα κυκλοφορησουν αμερικη και δεν θα μπαινουν ελληνικα?

 

Hardware.

 

Οι συσκευες απο Αμερικη δεν θα περνουν Ευρωπαικο product code.

 

Τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει απο αυτους που εχουν αμερικανικο νοκια και προσπαθησαν να βαλουν ελληνικα μονοι τους.

 

Ναι, αυτό είναι αλήθεια. Υπάρχει ένα θέμα με τις συσκευές που κυκλοφορούν στην αμερική, τουλάχιστον μέχρι πριν καιρό. Δεν ξέρω αν οι Φινλανδοί άρχισαν να κατασκευάζουν global συσκευές κι αν θα ισχύσει με το Ν8. Πάντως σε όσα hands-on έχω δει από αμερικάνικα sites/blogs, τονίζεται το γεγονός ότι επειδή έχει penta-band 3G και quad-band GSM, θα είναι συμβατό με όλα τα αμερικανικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Μήπως αυτό θα εξασφαλίζει ότι η συσκευή ουσιαστικά θα είναι η ίδια παντού; Δεν ξέρω, ας μας δώσει κάποιος τα φώτα του. :confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

και συνεχιζουν οι μοντιφες του Ν8

 

Continues auto-focus for Video ENABLE in Nokia N8 by hyperX

 

 

Το Σάμσουνγκ κλειδώνει δορυφόρους στο άψε σβήσε, όχι όπως τα Νόκια που περιμένεις κανένα εικοσάλεπτο.

με χρηση Agps η χωρις?

Link to comment
Share on other sites

http://www.pestaola.gr/nokia-n8-hd-video-autofocus-hack

 

Βεβαια δε ξερω αν βολευει να βλεπεις καθε σημειο του βιντεο να ξεθολωνει αργα-αργα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη γνωστό και από τις προηγούμενες ημέρες, το έχω ποστάρει ήδη και στις εφαρμογές, αλλά καθώς είναι πολύ ενδιαφέρον, το παραθέτω κι εδώ, καθώς το παρουσιάζει και το pestaola.gr:

 

Ovi Maps 3.0.6 με multitouch, καιρό, νέο search και ταχύτητα

 

http://www.pestaola.gr/ovi-maps-306-multitouch-weather-speed/

 

Πάντως, όσον αφορά την καθυστέρηση του τηλεφώνου, να προτείνω ψυχραιμία, είναι τα γνωστά της ελληνικής αντιπροσωπείας. Δεν ξενερώνω με τίποτα, εφόσον το κινητό τα σπάει. Κινητό έχω, τη βγάζω για ένα μήνα+ ακόμα. Προτείνω το ίδιο και στους υπόλοιπους που το καλοβλέπουν... ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

http://www.pestaola.gr/nokia-n8-hd-video-autofocus-hack

 

Βεβαια δε ξερω αν βολευει να βλεπεις καθε σημειο του βιντεο να ξεθολωνει αργα-αργα.

 

Όντως ξεθολώνει σιγά-σιγά.Αλλά όχι και πολύ αργά.Παρ'ολα αυτά η ποιότητα του βίντεο είναι εξαιρετικά καλή

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σχετικα με το N8 που δεν νομιζω να εχει ξανα αναφερθει...

 

ξερουμε οτι υποστηριζει 802.11 b/g/n

ομως με το g++ standard τι γινεται? υποστηριζει κατι τετοιο η οχι?

εαν ας πουμε εχεις ενα ρουτερ που με 802.11g++ δινει ταχυτητες μεχρι 125mbps

θα μπορει το N8 να κανει wifi συνδεση στα 125mbps?

η δεν θα υποστηριζει κατι τετοιο και η συνδεση θα κλειδωνει στα 54mbps του 802.11g ???

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...