Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και απο μενα!

Εχω κατεβασει το bluetooth file manager αλλα δυστηχως το προβλημα παραμενει...Μπορω να βρω καποια αλλη συσκευη,αλλα δεν ειμαι ορατος εγω στις αλλες συσκευες.Και φυσικα εχω ενεργοποιησει την επιλογη ανιχνευσιμοτητας...Επισης δεν μπορω να στειλω τιποτα...

Edited by tiger_81
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@ ZZZZ:

 

Μπορείς να κάνεις μια λίστα με τα αρχεία .apk των εφαρμογών που προυπάρχουν φορτωμένες? Και αν μπορείς να λες τι κάνει η κάθε μια, εκτός από τα αυτονόητα βέβαια.

 

Πχ τα SyncWizard.apk, VpnServices.apk, ReadyToRun.apk τι κάνουν?

 

μια προχειρη λιστα ειναι εδω

 

SyncWizard.apk - συγχρονισμος

VpnServices.apk - virtual private network

ReadyToRun.apk - sms για registration του mini στη SE

 

στο συννημενο txt, ειναι οι εφαρμογες που δεν εσβησα

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ΖΖΖΖ.!!!

 

Ζητω συγγνωμη αν εχει αναφερθει καπου το θεμα που θελω να ρωτησω...εχω το μινι προ και δεν μπορω να καταλαβω το λειτουργικο του,κατεβασα πχ το bleutooth tranfer αλλα δεν εχω ιδεα πως να το περασω στο κινητο και πως να το βρω μεσα στο κινητο μετα..και γενικως αλλες εφαρμογες ρε παιδια που στο καλο τις αποθηκευει??? :wacko::wacko::wacko:

 

Υποθέτω κατέβασες ένα αρχείο με κατάληξη .apk. Κατέβασε από το Market έναν file manager πχ το Astro File Manager. Άνοιξε το και με αυτό περιηγήσου στους φακέλους της microSD κάρτας μέσα στην οποία (σε οποιοδήποτε φάκελο) θα έχεις βάλει το αρχείο .apk. Το ανοίγεις και σου ζητάει είτε να κάνεις Browse είτε Install Application. Διαλέγεις το 2ο και ακολουθείς τα βήματα και τέλος.

 

(Για να περάσεις το .apk μέσα στη microSD θα συνδέσεις το κινητό με το καλώδιο usb και στο μενού που θα βγάλει το κινητό εσύ θα επιλέξεις την 1η (δεν θυμάμαι τι λέει ακριβώς) ώστε να το pc σου να διαβάσει την κάρτα σαν usb stick.)

 

Γενικά εφαρμογές μπορείς να βάλεις με 2 τρόπους:

 

1. Κατέβασμα και εγκατάσταση από το Android Market -> μόνο μέσα από το κινητό με σύνδεση του κινητού στο ιντερνετ μέσω WiFi ή 2G/3G. Θα πρέπει να έχεις Google Account ή έστω λογαριασμό GMail. Αν όχι θα στο ζητήσει όταν πας να μπεις στο Android Market την 1η φορά.

2. Κατέβασμα αρχείων .apk (από ιστοσελίδες και άλλα μέρη...) και εγκατάσταση τους με κάποιον file manager.

 

Οι εφαρμογές εγκαθίστανται αυτόματα στη μνήμη του κινητού. Δεν ορίζεις δηλαδή κάποιο φάκελο εγκατάστασης όπως στο pc. Δεν ξέρω αν με root της συσκευής μπορείς να εγκαθιστήσεις και στην microSD ή αν είναι περιορισμός της έκδοσης 1.6 του Android.

Edited by mattimus_prime
Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πριν εγώ είμαι χρήστης XPERIA x10 μεγάλου το οποίο έχει ανοιχτή ακρόαση. Δεν πιστεύω ότι το mini έχει μια τέτοια έλλειψη. Στο δικό μου πάντως κατά την διάρκεια μιας κλήσης πατώντας από τα 3 πλήκτρα το τέρμα αριστερά που είναι το πλήκτρο των επιλογών εμφανίζεται ένα μενού στην οθόνη. Από 'κει επιλέγεις την επιλογή "Ηχείο" και βουαλά ανοιχτή ακρόαση! Δοκίμασε το!

 

Στο mini είναι ακόμη πιο απλό. Κατά τη διάρκεια της κλήσης στην πάνω αριστερά γωνία έχει ένα εικονίδιο ηχείο. Το πατάς και παιζει από το ηχείο. Το ξαναπατάς και παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να κανει ενα οδηγο για να κανω την συσκευη root?

αν την κανω root μετα μπορω να την επαναφερω οπως ηταν. σε περιπτωση που χρειαστει να παω στο servise

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να κανει ενα οδηγο για να κανω την συσκευη root?

αν την κανω root μετα μπορω να την επαναφερω οπως ηταν. σε περιπτωση που χρειαστει να παω στο servise

 

φυσικα, την επαναφερεις κανοντας update απο το seus

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από gokarbou

ναι ειναι ενα θεμα με τα smartphones αυτο, δεν μπορεις να τα κλεισεις και να αναψουν για το ξυπνητηρι οπως τα απλα τηλεφωνα. οπως ειπε καποιος μερικες σελιδες πιο πισω το smartphone εχει επεξεργαστη,μνημη, τρεχει λειτουργικο σαν το pc, δεν μπορεις να βαλεις ξυπνητηρι και να ανοιξει το pc απο σβηστο ουτε τα smartphones μπορουν απλα δεν γινεται λειτουργικα δεν εχει να κανει με το οτι ειναι κατι τοσο απλο δεν το βαζουν οι εταιρειες, απλα δεν γινεται απο φυση τους.

θα το δεχομουνα αυτο αν το samsung το omnia δεν ανοιγε ποτε αλλα αυτο ανοιγε οπτε ηθελε,το i phone χτιπαει κανονικα,αρε apple τα παντα ολα

 

Φιλε επειδή και εγώ είχα εκνευριστεί με το συγκεκριμένο "πρόβλημα" η λύση που βρήκα είναι η εξής:

 

Πρίν πάω για ύπνο αντί να το κλείσω το βάζω στο flight mode! Το σήμα σβήνεται και το κινητό είναι σαν κλειστό

Link to comment
Share on other sites

Κανας καλος οδηγος για root μαζι με τι θα χρειαστουμε ωστε να μην κανουμε καμια μαλ....

 

δεν θα βρεις αλλον οδηγο προς το παρον, εκτος απο αυτους που εδωσα παραπανω

διαβασε προσεκτικα και θα εισαι ok :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...καινουργιος στη παρεα σας.

Ειμαι κατοχος ενος se x10 mini...και εχω ενα προβληματακι...

Οταν στελνω sms δεν μου βγαζει το "τικ" πανω στο μηνυμα...οτι εχει παραδωθει δηλαδη ΕΝΩ στο ιδιο κινητο ενος φιλου μου το εμφανιζει.

Εχω την εντυπωση οτι αντι για αναφορα παραδοσης εχει το συγκεκριμενο συστημα με το "τικ" στη δεξια πλευρα του μηνυματος.

Ενω εχω ενεργοποιημενη την αναφορα μηνυματος δεν μου το εμφανιζει με αποτελεσμα να μην ξερω αν εχει φτασει καποιο μηνυμα μου ή οχι.

Μπορει να με βοηθησει καποιος?Αρχισα να διαβαζω posts αλλα ΔΥΣΤΗΧΩΣ ειναι πολλες οι σελιδες για να τα διαβασω ολα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Ακυρο δεν μπουρουσα να στειλω καν μηνυματα...χωρις να υπαρχει συγκεκριμενος λογος...τωρα ΚΑΙ στελνει και το "τικ" ερχετε :)))

Edited by eki1908
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολο το forum!Ειμαι μεταξυ xperia mini&lg gd880&θα ηθελα μια γνωμη προς τα που να κινηθω...&επισης εχω μια ερωτηση.Το xperia παιρνει αναβαθμιση os σε 2,1?(&αν ναι συνισταται?)

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολο το forum!Ειμαι μεταξυ xperia mini&lg gd880&θα ηθελα μια γνωμη προς τα που να κινηθω...&επισης εχω μια ερωτηση.Το xperia παιρνει αναβαθμιση os σε 2,1?(&αν ναι συνισταται?)

 

Ευχαριστω!

 

δεν το ξερω το lg οποτε δεν μπορω να σου πω τιποτα για αυτο. Το mini θα παρει αναβαθμιση 2,1 αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Το myPhone.gr έχει ήδη κάνει ένα αρκετά αναλυτικό review:

http://www.myphone.gr/devices/review-104.html

Στο Πλαίσιο έχει 325ευρώ.

 

Τσέκαρε αν θες το HTC Wildfire που έχει παρόμοια τιμή με το X10 mini. Στο Πλαίσιο έχει 269 ευρώ. Έχει και Android 2.1 !

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Κανας καλος οδηγος για root μαζι με τι θα χρειαστουμε ωστε να μην κανουμε καμια μαλ....

 

φιλε μου το root γινεται με εντολες οι οποιες δινονται μεσω του command prompt στα windows.αυτο το βρισκεις στο all programs-accessories.oι εντολες βρισκονται σε αυτο το σαιτ:http://android.doshaska.net/x10miniroot.τις δινεις μια μια σειρα και καθε φορα enter.πριν απο αυτο ομως πρεπει να εχεις εγκαταστησει το pc companion της ερικσον,να συνδεσεις το τηλεφωνο σε λειτουργια φορτισης και να εχεις ενεργοποιησει τον εντοπισμο σφαλματων στο τηλεφωνο.αυτο βρισκεται ρυθμισεις-εφαρμογες-αναπτυξη-εντοπισμος σφαλματων.πρεπει να βαλεις και ενα widget στην αρχικη οθονη για το wifi ωστε να μπορεις να το σβησεις και να το αναψεις στα γρηγορα αφου δωσεις την εντολη ./exploid

το σημαντικοτερο,κατεβαζεις το αρχειο που εχω ανεβασει εδω:http://www.megaupload.com/?d=9DDZBJV1

εχει ολα τα αρχεια που χρειαζονται.το αποσυμπιεζεις και βαζεις τον φακελο στο c:/

δηλαδη να ειναι μετα c:/exploid_x10mini.εισαι ετοιμος,ανοιγεις το command prompt και αρχιζεις να δινεις μια μια τις εντολες

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Το myPhone.gr έχει ήδη κάνει ένα αρκετά αναλυτικό review:

http://www.myphone.gr/devices/review-104.html

Στο Πλαίσιο έχει 325ευρώ.

 

Τσέκαρε αν θες το HTC Wildfire που έχει παρόμοια τιμή με το X10 mini. Στο Πλαίσιο έχει 269 ευρώ. Έχει και Android 2.1 !

 

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση.Ειχα διαβασα το review&γι'αυτο η ερωτηση...Μαλλον στο xperia mini με βλεπω...Τελικα 2,1αναβαθμιση μπορει να δεχτει &αν ναι συνισταται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Αφιέρωσα λίγο χρόνο διαβάζοντας τις τελευταίες 10 σελίδες που είχα χάσει λόγω διακοπών και θα ήθελα παρόλα αυτά να κάνω δύο ερωτησούλες:

 

(1) Blue Tooth File Transfer: προσπαθώ να κάνω σύζευξη με τον υπολογιστή και ζητάει δύο κωδικούς. Σαν πρώτο βάζω το 0000, τον δέχεται, όλα ΟΚ (αυτόν τον ζητά και για σύζευξη με άλλο κινητό). Ζητά όμως και ένα PIN, το οποίο μου το ζητά ταυτόχρονα και στον υπολογιστή. Εκεί τι γίνεται;? Ξέρει κανείς;;; Έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι...

 

(2) Navigon: Με ποιον τρόπο μπορώ να εγκαταστήσω μόνο τον χάρτη της Ελλάδας; Ο χάρτης της Ευρώπης δε χωράει στην κάρτα και δεν βρίσκω πώς μπορώ να επιλέξω μόνο τον χάρτη της Ελλάδας... Μήπως πρέπει να επιλέξω εγκατάσταση μέσω υπολογιστή;

 

Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη εάν έχουν ξανατεθεί/ξαναπαντηθεί τα ερωτήματα αυτά! :)

Link to comment
Share on other sites

Μερικες "after sale" ερωτησουλες...

 

1) Θηκη για το κινητο σε μαγαζια εχετε βρει? Οχι e-shops εξωτερικου γιατι μονο εκει εχω βρει κ μαλιστα με αρκετη ποικιλια. Θα ηθελα η μια μαυρη δερματινη που να το κλεινει ολοκληρο ή εστω μια σιλικονης σαν αυτες που βαζουν στα i-phone. Καμια ιδεα?

 

2) Για καρτα μνημης οι class 4 ειναι αρκετα γρηγορες ή θα την βαλω κ θα σερνεται? Εγω βρει σε αρκετα καλη τιμη 8αρες (οι 16GB ειναι ακομα τσιμπημενες)

(1998) Siemens C11/Bosch 509/Motorola V3688/Siemens A35/Siemens C55/Nokia 6600/Sony Ericsson P990/Sony Ericsson K810/Sony Ericsson X10 mini/Motorola Defy/Apple iPhone 4S/Apple iPhone 5/Apple iPhone 6/Apple iPhone 6S/Apple iPhone 7 Plus (2017)
Link to comment
Share on other sites

Μερικες "after sale" ερωτησουλες...

 

1) Θηκη για το κινητο σε μαγαζια εχετε βρει? Οχι e-shops εξωτερικου γιατι μονο εκει εχω βρει κ μαλιστα με αρκετη ποικιλια. Θα ηθελα η μια μαυρη δερματινη που να το κλεινει ολοκληρο ή εστω μια σιλικονης σαν αυτες που βαζουν στα i-phone. Καμια ιδεα?

 

2) Για καρτα μνημης οι class 4 ειναι αρκετα γρηγορες ή θα την βαλω κ θα σερνεται? Εγω βρει σε αρκετα καλη τιμη 8αρες (οι 16GB ειναι ακομα τσιμπημενες)

 

εγώ έχω βάλει μια 4άρα class4 και είναι μια χαρά, τουλάχιστον για εφαρμογές και μινι βίντεο.

 

Πλήρη θήκη δύσκολα θα βρείς ακόμα και έξω, το καλύτερο που είχα βρει με γουγλη είναι ενα silicon skin που είχε και screen protector = πλήρης προστασία, αλλά ήταν Αμερική και θα ερχόταν γύρω στο 40άρι (χωρίς τυχόν εκτελωνισμό). Οπότε πήρα ένα αξιόπιστο screen protector από Γερμανία μέσω amazon (9,5 ευρώ τα 2 με μεταφορικά) και μια φτηνή σιλικόνη για πίσω από το ebay (γύρω στα 4,5 ευρώ) και είμαι κομπλέ... αν θες πες μου να σου στείλω λινκς

Link to comment
Share on other sites

μια προχειρη λιστα ειναι εδω

 

 

@zzzzz, από το παραπάνω λινκ σου, τσίμπησα αυτό: " ServiceMenu.apk - *#*#4636#*#* menu? " - υπάρχει και στο x10mini service menu???

 

Αν κατάλαβα καλά, το κύριο όφελος του να το κάνεις root είναι οτι μπορείς να σβήσεις τις preinstalled εφαρμογές που δεν θέλεις, για να ελευθερώσεις μνήμη. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις επιπλέον, ώστε να αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις με το root? Κάτι που διάβασα αλλού οτι μπορείς να δεις paid εφαρμογές στο market ισχύει?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@zzzzz, από το παραπάνω λινκ σου, τσίμπησα αυτό: " ServiceMenu.apk - *#*#4636#*#* menu? " - υπάρχει και στο x10mini service menu???

 

Αν κατάλαβα καλά, το κύριο όφελος του να το κάνεις root είναι οτι μπορείς να σβήσεις τις preinstalled εφαρμογές που δεν θέλεις, για να ελευθερώσεις μνήμη. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις επιπλέον, ώστε να αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις με το root? Κάτι που διάβασα αλλού οτι μπορείς να δεις paid εφαρμογές στο market ισχύει?

 

ευχαριστώ

 

ναι το service menu ισχυει για ολα τα android τηλεφωνα

 

σχετικα με το root, κανε λιγο υπομονη, τα καλυτερα ερχονται!;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πιστευω οτι καλυτερο ειναι το mini..πειτε μου αν εχω αδικο..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...