Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες το απόγευμα χρειάστηκε να πάω την αδελφή μου στα επείγοντα στο Θριάσιο που εφημέρευε.

Έδωσα στο TomTom (όχι κινητό αλλά gps) "Θριάσιο" και δεν το αναγνώριζε, έδωσα πόλη και μετά νοσοκομείο και πάλι τίποτα, έβαλα το κινητό και ξεκίνησα με το Here και δεν το αναγνώριζε, δοκίμασα με το Waze και μου έδειχνε ότι δεν βρίσκει σήμα GPS και με αγανάκτησε (Redme 8), μόνο όταν έβαλα τους χάρτες google με πήγε αμέσως, και δεν το είχα σε εκτίμηση (στην πλοήγηση).

 

Ίσως, επειδή βιαζόμουν να μην το έψαξα καλά, αλλά για ώρα ανάγκης δεν τα έχουμε;

 

Ελπίζω να φτιάξει την πλοήγηση μέσα στην πόλη η Google και να μην σε πηγαίνει από μακριά, αν την φτιάξει δεν θα έχει ανάγκη κανένας τα άλλα προγράμματα.

 

Η συσκευή GPS είναι παντελώς άχρηστη. Το πρόγραμμα ΤΟΜ ΤΟΜ πάντως στο κινητό το έχει το Θριάσιο.7a68bf1f60e6ae9353a586fa9d56eef9.jpg

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

στο πρωτο ποστ θα απαντησω - ειναι λαθος να κρινουμε την δουλεια εταιρειων απο τις δικες μας γνωσεις και εμπειρια.

 

στο δευτερο ποστ θα απαντησω - ο λαος λεει πως η μιση αληθεια ειναι ψεμματα

 

ποστ 1

αυτο που ψαχνεις εχει να κανει με την κατηγορια POI. Καμια λυση πλοηγησης, hardware + software δεν ειναι τελεια στο κοσμο. Ολες εχουν θετικα και αρνητικα. Και για να μην χανουμε αλλο χρονο με φιλοσοφικες συζητησεις, στην δικη μου συσκευη πλοηγησης γραφοντας

- θριασιο νοσοκομειο

- νοσοκομειο θριασιο

 

υπαρχει στις εφαρμογες

- tomtom go

- Sygic incar (λογικα τα poi ειναι κοινα σε ολες της εφαρμογες sygic)

- mireo don't panic (poi 2013)

- mireo genius maps (poi 2017)

- osmand plus (open stree map)

 

ποστ 2

λογικα μιλας για τις συσκευες PND. Σε αυτη την περιπτωση εαν εχουμε παλια συσκευη που ΔΕΝ εχει προσφατες ενημερωσεις, ναι εκει και μονο εχεις δικιο.

Μονο που εχουμε 2020 και υπαρχουν τουλαχιστον οι tomtom + garmin που εχουν ενημερωμενα μοντελα και συνεχιζουν ακομα να σχεδιαζουν καινουργια. Εκει λοιπον δεν ισχυουν αυτες οι αποψεις. Και το αναφερω απο προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπάρχει κάποια ρύθμιση στο google maps να λέει φωνητικά το όνομα της οδού πού βρισκόμαστε κατά την πλοήγηση?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια ρύθμιση στο google maps να λέει φωνητικά το όνομα της οδού πού βρισκόμαστε κατά την πλοήγηση?
Μου λέει σε ποια οδό θα στρίψω αλλά όχι πάνω σε αυτήν που είμαι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει σε ποια οδό θα στρίψω αλλά όχι πάνω σε αυτήν που είμαι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Αυτό από που το ρυθμίζεις? Γιατί εμένα δεν αναφέρει καθόλου οδούς.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που το ρυθμίζεις? Γιατί εμένα δεν αναφέρει καθόλου οδούς.
Δεν βλέπω κάπου να ρυθμίσεις την φωνή τι θα λέει.

Ακόμα και η επΙλογή γλώσσας δεν αλλάζει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που το ρυθμίζεις? Γιατί εμένα δεν αναφέρει καθόλου οδούς.
αυτό ήθελα, δεν το διατύπωσα σωστά. σ ευχαριστώ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω αγορασμένο το sygic στο android κινητό μου. Τελευταία μου λέει να αγοράσω το premium και έχει μια κόκκινη λωρίδα επάνω μη δειχνοντας πληροφορίες πλοήγησης πράγμα απαράδεκτο. Μου βγάζει αγορά είτε 15 ευρώ είτε 20 με traffic. Κάπου διάβασα ότι παίρνει κίνηση από την tom tom. Έχετε εμπειρία από το traffic της sygic; Δείχνει όντως την κίνηση στην Ελλάδα και σου προτείνει την εναλλακτική διαδρομή ή θα πετάξω 5 ευρώ; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγορασμένο το sygic στο android κινητό μου. Τελευταία μου λέει να αγοράσω το premium και έχει μια κόκκινη λωρίδα επάνω μη δειχνοντας πληροφορίες πλοήγησης πράγμα απαράδεκτο. Μου βγάζει αγορά είτε 15 ευρώ είτε 20 με traffic. Κάπου διάβασα ότι παίρνει κίνηση από την tom tom. Έχετε εμπειρία από το traffic της sygic; Δείχνει όντως την κίνηση στην Ελλάδα και σου προτείνει την εναλλακτική διαδρομή ή θα πετάξω 5 ευρώ; Ευχαριστω

 

καλησπερα ,

απο αυτα που διαβασα, εχεις 2 προβληματα.

 

1. αδεια χρησης

2. αγορα Traffic Information

 

1.

την εφαρμογη sygic aura μπορουμε να την αγορασουμε με 2 τροπους

https://help.sygic.com/en/sygic-gps-navigation-for-android/purchase-and-activation/how-to-buy-premium-for-gps-navigation-and-maps-sygic

αναλογα τον τροπο αγορας, κανουμε και την ενεργοποιηση. Εαν δεν εχουμε premium licence δεν εχουμε και Traffic Information

https://help.sygic.com/en/sygic-gps-navigation-for-android/purchase-and-activation/how-to-activate-premium-for-gps-navigation-maps-sygic

Γιατι η δικη σου εφαρμογη, εχασε το licence δεν το γνωριζω. Αποψη μου ειναι να λυσεις πρωτα αυτο το θεμα. Εαν δεν τα καταφερεις, η επικοινωνια με το help desk της sygic ειναι μονοδρομος.

 

2.

δες την φωτο.

 

πριν απο λιγο καιρο που ειχα επαφη μαζι τους, ειχα μαθει πως ...

- μπορουμε να αποκτησουμε καποιο αλλο πακετο, πληρωνοντας την διαφορα

 

δεν εχω εμπειρια απο κανενα Traffic Information, ουτε εχω διαβασει να υπαρχουν προβληματα. Αυτο που γνωριζω 100% ειναι πως η sygic εχει συνεργασια και με την tomtom οπως και με την Here

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,

απο αυτα που διαβασα, εχεις 2 προβληματα.

 

1. αδεια χρησης

2. αγορα Traffic Information

 

1.

την εφαρμογη sygic aura μπορουμε να την αγορασουμε με 2 τροπους

https://help.sygic.com/en/sygic-gps-navigation-for-android/purchase-and-activation/how-to-buy-premium-for-gps-navigation-and-maps-sygic

αναλογα τον τροπο αγορας, κανουμε και την ενεργοποιηση. Εαν δεν εχουμε premium licence δεν εχουμε και Traffic Information

https://help.sygic.com/en/sygic-gps-navigation-for-android/purchase-and-activation/how-to-activate-premium-for-gps-navigation-maps-sygic

Γιατι η δικη σου εφαρμογη, εχασε το licence δεν το γνωριζω. Αποψη μου ειναι να λυσεις πρωτα αυτο το θεμα. Εαν δεν τα καταφερεις, η επικοινωνια με το help desk της sygic ειναι μονοδρομος.

 

2.

δες την φωτο.

 

 

πριν απο λιγο καιρο που ειχα επαφη μαζι τους, ειχα μαθει πως ...

- μπορουμε να αποκτησουμε καποιο αλλο πακετο, πληρωνοντας την διαφορα

 

δεν εχω εμπειρια απο κανενα Traffic Information, ουτε εχω διαβασει να υπαρχουν προβληματα. Αυτο που γνωριζω 100% ειναι πως η sygic εχει συνεργασια και με την tomtom οπως και με την Here

 

Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για τον χρόνο σου. Τελικά αγόρασα με 13,99 € και το traffic και επανήλθε το πρόγραμμα όπως έπρεπε. (το είχα αγοράσει ήδη πολλά χρόνια πριν όταν δεν υπήρχε η premium έκδοση)

Παρατηρήσεις :

Οι τιμές καυσίμων δεν εμφανίζονται για τα περισσότερα πρατήρια άρα μικρή χρησιμότητα σε αυτό. Καλύτερα το fuel.gr και από εκεί να δίνεις διαδρομή στο sigic.

Για το traffic δεν έχω άποψη μιας και θα δείξει.

Δείχνει σε ποιόν δρόμο είσαι και λέει και σε ποιον θα στρίψεις. Δεν βρίσκει τα νούμερα των δρόμων όπως το google maps θεωρώ. Τα δε poi του λογικά θα είναι επίσης κατώτερα.

Πάντως θεωρώ ότι είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα πλοήγησης το οποίο και θα δουλέψω πολύ περισσότερο και θα επανέλθω εαν βρώ κάτι άλλο αξιόλογο να αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

@kirdim71

 

αυτο το γνωριζεις ?

If you own a Premium or Premium+Traffic lifetime license for Sygic GPS Navigation on Android, you can use that license on up to 3 Android devices that you own (the license cannot be shared with another person). You will first need to download and install the app on your other device by following the steps in this article and then you will need to activate it by following the guide in this article. Please note that the Traffic feature will work on one device at a time, on the last device the license was activated on (you can still use the Premium on 3 devices though).

 

If you activate your license on a 4th device, the 1st one will deactivate, the 5th activation will deactivate the 2nd device, the 6th activation will deactivate the 3rd device etc. These activation/deactivation transfers are automated.

πηγη

https://help.sygic.com/en/sygic-gps-navigation-for-android/purchase-and-activation/how-to-transfer-a-premium-license-to-a-new-android-device

Link to comment
Share on other sites

μερικες δυνατοτητες που δυσκολα θα βρουμε να υπαρχουν ταυτοχρονα σε αλλες εφαρμογες, ειδα στην προσφατη εκδοση της εφαρμογης sygic 18.7.14

 

- Picture in Picture λειτουργια (multi window - multi task mode)

- στην επανω μπαρα του android, συμβολα με οδηγιες διαδρομης

- στην μπαρα ειδοποιησεων του android οδηγιες με - συμβολα, αποσταση, περιγραφη και ονομα οδου

- οταν κλεισουμε την οθονη με ενεργη διαδρομη και η συσκευη μας εχει καποιο κλειδωμα, οταν την ανοιξουμε, βλεπουμε την εφαρμογη χωρις την αναγκη για ξεκλειδωμα της συσκευης μας

- καταγραφη διαδρομης με πλουσια στατιστικα και εξαγωγη σε KML

- εισαγωγη user POI με εμφανιση στον χαρτη ή σε ενεργη διαδρομη

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι δεν το γνώριζα αλλά δεν έχω κάποιο tablet για να το χρησιμοποιήσω. Σ ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειμαι χρηστης sygic εδω και μια δεκαετια περιπου.

Ειναι ιδεα μου, οτι ενω επι χρονια, καθε λιγους μηνες εβγαζαν νεα εκδοση, τωρα πια βγαζουν νεες εκδοσεις πολυ πιο αραια;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συζήτηση έφερε το Sygic, που έχω αγορασμένο μαζί με άλλους πλοηγούς, χρειάστηκε να πάω στην οδό Μεσογείου Θαλάσσης στο Μαρούσι και δεν την εύρισκε. Αναγκάστηκα να ανοίξω το Here και μόλις πληκτρολόγησα "Μεσογείου" την εμφάνισε στο Μαρούσι, με οδήγησε και έλυσα γρήγορα και αποτελεσματικά το μικρό πρόβλημα.

Το συμπέρασμα είναι ότι όσο καλός μπορεί να είναι ένας πλοηγός, που ενημερώνεται και αναβαθμίζεται τόσο συχνά, πάντα θα χρειαστεί να έχουμε και ένα 2ο ή και 3ο για τη δύσκολη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συζήτηση έφερε το Sygic, που έχω αγορασμένο μαζί με άλλους πλοηγούς, χρειάστηκε να πάω στην οδό Μεσογείου Θαλάσσης στο Μαρούσι και δεν την εύρισκε. Αναγκάστηκα να ανοίξω το Here και μόλις πληκτρολόγησα "Μεσογείου" την εμφάνισε στο Μαρούσι, με οδήγησε και έλυσα γρήγορα και αποτελεσματικά το μικρό πρόβλημα.

Το συμπέρασμα είναι ότι όσο καλός μπορεί να είναι ένας πλοηγός, που ενημερώνεται και αναβαθμίζεται τόσο συχνά, πάντα θα χρειαστεί να έχουμε και ένα 2ο ή και 3ο για τη δύσκολη περίπτωση.

 

Εννοείται! Πολλές φορές δεν βρίσκει αριθμό σε οδό και στο google maps μια χαρά. Όπως και στα poi δεν έχει την βάση δεδομένων της google...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συζήτηση έφερε το Sygic, που έχω αγορασμένο μαζί με άλλους πλοηγούς, χρειάστηκε να πάω στην οδό Μεσογείου Θαλάσσης στο Μαρούσι και δεν την εύρισκε. Αναγκάστηκα να ανοίξω το Here και μόλις πληκτρολόγησα "Μεσογείου" την εμφάνισε στο Μαρούσι, με οδήγησε και έλυσα γρήγορα και αποτελεσματικά το μικρό πρόβλημα.

Το συμπέρασμα είναι ότι όσο καλός μπορεί να είναι ένας πλοηγός, που ενημερώνεται και αναβαθμίζεται τόσο συχνά, πάντα θα χρειαστεί να έχουμε και ένα 2ο ή και 3ο για τη δύσκολη περίπτωση.

 

google maps και here εχω για παν ενδεχομενο . δεν μπορω να εγκαταστησω το navigon το οποιο ειχα σε ολα τα τηλεφωνα μου πριν. στο note 10 plus δεν μπαινει.

Link to comment
Share on other sites

- η προσωπικη μου αποψη ειναι η εξης

 

η πλοηγηση πριν απο 10+ χρονια ηταν απιθανο να υλοποιηθει με προσβαση στο ιντερνετ. Ηταν κοινα αποδεκτο ως offline navigation, ανεξαρτητα εαν ειχαμε συσκευη PND ή κινητο π.χ. Nokia 6110 Navigator. Σημερα που ο τυπικος καταναλωτης εχει συσκευη smartphone με προσβαση στο ιντερνετ, θεωρει φυσιολογικο η πλοηγηση να γινεται και απο το ιντερνετ. Ομως υπαρχει και μια μικρη μεριδα ανθρωπων που προτιμαει την πλοηγηση να παραμενει offline, για συγκεκριμενους προσωπικους λογους.

 

Ετσι λοιπον πριν φτασμουμε να κρινουμε ως την Νο1 εφαρμογη πλοηγησης ας ξεχωρισουμε τις εφαρμογες στις 3 κατηγοριες που ειναι

- υποχρεωτικη προσβαση στο ιντερνετ

- χωρις ιντερνετ

- συνδυασμος και των 2 για ειδικες λειτουργιες οπως 1. δεδομενα κινησης , 2. δορυφορικοι χαρτες, κτλ

 

αφου λοιπον εχουμε βρει σε ποια κατηγορια ειμαστε, τοτε οι υποψηφιες επιλογες θα αξιολογηθουν με κριτηρια οπως

- λογος τιμης αποδοσης

- προσωπικες αναγκες

- ανεση χειρισμου πολυπλοκων εφαρμογων

 

ακομα και ετσι, σημερα δεν εχει βρεθει η Νο1 εφαρμογη που να συμφωνουν ολοι τους

Link to comment
Share on other sites

Και είναι λογικό να μην υπάρχει Νο 1 εφαρμογή που να ικανοποιεί όλους, αφού καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και απαιτήσεις από ένα πλοηγό.
Link to comment
Share on other sites

στα περισσοτερα ποστ, βλεπω να γινεται αναφορα στις εφαρμογες google maps, sygic aura, here we go και αρκετες φορες στις εκτος playstore εκδοσεις igo. Πολυ σπανια ισως και στο genius maps.

 

Χωρις να εχω διαβασει ολα τα ποστ σε αυτο το θεμα, δεν ετυχε να διαβασω για την εφαρμογη tomtom. Σημερα υπαρχει στο playstore η τριτη προσπαθεια της εταιρειας για πλοηγηση. Με αυτη την εκδοση εχουμε 30 δωρεαν δοκιμη. Για ριξτε μια ματια.

Εγω εχω στην συσκευη μου, την προηγουμενη εκδοση που εχει 75Km / μηνα δωρεαν. Θεωρητικα εχει τους ιδιους χαρτες με την sygic aura, ομως οι δρομολογισεις που εχω δοκιμασει ειναι οτι καλυτερο εχω δει. Ακομα και με χρηση πλοιου.

Δεν κρινω το κοστος χρησης, ουτε τις δυνατοτητες που εχει. Μονο τον αλγοριθμο πλοηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε μου έκανε και εμένα εντύπωση το πόσο λίγο διαδεδομένο στην Ελλάδα ήταν το tomtom. Το καλύτερο κατά την γνώμη μου επί πληρωμή πρόγραμμα πλοήγησης και το Νο1 σε αποδοχή και χρήση επί σειρά ετών στην Ευρώπη. Πλέον μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν μιλάει για το waze το κορυφαίο κατά την γνώμη μου δωρεάν πρόγραμμα που συνεργάζεται άψογα και με το andtoid auto αλλά και το apple carplay και έχει σε πραγματικό χρόνο ενημέρωση από τους ίδιους τους χρήστες του για μπλόκα, μποτιλιάρισμα ,λακκούβες ή οτιδήποτε άλλο συμβαίνει στις δρόμους.

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Και απλά αν μου επιτρέπεις να προσθέσω στα όσα σωστά έγραψες , ότι χάρη σε αυτό έχω μάθει ένα σωρό εναλλακτικές διαδρομές. Μόλις δει μποτιλιάρισμα μπροστά σου βγάζει εναλλακτική άμεσα.

Θα μου πείτε και άλλα το κάνουν... Ναι αλλά όχι με αυτή την επιτυχία. Τουλάχιστον Αθήνα οι επιλογές του συνήθως είναι εξαιρετικές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οι συσκευες pnd garmin εχουν την δυνατοτητα να βλεπουμε στην οθονη multi layer maps. Με αυτο το πλεονεκτημα μπορουμε να συνδυαζουμε 2 ή περισσοτερους χαρτες και να εχουμε περισσοτερα χαρτογραφικα δεδομενα.

 

Εχει καποιος βρει αυτη την δυνατοτητα σε android στο playstore ?

Link to comment
Share on other sites

οι συσκευες pnd garmin εχουν την δυνατοτητα να βλεπουμε στην οθονη multi layer maps. Με αυτο το πλεονεκτημα μπορουμε να συνδυαζουμε 2 ή περισσοτερους χαρτες και να εχουμε περισσοτερα χαρτογραφικα δεδομενα.

 

Εχει καποιος βρει αυτη την δυνατοτητα σε android στο playstore ?

 

Αυτή την δυνατότητα την έχει το locus pro αλλά είναι δεν ενδείκνυται για πλοήγηση στην πόλη.

Αντίθετα για πεζοπορία, φύση, βουνό είναι κορυφαίο.

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις, ευχαριστω. Λεγεται - Map Overlays -

για περισσοτερα εδω

https://docs.locusmap.eu/doku.php?id=manual:user_guide:maps_tools:overlays

 

τωρα εχω ενα καινουργιο προβλημα. Αντε να βρεις Ελληνικους χαρτες (offline vector) εκτος απο τους osm, και να ειναι και δωρεαν.

-----------

 

να προσθεσω και εγω το εξης για οσους δεν το γνωριζουν, οι εφαρμογες

- locus maps

- orux maps

μπορουν να αποκτησουν "off line turn-by-turn πλοηγηση" με την προσθετη εφαρμογη Brouter απο το playstore

https://play.google.com/store/apps/details?id=btools.routingapp

και τονιζω την λεξη offline, επειδη και οι 2 εφαρμογες εχουν ενσωματωμένο το GraphHopper για online turn-by-turn πλοηγηση

 

στην φωτογραφια αυτη βλεπουμε το Brouter σε δραση

https://i.imgur.com/2DTk7oN.jpg

 

σε ποσους ειναι χρησιμο ? Δεν το ξερω. Για να υπαρχει ομως, τουλαχιστον οι ξενοι το θελουν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...