Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μερικά όχι, λόγω ανάλυσης.

 

Ξαναρωτάω επειδή είναι αναγκαίο.

Η κολλητή μου θα πάει διακοπές και σκεφτήκαμε να τιμήσουμε δεόντως το fring με τις video calls του. Το πρόβλημα ποιο είναι, το fring δεν υπάρχει στο market του Mini. Και σκέφτομαι με το ταπεινό μυαλό μου εγώ τώρα, αν κάνουμε root και βάλουμε market enabler θα βγει; Ας το δοκιμάσει κάποιος παρακαλώ κι ας μου πει. Σημειωτέον η εφαρμογή δε κατεβαίνει από τη σελίδα του m.fring.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

επιτρέψτε μου να κάνω μερικές noob ερωτήσεις...

1.για φακό ποια εφαρμογή;

2.ποια θήκη μου προτείνετε να αγοράσω;

3.με ποιο τρόπο πέρα του αυτόματου κλειδώματος μπορώ να κλειδώσω το κινητό; πως θα το κλειδώσω χειροκίνητα δλδ;

4.ποια είναι η καλύτερη εφαρμογή για διαχείρηση της wifi συνδεσης μου;

5.ποιο προγραμματακι μου λεει στοιχεία πχ για την μπαταρια και τα λοιπά;

6.πως κάνω force να κλείσουν εφαρμογες; πχ είχα κατεβάσει το 3g watchdog και έτρεχε συνεχεια στο παρασκήνιο πράγμα που δν ήθελα. υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματώ εφαρμογές οχι μεσω κάποιο task killer;

7. το umts είναι το 3g; πως βλέπω με τι είμαι συνδεμένος; αν δλδ είμαι μέσω 3g ή gprs;

Link to comment
Share on other sites

επιτρέψτε μου να κάνω μερικές noob ερωτήσεις...

1.για φακό ποια εφαρμογή;

2.ποια θήκη μου προτείνετε να αγοράσω;

3.με ποιο τρόπο πέρα του αυτόματου κλειδώματος μπορώ να κλειδώσω το κινητό; πως θα το κλειδώσω χειροκίνητα δλδ;

4.ποια είναι η καλύτερη εφαρμογή για διαχείρηση της wifi συνδεσης μου;

5.ποιο προγραμματακι μου λεει στοιχεία πχ για την μπαταρια και τα λοιπά;

6.πως κάνω force να κλείσουν εφαρμογες; πχ είχα κατεβάσει το 3g watchdog και έτρεχε συνεχεια στο παρασκήνιο πράγμα που δν ήθελα. υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματώ εφαρμογές οχι μεσω κάποιο task killer;

7. το umts είναι το 3g; πως βλέπω με τι είμαι συνδεμένος; αν δλδ είμαι μέσω 3g ή gprs;

 

1. led light

3.πατα το κουμπι το πανω μερος και κλειδωνει αμεσως

4.wifi manager

5.battery indicator, mini info, επισης πολυ καλο για διαφορα πραγματα το system panel

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε οι μόνοι που τα εικονίδια δεν αλλάζουν ούτε με θέματα του aHome etc ούτε με του ADW Launcher? Και τη γλώσσα την έχουμε και στα αγγλικά, πάλι τίποτα. Μόνο του YouTube και του Browser αλλάζει. Τι διάολο συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδια.

 

Εχω αποφασίσει να αλλάξω το Ρ990ι μου,με το Χperia mini.

Επειδή πραγματικα εχω μείνει εκτος εξελίξεων για αρκετό καιρό και 108 σελίδες δεν μου είναι ευκολο να τις διαβάσω θα ηθελα να κανω μερικες γενικευμενες ερωτησεις.

 

Ποιά τα σημαντικότερα προβληματα της συσκευής?

Εφαρμογές? "δουλεουν" κατα τον ιδιο τροπο οπως με symbian? δηλ τις "αγοραζουμε"?

 

Σαν γενικα,αυτα για την ώρα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις, και τον χρονο σας...

[sIGPIC][/sIGPIC]Πάει και αυτό το σαξάκι...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδια.

 

Εχω αποφασίσει να αλλάξω το Ρ990ι μου,με το Χperia mini.

Επειδή πραγματικα εχω μείνει εκτος εξελίξεων για αρκετό καιρό και 108 σελίδες δεν μου είναι ευκολο να τις διαβάσω θα ηθελα να κανω μερικες γενικευμενες ερωτησεις.

 

Ποιά τα σημαντικότερα προβληματα της συσκευής?

Εφαρμογές? "δουλεουν" κατα τον ιδιο τροπο οπως με symbian? δηλ τις "αγοραζουμε"?

 

Σαν γενικα,αυτα για την ώρα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις, και τον χρονο σας...

 

και εγώ από UIQ κινητό ήμουν (P1i) και δεν βρήκα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι τώρα στο να μάθω το android. ίσα ίσα που με το που καταλάβεις την δομή του, σου είναι πολύ εύκολο στην χρήση. γενικευμένο πρόβλημα δν έχω βρει κάποιο. το μόνο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι ότι θα πρέπει να κάνεις root το κινητό για να σου "δουλέψουν" οι εφαρμογες που θα θελήσεις να βάλεις. μην ανυσηχείς. είναι πάρα πολυ απλή διαδικασία. θα ακολουθήσεις τον οδηγό που έχουν τα παιδιά εδω μέσα και θα είσαι μια χαρά. πάντως σε σχέση με το uiq θα δεις τεράστια διαφορά! ειδικά στις εφαρμογές..;-) το μόνο που μου έχει λείψει μέχρι τώρα είναι μόνο το garmin xt.. :(

Link to comment
Share on other sites

 

Η μόνη χαζομάρα του είναι με την αναγνώριση των ονομάτων του τηλεφωνικού καταλόγου.. που πρέπει να τα έχεις και με +30 αλλά και σκέτα για να τα βλέπεις σωστά όταν σε καλεί ο άλλος αλλά και όταν σου στέλνει SMS!!:(

 

Εγώ πάντως άλλες επαφές τις έχω με +30 και άλλες χωρίς και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στην αναγνώριση, τις αναγνωρίζει όλες κανονικά, ανεξάρτητα από το +30... Μήπως να σχετίζεται με το φορέα κινητής (έχω cosmote), γιατί έχω την αίσθηση ότι όσοι ανέφεραν αυτό το πρόβληνμα είχαν vodafone??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την "μικρή" SD στο pc , άνοιξε την , κάνε αντιγραφή και επικόλληση τα αρχεία της στο pc σου.

Βάλε τώρα την "μεγάλη" SD στο pc , άνοιξε την , κάνε αντιγραφή και επικόλληση τα αρχεία από το pc σου στην SD!

 

Αν κατάλαβα σωστά το πρόβλημα σου , η λύση είναι αρκετά απλή! :shifty:

Θα κρατάει την ίδια διαδομή αρχείων; πχ: F: sdcard/photo/ κλπ;

 

καμιά εφαρμογή για να διαβάζουμε pdf, word και excel υπάρχει? Πού μπορούμε να βρόυμε?

από το market beam editor για pdf. Ta οφφιψε τα βλέπει κανονικά μάλλον απο κάποια εφαρμογή google docs, από την αρχή. Για pps και ppt (παρουσιάσεις) δεν έχω βρεί κάτι. Το τηλ. δεν παίζεται μιλάμε, όπως και το forum σας..

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

πριν απο λιγο ηρθε στα χερια μου ενα Χ10 i και προσπαθω απο αυτο το νημα να καταλαβω τι παιζει με αυτο.

 

Η πρωτη μου ερωτηση ειναι οτι ειχα στη σιμ καποιους αριθμους και δεν τους βλέπει το κινητο να τους περασω στη μνημη του.

 

Μπορω να κανω κατι;

 

Επισης ποσσες ωρες πρεπει να το φορτιζεται κανονικα;

Edited by astrovasilis
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Update σχετικά με τη διαδικασία rooting!

Το rooting πλέον μπορεί να πραγματοποιηθεί κατευθείαν από τη συσκευή μας,

χωρίς τη χρήση υπολογιστή,

απλά με την εγκατάσταση μιας εφαρμογής

και το πάτημα ενός κουμπιού!

Περισσότερα εδώ. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

πριν απο λιγο ηρθε στα χερια μου ενα Χ10 i και προσπαθω απο αυτο το νημα να καταλαβω τι παιζει με αυτο.

 

Η πρωτη μου ερωτηση ειναι οτι ειχα στη σιμ καποιους αριθμους και δεν τους βλέπει το κινητο να τους περασω στη μνημη του.

 

Μπορω να κανω κατι;

 

Επισης ποσσες ωρες πρεπει να το φορτιζεται κανονικα;

 

καλως ορισες και μεγεια!

ξεκινα πρωτα απο το σωστο thread

εδω γραφουμε οτι ειναι σχετικο με το X10 mini

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πιο user friendly εφαρμογή από το bluetooth file transfer, δεν υπάρχει;!;!;!
Link to comment
Share on other sites

ρε δουλευει αυτη η εφαρμογη για root? το εκανα μου λει εγινε root και το titanium backup λεει δεν ειναι root...

 

Έχει απαντηθεί εδώ.

 

Το Titanium Backup, αφότου το εγκαταστήσετε, την πρώτη φορά που θα το ανοίξετε υπάρχει περίπτωση να σας πει ότι δεν ανιχνεύει root access.

Δε μασάμε όμως! http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/lol.gif Πατήστε το κουμπί Problems? και μετά Yes, do it

και θα κατεβάσει τη version του busybox που χρειάζεται η εφαρμογή για να λειτουργήσει. Αυτό δε θα τροποποιήσει κατά κανένα τρόπο το σύστημα σας και έπειτα το Titanium θα λειτουργεί κανονικά. http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/wink.gif

 

Ένα thread μόλις 4ων σελίδων, δεν έχουμε δικαιολογία να μην το διαβάσουμε, πριν ρωτήσουμε! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ένα thread μόλις 4ων σελίδων, δεν έχουμε δικαιολογία να μην το διαβάσουμε, πριν ρωτήσουμε! ;)

 

ενταξει κυρια θα ειμαι καλο παιδι :p

 

παρολαυτα εξακολουθει να μη δουλευει

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

και εγω ρε ****το εχω ενα θεματακι με αυτο.. κατεβαζει το αρχειο που ειναι 1mb αν θυμαμαι.. κ μετα μου κανει Minimize η εφαρμογη κ την ανοιγω πανω απο τον task manager... κ μου λεει failed. see web page for troubleshooting steps..:cry::cry::cry::cry:
Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

ενταξει κυρια θα ειμαι καλο παιδι :p

 

:lol: ...αρκεί το παριζάκι μου να είναι Υφαντής! :lol:

:)

 

παρολαυτα εξακολουθει να μη δουλευει

 

Δοκίμασε να "σκοτώσεις" το titanium με έναν task manager ή από Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Διαχείριση Εφαρμογών (εντοπίζεις το Titanium, πατάς, Επιλέγεις Αναγκαστική Διακοπή).

Διαφορετικά, απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:lol: ...αρκεί το παριζάκι μου να είναι Υφαντής! :lol:

:)

 

 

 

Δοκίμασε να "σκοτώσεις" το titanium με έναν task manager ή από Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Διαχείριση Εφαρμογών (εντοπίζεις το Titanium, πατάς, Επιλέγεις Αναγκαστική Διακοπή).

Διαφορετικά, απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση! ;)

το παραταω το ροοτ τελικα..:mad::mad: με τον απλο τροπο δεν μου πεταει καποιο εικονιδιο superuser στην επιφανεια , ενω το προγραμματακι μου λεει οτι εγινε.. κ αν παω να το ξανα κανω μου λεει ειναι ηδη θελετε παλι..? του λεω ναι κ παλι ολα καλα με επιτυχια αλλα πουθενα εικονιδιο.. κ με τον αλλον τροπο με cmd μου λεει οτι δεν αναγνωριζει την εντολη adb ενω εχω παει κ στο path απο το mycomputer να πειραξω το αρχειο.. τρια κλαψψψ.. κ δυο λολ... :X:(

 

α κ φυσικα το titanium δεν μου κατεβαζει το busybox.. μου πεταει failed αφου το κατεβασει.. κ να κοιταξω στην web page λεει.. γκρρρ

Edited by duck
Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θα μου σπάσει τα νεύρα αυτό το κινητό! :P το handcent sms εχει τρόπο να σε ειδοποιεί για την παράδοση μέσω popup ή μόνο μέσα από το μενού του;

 

το παραταω το ροοτ τελικα..:mad::mad: με τον απλο τροπο δεν μου κατεβαζει το busybox κ με τον αλλον μου λεει οτι δεν αναγνωρζει την εντολη adb ενω εχω παει κ στο path απο το mycomputer να πειραξω το αρχειο.. τρια κλαψψψ.. κ δυο λολ... :X:(

 

ρε παιδια με τις εντολές από τα windows είναι πολυ απλό! εγώ "αντιγραφη-επικόλληση-enter" ήμουν και σε 5 λεπτά ήταν έτοιμο το root. έχει κ τα screenshots για να είστε σίγουροι ότι το κάνετε σωστά.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με τις εντολές από τα windows είναι πολυ απλό! εγώ "αντιγραφη-επικόλληση-enter" ήμουν και σε 5 λεπτά ήταν έτοιμο το root. έχει κ τα screenshots για να είστε σίγουροι ότι το κάνετε σωστά.

 

βρε συμφωνω πως με τις εντολες ειναι ευκολο και μπαμ.. αλλα ελα μου ντε που στην δευτερη εντολη σου λεει οτι δεν αναγνωριζει την εντολη adb .... θα το κανω κ στο λαπτοπ μου να δω.. αλλα δεν βλεπω φως..

Edited by zxr
Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θα μου σπάσει τα νεύρα αυτό το κινητό! :P το handcent sms εχει τρόπο να σε ειδοποιεί για την παράδοση μέσω popup ή μόνο μέσα από το μενού του;

 

διπλα σε καθε μηνυμα εμφανιζεται ενα τσεκ οταν εχει παραδοθει

 

μη σκας πολυ με την τεχνολογια, βγες καμια βολτα καλυτερα:D

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

βρε συμφωνω πως με τις εντολες ειναι ευκολο και μπαμ.. αλλα ελα μου ντε που στην δευτερη εντολη σου λεει οτι δεν αναγνωριζει την εντολη adb .... θα το κανω κ στο λαπτοπ μου να δω.. αλλα δεν βλεπω φως..

 

Δεν σου αναγνωριζει τη εντολη επειδη δεν κανεις το παρακατω:

 

 

(*) Πιθανότατα, μετά από την τοποθέτηση του φακέλου στον C:\ πρέπει να κάνουμε και το εξής:

Δεξί κλικ στο εικονίδιο Υπολογιστής μου (My Computer)> Ιδιότητες (Propetries). Επιλέγουμε Για Προχωρημένους (Advanced) και από εκεί το κουμπί Environment Variables (δε θυμάμαι πώς είναι στα ελληνικά, πάντως το κουμπί είναι κάτω-κάτω) και στο παράθυρο που μας εμφανίζεται, στο κουτί με τα System Variables, διπλό κλικ στο Path και εκεί, μετά και τον τελευταίο χαρακτήρα βάζουμε ένα ελληνικό ερωτηματικό και γράφουμε C:\androidsdk\tools\

Πουθενά δεν αφήνουμε κενό!!!!

Ευχαριστώ το μέλος kostasmail για το πάρα πολύ χρήσιμο post του με κατατοπιστικότατα screenshots!!!

Αυτό το κάνουμε για να αναγνωρίζει το σύστημά μας την εντολή adb.

Link to comment
Share on other sites

χαχα! δεν σκάω βρε! απλά αύριο φεύγω για διακοπές και ήθελα να έχω παραμετροποιημένο και πλήρως λειτουργικό το κινητό μου μιας κ εκεί δν θα έχω μάλλον ίντερνετ..

 

και εγώ είχα πρόβλημα με το adb το οποίο λύθηκε με τον τρόπο που είπαν τα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σημερα πηρα κ εγω το mini, εχει καποιο προβλημα ομως.δεν δουλευει το wifi !!. δεν βρισκει καθολου το ρουτερ μου ουτε αυτοματα ουτε χειροκινητα.δεν βγαζει καν σηματακι οτι εχει ενεργοποιηθει.εκανα κ μια αναβαθμιση κ παλι τιποτα.ξερεις κανεις να βοηθησει??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...