Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Εχω ένα Ford C-MAX mod 2004 και ήρθε ο καιρός για αλλαγή ελαστικών. Φοράει Good Year Eagle NCT5 205/55/16 91V

 

Υπάρχει καμμια πρόταση για λάστιχα αθόρυβα και που δεν χρειάζονται ζεσταμα.

 

Εχω δει τα GoodYear Excellence (πάντα στις ίδιες διαστάσεις), Pirelli P6000 η P7 kai Michelin Primacy HP. Μήπως τα έχει "φορέσει" κανένας για να μου πεί εντυπώσεις?? Υπάρχει κάποιο site για σύγκριση ελαστικών??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eκανα ενα μικρο λαθακι...Οι διαστασεις μου ειναι 205/55/16. Σε τι ποσο μπορω να βρω τα continental 3 premium (να ξερω να μην με κλεψουνε, χαχα)?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι καλή η εποχή αυτή να αλλάξω τα θερινά λάστιχα

γιατί μόλις τώρα πρόσεξα ότι έχω κάνει 50000χλμ με αυτά ....

 

ή να το αφήσω για το φθινόπωρο ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα άλλαζα το φθινόπωρο. Το καλοκαίρι καίγονται τα λάστιχα. Κρίμα να αλλοιώσεις ένα καινούριο ζευγάρι αμέσως.

Ένα κάρο λεφτά έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα άλλαζα το φθινόπωρο. Το καλοκαίρι καίγονται τα λάστιχα. Κρίμα να αλλοιώσεις ένα καινούριο ζευγάρι αμέσως.

Ένα κάρο λεφτά έχουν.

 

Και εγώ ακριβώς αυτό σκεφτόμουνα αλλά και ο φίλος πιο πάνω έχει δίκιο !!!!! :wacko::wacko:

(Είναι επικίνδυνο)..

Δεν ξέρω ακόμα θα το σκεφτώ ...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα λάστιχα σας θέλουνε άλλαγμα, μην το καθυστερείτε παιδιά.

Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου κάτσει η στραβή που θα τα χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Το LACETTI μου το φοραω μονο hankook 195/55/15 με τα γνησια συλλεκτικα τασια. το εχω απο το 2005 εχω κανει 30000χλμ ποτε πρεπει να τ' αλλαξω?
Link to comment
Share on other sites

Το LACETTI μου το φοραω μονο hankook 195/55/15 με τα γνησια συλλεκτικα τασια. το εχω απο το 2005 εχω κανει 30000χλμ ποτε πρεπει να τ' αλλαξω?

Πρεπει ηδη να τα εχεις αλλαξει...

Μπορει να εχεισ "τακουνι" επανω στα λαστιχα αλλα τα λαστιχα δεν εχουν καθολου προσφυση γιατι εχουνε σκληρυνει... για απλες και μικρες βολτουλες καλα ειναι...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ηδη να τα εχεις αλλαξει...

Μπορει να εχεισ "τακουνι" επανω στα λαστιχα αλλα τα λαστιχα δεν εχουν καθολου προσφυση γιατι εχουνε σκληρυνει... για απλες και μικρες βολτουλες καλα ειναι...

 

οταν σπινιαρουν δεν ακουγοντε που σημενει οτι εχει σκληρηνει η γομα τους και οτι δεν εχουν καλη προσφηση αλλα στα φρεναρισματα ειναι πολυ καλα και δεν φθειροντε ευκολα γενικα. στη βροχη βεβαια στην εκκινηση σπινιαρουν λιγο στην αρχη αλλα μετα δεν εχουν προβλημα. γενικα παω βολτες στη πολη ποιο πολυ οπως λες αρα δεν τ' αλλαζω

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα bmw e46 compact 1600,και θελω να αλλαξω λαστιχα αμεσα!φοραει 225/45/17!δεν ξερω ομωσ τι να βαλω!σκεφτομαι continental sp3(720euro),

michelin exalto(700),

toyo t-1(750) και

fulda(470)!

αυτεσ ειναι τιμεσ απο ηρακλειο κρητησ!καμια βοηθεια?κανεισ ομοιοπαθησ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια συμβουλη επειγουσα

για Skoda Octavia turbo 4x4 τι μου προτεινετε Continental PremiumContact2 η τα Continental Sport2Contact ?

θα ηθελα να ειναι καλα στη βροχη αλλα και σε περιπτωση 4χ4 να αντεχουν χωρις προβλημα σκισιματος :O

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα grand cherokee 4.7 με τις οριτζιναλ ζαντες τις 16αρες.εχει λαστιχα winter της bridgestone,δεν θυμαμαι ακριβως διαστασεις τωρα.επειδη θελουν αλλαγη τι προτεινετε οικονονικο ,χαμηλες καταναλωσεις και να κανει και για ασφαλτο και για χιονια?
Link to comment
Share on other sites

panikk φιλε μου ησουν εξυπηρετικωτατος

σ'ευχαριστω πολυ :D

 

Να σαι καλά .... τίποτα !!!! ( Για αυτό υπάρχουν τα forum ):lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακριβώς αυτό σκεφτόμουνα αλλά και ο φίλος πιο πάνω έχει δίκιο !!!!! :wacko::wacko:

(Είναι επικίνδυνο)..

Δεν ξέρω ακόμα θα το σκεφτώ ...

 

Επιτρέψτε μου και εμένα να εκφράσω μία άποψη.

Διαβάζω απο πολλούς πως είναι πάντα καλό να αλλάζουμε τα λάστιχα το φθινόπωρο και όχι το καλοκαίρι διότι η καταπόνηση το καλοκαίρι είναι πολύ μεγαλύτερη.

 

Βρε παιδιά, είναι δυνατόν να το λέτε αυτό? Ως γνωστόν, ο έλληνας, κατά μέσο όρο, λειτουργεί το αυτοκίνητο το καλοκαίρι πάρα πολύ - βλέπε μπάνια, διακοπές, σκ κλπ. Είναι δυνατόν κάποιος που έχει φαγωμένα ή σκληρά λάστιχα και να το λειτουργεί καλοκαίρι στους απαράδεκτους δρόμους της ελλάδας??.....ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις για την ζωή σου. Διαφωνώ κάθετα με την άποψη αυτή. Εάν πρέπει να τα αλλάξεις τότε θα τα αλλάξεις ακόμη και πριν το καλοκαίρι. Εάν γλιστράει το αμάξι απο την άνοιξη φαντάσου τι μπορεί να συμβεί καλοκαιριάτικα.

Δεν είναι λίγοι αυτοί που χτυπούσαν το κεφάλι τους για κάποιο αστείο φρενάρισμα καλοκαιριάτικα που τους στοίχισε ένα ωραιότατο τρακάρισμα, που δεν αλλάξανε λάστιχα νωρίτερα.

 

Μάγκες, λάστιχα και φρένα (και φυσικά λάδια) είναι απολύτως απαραίτητα γιατί είναι αυτά που σαν χωρίζουν απο τον δρόμο, δεν θέλει ούτε τσιγκουνιές ούτε μαγκιές. Πρέπει να τα αλλάξεις, τα αλλάζεις εχθές όχι αύριο ούτε μεθαύριο.

 

Μα να λυπηθείς τα λάστιχα εις βάρος της ζωής σου.....ήμαρτον όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι και εγώ τη βοήθειά σας μιας και ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα.

Το αμάξι είναι Ford Focus 1.600cc, μοντέλο 2000 και φοράει 195/60/15 ( αν δεν κάνω λάθος ).

Εχτές ρώτησα ένα λαστιχά στη γειτονιά μου και μου πρότεινε Continental. Δεν συγκράτησα όμως ακριβώς τον τύπο.

Όταν τον ρώτησα ειδικά για τα Michellin τί παίζει, μου είπε ότι αφού είμαι συντηρητικός στην οδήγηση μπορώ να βάλω και το Energy Saver που είναι καινούργιο και καλό λάστιχο.

Για τιμές μου είπε να υπολογίζω γύρω στα 340+/_20Ε. Γενικά φημίζεται σαν λίγο ακριβός.

Θέλω να μου πείτε, ποιό λάστιχο από τα 2 παραπάνω μου προτείνετε και σε τί τιμές θα μπορούσα να τα βρώ στην αγορά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα grand cherokee 4.7 και ηρθε απο γερμανια με λαστιχα 245/70/16 BRIDGESTONE WINTER DUELER.ξερει κανενας τα μαμισια τι διαστασεις εχουν?και μια αλλη ερωτηση:αν βαλω λαστιχα χειμωνα που να κανουν και για χιονια,σημαινει οτι σε συνθκες στεγνες,καλοκαιριου θα χαλανε γρηγοροτερα?τα 50-50 τι ειναι ?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι και εγώ τη βοήθειά σας μιας και ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα.

Το αμάξι είναι Ford Focus 1.600cc, μοντέλο 2000 και φοράει 195/60/15 ( αν δεν κάνω λάθος ).

Εχτές ρώτησα ένα λαστιχά στη γειτονιά μου και μου πρότεινε Continental. Δεν συγκράτησα όμως ακριβώς τον τύπο.

Όταν τον ρώτησα ειδικά για τα Michellin τί παίζει, μου είπε ότι αφού είμαι συντηρητικός στην οδήγηση μπορώ να βάλω και το Energy Saver που είναι καινούργιο και καλό λάστιχο.

Για τιμές μου είπε να υπολογίζω γύρω στα 340+/_20Ε. Γενικά φημίζεται σαν λίγο ακριβός.

Θέλω να μου πείτε, ποιό λάστιχο από τα 2 παραπάνω μου προτείνετε και σε τί τιμές θα μπορούσα να τα βρώ στην αγορά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Γειά χαρά φίλε. Όντως, η διάστασή σου είναι λίγο τσιμπημένη απο τιμές. Κατά την γνώμη μου τα Michelin άστα στην άκρη. Λάστιχα που φημίζονται για την εξοικονόμιση ενέργειας, βενζίνης κλπ είναι σαν να βάζεις τακάκια στα φρένα που φημίζονται ότι δεν σκονίζουν πολύ την ζάντα !!!!:mad::mad:

 

Θέλεις να γλυτώσεις βενζίνη ??....πάτα λιγότερο γκάζι. Θέλεις να φρενάρεις, όταν πρέπει, θα βάλεις καλό λάστιχο.

Εάν είσαι συντηριτικός στην οδήγηση και κινήσε στην πόλη, πολύ καλή επίλογή είναι το Continental PremiumContact 2, το οποίο είναι μαλακό λάστιχο (προσοχή σε λακούβες και παρκάρισμα σε πεζοδρόμια), ζεσταίνεται εύκολα και αποδίδει άμεσα.

 

Αν το ζορίσεις όμως, τότε μπορείς να βάλεις το Bridgestone Turanza ER300 το οποίο είναι πιό σκληρό, αργεί να ζεσταθεί (ιδίως μέσα στην πολή δεν αποδίδει άμεσα, γλυστράει και ενεργοποιεί το ABS Ποιό εύκολα) αλλά όταν ζεσταθεί είναι καλύτερο απο το Continental (κυρίως ταξίδι).

 

Όποιο επιλέξεις, να κοιτάξεις να είναι με δείκτη ταχύτητας Η (με τελική μέχρι 210χλμ) ώστε να ζεσταίνεται και ποιό εύκολα.:!::!:

 

Ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά φίλε. Όντως, η διάστασή σου είναι λίγο τσιμπημένη απο τιμές.....

Κατά την γνώμη μου τα Michelin άστα στην άκρη....

Εάν είσαι συντηριτικός στην οδήγηση και κινήσε στην πόλη, πολύ καλή επίλογή είναι το Continental PremiumContact 2, το οποίο είναι μαλακό λάστιχο (προσοχή σε λακούβες και παρκάρισμα σε πεζοδρόμια), ζεσταίνεται εύκολα και αποδίδει άμεσα......

Όποιο επιλέξεις, να κοιτάξεις να είναι με δείκτη ταχύτητας Η (με τελική μέχρι 210χλμ) ώστε να ζεσταίνεται και ποιό εύκολα.:!::!:

Ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη.

Όντως φίλε teokeh, η απάντηση σου και οι πληροφορίες που μού έδωσες είναι πολύ χρήσιμες:)

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...