Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σήμερα παρήγγειλα το mini pro από τη vodafone. Δεν το έχω δει από κοντά γιατί όπου ρωτούσα είχαν ρέπλικα μόνο. Θα σας πω εντυπώσεις μόλις το δουλέψω.Ξέρει κανείς αν η μπαταρία ανοίγει; ή μήπως είναι και σε αυτό κλειστή όπως στο mini ; σκέφτομαι να αγοράσω και μία δεύτερη μπαταρία ,γι'αυτό ρωτάω
Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις:

 

1) Κυκλοφορει συσκευασια του xperia x10 mini, που να εχει μεσα το μαυρο, το ασπρο και το κοκκινο καλυμμα?? Η εστω το μαυρο και το κοκκινο??

2) Το x10 mini pro κυκλοφορει σε 3 χρωματα... Τα καλυμματα του αλλαζουν και αν ναι, που μπορουμε να βρουμε αλλα??

3) Οπως ξερουμε, η μπαταρια του pro δεν ειναι ενσωματωμενη στη συσκευη... Υπαρχει περιπτωση το γεγονος αυτο να βελτιωσει την αυτονομια του κινητου και τη ζωη της μπαταριας??

 

Εγω μαλλον προς στο pro κλεινω...

Link to comment
Share on other sites

Εχει αγορασει κανεις το mini pro για να μας πει εντυπωσεις??????

 

σήμερα παρήγγειλα το mini pro από τη vodafone. Δεν το έχω δει από κοντά γιατί όπου ρωτούσα είχαν ρέπλικα μόνο. Θα σας πω εντυπώσεις μόλις το δουλέψω.Ξέρει κανείς αν η μπαταρία ανοίγει; ή μήπως είναι και σε αυτό κλειστή όπως στο mini ; σκέφτομαι να αγοράσω και μία δεύτερη μπαταρία ,γι'αυτό ρωτάω

 

 

λοιπον.. το πηρα σημερα.. το Mini pro εννοω..καλοριζικο μου.. ξερω..:p κ καλοριζικο κ καλομιλητο σε ολους τους φιλους κ φιλες απο εδω μεσα...:)

το εχω φορτωσει με διαφορα μεσω του μαρκετ αλλα μου μενει να ψαξω κ πως μπορω να βαλω εφαρμογες μεσω Pc γιατι επεσε :confused::cool::X στα χερια μου ενα πακετο με 4.5 gb εφαρμογες κ games..

λοιπον απο το λιγο που το εχω ταραξει.. το τηλεφωνο μπορω να πω οτι το λατρεψα.. ειμαι κ ταυτοχρονα κατοχος iphone,νοκια ν95 και xperia x1.. τα γραφω για να τονισω πως το λειτουργικο πεταει σε σχεση με ολα τα αλλα.. δεν κολαει πουθενα.. θελει φυσικα λιγο ψαξιμο μεχρι να καταλαβεις που βρισκεται το καθετι στις ρυθμισεις αλλα μετα ολα οκ. τωρα με την μπαταρια θα δειξει.. πιστευω ενα καλο φορτισμα 4-5 ωρων κ μετα δυο ακομη κυκλους πληρησ φορτισεις - αποφορτισεις.. θα την κανει να νιωθει πιο ασφαλες κ πιο γεματη.. μην την αφησετε 8 ωρες που λενε ΔΕΝ υπαρχει λογος.. επισης να πω πως η μπαταρια για τον φιλο που ρωτησε ειναι αποσπομενη κ πως εγω ηδη προχωρησα στην αγορα μιας.. κ την περιμενω. το καλο του προ.. :) οσο για το πληκτρολογιο να πω πως το βολευτηκα καλυτερα απο του χ1.... τα πληκτρα ειναι ανασηκωμενα.. εντονα αναγλυφα δηλαδη..αν κ γιαμηνυμα πιστευω πως με τ9 (ενα συνηθειο ειναι ολα) θα μπορεσετε να γραψετε σφαιρα με το νουμερικο πληκτρολογιο της οθονης.. μμ αυτα απο μενα για την ωρα.. με τις προσωπικες μου αποψεις παντα.. οποιαδηποτε απορια χτυπηστε.. σας αφηνω να περασω και καμια εφαρμογουλα..:)

Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις:

 

1) Κυκλοφορει συσκευασια του xperia x10 mini, που να εχει μεσα το μαυρο, το ασπρο και το κοκκινο καλυμμα?? Η εστω το μαυρο και το κοκκινο??

2) Το x10 mini pro κυκλοφορει σε 3 χρωματα... Τα καλυμματα του αλλαζουν και αν ναι, που μπορουμε να βρουμε αλλα??

3) Οπως ξερουμε, η μπαταρια του pro δεν ειναι ενσωματωμενη στη συσκευη... Υπαρχει περιπτωση το γεγονος αυτο να βελτιωσει την αυτονομια του κινητου και τη ζωη της μπαταριας??

 

Εγω μαλλον προς στο pro κλεινω...

 

μαυρο και κοκκινο ναι ετυχε σε ενα φιλο μου.. οσο για το προ τωρα δυστυχως δεν δινουν προσοψεις extra.. αλλα θα αρχιζουν να εμφανιζονται μην τρελενεσαι.. ¨) απλος το προ που λες προς τα εκει κλεινεις ειναι πολυ ελαχιστα πιο μεγαλο λογο τησ διαφορετικης κατασκευης σασι.. για να χωρεσει το πληκτρολογιο κ να μπορει να ειναι αποσπωμενη κ η μπαταρια.. κατι που για μενα κ το πληκτρολογιο αλλα κ η μπαταρια πιο πολυ χρειαζονται.. το ενα για να γραφεισ πιο γρηγορα οπου κ εαν χρειαστει αλλα κ η μπαταρια νομιζω.. πως με δυο μερες αντοχης καλο ειναι να υπαρχει κ μια δευτερη στο τσαντακι...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγκατέστησα και το My Phone explorer αλλά όταν πάει να κάνει συγχρονισμό μου βγάζει σφάλμα "Η συσκευή Symbian δεν είναι συνδεδεμένη με το mRouter" ενώ στο mRouter την αναγνωρίζει κανονικά σαν συνδεδεμένη (όπως και το PC Suite). Τι πρέπει να κάνω τώρα; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά στο My Phone explorer το δείχνει συνδεδεμένο στο COM3 και στο mRouter στο COM4.

 

Τελικά ήθελε να το αποσυνδέσω/επανασυνδέσω μερικές φορές και όλα εντάξει! Το θέμα είναι τώρα πώς δεν βρίσκω πως να τις κάνω αντιγραφή στη SIM μέσω του My Phone Explorer. Μπορώ να κάνω μόνο εξαγωγή σε αρχείο .vcf. Θα το αναγνωρίσει αν το περάσω στο Mini;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήθελε να το αποσυνδέσω/επανασυνδέσω μερικές φορές και όλα εντάξει! Το θέμα είναι τώρα πώς δεν βρίσκω πως να τις κάνω αντιγραφή στη SIM μέσω του My Phone Explorer. Μπορώ να κάνω μόνο εξαγωγή σε αρχείο .vcf. Θα το αναγνωρίσει αν το περάσω στο Mini;

 

Σου στειλα ΡΜ για ναμην βγαίνουμε εκτός θέματος. Για την σύνδεση με το my phone explorer, αν δεν το βρίσκει με τη μια, πήγαινε file/options και κάνε search for device, θα σκανάρει όλες τι πόρτες και τελικά θα βρεί αυτή στην οποία συνδέθηκε το mrouter.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

καινουργιος στην παρεα σας.

πριν 10 μερες αγορασα το μινι προ με καρτοσυμβολαιο cosmote.

εκτοτε ενω μεσω wifi μπαινει κανονικα νετ δεν μπορω να μπω android market.

σε τηλεφωνικες επικοινωνιες με την εταιρια μου λενε οτι ισως αναβαθμιζεται το σαιτ

μηπως με δουλευουν?

10 μερες τωρα...:mad:

 

εχει καποιος ιδιο προβλημα?

μπορειτε να βοηθησετε βρε παιδια?

ευχαριστω.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει το mini δώρο στην κοπέλα μου και σήμερα είδε στο λογαριασμό της στη Vodafone ότι είχε 364 ώρες χρεωμένες σε Wap! Χωρίς να μπαίνει. Λογικά κάποιο από τα apps που της έβαλα μπαίνει μόνο του συνέχει στο internet. Αν και δυο παιχνιδάκια έβαλα μόνο, τέλος πάντων.

 

Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι να ελέγξουμε αυτές τις αυτόματες συνδέσεις?

 

Σημείωση: Πήγε στη Vodafone να κάνει παράπονα ότι η συσκευή που πήρα από σας με χρεώνει αυτόματα χωρίς εγώ να κάνω τίποτα, και η απάντηση που πήρε: "το μόνο που μπορείται να κάνετε είναι να βάλετε με 4 ευρώ το μήνα data plan. αλλιώς το κινητό θα σας χρεώνει ότι και να κάνετε..." ατάκα σοβαρή έτσι???!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ιδιο. Cosmote.

 

lol, νομίζω είναι δάκτυλος vodafone αυτός, να υπάρχει κόκκινη σε κάθε κουτί!!!

 

Εγώ από vodafone το πήρα με μαύρη, κόκκινη και ροζ - την ροζ την ανταλάσσω με οποιοδήποτε άλλο χρώμα αν ενδιαφέρεται κάποιος.

 

@sonys και Konman96 : παιδιά καλως ορίσατε, αν διαβάσετε έστω και τις τελευταίες 10 σελίδες θα βρείτε απαντήσεις για αυτά που ρωτάτε συν πολλά επιπλέον χρήσιμα τιπς....

 

sonys έκανες register το google account σου όπως λένε οι οδηγίες και καμμιά 10ριά φίλοι στα προηγούμενα ποστ? Αν ναι και πάλι δεν μπάινεις, μήπως δεν πάιζουν οι ρυθμίσεις δικτύου (apn)?

 

Konman96 το κακό με τις δωρεάν εφαρμογές είναι ότι όλες σχεδόν συνδέονται για να κατεβάσουν διαφημίσεις. Επιπλέον, το τηλέφωνο έχει κάποια default settings για αυτόματες ενημερώσεις.... άρα, οι πρώτες σου ενέργειες είναι: 1. Θα έχεις το data traffic πάντα OFF και θα το ανοίγεις μόνο όταν θες εσύ να μπεις στο νετ - αυτό το ανοιγοκλείνεις από την πάνω μπάρα αναμονής ή εγκαθιστάς ένα widget που λέγεται apn on/off νομίζω. 2. πήγαινε ρυθμίσεις/ data syncronization και απενεργοποίησε σίγουρα το auto-sync, και πιθανότατα το background data (εγώ αυτό το έχω ενεργό γιατί έτσι και αλλιώς κλείνω το data traffic). 3. βάλε ενα προγραμματάκι που λέγεται netcounter, για να παρακολουθείς κατανάλωση από δίκτυο κινητής και από wifi - μπορεί να μην είναι 100% σωστό, αλλά θα σου δώσει μια καλή εικόνα. 4. Μήπως όντως να μπεις σε κάποιο data plan, η να το κάνει καρτοκινητό και με 3 ευρώ το μήνα να έχεις 120ΜΒ όπως το έχω εγώ??

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 εβδομαδες συμβιωση με το mini καθε ημερα που περνα το αγαπω και πιο πολυ. Περασα στο mini απο ενα HTC HD και WM 6. Οι πρωτες ημερες ηταν δυσκολες μεχρι να εξοικοιωθω με το android αλλα τωρα τα καταφερνω.

Μ΄αρεσει το μικρο του μεγεθος, το design, το βαρος του και οι πολλες μα πολλες δυνατοτητες του.

Με ξαφνιασε που το λειτουργικο ειναι on line με το gmail.com και μολις φτανει ενα νεο email εμφανιζεται και στο κινητο. (λες και ειναι sms). Εαν προσθεσουμε οτι το gmail.com μπορει και διαβαζει και αλλους λογαριασμους email σε οποιο λογαριασμο email λαβω νεο μηνυμα εμfανιζεται αμεσα στο κινητο (και με φιλτρα για οποια δεν θελω)

Η οθονη αποκρινεται αμεσα. Ο επεξεργαστης επισης. Το μεγεθος της οθονης ειναι ιδανικο για τις πιο πολλες εφαρμογες (αν και λογω ηλικιας πολλες φορες χρειαζομαι τα γυαλια μου αλλα αυτο ειναι δικο μου προβλημα οχι του κινητου)

Θα ηταν ισως πιο βολικο εαν στο ιδιο widget με τις κλησεις ηταν και οι επαφες.

Επισης κατι που μου αρεσε στο HTC WM6 ειναι η υπαρξη πληκτρου "αρχικης οθονης", ενω εδω στην ουσια πρεπει να πηγαινεις εκει με διαδοχικα πισω.

Το BT transfer δουλευει μια χαρα.

Δεν ειναι ευχρηστο ετσι οπως ειναι διαρθρωμενο το document to go για να γραψεις κατι σε word ή excel αλλα ας οψεται το μονοπωλιο της Microsoft.

Η μπαταρια βεβαια δεν κρατα πολυ αλλα μικρο βαρος και μεγαλη αυτονομια δεν συμβαδιζουν. Για οποιον θελει υπαρχουν και μπαταριες ισοτοπων ή αλλες απο διαστημικες εφαρμογες αλλα τοτε το mini δεν θα κοστιζε κατω απο 300€

Τι ψαχνω ακομα για να ειμαι εντελως ευχαριστημενος.

 

1. Εαν καποιος εχει κατεβασει απο καποιο "καλο" site πλοηγο και χαρτες ειτε Ndrive ειτε Navigon ας μου στειλει ενα π.μ

2. Συνδεση με internet εχει μεσω GPRS ή WiFi. Γινεται οταν ειναι συνδεδεμενο μεσω usb με το υπολογιστη να βλεπει ιντερνετ (μεσω του υπολογιστη)?

3. Εαν εβρισκα και προγραμματακι που να εχει αναλυτικα ολες τις κλησεις και καταγραφη της διαρκειας της καθε μιας θα ημουν ευτυχισμενος

Link to comment
Share on other sites

και κανα προγραμματακι και πως μπορουμε να το βαλουμε υπαρχουν οδηγιες?

ειμαι νεος εδω και δεν εχω συνηθησει να καθοδηγουμαι στο σαιτ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει το mini δώρο στην κοπέλα μου και σήμερα είδε στο λογαριασμό της στη Vodafone ότι είχε 364 ώρες χρεωμένες σε Wap! Χωρίς να μπαίνει. Λογικά κάποιο από τα apps που της έβαλα μπαίνει μόνο του συνέχει στο internet. Αν και δυο παιχνιδάκια έβαλα μόνο, τέλος πάντων.

 

Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι να ελέγξουμε αυτές τις αυτόματες συνδέσεις?

 

Σημείωση: Πήγε στη Vodafone να κάνει παράπονα ότι η συσκευή που πήρα από σας με χρεώνει αυτόματα χωρίς εγώ να κάνω τίποτα, και η απάντηση που πήρε: "το μόνο που μπορείται να κάνετε είναι να βάλετε με 4 ευρώ το μήνα data plan. αλλιώς το κινητό θα σας χρεώνει ότι και να κάνετε..." ατάκα σοβαρή έτσι???!!

 

Λοιπον για να μην χρεωνεται απλα μπορει να κλεισει την κινση δεδομενων. Ειναι ενα εικονιδιακι στην οθονη αναμονης απεργοποιησε το και τελος δεν κινουνται data :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην χρεωνεται απλα μπορει να κλεισει την κινση δεδομενων. Ειναι ενα εικονιδιακι στην οθονη αναμονης απεργοποιησε το και τελος δεν κινουνται data :D

 

έχει καμιά βδομάδα που το χει ενεργοποιήση αυτό! μένει να διασταυρώσουμε με την ανάλυση του λογαριασμού ότι όντως δουλέυει...

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

 

Έχω 300 ευρώ επιδότηση και πάω να πάρω το pro! ψήθηκα!!! :cool:

 

Άραγε αν είσαι σε wifi και ΘΕΣ να μπείς στο νετ. Ανοίγεις την κίνηση δεδομένων και κομπλέ. Η χαζή απορία μου είναι η εξής: το κινητό θα προτιμήσει το wifi by deault έτσι? δεν θα σε χρεώσει πάλι μέσω Vodafone?

Edited by konman96
Link to comment
Share on other sites

Άραγε αν είσαι σε wifi και ΘΕΣ να μπείς στο νετ. Ανοίγεις την κίνηση δεδομένων και κομπλέ. Η χαζή απορία μου είναι η εξής: το κινητό θα προτιμήσει το wifi by deault έτσι? δεν θα σε χρεώσει πάλι μέσω Vodafone?

 

Αν το έχεις συνδέσει με wifi δεν χρειάζεται να έχεις ανοιχτή την κίνηση δεδομένων.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να ορίζεις ποιο από τα δύο έχει προτεραιότητα, αν και μου φαίνεται πιο λογικό να είναι το wifi πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

καινουργιος στην παρεα σας.

πριν 10 μερες αγορασα το μινι προ με καρτοσυμβολαιο cosmote.

εκτοτε ενω μεσω wifi μπαινει κανονικα νετ δεν μπορω να μπω android market.

σε τηλεφωνικες επικοινωνιες με την εταιρια μου λενε οτι ισως αναβαθμιζεται το σαιτ

μηπως με δουλευουν?

10 μερες τωρα...:mad:

 

εχει καποιος ιδιο προβλημα?

μπορειτε να βοηθησετε βρε παιδια?

ευχαριστω.

 

:)

 

μιλωντας με την εξυπηρετηση ξανα ειπαν οτι ισως φταιει οτι δεν εχω ιντερνετ μεσω κοσμοτε.

θα παω για αναβαθμιση να δω το σπογευμα

Link to comment
Share on other sites

μιλωντας με την εξυπηρετηση ξανα ειπαν οτι ισως φταιει οτι δεν εχω ιντερνετ μεσω κοσμοτε.

θα παω για αναβαθμιση να δω το σπογευμα

 

Δεν ισχυει αυτο.

 

Κανονικα θα επρεπε να μπαινει απο wifi κι ας μην εχεις ιντερνετ απο τον παροχο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ξαναχρειάζομαι τα φώτα σας.

Όταν λαμβάνω sms, δεν ακούγεται ήχος!

Από που ρυθμίζεται αυτό;

Ρυθμίσεις, Ήχος και εικόνα, Ήχος κλήσης ειδοποίησης σωστά;;;

Εκεί υπάρχει κανονικά επιλεγμένος ήχος αλλά εγώ ήχο...δεν ακούω!!

Καμμιά ιδέα; Κάνω κάτι λάθος;

Keep the faith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ξαναχρειάζομαι τα φώτα σας.

Όταν λαμβάνω sms, δεν ακούγεται ήχος!

Από που ρυθμίζεται αυτό;

Ρυθμίσεις, Ήχος και εικόνα, Ήχος κλήσης ειδοποίησης σωστά;;;

Εκεί υπάρχει κανονικά επιλεγμένος ήχος αλλά εγώ ήχο...δεν ακούω!!

Καμμιά ιδέα; Κάνω κάτι λάθος;

 

Έχεις ρυθμίσει το γενικό ήχο ειδοποιήσεων.

Πήγαινε Μηνύματα, πάτησε Μενού, Ρυθμίσεις και τίκαρε τις Ειδοποιήσεις και επέλεξε και τον ήχο που θες! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρυθμίσει το γενικό ήχο ειδοποιήσεων.

Πήγαινε Μηνύματα, πάτησε Μενού, Ρυθμίσεις και τίκαρε τις Ειδοποιήσεις και επέλεξε και τον ήχο που θες! ;)

 

κοπελια, ειπαμε: αλλο τηλεφωνο το Χ10 και αλλο το Χ10 mini

 

@xristakos1

ρυθμισεις - sonyericsson - μηνυματα - ειδοποιηση μηνυματος

Link to comment
Share on other sites

κοπελια, ειπαμε: αλλο τηλεφωνο το Χ10 και αλλο το Χ10 mini

 

Έλα.... Από πότε;;; :baby:

:p

 

Σε κάθε περίπτωση, τρέχουν και τα δύο σε android και έχουν πολλά κοινά.

Και δεν είπα κάτι τόσο κουλό, αν διάβασες τι έγραψα, γιατί μπορεί το path για τη ρύθμιση να διαφέρει στο X10 mini, αλλά το concept του ότι στις γενικές ρυθμίσεις ο ήχος ειδοποίησης δεν ισχύει για τα μηνύματα, δεν ήταν λάθος.

Αν μου επιτρέπεις. :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μιλωντας με την εξυπηρετηση ξανα ειπαν οτι ισως φταιει οτι δεν εχω ιντερνετ μεσω κοσμοτε.

θα παω για αναβαθμιση να δω το σπογευμα

 

 

σε ξαναρωτάω, έχεις κάνει register κάποιο gmail ή google account? αν όχι, τότε αυτό είναι το πρόβλημα, αν ναι, τότε καλώς το ψάχνεις (αν και δεν υπάρχει νέα έκδοση λογισμικού άρα με την αναβάθμιση μην ελπίζεις σε πολλά)

Link to comment
Share on other sites

Bluetooth?ok?

Douleyei?exo ipad gi ayto ta greeklish

 

Προσοχή!

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, τα μηνύματα με greeklish θα διαγράφονται.

Παρακαλούμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...