Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν βρήκα. αναφέρει ένας φίλος κάποια εφαρμογή "documents to go". είναι επί πληρωμή και μάλλον θα την αγοράσω...αν δεν τη βρω με άλλον τρόπο.αν ξέρει κανείς ας στείλει pm

 

μία ακόμη χαζή ερώτηση: έβγαλα την κάρτα που περιλαμβάνει στη συσκευασία και έβαλα μία άλλη που είχα με διπλάσια χωρητικότητα. Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα?πχ ένα εικονίδιο που έχει ως οδηγό χρήσης του κινητού δεν μπορεί να δουλέψει

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ για την απάντηση. όσον αφορά για τον συγχρονισμό με τις επαφές μου μέσω sonyericsson έκανα λάθος. κατάφερα να συγχρονίσω μόνο με το gmail. ίσως τελικά η vodafone να μην επιτρέπει την υπηρεσία.Αν κάνω root θα μπορέσω να μεταφέρω τις επαφές από το sonyericsson?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. όσον αφορά για τον συγχρονισμό με τις επαφές μου μέσω sonyericsson έκανα λάθος. κατάφερα να συγχρονίσω μόνο με το gmail. ίσως τελικά η vodafone να μην επιτρέπει την υπηρεσία.Αν κάνω root θα μπορέσω να μεταφέρω τις επαφές από το sonyericsson?

 

Εγώ αρχικά πέρασα τις επαφές μέσω της Sony Ericsson αλλά, επειδή στους μετέπειτα συγχρονισμούς άρχισε να τρώει κάτι κολλήματα (πχ κάποιες επαφές χάνονταν και τις πέρασα αναγκαστικά με το χέρι), γρήγορα το παράτησα και πλέον μόνο μέσω GMail. Δε νομίζω να έφταιγε η Voda. Ίσως δεν είχες επιλέξει τα κατάλληλα πεδία (πχ Επαφές, Ημερολόγιο...) στις ρυθμίσεις του SE Sync στο mini. Πάντως εμπιστεύομαι περισσότερο το GMail με τις επαφές μου παρά τη Sony.

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν κουραζω με την ερωτηση μου,το ξερω εχει ξαναγινει η ερωτηση αλλα δεν μπορουσα να την βρω. Υπαρχει τροπος να αλλαξει η διαταξη των εισερχομενων μηνυματων ωστε να μην φαινονται σαν συνομιλιες? Ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει στης κολλητής μου στο Μαρκετ. Πατάμε το εικονίδιο και έχει μία άσπρη εικόνα, δε μπαίνει ΚΑΘΟΛΟΥ. Κάναμε force close από ρυθμίσεις, επανεκκίνηση, αλλά τίποτα.

Έχετε κάποια λύση; Στην ουσία, έχει αχρηστευτεί το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο οτι καταλαβα το κινητο εχει ενα θεμα με την αντοχη της μπαταριας.Τι μπορω να κανω για να κερδιζω σε ενεργεια?
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλει καλή φόρτιση αρχικά. Η sony ericsson λέει 4 φορτίσεις από 4 ώρες η κάθε μία.Το δοκιμάζω και θα σας πω αποτελέσματα.

 

Μια ερώτηση για τον συγχρονισμό του κινητού με την SE. Λέει η SE:

Για να ορίσεις τις παραμέτρους του Sony Ericsson Sync στο τηλέφωνό σου:

Από την οθόνη "Αρχική σελίδα", πάτησε στη γραμμή εφαρμογών

Πάτησε Sync > Οδηγός έναρξης Πραγματοποίησε είσοδο μ ετο λογαριασμό σου Sony Ericsson (τον ίδιο που υπάρχει στη σελίδα http://www.sonyericsson.com).Πάτησε "Αποδοχή" στην οθόνη "Εξουσιοδότηση".Επίλεξε τις πληροφορίες που θέλεις να συγχρονίσεις

Ξεκίνησε το συγχρονισμό πατώντας "Τέλος".Μόλις ξεκινήσει ο συγχρονισμός, κάνε κλικ στην επιλογή "Τέλος" παρακάτω.

 

ποιά είναι η αρχική σελίδα? ποιά η γραμμή εφαρμογών?Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει στης κολλητής μου στο Μαρκετ. Πατάμε το εικονίδιο και έχει μία άσπρη εικόνα, δε μπαίνει ΚΑΘΟΛΟΥ. Κάναμε force close από ρυθμίσεις, επανεκκίνηση, αλλά τίποτα.

Έχετε κάποια λύση; Στην ουσία, έχει αχρηστευτεί το τηλέφωνο.

 

Αλλάξατε κωδικό μήπως? Κάντε εκκαθάριση των ρυθμίσεων του Market και του GMail.

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αλλάξαμε, να μην αναφέρω ότι ξεχάσαμε και τον κωδικό του GMail της και τώρα πάπαλα :p

Θα δημιουργήσω άλλον εγώ αλλά, πώς να το ξεκολλήσω; Καθαρισμό cache έκανα, αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αλλάξαμε, να μην αναφέρω ότι ξεχάσαμε και τον κωδικό του GMail της και τώρα πάπαλα :p

Θα δημιουργήσω άλλον εγώ αλλά, πώς να το ξεκολλήσω; Καθαρισμό cache έκανα, αλλά τίποτα.

 

Κάντε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (με βαριά καρδιά) γιατί αλλιώς δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να εξοικονομω ενεργεια δηλαδη?

οχι δεν υπαρχει καποιος τροπος.

εκτος και αν το κλεινεις !!:p

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη μπαταρία, το engadget γράφει: «Impressive battery life». :worry:

http://www.engadget.com/2010/07/08/sony-ericsson-xperia-x10-mini-mini-pro-review/

Δεν ισχύει;

 

 

Eπίσης πέτυχα αυτό σε άλλο review: «There's one nod to battery life provided by Sony Ericsson, in the shape of a widget that enables users to switch data traffic on and off. This is actually pitched as a way to reduce accidental roaming fees when away from your usual network, but it'll also help stop the X10 Mini hoovering up battery to confirm that you haven't got any new emails.»

Τι λέτε;

Edited by lewton

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να εξοικονομω ενεργεια δηλαδη?

 

Αρχικα ξεχνας τα τηλεφωνα - τρως τσαμπα ακτινοβολια

Μην στελνεις μηνυματα - ειναι απροσωπη επικοινωνια

Χαμηλωσε τερμα τον φωτισμο - κανεις πιο ρομαντικη την ατμοσφαιρα

Μην μπαινεις Ιντερνετ για κανενα λογο (ειτε με 3G ειτε με Wifi) - μπορει να πεσεις θυμα κανενος επιτηδιου

Μην ενεργοποιεις ποτε το ΒΤ - κι αλλη ακτινοβολια

Μην παιζεις παιχνιδια, ολοκληρος αντρας εγινες πια...

Μην το χρησιμοποιεις για Navigation - ακολουθα απλα το ενστικτο σου

Μην τραβας φωτογραφιες/βιντεο - δεν σχεδιαστηκε γι'αυτη τη δουλεια η συσκευη

Μην ψαχουλευεις τις ρυθμισεις του, δεν θα βρεις τιποτα ενδιαφερον

Μην ακους μουσικη - παρε ενα mp3 γι'αυτη τη δουλεια

Μη βλεπεις βιντεο και φωτογραφιες - εχεις τον υπολογιστη σου

Μην ανοιγεις το ραδιοφωνο - δεν παιζει τιποτα καλο

 

Αν ακολουθησεις τα παραπανω βηματα θα σε εντυπωσιασει η διαρκεια της μπαταριας... :lol:

 

Περα απο την πλακα παντως τα tips για εξοικονομηση μπαταριας ειναι:

 

Ενεργοποιεις την αυτοματη ρυθμιση φωτισμου

Απενεργοποιεις το 3G οσο δεν το χρησιμοποιεις

Δεν βαζεις widget που σου κανουν monitoring της μπαταριας - την πεθαινουν κυριολεκτικα - ή widget καιρου γιατι καθε τρεις και λιγο κανει (ή προπαθει να κανει) update

Απεγκαθιστας οποιοδηποτε Task killer

Τελος του δινεις ενα φιλακι το βραδυ και το στελνεις για υπνο για να μην καιει τσαμπα για 7-8 ωρες εκτος κι αν το θες για ξυπνητηρι οποτε το βαζεις σε flight mode.

 

Αυτα...:blink:

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιήσω όλα τα extra. (wifi, 3G και όλες τις εφαρμογές που τρέχουν απο πίσω και δεν χρειάζομαι...) και αν το σβήνω το βράδυ θα μου κρατάει 3 μέρες η μπαταρία;

 

Συνήθως μιλάω ελάχιστα,καπου 5-10 λεπτά και στέλνω 1-2 sms την ημέρα ...

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιήσω όλα τα extra. (wifi, 3G και όλες τις εφαρμογές που τρέχουν απο πίσω και δεν χρειάζομαι...) και αν το σβήνω το βράδυ θα μου κρατάει 3 μέρες η μπαταρία;

 

Συνήθως μιλάω ελάχιστα,καπου 5-10 λεπτά και στέλνω 1-2 sms την ημέρα ...

 

Αν σβησεις με καποιο task killer τις εφαρμογες του συστηματος που τρεχουν απο πισω θα εχεις αντιθετα των επιθυμητων αποτελεσματα, καθως οπως εχει αναφερθει εδω πολλακις το λειτουργικο θα προσπαθει να τις επαναφερει καταναλωνοντας επεξαργαστικη ισχυ και φυσικα ενεργεια. Απενεργοποιωντας τωρα 3G/BT/Wifi σιγουρα θα σου γλιτωσει πολλη μπαταρια και ισως φτασεις το 3ημερο αν και ειδικα τις πρωτες μερες ειναι δυσκολο να μην το ρημαξεις στο ψαξιμο, ξεφτιλιζοντας την μπαταρια του μεσα σε μια μερα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, το θέμα είναι αν θα κρατήσει 2 ή 3 ημέρες;

ΟΚ τότε. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε 3G εννοουμε την επιλογη "κινηση δεδομενων" ?

 

Γενικα αν θες να μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας και δεν σε ενδιαφερουν τα data - βιντεοκληση αλλωστε δεν υποστηριζεις - βαλε στην επιλογη δικτυων αποκλειστικα 2G.

 

Για να καταλάβω, το θέμα είναι αν θα κρατήσει 2 ή 3 ημέρες;

ΟΚ τότε. :)

 

Ναι γιατι οσο κι αν σου φαινεται περιεργο οι σημερινες συσκευες με τις capacitive οθονες και τους γρηγορους επεξεργαστες καταναλωνουν τρελα, και δυστυχως η εξελιξη των μπαταριων δεν ειναι αναλογη αυτης του υπολοιπου hardware.:mad:

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

για προγραμμα που να ανοιγει αρχεια office αλλα και pdf κατεβαστε το documents to go...πολυ καλο! στο μαρκετ ειναι σε trial..βρειτε serial στο ιντερνετ...
My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

Γενικα αν θες να μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας και δεν σε ενδιαφερουν τα data - βιντεοκληση αλλωστε δεν υποστηριζεις - βαλε στην επιλογη δικτυων αποκλειστικα 2G.

:

 

Απο που ακριβως την κανω αυτη τη ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

βρειτε serial στο ιντερνετ...

 

Ντροπη σου...:lol:

 

Απο που ακριβως την κανω αυτη τη ρυθμιση?

 

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακριβως πως το εχει στο mini. Στον Big Brother του που εχω ειναι:

 

Ρυθμισεις>Στοιχεια ασυρματου ελεγχου>Δικτυα κινητης τηλεφωνιας>Λειτουργια δικτυου>Μονο GSM

 

Λογικα κατι παρεμφερες πρεπει να εχει και το mini.

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακριβως πως το εχει στο mini. Στον Big Brother του που εχω ειναι:

 

Ρυθμισεις>Στοιχεια ασυρματου ελεγχου>Δικτυα κινητης τηλεφωνιας>Λειτουργια δικτυου>Μονο GSM

 

Λογικα κατι παρεμφερες πρεπει να εχει και το mini.

 

Οκ ετσι ακριβως ειναι και στο μινι! Ευχαριστω πολυ φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, το θέμα είναι αν θα κρατήσει 2 ή 3 ημέρες;

ΟΚ τότε. :)

 

2 μέρες αυτονομία δεν είναι και ότι καλύτερο, με 3 παλεύετε, το nokia n73 που είχα μέχρι πρίν απο λίγες μέρες (πέθανε το καημένο) το φόρτιζα κάθε 10 μέρες! Ξεχνούσα που έβαζα τον φορτιστή πολλές φορές! :)

Δεν μπορώ απο τις 10 να πάω στις 2... :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...