Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ξέρετε καμία καλή εφαρμογή που να καταγράφει διαδρομή και μετα να μπορείς να την πάρεις ανάλογα και να σε καθοδηγεί;

Πχ πήγα Βουλγαρία με το αυτοκίνητο και ήθελα να καταγράψω την διαδρομή και στην επιστροφή να ακολουθήσω την ίδια.

Έχω το Maverick αλλά μου φαίνεται δύσχρηστο κα βρήκα το PathAway Pro που δεν ξέρω αν αξίζει τα 48€ που ζητάει.

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά ξέρετε καμία καλή εφαρμογή που να καταγράφει διαδρομή και μετα να μπορείς να την πάρεις ανάλογα και να σε καθοδηγεί;

Πχ πήγα Βουλγαρία με το αυτοκίνητο και ήθελα να καταγράψω την διαδρομή και στην επιστροφή να ακολουθήσω την ίδια.

Έχω το Maverick αλλά μ οι Υ φαίνεται δύσχρηστο κα βρήκα το PathAway Pro που δεν ξέρω αν αξίζει τα 48€ που ζητάει.

To IGO σίγουρα.

Ίσως και το Navigon.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε καμία καλή εφαρμογή που να καταγράφει διαδρομή και μετα να μπορείς να την πάρεις ανάλογα και να σε καθοδηγεί;

Πχ πήγα Βουλγαρία με το αυτοκίνητο και ήθελα να καταγράψω την διαδρομή και στην επιστροφή να ακολουθήσω την ίδια.

Έχω το Maverick αλλά μ οι Υ φαίνεται δύσχρηστο κα βρήκα το PathAway Pro που δεν ξέρω αν αξίζει τα 48€ που ζητάει.

Οπως ειπε και ο Junglist πιο πανω, το igo το κανει οπως και το navigon. Aπο τα δυο προτιμοτερο το igo που ειναι το πιο ολοκληρωμενο και πολυσυνθετο προγραμμα πλοηγησης αυτη τη στιγμη.

Το πιθανοτερο ειναι και τα αλλα μεγαλα ονοματα του χωρου (sygic, tomtom, here) να την εχουν αυτη τη λειτουργια αλλα ας ενημερωσουν οσοι τα χρησιμοποιουν.

Link to comment
Share on other sites

To IGO σίγουρα.

Ίσως και το Navigon.

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Οπως ειπε και ο Junglist πιο πανω, το igo το κανει οπως και το navigon. Aπο τα δυο προτιμοτερο το igo που ειναι το πιο ολοκληρωμενο και πολυσυνθετο προγραμμα πλοηγησης αυτη τη στιγμη.

Το πιθανοτερο ειναι και τα αλλα μεγαλα ονοματα του χωρου (sygic, tomtom, here) να την εχουν αυτη τη λειτουργια αλλα ας ενημερωσουν οσοι τα χρησιμοποιουν.

Το igo δεν το έχω οπότε προτιμώ κάποια άλλη εφαρμογή.

Το Navigon και το Sygic τα έχω αλλά δεν βρήκα πως να το κάνω.

Στο μυαλό μου είχα εφαρμογή που κάνει μόνο καταγραφή γιατί κάτι τέτοιο είχε ο φίλος μου αλλά στο iPhone και το ζήλεψα

Link to comment
Share on other sites

Το igo δεν το έχω οπότε προτιμώ κάποια άλλη εφαρμογή.

Το Navigon και το Sygic τα έχω αλλά δεν βρήκα πως να το κάνω.

Στο μυαλό μου είχα εφαρμογή που κάνει μόνο καταγραφή γιατί κάτι τέτοιο είχε ο φίλος μου αλλά στο iPhone και το ζήλεψα

Στο navigon πας ρυθμισεις, πλοηγηση, καταγραφη διαδρομης το βαζεις στο on.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε καμία καλή εφαρμογή που να καταγράφει διαδρομή και μετα να μπορείς να την πάρεις ανάλογα και να σε καθοδηγεί;

Πχ πήγα Βουλγαρία με το αυτοκίνητο και ήθελα να καταγράψω την διαδρομή και στην επιστροφή να ακολουθήσω την ίδια.

Έχω το Maverick αλλά μου φαίνεται δύσχρηστο κα βρήκα το PathAway Pro που δεν ξέρω αν αξίζει τα 48€ που ζητάει.

endomondo

wikiloc

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

endomondo

wikiloc

Το endomondo ειναι ενα εξαιρετικο προγραμμα αλλα αλλης κατηγοριας. Δεν νομιζω οι θα βοηθησει το φιλο μας σε αυτο που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Το endomondo ειναι ενα εξαιρετικο προγραμμα αλλα αλλης κατηγοριας. Δεν νομιζω οι θα βοηθησει το φιλο μας σε αυτο που ζηταει.

είναι αλλης κατηγοριας αλλα αυτο που ζητησε ο φιλος παραπανω το κανει και πολυ καλα θα ελεγα....

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

είναι αλλης κατηγοριας αλλα αυτο που ζητησε ο φιλος παραπανω το κανει και πολυ καλα θα ελεγα....

Πιθανον να καταλαβα λαθος το τι θελει ο φιλος.

Επειδη το χρησιμοποιω αρκετα το προγραμμα ειναι αναγκαιες καποιες διευκρινησεις. Το endomondo καταγραφει το στιγμα σου και την διαδρομη σου μεσω gps χωρις να χρειαζεσαι ιντερνετ αλλα για να σου τα τοποθετησει ΠΑΝΩ σε χαρτη (google maps) χρειαζεται απαραιτητα συνδεση. Eπιπλεον η πλοηγηση που θα κανεις ειτε σε μια δικη σου αποθηκευμενη διαδρομη ειτε σε καποιου αλλου που την εχει ανεβασει στην υπηρεσια, γινεται φυσικα χωρις φωνητικες οδηγιες και ολα τα αλλα (προειδοποιησεις κυκλοφοριας, μπλοκα, διοδια, στροφες, ορια ταχυτητας κλπ) που προσφερουν τα προγραμματα πλοηγησης.

Τωρα, ενα προγραμμα πλοηγησης οπως πχ το igo (αναφερω το συγκεκριμενο επειδη αυτο χρησιμοποιω κυριως και εχω την εμπειρια) θα σου καταγραψει επακριβως τη διαδρομη of line πανω στο δικο του χαρτη και θα μπορεσεις να την ξανακανεις οσες φορες θες με ολες τις δυνατοτητες που ανεφερα πιο πανω, χωρις συνδεση (εκτος απο ενημερωση κυκλοφοριας βεβαια). Εννοειται φυσικα οτι στην περιπτωση του φιλου που ενδιαφερεται για Βουλγαρια θα πρεπει να εχει και τον αντιστοιχο χαρτη κατεβασμενο στο προγραμμα.

Αυτα! Διαλεγεις και παιρνεις οτι σε καλυπτει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως οι εφαρμογές τύπου Endmondo, Runtastic κτλ δεν είναι αυτές που ψάχνω.

Βρήκα κάποιες όπως το Geo Tracker που χρησιμοποιεί τους Google Maps αλλά ήθελα να δω μήπως κάποιος το έχει ψάξει περισσότερο κα έχει να προτείνει κάποια δοκιμασμένη.

Link to comment
Share on other sites

αντιστοιχο δωρεαν των here maps εχουμε;

πληρως ικανοποιημενος απο αυτους, απλα ψαχνω κατι για αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, σε πολλές εφαρμογές έχει επιλογή ταχύτερης διαδρομής, πιο κοντινής κτλ. Στο Google maps υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή είναι εντελώς αυτόματο;

Ευχαριστώ.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

αντιστοιχο δωρεαν των here maps εχουμε;

πληρως ικανοποιημενος απο αυτους, απλα ψαχνω κατι για αλλαγη

 

Αν εξαιρέσεις το περιορισμένο offline κομμάτι, σε όλα τα άλλα δεν υστερεί. Τους έχω χρησιμοποιήσει, online εννοείται, και δε με απογοήτευσαν.

 

Περιορισμένο, γιατί δε μπορείς να αποθηκεύσεις το χάρτη μιας ολόκληρης χώρας, παρά μόνο μιας περιοχής.

 

Να ρωτήσω κάτι, σε πολλές εφαρμογές έχει επιλογή ταχύτερης διαδρομής, πιο κοντινής κτλ. Στο Google maps υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή είναι εντελώς αυτόματο;

Ευχαριστώ.

 

Live to ride, ride to live

 

Όχι, υπάρχει. Και σου βγάζει ταυτόχρονα τις διαδρομές (ταχύτερη ή ό,τι άλλο) επάνω στο χάρτη και επιλέγεις όποια θέλεις, όποια στιγμή θέλεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...να ρωτησω κατι..

Χρονια εχω αγορασμενο το dont panic κ δουλευω. Αλλαξα συσκευη κ παω να κατεβασω το apk για να το κανω εγκατασταση αλλα μου λεει πως ο συνδεσμος δεν υπαρχει.

Εχει γινει τπτ με την geointeligence? Εκλεισε;

καμια ιδεα;

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάσεις τπ πρόγραμμα κ τα updates απο το σιτε της mireo, με τους κωδικούς σου

 

Tapa...

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το περιορισμένο offline κομμάτι, σε όλα τα άλλα δεν υστερεί. Τους έχω χρησιμοποιήσει, online εννοείται, και δε με απογοήτευσαν.

 

Περιορισμένο, γιατί δε μπορείς να αποθηκεύσεις το χάρτη μιας ολόκληρης χώρας, παρά μόνο μιας περιοχής.

 

 

 

Όχι, υπάρχει. Και σου βγάζει ταυτόχρονα τις διαδρομές (ταχύτερη ή ό,τι άλλο) επάνω στο χάρτη και επιλέγεις όποια θέλεις, όποια στιγμή θέλεις.

Με σχέση με το waze δεν βγάζει τόσο συχνά. Άλλη μία ερώτηση και συγγνώμη για τη κατάχρηση του χρόνου και του χώρου, γίνεται στο gmaps να μην αλλάζει αυτόματα σε night mode η πλοήγηση ή έστω να επιλέξουμε άλλα χρώματα για δρόμους;

Και τη μέρα και ιδιαίτερα τη νύχτα δεν είναι και ότι πιο εύκολο να διακρίνεις το δρόμο...

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Με σχέση με το waze δεν βγάζει τόσο συχνά. Άλλη μία ερώτηση και συγγνώμη για τη κατάχρηση του χρόνου και του χώρου, γίνεται στο gmaps να μην αλλάζει αυτόματα σε night mode η πλοήγηση ή έστω να επιλέξουμε άλλα χρώματα για δρόμους;

Και τη μέρα και ιδιαίτερα τη νύχτα δεν είναι και ότι πιο εύκολο να διακρίνεις το δρόμο...

 

Live to ride, ride to live

 

Α, δεν έχω χρησιμοποιήσει το Waze.

 

Έψαξα στα γρήγορα να το βρω, αλλά δεν το βρήκα. Ίσως πρέπει να ορίσω διαδρομή, για να εμφανιστεί η επιλογή για το night mode. Για την αλλαγή χρωμάτων των δρόμων, δεν είμαι σίγουρος.

 

Καμία συγγνώμη. Γι' αυτό είναι το myphone.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Α, δεν έχω χρησιμοποιήσει το Waze...

 

Να το χρησιμοποιήσεις

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να το χρησιμοποιήσεις

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή τα δοκιμάζω αυτό το καιρό και τα δύο, εκτός από τις ωραίες προσθήκες με τα ατυχήματα, κίνηση κτλ, που τουλάχιστον στην Κρήτη που κινούμαι δεν έχω δει ούτε μια φορά, τι προσφέρει παραπάνω το waze με σχέση το maps; Η καθυστέρηση με σχέση το που είσαι, είναι πάνω κάτω η ίδια και στα δύο. Το ψαχτηρι του maps μου φαίνεται πιο καλό.

Η κατανάλωση νταξ δεν έχει καμία σχέση.

 

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει. Σε μένα τουλάχιστον, έχει τις καλύτερες δρομολογήσεις

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Κατάφερα να ενεργοποιήσω την πλοήγηση στην Κύπρο στο Google maps αλλά τώρα αντιμετωπίζω το πρόβλημα που στις οδηγίες διαβάζει τους δρόμους που είναι στα Έλληνικα γράμμα γράμμα. Καμιά ιδέα;

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πως βαζουμε στο google maps navigation ελληνικα? δεν το ειχα ψαξει τοσα χρονια γιατι τα αγγλικα μυ ειναι κομπλε, αλλα το θελει ο πατερας μου και τα αγγλικα του ειναι περιορισμενα..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το maps βλεπει την γλωσσα της συσκευης. Δεν μπορεις να του βαλεις οτι γλωσσα θες εσυ.

 

Οποτε πρεπει να γυρισετε την συσκευη σε Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό:

http://www.addictivetips.com/mobile/launch-each-app-in-a-different-language-with-localized-apps-android/

για ν' αλλάξεις τη γλώσσα μόνο στο gmaps.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα δοκιμάζω αυτό το καιρό και τα δύο, εκτός από τις ωραίες προσθήκες με τα ατυχήματα, κίνηση κτλ, που τουλάχιστον στην Κρήτη που κινούμαι δεν έχω δει ούτε μια φορά, τι προσφέρει παραπάνω το waze με σχέση το maps; Η καθυστέρηση με σχέση το που είσαι, είναι πάνω κάτω η ίδια και στα δύο. Το ψαχτηρι του maps μου φαίνεται πιο καλό.

Η κατανάλωση νταξ δεν έχει καμία σχέση.

 

Live to ride, ride to live

 

Το Waze στη google ανήκει και τα δεδομένα του χρησιμοποιούνται και στο google maps.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...