Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια πιθανος αγοραστης εδω περα , μπορει καποιος να μου εξηγησει τι συμβαινει και τι στο καλο ειναι το kies και το jf επιπλεον εχει παρατηρησει κανεις πτωση σηματος αν το πιανει με ενα συγκεκριμενο τροπο ?

 

Χααχαχαχα, γέλασα λίγο με το post.. καλοπροαίρετα πάντα :D

 

Δεν είναι Apple forum εδώ, πιάσε το κινητό όπως θέλεις, δεν είναι iPhone. Όχι δεν χάνουμε σήμα όπως και να το πιάνουμε.

 

Το kies είναι ένα πρόγραμμα της Samsung για να συνδέεται το κινητό με τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι εξελίξεις είναι πολύ γρήγορες...πάμε στα νέα:

 

Πολλές custom ROM κυκλοφορούν. Μια με JIT, άλλες με τροποποιημένα kernels... Γενικά έχει πολύ μα πολύ μέλλον αυτό το κινητό.

 

Επίσης νέο "επίσημο" firmware από Samsung

 

New European FW - I9000XWJG5 (taken from 4PDA.ru forum )

http://narod.ru/disk/22735908000/I9000XWJG5.7z.html

Changelog

- improved energy management in suspend mode

- updated YouTube, Google Maps

- Change Low-memory Killer Thread

- many minor fixes

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παιδιά, όταν πάω να στείλω ένα SMS με το Swype βγαίνει ένα παράθυρο με το εξής μήνυμα: "Προσοχή το μήνυμα μπορεί να είναι κατεστραμμένο στη συσκευή του παραλήπτη. Αλλάξτε τη λειτουργιά εισαγωγής σε αυτόματη"

Αν το στείλω στο παραλήπτη πάει με ερωτηματικά...

Έψαξα στης ρυθμίσεις και δεν βρήκα πουθενά τη λειτουργιά εισαγωγής.

 

Help!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3242239#post3242239

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Οι εξελίξεις είναι πολύ γρήγορες...πάμε στα νέα:

 

Πολλές custom ROM κυκλοφορούν. Μια με JIT, άλλες με τροποποιημένα kernels... Γενικά έχει πολύ μα πολύ μέλλον αυτό το κινητό.

 

Επίσης νέο "επίσημο" firmware από Samsung

 

New European FW - I9000XWJG5 (taken from 4PDA.ru forum )

http://narod.ru/disk/22735908000/I9000XWJG5.7z.html

Changelog

- improved energy management in suspend mode

- updated YouTube, Google Maps

- Change Low-memory Killer Thread

- many minor fixes

 

Όλα καλά, επίσημο firmware χωρίς εισαγωγικά δεν βλέπω όμως και επιπλέον ελληνική έκδοση...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Χααχαχαχα, γέλασα λίγο με το post.. καλοπροαίρετα πάντα :D

 

Δεν είναι Apple forum εδώ, πιάσε το κινητό όπως θέλεις, δεν είναι iPhone. Όχι δεν χάνουμε σήμα όπως και να το πιάνουμε.

 

Το kies είναι ένα πρόγραμμα της Samsung για να συνδέεται το κινητό με τον υπολογιστή.

Χαχα μην με παρεξηγεις απλα ειδα ενα βιντεακι στο youtube για αυτο φοβηθηκα , για την ακριβεια αυτο το βιντεο

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, επίσημο firmware χωρίς εισαγωγικά δεν βλέπω όμως και επιπλέον ελληνική έκδοση...

 

Είναι ελληνική έκδοση το παραπάνω firmware. (Ελληνικό μενού έχει, ελληνικό πληκτρολόγιο έχει, ελληνικό swype έχει). Τι του λείπει από ελληνικά?

 

Επίσημο είναι με την έννοια ότι έρχεται από την Samsung, τα εισαγωγικά είναι γιατί δεν το δίνει μέσω Kies..

Link to comment
Share on other sites

Είναι ελληνική έκδοση το παραπάνω firmware. (Ελληνικό μενού έχει, ελληνικό πληκτρολόγιο έχει, ελληνικό swype έχει). Τι του λείπει από ελληνικά?

 

Επίσημο είναι με την έννοια ότι έρχεται από την Samsung, τα εισαγωγικά είναι γιατί δεν το δίνει μέσω Kies..

 

και γιατί δεν τη δίνει μέσω kies αφού είναι επίσημη και released; μάλλον για beta πρόκειται, όπως αυτές που δίνει για το Omnia 2.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ελληνική έκδοση το παραπάνω firmware. (Ελληνικό μενού έχει, ελληνικό πληκτρολόγιο έχει, ελληνικό swype έχει). Τι του λείπει από ελληνικά?

 

Επίσημο είναι με την έννοια ότι έρχεται από την Samsung, τα εισαγωγικά είναι γιατί δεν το δίνει μέσω Kies..

 

Το επίσημο χωρίς εισαγωγικά για εμένα σημαίνει ελληνική καθαρά έκδοση και όχι ρώσικη και ναι να το δίνει μέσω kies εκτός και αν στο android τα firmwares δίνονται με αυτό τον τρόπο δεν γνωρίζω...στο symbian για παράδειγμα η samsung δίνει ξεκάθαρα ελληνικό firmware για κάποια κινητά της που το παίρνεις από το pc suite (αντίστοιχο kies του symbian)

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο χωρίς εισαγωγικά για εμένα σημαίνει ελληνική καθαρά έκδοση και όχι ρώσικη και ναι να το δίνει μέσω kies εκτός και αν στο android τα firmwares δίνονται με αυτό τον τρόπο δεν γνωρίζω...στο symbian για παράδειγμα η samsung δίνει ξεκάθαρα ελληνικό firmware για κάποια κινητά της που το παίρνεις από το pc suite (αντίστοιχο kies του symbian)

 

Δεν ξέρω τι σημαίνει ξεκάθαρα ελληνικό firmware... Αυτά είναι κάτι σαν night builds..Όταν λες ξεκάθαρα απλά να μην φαίνονται οι άλλες γλώσσες σαν επιλογές, όχι δεν έχει κάτι τέτοιο ακόμα. Μπορείς να επιλέξεις όποια γλώσσα θες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι σημαίνει ξεκάθαρα ελληνικό firmware... Αυτά είναι κάτι σαν night builds..Όταν λες ξεκάθαρα απλά να μην φαίνονται οι άλλες γλώσσες σαν επιλογές, όχι δεν έχει κάτι τέτοιο ακόμα. Μπορείς να επιλέξεις όποια γλώσσα θες.

 

Ναι κάτι τέτοιο εννοώ όπως και να μην έχω κάτι κοτσονάτες εφαρμογές στα ρώσικα που για να τις βγάλω πρέπει να έχω κάνει root το τηλέφωνο...πάντως λέω και εγώ να την δοκιμάσω αυτή την τελευταία γιατί από root δεν με βλέπω να κατέχω πράμα..:(

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

OK ας πούμε ότι οι ελληνικοί σερβερς δεν βλέπουν την αναβάθμιση μέσω κιες γιατί το κινητό δεν υπάρχει ακόμη επίσημα ελλάδα. Οι Γερμανοί και οι Αγγλοί που το έχουν επίσημα και έχουν ξεσκιστεί να το αγοράζουν από που σκ@τα αναβαθμίζουν; και αυτοί από ρώσικα site;
Link to comment
Share on other sites

OK ας πούμε ότι οι ελληνικοί σερβερς δεν βλέπουν την αναβάθμιση μέσω κιες γιατί το κινητό δεν υπάρχει ακόμη επίσημα ελλάδα. Οι Γερμανοί και οι Αγγλοί που το έχουν επίσημα και έχουν ξεσκιστεί να το αγοράζουν από που σκ@τα αναβαθμίζουν; και αυτοί από ρώσικα site;

 

Και επιπλέον από τα λίγα που έχω καταλάβει μέχρι τώρα νομίζω ότι όσοι φλασάραμε κάποιο firmware στο κινητό, πλέον δεν βλέπω να λειτουργεί το kies για εμάς σε περίπτωση μιας τυχόν πραγματικής επίσημης αναβάθμισης και ίσως ακόμα και το froyo να πρέπει να το περάσουμε εκτός kies...

Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι ένας λόγος που είναι απαραίτητη η επίσημη έκδοση firmware για την Ελλάδα είναι και το paid market που με τις εκδόσεις που κυκλοφορούν το κινητό πρέπει να γίνει root για να το ανοίξεις ....:(

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον από τα λίγα που έχω καταλάβει μέχρι τώρα νομίζω ότι όσοι φλασάραμε κάποιο firmware στο κινητό, πλέον δεν βλέπω να λειτουργεί το kies για εμάς σε περίπτωση μιας τυχόν πραγματικής επίσημης αναβάθμισης και ίσως ακόμα και το froyo να πρέπει να το περάσουμε εκτός kies...

Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι ένας λόγος που είναι απαραίτητη η επίσημη έκδοση firmware για την Ελλάδα είναι και το paid market που με τις εκδόσεις που κυκλοφορούν το κινητό πρέπει να γίνει root για να το ανοίξεις ....:(

 

Το paid market για την ελλάδα, κι επίσημη έκδοση να έχεις και ανεπίσημη να έχεις, θέλει root.

Link to comment
Share on other sites

αν κρίνω από το ομνια 2 πάντως, η σχέση κιες - τηλέφωνο ήταν τραγική. Αλλοι αναβάθμιζαν με τη μία, άλλοι έπρεπε πρώτα να επιλέξουν σουηδία κατά την εγκατάσταση και μετά έβλεπε την αναβάθμιση, άλλοι έπρεπε να έχουν το PC Studio, άλλοι δεν έπρεπε να το έχουν, γενικά ένα μπάχαλο...Οπότε αν δεν σου βγάζει την αναβάθμιση δεν είναι 100% σίγουρο ότι είναι επειδή φλάσαρες, τα κάνει αυτά η σαμμυ.
Link to comment
Share on other sites

Το paid market για την ελλάδα, κι επίσημη έκδοση να έχεις και ανεπίσημη να έχεις, θέλει root.

 

Τότε σε αυτή την περίπτωση τι φοβούνται δηλαδή; Μήπως ότι εδώ στο Ellada θα τους κλέψουμε και δεν το ανοίγουν και για εμάς....:(

Οι άλλες χώρες γιατί το έχουν ανοιχτό δηλαδή;

ΑΑΑχ δεν το γλυτώνω το root με τίποτα... Αν έχω κάνει root και βάλω μετά νέο firmware πρέπει να ξανακάνω root;:O

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου, αγορασμένο από το amazon.de και με μαμά εκδόσεις ...

 

PDA FW: I9000XXJF3

PHONE FW: I9000XXJF3

CSC FW: I9000XΑJF3

 

... εμφανίζει στο kies FW update "cannot be updated" ... αντίστοιχο μήνυμα βγάζει και σε γερμανικό περιβάλλον Kies με ip διεύθυνση υπολογιστή από γερμανικό ISP.

 

Συνεπώς το "cannot be updated" πιθανότατα είναι ο ανεγκέφαλος τρόπος των κορεατών να δηλώσουν ότι δεν υπάρχει επισήμως διαθέσιμη νεώτερη έκδοση FW.

 

Τώρα για το samsung-firmware, άν κάποιος θέλει να απαλλαγεί από το ενδεχόμενο εγκατάστασης ρώσικων εφαρμογών κτλ δεν έχει πάρα να κατεβάσει το .rar της έκδοσης FW που θέλει να εγκαταστήσει, να το αποσυμπιέσει και στην συνέχεια να ελέγξει τα Letter Codes της σχετικής ονοματολογίας των bin αρχείων βάσει του http://samsung-firmware.webs.com/samsunglettercode.htm

 

Ετσι πχ θα δεί ότι στο I9000XWJG5 περιέχονται τα ...

 

CODE_I9000XWJG5

CSC_I9000OXXJG4

MODEM_I9000XXJG1

 

... δηλαδή υπάρχουν εκδόσεις για την γεωγραφική περιοχή "XX" (Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom) που αντιστοιχούν σε γλωσσικές ρυθμίσεις "de,en,es,fr,hu,it,nl,pt (cs,da,el,fi,no,pl,sl,sv,tr)" καθώς και για την γλωσικη περιοχή "ΧW" που αντιστοιχεί στις γλώσσες "de,en,es,fr,it,pt,tr(pl)" συνεπώς στο συγκεκριμένο FW ΔΕΝ θα πρέπει να περιέχονται ρώσικες εφαρμογές εκτός και άν κάποιος στόκος ονόμασε εσφαλμένα τα σχετικά αρχεία ...

 

Προσωπικά πάντως είμαι πολύ επιφυλακτικός με την εγκατάσταση αυτών των firmware για τους ακόλουθους λόγους:

 

1. Πρόκειται στην καλύτερη περίπτωση για Samsung-Internal Controlled Releases ή untested Betas τα οποία δεν προορίζονται για ευρείας κλίμακας κυκλοφορία συνεπώς δεν έχουν περάσει την διαδικασία ποιοτικού ελέγχου της Samsung.

 

2. Δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος για το τί άλλο φορτώνουν στο κινητό του πέρα από τον επίσημο κώδικα της Samsung (πχ τρελλούς auto-dialers, keystroke-loggers, password-grabbers ή ότι άλλο θέλησε ο αρπάχτρας ρώσος να τους προσθέσει).

 

3. Οδηγούν σε mismatched εκδόσεις PDA/PHONE/CSC με απρόβλεπτα αποτελέσματα.

 

4. Οδηγούν σε άμεση ακυρότητα της Pan-European Samsung εγγύησης.

 

Προσωπικά θα περιμένω 1 ακόμα μήνα για το πρώτο επίσημο Kies FW update και τότε θα αποφασίσω τι θα βάλω τελικά ...

Edited by garftech
Link to comment
Share on other sites

Οδηγούν σε άμεση ακυρότητα της Pan-European Samsung εγγύησης.

 

έτσι κι αλλιώς η Samsung Ελλάς αρνείται να δώσει ξεκάθαρη απάντηση πάνω σε αυτό το θέμα ;):X

 

Προσωπικά θα περιμένω 1 ακόμα μήνα για το πρώτο επίσημο Kies FW update και τότε θα αποφασίσω τι θα βάλω τελικά ...

 

κι εμένα αυτό μου φαίνεται καλή ιδέα, αν και δεν έχω ακόμη το κινητό, και ελπίζω η αναβάθμιση μέσω κιες να μην θυμίζει τις περιπέτειες του Ο2.

Link to comment
Share on other sites

έτσι κι αλλιώς η Samsung Ελλάς αρνείται να δώσει ξεκάθαρη απάντηση πάνω σε αυτό το θέμα ;):X

 

Κοίτα άν πάει κανείς το κινητό με μηχανικό πρόβλημα στην Samsung (πχ με δυσλειτουργία στο on-off πλήκτρο) το οποίο αφενός δεν οφείλεται σε κακή χρήση και αφετέρου είναι παντελώς άσχετο με το λογισμικό τότε προφανώς η εγγύηση θα ισχύσει - ότι FW και άν φοράει.

 

Όμως σε περίπτωση πχ που το τηλέφωνο μουλαρώσει λίγες μέρες μετά από κάποιο μη επίσημο FW update δεν υπάρχει πιθανότητα να καλύψουν τα κόστη στα πλαίσια της εγγύησης (εφόσον ο τεχνικός κάνει την δουλειά του σωστά βέβαια) ...

Link to comment
Share on other sites

Περναω σε λιγο το I9000XWJG5 και γραφω εντυπωσεις.

 

EDIT: Τελικα το καινουργιο firmware εχει ελληνικά;

 

Γιατι δεν γραφει κατι τετοιο... νομιζω, ας με διορθωσει καποιος εαν ξερει

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα άν πάει κανείς το κινητό με μηχανικό πρόβλημα στην Samsung (πχ με δυσλειτουργία στο on-off πλήκτρο) το οποίο αφενός δεν οφείλεται σε κακή χρήση και αφετέρου είναι παντελώς άσχετο με το λογισμικό τότε προφανώς η εγγύηση θα ισχύσει - ότι FW και άν φοράει.

 

Όμως σε περίπτωση πχ που το τηλέφωνο μουλαρώσει λίγες μέρες μετά από κάποιο μη επίσημο FW update δεν υπάρχει πιθανότητα να καλύψουν τα κόστη στα πλαίσια της εγγύησης (εφόσον ο τεχνικός κάνει την δουλειά του σωστά βέβαια) ...

 

Aπολυτως λογικο αυτο που λες. Αν ομως ισχυει στην πολιτικη της samsung ο,τι και στην HTC (πιθανοτατα) τοτε δεν γινεται αυτο που λες. Και να πεταχτει καποια στιγμη καποιο κουμπι ή να μην λειτουργει το μικροφωνο και εσυ δεν εχεις επισημη ΡΟΜ, τοτε απλως πληρωνεις. Στην htc τουλαχιστον και στον τομεα των winmo που γνωριζω.

 

Γενικα ρε παιδια, επειδη με βλεπω να το παιρνω πιθανοτατα (θελω να το δοκιμασω live πρωτα), ολες αυτες οι ενεργειες root, custom firmwares (υποθετω αναλογο της custom rom?) ειναι αναστρεψιμες? Ιδιαιτερα αν δεν ισχυει αυτο που ειπε ο φιλος.

Αν και με βλεπω να μενω στα official πραγματα αν το παρω τελικα καθως εχω κουραστει με τα flashαρισματα... :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Περναω σε λιγο το I9000XWJG5 και γραφω εντυπωσεις.

 

EDIT: Τελικα το καινουργιο firmware εχει ελληνικά;

 

Γιατι δεν γραφει κατι τετοιο... νομιζω, ας με διορθωσει καποιος εαν ξερει

 

Το έβαλες;;;;:)

 

4. Κάντε το unzip σ' ένα φάκελο και ανοίξτε σε CMD τον φάκελο.

5. Στο Samsung κάντε Settings -> Applications -> Development -> USB debugging

6. Γράψτε adb-windows.exe reboot recovery

 

Ρε παιδιά όταν λέει ανοίξτε σε CMD τον φάκελλο στο βήμα 4 τι εννοεί; Πως το κάνουμε αυτό;

Και στο βήμα 6 που λέει γράψτε ....που να γράψουμε;

Βοηθάτε γιατί χανόμαστε :cry::cry:

Edited by mcde
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

4. Κάντε το unzip σ' ένα φάκελο και ανοίξτε σε CMD τον φάκελο.

5. Στο Samsung κάντε Settings -> Applications -> Development -> USB debugging

6. Γράψτε adb-windows.exe reboot recovery

 

Ρε παιδιά όταν λέει ανοίξτε σε CMD τον φάκελλο στο βήμα 4 τι εννοεί; Πως το κάνουμε αυτό;

Και στο βήμα 6 που λέει γράψτε ....που να γράψουμε;

Βοηθάτε γιατί χανόμαστε :cry::cry:

 

Στα windows xp Start -> run -> cmd -> Πάτα enter

Στα vista/7 Start-> cmd -> Πάτα enter

 

http://www.computerhope.com/issues/chdos.htm

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...