Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ,

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ GPS ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΗΛ ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΟΡΟΥΦΟΡΟΥΣ;

 

Αναλόγως ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιήσεις. Το Google Maps και το Wisepilot χρησιμοποιούν on-line χάρτες οπότε χρειάζονται και ενεργή σύνδεση στο ίντερνετ πχ μέσω WiFi ή 2G/3G. Αν δεν είσαι σε κάποιο data plan θα χρεωθείς αρκετά.

 

Με άλλες, εμπορικές εφαρμογές που έχουν off-line χάρτες μπορείς άνετα να έχεις καθοδήγηση χωρίς καθόλου χρήση ίντερνετ. Παραδείγματα είναι το Navigon, NDrive, Sygic Mobile Maps, CoPilot, iGo κλπ.

 

Όσον αφορά αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω είναι εν μέρει σωστό με την έννοια ότι έτσι απενεργοποιείς το a-GPS (δλδ Assisted-GPS). Με τη χρήση αυτού το gps κάνει χρήση των κεραιών κινητής τηλεφωνίας, οι οποίες έχουν συγκεκριμένες συντεταγμένες, ώστε να εντοπίσει καλύτερα και ακριβέστερα τη θέση σου. Αν το χρησιμοποιείς κι αυτό θα πρέπει το κινητό να μεταφέρει δεδομένα οπότε και πάλι θα χρεωθείς κάτι. Στην πράξη, μόνο με gps θα είσαι εντάξει. Εκτός κι αν χωθείς σε κανένα στενάκι όπου δεν πιάνει καλά το σήμα του δορυφόρου.

 

χαιρετε παιδες.καλως σας βρηκα. πρωτη δημοσιευση και ζητω την επιεικεια σας.πηρα αυτο το κινητο και τωρα αρχιζω τη συμβιωση μαζι του.δε μπορω να κατσω να διαβασω 92 ολοκληρες σελιδες για να βρω απαντηση ,αν και εφοσον ερωτηθηκε πριν, θελω να μαθω πως μπορω να επιλεξω 1 mp3 για ηχο κλησης. ξερει κανεις?χρειαζεται παλι κανενα προγραμμα απο το android?επισης πως μπορω να κανω mp3 audio streaming σε bluetooth ωστε να ακουω τα mp3 μου στην ανοικτη ακροαση του αυτοκινητου?

 

 

Για τον ήχο κλήσης τώρα, είναι ότι πιο γελοίο να αλλάξεις. Αν διάβαζες τις 92 σελίδες θα έβλεπες πως κανένας δεν το είχε ρωτήσει οπότε και δεν θα έβρισκες απάντηση. Ρίξε μια ματιά (ή και πολλές) στο manual από το επίσημο site της Sony:

http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/792/650/1278589882/E10i__UG_EL_1238-6379_2.pdf

Δες στη σελίδα 21 εκεί που λέει:

Για να ρυθμίσετε έναν ήχο κλήσης τηλεφώνου

1 Από την Αρχική οθόνη, σύρετε το προς τα επάνω.

2 Βρείτε και χτυπήστε το Ρυθμίσεις > Ήχος και εικόνα > Ήχος κλήσης τηλεφώνου.

3 Επιλέξτε έναν ήχο κλήσης.

 

Έχει κι άλλες επιλογές να δεις.

 

Για mp3 audio streaming σε bluetooth αυτοκινήτου δεν γνωρίζω τίποτα, αλλά στη σελίδα 62 του manual λέει πως:

 

Όταν αντιστοιχείτε το τηλέφωνό σας με κάποια άλλη συσκευή, μπορείτε, για παράδειγμα, να συνδέσετε

το τηλέφωνό σας με μια συσκευή Bluetooth™ handsfree ή ένα κιτ αυτοκινήτου Bluetooth™ και να

χρησιμοποιήσετε αυτές τις συσκευές για πραγματοποιήσετε και να λάβετε κλήσεις.

 

Ίσως χρειάζεται κάποια έξτρα εφαρμογή ή αν γίνεται μέσω και του player της συσκευής δεν το γνωρίζω.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αναλόγως ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιήσεις. Το Google Maps και το Wisepilot χρησιμοποιούν on-line χάρτες οπότε χρειάζονται και ενεργή σύνδεση στο ίντερνετ πχ μέσω WiFi ή 2G/3G. Αν δεν είσαι σε κάποιο data plan θα χρεωθείς αρκετά.

 

Με άλλες, εμπορικές εφαρμογές που έχουν off-line χάρτες μπορείς άνετα να έχεις καθοδήγηση χωρίς καθόλου χρήση ίντερνετ. Παραδείγματα είναι το Navigon, NDrive, Sygic Mobile Maps, CoPilot, iGo κλπ.

 

Όσον αφορά αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω είναι εν μέρει σωστό με την έννοια ότι έτσι απενεργοποιείς το a-GPS (δλδ Assisted-GPS). Με τη χρήση αυτού το gps κάνει χρήση των κεραιών κινητής τηλεφωνίας, οι οποίες έχουν συγκεκριμένες συντεταγμένες, ώστε να εντοπίσει καλύτερα και ακριβέστερα τη θέση σου. Αν το χρησιμοποιείς κι αυτό θα πρέπει το κινητό να μεταφέρει δεδομένα οπότε και πάλι θα χρεωθείς κάτι. Στην πράξη, μόνο με gps θα είσαι εντάξει. Εκτός κι αν χωθείς σε κανένα στενάκι όπου δεν πιάνει καλά το σήμα του δορυφόρου.

 

Σωστος ο mattimus_prime. Sorry για την ασαφεια. :O Η αληθεια ειναι οτι ειχα ξεχασει το (αθλιο) wisepilot και ειχα στο μυαλο μου τα σοβαρα navigators (sygic, ndrive κτλ) με προεγκατεστημενους χαρτες.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι καποια μεγαλα μυαλα αντιγραφουν τα ωραια πραματα απο αλλους (βλεπε μαζεμενο app store apple) αλλα και τα κακα (βλεπε windows mobile)

αυτο ας πουμε που λειπει ενα προγραμμα στο pc να κανεις τα παντα που εχει η apple ειναι τελειο και εδω δεν το βλεπω κριμα αντε τωρα με οθονη 2.5 να βρισκεις οτι θες και να το κατεβαζεις με wifi

οσο για τις επαφες αλλο παλι που αντεγραψε απο apple αποτι καταλαβα και δεν δινει τη δυνατοτητα να τα κανεις sync με outlook οπως το windows κινητο offline κατευθειαν

τεσπα εν αναμονη διορθωσεων ποτε επιτελους θα βγει το τελειο λειτουργικο δνε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω το ιδιο προβλημα με τον asiki εχω. Θελω να μεταφερω τις επαφες μου απο το Κ810 στο καινουργιο μου Χ10 mini και δεν μπορω με τιποτα. Καμια ιδεα? Δεν γινεται να κατσω να γραψω 300 ονοματα απο την αρχη!

 

γιατι δεν τισ βαζεται στην sim?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν τις βάλουν στη SIM θα γίνουν χειρότερα.

Θα ανακατευτούν, μιας και δεν υποστηρίζουν τα πολλαπλά πεδία και είναι κ μικρές σε χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ BLUETOOTH ΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΩΣ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ BLUETOOTH ΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΩΣ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

το προβλημα εχει λυθει προς το παρον με κατεβασμα της εφαρμογης bluetooth file transfer.

 

Για τον ήχο κλήσης τώρα, είναι ότι πιο γελοίο να αλλάξεις. Αν διάβαζες τις 92 σελίδες θα έβλεπες πως κανένας δεν το είχε ρωτήσει οπότε και δεν θα έβρισκες απάντηση. Ρίξε μια ματιά (ή και πολλές) στο manual από το επίσημο site της Sony:

http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/792/650/1278589882/E10i__UG_EL_1238-6379_2.pdf

Δες στη σελίδα 21 εκεί που λέει:

Για να ρυθμίσετε έναν ήχο κλήσης τηλεφώνου

1 Από την Αρχική οθόνη, σύρετε το προς τα επάνω.

2 Βρείτε και χτυπήστε το Ρυθμίσεις > Ήχος και εικόνα > Ήχος κλήσης τηλεφώνου.

3 Επιλέξτε έναν ήχο κλήσης.

 

Έχει κι άλλες επιλογές να δεις.

ευχαριστω για την απαντηση αλλα ολα αυτα ειναι αυτονονητα καθως επισης ειναι δεδομενο πως αυτες οι κινησεις εχουν γινει. εχω γυρω στα 8 gb απο mp3 ,aac,και άλλα, μα το κινητο δε βλεπει τιποτα για να τα επιλεξω ως ηχο κλησης.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα ολα αυτα ειναι αυτονονητα καθως επισης ειναι δεδομενο πως αυτες οι κινησεις εχουν γινει. εχω γυρω στα 8 gb απο mp3 ,aac,και άλλα, μα το κινητο δε βλεπει τιποτα για να τα επιλεξω ως ηχο κλησης.

 

Ανοιξε το mediascape, βρες το τραγουδι που θες και κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης πατα το πληκτρο του μενου και ορισε το ως ηχο κλησης.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το mediascape, βρες το τραγουδι που θες και κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης πατα το πληκτρο του μενου και ορισε το ως ηχο κλησης.

 

το χ1ο μινι δεν εχει δυστυχως mediascape οποτε απλα πηγαινε ρυθμισεις-ηχος και εικονα-ηχος κλησης τηλεφωνου τερμα κατω στην λιστα λεει -βιβλιο μουσικης-το πατας και εμφανιζει ολα τα mp3 αλλα σε tags δηλαδη με το ονομα του τραγουδιστη ας πουμε οποτε βρισκεις οποιο τραγουδι θες και το βαζει ηχο κλησης:cool:

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα ολα αυτα ειναι αυτονονητα καθως επισης ειναι δεδομενο πως αυτες οι κινησεις εχουν γινει. εχω γυρω στα 8 gb απο mp3 ,aac,και άλλα, μα το κινητο δε βλεπει τιποτα για να τα επιλεξω ως ηχο κλησης.

 

Τοποθέτησε τα αρχεία που θες να βλέπεις όταν επιλεγείς ήχο κλήσης στο φάκελο sdcard/media/audio/ringtone ;-)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΤΕΛΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ANDROID-SYNC ALPHA?ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΩΨ ΣΤΟ ΠΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΕΠΑΦΩΝ...

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει mediascape??? :blink: Πολιτισμικο σοκ, ασχετα που δεν το χρησιμοποιω σχεδον ποτε...:lol:
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενω στο browser διαθετει zoom και μπορεις να διαβασεις την ιστοσελιδα, οταν ομως προκειται για sms ή email αυτο δεν γινεται. Ξερει καποιος εαν διατιθεται καποια γραμματοσειρα με μεγαλυτερο μεγεθος γραμματων ή καποιο προγραμματακι που να κανει zoom?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι 3 smartphone ειχα μεχρι τωρα και το προβλιμα μου ειναι το ξηπνιτιρι οταν η συσκευη ειναι απενεργοποιημενη, τα samsung το omnia χτιπαγε κατα βουλιση,το samsung to s8000 jet δεν χτιπαγε και τωρα αυτο που επισισ δεν χτιπαει,γνωριζει καπιος να μου το απαντιση αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!τελικα το πηρα και εγω...το μονο που δεν μπορω ειναι να βαλω καποιο προγραμμα gps γιατι δεν μπορω να βρω στο ιντερνετ...."αγοραμενο" *εννοειται...οποιος μπορει ας μου στειλει pm...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι 3 smartphone ειχα μεχρι τωρα και το προβλιμα μου ειναι το ξηπνιτιρι οταν η συσκευη ειναι απενεργοποιημενη, τα samsung το omnia χτιπαγε κατα βουλιση,το samsung to s8000 jet δεν χτιπαγε και τωρα αυτο που επισισ δεν χτιπαει,γνωριζει καπιος να μου το απαντιση αυτο?

 

ναι ειναι ενα θεμα με τα smartphones αυτο, δεν μπορεις να τα κλεισεις και να αναψουν για το ξυπνητηρι οπως τα απλα τηλεφωνα. οπως ειπε καποιος μερικες σελιδες πιο πισω το smartphone εχει επεξεργαστη,μνημη, τρεχει λειτουργικο σαν το pc, δεν μπορεις να βαλεις ξυπνητηρι και να ανοιξει το pc απο σβηστο ουτε τα smartphones μπορουν απλα δεν γινεται λειτουργικα δεν εχει να κανει με το οτι ειναι κατι τοσο απλο δεν το βαζουν οι εταιρειες, απλα δεν γινεται απο φυση τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά υπάρχει αναβάθμιση από 1.6 σε 2.1 για το Mini???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι ενα θεμα με τα smartphones αυτο, δεν μπορεις να τα κλεισεις και να αναψουν για το ξυπνητηρι οπως τα απλα τηλεφωνα. οπως ειπε καποιος μερικες σελιδες πιο πισω το smartphone εχει επεξεργαστη,μνημη, τρεχει λειτουργικο σαν το pc, δεν μπορεις να βαλεις ξυπνητηρι και να ανοιξει το pc απο σβηστο ουτε τα smartphones μπορουν απλα δεν γινεται λειτουργικα δεν εχει να κανει με το οτι ειναι κατι τοσο απλο δεν το βαζουν οι εταιρειες, απλα δεν γινεται απο φυση τους.

 

θα το δεχομουνα αυτο αν το samsung το omnia δεν ανοιγε ποτε αλλα αυτο ανοιγε οπτε ηθελε,το i phone χτιπαει κανονικα,αρε apple τα παντα ολα

Link to comment
Share on other sites

θα το δεχομουνα αυτο αν το samsung το omnia δεν ανοιγε ποτε αλλα αυτο ανοιγε οπτε ηθελε,το i phone χτιπαει κανονικα,αρε apple τα παντα ολα

 

το μονο σιγουρο ειναι οτι η apple Μονο τα παντα ολα δεν ειναι :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

το μονο σιγουρο ειναι οτι η apple Μονο τα παντα ολα δεν ειναι :lol::lol:
διακρινω καπια εμπαθια για την apple? γιατι μου το αναφεις ωσ το μονοσιγουρο κιολας διλαδη οτι το γνωριζουμε ολοι οτι δεν ειναι τα παντα ολα χαχαχαχαχα!! επετρεπσε μου να διαφονισω μαζι
Link to comment
Share on other sites

διακρινω καπια εμπαθια για την apple? γιατι μου το αναφεις ωσ το μονοσιγουρο κιολας διλαδη οτι το γνωριζουμε ολοι οτι δεν ειναι τα παντα ολα χαχαχαχαχα!! επετρεπσε μου να διαφονισω μαζι

 

οχι καθολου! ισα ισα το αντιθετο!! Για μενα η apple θα μπορουσε να ηταν κορυφαια αν δεν εκανε καποιες "στενομυαλιές" με το iphone Και γενικοτερα με το προιοντα της!

Link to comment
Share on other sites

οχι καθολου! ισα ισα το αντιθετο!! Για μενα η apple θα μπορουσε να ηταν κορυφαια αν δεν εκανε καποιες "στενομυαλιές" με το iphone Και γενικοτερα με το προιοντα της!

για τισ στενομιαλιεσ συμφονω

Link to comment
Share on other sites

σε τι διαστασεις πρεπει να ειναι μια εικονα για να μπει φοντο χωρις να της κανει ζοομ ή να την αλλιωσει γενικα;
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...