Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To waze μόνο με ίντερνετ δουλεύει? Δεν έχει offline χάρτες?

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, αλλωστε χωρις Ιντερνετ καθε χρησιμότητά του. Ειναι live traffic, δεν ειναι απλα ενα προγραμμα με χαρτες που σε παει καπου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, αλλωστε χωρις Ιντερνετ καθε χρησιμότητά του. Ειναι live traffic, δεν ειναι απλα ενα προγραμμα με χαρτες που σε παει καπου.
Ισχύουν οι κριτικές που λένε στο play store ότι καταναλώνει πάρα πολλά mb?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας. Γνωρίζουμε τι έχει γίνει τελικά με την google maps και έχει σταματήσει εδώ και καιρό την εκφώνηση των ονομάτων των δρόμων; Την είχε βάλει και σε κάποιο update τον Γενάρη του 2019 και μετά από 2 μήνες περίπου την αφαίρεσε. Ξέρει κανείς γιατί και αν ποτέ θα επανέλθει;
Link to comment
Share on other sites

η παρουσα οδος και το zoom out ειναι οι αλλαγες που δεν εχουν νοημα.

Αντε να καταλαβω οταν εισαι μεγαλο δρόμο ταχειας κυκλοφοριας να μη το δειχνεις, αλλά οταν εισαι εντος κατοικημενης περιοχης ειναι τραγικο.

Τι μου δειχνεις την πορεια μου με το βελακι στο κεντρο της οθονης και μεγαλο zoom out??

Τουλαχιστον να μας εδεινε την επιλογη. Να βλεπαμε και τα ονοματα των τριγυρω οδων. Δεν οδηγαμε μόνο σε γνωστες περιοχες.

Link to comment
Share on other sites

η παρουσα οδος και το zoom out ειναι οι αλλαγες που δεν εχουν νοημα.

Αντε να καταλαβω οταν εισαι μεγαλο δρόμο ταχειας κυκλοφοριας να μη το δειχνεις, αλλά οταν εισαι εντος κατοικημενης περιοχης ειναι τραγικο.

Τι μου δειχνεις την πορεια μου με το βελακι στο κεντρο της οθονης και μεγαλο zoom out??

Τουλαχιστον να μας εδεινε την επιλογη. Να βλεπαμε και τα ονοματα των τριγυρω οδων. Δεν οδηγαμε μόνο σε γνωστες περιοχες.

ειδικά η παρούσα οδός είναι απαραίτητη!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την φωνητική πλοήγηση το βρήκα, τελικά απεγκατέστησα την εφαρμογή γιατί ήταν δύσχρηστη όσο αφορά την αναζήτηση διεύθυνσης.

Συνεχίζω με το Google maps

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι μόνο με Internet δουλεύει και σε σχέση με το Google maps καταναλώνει τα 3πλασια δεδομένα

Το έψαξα λίγο παραπάνω με το osmand πριν λίγες ημέρες που είχα χρόνο και είδα ότι δεν είναι και τόσο χάλια η κατάσταση.

Πριν λίγο καιρό έβαλαν σε προσφορά την έκδοση osmand+ στα 5€ και την αγόρασα, η έκδοση αυτή έχει απεριόριστα download χαρτών για πάντα, ενημερώσεις 1 φορά τον μήνα, ένα plugin για καλύτερη εμφάνιση χαρτών και ναυτικούς χάρτες.

Τα θετικά της εφαρμογής μέχρι τώρα είναι :

Πολύ καλά γραφικά

Δεν χρειάζεται δεδομένα

Εμφάνιση ορίων ταχύτητας σε όλους τους δρόμους

Ειδοποιήσεις για κάμερες, διαβάσεις κλπ

Εκφώνηση και εμφάνιση δρόμων στα Ελληνικά

Καταγραφή διαδρομής

Λήψη φωτογραφιών ή βίντεο την ώρα που οδηγείς με το πάτημα ενός κουμπιού στην οθόνη.

Σου βρίσκει πάρκινγκ αν υπάρχει εκεί κοντά και άλλα που δεν τα έχω ψάξει ακόμα.

Το μόνο αρνητικό που έχω εντοπίσει μέχρι τώρα είναι ότι μερικές φορές έχει θέμα με την αρίθμηση των οδών π.χ του βάζεις να πας στην οδό Πειραιώς και ίσως να μην έχει το νούμερο 55 και να εμφανίζει το νούμερο 59.

Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει την κοινότητα που το στηρίζει μπορεί να κατεβάσει μια βοηθητική εφαρμογή που καταγραφεί οδό και αριθμό και να ανεβάζει τα στοιχεία για ενημέρωση.

Αυτά, αν βρω κάτι άλλο θα ενημερώσω

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Osmand για καταγραφή διαδρομών και ξέρω ότι δουλεύει μόνο με σύνδεση.

Πως δουλεύει offline με τους χάρτες;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δουλεύει, όπως πχ το sygic.

Κατέβασε την δωρεάν έκδοση και θα το δεις.

Σε αυτήν την έκδοση κατεβάζεις δωρεάν την Ελλάδα και άλλες 2 χώρες αν θυμάμαι καλά + την Ελληνική γλώσσα

https://osmand.net/help-online

Και το Ελληνικό τμήμα στο Forum

https://forum.openstreetmap.org/viewforum.php?id=27

Edited by kostas69
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είχαμε καμιά προσφορά Black Friday?

 

edit:

Το Sygic βλέπω κάτι έχει βγάλει.

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά το sygic αρχίζει να δείξει αναβαθμίσεις στον χάρτη με 12 € για 1 χρόνο (1 αναβάθμιση τον μήνα) και μάλλον σταματάει τις αναβαθμίσεις χαρτών σε αυτούς που το αγόρασαν. Αν ισχύει το δεύτερο μεγάλο φάουλ ειδικά σε όλους αγόρασαν lifetime άδεια.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος κάπου διάβασα για τρεις αναβαθμίσεις τον χρόνο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 μέσα στο έτος δωρεάν. 12 μια ανά μήνα

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

 

 

Σωστά. Σε αυτό αναφέρομαι...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το sygic αρχίζει να δείξει αναβαθμίσεις στον χάρτη με 12 € για 1 χρόνο (1 αναβάθμιση τον μήνα) και μάλλον σταματάει τις αναβαθμίσεις χαρτών σε αυτούς που το αγόρασαν. Αν ισχύει το δεύτερο μεγάλο φάουλ ειδικά σε όλους αγόρασαν lifetime άδεια.

 

 

Από την ανακοίνωσή τους κατάλαβα ότι η νέα υπηρεσία είναι για τους premium customers που θέλουν να έχουν μηνιαία ενημέρωση χάρτη.

 

Monthly map updates is a new service available to our Premium customers who wish to receive more map updates.* Purchasing is totally optional, as we will continue to provide free map updates with the same frequency as we have done until now. 3 free map updates per year are included in the Lifetime Premium license.

Free map updates

3x per year

Free for every Premium user

Monthly map updates

12x per year

€11.99 per year

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Waze λεβέντες....τίποτε άλλο δεν χρειάζεται κανείς.

Ίσως και το here we go ή το TomTom go για την περίπτωση που δεν έχει κανείς data

 

Here We Go

κριτικες χρηστων Ελλαδα

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps&hl=el&showAllReviews=true

Edited by TSAKHS_EVIA

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

εδώ και ολίγες μέρες μου πετάει μια ειδοποίηση που φεύγει αμέσως από το sygic. κάτι για smart link λέει. τι είναι αυτό;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εδώ και ολίγες μέρες μου πετάει μια ειδοποίηση που φεύγει αμέσως από το sygic. κάτι για smart link λέει. τι είναι αυτό;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Πήγαινε στις άδειες σου στο sygic και θα το δεις. Είναι για σύνδεση και προβολή του sygic από το κινητό σου στην οθόνη multimedia του αυτοκίνητου.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις άδειες σου στο sygic και θα το δεις. Είναι για σύνδεση και προβολή του sygic από το κινητό σου στην οθόνη multimedia του αυτοκίνητου.
ok το βρήκα το ξεκλικαρα και βλέπουμε ευχαριστώ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ok το βρήκα το ξεκλικαρα και βλέπουμε ευχαριστώ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Τι ξεκλικαρες; νόμιζα ότι έλεγες το mirror link που ειναι επι πληρωμή. Τι είναι αυτό που λες; που το βρήκες; το mirrorlink εννοούσες; αγόρασες την άδεια;

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τι ξεκλικαρες; νόμιζα ότι έλεγες το mirror link που ειναι επι πληρωμή. Τι είναι αυτό που λες; που το βρήκες; το mirrorlink εννοούσες; αγόρασες την άδεια;
ξεκλικαρα την ειδοποίηση για αυτό που είπες! κάθε λίγο έβγαινε για 2 δευτερόλεπτα. τώρα δεν πετάγεται πλέον. αυτό ήθελα! bfba6273d7477aa5d6b5d71cb5e15fbd.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ξεκλικαρα την ειδοποίηση για αυτό που είπες! κάθε λίγο έβγαινε για 2 δευτερόλεπτα. τώρα δεν πετάγεται πλέον. αυτό ήθελα! bfba6273d7477aa5d6b5d71cb5e15fbd.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Ααααα..πηγες στα notification από τις εφαρμογές εγώ εννοούσα στις αγορασμένες άδειες που σου εμφανίζονται μέσα στην εφαρμογή. Η υπηρεσία smartlink αγοράζεται. Άλλο εννοούσα εγώ αλλά απ' ότι φαίνεται όμως έκανες τη δουλειά σου και σταμάτησε να σου εμφανίζεται, όλα καλά.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

:worry: - παιδια να ρωτησω κατι για εσας που ειστε πιο ''παλιοι'' σε αυτες τις εφαρμογες,διαβαζω για καθε μια τις κριτικες πρωτα απο ολα τις αρνητικες για παραδειγμα για την Karta Gps

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kartatech.karta.gps&hl=el&showAllReviews=true

ειναι λογικο να μην ειναι ολοι ευχαριστημενοι αλλα εσεις τι κανετε? εχετε 2-3 αποθηκευμενες και μολις κολλησει-σας βγαλει λαθος η μια την κλεινετε και καπακι πατε στην αλλη?

οι χαρτες εκτος συνδεσης που περνατε χρησιμοποιουνται αυτουσιοι απο την εκαστοτε εφαρμοση ή για καθε μια πρεπει να περνατε τους δικους της?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - παιδια να ρωτησω κατι για εσας που ειστε πιο ''παλιοι'' σε αυτες τις εφαρμογες,διαβαζω για καθε μια τις κριτικες πρωτα απο ολα τις αρνητικες για παραδειγμα για την Karta Gps

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kartatech.karta.gps&hl=el&showAllReviews=true

ειναι λογικο να μην ειναι ολοι ευχαριστημενοι αλλα εσεις τι κανετε? εχετε 2-3 αποθηκευμενες και μολις κολλησει-σας βγαλει λαθος η μια την κλεινετε και καπακι πατε στην αλλη?

οι χαρτες εκτος συνδεσης που περνατε χρησιμοποιουνται αυτουσιοι απο την εκαστοτε εφαρμοση ή για καθε μια πρεπει να περνατε τους δικους της?

 

Όλες οι εφαρμογές έχουν τα λαθάκια τους. Τους εκτός σύνδεσης χάρτες τους κατεβάζεις μέσα από τις εφαρμογές και κάθε μία χρησιμοποιεί τους δικούς της. Αυτό κράτα. Εγώ έχω το sygic, το here, το waze και κλασικά Google maps. Περισσότερο απ' όλα χρησιμοποιώ Google maps.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...