Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρα πολύ ωραία. Γιώργο ξέρεις αν θα μπορούμε να επιλέξουμε ποιο μέσο θέλουμε να αποθηκεύεται το backup της συσκευής; Δηλαδή θα έχουμε επιλογή μόνο για τη mass memory ή θα μπορούμε και στην microSD; Ευχής έργο θα ήταν να γινόταν να έχουμε και την επιλογή να κάνουμε κατευθείαν backup σε στικάκι συνδεδεμένο στην microUSB. :)

Ήδη από τα 5th edition σου επιτρέπει να κάνεις όχι απλά αντίγραφο ασφαλείας στην μνήμη που επιθυμείς αλλά μάλιστα να σώζεις το κάθε αντίγραφο σε ξεχωριστό αρχείο (bookmarks, contacts, messages, userfiles κτλ αντί για backup) και να επαναφέρεις αυτό που εσύ επιθυμείς αλλά και να το προγραμματίσεις να κρατάει αυτόματα αντίγραφο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω μεινει χωρις κινητο εδω κι ενα μηνα [αφου εχω πουλησει το Ν97] και η υπομονη μου σιγα σιγα εξαντλειται.Αλλα δεν νομιζω τα μικροbugs που θα εχει να με κανουν να αναβαλω την αγορα του.

Αυτοι που καιγονται και το θελουν πραγματικα θα το αγορασουν απο τις πρωτες κιολας μερες κυκλοφοριας του.Οι υπολοιποι μπορουν να περιμενουν........

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει χωρις κινητο εδω κι ενα μηνα [αφου εχω πουλησει το Ν97] και η υπομονη μου σιγα σιγα εξαντλειται.Αλλα δεν νομιζω τα μικροbugs που θα εχει να με κανουν να αναβαλω την αγορα του.

Αυτοι που καιγονται και το θελουν πραγματικα θα το αγορασουν απο τις πρωτες κιολας μερες κυκλοφοριας του.Οι υπολοιποι μπορουν να περιμενουν........

 

Mιας και ειχες το Ν97, θα σε βολεψει το Ν8 που δεν εχει πληκτρολογιο?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει χωρις κινητο εδω κι ενα μηνα [αφου εχω πουλησει το Ν97] και η υπομονη μου σιγα σιγα εξαντλειται.Αλλα δεν νομιζω τα μικροbugs που θα εχει να με κανουν να αναβαλω την αγορα του.

Αυτοι που καιγονται και το θελουν πραγματικα θα το αγορασουν απο τις πρωτες κιολας μερες κυκλοφοριας του.Οι υπολοιποι μπορουν να περιμενουν........

 

Πιστεύω ότι ακόμα και μικροbugs να υπάρχουν, δεν θα είναι μεγάλο θέμα, καθώς αυτά διορθώνονται το πρώτο κι όλας διάστημα της κυκλοφορίας της συσκευής. Αυτό που όλοι φαντάζομαι συμμεριζόμαστε είναι η επιφύλαξη μην τυχόν υπάρχουν κάποια σοβαρά hardware προβλήματα, σαν κι αυτά με το GPS του Ν97 κλπ. Οπότε όπως και να 'χει, προτείνω υπομονή.

Και το να διαβάσεις ή να δεις reviews από το εξωτερικό δε μπορείς να είσαι σίγουρος 100%, καθώς μπορεί να υπάρχουν μόνο ορισμένες παρτίδες του τηλεφώνου που τυχόν να παρουσιάσουν πρόβλημα, υποθετικά μιλώντας πάντα. :rolleyes:

 

Για να bootαρει χρειάζεται περίπου 22'' σύμφωνα με το παρακάτω video

 

 

Όντως πολύ γρήγορο. Βέβαια αυτό θα αλλάζει με το χρόνο, καθώς θα βαραίνει η συσκευή με εφαρμογές, και ανάλογα τα widgets που θα φορτώνει κατά την εκκίνηση. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Mιας και ειχες το Ν97, θα σε βολεψει το Ν8 που δεν εχει πληκτρολογιο?

 

Πιστευω πως ναι,δεν μου ειναι τελειως απαραιτητο το πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

22" ειναι γρηγορο boot;

 

Σε μαυρο θα βγει αργοτερα; Αν και απο skroutz με βλεπω να το παιρνω.

 

Εκτος απο την καμερα, υπαρχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ N8 και C7,C6; Επισης το E7 θα ειναι καλυτερο απ'ολα;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ναι,δεν μου ειναι τελειως απαραιτητο το πληκτρολογιο.

 

παντως εγω γραφω πολυ πιο γρηγορα με το πληκτρολόγιο παρα με την οθονη αφης...

ειδικα skype κτλ οπου το μηνύματα πανε σφαίρα εκει το πληκτρολογιο ειναι ευλογία....:p

πραγματικα το μονο που με χαλαει για την ωρα στο n8 ειναι αυτο.....

εκτος αν η αφη ειναι τοσο καλη που φτανει τα επιπεδα ενος κανονικου πληκτρολογίου..αλλα και παλι δεν νομιζω.....

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω γραφω πολυ πιο γρηγορα με το πληκτρολόγιο παρα με την οθονη αφης...

ειδικα skype κτλ οπου το μηνύματα πανε σφαίρα εκει το πληκτρολογιο ειναι ευλογία....:p

πραγματικα το μονο που με χαλαει για την ωρα στο n8 ειναι αυτο.....

εκτος αν η αφη ειναι τοσο καλη που φτανει τα επιπεδα ενος κανονικου πληκτρολογίου..αλλα και παλι δεν νομιζω.....

 

Για γρήγορους "γραφιάδες" υπάρχει και αυτό:

http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories/home-and-office/wireless-keyboards/nokia-wireless-keyboard-su-8w

:lol::D:p

 

Δεν είναι το ίδιο βέβαια, αλλά πάντα υπάρχει σαν λύση. Επίσης, σαν εναλλακτική υπάρχει και το Ε7. :)

 

22" ειναι γρηγορο boot;

Σαφέστατα και είναι γρήγορο.

 

Σε μαυρο θα βγει αργοτερα; Αν και απο skroutz με βλεπω να το παιρνω.

Υπάρχει το σκούρο γκρι. Αυτή ουσιαστικά είναι η μαύρη έκδοση.

 

Εκτος απο την καμερα, υπαρχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ N8 και C7,C6; Επισης το E7 θα ειναι καλυτερο απ'ολα;

Τα Ν8 και C7 θα έχουν 3.5" οθόνη, το C6-01 3.2" και το Ε7 4"

Το Ε7 θα έχει σχεδόν ίδιο σχεδιασμό με το Ν8, και επίσης μη αφαιρούμενη μπαταρία, αλλά θα είναι το μόνο που θα έχει πλήρες qwerty keyboard.

Τα C6-01 και C7 έχουν άλλη σχεδίαση (όχι τόσο space, πιο πολύ στρογγυλεμένα). ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το GSM arena αναλύει την επίθεση που δέχεται το Ν8 από αμερικάνικα website και blog:

http://www.gsmarena.com/nokia_n8_gets_lots_of_stick_in_early_reviews_we_wonder_why-news-1973.php

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια αρνητικότητα... Η ΝΟΚΙΑ έπαιξε το παιχνίδι δίκαια : ανέπτυξε δικό της OS,δικιά της πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών και δικιά της φιλοσοφία. Προφανώς η ΝΟΚΙΑ αυτή τη φορά πάει να χτυπήσει φλέβα στην Αμερικάνικη αγορά και ο Steve έχει αρχίσει τις επενδύσεις στα website.

 

Απίστευτο το παιχνίδι που παίζεται... Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε παιδιά,σίγα μην είναι αυτή φωτογραφία απο Ν8.Επειδή έχει tags Ν8 και iPhone 4;Οι φώτος από Ν8 που είχαμε δεί σε κάποια site με εκείνη την κοπέλα ήταν κορυφαίες.Καμιά σχέση με αυτές στο παραπάνω link που ανέφερε ο φίλος

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

οχι διαφορες εχουνε διαφορες, πχ το Ε7 δεν παιρνει καρτα μνημης δεν εχει xenon flash αν θυμαμαι καλα και η καμερα του ειναι 8mp?

εχει διαφορες και στο software σε εγκατεστημενα προγραμματα και στον email client νομιζω.

 

δεν τα θυμαμαι καλα, αν ψαξεις θα τις βρεις τις διαφορες τους παντως

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τα χαρακτηριστικα μεταξυ E7 και N8 ειναι τα ιδια με μονη διαφορα την οθονη και το qwerty;
Την ελειψη υποδοχης sd, στο επιπλεον λογισμικο που εχει το E7 και η καμερα τοσο σε Mp οσο και τεχνικα χαρακτηριστικά. Επισης στο πακετο του Ν8 υπαρχουν και οι δυο ανταπροτες για hdmi και usb oTG που απουσιαζουν απο το κουτι του E7. Το E7 δεν εχει και κανονικο φορτιστη αλλα φορτιζει μονο απο usb γι αυτο λογικα με την ελευση του θα δουμε και τον πρωτο universal φορτιστη microusb απο τη Nokia.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τα χαρακτηριστικα μεταξυ E7 και N8 ειναι τα ιδια με μονη διαφορα την οθονη και το qwerty;

 

οχι υπαρχουν μεγαλες διαφορες...

στην καμερα στο φλας(το 7 εχει led) στο οτι δεν παιρνει εξωτερικη μνημη στον fm transmiter πραγματα καθολου ασημαντα για μενα.....

 

Για γρήγορους "γραφιάδες" υπάρχει και αυτό:

http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories/home-and-office/wireless-keyboards/nokia-wireless-keyboard-su-8w

:lol::D:p

 

Δεν είναι το ίδιο βέβαια, αλλά πάντα υπάρχει σαν λύση. Επίσης, σαν εναλλακτική υπάρχει και το Ε7. :)

 

 

:lol::lol:

φιλε πανος αν ειναι να κουβαλάω ολη την ωρα αυτο καηκαμε...:p

καλυτερα να περιμενω το n118 που θα εχει και πληκτρολόγιο....

για μερικους απο μας εχει μεγαλη σημασια αυτο....

προσωπικα χαιρομαι που ξεπερασα το θεμα καμερας στο κινητο(ειχα ξετρελαθει με την καμερα του n82).... γιατι ναi μεν τρομερη η καμερα του n8 αλλα δυσκολα μετα απο το n900 κανεις την οποιαδήποτε κινηση.......οσο τελειο και αν ειναι το νεο κινητο της νοκια κτλ κτλ κτλ...

θα δουμε...εκτος πια αν η οθονη ειναι τοσο καλη που βαζει πληκτρολογιο κατω θα το δουμε τους επομενους μηνες αυτο./....:)

Link to comment
Share on other sites

Nokia N8 - MobileBurn review - part 1 of 3

 

 

Προσοχή στο 9'51": "Delete HomeScreen". Το κινητό μένει με 2 Homescreens και μετά: "New HomeScreen". Ωραίο configuration. Βέβαια δε φαντάζομαι να πετάξει κάποιος την ευκαιρία να έχει 3 homescreens, αλλά μπορείς να καθαρίσεις όποια Homescreen θέλεις και να ξεκινήσεις από την αρχή. ;)

 

Ωραίο hands-on, έχει πραγματάκια που εγώ τουλάχιστον δεν είχα ξαναδεί.

 

Part 2 of 3:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το GSM arena αναλύει την επίθεση που δέχεται το Ν8 από αμερικάνικα website και blog:

http://www.gsmarena.com/nokia_n8_gets_lots_of_stick_in_early_reviews_we_wonder_why-news-1973.php

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια αρνητικότητα... Η ΝΟΚΙΑ έπαιξε το παιχνίδι δίκαια : ανέπτυξε δικό της OS,δικιά της πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών και δικιά της φιλοσοφία. Προφανώς η ΝΟΚΙΑ αυτή τη φορά πάει να χτυπήσει φλέβα στην Αμερικάνικη αγορά και ο Steve έχει αρχίσει τις επενδύσεις στα website.

 

Απίστευτο το παιχνίδι που παίζεται... Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.

 

φαντασου οτι και το gsmarena ειναι αμερικανικο και ομως απηυδησαν με αυτη την επιθεση.

Link to comment
Share on other sites

φαντασου οτι και το gsmarena ειναι αμερικανικο και ομως απηυδησαν με αυτη την επιθεση.

 

Απαύδησαν ή μήπως ο Elop ακολουθεί τα αχνάρια του Steve (όπως εικάζεται); :lol: Ρητορικό ερώτημα.

Χρήμα (μπόλικο μάλιστα) υπάρχει από όλες τις πλευρές.

Οπότε μην μασάτε - το καλύτερο review είναι αυτό που θα κάνετε εσείς όταν το αγοράσετε!

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Απαύδησαν ή μήπως ο Elop ακολουθεί τα αχνάρια του Steve (όπως εικάζεται); :lol: Ρητορικό ερώτημα.

Χρήμα (μπόλικο μάλιστα) υπάρχει από όλες τις πλευρές.

Οπότε μην μασάτε - το καλύτερο review είναι αυτό που θα κάνετε εσείς όταν το αγοράσετε!

 

Καλά το λές....ΟΤΑΝ το αγοράσουμε.....πότε θα γίνει αυτό?..... άγνωστο!!!! :)

 

Σήμερα το πρωϊ πηρα σε 6 διαφορετικά Nokia shop και πήρα 5 διαφορετικές απαντήσεις! Λογικά φταίει η Nokia hellas....που δεν κάνει μια επίσημη ενημέρωση...

 

Απαντησεις

-Μετα τις 23/10

-Αρχές Δεκέμβρη (x2)

-Τέλη Νοεμβρη

-Μέσα Νοέμβρη

-Τέλη Οκτώβρη

 

Έτσι όπως το βλέπω θα ακυρώσω την προπαραγγελία που έχω κάνει, και θα το παραγγείλω από κανα amazon και θα τελειώσει η αναμονή μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλά το λές....ΟΤΑΝ το αγοράσουμε.....πότε θα γίνει αυτό?..... άγνωστο!!!! :)

 

Σήμερα το πρωϊ πηρα σε 6 διαφορετικά Nokia shop και πήρα 5 διαφορετικές απαντήσεις! Λογικά φταίει η Nokia hellas....που δεν κάνει μια επίσημη ενημέρωση...

 

Απαντησεις

-Μετα τις 23/10

-Αρχές Δεκέμβρη (x2)

-Τέλη Νοεμβρη

-Μέσα Νοέμβρη

-Τέλη Οκτώβρη

 

Έτσι όπως το βλέπω θα ακυρώσω την προπαραγγελία που έχω κάνει, και θα το παραγγείλω από κανα amazon και θα τελειώσει η αναμονή μου!

Χμ.. στις αρχές Σεπτεμβρίου είχα ρωτήσει ένα Nokia shop και η υπάλληλος τοποθέτησε την κυκλοφορία της συσκευής κοντά στα Χριστούγεννα. Τότε θεώρησα ότι μάλλον "δεν ήξερε τι έλεγε" και δεν έδωσα σημασία (ανάρτησα όμως τον ισχυρισμό της εδώ). Βλέπεις εκείνη την περίοδο το περιμέναμε προς τα μέσα Σεπτέμβρη άντε βία αρχές Οκτωβρίου. Πάντως δύσκολο το κόβω να κυκλοφορήσει Δεκέμβρη στην Ελληνική αγορά, πιάνει μεν την Χριστουγεννιάτικη περίοδο αλλά θα πέσει μέσα σε φοβερή οικονομική κρίση (τα επερχόμενα φορολογικά μέτρα είναι εφιαλτικά!) οπότε όσο πιο γρήγορα βγει εδώ τόσο το καλύτερο (όσο ο κόσμος έχει ακόμα λεφτά...).

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τα χαρακτηριστικα μεταξυ E7 και N8 ειναι τα ιδια με μονη διαφορα την οθονη και το qwerty;

 

Υπάρχουν επίσης το C7-00 και το C6-01, με τιμές 400 και 300 ευρώ αντίστοιχα. Η βασική διαφορά είναι η κάμερα στα άλλα είναι περίπου το ίδιο.

 

Επίσης είναι προφανές για μένα το πρόβλημα της ΝΟΚΙΑ σήμερα και όλων των εταιριών, δηλαδή δεν ξέρουν τι παραπάνω να βάλουν στα κινητά τους. Δηλαδή η βασική διαφορά ενός κινητού των 300 και των 500 ευρώ είναι η κάμερα! :X

Αυτό το πρόβλημα υπάρχει εδώ και χρόνια. Παλιά το 5800 και το N97mini είχαν σαν βασική διαφορά πάλι την κάμερα, άντε και το πληκτρολόγιο, αλλά το ένα έκανε 250 και το άλλο 550.

Νέα μόδα επίσης είναι να κατεβάζουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά επίτηδες για να μην συγκρούονται τα μοντέλα μεταξύ τους.

Π.χ σε κάποια symbian με 600MHz επεξεργαστή επίτηδες δεν αφήνουν να γράφει βίντεο στα 30fps αλλά το κλειδώνουν στα 15fps.

Link to comment
Share on other sites

μαγκες χαος με το ν8. ολα τα καταστηματα λενε νοεμβρη οτι θα ερθει το τηλεφωνο στην ελλαδα, τα κεντρικα της νοκια λενε οτι ηδη κυκλοφορει σε οσα καταστηματα εχει γινει παραγγελια. η τιμη ειναι 520.
Link to comment
Share on other sites

μαγκες χαος με το ν8. ολα τα καταστηματα λενε νοεμβρη οτι θα ερθει το τηλεφωνο στην ελλαδα, τα κεντρικα της νοκια λενε οτι ηδη κυκλοφορει σε οσα καταστηματα εχει γινει παραγγελια. η τιμη ειναι 520.

 

Νομίζω ότι κάποια άτομα που το έχουν προπαραγγείλει έχουμε κι εδώ μέσα, επομένως όταν θα παραλάβουν, θα ξέρουμε ότι είμαστε κοντά και οι υπόλοιποι. Προφανώς το "θα έρθει στην ελλάδα" αναφέρεται στους υπόλοιπους υποψηφίους αγοραστές, όχι αυτούς που έχουν προπαραγγείλει. Σε διαφορετική περίπτωση, όντως θα αργήσει πολύ. Ιδωμεν. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...