Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαίνοντας στο πρόγραμμα Ρυθμίσεις / Σχετικά με / μου γράφει έκδοση 18.4.0 (σημείωση έχω το sygic car Navigation

 

Το sygic car είναι στην 18.4. Το sygic gps στην 18.0.10. Είναι δύο διαφορετικά προγράμματα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το sygic car navigation δεν το βρίσκω στο play store. μόνο το σκέτο gps navigation

 

οκ το βρήκα.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πόσο τραγικά είναι μερικά προγράμματα gps. ενώ πολύ απλά πάει και ΕΥΘΕΊΑ μου προτείνει να κάνω γύρω γύρω για το ίδιο πράγμα! μιλάω για το sygic αλλά τις ίδιες βλακειες τις έχω δει και στο google maps!

 

επίσης την κίνηση σας την δείχνει τώρα τελευταία το sygic?? γιατί νομίζω έχω καιρό να δω την κίνηση! όλα καλά τα βλέπει ενώ στις δρόμους γίνεται χαμός! Αθήνα μιλάω

 

8982b1dfd391198f2eab6f268dc56bd6.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια, μιζέρια και κακομοιριά συνεχώς!!!

 

ΟΛΑ τα προγράμματα πλοήγησης έχουν λάθη (επίτηδες για να μην τους αντιγράφουν) και κάνουν και σφάλματα στην πλοήγηση, το έχουμε πει εκατοντάδες φορές

 

Αν θες άψογο πρόγραμμα πλοήγησης φτιάξε εσύ ένα να κονομήσεις κιόλας... έλεος πιά!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια, μιζέρια και κακομοιριά συνεχώς!!!

 

ΟΛΑ τα προγράμματα πλοήγησης έχουν λάθη (επίτηδες για να μην τους αντιγράφουν) και κάνουν και σφάλματα στην πλοήγηση, το έχουμε πει εκατοντάδες φορές:

 

Αυτό απο που το συμπέρανες ?

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Από την ενασχόλησή μου με το άθλημα, από το 2009;)

 

(επίτηδες για να μην τους αντιγράφουν) :lol::lol::lol::lol::lol: Καλό !!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

To sygic κάνει συχνά τέτοιες τραγικές δρομολογήσεις, εννοείται πως τις αγνοείς. Κίνηση μου βγάζει κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν ξερω την περιοχη, δεν το αγνοω, κανω εν γνωσει μου κυκλους. Απλως την επομενη φορα βαζω καποιο αλλο προγραμμα να με παει. Κανενα δεν ειναι τελειο, ολα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους.
Link to comment
Share on other sites

To sygic κάνει συχνά τέτοιες τραγικές δρομολογήσεις, εννοείται πως τις αγνοείς. Κίνηση μου βγάζει κανονικά

 

Tο περίεργο σχετικά με το πιο πάνω παράδειγμα είναι ότι και το google maps κάνει το ίδιο τρελό

Link to comment
Share on other sites

Tο περίεργο σχετικά με το πιο πάνω παράδειγμα είναι ότι και το google maps κάνει το ίδιο τρελό

Το google maps κάνει τις χειρότερες δρομολογήσεις, εκτός αν είσαι σε Εθνικές Οδούς.

Είμαι σε ευθεία για το σπίτι μου 3-4 στενά και μου λέει σε κάθε στενό να στρίψω αριστερά και μου προτείνει σαν βέλτιστη διαδρομή να πάω 2 χιλιόμετρα γύρω-γύρω ενώ το σπίτι μου είναι μόλις 300 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια πού καταλήγουμε.

 

 

Όλα τα προγράμματα έχουν αδυναμίες και κανένα δεν είναι τέλειο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by XP130TD
εκτός Ο.Π.Χ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το google maps κάνει τις χειρότερες δρομολογήσεις, εκτός αν είσαι σε Εθνικές Οδούς.

Είμαι σε ευθεία για το σπίτι μου 3-4 στενά και μου λέει σε κάθε στενό να στρίψω αριστερά και μου προτείνει σαν βέλτιστη διαδρομή να πάω 2 χιλιόμετρα γύρω-γύρω ενώ το σπίτι μου είναι μόλις 300 μέτρα.

Είχα διαβάσει πριν ένα μήνα κάποια καλά σχόλια για το Google maps και σκέφτηκα να του δώσω άλλη μία ευκαιρία και στη Θεσσαλονίκη μου έβγαζε τρελά πράγματα σε πολύ απλές διαδρομές.

Αυτό με τους κύκλους και το Sygic το παρατηρώ επί εποχής Nokia 5800 και ακόμα δεν το έφτιαξαν. Ναι, έχει καλά γραφικά αλλά από φρου φρου και αρώματα γεμίσαμε. Εγώ προσωπικά Here Maps και δεν το αλλάζω με τίποτα. Όπου θέλησα να πάω με πήγε πολύ άνετα και χωρίς να δυσκολευτώ καθόλου, οπότε δεν ασχολούμαι καν με οτιδήποτε άλλο

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει πριν ένα μήνα κάποια καλά σχόλια για το Google maps και σκέφτηκα να του δώσω άλλη μία ευκαιρία και στη Θεσσαλονίκη μου έβγαζε τρελά πράγματα σε πολύ απλές διαδρομές.

 

Αυτό με τους κύκλους και το Sygic το παρατηρώ επί εποχής Nokia 5800 και ακόμα δεν το έφτιαξαν. Ναι, έχει καλά γραφικά αλλά από φρου φρου και αρώματα γεμίσαμε. Εγώ προσωπικά Here Maps και δεν το αλλάζω με τίποτα. Όπου θέλησα να πάω με πήγε πολύ άνετα και χωρίς να δυσκολευτώ καθόλου, οπότε δεν ασχολούμαι καν με οτιδήποτε άλλο

και εγώ πολλές φορές καταλήγω στο here αλλά ρε παιδί μου κολλημένοι στο interface δεν λένε να το βελτιώσουν λίγο. πχ ειναι δυνατόν να δείχνει πέραν της ταχύτητας με το όριο αριστερά μόνο 2 κουτάκια και να πρέπει να διαλέξεις; τα οπωσδήποτε για μένα απαραίτητα είναι είναι ώρα άφιξης, πόσος χρόνος μένει και απόσταση που απομένει. αλλά σε αφήνει μόνο 2 να βάλεις!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πολλές φορές καταλήγω στο here αλλά ρε παιδί μου κολλημένοι στο interface δεν λένε να το βελτιώσουν λίγο. πχ ειναι δυνατόν να δείχνει πέραν της ταχύτητας με το όριο αριστερά μόνο 2 κουτάκια και να πρέπει να διαλέξεις; τα οπωσδήποτε για μένα απαραίτητα είναι είναι ώρα άφιξης, πόσος χρόνος μένει και απόσταση που απομένει. αλλά σε αφήνει μόνο 2 να βάλεις!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Να σου πω την αλήθεια δεν πολυδίνω σημασία στην παραμετροποίηση του προγράμματος (γιατί σε άλλα θέματα, όπως είναι η roms δίνω μεγάλη σημασία). Για αυτό και εξέφρασα προσωπική άποψη, ότι σε εμένα και σε ό,τι χρειάζομαι με καλύπτει πλήρως. Η πρώτη μου προτεραιότητα είναι η σωστή δρομολόγηση. Από εκεί και πέρα στο όριο ταχύτητας και στην τρέχουσα ταχύτητά μου πέφτει το μάτι μου, όπως και στο τι ώρα θα φτάσω.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια πού καταλήγουμε.

 

 

Όλα τα προγράμματα έχουν αδυναμίες και κανένα δεν είναι τέλειο.

«Όλα τα προγράμματα έχουν αδυναμίες και κανένα δεν είναι τέλειο», αλλά κάποια προγράμματα κάνουν καλύτερες δρομολογήσεις από άλλα. Αυτό μπορεί να οφείλεται και στον αλγόριθμο (για μικρές αποκλίσεις) του εκάστοτε λογισμικού αλλά συνήθως οφείλεται στα δεδομένα του χάρτη ή στην προσαρμογή των δεδομένων του χάρτη στο εκάστοτε map format του λογισμικού (το λεγόμενο compilation).

 

Είναι άλλο πράγμα να αναφέρει ένας χρήστης λίγων ημερών ότι το τάδε πρόγραμμα του έκανε μια απίθανη δρομολόγηση και άλλο χρήστες που έχουν δοκιμάσει επί 10-15 χρόνια ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά για μεγάλα χρονικά διαστήματα το καθένα και μπορούν να διακρίνουν μεταξύ λίγων αναμενόμενων λαθών και συστηματικών λαθών στις δρομολογήσεις.

 

Στα 13 χρόνια που ασχολούμαι προσωπικά με προγράμματα πλοήγησης, το Sygic ανήκε συστηματικά στη 2η κατηγορία. Βάζω παρελθόντα χρόνο γιατί δεν το χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίσω πρόβλημα χωρίς να έχω αλλάξει κάτι. Χρησιμοποιώ Google maps στη μηχανη. Έτσι το έχω στην τσέπη και ακούω από το Bluetooth στο κράνος την ηχητική πλοήγηση

Το θέμα είναι ότι η ένταση είναι αυξανόμενη και χάνω τις πρώτες λέξεις

Έχω προσπαθήσει τα πάντα αλλά δεν φτιάχνει. Πχ λέει σε 500 μέτρα στρίψτε δεξιά. Και δεν ακούω την αρχή της πρότασης δλδ τα 500 μέτρα λόγω ότι ακούγεται πολύ χαμηλά

 

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω τρία μαζί για πλοήγηση, Google, Here και Genius, έχει πολύ γέλιο. Πολύ συχνά το ένα λέει δεξιά και το άλλο αριστερά.

Επίσης το google τρώει κάτι απίστευτες φλασιές, πρέπει να είναι ανιψάκι των Windows95.

Έχει και τα καλά του το Google, έχω εξαντλήσει τα "Γαλλικά" μου και αρχίζω και δημιουργώ καινούργιες βρισιές.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίσω πρόβλημα χωρίς να έχω αλλάξει κάτι. Χρησιμοποιώ Google maps στη μηχανη. Έτσι το έχω στην τσέπη και ακούω από το Bluetooth στο κράνος την ηχητική πλοήγηση

Το θέμα είναι ότι η ένταση είναι αυξανόμενη και χάνω τις πρώτες λέξεις

Έχω προσπαθήσει τα πάντα αλλά δεν φτιάχνει. Πχ λέει σε 500 μέτρα στρίψτε δεξιά. Και δεν ακούω την αρχή της πρότασης δλδ τα 500 μέτρα λόγω ότι ακούγεται πολύ χαμηλά

 

Καμία ιδέα?

Επειδή ειμαι κ γω "της ιδιας σχολης", κινητο στη τσεπη κ πλοήγηση μεσω bluetooth interphone κρανους.

Τέτοιο προβλημα δεν εχω. Χρησιμοποιω το genius maps.

Τσέκαρε αν εχει καποια ρυθμιση το Bluetooth σου ή μηπως το google maps, λειτουργεί ετσι μεσω Bluetooth (που δεν το νομίζω)

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

η κίνηση με το sygic εδώ και έναν μήνα περίπου δεν φαίνεται καθόλου. κοιτάξτε διαφορά με Google maps. c34ec72fd3f58c4a82bd90ca24504277.jpgc36e7dfa9e7c0778a606729620d247b1.jpg

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόγραμμα να κοντραρει την Google στην κίνηση.

Όπως και δεν υπάρχει πρόγραμμα να κοντραρει το Sygic στα γραφικά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόγραμμα να κοντραρει την Google στην κίνηση.

Όπως και δεν υπάρχει πρόγραμμα να κοντραρει το Sygic στα γραφικά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ναι δεν το συζητάμε.

Την προηγούμενη εβδομάδα για έργα στην Καλλιρόης,η Συγγρού ήταν μποτιλιαρισμενη.Επιβεβαιωμενο από φίλο που από τις 8:00 είχε ξεκινήσει η μάζωξη(κατά τις 9:30 εγώ) ,το Google δεν ήταν ούτε καν πορτοκάλι.Στην απόπειρα μου δε,αφού έφαγα κοντά στα 40 λεπτά και δεν είχα φτάσει στην γέφυρα για Φραντζή,να μπω προς νέο κόσμο και να βγω πίσω από κέντρο να ανέβω Φιλολάου,εκείνο πεισματικά να θέλει ντε και καλά να με στείλει πίσω Συγγρού.ενταξει κανένα πρόγραμμα δεν ξέρει από πού θέλεις να πας,αλλά ακόμα και την διαδρομή που προτείνει(προτείνει 2 και επιλέγει την πιο γρήγορη) σαν δεύτερη,να επιλέξεις θέλει να σε πάει από την πρώτη του επιλογη και σου διορθώνει κιόλας τον χρόνο άφιξης με τους κύκλους .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

μετά την τελευταία αναβάθμιση εκεί που μου ζήτησε να αναβαθμίσει τους χάρτες κολλάει εδώ. έχω κανει ακόμα και απεγκατασταση άλλα τίποτα! 9a59468d0fb501c9ac30bdfb778b7b6a.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πότε εγινε η προσθηκη του εικονιδιου της ταχυτητας στους χάρτες της google?

Επίσης, εγινε και προσθηκη για αναφορα για Τρακάρισμα, Ραντάρ ταχύτητας και επιβράδυνση.

Link to comment
Share on other sites

Πότε εγινε η προσθηκη του εικονιδιου της ταχυτητας στους χάρτες της google?

 

Επίσης, εγινε και προσθηκη για αναφορα για Τρακάρισμα, Ραντάρ ταχύτητας και επιβράδυνση.

Εδώ και αρκετές βδομάδες

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση Google maps έχετε και σας δείχνει τα όρια;

Φαίνεται μόνο όταν έχεις βάλει διαδρομή;

 

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...