Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-cosmote-599-euro-8876/

 

 

Οταν λεει δωρο χαρτες Ελλαδος; Για ποια εφαρμογη;

 

Και επιπλέον αυτό το "επίσημο" firmware εμείς θα το δούμε στο γνωστό site της της samsung για να το περάσουμε;;

 

Εχει αλήθεια περάσει κανείς την JG3;

Σε σχέση με προηγούμενες rom είδε διαφορά;;

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

προγραμματακι για να φτιαξεις μονος σου "live wallpapers"

http://techtacy.blogspot.com/2010/07/build-your-own-live-wallpaper-for-your.html

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενη η τιμή του στην Ελλάδα, όμως εφόσον μπορεί κανείς να το αγοράσει από ηλεκτρονικά καταστήματα φθηνότερα και διατηρώντας παράλληλα την ελληνική γλώσσα, γιατί να το πάρει απ'τον Γερμανό(πέραν των λόγων της επιδότησης κλπ.) ; Έβαλαν βέβαια και τους δωρεάν χάρτες, μπας και χρυσώσουν το χάπι.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χρησιμοποιεί κανένας το beautiful widgets application?

Έχετε καταφέρει να σας ενημερώνει για τον καιρό στην περιοχή που είστε όπως το Sense? Μου έχει κολλήσει στο Paris και ενώ το αλλάζω μένει εκεί :confused:

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χρησιμοποιεί κανένας το beautiful widgets application?

Έχετε καταφέρει να σας ενημερώνει για τον καιρό στην περιοχή που είστε όπως το Sense? Μου έχει κολλήσει στο Paris και ενώ το αλλάζω μένει εκεί :confused:

 

Εγώ το έχω περάσει και ενημερώνει κανονικά...και όχι μόνο..έχω περάσει και το live wallpaper που έχει και ενημερώνεται και αυτό κανονικά..ποιο έχεις βάλει; Εγώ έχω περάσει το πρώτο version (μπλέ).

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω περάσει και ενημερώνει κανονικά...και όχι μόνο..έχω περάσει και το live wallpaper που έχει και ενημερώνεται και αυτό κανονικά..ποιο έχεις βάλει; Εγώ έχω περάσει το πρώτο version (μπλέ).
Έχω περάσει την 2,999 νομίζω είναι η τελευταία..

 

Επίσης κάτι ακόμα.. Τα πλήκτρα αφής ανάβουν??

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την 2,999 νομίζω είναι η τελευταία..

 

Επίσης κάτι ακόμα.. Τα πλήκτρα αφής ανάβουν??

 

Ναι ανάβουν...δοκίμασε αν θες την παλαιότερη έκδοση που έχω και εγώ, δεν θυμάμαι version αλλά το εικονίδιο της εφαρμογής είναι μπλε και το καινούριο που έχεις εσύ πρέπει μάλλον να είναι πορτοκαλί..

Δες εδώ : http://www.androlib.com/r.aspx?r=beautiful+widgets+xda

 

EDIT :

χμμ μου φαίνεται την ίδια έχουμε...άρα δοκίμασε την πορτοκαλί!!

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ναι ανάβουν...δοκίμασε αν θες την παλαιότερη έκδοση που έχω και εγώ, δεν θυμάμαι version αλλά το εικονίδιο της εφαρμογής είναι μπλε και το καινούριο που έχεις εσύ πρέπει μάλλον να είναι πορτοκαλί..

Δες εδώ : http://www.androlib.com/r.aspx?r=beautiful+widgets+xda

 

EDIT :

χμμ μου φαίνεται την ίδια έχουμε...άρα δοκίμασε την πορτοκαλί!!

Ευχαριστώ αλλά... Που είναι το download link? :confused:
http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

αντεχει το κινητο παιδια και στα δυσκολα ριξτε το αφοβα κατω.

 

Edited by geo_1983petra
Link to comment
Share on other sites

αντεχει το κινητο παιδια και στα δυσκολα ριξτε το αφοβα κατω.

 

 

Από το ύψος της τσέπης μου έχει πέσει κι εμένα 3 φορές...χωρίς κανένα πρόβλημα...:)

Link to comment
Share on other sites

Από το ύψος της τσέπης μου έχει πέσει κι εμένα 3 φορές...χωρίς κανένα πρόβλημα...:)

 

βαλε μια θηκη κριμα ειναι το τηλ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά... Που είναι το download link? :confused:

 

Το πορτοκαλί το πληρώνεις από ότι είδα οπότε και δεν μπορούμε να το κατεβάσουμε από το market...δοκίμασε όμως να κατεβάσεις το μπλε version από το market αν δεν το έχεις κάνει ήδη γιατί εγώ από εκεί το κατέβασα και δεν έχω πρόβλημα...

Επίσης αν δεν το έχεις κάνει κατέβασε το barcode, εφαρμογή από market διαβάζει τον κωδικό της εφαρμογής που θέλεις (δες για παράδειγμα δεξια στο λινκ που σου έστειλα) και σε πάει κατευθείαν στην εφαρμογή στο market..πολύ καλό και βολικό...

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω διαφορα ανησυχητικά για το gps του κινητού, και μετα την εμπειρία του Ομνια ΙΙ τείνω να τα πιστέψω. Κανενα review του δέκτη gps ποιό καλό παιδί θα μας κάνει; :O
Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλί το πληρώνεις από ότι είδα οπότε και δεν μπορούμε να το κατεβάσουμε από το market...δοκίμασε όμως να κατεβάσεις το μπλε version από το market αν δεν το έχεις κάνει ήδη γιατί εγώ από εκεί το κατέβασα και δεν έχω πρόβλημα...

Επίσης αν δεν το έχεις κάνει κατέβασε το barcode, εφαρμογή από market διαβάζει τον κωδικό της εφαρμογής που θέλεις (δες για παράδειγμα δεξια στο λινκ που σου έστειλα) και σε πάει κατευθείαν στην εφαρμογή στο market..πολύ καλό και βολικό...

 

Δεν μου το βγάζει το Μάρκετ έχω δοκιμάσει και με το barcode scaner αλλά και χειροκίνητα :mad:

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως :)

 

Διαβάζω διαφορα ανησυχητικά για το gps του κινητού, και μετα την εμπειρία του Ομνια ΙΙ τείνω να τα πιστέψω. Κανενα review του δέκτη gps ποιό καλό παιδί θα μας κάνει; :O

 

Καλό διάβασμα:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=717120

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=722476

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

 

ναι ρε μαν, αυτά τα ξέρω (δηλαδή το ένα, το άλλο το είδα τώρα) αλλά αναρωτιόμουν αν είναι τόσο χάλια το gps όσο φαίνεται στα φορουμ, και αναωρτιόμουν αν κάποιος το έχει δοκιμάσει αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα εγω. Το δοκιμασα με 2 προγραμματα. Το ενα ειναι για να κανεις track μια διαδρομη και να σου πει στατιστικα μετα και η αλλη ειναι το navigon.

 

Στην πρωτη εφαρμογη την δοκιμασα 2 φορες γιατι την πρωτη στην μεση της διαδρομης μου εδειχνε λαθος το που ειμαι. Την αλλη φορα ολα καλα.

 

Στο navigon κανενα προβλημα απολυτως.

 

Βεβαια την συσκευη την εχω στο αμαξι μεσα σε θηκη, μεσα σε τσαντακι, στην θεση του χειροφρενου κοντα. Ισως για αυτο την πρωτη φορα η μιση διαδρομη βγηκε ψιλο λαθος...

 

Κατα τα αλλα οσες φορες δοκιμασα σε εξωτερικο χωρο να βλεπει ουρανο, μεσα σε δευτερολεπτα βρηκε θεση και δορυφορους...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλησπερα :)

 

Μετα απο αναγνωση 60 % σιγουρης τιμης για το μηλο που εμεινα με ανοιχτο το στομα και μιας και βιαστηκα και πουλησα το desire ψαχνω για εναλακτικες λυσεις ηδη εχω διαβασει τις περισσοτερες σελιδες αλλα εχω καποιες ερωτησουλες :p

 

 

1) Η αποδοση σε μουσικα κομματια πως ειναι ? το ηχειο καλο δυνατο ? η ακουστικη αμα συνδεσεις αξιοπρεποι ακουστικα ? τα κομματια μεσα απο τα ακουστικα ακουγονται καλα ? equalizer υπαρχει η εστω καποιο bass ? 3.5 χιλιοστων θυρα φανταζομαι οτι εχει εννοουνται αυτα :p

 

2) Η καμερα ειναι καλη , η διαδικασία λήψης γρηγορη ? απο τι θυμαμαι δεν εχει εξωτερικο κουμπακι ετσι δεν ειναι ? Το βιντεο ειναι οντως τοσο καλο ?

 

3) Ταινιες εχει δοκιμασει κανεις να παιξει ? αν ναι πως ηταν καλες ?

 

4) Η ενσωματωμένη μνημη του τηλεφώνου ειναι οντως 8gb ? και το τηλέφωνο τα βλεπει κανονικα ?

 

5) απο πλευρας ταχύτητας να φανταστω αστραπιαίες αντιδράσεις ετσι ? ( πρωην κατοχος desire )

 

6) Αποσπωμενη μνημη μεχρι ποσα gb παιρνει ?

 

7) Το touchwiz πως ειναι ? βολευει ? μιας και εχω καλομάθει απο το sense βλεπεται

 

8) Τα κουμπια πως ειναι σε αποκριση ? Απο τι ειδα ειναι touch ετσι ? Εχουν μηπως τα ιδια προβλήματα με του n1 ? οσον αφορα αποκριση ?

 

9) Και τελικα η κατασκευη του ειναι καλη η κακη ? αν και εχω διαβασει διθυραμβικές απόψεις σε προηγουμενες σελιδες

 

Αυτα τα ολιγα θα επανέλθω με αλλες ερωτησεις ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

edit

 

10) Απο που συστηνεται να το αγορασω ?

Edited by Spireto_2158

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω διαφορα ανησυχητικά για το gps του κινητού, και μετα την εμπειρία του Ομνια ΙΙ τείνω να τα πιστέψω. Κανενα review του δέκτη gps ποιό καλό παιδί θα μας κάνει; :O

 

Τα νέα είναι και καλά και κακά... το GPS είναι ελαφρώς προβληματικό (τα κακά νέα), αλλά όλα δείχνουν ότι διορθώνεται με firmware upgrade... που για την ώρα δεν έχει γίνει. Αν και κάποιοι παρατήρησαν βελτίωση όταν έβαλαν τα leaked firmwares από τη Ρωσία στο samsung-firmwares.com . Ο φίλος πιό πάνω είπε ότι κάνει γρήγορα fix, και ότι οδήγησε και ήταν οκ μια φορά και όχι την άλλη. Είναι αλήθεια, βρίσκει σχεδόν αμέσως δορυφόρους, το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν κλειδώνει. Αν κατεβάσετε το προγραμματάκι GPS Test (τζάμπα από το market) θα καταλάβετε τί εννοώ. Με τίποτα δεν χρησιμοποιεί πάνω απο 8 δορυφόρους, και όταν το σήμα κάποιου πέσει κάτω από 22, τον χάνει. Αυτό έχει επίπτωση στην ακρίβεια, ειδικά αν δεν πας γρήγορα. Δοκίμασα να περπατήσω λίγο χρησιμοποιώντας το sygic, που στα προηγούμενα nokia μου δούλευε μια χαρά, και ενώ έπιασε σήμα απίστευτα γρήγορα, σε λίγο το έχανε, μετά το ξανάπιανε, το ξανάχανε, κτλ. Και όχι δεν είχα ουρανοξύστες γύρω-γύρω ή κάτι τέτοιο.

Άλλοι έχουν δοκιμάσει με το mytracks ή κάποιο αντίστοιχο και λένε τα ίδια. Το θέμα είναι ότι αν τρέχεις με το αμάξι, ειδικά με πρόγραμμα που "κλειδώνει" στο δρόμο όπως τα περισσότερα προγράμματα πλοήγησης, μπορεί και να μην το παρατηρήσεις με τη μία, γιατί τους ξαναβρίσκει τους δορυφόρους. Δοκίμασε όμως περπατώντας και θα δεις...

Το καλό είναι ότι μάλλον δε φταίει το τσιπάκι, αλλά ο τρόπος που το λειτουργικό το αντιμετωπίζει... ελπίζω η Samsung να το διορθώσει αυτό, γιατί κατά τ'άλλα το τηλέφωνο τα σπάει!!

 

Υ.Γ. Επαναλαμβάνω ότι οι δοκιμές μου έγιναν με το αρχικό firmware, το XXJF3 που έρχεται με το κινητό.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο πρόβλημα που ευτυχώς διορθώνεται πολύ γρήγορα και οριστικά, είναι το γυροσκόπιο, που είναι λάθος. Για κάποιο λόγο, ίσως το εργοστάσιο στην Κορέα είναι σε βουνό δεν ξέρω, έχει από τη μάνα του μια κλίση, αν το βάλεις οριζόντια νομίζει πως γέρνει.

Το αποτέλεσμα φαίνεται πεντακάθαρα στο Layar, όπου αν δεις τον ορίζοντα, νομίζεις ότι είσαι σε ανηφόρα, και πρέπει να στρίβεις λίγο το χέρι σου για να ισιώσει....

 

Αυτό το "ατύχημα" ευτυχώς διορθώνεται, αλλά θέλει root. Τώρα πάντως το κινητάκι μου δε "γέρνει.." :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οπα της τι εννοεις οτι γερνει ? δηλαδη ? και η διορθωση του γινεται ευκολα ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλησπερα :)

 

Καλησπέρα :)

 

1) Η αποδοση σε μουσικα κομματια πως ειναι ? το ηχειο καλο δυνατο ? η ακουστικη αμα συνδεσεις αξιοπρεποι ακουστικα ? τα κομματια μεσα απο τα ακουστικα ακουγονται καλα ? equalizer υπαρχει η εστω καποιο bass ? 3.5 χιλιοστων θυρα φανταζομαι οτι εχει εννοουνται αυτα :p

 

Απίστευτη απόδοση τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Και ναι τα έχει όλα αυτά που λες. Αν και το ηχείο ηχειάκι κινητού είναι, τί ακριβώς περιμένεις; :)

 

2) Η καμερα ειναι καλη , η διαδικασία λήψης γρηγορη ? απο τι θυμαμαι δεν εχει εξωτερικο κουμπακι ετσι δεν ειναι ? Το βιντεο ειναι οντως τοσο καλο ?

Και πάλι μια χαρά παίρνει, και σε low light το βρήκα μια χαρά, δυστυχώς δεν έχει φλας. HD video δεν έχω πάρει ακόμα οπότε δε μπορώ να σχολιάσω.

 

3) Ταινιες εχει δοκιμασει κανεις να παιξει ? αν ναι πως ηταν καλες ?

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ.

 

4) Η ενσωματωμένη μνημη του τηλεφώνου ειναι οντως 8gb ? και το τηλέφωνο τα βλεπει κανονικα ?

Έχουν βγεί 2 εκδόσεις, μια 8 και μια 16, αν και περισσότερο κυκλοφορεί η 8, την 16 την έχουν για την ώρα αποκλειστικά κάποια δίκτυα στο εξωτερικό (στην Αγγλία π.χ. μόνο η vodafone). Αλλά τη βλέπει κανονικότατα, και αν βάλεις και μια microsd είσαι μια χαρά.

 

5) απο πλευρας ταχύτητας να φανταστω αστραπιαίες αντιδράσεις ετσι ? ( πρωην κατοχος desire )

Πολύ γρήγορο ναι. Αλλά μην περιμένεις χάσμα τεράστιο από το desire.

 

6) Αποσπωμενη μνημη μεχρι ποσα gb παιρνει ?

32gb. (Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ούτως ή άλλως)

 

7) Το touchwiz πως ειναι ? βολευει ? μιας και εχω καλομάθει απο το sense βλεπεται

Εγώ που δεν είχα μάθει το sense, μ'αρέσει. Αλλά αν σου κάτσει στο λαιμό, μπορείς να βάλεις από πάνω του καποιόν άλλον launcher, π.χ τον "launcher pro", που στο κάνει πάλι να θυμίζει sense.

 

8) Τα κουμπια πως ειναι σε αποκριση ? Απο τι ειδα ειναι touch ετσι ? Εχουν μηπως τα ιδια προβλήματα με του n1 ? οσον αφορα αποκριση ?

Γενικά το έχω βρει άψογο σε οτιδήποτε αφορά αφή. Ίσα που το χαιδεύω και η απόκριση είναι τέλεια...

 

9) Και τελικα η κατασκευη του ειναι καλη η κακη ? αν και εχω διαβασει διθυραμβικές απόψεις σε προηγουμενες σελιδες

Μια χαρά είναι. Το μόνο πρόβλημα που έχουν όλοι είναι το πλαστικό πίσω κάλυμα, στο οποίο οκ θα μπορούσαν να είχαν κάνει καλύτερη δουλειά, αλλά το βρήκα πολύ γερό και προσωπικά μ'αρέσει. Αυτά βέβαια είναι γούστα. Ας πούμε το Nokia Ν97 που είχα πριν και που ήταν όταν βγήκε η "ναυαρχίδα" τους, είχε τρισχειρότερο πίσω κάλυμα...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ταρααααααάν....

 

Σε 15 ημέρες έχουμε FroYo..~~~~~~~~

 

http://www.samsunghub.com/2010/07/12...-early-august/

 

Επίσης ένα tip που διάβασα xda-developers.

 

Αν κάνετε slide το status bar αριστερά - δεξία αλλάζει το brightness..

 

 

Αυτό το κινητό γίνεται όλο και καλύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

 

Ρυθμίσεις για το 3G της cosmote που μπορούμε να βρούμε?

 

(Γ@μ@τος ο γαλαξίας:lol::D )

 

Βρήκα αυτό στη σελίδα τους:

 

¨Ποιες ρυθμίσεις χρειάζονται για σύνδεση στο δίκτυο COSMOTE;

 

Το λογισμικό COSMOTE Internet On The Go Connect έχει προεγκατεστημένες όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις ώστε ο χρήστης να συνδέεται στο δίκτυο COSMOTE και κατ’ επέκταση στο Internet με ένα μόνο κλικ!

 

Ωστόσο, αν έχετε άλλο λογισμικό διαχείρισης πρέπει να γνωρίζετε ότι:

 

* APN (Access Point Name): internet

* «Kλήση» γίνεται με το αλφαριθμητικό: *99#

 

Και λέει για MMS πρέπει να κάνεις αίτηση, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...