Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια...!!!!!!!!!!

 

Το Greek Input Method γράφει κατευθείαν Ελληνικά ή χρειάζεται copy-paste ?

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια...!!!!!!!!!!

 

Το Greek Input Method γράφει κατευθείαν Ελληνικά ή χρειάζεται copy-paste ?

 

Κατευθείαν, πατάς το κουμπί με τη σημαιούλα και αλλάζει το πληκτρολόγιο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τυχεράκια.....τελικά είμαι πολύ τυχερός που σε βρήκα ..... ;-)

 

Θα ψάξω στο Market και αν δεν το βρώ θα σε παρακαλούσα να μου το στείλεις με e-mail......O.K. ?

 

Πάω εδώ και δεν ξέρω τι να κάνω , τι να κατεβάσω ???......το 1ο απο τα Attachments στο τέλος της σελίδας ????.......Help....:confused:

Edited by mcde
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Πάω εδώ και δεν ξέρω τι να κάνω , τι να κατεβάσω ???......το 1ο απο τα Attachments στο τέλος της σελίδας ????.......Help....:confused:

 

Από το τηλέφωνο σου άνοιξε το market και ψάξε για το πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Από το τηλέφωνο σου άνοιξε το market και ψάξε για το πρόγραμμα!

 

Ναι αυτό ακριβώς εννοούσα όταν είπα market, είναι η μαγεία των android :) Δε χρειάζεται να το βρεις από το PC, απλά ψάξε στο market. Άνοιξε την εφαρμογή market στο κινητό σου, βάλε Greek Input Method στο κουτί και πάτα το μεγεθυντικό φακό :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

To τελευταίο firmware που έχει κυκλοφορήσει από τη Samsung της Ρωσίας είναι το I9000XWJG3. Το βρίσκεις εδώ: http://www.samsung-firmwares.com

 

Όσο για τα ελληνικά, πρέπει να προσθέσεις κάτι, δεν γράφει από μόνο του. Προσωπικά προτιμώ το 'Greek Input Method' της Bitquill, το βρίσκεις στο market.

Αν και αν βάλεις το τελευταίο firmware, έχει swype στα ελληνικά :)

 

Αν περάσεις αυτήν την έκδοση, υπάρχουν κανονικά ελληνικά στο πληκτρολόγιο, ακόμη και χωρίς το swype.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδιά ......αλλά το έχω και φορτίζει για 2η φορά και δεν έχουν περάσει ακόμα 6 ώρες !!!!! (ή μήπως δεν πρέπει ? )..........μόλις είναι έτοιμο θα το κατεβάσω από το Market ...........ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας :)
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

2 γρηγορες ερωτησεις:

 

το update.zip το βαζω στην εσωτερικη μνημη (8GB) ή στην sd card (2GB) που εχω; (επειδη τα βλεπει σαν μνημες και τις 2)

 

επίσης τα δεδομενα χανονται σωστα;

 

 

Επίσης αυτός ο οδηγός ειναι σωστος ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 γρηγορες ερωτησεις:

 

το update.zip το βαζω στην εσωτερικη μνημη (8GB) ή στην sd card (2GB) που εχω; (επειδη τα βλεπει σαν μνημες και τις 2)

 

επίσης τα δεδομενα χανονται σωστα;

 

 

Επίσης αυτός ο οδηγός ειναι σωστος ;

 

Το βάζεις στην εσωτερική SD μνήμη, αλλά μπορεί και την εξωτερική να την βλέπει.

 

Όχι φυσικά με το root δεν χάνεις τίποτα από δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου φαινεται ο οδηγος που εδωσα πιο ευκολος με τον odin ειναι σωστος; Να το επιχειρησω;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 γρηγορες ερωτησεις:

 

το update.zip το βαζω στην εσωτερικη μνημη (8GB) ή στην sd card (2GB) που εχω; (επειδη τα βλεπει σαν μνημες και τις 2)

 

επίσης τα δεδομενα χανονται σωστα;

 

 

Επίσης αυτός ο οδηγός ειναι σωστος ;

 

- Το βάζεις στην εσωτερική (8GB). Δε θα δουλέψει στην εξωτερική, είναι πιο "βαθιά", έτσι που έχει κάνει η Samsung to folder structure στο Galaxy. (/sdcard η εσωτερική, /sdcard/sd η εξωτερικη).

 

- Ο οδηγός που βρήκες είναι ο 2ος τρόπος, δεν έχει σχέση με το update.zip. Προσωπικά βρήκα το update.zip πανεύκολο, γρήγορο και ανώδυνο. Οπότε δε μπορώ να σχολιάσω για τον Odin τρόπο.

 

 

Υ.Γ. ΑΝ τελικά χρησιμοποιήσεις το update.zip, κοίτα να είναι 1ΜΒ (ακολουθεί link). Κυκλοφορεί και μια παλίοτερη έκδοση, κάπου στα 600Κ, μη βάλεις αυτήν.

 

http://www.multiupload.com/JHIFK9K80P <--- link για το τελευταίο update.zip για root.

 

O DiMoN έχει φτιάξει έναν ωραίο οδηγό εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3227093#post3227093

 

Να προσθέσω ότι δε χρειάζεται απαραίτητα να χρησιμοποιήσεις το adb για να κάνεις recovery. Τα βήματα, για όποιον ενδιαφέρεται:

(υποθέτω ότι έχουν περαστεί οι drivers και το PC βλέπει κανονικά το κινητό και μπορεις να αντιγράφεις πράγματα πέρα-δώθε)

 

- Συνδέεις το τηλέφωνο στην υπολογιστή, και αντιγράφεις το update.zip στην εσωτερική μνήμη. (χύμα, όχι μέσα σε κάποιο φάκελο).

- Σβήνεις το τηλέφωνο (Power off)

- Χωρίς να το ξεσυνδέσεις απο τον υπολογιστή, πατάς volume up, home (το μεγάλο πλήκτρο που πατιέται στο κέντρο), και το power. Και τα 3 μαζί, και περιμένεις 5-6 δευτερόλεπτα, όπου το τηλέφωνο ξεκινάει σε recovery mode.

- Βγαίνει ένα μικρό μενού στην οθόνη, και μπορείς να δεις τη 2η επιλογή, που λέει apply sdcard: update.zip . Το διαλέγεις με το volume down.

- Πατάς το home. (το κεντρικό).

 

Το τηλέφωνο κάνει μόνο του reboot, και όταν ξαναρχίσει είσαι root. Έτοιμος.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

επειδη κολλησα στο adb κτλ, δε θελω να το χρησιμοποιησω. Εβαλα το update.zip στο sd. Και μετα;

 

EDIT: ΑΚυρο το εκανα!

 

Επρεπε να βγαλω το καλωδιο κ να επιλεξω την επιλογη για debug

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ειχε κανεις πριν HTC HD2? Πως του φανηκε η αλλαγη υπερ και κατα..??

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

ειχε κανεις πριν HTC HD2? Πως του φανηκε η αλλαγη υπερ και κατα..??

 

Το έχω εγώ. HD2 η καλύτερη συσκευή της htc, ποιότητα κατασκευής άριστη, το galaxy φαίνεται παιχνιδάκι μπροστά του, αλλά με ένα λειτουργικό γερασμενο, πεθαμενο, έχουν να βγάλουν εφαρμογή οπωσ ξερεισ εδώ και δυο χρόνια. Η μπαταρία τους είναι στα ίδια επίπεδα. Το hd2 με μαγειρεμενη ρομ (αυτή που φοράς κιεσυ) πετάει δεν κολλάει πουθενά αντίθετα με το galaxy που έχει κάποιο μπουκωμα, lag. Δεν ξέρω αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο. Πάντως αν είναι να επιλέξω δεν θα επερνα κινητό WM, και αργά η γρήγορα όλοι από WM σε Android θα πανε, απλά αν δεν βιαζεσαι περίμενε λίγο ακόμα

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το root με το upgrade, το KIES δεν καταλαβαίνει τη διαφορά. Αλλά η απάντηση είναι όχι, δε μπορείς.

 

Δηλαδή αν περαστεί κάποια από τις rom που κυκλοφορούν, δεν μπορεί μετά να περαστεί η froyo;

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Το έχω εγώ. HD2 η καλύτερη συσκευή της htc, ποιότητα κατασκευής άριστη, το galaxy φαίνεται παιχνιδάκι μπροστά του, αλλά με ένα λειτουργικό γερασμενο, πεθαμενο, έχουν να βγάλουν εφαρμογή οπωσ ξερεισ εδώ και δυο χρόνια. Η μπαταρία τους είναι στα ίδια επίπεδα. Το hd2 με μαγειρεμενη ρομ (αυτή που φοράς κιεσυ) πετάει δεν κολλάει πουθενά αντίθετα με το galaxy που έχει κάποιο μπουκωμα, lag. Δεν ξέρω αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο. Πάντως αν είναι να επιλέξω δεν θα επερνα κινητό WM

θελω να μου πεις τι βρισκεις πιο καλο στο hd2 και τι βρισκεις πιο καλο στο galaxy s

 

το Copilot υποστιριζει το froyo και live update

http://techtacy.blogspot.com/2010/07/copilot-live-update-now-supports-froyo.html

 

ενα πολυ καλο προγραμματακι για να εχεις ολες τις πληροφοριες που θες στο Home Screen (LauncherPRO)

http://techtacy.blogspot.com/2010/07/3-new-killer-features-added-to.html

 

follow me on twitter για να είστε συνέχεια ενήμεροι

Edited by b16b

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις αυτήν την έκδοση, υπάρχουν κανονικά ελληνικά στο πληκτρολόγιο, ακόμη και χωρίς το swype.

Υπαρχει και ελληνικο μενου η μονο αγγλικο και ρωσικο?

Αλλη μια ερωτηση. Αν αναβαθμισω σε αυτο θα μπορω μετα να γυρισω σε ελληνικο(αν ποτε βγαλει) η σε froyo??

Αν καποιος εχει περασει το καινουργιο ας μας πει αν εχει καμια ουσιωδη διαφορα με το παλιο!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν περαστεί κάποια από τις rom που κυκλοφορούν, δεν μπορεί μετά να περαστεί η froyo;

 

Δεν ξέρω. Ότι θα γίνεται κάπως, θα γίνεται σίγουρα. Το θέμα είναι αν θα μπορεί να γίνεται επίσημα ή όχι, μέσω KIES. Αυτή τη στιγμή το KIES upgrade λέει για τα ρώσικα firmwares ότι it "cannot be upgraded". (Εμένα που δεν το έχω flasharei λέει "you have the latest firmware"). Δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό, αλλά αν είναι να περιμένω μόνον ένα μήνα για upgrade, μάλλον μπορώ να το κάνω. Μπορεί όμως και να μην αντέξω και να το flashάρω μπας και φτιάξει το GPS μου :)

Είναι καθαρά προσωπική επιλογή του καθενός, δε νομίζω να έχει καμία σοβαρή επίπτωση, το πολύ-πολύ να χάσεις την εγγύηση της Samsung. Και το froyo σίγουρα θα μπαίνει, αν μη τι άλλο με τον ίδιο τρόπο που μπαίνουν και όλα αυτά τα firmwares. Αλλά για επίσημο upgrade...δεν ξέρω. Μπορεί.

 

Υπαρχει και ελληνικο μενου η μονο αγγλικο και ρωσικο?

Αλλη μια ερωτηση. Αν αναβαθμισω σε αυτο θα μπορω μετα να γυρισω σε ελληνικο(αν ποτε βγαλει) η σε froyo??

Αν καποιος εχει περασει το καινουργιο ας μας πει αν εχει καμια ουσιωδη διαφορα με το παλιο!

 

Υπάρχει και ελληνικό. Το firmware έτσι κι αλλιώς της Samsung είναι, απλά όχι επίσημο. Μην ανησυχείς για τα ελληνικά, έχει. Έχει όλες τις γλώσσες που έχει και το δικό σου, και μάλλον περισσότερες :)

 

Έχουν αναφέρει αύξηση ταχύτητας, καθώς και βελτίωση του άθλιου GPS που έχει το stock JF3 (αν και μάλλον αυτό διαφέρει από φουρνιά σε φουρνιά). Κατά τ'άλλα ο κύριος λόγος που το βάζουν είναι ότι τα μαγειρεμένα ROM π.χ. από τη Modaco βασίζονται στα πιο καινούρια firmwares.

Edited by mcde
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Ότι θα γίνεται κάπως, θα γίνεται σίγουρα. Το θέμα είναι αν θα μπορεί να γίνεται επίσημα ή όχι, μέσω KIES. Αυτή τη στιγμή το KIES upgrade λέει για τα ρώσικα firmwares ότι it "cannot be upgraded". (Εμένα που δεν το έχω flasharei λέει "you have the latest firmware"). Δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό, αλλά αν είναι να περιμένω μόνον ένα μήνα για upgrade, μάλλον μπορώ να το κάνω. Μπορεί όμως και να μην αντέξω και να το flashάρω μπας και φτιάξει το GPS μου :)

Είναι καθαρά προσωπική επιλογή του καθενός, δε νομίζω να έχει καμία σοβαρή επίπτωση, το πολύ-πολύ να χάσεις την εγγύηση της Samsung. Και το froyo σίγουρα θα μπαίνει, αν μη τι άλλο με τον ίδιο τρόπο που μπαίνουν και όλα αυτά τα firmwares. Αλλά για επίσημο upgrade...δεν ξέρω. Μπορεί.

 

Ε ρε γλέντια που έχουν να γίνουν αμα δεν μπαίνει το froyo θα το καταπιώ το κινητό! Εγώ έχω την JF5 και μου βγάζει και εμένα το kies ότι δεν γίνεται upgrade...αλήθεια αν το γυρίσουμε σε JF3 που ήταν η αρχική έκδοση του κινητού το kies θα το αναγνωρίσει και θα πει ότι δεν υπάρχει κάποιο upgrade ή όχι;

Άσχετο :

Κάπου είδα ότι αν ένα κινητό είναι root και του βάλεις άλλο firmware το root το χάνεις;

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παιδιά, όταν πάω να στείλω ένα SMS με το Swype βγαίνει ένα παράθυρο με το εξής μήνυμα: "Προσοχή το μήνυμα μπορεί να είναι κατεστραμμένο στη συσκευή του παραλήπτη. Αλλάξτε τη λειτουργιά εισαγωγής σε αυτόματη"

Αν το στείλω στο παραλήπτη πάει με ερωτηματικά...

Έψαξα στης ρυθμίσεις και δεν βρήκα πουθενά τη λειτουργιά εισαγωγής.

 

Help!

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Την ρομ που αναφέρει στο MoDaCo την έχει κατεβάσει κανείς;

Σκέφτομαι να περάσω αυτήν, από ότι κατάλαβα είναι και rooted...

Αυτό που με μπερδεύει πάντως σε όλους τους οδηγούς που έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι αυτό το ADB...που στο καλό το κατεβάζουμε στο pc ή στο κινητό;

Και αυτά τα scripts που τα βάζουμε; Μέσα από το ADB; Τα έχω μπλέξει...:blink:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πιθανος αγοραστης εδω περα , μπορει καποιος να μου εξηγησει τι συμβαινει και τι στο καλο ειναι το kies και το jf επιπλεον εχει παρατηρησει κανεις πτωση σηματος αν το πιανει με ενα συγκεκριμενο τροπο ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...