Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλακα εχεις.

 

Πλάκα δεν ξέρω αλλά δίκιο έχει.

 

Και ξαναδιάβασε ότι έγραψα στο τελευταίο μου ποστ.

Απευθύνομαι γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλακα εχεις.

Το ξέρω, είμαι η ψυχή της παρέας.

Στο θέμα μας τώρα, offline πλοήγηση είναι να έχεις το χάρτη όλης της χώρας ή των χωρών που θες, ανα πάσα στιγμή στο κινητό σου χωρίς ίντερνετ. Αυτό με το Google maps δεν γίνεται, τελεία και παύλα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, είμαι η ψυχή της παρέας.

Στο θέμα μας τώρα, offline πλοήγηση είναι να έχεις το χάρτη όλης της χώρας ή των χωρών που θες, ανα πάσα στιγμή στο κινητό σου χωρίς ίντερνετ. Αυτό με το Google maps δεν γίνεται, τελεία και παύλα.

 

Μια χαρα γινεται απλα χωριζεις την Ελλαδα σε δυο μερη.

Για να μη γραψω τα αρνητικα σε αυτα που λες. Δεν κανουμε ολοι ταξιδια αθηνα θεσσαλονικη καθε μερα. οποτε δεν βλεπω το λογο να πιανει και 500 mb ενας χαρτης!

Edited by vamire666
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα γινεται απλα χωριζεις την Ελλαδα σε δυο μερη.

Για να μη γραψω τα αρνητικα σε αυτα που λες. Δεν κανουμε ολοι ταξιδια αθηνα θεσσαλονικη καθε μερα. οποτε δεν βλεπω το λογο να πιανει και 500 mb ενας χαρτης!

Γι'αυτό υπάρχουν τα offline προγράμματα οδήγησης που προσφέρουν ολοκληρωμένη λύση.

Και ο χάρτης της Ελλάδος είναι 50-60mb.

Όχι τα τρελά νούμερα του Gmaps και του Here.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό υπάρχουν τα offline προγράμματα οδήγησης που προσφέρουν ολοκληρωμένη λύση.

Και ο χάρτης της Ελλάδος είναι 50-60mb.

Όχι τα τρελά νούμερα του Gmaps και του Here.

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Σε ποιον χαρτη ειναι 50-60mb?

Poi εχει;

Πες μας τι δουλευεις να το δουλεψουμε και εμεις. Και φυσικα να ειναι ΤΖΑΜΠΑ ουτε χακεριες ουτε να βαλουμε το χερι μας στη τσεπη.

Να εχει και ολας smart search bar να παταω βενζιναδικο να με βγαζει σε βενζιναδικο να γραφω mall athens και να με πηγαινει και φυσικα να εχει και δεδομενα για το μποτιλιαρισμα.

 

Τι να λεμε τωρα;

1) google maps

2) here maps

3) ολα τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέμε για mb. Πόσο λέτε να καταναλώνει το waze? Ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό υπάρχουν τα offline προγράμματα οδήγησης που προσφέρουν ολοκληρωμένη λύση.

Και ο χάρτης της Ελλάδος είναι 50-60mb.

Όχι τα τρελά νούμερα του Gmaps και του Here.

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Σε ποιον χαρτη ειναι 50-60mb?

Poi εχει;

Πες μας τι δουλευεις να το δουλεψουμε και εμεις. Και φυσικα να ειναι ΤΖΑΜΠΑ ουτε χακεριες ουτε να βαλουμε το χερι μας στη τσεπη.

Να εχει και ολας smart search bar να παταω βενζιναδικο να με βγαζει σε βενζιναδικο να γραφω mall athens και να με πηγαινει και φυσικα να εχει και δεδομενα για το μποτιλιαρισμα.

 

Τι να λεμε τωρα;

1) google maps

2) here maps

3) ολα τα αλλα

Σε όλα τα offline οι χάρτες της ελλάδας είναι περίπου 250-350MB, τόσο ήταν και στο sygic όταν το δούλευα περίπου, τόσο και στο Here. Εννοείται έχουν POIs και αναζήτηση όλα τα προγράμματα πλοήγησης, θεωρείται αυτονόητο αυτό, και φυσικά χωρίς χακεριές κλπ.

Στο Google maps, θες πολλαπλάσιο χώρο, και τελευταία φορά που το δοκιμασα δεχόταν μόλις ένα μικρό κομμάτι χάρτη μόνο, και φυσικά μόνο ένα κομμάτι κάθε φορά, αν αποθηκεύσεις νέο κομμάτι διαγράφεται το παλιό

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον χαρτη ειναι 50-60mb?

Poi εχει;

Πες μας τι δουλευεις να το δουλεψουμε και εμεις. Και φυσικα να ειναι ΤΖΑΜΠΑ ουτε χακεριες ουτε να βαλουμε το χερι μας στη τσεπη.

Να εχει και ολας smart search bar να παταω βενζιναδικο να με βγαζει σε βενζιναδικο να γραφω mall athens και να με πηγαινει και φυσικα να εχει και δεδομενα για το μποτιλιαρισμα.

 

Τι να λεμε τωρα;

1) google maps

2) here maps

3) ολα τα αλλα

 

Σε όλα τα offline οι χάρτες της ελλάδας είναι περίπου 250-350MB, τόσο ήταν και στο sygic όταν το δούλευα περίπου, τόσο και στο Here. Εννοείται έχουν POIs και αναζήτηση όλα τα προγράμματα πλοήγησης, θεωρείται αυτονόητο αυτό, και φυσικά χωρίς χακεριές κλπ.

Στο Google maps, θες πολλαπλάσιο χώρο, και τελευταία φορά που το δοκιμασα δεχόταν μόλις ένα μικρό κομμάτι χάρτη μόνο, και φυσικά μόνο ένα κομμάτι κάθε φορά, αν αποθηκεύσεις νέο κομμάτι διαγράφεται το παλιό

Η σιγουριά σας μου αρέσει.

Και στο Sygic και στο Igo, η Ελλάδα είναι γύρω στα 50-60mb, όπως προείπα.

Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα offline προγράμματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο here ο χάρτης της Ελλάδας είναι περίπου 350MB. Αν διαλέξεις κάποια μεγάλη χωρα μπορεί να φτάσει και κοντά στο 1GB.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στο Sygic είναι 67.62ΜΒ.

Το λεκανοπέδιο μόνο στο Google Maps είναι περίπου μισό GIGA. Έτσι τουλάχιστον δείχνει η ίδια η εφαρμογή.

Αλλά το πρόγραμμα πλοήγησης δεν είναι μόνο χάρτες.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

και φυσικά μόνο ένα κομμάτι κάθε φορά, αν αποθηκεύσεις νέο κομμάτι διαγράφεται το παλιό

 

Μπορείς κανονικά να κατεβάσεις όσα κομμάτια θες. ;)

 

Στάλθηκε από μένα χρησιμοποιώντας το νου και τα δάχτυλά μου, ενώ ήμουν ξάπλα!

Galaxy S4

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Στο Sygic είναι 67.62ΜΒ.

Το λεκανοπέδιο μόνο στο Google Maps είναι μισό GIGA.

 

βρε συ αμα δεν ξερεις μη γραφεις οτι να'ναι. Που το ειδες το μισο giga? δες το ποσοστο αφου κατεβει στη συσκευη σου ποσο πιανει και οχι το ποσο εκτιμαει πριν την ληψη.

82mb πιανει για ολη την αττικη και ακομα παρα περα.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ αμα δεν ξερεις μη γραφεις οτι να'ναι. Που το ειδες το μισο giga? δες το ποσοστο αφου κατεβει στη συσκευη σου ποσο πιανει και οχι το ποσο εκτιμαει πριν την ληψη.

82mb πιανει για ολη την αττικη και ακομα παρα περα.

Ενώ εσύ τα ξέρεις όλα, που πριν ρωτούσες αν τα offline προγράμματα έχουν POI.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

βρε συ αμα δεν ξερεις μη γραφεις οτι να'ναι. Που το ειδες το μισο giga? δες το ποσοστο αφου κατεβει στη συσκευη σου ποσο πιανει και οχι το ποσο εκτιμαει πριν την ληψη.

82mb πιανει για ολη την αττικη και ακομα παρα περα.

 

Το διόρθωσα λίγο πριν γράψεις.

Βασικά κάθε κομμάτι είναι 50χ50 χιλιόμετρα. Βάλε όλη την Ελλάδα , δες πόσα κομμάτια χρειάζεσαι και σκέψου πόσο χρηστικό είναι ακόμα και για τους χάρτες μόνο να κάθεται ο χρήστης να φτιάχνει μωσαικό.

Εκτός αν εσύ θες μόνο την Αττική.

Αλλά αυτή είναι προσωπική σου χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Το διόρθωσα λίγο πριν γράψεις.

Βασικά κάθε κομμάτι είναι 50χ50 χιλιόμετρα. Βάλε όλη την Ελλάδα , δες πόσα κομμάτια χρειάζεσαι και σκέψου πόσο χρηστικό είναι ακόμα και για τους χάρτες μόνο να κάθεται ο χρήστης να φτιάχνει μωσαικό.

Εκτός αν εσύ θες μόνο την Αττική.

Αλλά αυτή είναι προσωπική σου χρήση.

 

Γιατι εσενα που θες την Ελλαδα ολοκληρη ειναι μη προσωπικη σου χρηση;

Ο καθενας δουλευει με αυτο που τον βολευει.

Το να λεμε ομως οτι να'ναι εδω μεσα και να ειμαστε απολυτοι δεν θα βρει τους αλλους συμφωνους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενώ εσύ τα ξέρεις όλα, που πριν ρωτούσες αν τα offline προγράμματα έχουν POI.

 

Δεν ξερω τιποτα. Εσυ που τα ξερεις ολα 2 φορες πεταξες κοτσανες εγω παλι καμια :)

Link to comment
Share on other sites

Και στο don't panic 65mb είναι η χάρτες της Ελλάδας με όλα μέσα..όποιος δεν θέλει να πληρώνει μπορεί να λειτουργεί το μη χρηστικό google maps ... Εγώ εχω αγορασμένο το don't panic για την Ελλάδα και στην προσφορά του αμαζον Γερμανίας πηρα το navigon με όλη την Ευρώπη τζαμπα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε:

iGo Navteq (HERE) 2015.Q4 48Mb

iGo Teleatlas (TomTom) 2015.12 33Mb

Navigon HERE 2016.Q1 78Mb

Route66 (δεν είμαι σίγουρος για την έκδοση) 155Mb (με POI)

Sygic 2015.12 70Mb (με POI)

TomTom Go 965 135Mb (με POI)

 

Μόνο το google maps και το Here έχουν τεράστιους χάρτες. Προφανώς δεν χρησιμοποιούν συμπίεση όπως οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ αμα δεν ξερεις μη γραφεις οτι να'ναι. Που το ειδες το μισο giga? δες το ποσοστο αφου κατεβει στη συσκευη σου ποσο πιανει και οχι το ποσο εκτιμαει πριν την ληψη.

82mb πιανει για ολη την αττικη και ακομα παρα περα.

στο sygic καταλαμβάνει 67,62mb. στο navigon 73,99mb και στο here 353,6mb

http://i66.tinypic.com/2mouxsn.png

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εσενα που θες την Ελλαδα ολοκληρη ειναι μη προσωπικη σου χρηση;

Ο καθενας δουλευει με αυτο που τον βολευει.

Το να λεμε ομως οτι να'ναι εδω μεσα και να ειμαστε απολυτοι δεν θα βρει τους αλλους συμφωνους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν ξερω τιποτα. Εσυ που τα ξερεις ολα 2 φορες πεταξες κοτσανες εγω παλι καμια :)

Ρε παλληκάρι άστο καλύτερα.

Το ποιος πετάει κοτσάνες και ποιος επαληθεύεται φαίνεται.

 

Έκανες λάθος για το θέμα των poi και του μεγέθους των χαρτών και συνεχίζεις τις εξυπνάδες;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απορώ ρε παιδιά... Συζητάτε για τρίχες. Κάθεστε και μετράτε MB λες και ο χώρος στις συσκευές σας δεν σας φτάνει. Μετά το άλλο σας κόλλημα, τα θέλετε όλα δωρεάν. Είναι συζήτηση σοβαρών ανθρώπων αυτή που έχουν ανάγκη την πλοήγηση ?

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Λες και ομιλεί ο καθένας για την εταιρία του και προσπαθεί να την υπερασπιστεί ενώπιον των πελατών του...
Link to comment
Share on other sites

Απορώ ρε παιδιά... Συζητάτε για τρίχες. Κάθεστε και μετράτε MB λες και ο χώρος στις συσκευές σας δεν σας φτάνει. Μετά το άλλο σας κόλλημα, τα θέλετε όλα δωρεάν. Είναι συζήτηση σοβαρών ανθρώπων αυτή που έχουν ανάγκη την πλοήγηση ?

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

 

Εξαρτάται από την ηλικία τον συνομιλητών και από το πόσο πραγματικά απαραίτητη τους είναι η πλοήγηση.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Και για όσους ζορίζονται οικονομικά, να υπενθυμίσω την λύση του Navigon Europe, που το δίνει τσάμπα το Amazon.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Λες και ομιλεί ο καθένας για την εταιρία του και προσπαθεί να την υπερασπιστεί ενώπιον των πελατών του...

Παίζει να είναι θέμα ηλικίας όπως πολύ σωστά ειπώθηκε ή να μην είναι όλοι... απλοί χρήστες του φόρουμ.

Ναι, ο ζήλος κάποιων να υπερασπιστούν συγκεκριμένο πρόγραμμα ξαφνιάζει, οπότε ή με ανωριμότητα έχουμε να κάνουμε ή με σκοπιμότητα.

 

Προσωπικά έχω τα 4 απ΄τα 5 προγράμματα που αναφέρονται εδώ και αναφέρω προσωπικές εμπειρίες με στόχο το απόλυτο (ενημερωμένοι χάρτες αλλά και live traffic, αναδρομολόγηση κτλ), και όχι ποιό μου τρώει λιγότερα δεδομένα.

 

Υ.Γ

Για τον φίλο που ρωτάει για το waze, απάντηση δεν μπορώ να δώσω καθώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει μόνο του αλλά σε συνδυασμό με άλλα.

Σε μία ημέρα heavy using όμως αυτού, όπως και του Google Maps, μου είχαν εξαντληθεί τα 100ΜΒ/ημέρα της Voda. Σίγουρα είναι το πλέον αδηφάγο, αλλά σε αντάλλαγμα είναι και το πλέον interactive και το πλέον "ζωντανό", βλέπεις κυριολεκτικά τι σε περιμένει μπροστά.

Edited by Nozomi
Link to comment
Share on other sites

Στα στατιστικα σου εδειξε ποσα mb καταναλωσε το waze και ποσο το google maps?

Σε διαδρομη Αθηνα-Σπαρτη μου καταναλωσε περιπου 40 mb (χωρις waze, μονο google maps).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...