Jump to content

[Επίσημο] HTC Legend


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 981
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Μετά από 2 μήνες στην 2.1 και άλλες 2 εβδομάδες στη 2.2 έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

1) Η 2.2 είναι το ίδιο γρήγορη με την 2.1.

2) Μεγάλες βελτιώσεις είναι: τα live wallpapers (eye candy :) ) , τις πολλαπλάσιες εφαρμογές που μπορείς πλέον να εγκαταστήσεις (αφού μεταφέρονται στην sd) και την ισχύ του wifi που αυξήθηκε θεαματικά. Νομίζω πως υπάρχει και βελτίωση στο frame rate των παιχνιδιών, αλλά δεν είχα λογισμικό να κάνω μετρήσεις οπότε στηρίζομαι μόνο στο μάτι μου :rolleyes:

3) Αρνητικό είναι πως πλέον η μπαταρία χάνει ένα 10-15 % (ίσως και περισσότερο) σε σχέση με πριν (και βέβαια σε αντίστοιχη χρήση), η διαχείριση της μνήμης είναι κάπως "μυστήρια" (όπως είπαν και πολλά παιδιά οι task killers έχουν μικρότερη έως μηδαμινή χρησιμότητα πλέον) και πως δεν κουμπώνει το ίδιο καλά το htc sense με την 2.2 σε σχέση με πριν. Τουλάχιστον δύο φορές μου έκανε restart, αρκετές φορές εξαφανίστηκαν τα δεδομένα του καιρού και χρειάστηκε να κάνω επανεκκίνηση στο widget και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες.

 

Οπωσδήποτε νομίζω πως το android είναι σε καλό δρόμο, αλλά θέλει ακόμα δρόμο μέχρι να γίνει το απόλυτα σταθερό λειτουργικό που χρειάζομαι σε καθημερινή βάση. Σίγουρα σε γενικές γραμμές έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, αλλά ώρες ώρες μου λείπουν πράγματα όπως: το πολύ πιο επαγγελματικό ημερολόγιο των symbian , η καλύτερη διαχείριση ενέργειας, τα χρονικά ρυθμιζόμενα profiles και άλλα :worry:

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στα δίκτυα Wi-Fi .

Και στα free και με password μπαίνει κανονικά με την πρώτη !

 

Με αρκετά mails , πολύ Wi-Fi , λίγα τηλεφωνήματα μου κρατά σχεδόν 48 ώρες !

Εννοείτε πως μέσα έχω 2,2 .

 

Ναι σιγά!!!!

Δεν θέλω να ειρωνευτώ αλλά εάν τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά...με το ζόρι 2-3 ώρες....οχι 48!!!!!

Μήπως πήρες άλλο κινητο?? :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγά!!!!

Δεν θέλω να ειρωνευτώ αλλά εάν τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά...με το ζόρι 2-3 ώρες....οχι 48!!!!!

Μήπως πήρες άλλο κινητο?? :D

 

Κάτι δεν πάει καλά με το Legend σου... , ψάξτο ! :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν θέλω να ειρωνευτώ αλλά εάν τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά...με το ζόρι 2-3 ώρες....οχι 48!!!!!

 

Μπορεί να μην θέλεις να ειρωνευτείς... αλλά σίγουρα υπερβάλλεις. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγά!!!!

Δεν θέλω να ειρωνευτώ αλλά εάν τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά...με το ζόρι 2-3 ώρες....οχι 48!!!!!

Μήπως πήρες άλλο κινητο?? :D

 

2 - 3 ώρες;;;; Αδερφέ, αν υποθέσουμε ότι φορτίζεις σωστά κι όχι όποτε να ΄ναι, τότε κατά πάσα πιθανότητα έχεις κάποιο πρόβλημα με τη μπαταρία... Οι 2 - 3 ώρες είναι στη περίπτωση που χρησιμοποιείς τα πάντα όλα πάνω του.. σε γενικές γραμμές πρέπει να κρατάει γύρω στη 1 μέρα...

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγά!!!!

Δεν θέλω να ειρωνευτώ αλλά εάν τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά...με το ζόρι 2-3 ώρες....οχι 48!!!!!

Μήπως πήρες άλλο κινητο?? :D

 

Σίγουρα υπάρχει ένα ζήτημα με την αυτονομία μπαταρίας, αλλά οι 2-3 ώρες είναι πάρα πολύ λίγες. Λογικά, υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα που αφορά την μπαταρία σου, δεν επηρεάζεται τόσο πολύ από την Froyo.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Internet συνεχίζεται ακόμα...

Δεν μπορεί να συνδεθεί σε κανένα δίκτυο εκτός απο το δικό μου...

Δεν έχω πειράξει τίποτα κι έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

Δεν καίγομαι για Internet απο το τηλέφωνο αλλά είναι σπαστικό να βρίσκομαι κάπου (καφετέρια ή σπίτι φίλου) και να μην to έχω...

Τί μπορώ να κάνω ;

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Internet συνεχίζεται ακόμα...

Δεν μπορεί να συνδεθεί σε κανένα δίκτυο εκτός απο το δικό μου...

Δεν έχω πειράξει τίποτα κι έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

Δεν καίγομαι για Internet απο το τηλέφωνο αλλά είναι σπαστικό να βρίσκομαι κάπου (καφετέρια ή σπίτι φίλου) και να μην to έχω...

Τί μπορώ να κάνω ;

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή...

1) Έλεγξε στις ρυθμίσεις του Wi-Fi ότι το "Χρήση Στατικής ΙΡ" ΔΕΝ είναι τσεκαρισμένο.

2)Οι ρούτερς στους οποίους δεν συνδέεσαι, τι κρυπτογράφηση χρησιμοποιούν; και, βεβαίως, τι κρυπτογράφηση έχεις εσύ;

3) Πες μας λίγο τα χαρακτηριστικά του κινητού σου, όπως αυτά αναγράφονται στα "Σχετικά" στις ρυθμίσεις.. Δώσε μας τα πάντα.. Και ιδιαίτερα η έκδοση του kernel....

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια γρηγορη βοηθεια γιατι εκανα πατατα. Βαζοντας το καινουργιο Dialer One μου ζητησε πιο προγραμμα θελω by default να ανοιγει το τηλεφωνο και αντι για το Dialer one εβαλα το μαμισιο και πατησα και το check που λει για παντα. Δεν εχω καταφερει να βρω απο που αλαζει για να ξαναβαλω το Dialer one σαν default προγραμμα. Θυμαται κανεις απο που μπορω να το αλαξω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μενού-Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Διαχείριση εφαρμογών, διάλεξε την εφαρμογή και θα έχει Εκκαθάριση προεπιλογών.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε από την αρχή...

1) Έλεγξε στις ρυθμίσεις του Wi-Fi ότι το "Χρήση Στατικής ΙΡ" ΔΕΝ είναι τσεκαρισμένο.

2)Οι ρούτερς στους οποίους δεν συνδέεσαι, τι κρυπτογράφηση χρησιμοποιούν; και, βεβαίως, τι κρυπτογράφηση έχεις εσύ;

3) Πες μας λίγο τα χαρακτηριστικά του κινητού σου, όπως αυτά αναγράφονται στα "Σχετικά" στις ρυθμίσεις.. Δώσε μας τα πάντα.. Και ιδιαίτερα η έκδοση του kernel....

 

Ν' αρχίσω ανάποδα...

 

3) Έκδοση Android : 2.2

Έκδοση βασικού φάσματος : 47.51.35.17U_7.13.35.05

Έκδοση Kernel : 2.6.32.17-g30929af

htc-kernel@and18-2#1

Wed Dec 1 15:10:40 CST 2010

Αριθμ. Έκδοσης 3.15.405.3 CL291292 released-keys

Αριθμ. Λογισμικού 3.15.405.3

Έκδ. προγρ. περιήγησης Webkit 3.1

 

2) Οι Routers στους οποίους προσπαθώ να συνδεθώ άλλοτε έχουν και άλλοτε δεν έχουν κρυπτογράφηση...

 

1) Δεν βρίσκω τέτοια επιλογή . Πού είναι αυτή;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Ν' αρχίσω ανάποδα...

 

3) Έκδοση Android : 2.2

Έκδοση βασικού φάσματος : 47.51.35.17U_7.13.35.05

Έκδοση Kernel : 2.6.32.17-g30929af

htc-kernel@and18-2#1

Wed Dec 1 15:10:40 CST 2010

Αριθμ. Έκδοσης 3.15.405.3 CL291292 released-keys

Αριθμ. Λογισμικού 3.15.405.3

Έκδ. προγρ. περιήγησης Webkit 3.1

 

2) Οι Routers στους οποίους προσπαθώ να συνδεθώ άλλοτε έχουν και άλλοτε δεν έχουν κρυπτογράφηση...

 

1) Δεν βρίσκω τέτοια επιλογή . Πού είναι αυτή;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω...

 

Μια χαρά το ξεκίνησες :)

ήθελα σε 1η φάση να το συγκρίνω με το δικό μου, που δεν έχει πρόβλημα σχετικά με το που θα συνδεθεί. Έχουμε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά....

Τώρα, το (1) θα πας Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Ρυθμίσεις Wi-Fi και θα πατήσεις menu -> Σύνθετες. Εκεί θα δεις τη Χρήση Στατικής ΙΡ... Μας ενδιαφέρει να ΜΗΝ είναι επιλεγμένη... Αν είναι επιλεγμένη, αποεπίλεξέ την και κάνε μια δοκιμή να συνδεθείς κάπου...

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

...Μας ενδιαφέρει να ΜΗΝ είναι επιλεγμένη...

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση .

Δυστυχώς όμως δεν είναι επιλεγμένη...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση .

Δυστυχώς όμως δεν είναι επιλεγμένη...

 

Μάλιστα.... η ειρωνεία είναι ότι συνδέεται σε ένα τουλάχιστον... Ας προσπαθήσουμε να δούμε πού χτυπάει! Όταν βρεις ένα ασύρματο στο οποίο δεν συνδέεται, προσπάθησε να δεις τι δεν γίνεται.. τα βήματα έχουν ως εξής:

1) Ενεργοποίηση

2) Σάρωση

Έστω ότι βρήκες σε ποιο θα συνδεθείς

3) Σύνδεση στο τάδε

4) Λήψη διεύθυνσης ΙΡ από το τάδε

5) Συνδεδεμένο στο τάδε

 

Ποιο γίνεται τελευταίο;;

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Ποιο γίνεται τελευταίο;;

 

Τελευταίο γίνεται το 4 (Λήψη IP διεύθυνσης) .

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο γίνεται το 4 (Λήψη IP διεύθυνσης) .

 

Μάλιστα.... Δεν σου κρύβω ότι θα μας βόλευε να μη συνδεόταν πουθενά.. Το γεγονός ότι συνδέεται στο δικό σου, είναι περίεργο...

Όταν παίρνει ΙΡ από τον ρούτερ(όπως είναι ρυθμισμένο το κιν σου), τρέχει στο ρούτερ ο DHCP server. Αυτός έχει ένα συγκεκριμένο range.. Δηλαδή, μπορεί να δώσει μέχρι 20 διευθύνσεις π.χ. Επομένως, μπορούμε να εικάσουμε ότι συνήθως εσύ είσαι ο 21ος οπότε ο DHCP server θέλει να σου δώσει ΙΡ, αλλά δεν έχει. Όμως αυτό δεν καλύπτει την περίπτωση που έλεγες για ρούτερ σε σπίτι ας πούμε.. διότι εκεί πόσες συσκευές να συνδεθούν;;;!!!

Έχεις εγκαταστήσει τίποτε άλλα προγράμματα που να δουλεύουν/διαχειρίζονται το Wi-Fi ;;

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει τίποτε άλλα προγράμματα που να δουλεύουν/διαχειρίζονται το Wi-Fi ;;

 

Οι εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει είναι :

Task Manager , το Adao File Manager , Androidify , Color Flash Light , Compass , Finger Bowlling , Kontra Channel , Mahjong , Opera Mini , Where's my Android , Wizard Memo .

 

Τις έγραψα όλες μήπως.......

Δεν νομίζω όμως οτι κάποια απο αυτές ευθύνεται γι αυτό το πρόβλημα...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει είναι :

Task Manager , το Adao File Manager , Androidify , Color Flash Light , Compass , Finger Bowlling , Kontra Channel , Mahjong , Opera Mini , Where's my Android , Wizard Memo .

 

Τις έγραψα όλες μήπως.......

Δεν νομίζω όμως οτι κάποια απο αυτές ευθύνεται γι αυτό το πρόβλημα...

 

Πράγματι δεν νομίζω κι εγώ.. καμία απ' αυτές δεν διαχειρίζεται το Wi -Fi... Μάλλον κάτι άλλο είναι που σου τα χαλάει τα πράγματα... Δεν ξέρω τι.... Αν το βρεις, ενημέρωσε γιατί με το συγκεκριμένο θέμα ξεχνάμε κ αυτά που ξέραμε περί δικτύων :Ρ

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω τηλ. την htc .

Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω .

Ευχαριστώ και πάλι.

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω τηλ. την htc .

Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω .

Ευχαριστώ και πάλι.

Να πω και γω μπορει βλακεια αλλα μηπως βοηθησει? Δοκιμασες να του κανεις hard reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις να δεις μηπως και δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι σοβαρά για την αγορά του legend ως μια ποιοτική συσκευή, και ως γνωριμία με λειτουργικό android (είχα όλα τα iPhone ως τώρα και έχω μπουχτισει πλέον με το iOS).

Έχω διαβάσει πολλά θετικά, αλλά με προβληματίζει η διάρκεια της μπαταρίας. Συνήθως έχω μόνιμα το wifi και κανω πολλές κλήσεις. Το iPhone 4 μου βγάζει 1-1,5 μέρα, όπως περίπου και το 3gs. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ώστε να με φωτίσει?

Λυπάμαι αν σας κουρασα, αλλα έχω άσχημη εμπειρία απο htc συσκευές στο θέμα μπαταρίας (diamond, HD2, HD7 δεν βγάζανε την μέρα και επέστρεφα 'κλαιγοντας' στα iPhone).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι σοβαρά για την αγορά του legend ως μια ποιοτική συσκευή, και ως γνωριμία με λειτουργικό android (είχα όλα τα iPhone ως τώρα και έχω μπουχτισει πλέον με το iOS).

Έχω διαβάσει πολλά θετικά, αλλά με προβληματίζει η διάρκεια της μπαταρίας. Συνήθως έχω μόνιμα το wifi και κανω πολλές κλήσεις. Το iPhone 4 μου βγάζει 1-1,5 μέρα, όπως περίπου και το 3gs. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ώστε να με φωτίσει?

Λυπάμαι αν σας κουρασα, αλλα έχω άσχημη εμπειρία απο htc συσκευές στο θέμα μπαταρίας (diamond, HD2, HD7 δεν βγάζανε την μέρα και επέστρεφα 'κλαιγοντας' στα iPhone).

Ευχαριστώ.

 

Αδερφέ σήμερα άνοιξα Skype με WiFi κι η μπαταρία κράτησε 2 ώρες.... Προφανώς, παίζει ρόλο το γεγονός ότι το Skype τραβάει πολλούς πόρους... Άλλες φορές με msn ανοιχτό και Skyfire 2.5 με 3 ώρες..

Στα παραπάνω εννοούμε τόσες ώρες με φουλ ανοιχτο WiFi κ άλλες εφαρμογες...

Αυτά από τη δική μου συσκευή...

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι σοβαρά για την αγορά του legend ως μια ποιοτική συσκευή, και ως γνωριμία με λειτουργικό android (είχα όλα τα iPhone ως τώρα και έχω μπουχτισει πλέον με το iOS).

Έχω διαβάσει πολλά θετικά, αλλά με προβληματίζει η διάρκεια της μπαταρίας. Συνήθως έχω μόνιμα το wifi και κανω πολλές κλήσεις. Το iPhone 4 μου βγάζει 1-1,5 μέρα, όπως περίπου και το 3gs. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ώστε να με φωτίσει?

Λυπάμαι αν σας κουρασα, αλλα έχω άσχημη εμπειρία απο htc συσκευές στο θέμα μπαταρίας (diamond, HD2, HD7 δεν βγάζανε την μέρα και επέστρεφα 'κλαιγοντας' στα iPhone).

Ευχαριστώ.

 

Αφενός το android δεν φημίζεται για την καλύτερη διαχείριση της ενέργειας, αφετέρου η συσκευή που έχεις βάλει στο μάτι είναι αν μη τι άλλο παρωχημένη για τα σημερινά δεδομένα. Ψάξτο λίγο παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...