Jump to content

[Επίσημο] HTC Legend


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει καποιος να μου προτεινει μια καλη και δοκιμασμενη ρομ που να βασιζεται σε gingerbread 2.3;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 981
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι η cm7 είναι ότι πιο πλήρες υπάρχει προς το παρόν! Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα απλά απ'όσο ξέρω είναι η μόνη που υπάρχει σε stable μορφή... Η port των sense 2.3 roms είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο. Καλύτερα κοίταξε εδώ, διάλεξε rom και διάβασε για πιθανά προβλήματα ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω εγκαταστήσει το Handcent αλλά δεν μπορώ να βρω πως απενεργοποιώ το εργοαστασιακό;; Γιατί όταν έρχεται εισερχόμενο μου βγαίνουν 2 ειδοποιήσεις... Κάποια ιδέα;;
Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στη default εφαρμογή για τα μηνύματα, πάτα το menu button->ρυθμίσιες και ξετίκαρε εκεί την επιλογή για την ειδοποίηση (notification) :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Με την 2.3 υπαρχει κανενα νεο; Θα την παρει το τηλεφωνακι μας

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Στηριζόμενος ότι στο απλό desire είχε ανακοινωθεί ότι θα πάρει τη 2.3, νομίζω ότι δε θα δούμε κάτι επίσημο για το legend...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα δούμε νέο update για την συσκευή μας.

Γενικά, θεωρώ πως είναι αδικία για το Legend να παραμείνει στην Froyo αναβάθμιση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και 2-3 μερες πηρα και εγω το Legend γιατι μου αρεσε απο εμφανιση.

σαν πρωην κατοχος Hero, Desire & Desire HD εχω μια σχεση με το "αθλημα" , σε αυτην περιπτωση ομως τα βρηκα σκουρα, ψαχνω τροπο να το κανω root αλλα πιο πολυ μπερδευομαι παρα βγαζω ακρη.

και κατι αλλο, το θεμα που διαβασα με την οθονη (αποδοση του γκρι σε χαμηλο φωτισμο) ειναι θεμα hardware ή software?

 

edit: κανεις? καμια προταση? καμια βοηθεια? ή τελικα τα πουλησατε ολοι τα Legend :)

Edited by Villis
Συνεχόμενα μηνύματα!
Link to comment
Share on other sites

Aπ'οσο έχω ακούσει, αν εννοείς για μια "απαλή ροζ" απόχρωση στο γκρι, νομίζω φταίει η amoled αλλά δεν παίρνω κι όρκο!

Για το root τώρα... Φαντάζομαι ότι εδώ έχεις κοιτάξει! Πιο συγκεκριμένα, εδώ έχει και οδηγούς για rooting. Βέβαια αν έχεις τη 2.2.1 δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει τρόπος ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω δει τα παντα... εχω φαει τουλαχιστον 20 ωρες απο προχθες... αλλα τελικα δεν καταφερα τιποτα. εχω την 2.2 3.15.405.3

κοντευω να σκασω... οσο σκεφτομαι ποσο απλο ηταν στο Desire & Desire HD δεν μπορω να το πιστεψω οτι δεν βρηκα ακομα ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη 2.2, δεν υπάρχει λύση. Το hboot είναι κλειδωμένο και δεν υπάρχει μέχρι τώρα τρόπος να γίνει root. Το ίδιο ισχύει αν δεν κάνω λάθος και στα desire που είναι με stock official 2.2 ;) Γενικότερα σε όλα τα htc δεν υπάρχει λύση για root μετά τη 2.2 :(
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

διαβασα καπου οτι με μια διαδικασια μπορεις να κατεβασεις και να βαλεις την 2.1 1.31 ή να βαλεις μια βοντα στοκρομ... μετα λεει μπορεις να κανεις ρουτ... το θεμα ειναι οτι χαθηκα με τις εντολες ADB... μολις ξεκιναω την διαδικασια και αφου εχω κανει goldcard μου βγαζει adb out of date , συνεχιζει την διαδικασια και φυσικα δεν κανει τιποτα...

καποιος να ξερει τι παιζει ή εστω να μου πει αν αυτα τα κανω αδικα ?

 

Edit: Τελικα ηταν πιο απλο απο οτι εδειχνε μετα απο προσπαθειες πολλων ωρων και αφου καπου χανομουνα γτ δεν μπορουσα μετα απο ωρα να δω το λαθος μου, εντελει καταφερα και το εκανα ρουτ, τωρα του εβαλα και μια καλη ρομ (αρκετα γρηγορη) και ολα οκ.

Edited by Villis
Συνένωση συνεχόμενων post!
Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις Alfa ανέφερε τον τρόπο ή δώσε κάποιο link, ώστε οι υπόλοιποι τουλάχιστον να μη ζοριστούν όσο εσύ! :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα παιδια αυριο (γτ τωρα λογω ωρας δεν μπορω) θα σας δωσω λινκ και θα σας γραψω και που κολουσα εγω για να μην την παθετε και εσεις.

 

Λοιπον φιλοι μου, να πω για αρχη οτι δεν πρεπει να τρομαξει κανεις οσο και πολυπλοκο και αν φαινεται, ειναι τελικα πιο απλο αρκει να κανετε καθε βημα οπως πρεπει.

 

εγω πηγα με βαση το παρακατω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=894465 .

τι θα πρεπει να προσεξετε.

 

πρωτα απο ολα θα πρεπει να κανετε μια goldcard.... για οσους δεν γνωριζουν ή δεν θελουν να μπλεξουν με εντολες υπαρχει και ο απλος τροπος --> http://android.modaco.com/content/software/308798/pc-application-goldcardtool/ κατεβαστε το αρχειο και ακολουθηστε τις οδηγιες, σε 2 λεπτα θα εχετε στο mail σας το image που χρειαζεται και θα εχετε κανει την goldcard που πρεπει να εχετε, ΠΡΟΣΟΧΗ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ GOLDCARD ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΛΙ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.

 

ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ:

εγω κατεβασα απο εδω --> http://theunlockr.com/2010/12/13/how-to-downgrade-the-htc-legend-to-1-31-so-it-can-be-rooted/ thn 2.1 που ειναι σε θεση να την κανουμε root μετα το downgrade.

τα επομενα τρια αρχεια που αναφερει η σελιδα τα κατεβαζετε κανονικα, αν και εγω κατεβασα το VISIONary r14, ειναι το ιδιο απλα το 13 μου κολλουσε.

ακολουθηστε την διαδικασια (εγκατασταση των sdk tools στον C: και αποσυμπιεση των 2 zip αρχειων οπως αναφερει).

 

προσοχη: οπως θα διαβασετε και εσεις πρεπει να βγαλουμε το τελευταιο HTC sync (εφοσον το εχουμε στον υπολογιστη μας) και να περασουμε το 2.033 το λινκ υπαρχει αν θυμαμαι καλα.

ενα αλλο που με παιδεψε εμενα ειναι οτι επειδη ειχα τους drivers απο το τελευταιο Htc sync ειχα προβλημα με την αναγνωριση μερικων εντολων adb.... σε αυτην την περιπτωση καντε απεγκατασταση της συσκευης και μετα νεα εγκατασταση για να την δει σαν adb συσκευη.

επισης καλο ειναι (οσοι δεν το εχετε) να κατεβασετε το daemmon tools lite, δεν το αναφερει πουθενα αλλα το ειδα σε εναν οδηγο και αφου το κατεβασα (και σε συνδυασμο με την επανεγκατασταση του τηλεφωνου) δουλεψαν ολα ρολοι.

αφου τελειωσετε με αυτα τα βηματα παμε και ακολουθουμε τις εντολες που πρεπει να δωσουμε για αποκτησουμε προσβαση στο τηλεφωνο μας.

προσοχη καθε γραμμη ειναι και μια εντολη και στο τελος παταμε εντερ.

αν περασουμε τα αρχεια flash_image & misc1-2.img εχουμε κανει το πρωτο μεγαλο βημα, απο εκει και περα η διαδικασια ειναι 10-15 λεπτα, πρεπει ομως και παλι να την ακολουθησουμε κατα γραμμα εκτος της εντολης adb reboot bootloader που σε εμενα δεν εκανε τιποτα οποτε εκανα επανεκινηση χειροκινητα στον bootloader...

Μια καλη ρομ τελος ειναι η ρομ του blay0 η 0.8, η επιλογη φυσικα ειναι δικια σας.

 

ελπιζω να βοηθησα ωστε οσοι ασχοληθουν να μην δαπανησουν 3-4 μερες απο 5-6 ωρες οπως εγω :)

Edited by Villis
Μην κάνεις συνεχόμενα post. Χρησιμοποίησε το κουμπί "τροποποίηση" ενναλλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

νεος χρηστης του htc legend..........εστω και καθυστερημενα

 

κατι πατησα κατα λαθος και εχει εξαφανιστει το μεγαλο ψηφιακο ρολοι της κεντρικης οθονης.

παρακαλω βοηθηστε με

Link to comment
Share on other sites

Πάτησε παρατεταμένα σε κενό χώρο σε μια κεντρική οθόνη και επέλεξε την προσθήκη γραφικού στοιχείου. Μετά διάλεξε το γραφικό στοιχείο ρολόι htc και διαλεξε αυτό που θες :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω να επαναφέρω το θέμα που είχα παρατηρήσει στη δική μου συσκευή.....

Όταν συνδέομαι στο ίντερνετ φορτώνονται όλες οι εφαρμογές(gmail, yahoo mail, facebook, twitter, youtube, μετοχές) μιλάμε για πανικό.... οκ, δέχομαι ότι ανοίγουν για να συνδεθούν και να "ενημερωθούν" αλλά μετά θα έπρεπε να κλείνουν.. το θέμα είναι ότι σπάνια τερματίζονται κι αν τις κλείσω εγώ(Kill τα Services κ τα tasks) η κατανάλωση της CPU παραμένει στο 100%..... Όση ραμ κ αν ελευθερωθεί, η CPU παραμένει κολλημένη.... Συμβαίνει σε κανέναν άλλον;;

Σκέφτομαι να στείλω κανένα μέιλ στη google μπας κ μου πουν τπτ αλλά νιώθω ότι δν θα το κοιτάξουν καν...... :p

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Το να ανοίγουν οι εφαρμογές έχει να κάνει με τη διαχείριση μνήμης στο android και δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Το θέμα με τη χρήση του επεξεργαστή δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι εφαρμογές είναι ανοιχτές, αλλά με το γεγονός ότι κάποια κόλλησε και δε λειτουργεί σωστά. Συνεπώς αν το πρόβλημα σου δε λύνεται με επανεκκίνηση, θα πρότεινα ένα hard reset της συσκευής σου...

 

Sent from my HTC Wildfire

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Πάτησε παρατεταμένα σε κενό χώρο σε μια κεντρική οθόνη και επέλεξε την προσθήκη γραφικού στοιχείου. Μετά διάλεξε το γραφικό στοιχείο ρολόι htc και διαλεξε αυτό που θες :)

 

παταω παρατεταμενα σε κενο χωρο...

εμφανιζει προσθηκη σε αρχικη......αλλα αδυνατω να εισαγαγω το μεγαλο ψηφιακο ρολοι στην κεντρικη μου οθονη.

αν γινετε λιγο πιο αναλυτικα;

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Το να ανοίγουν οι εφαρμογές έχει να κάνει με τη διαχείριση μνήμης στο android και δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Το θέμα με τη χρήση του επεξεργαστή δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι εφαρμογές είναι ανοιχτές, αλλά με το γεγονός ότι κάποια κόλλησε και δε λειτουργεί σωστά. Συνεπώς αν το πρόβλημα σου δε λύνεται με επανεκκίνηση, θα πρότεινα ένα hard reset της συσκευής σου...

 

Sent from my HTC Wildfire

Όταν λέμε hard reset εννοούμε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;;;

 

Edit 1:

Έκανα Επαναφορα Εργοστασιακών Ρυθμίσεων και το κορυφαίο είναι ότι διορθώθηκε το εξής πρόβλημα: Όταν πατούσα πάνω στον "καιρό" κ δν ήμουν Online, έχανε τα δεδομένα μέχρις ότου ξανασυνδεόμουν στο ίντερνετ.. Το ίδιο συνέβαινε όταν τερμάτιζα τη λειτουργία της συσκευής....

τώρα πλέον, δν υπάρχει αυτό το πρόβλημα!!

Η δε κατανάλωση της CPU, από τη στιγμή που έφτιαξα κι όλες τις σελίδες όπως τις ήθελα, δν έχει πέσει από το 100%.... αυτή τη πληροφορία τη παίρνω από το Perfect System Monitor.. To SystemPanel Lite, λέει ότι η κατανάλωση της CPU είναι γύρω στο 50%... Ποιο από τα 2 να πιστέψω;;

Edited by magistros
Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό σήμαινε και καλά έκανες και το έκανες τελικά...

Απ'τη στιγμή που βασίζεσαι σε 3rd party εφαρμογή θα σου πρότεινα να προσέξεις το δεύτερο (ή και κανένα :p). Kατ'αρχάς κοίταξε στις ρυθμίσεις των εφαρμογών, καθε πότε γίνεται ανανέωση ;) Το να βλέπεις τη συχνότητα του επεξεργαστή, απαιτεί και από μόνο του επεξεργαστική ισχύ και αν η ανανέωση της ένδειξης του φόρτου του επεξεργαστή γίνεται άμεσα (ανανεώνεται σε πραγματικό χρόνο) τότε αναγκαστικά θα είναι υψηλότερη η ένδειξη ;) Η μπαταρία αν είσαι συνέχεια στο 100% θα πέφτει σε ελάχιστο χρόνο... Πόσο σου κρατάει στο περίπου;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

κλασικά, γύρω στη 1 με 1.5 μέρα....

το SystemPanel δειχνει ότι ο επεξεργαστής δουλεύει περίπου στα 530(τελικά αυτό που έβλεπα πριν είναι η ελεύθερη CPU κ όχι η χρησιμοποιούμενη).. Επίσης, δείχνει ποια προγράμματα τρέχουν(συμπεριλαμβανομένου κ του εαυτού του) και μπορείς να δεις πόση CPU καταναλώνουν... Το κορυφαίο είναι, ότι όσα μου βγάζει ότι τρέχουν, λέει ότι δεν καταναλώνουν πολλή CPU... τα περισσότερα δεν καταναλώνουν τπτ εκτός από το Perfect System Monitor(μέση κατανάλωση 1.3%) και το ίδιο το SystemPanel(μέση κατανάλωση 10.2%).. Όλα τα υπόλοιπα που δείχνει, δεν τραβάνε τπτ... Δηλαδή, 12% = 72MHz... μέχρι τα 530 θέλουμε ακόμη 458MHz... που τρώγωνται αυτά;;;

Επίσης, έχω εγκατεστημένο το ConnectBot.. συνδέομαι τοπικά κ δίνω "top > top.txt" και κάποια στιγμή μετά από 20sec, τερματίζω το top. Mπαίνω λοιπόν να δω το top.txt όπου λογικα θα αναφέρονται όλες οι λειτουργίες και πόσο καταναλώνουν. Πράγματι έτσι έγινε, όμως η μεγαλύτερη κατανάλωση ήταν 13% από το systemserver... συνολικά ήταν γύρω στο 30%.... Μέχρι το ~98% έχουμε πολύ δρόμο..

τι να συμβαίνει;;;

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να βαλεις το quick system info αν θελεις να βλεπεις με μια εφαρμογη cpu & ram, εχει και εικονιδια στην μπαρα και δεν τρωει πορους αυτο εχω εγω και ειναι πολυ καλο.
Link to comment
Share on other sites

τελικα το ρολοι το ρυθμισα....ευχαριστω το φιλο για τη συμβουλη του.

 

παντως απο τη μεχρι τωρα χρηση του κινητου ειμαι εντυπωσιασμενος απο το υλικο κατασκευης.

δεν ξερω αν υπαρχει αλλο κινητο της HTC με αυτα τα υλικα.

ακομη και τα πιο ακριβα ειναι γεματα φθηνα πλαστικα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...